Zeventienjarige Zierikzeese atleet Mark van de Riet jaagt op toppositie op ranglijst nationale meerkampers WK-toernooi voetbal krijgt meer dan een echte finale Jeugdteam Scelveringhe op valreep naar titel NIEUWSBODE Ruime zege mixedteam Scelveringhe ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 19 juni 1986 Nr. 23919 9 ZIERIKZEE - De zeventienjarige Zierikzeese atleet Mark van de Riet timmert al heel wat jaartjes danig aan de weg op atletiekgebied. Dat blijkt wel uit de record- lijsten, die door de statistici van zijn vereniging Delta Sport worden bijgehouden. Daaruit blijkt immers, dat Van de Riet daar in de categorie van de B-pupillen nog recordhouder is bij het verspringen met een sprong van 3.95 meter. Met deze voor deze leeftijdsgroep zeer aan sprekende prestatie is meteen de specialiteit van Mark van de Riet genoemd, maar hij heeft zich in de loop van de jaren ontpopt als een allrounder van formaat. Die veelzijdigheid komt hem voortreffelijk van pas als rneer- kamper, veruit de zwaarste discipline die de atletiek- sport kent. De B-junior is recordhouder met een punten totaal van 5116 punten op de negenkamp, maar het lopen de seizoen heeft reeds uitvoerig aangetoond, dat dat record dat hij als eerste jaars B-junior vestigde door hem ruimschoots verbeterd kan worden. Mark van de Riet lijkt op weg naar een prima loopbaan als meerkampen Voordat het baan-atletiekseizoen van start ging werkte Mark van de Riet met zijn trainer Kees Verkerke een programma uit, aan de hand waarvan pogingen ondernomen zou den worden om het op zijn naam staande record op de negenkamp aan zienlijk op te krikken. ,,We kwamen samen tot de conclusie, dat we dit jaar een echte klapper moesten ma ken, omdat het de laatste mogelijk heid is bij de B-junioren. Het volgen de seizoen komt Van de Riet immers als A-junior in actie. Dat wordt dan weer een moeilijk seizoen, omdat hij als eerste jaars A-junior moet optor nen tegen jóngens, die voor het twee de jaar die status hebben", vertelt Kees Verkerke. De score van 5116 pun ten, die Van de Riet het voorbije sei zoen realiseerde, plaatste hem op de landelijke lijst op de dertiende plaats. Op de herziene lijst voor 1986 komt hij er evenwel mee op de tweede positie, omdat de tweede jaars B- junioren van het vorig jaar zijn opge nomen in de rijen van de A-junioren. Verkerke en Van de Riet prikten drie meerkampen gedurende het seizoen, waarop het moest gebeuren. Nu er twee van voorbij zijn en de nationale titelstrijd voor de deur staat blikken atleet en trainer even terug, maar nog meer vooruit. Onfortuin Mark van de Riet was tot dit mo ment bepaald nog niet fortuinlijk bij de daadwerkelijke uitvoering van de geplande meerkampen. De negen kamp in Bergen op Zoom verdween door weersomstandigheden van het programma en tijdens de meerkamp in Reeuwijk ging de talentvolle at leet zelf op een nonchalante manier in de fout, waardoor het in de lucht hangende record er toen ook weer niet kwam. Na vijf van de negen onderdelen was Mark van de Riet nog ruim schoots op weg naar een afgetekend nieuw record. Toen kwam het discus werpen. een onderdeel waar hij dichtbij of zelfs over de 600 punten had kunnen scoren. ,,Hij heeft ver zuimd om op safe te spelen, zoals we tijdens de trainingen altijd afspre ken", legt Kees Verkerke uit. ..Ik praat hem altijd aan om op de eerste en derde worp te gokken, maar om bij de tweede worp zo te gooien, dat er in ieder geval een afstand op pa pier staat. In zijn geestdrift heeft hij deze zekerheid blijkbaar vergeten in een totaal van 3209 punten, hetgeen zeer hoopgevend was, maar op het volgende onderdeel ging