V<Ut Dani van den Ende toont werk in galerie Eenhoorn Stichting Jeugd legt beleid komende jaren vast in nota Anje Schoneman exposeert in Dikke Toren herkenbare kunst Werkplan 1987 inmiddels vastgesteld Stichting- Jeugd zoekt voorzitter Feestavond van ZSC Ook voor dit jaar eenmalige uitkering ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 12 juni 1986 Nr. 23945 5 Vakantie-activiteiten ten behoeve van tieners zijn de afgelopen jaren in omvang toegenomen. Een voorbeeld vormen de huttendorpen, die zowel in Brouwershaven als Zierikzee worden georganiseerd. Meestal wordt een dergelijk festijn afgerond met een grote huttenverbranding ZIERIKZEE - De Stichting Jeugd Schouwen-Duive- land gaat in de komende zomerperiode werken aan de opzet van een nieuw beleidsplan voor 1987 en volgende jaren. Dat deelde jeugdwerkleider Gabri de Groot dins dagavond mede tijdens een openbare bestuursvergade ring van de Stichting Jeugd in gebouw De Driehoek. De in 1977 opgestelde beleidsnota zal daarbij op tafel komen, de daarin gestelde uitgangspunten zullen op nieuw worden besproken en waar no dig worden aangepast. Eind dit jaar hoopt de stichting het nieuwe be leidsplan aan het algemeen bestuur ter vaststelling te kunnen aanbie den. Inmiddels ging de vergadering dinsdagavond reeds akkoord met de vaststelling van begroting en werk plan voor 1987. Prioriteiten in dat jaar zullen door de Stichting Jeugd worden gelegd bij de begeleiding, ondersteuning en ka dervorming van het bestaande jeugd- en jongerenwerk in deze regio. De aandacht voor jongeren zonder baan en jeugdigen, die weinig hulp van ou ders/anderen krijgen zal daarin een bijzondere plaats innemen. Daadwerkelijke ondersteuning van lokaal jeugd- en jongerenwerk blijft de stichting zien als een eerste taak opdracht. J eug-donderzoek Een aandachtspunt voor 1987 zal zijn het opzetten en zo mogelijk uit voeren van jeugdonderzoek op Schouwen-Duiveland. Het gaat daar bij om antwoord te krijgen op vragen als: Hoe vullen jeugd en jongeren in dit gebied hun dagelijks leven in? Wat zijn precies hun belangen? Wat voor ideeën leven er om te komen tot verbetering of verandering van hun situatie? Vervolg van pagina 1. den zijn. Een bekende in die rij vor men uiteraard de bijdragen, die in het kader van Jantje Beton worden verstrekt. Onlangs nog kreeg de CJV Samen Verder in Zierikzee van die zijde een toezegging van 7.500,— ten behoeve van de inrichting van de grote zaal in De Driehoek. uabri maakte de kanttekening, dat dergelijke aanvragen om dit soort subsidies wel aan strenge normen zijn gebonden en dat het soms heel lang kan duren, voordat er een be sluit over wordt genomen. Andere mogelijkheden voor een eenmalige bijdrage bieden soms de zogenaamde projectsubsidies, zoals die voor landelijke popmuziek. Een potje, waaruit ook jeugdsoos Brogum de afgelopen twee jaar ongeveer 7.000,— wist los te peuteren. Vrijwilligersprojecten Nieuwe subsidiemogelijkheden doen zich sinds enige tijd ook voor ten behoeve van vrijwilligersprojec ten. Op advies van de Stichting Jeugd zal de onlangs opgerichte Werkgroep Kinderopvang op Schou wen-Duiveland trachten voor zo'n subsidie in aanmerking te komen. Ten slotte maakte de jeugdwerklei der nog melding van een subsidie 'plaatselijke activiteiten', bestemd voor projecten, die erop gericht zijn mensen wat meer te laten nadenken over de derde wereldproblematiek. Al met al een breed scala van moge lijkheden voor eenmalige subsidies, volgens de jeugdwerkleider, die best een nadere bestudering verdient. Voor de structurele financiële bijdra gen blijft het jeugd- en jongerenwerk overigens heel sterk op de lokale overheid aangewezen. Ten aanzien van het beleid op ge meentelijk niveau wordt in het werk plan vastgesteld, dat gemeentebe stuurders nog weinig rekening houden met het eigene, het specifie ke van de categorie jeugd. Derhalve acht men het zinvol het gemeentelijk beleid te toetsensaan de vraag: Wordt er voldoende tegemoet gekomen aan de eigen situatie, de ei gen noden en de eigen vragen