ISTA Zierikzee zit danig met vuile grond in de maag Altijd Raak! JA Zierikzee krijgt nieuw multifunctioneel centrum -PiX. Eerste exemplaar boek van waterbouwer Becu voor minister Smit DE ZIERIKZEESCHE COURANT WflT HET Sportshop DAMEN/Aquadelta Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland kant zich tegen storting in Serooskerke Werkloosheid licht gedaald in de regio AUSTIN ROVER „vakantiegeld" ZIERIKZEESCHE BB NIEUWSBODE Ka ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Radio-actief afval Beurs-vloer De Centrale Organisatie Voor Radio-actief Af- Het herstel van de vloer van de Beurs in Zierik- val (COVRA) gaat het radio-actief afval in de 3 gaat t 11.000,- meer kosten, dan aanvanke- toekomst verwerken op het gebied van de lijk door de Zierikzeese gemeenteraad was uit- kerncentrale Borssele. (Pag. 2). getrokken. (Pag. 3). Anywave Meerkamp Het komende weekeinde wordt in en rond De zeventienjarige Zierikzeese atleet Mark van jeugdsoos Brogum in Zierikzee het zesde de Riet heeft zich reeds enkele jaren ontpopt Anywave-festival afgewerkt. Het festival wordt als een allrounder: een meerkamper pur sang geopend door Powerplay. (Pag. 7). derhalve. (Pag. 9). DONDERDAG 19 JUNI 1986' 142ste jaargang Nr. 23949 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Weinig zaken zijn zó goed, dat ze door goede reclame niet nog beter zouden kunnen worden. De Zakenwereld ZIERIKZEE - Zierikzee (en Schouwen-Duiveland) krijgt er een nieuw multi functioneel centrum bij. Het centrum is gesitueerd in het bestemmingsplan 'Haringvlietplein' en gaat dienen om als onderdak te fungeren ten behoeve van een reeks uiteenlopende ac tiviteiten in zowel recrea tieve als culturele zin. Het centrum wordt gebouwd in opdracht van Adrie van He se. De eerste paal voor het centrum, dat 'Deltahuis' gaat heten, wordt geslagen .op zaterdag 4 oktober, ook 'de dag waarop de storm vloedkering met bijzonder veel tamtam in gebruik wordt gesteld. Adrie van Hese loopt al geruime tijd met plannen rond om te ko men tot de bouw van een multi functioneel centrum in Zierikzee, zoals dat er nu uitziet. „Er is in Zierikzee en omgeving wel dege lijk behoefte aan, niet in het minst in concurrentie-opzicht", legt Van Hese uit. In hoofdlijnen worden in het multifunctionele centrum 'Deltahuiskegel- en bowlingba nen, een middelgrote sportzaal voor indoorsporten, een vergader accommodatie, een restaurant, een bar, een verkooppunt voor kleine (warme) maaltijden en een algemene ruimte, bruikbaar in re latie tot de gebruiksmogelijkhe den van het hele gebouw, onderge bracht. De sportzaal is niet alleen bestemd voor indoorsporten, maar zal ook uitermate geschikt zijn voor bijvoorbeeld aerobic dancing, ballroom dancing en der gelijke: Ook de mogelijkheid tot activiteiten in de sociaal-culturele sfeer als klein theater-zaal met een capaciteit tot ongeveer 150 plaatsen is in het pakket opgeno men. De vergader-accommodatie wordt uitgevoerd in de vorm van een aantal grotere en kleinere zaaltjes en/of kamers. De algeme ne overdekte ruimte als koppe lend element tussen de verschil lende functies herbergt onder meer een receptie en twee tot drie winkel-units, waarbij door de on dernemer gedacht wordt aan 'han del' in samenhang met bijvoor beeld de sporten, recreatie in algemene zin en dergelijke. Het door Van Hese ingediende schet sontwerp wordt in de gemeente raadsvergadering van Zierikzee op maandag 23 juni behandeld. Daarbij speelt vooral een wijzi ging in het bestemmingsplan 'Ha ringvlietplein' een hoofdrol. Die wijziging komt voornamelijk aan de orde vanwege de horeca- en winkel-activiteiten en in mindere mate voor de vergader-accommo datie in de commerciële sfeer. Het college van b en w van Zie rikzee staat in principe uiterst po sitief tegenover de door Adrie van Hese gepresenteerde plannen. De totstandkoming van een multi functioneel centrum zal naar het oordeel van b en w een wezenlijke bijdrage leveren aan de zo