het plotse ling hopeloos fout. Bij bet discuswer pen noteerde Mark van de Riet het vorig jaar 34.14 meter, hetgeen goed was voor 580 punten. Dit jaar schroefde Van de Riet zijn persoon lijk record reeds op naar 37.76 nieter, goed voor ruim 600 punten. In Reeu wijk wierp de zeventienjarige atleet bij de eerste twee worpen de discus buiten de sector om vervolgens bij de derde uit stand over de balk te stap pen. Weg goede score en weg zeker nieuw record. De volgende twee on derdelen leverden andermaal aardi ge scores op. Bij het hoogspringen overbrugde hij 1.70 meter en de speer kwam 43.60 meter verderop neer. De afsluitende 1500 meter bleek eens te meer het zwakke nummer van Mark van de Riet. De 5.06,5 min. leverde slechts 372 punten op. Landelijke top „Om bij de nationale top te horen te bouwen, waardoor er drie nulwor pen uitrolden. Naar later zou blijken vergooide Mark van de Riet daarmee een schitterend nieuw record. Wan neer er een goede score bij het discus werpen uitgerold zou zijn, zou een score van rond de 5400 punten zeker gehaald zijn. Jammer, maar het is voor een belangrijk deel aan hemzelf te wijten", onderkent Kees Verkerke. De vier onderdelen van de negen kamp op de eerste dag leverden Mark van de Riet stuk voor stuk betere sco res op dan tijdens de negenkamp, waarop hij uitkwam op 5116 punten. De honderd meter, het openingsnum mer van de negenkamp leverde Mark van de Riet een tijd op van 11,8 sec., waarmee hij tweetiende seconde snel ler was dan bij zijn recordnegen- kamp. De 622 punten, die de goede tijd opleverden, betekenden een goe de basis om op verder te borduren. Het verspringen leverden een beste poging over 6.16 meter op, hetgeen een verbetering was ten opzichte van de recordnegenkamp van 33 punten. De 6.16 meter is bij volgende gelegen heden stellig nog uit te breiden, om dat Mark van de Riet dit jaar reeds diverse keren sprongen tussen 6.30 meter en 6.40 meter scoorde. Zijn per soonlijk record bedraagt 6.51 meter. ,,Een van mijn grootste wensen is binnen niet al te lange tijd aan zeven meter te komen", verduidelijkt Van de Riet. Evenaring Vervolgens overbrugde Mark van de Riet met de kogel een afstand van 12.61 meter, waarmee hij een voor zijn begrippen uitstekende afstand afle verde, een persoonlijk record zelfs. Dat was ook het geval bij het laatste onderdeel van de eerste dag. Met de polsstok wipte Van de Riet over 3.20 meter, een evenaring van zijn eigen clubrecord. De eerste dag verliep al met al zo als vooraf werd gehoopt. Ook de tweede dag begon uitstekend, al le verde de 100 meter horden niet die fa meuze tijd op, die een beetje gehoopt werd. Tegenover de 16,1 sec. van een klein jaar eerder stelde Mark van de Riet nu een aardige tijd van 16,0 sec., waarmee hij afgetekend winnaar werd en bovendien 749 punten bin nenhaalde. Eerder dit seizoen lever de Van de Riet reeds een 110 meter horden af in 15.3 sec. clectronisch ge meten. Na vijf onderdelen al met al zal Mark van de Riet om en nabij 5500 punten moeten scoren", zei Kees Ver kerke voordat de negenkamp van start ging. „Hij kan het evenwel aan". In Reeuwijk kwam Mark van de Riet uit op 4843 punten. Wanneer het dis cuswerpen hem inderdaad de 650 punten hadden opgeleverd, zouden de 5500 inderdaad een feit zijn geweest. Op 28 en 29 juni worden de nationale meerkampkampioenschappen afge werkt. Een revanche op zichzelf lijkt voor de hand liggend. „We gokken op een plaats bij de eerste vijf tijdens deze nationale kampioenschappen. Mark van de Riet heeft bewezen, dat hij sterk is en dat hij een aardig potje kan bre ken", onderkent Kees Verkerke. De huidige prestaties van