Oud-pastoor H. van Deursen vierde zijn gouden jubileum Commissie financiën adviseert handhaving korting grondprijs WATERSTANDEN Een man 'gejaagd door de wind' Zierikzee heeft nog steeds flinke voorraad bedrijfsgrond 2 ZIERIKZEE - Hij werd weieens een 'vliegende kraai' genoemd. Die blijft nooit lang op één plaats zitten; pas toor Heinrich van Deursen ook niet. Hij deed zijn werk immers altijd als een man 'gejaagd door de wind'. Vrij dag was het vijftig jaar geleden, dat Heinrich van Deur sen tot priester werd gewijd door Mgr. P. Hopmans. Aan dat gouden priesterschap werd binnen de Willibror- dusparochie zondag uitgebreid aandacht besteed. Maar ook in de Corneliastich ting, waar pastoor Van Deursen veer tien jaar geleden zijn intrek nam, werd feest gevierd. Vooral die bijeen komst in de fraai met bloemen ver sierde kapel vrijdagavond heeft de jubilaris heel wat gedaan. ,,Ja, tijdens mijn dankwoord zat ik wel een beetje vol" erkent Van Deur sen. Al die vertrouwde gezichten uit de Corneliastichting, een aantal trou we parochieleden en het Lied 'Uwe Koning der eeuwen' op zijn leven her schreven; dan schiet iemands gemoed wel een beetje vol. Nooit spijt Pastoor Van Deursen zegt nooit spijt van zijn keuze te hebben gehad. Met veel dankbaarheid en plezier denkt hij terug aan zijn kerkelijke loopbaan, waarin hij met veel leed maar ook met vele mooie jaren werd geconfronteerd en waarin zeer vele hechte contacten met geloofsgenoten gelegd konden worden. Duidelijk be wijs daarvan vormen, volgens hem, immers wel de brieven, die hij vijfen twintig jaar na zijn vertrek nog steeds ontvangt van mensen uit Et- ten. Na zijn inwijding als priester volg de op 12 augustus 1936 Van Deursens benoeming tot sub-regent van het klein seminarie 'IJpelaar' te Breda. In augustus 1941 werd hij benoemd tot kapelaan in de parochie van Christus Koning te Breda en in 1943 tot kapelaan in de parochie Onze Lie ve Vrouw Hemelvaart eveneens in Breda. Op 29 januari 1947 werd Van Deur sen vrijgesteld voor werkzaamheden in verband met de wederopbouw van het seminarie IJpelaar, dat in de oor log door brand werd verwoest. Aalmoezenier Dat werk deed hij tot 10 oktober 1949. Toen werd hij benoemd tot ka pelaan van de St. Lambertusparochie te Etten. In de periode 1957-1962 was hij tevens reserve aalmoezenier en bezocht hij in die hoedanigheid regel matig de Nederlandse troepen in het Franse La Courtina. Tijdens die La Courtina-tijd werd op hem een beroep gedaan om als boordaalmoezenier mee te gaan aan boord van de Van Oldenbarneveld met een gezelschap emigranten naar Australië. Van Deursen ging en be waart nog prima herinneringen aan die drie maanden durende zeereis. Na vijf jaar La Courtina, vernam hij tijdens een weekendverblijf, dat in de pastorie in Etten een brief met zijn benoeming in Zierikzee op hem lag te wachten. Hij had nog net een week de tijd, voordat hij zich in het Zeeuwse zou moeten vestigen. Gemengd Van Deursen zegt daar beslist geen moeite mee te hebben gehad. ,,Nee, ik was benoemd in een gemengde streek, maar zelf was ik ook afkom stig uit een gemengde streek (Dor drecht)." Bovendien trok het water rijke Zeeland hem best aan en hij bewaart nog steeds hele goede herin neringen aan vaarttochten met enke le mosselvissers. Toch werd Van Deursen geconfron teerd met een koude start in Zierik zee, te weten: de strenge winter van 1962/1963, nadat hij