Sponsorfietstocht van Amnesty International Laatste hand aan voorbereiding optocht 700 Jaar Brouwershaven AMNESTY INTERNATIONAL Vrouw in Friesland eerder baan Paspoort- afgifte besproken ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 12 juni 1986 Nr. 23945 9 Aanstaande zaterdag in historische kledij BROUWERSHAVEN - In verschillende Brouwse lood sen en schuren wordt de laatste weken hard gewerkt aan wat één der hoogtepunten in de viering van het 700-jarig bestaan van de Smalstad wordt: de historische optocht. Met zeventien wagens, vier muziekgezelschappen en ver schillende groepen wordt zaterdagmiddag 14 juni gestal te gegeven aan het thema oude spreekwoorden en gezeg des. Een onderwerp, waarbij de Stuurgroep Brouwershaven 700 jaar zich uiteraard heeft laten inspi reren door de geschiedenis. En met hen vele Brouwena- ren, want de verwachting is dat niet alleen in de optocht vele historische kostuums te zien zullen zijn maar dat de hele Brouwse bevolking de straten zoveel mogelijk in toepasselijke kleding gaat bevolken. De organisatie van het evenement sisschool uit Zonnemaire, de Jeugd- is in handen van ASV Brouwersha- vereniging van de Gereformeerde ven in de persoon van Anneke van de Kerk Vrijgemaakt, de openbare ba- Bijl, die als contactpersoon optreedt. sisschool De Schoener en de christe- Na een voorbereidingsfase die in ja- lijke basisschool De Schouw uit nuari begon, worden nu de laatste Brouwershaven, die elk met drie wa- loodjes gelegd. De deelnemende ver- gens zijn vertegenwoordigd. Het enigingen, scholen en bedrijven zijn Brouwse bedrijf Crevet Jansen, dat voornamelijk uit de kern Brouwers- de optocht verrijkt met De Pioneer, haven afkomstig, terwijl met de vier een nagebouwde vroegere Brouwse muziekgezelschappen Nut en Uit- garnalenvissersboot, de Oranjever- spanning, Con Amore, Crescendo en eniging, die in een koetsje het echt- Apollo alle vier de kernen uit de ge- paar Jacoba van Beieren en Frank meente zijn vertegenwoordigd. Ver- van Borssele rondrijdt, de Tfennisver- der nemen aan de optocht deel de eniging, de ASV Brouwershaven, de dansgroep Nehalennia en een groep afdeling Brouwershaven van de Ne- van tien antieke tractoren van P. W. derlandse Bond van Plattelandsvrou- Bos uit Scharendijke. wen, de Brouwse brassband Apollo, die eveneens op een wagen een Wagens spreekwoord uitbeeldt en de Werk groep Gereformeerd/Hervormd. Het De wagens in de optocht worden Smalstads koor en het Brouwse verzorgd door de Brouwse Peu- brandweerkorps beelden in een groep terspeelzaal, de bejaardensoos, de ba- een spreekwoord of gezegde uit waar bij de brandweer gebruik maakt van een oude brandweerpomp. De optocht zal vanaf 14.00 uur ge durende ongeveer twee uur door de Smalstad trekken. Op de Markt geeft spreekstalmeester Hans Kik vanaf de muziektent een toelichting op de uitgebeelde spreekwoorden en gezegdes en de groepen die ze ver zorgden. Eveneens op de Markt wordt de optocht gadegeslagen door burgemeester C. Slabbekoorn en en kele gemeenteraadsleden, die als ju ryleden optreden. Om ongeveer 16.00 uur, na afloop van de optocht zullen zij de drie prijswinnaars bekend ma ken en de bijbehorende prijzen, enve loppen met inhoud, uitreiken. In tegenstelling tot wat in het boek je Brouwershaven 700 jaar is opgeno men is de route als volgt vastgesteld. Om 13.00 uur opstellen bij aardappel- handel Meijer aan het Spuiwekken bij het Slingerbos. Vertrek om 14.00 uur door de Poortdijkstraat, Haven Zuidzijde, Markt, Noorddijkstraat, Kerkslop, Schuitkade, Schenders- weg, Wethouder den Boerstraat, Wet houder Dekkerstraat, Kromwal, Ou de Schouwse dijk, Zuidwal, Spui- slop, Bostonplein, Jan Verhoef straat, Zuiddijkstraat en zo weer terug naar de Markt. De hoofdstraten van de route worden zaterdag al tijdig afge zet, zodat geparkeerde auto's geen hinder kunnen opleveren wanneer de wagens door de smalle Brouwse straatjes moeten manoeuvreren. Een aantal leden van ASV Brouwersha ven met walkie-talkies zal een goed verloop van de optocht organiseren. Vervoer Ouderen, die geen vervoer hebben of slecht ter been zijn, maar toch graag het evenement vanaf de Markt willen volgen kunnen contact opne men met de Brouwse Vrijwillige Hulpdienst. (Telefoon (01119)-1807, 1602 of 1901). Speciaal voor hen wordt voor de muziektent een aantal zit plaatsen opgesteld vanwaar ze een uitstekend uitzicht op de stoet heb ben. De feestdag in het kader van het ju bileumjaar wordt 's avonds voortge zet met een zangavond in de Sint-Ni- colaaskerk, waaraan ongeveer 650 zangers en zangeressen van vele ko ren op Schouwen-Duiveland meewer ken. De organisatie is in handen van het Smalstads koor en de muzikale avond begint om 19.30 uur. LEEUWARDEN - De provincie Friesland wil sterker dan tot nu toe vrouwen positief discrimineren bij het vervullen van vacatures in het provinciaal apparaat. Als een vrouw voor een functie geschikt is, zal aan haar