de Zierikzeese atleet krijgen nog meer reliëf wan neer in ogenschouw wordt genomen, dat de trainingsfaciliteiten voor de Delta Sport-atleten momenteel uit ermate pover zijn. „Voor het hoog springen en het polsstokhoogsprin gen is er helemaal geen trainingsmo gelijkheid. Vandaar dat we proberen om deze onderdelen vooral op wed strijden te doen. Dat gebeurt dan in de plaats van trainingen", vertelt Mark van de Riet. De technische nummers maakten de laatste perio de aardig wat progressie door. Hierin heeft de stringente krachttraining van Esther Goedhart een zeer be langrijk aandeel. Mark van de Riet beheerst nage noeg alle onderdelen goed, maar heeft natuurlijk zijn specialiteiten. Sinds jaar en dag is het verspringen de voornaamste specialiteit, maar ook de hordennummers en het speer werpen hebben zijn voorkeur. Uit de toon valt de 1500 meter. Het volgend jaar wordt de negenkamp voor Van de Riet als A-junior een tienkamp via toevoeging van de 400 meter, een on derdeel wat voor hem ook niet te veel problemen mag opleveren. Daar is hij evenwel nog niet aan toe. Vooralsnog wil hij eerst presteren als B-junior. Zoals voor vrijwel iedere sportman, die iets meer wil bereiken dan ge woon recht vooruit, geldt voor Mark van de Riet ook, dat zijn sportbele ving bijzonder duur is. Vandaar ook, dat hij op zoek ging naar een sponsor en hij boekte succes. Opticiën Coen Honig verbond onlangs zijn naam aan het jeugdige talent in de hoop een steentje bij te kunnen dragen in de ni veauverbetering van Mark van de Riet. Training Mark van de Riet staat ondanks zijn prima prestaties, die inmiddels al heel wat jaartjes duren, met beide benen op de grond. „Ik ben gewoon met atletiek bezig. Het is nog lang niet zover, dat ik met mijn hoofd in de wolken moet gaan lopen, omdat i"k ik-weet-niet-wat heb gepresteerd vertelt Van de Riet. „Ik sta er ook nooit bij stil waar dit moet eindigen. Daar kom ik nog wel achter". De Delta Sporter traint vier of vijf keer per week en neemt in het week einde aan wedstrijden deel. Die trai ning doet hij wel het jaar rond, dus ook in de wintermaanden, maar dan fungeert de krachttraining als voor naamste aspect. Het staat inmiddels ook wel vast, dat het juist voor top pers als Mark van de Riet van enorm belang zal zijn, wanneer Delta Sport weer kan beschikken over een eigen accommodatie. Eind augustus wor den de eerste wedstrijden afgewerkt en in het eerste weekeinde van sep tember wordt de accommodatie offi cieel geopend. Vanaf die tijd zal de atletiek op Schouwen-Duiveland een nog grotere vlucht nemen en komen grote talenten als Mark van de Riet tot verdere en snellere ontplooiing. „En dan te bedenken dat we bij Del ta Sport nog meer van dergelijke voortreffelijke atleten hebben", be sluit Kees Verkerke. Het team van Scelveringhe, dat kampioen werd, bestond uit Lianne Blom, Nathalie Verseput, Marieke Moelker, Jörg Frank en Jeroen Verboom. RENESSE - Een jeugdteam van tennisvereniging Scelveringhe uit Renesse is kampioen geworden in de competitie voor jeugd tot en met dertien jaar. Het werd een nipt kampioenschap voor de Renesser toekomst. Nadat zowel Scel veringhe als het Colijnsplaatse Noord-Beveland na zes ronden op 48 punten eindigde, moesten de onderlinge duels de beslissing brengen. In Colijnsplaat verloor Scelveringhe met 8-4, maar in Renesse werd,met 10r2 aan het langste eind getrokken, hetgeen de doorslag gaf. Behalve Scelveringhe en Noord- Beveland namens ook teams van TV Duiveland uit Nieuwerkerk en TV Slagvast uit Kamperland deel. Liam ne Blom, Nathalie Verseput, Marieke Moelker, Jörg Frank en Jeroen Ver boom begonnen de competitie