van jeugd en jongeren? Geconstateerd wordt dat over het algemeen politici weinig genegen zijn met de belangen van jongeren re kening te houden. Gemeenten zou den, volgens het werkplan van de Stichting Jeugd, in alle sectoren van beleid rekening moeten houden met jeugd en jongeren. „Een gemeentelijk welzijnsbeleid zou gericht moeten zijn op het ophef fen van bestaande ongelijkheid in kansen, op het bevorderen van eman cipatie van jeugdigen", aldus het werkplan. Het bestuur ziet voor de Stichting Jeugd adviesfuncties liggen naar welzijnscommissies, ambtenaren, colleges, gemeenteraden, maar ook naar de plaatselijke jeugd- en jonge rengroepen. Uitvoerend werk Ten aanzien van het uitvoerend werk worden ontmoeting en recreatie als belangrij'ke begrippen be schouwd. De Stichting Jeugd wil pro beren de vormingswaarde in dit werk meer en meer gestalte te geven. Vol gens het werkplan kan dat onder meer door jeugdsozen op het spoor te zetten van activiteiten ten behoeve van werkloze jongeren (bijvoorbeeld openstelling sozen overdag), door te helpen bij het organiseren van cultu rele programma's (bijvoorbeeld jon- gerentheater en de 'betere' film) en educatieve programma's, maar ook door het organiseren van trainingen ten behoeve van soosbestuurders en commissieleden. Gezamenlijke verantwoordelijk heid van ouders/verzorgers, gemeen ten en de ondersteuning van de Stich ting Jeugd worden onontbeerlijk geacht om het jeugdsozenwerk op een verantwoorde wijze te doen plaatsvinden. Ten aanzien van het kerkelijk jeugdwerk wordt in het werkplan 1987 gesproken van een breed scala van activiteiten, waarbij de Stichting Jeugd zich hoofdzakelijk richt op be geleiding, programmering, service, informatie en kadertraining. Nieuwe werkvormen Nieuwe werkvormen als vakantie activiteiten, tienerclubs en ook open jeugdclubs en peuterspeelzalen blij ken de afgelopen jaren een belang rijke plaats te hebben verworven. De ze activiteiten vinden vooral plaats in dorpen, wijken en plaatsen waar tot op heden weinig activiteiten te vinden waren. Men ziet ook buurtver enigingen, wijkcomitées en belan gengroepen ontstaan, die een beroep op ondersteuning van de Stichting Jeugd doen. Voor 1987 ziet de stich ting een gerichte aanpak naar de dor pen en wijken waar tot op heden nau welijks jeugdactiviteiten plaatsvin den, als een aan te vatten werk. Activiteiten ten behoeve van twaalf- tot en met vijftienjarigen - vaak een vergeten groep - komen meer.cn meer onder de aandacht. Verdere ontwikkeling van dit werk, acht de Stichting Jeugd nodig. Dat wordt echter wel als een arbeidsin tensief karwei aangemerkt. Goede leiding vinden ter plaatse vormt bijvoorbeeld de grootste zorg. Geringe aantallen in deze leeftijds groep op de dorpen vormt verder een belemmering om activiteiten te ont wikkelen. Het werk van de stichting zal in eerste instantie gericht zijn op het behoud van genomen initiatie ven. Cursuswerk Het organiseren van kadertrai- ningswerk ten behoeve van vrijwilliJ gers in de regio zal in 1987 verder een belangrijk werkaspect zijn. Het acti veren van leiding om deel te nemen aan cursussen, zowel in de regio als daarbuiten, heeft volgens de ervaring van de stichting, nogal een wisselend succes. „Niet iedereen vindt een goed getrainde vrijwillige jeugdleidster of leider noodzakelijk!", aldus een schampere constatering in het werk plan. Ten aanzien van baanloosheid ver wijst de Stichting Jeugd naar haar deelname in de regionale Stuurgroep Werkloosheid. Het bestuur ziet daar voornamelijk een informatieve rol voor de stichting. Hierbij valt, vol gens het werkplan, te denken aan projecten ten behoeve van schoolver laters en aan het in de jeugdsozen bij dragen in onderwijsprogramma's. Overleg met functionarissen voor jeugd- en jongerenwerk op provin ciaal en regionaal niveau wordt van belang geacht, evenals het. contact met diverse instellingen. Zo zullen zich bijvoorbeeld op het gebied van de volwasseneneducatie en basisedu catie de komende jaren ontwikkelin gen voordoen. Zowel