de voorkeur worden gegeven, ook wanneer er mannelijke sollici tanten zijn die over aantoonbaar meer ervaring of betere capaciteiten beschikken. Dat blijkt uit de nota Vrouwen- emancipatiebeleid die gedeputeerde staten van Friesland aan provinciale staten hebben aangeboden. Tot nog toe is het alleen gebruikelijk dat bij gelijke geschiktheid van sollicitan ten de voorkeur aan een vrouw wordt gegeven. Gs van Friesland vinden dat erva ring niet langer de doorslag mag ge ven bij de selectie van kandidaten, omdat de praktijk leert dat mannen toch vrijwel altijd over meer ervaring beschikken. ,,Op die manier komen vrouwen nooit aan de bak licht de Friese gedeputeerde, mevrouw J. Bruinsma-Kleywegt van Welzijn toe. Het gaat vooralsnog om een proef, die drie jaar gaat duren. Overwogen wordt voor bepaalde functies, zoals op het technisch en leidinggevend vlak alleen nog onder vrouwen te werven. Van de vrouwelijke mede werkers van de provincie Friesland heeft slechts negen procent een lei dinggevende functie. Zaterdag 21 juni ZIERIKZEE - In het kader van de fonds- en ledenwerfactie rond het 25-jarig bestaan van Amnesty International houdt de Schouwen-Duivelandse groep zaterdag 21 juni een sponsorfietstocht ten bate van het werk van Amnesty. Dit gebeurt onder het motto Fiets voor een ander. Voor dit doel zijn op Schouwen-Duiveland twee routes uitgezet welke in Zierikzee samen komen. Op die dag staat de groep met een stand onder de Beuze, waar men de nodige informatie kan krijgen. De bedoeling van de sponsortocht is een zo groot mogelijk bedrag bij el kaar te fietsen. De leden van de Amnesty-groep zijn intussen druk met het werven van sponsors. Daar bij wil men het echter niet laten. Ie dereen wordt uitgenodigd zich bij de fietstocht aan te sluiten, al dan niet gesponsord. Het is wel gewenst om, dit op te geven bij de contactpersoon van de groep (01115-2353). Voor de ene route zal de start plaats vinden bij de Hervormde kerk in Haamstede, om 10.30 uur. De rit gaat dan via Renesse, Scharendijke en Brouwershaven naar Zierikzee. De andere route, die wat korter is, start om 11.30 uur bij de haven van Brui- nisse en loopt via Sirjansland, Drei- schor en Noordgouwe. Om ongeveer 14.00 uur zal de tocht besloten worden met een gezamenlijke rit door Zierik zee. Gelegenheid Voor mensen die niet in de gelegen heid zijn om mee te fietsen cn die, om welke reden dan ook, niet benaderd zijn om te sponsoren bestaat een mo gelijkheid het initiatief van de groep te steunen. Er kan een bedrag overge maakt worden. De groep zal op deze manier binnengekomen bedragen met het sponsorgeld geheel overma ken naar de internationale organisa tie. Uit onlangs door Amnesty be kendgemaakte gegevens blijkt dat Amnesty een goede en betrouwbare naam heeft opgebouwd. Dit kon al leen gebeuren door gedegen onder zoek. Voor dergelijk onderzoek is veel geld nodig. Rapporten moeten worden ver spreid, acties worden voorbereid en uitgevoerd. Ook worden gezinnen van gevangenen financieel gesteund, als de man en kostwinner vanwege zijn overtuiging in de gevangenis zit betekent dat voor het gezin geen in komsten. De kosten van die interna tionale organisatie moeten door de landelijke afdelingen worden gedra gen. Voor de Nederlandse afdeling bedraagt deze bijdrage voor dit jaar 2 miljoen gulden. De Schouwen- Duivelandse groep hoopt dat mede door de fietstocht, vanuit deze regio een passend jubileumgeschenk kan worden aangeboden omdat men er van overtuigd is dat DE NOODzaak BLIJFT. ZIERIKZEE - Als het aan staatsse cretaris Van Eekelen ligt, krijgt niet de burgemeester, maar een centrale geprivatiseerde produktie-eenheid de verantwoordelijkheid voor de af gifte van paspoorten en de toetsing van de persoonsgegevens aan de sig- nalcringslijst. Meegedeeld werd dat het ministe rie alle gemeenten zal voorzien van beeldschermapparatuur. Daarop moeten de persoonsgegevens, samen met eveneens door BZ voorgeschre ven aanvraagformulieren, naar de centrale produktie-eenheid worden gezonden. Volgens de VNG staat deze planuitwerking niet alleen haaks op de toezeggingen van de staatssecreta ris aan de Tweede Kamer, maar brengt zij bovendien het onaanvaard bare risico met zich mee, dat er een centraal bestand van paspoortgege- vens in particuliere handen zal ont staan. Voor de gemeenten wordt de decen tralisatie van de paspoortafgifte zo helemaal gereduceerd tot een loket functie. Buitenlandse zaken blijkt de gemeenten tot in details te willen voorschrijven, hoe zij deze taak moe ten uitoefenen. Met inpassing ervan in dc gemeentelijke organisatie houdt het departement zich niet op. terwijl het volstrekt voorbijgaat aan de GBA-ontwikkelingen, waaraan de gemeenten nu en straks keuzevrij heid van automatiseringsapparatuur ontlenen. Aldus de VNG. die de plannen van dc staatssecretaris in deze vorm dan ook volstrekt afwijst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 9