tegen Slagvast en sloten het geheel ook weer tegen de Kamperlandse forma tie af. Beide keren werden de punten netjes gedeeld: 6-6. Na het gelijkspel op de eigen Re nesser banen verloor Scelveringhe met 8-4 bij Noord-Beveland, zodat de zaken er na die twee wedstrijden al lesbehalve rooskleurig uitzagen. De volgende thuiswedstrijd met Duive land als opponent bracht evenwel een duidelijke ommekeer. De Nieuwer- kerkse ploeg kreeg met 12-0 klop en vervolgens moest ook Noord- Beveland met 10-2 de meerdere erken- i i„ RENESSE - Het eerste mixedteam van tennisvereniging Scelveringhe uit Renesse boekte bij 't Halve Maantje in Goes een afgetekende 1-5 overwinning. Hiervoor waren Anne- marie van de Wiel, Ria van de Roest, Corrie Hoogerhuis, Joop Verboom en Arthur van de Vet verantwoordelijk. Het tweede mixedteam van Scelve ringhe speelde een belangrijke wed strijd tegen Westerschouwen. De twee teams stonden voor het begin in punten gelijk. Daar kwam verande ring in, want Scelveringhe won met 4- 2. Het derde team ging op bezoek bij Zierikzee en won met 2-3. TSI uit Goes was evenwel te sterk en drukte dat uit via een 4-1 overwinning. nen in de Renesser formatie. "Iben in de vijfde ronde ook bij Duiveland met ruime 2-10 werd gewonpen leek het kampioenschap nabij, maar de uitwedstrijd bij Slagvast betekende toch nog bijna een foute afloop. De 6- 6 score was evenwel net voldoende om in punten naast Noord-Beveland te blijven, waarna de onderlinge duels beslisten. P.V. Duiveland te Nieuwerkerk Uitslag wedvlucht vanuit Melun d.d. 114 juni. Afstand ±362 km. In concours 256 duiven. Gelost om 6.30 uur. Aankomst eerste duif 12.11 uur (1056 m), laatste prijsduif 12.45 uur (959 m). T. M. Dalebout 1, 3, 5, 18, 19, 21, 36, 40,;421, 48, 62 en 64; A. Hagesteijn 2, ?3, 24 en 57; C. J. Krijger 4, 10, U, 12, 20, 34, 45, 49 en 55; Koning-Rouwit 6, 15 en 26; De Jonge-Gebraad 7 en 22; A. J. Knop 8 en 51; H. P. van Noorden 9, 13, 32, 33, 37 en 44; mevrouw Klink 14, 30, 43, 50, 52, 53 en 63; J. Folmer 16 en 17; W. M. Luiting 25, 38, 41 en 56; Knop-Stouten 27, 28, 29 en 58; J. J. Douwes 31; Comb. v. d. Werf 35, 47 en 61; L. Joh. de Bruine 39 en 54; L. Smalheer 46; Dane-Dooge 59; L. J. v. d; Wielen 60. Uitslag wedvlucht vanuit Moulins d.d. 14 juni. Afstand ±570 km. In con cours 144 duiven. Gelost om 6.30 uur. Aankomst eerste duif 16.27 uur (954 m), laatste prijsduif 18.12 (811 m). J. J. M. Steketee 1,19, 20 en 23; J. M. Jumelet 2, 6 en 36; J. Folmer 3 en 13; Koning-Rouwit 4, 5, 7, 8, 18 en 25; L. J. de Bruine 9 en 34; H. P. van Noor den 10, 15 en 22; Knop-Stouten 11; A. J. Knop 12 en 27; Dame-Dooge 14, 16, 24 en 30; Comb. v. d. Werf 17; M. A. Matthijsse 21, 33 en 35; J. J. Douwes 26; Ph. Steketee 28; mevr. Klink 29 en 31; A. de Ronde 32. ZIERIKZEE - De we reldtitelstrijd voetbal is in Mexico gevorderd tot de kwartfinales, die het komende weekeinde worden afgewerkt. Reeds nu staat vast, dat dit toernooi, dat zo slaapverwekkend begon in de voorronden, een boeiende afloop gaat krijgen. Reeds in de kwartfinales staan wed strijden op het program ma, die het predikaat 'fi nale' mogen voeren. Wat te denken van Engeland- Argentinië, een duel waarin de beter op dreef gekomen Engelsen zeker een serieus obstakel voor Maradona en de zij nen kunnen zijn, of Frankrijk-Brazilië, wat voor velen mogelijk de getipte echte finale was. België en Mexico starten als underdog tegen res pectievelijk Spanje en Duitsland. Evenals tijdens de Europese ti telstrijd van twee jaar geleden in Lyon is Denemarken in de achtste finales van het toernooi om het wereldkampioenschap gestrui keld over Spanje. Net als destijds