regionaal als provinciaal overleg met de verschil lende groeperingen wordt van belang geacht. J eugdhulpverlening De jeugdhulpverlening in deze re gio wordt, volgens de stichting nog te weinig aangevat in planmatige zin. De stichting wijst erop regelmatig te trachten door middel van thema besprekingen dit in het jeugdwerk aan de orde te stellen. Samen met de Federatie iaatschappelijke Dienst- verleninj Dekt de Stichting Jeugd thans na<»r wegen op het gebied van informatie en ondersteuning. Thema's die aan de orde komen, zijn: alcohol en andere drugs, lawaai en gehoorschade, jongerenhuisves ting, gezondheidsvoorlichting, op voeding en relatieproblematiek. Ten slotte geeft de Stichting Jeugd in het werkplan 1987 aan, ook het vol gend jaar te zullen trachten als regio nale jeugdwerkstichting de duizend- en-één-dingen-service waar te maken ten behoeve van de vele betrokkenen. SCHARENDIJKE - Sportvereni ging ZSC uit Scharendijke houdt op zaterdag 14 juni de jaarlijkse feest avond in De Putmeet. De zaal gaat om half negen open en het program ma gaat om negen uur van start. Op deze avond worden de kampioe nen uit de voetbalcompetitie en van het badmintongebeuren gehuldigd. Daarnaast wordt er een spel voor jong en oud en een verloting gehou den. De band 'Comby Hollywood' verzorgt de muziek, waarop naar be hoeven kan worden gedanst. DEN HAAG - Burgemeester Haver- mans van Den Haag vertrekt donder dag naar de Canadese stad Ottawa. Dit in gezelschap van de wethouder voor financiën, Van Otterloo, en de gemeentesecretaris, Van Beusekom. De drie willen de „stedenband" tus sen Den Haag en Ottawa wat nauwer aanhalen en de nieuwe burgemeester, Durell, ontmoeten. ZIERIKZEE - In de Dikke Toren gaat zaterdag 14 juni een expositie van start met het werk van de Zierikzeese kunstenares Anje E. Schoneman. Olieverf schilderijen, wandkleden en glasgravures in een onverwachte diversiteit aan onderwerpen. Herkènbare kunst, waarmee Anje dingt naar de gunst van het kunstminnend publiek. Dat herkenbare wordt het best geïllustreerd met een uitspraak van Anje: „Ik voel me hier heerlijk in Zeeland en wil mijn gevoelens delen met de Zeeuwen en in het bijzonder met de inwoners van Schouwen- Duiveland". Het zijn dié Zeeuwse gevoelens die aan het doek werden toever trouwd en die voor herkenbaarheid van haar onderwerpen zorgen. Zo werd on der meer de bekende Zierikzeese zwaan tijdens haar broeden aan de Grachtweg geschilderd; kan het herkenbaarder...? Het zijn spannende tijden voor Anje, want het is de eerste keer dat ze in Nederland exposeert. Ze werd geboren in Indonesië en be landde meteen vijf jaar in een kamp. Na deze periode groeide ze op in Rotterdam en kwam na een wervelend bestaan in Amerika te recht, waar ze een schildersoplei ding volgde in Houston. Dat resul teerde in een eerste expositie in Amerika in 1983. Vorig jaar ruilde ze Amerika voor Zierikzee en wijdde zich geheel aan het schilde ren. Na een jaar is haar collectie dusdanig gegroeid dat het verant^ woord was om uit te kijken naar een geschikte expositieruimte. Sfeervol Rondkijkend op Schouwen- Duiveland bleek dat daar geen en kele mogelijkheid meer voor was: alles was al volgeboekt. Via de WV kwam ze (en manager Kees Pilaar) er achter dat de Dikke Tb- ren nog vrij was en ze besloot dicht bij huis in deze sfeervolle ambiance haar expositie in te richten. Minimaal veertien dagen zal haar collectie te zien zijn van 10.00 tot 16.00 uur, op de uren dat de toren voor bezoekers open staat. Van haarzelf zegt Anje: „Vaak voel ik dat ik ouderwets ben, bij het antieke af. Ik heb m'n buien, mijn neerslachtigheid, mijn opge wektheid en probeer op deze wij ze m'n eigen sfeer te verwerken. Juist daarom vertolken mijn wer ken het hemelhoog juichende en vaak ook dat zeer bedroefde. Steeds weer onderga ik dat per soonlijke gevecht met elk nieuw werk, waarin ik me door niemand laat beïnvloeden". Verder zegt ze niet de enige be doeling te hebben om n&ém te ma ken, maar wil wel graag wat meer bekendheid in de regio. Haar wer ken