op vrijdag 9 no vember 1962 plechtig was geïnstal leerd tot pastoor van de Willibror- dusparochie te Zierikzee. Hoe geïsoleerd Schouwen-Duive- land in die tijd nog was, werd met die strenge winter nogeens extra bena drukt. Van Deursen maakte de ont sluiting van deze regio mee en zag al lerlei ontwikkelingen versneld tot stand komen. Daar heeft hij zich nooit tegen verzet. ,,Wat groeide, dat groeide. Je ertegen verzetten, daar werd je nooit beter van", aldus de ju bilerende pastoor. Hij erkent de meeste veranderin gen als 'gezond' te kunnen bestempe len. Veranderingen waar hij als pas toor best in kon meegaan. Hoewel er zich uiteraard ook weieens ontwikke lingen voltrokken, waarvan Van Deursen dacht: ,,Nou, nou, moet dat nou". Jeugd Eén van die niet tegen te gane ont wikkelingen was volgens Van Deur sen de uitbreiding van de mogelijk heden naar buiten de regio te trekken. Waren de jongeren binnen de parochie voorheen nog bijeen te krijgen in de zogenaamde Internos- Oud-pastoor Heinrich van Deursen. clubs, naarmate de ontsluiting een feit werd, verwaterde dat steeds meer en toog de jeugd naar elders in de vrije tijd. De oud-pastoor prijst zich geluk kig hier een hechte parochie met vele actieve leden te hebben aangetrof fen. „Als je hulp vanuit de parochie nodig had dan kreeg je dat ook al tijd", herinnert hij zich met dank baarheid. Verder zegt hij ook met ve le protestanten prettig te hebben gewerkt. Niet zonder trots spreekt hij over de hechte Willibrordusparochie, die inmiddels meer dan tweehonderd jaar bestaat en die ondanks de kleine omvang altijd schuldenvrij kon blij ven. Eervol ontslag Na tien jaar vruchtbaar pastoraat verleende Mgr. H. Ernst aan Van Deursen op diens verzoek eervol ont slag als pastoor van die Willibror dusparochie met ingang van 1 januari 1973. Nadat hij zijn taak had overge dragen aan de nieuwe pastoor A. Loo- nen, nam Van Deursen zijn intrek in de Corneliastichting. „Daar kreeg ik ook een eigen taak", lacht de oud-pastoor: „bloed transfusiedienst naar het ziekenhuis en boodschappen doen van en naar de apotheek. Ik heb heel wat afgereden, maar nu ga ik niet meer met m'n auto van het eiland af." Heinrich van Deursen, een telg uit een zeer talrijk gezin, wiens vader betrokken was bij de Rijnsleepvaart, had binnen de familiekring geen 'lichtend voorbeeld', dat bepalend was voor zijn priesterkeuze. Hij volgde de kostschool in Huy- bergen en aan het einde daarvan maakte je de keuze lyceum of semina rium. Zijn buurman koos voor het laatste en Heinrich van Deursen besloot hetzelfde te doen. Een keuze op vrij jonge leeftijd. „Natuurlijk heb ik tussentijds weieens getwij feld, maar dat ging voorbij en nu kan ik alleen maar met dankbaarheid en plezier terugkijken op hetgeen ik heb mogen doen." Lessen Daartoe behoort ook het talrijk aantal lessen, dat hij op scholen in Etten heeft gegeven. Later verzorgde hij voor de meisjesopleiding in de Corneliastichting ook de lessen maatschappijleer. Een neutrale oplei ding, want slechts een klein percenta ge van de meisjes was katholiek. „Van Deursen was zeker geen man, die zijn priesterlijk werk deed van achter het bureau, maar staande tus sen de mensen", schreef huidig pas toor A. Verdaasdonk vorige week in de parochiële mededelingen. Staande tussen de mensen, was voor Van Deursen inderdaad altijd van groot belang. „Je deed het in de aard van je opleiding met