noodza kelijke verhoging van het be staande voorzieningenniveau in gemeente en regio. Bovendien wordt ermee tegemoet gekomen aan de veelvuldig geuite wens naar de beschikbaarheid van elk- weer-voorzieningen in de gemeen te en de regio. Verder is de verwe zenlijking van de plannen van be lang in het kader van de werkgele genheid. Het college is bereid me dewerking te verlenen aan de plannen van Van Hese en stelt de raad daarom voor de aanwezige planologische beletselen op te hef fen. De commissie ruimtelijke or dening ging eerder reeds akkoord met de wijziging. De vestiging van het multifunc tionele centrum biedt en passant een oplossing met betrekking tot de ontwikkeling van een centrale openbare parkeeraccommodatie voor ongeveer tachtig voertuigen. Het plan voor deze accommodatie werd na bespreking in enkele commissies voorlopig aangehou den in afwachting van nadere ont wikkelingen binnen het raam van het bestemmingsplan. Van Hese gaf te kennen, dat de realisering van een dergelijke parkeer accommodatie voorwaarde is voor de realisering van zijn plannen. Gezien het belang van de plannen stelt het college dan ook voor de totstandkoming van de parkeerac commodatie niet langer uit te stel len. De kosten voor deze realise ring bedragen 473.000,-. Het college onderzoekt of financiële steun van de provincie in het ka der van het zogenaamde voor waardenscheppend beleid moge lijk is. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's kfOfcDT WEHR. DEN HAAG - Het eerste exemplaar van Dagboek van een WATERBOUWER, een boek waaraan de da gelijkse notities van Leen Becu uit Zierikzee ten grondslag liggen, is overhandigd aan minister Smit- Kroes van Verkeer en Waterstaat. „Ik hoop", zei Becu bij die gelegenheid in de werk kamer van de minister, „dat u na het gelezen te heb ben nog meer gaat houden van Zeeland en rijkswa terstaat..." ,,De Deltawerken in het alge meen en die in de Oosterschelde in het bijzonder zijn nooit ver uit de buurt, maar het is géén geschiede nis van Zeeland geworden. Zelfs géén geschiedenis van de Delta werken. Daar hebben we van afge zien, omdat er over de technische waterstaatkundige en andere kan ten al veel is geschreven. Die Del tawerken zijn in dit boek de bron voor menselijke - en dat is dus ook: politieke - emotie. Voldoende redenen om u toch te vragen het eerste exemplaar in ontvangst te willen nemen", aldus Cijsouw in zijn inleidend praatje. Collega Snel was verhinderd wegens va kantie, aanwezig in Den Haag wa ren wel mevrouw Becu, dochter Joke en haar vriend, en directeur K. Scherphuis van Uitgeverij Den Boer uit Middelburg. -fnf) XJ Leen Becu. Hij gaf haar ook een waarschu wing mee: „Er staan dingen in, eerlijke meningen van een dag boekschrijver, die u de werkbrau- wen wel eens kunnen doen fron sen. Opmerkingen over het niet altijd eens zijn met rijkswa terstaat, over mensen en werk- drukte." Waarbij hij de hoop koesterde, dat het boek wellicht ook „leerzaam" kan zijn. Minister Smit beloofde aan Be cu hem haar reactie na het lezen schriftelijk te zenden. Dagboek van een Waterbouwer 1944 - 1986, is geschreven door de PZC-journalisten K. Cijsouw en A. J. Snel, met de aantekeningen van Becu als duidelijk persoonlijk accent van een Zeeuwse waterbou wer. Mèt de Deltawerken als basis, maar uitgebouwd („ingekleurd", aldus Cijsouw) met de maatschap pelijke ontwikkeling uit het Zee land van die periode. Fotografie Met nadruk vestigde Cijsouw de aandacht op de rol van Wim Rie- mens bij deze uitgave, de foto graaf die Zeeland in ontwikkeling meer dan dertig jaar heeft gevolgd en in wiens werk dat indringend is vastgelegd. Ruim honderd foto grafische kunstwerkjes sieren het boek. Ter vergelijking in muziek termen sprekend zei Cijsouw on der andere: „Aldus ontstond een trio voor waterbouwer, fotograaf en journalist." Dagboek van een Waterbouwer is, zoals de samenstellers z-ich voorstelden, qua inhoud een dui delijk afwijkend boek geworden van die