zijn uiteraard te koop, evenals de kleine glasgravures (raamhan- gers), die ze omschrijft als de bète- De Zierikzeese kunstenares Anje E. Schoneman exposeert vanaf zater dag 14 juni in de Dikke Toren. re souvenirs, en houdt zich voor opdrachten aanbevolen. Dierportretten Als specialiteit tijdens de expo sitie heeft ze de mogelijkheid ge creëerd voor belangstellenden, hun huisdier te laten portretteren in olie/pastel. Dat werk is in één dag klaar, dus ook voor de zoge naamde 'dagjesmensen' haalbaar. Thnaf maandag 23 juni in Zierikzee ZIERIKZEE - Dani van den Ende-Timmerman expo seert van maandag- 23 juni tot en met zaterdag 28 juni in galerie de Eenhoorn te Zierikzee. De Zierikzeese schilde- resse heeft zich in het bijzonder toegelegd op land- en watertaferelen, waarbij het detail heeft moeten plaats maken voor sfeertekeningen. Een bewuste keuze mèt een verrassend effect. '%i Si B Een van de werken van Dani, waarop wèl ruimte is voor details. Dani van den Ende schildert al vele jaren en is blij hiervoor nu steeds meer tijd te krijgen. Nu haar huis langzamerhand iets weg begint te krijgen van een opslagplaats van schilderijen heeft zij de stap geno men om zelfstandig te gaan expose ren. „Ik heb voorheen altijd in groepsverband tentoonstellingen be zocht, maar nu wil ik het eens alleen proberen", legt ze uit. Hoop Dat betekent echter niet, dat alle schilderijen nu naar de Eenhoorn gaan, vergezeld van de hoop. dat ze 'bij bosjes' verkocht worden. Ieder werk op zich is een uiting van gevoe lens en dat maakt het de kunstena- resse er niet gemakkelijker op om ze van de hand te doen. Verschillende doeken blijven dan ook thuis hangen. Maar ook het feit, dat ze perfectio- niste is heeft tot gevolg, dat ze een deel van haar werk blijkbaar niet goed genoeg vindt voor de expositie, terwijl anderen daar weieens anders over denken. In de Eenhoorn komt een twintigtal olieverfschilderijen van Dani te hangen, dat ook alle van eigenaar mag wisselen. Het omschrijven van schilderijen is moeilijk en dat geldt zeker voor die van Dani van den Ende. Een eerste blik op haar werk geeft een voorzich tig gevoel van onvolledigheid. Een achtergrond, waarop eigenlijk nog een afbeelding hoort. Wanneer die aanvulling er in gedachten wordt bij geplaatst, moet telkenmale geconclu deerd worden, dat het doek dat hele maal niet nodig heeft. De werken van Dani van den Ende zijn af. Rustig Schilderijen, waarop een rustig wa ter met een daarboven hangend wol kendek hebben haar voorkeur. Niet zelden hebben de doeken een paars- violette gloed, die - hoe vreemd mis schien ook - toch een natuurlij kge- trouwe aanblik geeft. Naast het wer ken met penselen, wil Dani ook weieens het palletmes ter hand ne men bij het vervaardigen van haar werken. Sinds enige tijd gaat haar voorlief de ook uit naar het maken van por tretten. Ze werkt graag volgens op dracht, maar of tijdens de komende expositie al beeltenissen te zien zijn, valt te betwijfelen. DEN HAAG - De zogenoemde meerjarige echte minima kunnen ook dit jaar hun recht op een eenma lige uitkering doen gelden. Staatsse cretaris De Graaf (sociale zaken) he'eft dinsdag een wetsvoorstel hier toe bij de Tweede Kamer ingediend. De uitkering is bestemd voor men sen die vorig jaar zo'n uitkering ont vingen en ook dit jaar een inkomen hebben dat niet hoger is dan het so ciaal minimum. Ook mensen die vo rig jaar van de zogenoemde „aanvul lende regeling" gebruik maakten en huishoudens die in 1984 een uitkering ontvingen maar in 1985 deze niet tij dig aanvroegen, komen in aanmer king. Vorig jaar kregen 521.000 huishou dens een eenmalige uitkering en had den ruim 11.000 recht op de aanvul lende regeling. Die regeling was er voor hen, bij wie tijdens de aanvraag iets mis was gegaan. De eenmalige uitkering is bedoeld om het verlies aan koopkracht op te vangen. De uitkeringsbedragen heeft De Graaf nog niet vastgesteld, omdat nog niet zeker is hoe de prijzen zich dit jaar verder zullen ontwikkelen. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 5