in Frankrijk namen de Denen de leiding. Daarna waren het echter de Spanjaarden in deze buitenge woon boeiende voetbalhappening om een plaats in de kwartfinales, die het heft in handen namen. Dankzij vier treffers van de 'gou den' spits Butragueno - in de volksmond 'de aasgier' genoemd - en een treffer van Goicoechea maalde Spanje het na de eerste ronde favoriet geachte Denemar ken fijn: 5-1. Hiermee werd Dene marken de derde groepswinnar, die zich niet voor de laatste acht kon plaatsen. Eerder overkwam dat Marokko tegen de Duitsers en Rusland tegen de Belgen, Eens te meer het bewijs voor het feit. dat spelen in een groep een geheel an der 'vak' is dan het echte toernooi- voetbal volgens het knock-out- systeem. Emilio Butragueno deed met vier doelpunten Denemarken de das om. Hij was het voortdurende schrikbeeld van de Deense verde diging. die uitstekend begon, maar naar gelang de wedstrijd vorderde niet bleek opgewassen tegen het tot in de perfectie be heerste gegroepeerde voetbal van de Spanjaarden. Ook sterspelers als Preben Larsen. Michael Lau- drup, Jesper en Morten Olsen en Sören Lerby konden de aspiraties van de Denen op de wereldtitel, die duidelijk werden tentoon gespreid in de eerste ronde met overwinningen op Schotland, Uruguay en Duitsland, niet ver der gestalte geven. Larsen liet en kele aardige soli zien, maar sprong wat nonchalant om bij de afwerking, Laudrup was grote de len van het duel onzichtbaar, Mor ten Olsen was wel goed, maar kon het niet alleen. Jesper Olsen viel positief en negatief op. Hij scoor de uit een strafschop de ope ningstreffer, maar stelde vlak voor rust Butragueno in staat om gelijk te maken na een kapitale blunder. In de tweede helft was Spanje collectief zo dominant, dat de Denen volledig werden zoek- gespeeld. Gary Lineker, de 26-jarige aan valler van Everton, is in Mexico ook bezig internationaal faam te verwerven. Nationaal werd hij al topscorer en gekozen tot voetbal ler van het jaar. In Mexico is hij in middels aan vijf treffers toe in de laatste twee duels. Bovendien is de Engelse ploeg na een zwakke start aardig op dreef geraakt al blonk de overwinning op Paragu ay in de tweede ronde nog aller minst uit. De Robson-brigade on dervond geen echte serieuze tegenstand van de Zuidamerika nen, die wel leuk speelden, maar er niet in slaagden het houterige centrum van Engeland op het ver keerde been te zetten. Als er een kans was, dan kwam er nauwe lijks een doelgericht schot. Bij 2-0 na treffers van Lineker en Beardsley leek Paraguay weer in de race te komen, maar arbiter Al- Sharif weigerde de bal op de stip te leggen. Het leverde veel consternatie op, maar de Syrische scheidsrechter redde zich er uit. Even later werd het in plaats van 2-1 3-0 voor Engeland en het pleit was beslecht. Een dag eerder speelden Duits land en Frankrijk zich reeds naar de kwartfinales. Duitsland won met 1-0 van Marokko via een tref fer van Lothar Matthaus drie mi nuten voor tijd. Hij voorkwam daarmee dat er nog een half uur langer slaapverwekkend voetbal gespeeld werd. Frankrijk over troefde Italië afgetekend. De door Michel Platini aangevoerde Fran se ploeg had zeker op het midden veld meer kwaliteit te bieden dan de stuurloze Italiaanse formatie, die geen spelmaker of afmaker van het niveau van de voor Juven- tus spelende Franse aanvoerder in huis had. 'De meester' zelf zorgde voor 1-0 en Stopyra legde de 2-0 eindstand vast. Hiema ging Frankrijk freewheelen en spaarde energie voor de kwartfinale, waarin het Brazilië treft. Zaterdag- en zondagavond worden de vier duels afgewerkt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 9