tot nu toe over wa terstaatszaken zijn geschreven, een welkome aanvulling op de tra ditionele aanpak over ontwikke lingen in het Zeeuwse. De grafische vormgever is Leo nard Snelders. Het boek is uitge geven door Den Boer, Middelburg en kost 29,75. Advertentie Openingstijden: Ingaande 5 juni Maandag: 10.00-1600 uur. Dinsdag: 10.00-16.00 uur. Woensdag: hele dag gesloten. Donderdag: 10.00-16.00 uur. Vrijdag: 10.00-17.00 uur. Zaterdag: 10.00-17,00 uur. Zondag: 1000-1300 uur. Nu ook telefonisch Ie bereiken onder nr. 01113-1690. ZIERIKZEE - „Tot op lieden kunnen we nog geep ku bieke meter vervuilde grond van Zierikzee kwijt. Ik kan op geen maand of jaar zeggen wanneer daar een oplos sing voor gevonden zal zijn". Dat antwoord gaf wethou der P. de Rijke dinsdagavond in een openbare vergade ring van de commissie publieke werken naar aanleiding van vragen betreffende het zoeken van een loeatie voor het storten van vervuilde grond, die naar aanleiding van een bodemsanering dient te worden afgegraven. De Rijke deelde tijdens een eerdere vergadering, toen deze materie ook reeds aan de orde kwam, mede, dat inmiddels een verzoek was gericht aan de Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland (RSD) om de vervuilde grond te mogen storten op de stort plaats van de Hoosjesweg te Seroos kerke. Dinsdagavond liet de wethou der weten, dat de Reinigingsdienst inmiddels negatief heeft gereageerd op dit verzoek. Een vergelijking trekkend met de gemeente Westerschouwen, die een partij vervuilde grond ter reiniging naar buiten de regio vervoerde, wees De Rijke erop, dat daar in Zierikzee ook over te denken zou zijn als het over een bedrag van ongeveer 50.000,— zou gaan. Dat is echter niet het geval, volgens De Rijke moet ge dacht worden aan een bedrag van ruim 700.000,— transportkosten. Drie locaties Zierikzee heeft inmiddels te maken met drie locaties, waar op basis van geconstateerde verontreiniging, de vervuilde grond afgegraven moet ZIERIKZEE - In de afge lopen maand mei is het aantal werkloze mannen op Schouwen-Duiveland met 45 gedaald tot 528 en het aantal werkloze vrou wen daarentegen iets ge stegen, met 4 tot 295. Aldus de zojuist verschenen cij fers van het arbeidsbureau te Zierikzee. Per gemeente zijn de cijfers als- volgt: (eerst mannen dan vrouwen) Brouwershaven 61 en 42; Bruinisse 51 en 31; Duiveland 81 en 41; Midden- schouwen 43 en 17; Westerschouwen 70 en 35 en tot slot Zierikzee 220 en 129. In deze periode werden er 53 vaca tures gemeld, waarvan er 41 zijn ver vallen, voor bijna de helft via bemid deling van het arbeidsbureau. Er waren eind mei nog 67 geregistreerde openstaande vacatures in de regio. worden, te weten: het terrein van de voormalige gasfabriek op de hoek Grachtweg/Scheepstimmerdijk, het voormalig bedrijfsterrein van Van der Wekken en een gedeelte van de grond van het schroot- en metaalbe drijf aan de Gravenstraat. Directeur gemeentewerken de heer D. D. J. van der Poel lichtte toe, dat de gemeente nou niet direct staat te springen om binnen haar grenzen een stortplaats voor deze vervuilde grond te creëren. Het kan in zijn op tiek uit milieu-overweging niet goed zijn om vervuilde grond over plaat sen elders in de gemeente te versprei den. Commissielid J. J. Geleijnse vond dat de gemeente daar zeker niet voetstoots toe moet besluiten, daar hij niets voelde voor een ad hoc- beslissing in deze. Evenais de overige commissieleden adviseerde hij voort te gaan op de ingeslagen weg ten aan zien van het bodemonderzoek. Een positief advies werd dan ook gegeven betreffende een krediet voor uitvoe ring van de eerste twee fasen van een saneringsonderzoek ten behoeve van het perceel van de schroot- en metaal- handel aan de Gravenstraat. Geleijn se drong in dit verband in het bijzon der aan op een zogenaamd gewassen- onderzoek; een onderdeel van het sa neringsonderzoek, dat aan moet to nen of er al dan niet sprake is van ver vuiling van naastliggende particuliere