genoeg ruimte voor eigen inbreng. Ik heb er nooit moeite mee gehad", zegt Van Deursen. „Natuurlijk ging de ene dag beter dan de andere en waren er ook wel momenten dat je dacht van: „o, jasses". Hij prijst zich echter geluk kig steeds 'gejaagd door de wind' te hebben kunnen doorgegaan met men sen te steunen en met hen leed en ge luk te mogen delen. Eigenlijk is hij daar altijd mee doorgaan, ook na zijn officiële afscheid als pastoor. „Maar ja, je wordt een beetje ouder en dan gaat het wat minder worden", klinkt het berustend uit de mond van de ju bilerende priester. Iedere woensdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Raamstraat. Klassiek ballet. 13.00- 16.00 uur. UW-gebouw. Seniorensoos voor da mes en heren van 13.30-16.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities. Herv. Chr. gemengd koor. 19.30-21.30 uur. LTS. Sport voor minder-yaliden. 19.30 uur. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Nieuwsmagazine. 20.15-21.45 uur. Haamstede Dorpshuis. De Schutse. Jazzgym. 19.30 tot 20.45 uur. Scharendijkc Gymzaal. Gym voor dames van 14.00 tot 15.00 uur. Brouwershaven Tbnnenmagazijn. Majorettes. 18.45 tot 19.45 uur. Verenigingsgebouw. Dameskoor. 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe 1 Verenigingsgebouwtje. 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehoboth". Strip-o-theek. 18.30- 19.30 uur. Ons Dorpshuis. Volksdansen voor ou deren. 10.00-11.00 uur. Dorpshuis. Bejaardensoos. 14.30 uur. Bruinisse Bibliotheek. 14.00-15.30 en 19.00-20.15 uur. Iedere donderdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Pand Visstraat 5. Koffie-ochtend voor vrouwen. 09.30-11.00 uur. Paternoster-zaaltje (Paternoster- straat). ANBO-dag open van 9.30- 15.00 uur (ook voor niet-leden). Voor vervoer tel. 01110-5381. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Herha ling nieuwsmagazine, 10.00-11.30 uur. Verzoekplatenprogramma, 20.15- 21.45 uur. R.S.G. Prof. Zeeman. Aangepaste gymnastiek voor ex-hartpatiënten van 20.00 tot 21.00 uur. Nadere inlich tingen tel. 01110-4304. Burgh-Haamstede Christinastraat 21. Bidstond steun groep voor de verdrukte christenen en joden. 20.00-21.15 uur. Haamstede Gymzaal Julianastraat. Klassiek Ballet. 15.30 tot 18.30 uur. Renesse Sportzaal De Moerbei. Conditietrai ning dames en heren. 20.00-22.00 uur. Scharendijke Rayonbureau rijkspolitie. Spreekuur van 18.00 tot 21.00 uur. Brouwershaven Tbnnenmagazijn. Kinderkoor. 18.30 tot 19.15 uur. Tbnnenmagazijn. Smalstads ge mengd koor. 19.45-21.45 uur. Noordgouwe Hotel café-restaurant v. d. Weijden. Bridgen. 13.30-17.00 uur. Dorpshuis. Kaartavond. 20.00 uur. ZIERIKZEE - De korting op de grondprijzen in de be stemmingsplannen Zuidhoek en Haringvlietplein, die thans geldt tot 1 juli, zal na die datum wederom met één jaar worden verlengd. Tenminste....als de gemeenteraad het unanieme advies opvolgt, dat de commissie finan ciën maandagavond tijdens een openbare vergadering in de raadzaal van het stadhuis uitbracht. „We moeten voortgaan op de in geslagen weg", vond CDA-woordvoer- der C. Bij de Vaate. Hij erkende, dat het niet exact aantoonbaar is of de - weinige - transacties van de afgelo pen twee jaar te danken zijn aan die grondprijsverlaging, „maar", vond Bij de Vaate: „als je nu gaat verho gen, zul je zeker niet verkopen". Hij trok in dit verband ook een vergelij- Zierikzee heeft nog steeds een flin ke voorraad bedrijfsgrond te koop. Een probleem waar vele gemeenten in Nederland - zelfs in aanzienlijke ernstiger mate - mee kampen. Voor de leden van de commissie financiën vormde die ruime voorraad echter aanleiding genoeg om te adviseren de korting op de gondprijzen nog een jaar te handhaven. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Oosterscheldemond Bruinisse Wemeldinge Doodtij: 17 juni Actuele informatie over afwijkingen: 01110-7056 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 11 juni 7.10 107 1.20 -144 19.25 98 13.40 -119 12 juni 7.55 101 2.00 -148 20.00 92 14.20 -116 11 juni 5.00 140 11.20 -122 18.10 123 - 12 juni 5.45 134 00.10 -149 17.25 123 12.00 -115 11 juni 7.40 128 1.45 -157 19.50 119 14.00 -131 12 juni 8.25 122 2.25 -161 20.25 113 14.40 -128 11 juni 7.20 121 1.30 -153 19.35 113 13.45 -127 12 juni 8.05 116 2.15 -156 20.05 107 14.30 -124 king met grondprijzen elders en acht te het derhalve van groot belang de reductie te handhaven. RU- woordvoerder W. F. Sprengelmeijer zei zich geheel bij dit standpunt te kunnen aansluiten. Moeilijke materie PvdA-woordvoerder D. van der Wekken vond het maar een moeilijke materie. Hinkend op twee gedachten informeerde hij of niet beter realisti sche prijzen zonder korting berekend konden worden met in het achter hoofd altijd nog de mogelijkheid tot onderhandelen als zich een serieuze gegadigde zou aandienen. Hij stelde vast, dat met de korting, die de afge lopen twee jaar werd doorgevoerd toch ook nauwelijks kopers werden gelokt, terwijl die korting toch een fikse aanslag pleegde op de reserve 'Nadelige verschillen bij grondaan kopen'. „Commissievoorzitter wethouder L. J. van Gastel reageerde, zoals ver wacht kon worden, zeer alert. Ver wijzend naar veelvuldige, voorgaan de discussies gaf hij aan, dat het juist daarom van zo groot belang is die re serve op aanzienlijk peil te houden. Over de gewenste hoogte wil met na me de PvdA-fractic met hem weieens van mening verschillen. Ook VVD-woordvoerder J. J. Ge- leijnsc wilde de grondprijs-reductie graag gehandhaafd zien. Hij verbond daar wel meteen dc voorwaarde aan, dat de reserve 'Nadelige verschil len...' weer op peil gebracht zal wor den. Door handhaving van de korting op de grondprijs wordt immers een aanslag van bijna een miljoen 942.000,—) op die reserve gepleegd, zo signaleerde Geleijnse. Moeilijke constructie Wethouder Van Gastel zei overigens niets te voelen voor de door Van der Wekken overwogen moeilijke con structie. Hij vond, dat de gemeente zich niet kan veroorloven voor ver schillende ondernemers verschillen de prijzen te berekenen. Bovendien achtte hij het gevaar aanwezig, dat een vestiging gemist zou kunnen wor den na het noemen van de reële grondprijs, zonder dat de gemeente nog maar de kans zou hebben om daar een korting op aan te bieden. Ook de overige commissieleden bleken geen voorstander van een sy steem met korting op achterhand. Bij de Vaate wees in dit verband op andere gemeenten, die uiteraard ook op het vinkentouw zitten en derhal ve weieens meer succes zouden kun nen hebben met het aantrekken van bedrijfjes. Geleijnse wist zelfs een praktijk voorbeeld, waarin een dergelijk ver loop reeds heeft plaats gehad. Van Gastel gaf te kennen, dat in het be drijfsleven wel met zogenaamde richtprijzen gewerkt kan worden, maar dat de gemeente zich dat niet kan veroorloven. Van der Wekken toonde zich