tuinen. Provincie Commissielid D. van der Wekken noemde één en ander ook een moeilij ke zaak, maar achtte het terecht, dat Advertentie de wetgeving ten aanzien van bodem verontreiniging zeer zorgvuldig is. Hij drong erop aan het stortingspro bleem voor de vervuilde grond voort durend onder de aandacht van de pro vincie te brengen. Acceptatie van vervuilde grond vormt ook een punt van bespreking tijdens de openbare vergadering van de Raad van Best uur van de Reini gingsdienst, donderdagmiddag 26 ju ni, aanvang 16.00 uur in het kantoor van de dienst te Kerkwerve. Uit de bijlagen bij de agenda voor deze ver gadering, blijkt dat inzake het niet accepteren van grond afkomstig van bodemsaneringsprojecten inmiddels een bespreking heeft plaatsgevonden tussen de gedeputeerde voor milieu zaken J. P. Boersma en de Reini gingsdienst Schouwen-Duiveland. Het rijks- en provinciale beleid is, dat grond, waarin de concentraties van verontreinigingen de grenswaar den voor chemisch afval niet over schrijden, wordt afgevoerd naar een vervolg pagina 3 Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Droog weer Een hogedruk-intloper vanaf de Noordzee tof onze regio blijft de si tuatie bepalen Droog weer en ruime opklaringen. Oostelijke wind kracht 3. Minimumtemperatuur komende nacht 11 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 23 juni: Zaterdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 27 graden Windkracht: variabel 3 Zondag: Perioden met zon Kans op neerslag: 50% Min.temp.15 graden Middagtemp.: 27 graden Windkracht: oost 3 Maandag: Perioden met zon Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 16 graden Middagtemp.: 23 graden Windkracht: noordwest 3 ZON- EN MAANSTANDEN 20 juni Zon op 05.18, onder 22.04 Maan op 20.45, onder 03.23 Volle Maan: 22 juni (05.42) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het wordt de komende dagen vrij warm. In het weekeinde bereikt de temperatuur opnieuw zo merse waarden, dat wil zeggen tus sen de 25 en 30 graden. De stroming in de bovenlucht draait de komende dagen naar het zuiden. Geleidelijk wordt hiermee warmere lucht aangevoerd. Een de pressie boven de Oceaan komt zater dag boven de Golf van Biscaje aan. Samen met de hoogoplopende tempe ratuur heeft deze ontwikkeling tot gevolg dat vanaf zondagmiddag de kans op een onweersbui vrij groot wordt. De warmte van het weekeinde wordt maandag verdreven. In Duits land, het Alpengebied en het oosten van Frankrijk is dit weekeinde vrij goed vakantieweer: perioden met zon en slechts hier en daar een onweers bui, middagtemperatuur 25 tot 30 graden. In het westen van Frankrijk en Portugal zal veel bewolking zijn met buien. Deze buien zullen zondag later op de dag ons land bereiken. autobedrijf St. Joostdijk 41, Oosterland Telefoon 01114-1495 Een abonnement op de Zierikzeesche Nieuwsbode is altijd raak. Daar kunt u zeker van zijn. A Jaarabonnement voor de prijs van 10 maanden! Gratis pentekening van Zierikzee! Schitterende pentekening op posterformaat 50 x 65 cm Voor geen 152,50 maar slechts 127.10 blijft u een jaar lang uitstekend op de hoogte van uitgebreid regionaal nieuws De Zierikzeesche Nieuwsbode, 142 jaar geleden voor het eerst ver schenen, is uniek in Nederland. Dat mogen we best stellen' Nil. m 1986 is de Zierikzeesche Nieuwsbode helemaal van deze tijd Modern en objectief met nieuws waar uw interesse naar uitgaat. Veelzijdig door de vele extra bijlagen, zoals; Mode- en autobijlagen Sport- en expo bijlagen enz Veelzijdig ook door de vele vaste rubrieken, we noemen even midden in de middenslahd, puzzelrubriek, ons fuilleton Nou ja. teveel om op te noemen. U moet 'm gewoon zelf lezen' dé krant van se/murn-duiveland! Ik neem een jaarabonnement op de Zientaeesche Nieuwsbode' IK BETAAL DUS GEEN 152.50 MAAR SLECHTS f 127,10 ZIERIKZEESCHE Hl NIFUWSBODFlsl ANTWOORDNUMMER 12 4300 VB ZIERIKZEE (postzegel is niet nodig)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1