na al deze argumenten volkomen overtuigd en adviseerde eveneens positief voor handhaving van de grondprijs-korting. Acquisitie In nauwe relatie met dit agenda punt stelde Van der Wekken vast, dat de voorraad industrieterrein in Zie rikzee groot blijft, hetgeen uiteraard ook een financiële last voor de ge meente betekent. Hij vroeg zich dan ook af of nu toch niet eens wat serieu zer over een stukje goede acquisitie moest worden gedacht. Van der Wek ken zei daarbij aan iets meer te den ken dan een een folder. Hij sprak over het uittrekken van een bedrag voor professionele acquisitie. „Men is daar op Schouwen-Duiveland ontzet tend bang voor", stelde Van der Wek ken vast en hij betreurde dat. Zijn be toog kreeg zoals op grond van dc algemene beschouwingen verwacht kon worden, bijval van Sprengel meijer. Echter niet van de voorzitter. We derom stelde wethouder Van Gastel zich zeer sceptisch op ten aanzien van het effect van acquisitie. Hij stelde vast, dat Zierikzee nou eenmaal niet de enige gemeente is, die grond te koop heeft en dat er toch vaak zeer speciale redenen doorslag geven tot het besluit van vestiging. Het effect van - kostbare - acquisitie achtte hij tevens niet meetbaar. „Tbch kan het voeren van goede re clame zeer belangrijk zijn", hand haafde Sprengelmeijer zijn stand punt. Van Gastel echter achtte van veel, groter belang: degene, die belangstel ling voor grondaankoop toont, trach ten met alle mogelijke middelen bin nen te halen. Bij de Vaate steunde de wethouder daarin en pleitte voor een snelle, juiste en goede voorlichting aan ie der, die daar belangstelling voor toont, omdat een besluit tot vestiging soms van kleinigheden kan afhan gen. Tbn aanzien van de grondprijzen in het bestemmingsplan Haringvliet plein zei Geleijnse het minder van zelfsprekend te vinden de korting te continueren, hoewel hij zich daar geen tegenstander van toonde. Ge leijnse stelde echter vast dat daar veel meer loop in de grondverkoop is gekomen. „Ja, die korting heeft juist de loop erin gebracht en daarom moeten we nu niet weer gaan verhogen", reageer de Bij de Vaate. Van der Wekken kreeg desge vraagd te horen, dat aanleg van een eventuele parkeervoorziening in dit bestemmingsplan niet op dc grond prijzen zal komen te drukken, maar uit eigen middelen van de gemeente gefinancierd zal worden. „Dat is dan acquisitie", aldus Van Gastel. Van der Wekken stelde naar aanleiding van een reactie van commissaris Boertien vast, dat er nog weinig hoop is op een prtfcdnciale subsidie ten behoeve van deze parkeervoorzie ning in het kader van het voorwaar den scheppend beleid. De commissie financiën bracht ver der nog een positief advies uit ten aanzien van een voorstel tot ver vroegd aflossen van elf leningen, des tijds afgesloten tegen rentepercenta ges variërend tussen 8 en 9,5 Financieel ambtenaar G. W. Dijkstra cijferde voor, dat 2,— mil joen versneld zal worden afgelost. Dat levert het eerste jaar een rente- voordeel van 41.000,— op. Wegens het versneld aflossen moet een boete van 45.000,— worden betaald. Als die boete echter in vijf jaar wordt af geschreven, resteert een batig saldo van 30.000,—. Verdere financiële voordelen zijn te verwachten ten gevolge van het feit, dat het begrote financieringstekort van 3.— miljoen minder blijkt te zijn en dat niet tegen het begrote ren tepercentage van 8.5% maar tegen het aanzienlijke lagere percentage van 6,8 of 6,9% geleend zal kunnen wor den. Nieuwerkerk Bibliotheek Rehoboth. Uitlenen van boeken van 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30-19.30 uur. Bruinisse N.H. verenigingsgebouw. Volksdan sen voor ouderen. Van 09.00-10.00 uur. Rayonbureau rijkspolitie. Spreekuur van 18.00 tot 21.00 uur. Dinsdag 10 juni Zierikzee De Driehoek. Vergadering Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Gereformeerde kerk. Algemene le denvergadering CDA regioverband Schouwen-Duiveland. 20.00 uur. Excursie naar Groningen van Vereni ging voor Bedrijfsvoorlichting Schouwen-Duiveland. Bruinisse Gemeentehuis. Vergadering commis sie verkeer. 20.00 uur. Woensdag 11 juni Zierikzee Excursie naar Groningen van Vereni ging voor Bedrijfsvoorlichting Schouwen-Duiveland. Parkeerterrein Scheldestraat. Expo Zierikzee. 13.00-22.00 uur. De Driehoek. Seizoen-afsluiting Vrouwenontmoetingscentrum met theaterimprovisaties en muziek. Borrendamme. Concert Kunst en Eer. 19.30 uur. Donderdag 12 juni Zierikzee RSG-gebouw aan de Manhuisstraat. Open dag ZDASG. 10.00-12.00 uur, 14.00-16.00 uur en 19.00-21.00 uur. Parkeerterrein Scheldestraat. Expo Zierikzee 13.00-22.00 uur. In de Beuze. Concert Oosterlands Fanfare. 19.30 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. Opening bibliotheek door gedeputeerde mr. J. P. Boersma. 14.30 uur. Renesse Bejaardenreis ouderen Renesse. Zonnemarie Vertrek Breedveld Zonnemaire Ex cursie NBvP Noordgouwe e.a. naar Schelphoek. 13.30 uur. Oosterland Oosterhof. Bijeenkomst Nederlandse Bond Plattelandsvrouwen. Aanvang 19.30 uur. Oosterhof. Kookcursus Huishoudelij ke Voorlichting. 19.30 uur. Vrijdag 13 juni Zierikzee Parkeerterrein Scheldestraat. Expo Zierikzee. 13.00-22.00 uur. Opening school voor voortgezet spe ciaal onderwijs. 14.30 uur. Concertzaal. Antiekbeurs. 16.00-22.00 uur. Burgh-Haamstede Nederlands Hervormde kerk. Optre den kinderkoor. 20.00 uur. Nieuwerkerk Salem. Voorlichtingsavond Woord en Daad. 19.30 uur. Zaterdag 14 juni Zierikzee Onder de Beuze. Rommelmarkt van Gereformeerde Kerk. 08.30 uur. Parkeerterrein Scheldestraat. Expo Zierikzee. 10.00-18.00 uur. Concertzaal. Antiekbeurs. 11.00-22.00 uur. UW-gebouw. Bijeenkomst werk groep Homofilie Schouwen-Duive land. 20.00 uur. Brouwershaven Historische optocht in kader 700- jarig bestaan Brouwershaven. Aan vang 14.00 uur. Sint-Nicolaaskerk. Zangavond o.l.v. Smalstads Gemengd Koor. 19.30 uur. Ouwerkerk Start vanaf Dorpshuis. Avondwan deltocht van sv Ouwerkerk. 19.00 uur. Zondag 15 juni Zierikzee Concertzaal. Antiekbeurs. 11.00-17.00 uur. Goes Zusterstraat 13. Themabijeenkomst Prima Donna. 15.00 uur. Maandag 16 juni Goes Hotel Tbrminus. Bijeenkomst Vrou wen in de WD-Zeeland. 20.00 uur. Dinsdag 17 juni Burghsluis Uitstapje NBvP-Schouwen naar Neeltje Jans en stormvloedkering. Burgh-Haamstede Autorally Westenschouwen, inschrij ven om 18.00 uur bij VW-kantoor. Bruinisse Dorpshuis. Ledenvergadering Christelijke Woningbouwvereniging Schouwen en Duiveland. 19.30 uur. Den Haag Departement. Overhandiging boek L. Becu aan minister van verkeer en waterstaat. 16.15 uur. Donderdag 19 juni Zierikzee Bedrijf De Zuidhoek. Afscheid Zuid- hoek-directeur J. Pomper. 14.30 uur. Middelburg Zeeuwse Bibliotheek. Themabijeen komst Veerse Meer. 13.30 uur. Kortgene Feesttent. Opening Veerse Meerda- gen. 16.15 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 2