Rini Verwest - tijdelijk - terug bij tweede klasser Zierikzee Ronald Lievense overgedragen 7 Twintigjarige voetballer nog twee jaar contractueel van Roda JC Sportvelden weg door toenemende individua lisering ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 9 juni 1986 Nr. 23948 Ronald Lievense: na zeven fijne jaren bij Zierikzee terug naar Brouwershaven. BROUWERSHAVEN - Ronald Lie vense is weer terug op het oude nest. De 29-jarige Brouwenaar speelde op sportpark Onder de Molen het laatste uur als doelverdediger voor voetbal vereniging Zierikzee. Toen werd hij letterlijk door de tien Zierikzee- veldspelers en trainer/coach Jack Schipper overgedragen aan de Brou wershaven-collega's. De Zierikzee- ploeg droeg Ronald Lievense van het doel tot aan de middenlijn, waarna het wit/zwarte Brouwse team hem naar zijn nieuwe positie droeg. „Jullie heb ben het volgend jaar in ieder geval een uitstekende doelman", fluisterde Jack Schipper een van de jeugdige Brouwse spelers toe, nadat het spel weer werd voortgezet. Schipper kwam gedurende het laatste half uur als verdediger in de Zierikzee-equipe, terwijl Peter Noordijke de plaats van Ronald Lie vense innam. Tevoren scoorde Noordij ke als centrumspits de eerste twee Zierikzee-doelpunten Ondanks het feit, dat het voetbalseizoen al offi cieel ten einde was, was een aantal Zierikzee-spelers graag bereid een extra wedstrijd te spelen tegen Brouwershaven ter gelegenheid van de overgang van Ronald Lievense naar de zaterdagse afdelings tweede klasser. De enorme populariteit van de slotman was daar niet in het minst debet aan. Lievense droeg ze ven seizoenen het Zierikzee-shirt, nadat hij over kwam van Brouwershaven. Zijn optreden in het laat ste jaar was evenwel zeer kort. Tijdens een van de wedstrijden uit de voorbereiding naar het seizoen 1985/1986 raakte de doelman geblesseerd en bleek al spoedig dat alleen operatief ingrijpen enig soelaas kon bieden. Na enkele maanden onderging Lievense een dubbele ingreep, maar dat verhinderde hem niet om weer voluit aan de slag te gaan, toen hij meende weer aan een come-back te kunnen werken. Met hulp van Gerard Olijhoek ging de eerzuchtige doelman er weer vol tegenaan en toen na afloop van de competi tie de twee KNVB-teams van Zierikzee een onderlin ge partij afwerkten, stond hij er weer. Negen keer moest de bij het tweede team tussen de palen staande doelman een gang naar het net maken. Duidelijk was, dat hij de draad van het keeper-zijn weer uitstekend oppakte, maar dat het gemis aan wedstrijdritme hem parten speelde. Anders dan in oen competitiewedstrijd maakte hij geen woord vuil over de treffers, die hij moest incasseren. Als het om de knikkers en de belangen van Zierikzee ging baal de Lievense vreselijk, wanneer er ook maar een pro cent aanleiding was te vermoeden, dat hij als doel man niet vrijuit ging. Na de negen tegendoelpunten tijdens zijn come-back na bijna een jaar verplichte afwezigheid lachtte hij alleen. Het feit, dat zijn in spanningen en doorzettingsvermogen ertoe geleid hadden, dat hij weer tussen de palen stond, was op dat moment alleen van belang. Na de terugkeer op het voetbalveld onderkende Ro nald Lievense dat het voor hem beter zou zijn om te rug te gaan naar Brouwershaven. Wanneer hij bij Zie rikzee zou blijven, zou zijn instelling hem onmiddel lijk ertoe aanzetten de concurrentiestrijd met Peter Noordijke om de slotpositie in de hoofdmacht aan te gaan. Die strijd zou voor hemzelf, maar ook voor Zie rikzee een te grote risicofactor inhouden. Weliswaar was hij weer terug tussen de palen, de subjectiviteit gebood te onderkennen, dat hij niet licht meer het ou de niveau zou halen. Voor een ploeg op een iets lager niveau - zijn Brouwershaven dus - zou hij van on schatbare waarde kunnen zijn. Vandaar dat hij besloot om weer voor de ploeg van trainer Kees Kom mer te gaan spelen. Daarnaast blijft hij wel als kee perstrainer actief bij Zierikzee. In de eerste helft van het duel tussen Brouwersha ven en Zierikzee gaven de twee ploegen elkaar wei nig toe. Onder erbarmelijke weersomstandigheden maakten de ploegen er nog een alleszins aanvaard baar duel van. In de twintigste minuut kwam Brou wershaven op voorsprong, toen Arjan Visser gelegenheids-laatste man Niels Meintema op het ver keerde been zette en Martin Quist een goede kans bood. Ronald Lievense moest het antwoord schuldig blijven. Vijf minuten voor het rustsignaal scoorde Peter Noordijke de gelijkmaker, nadat hij enkele mi nuten eerder een ideale mogelijkheid had laten lig gen. In de eerste tien minuten van de tweede helft toonden de ploegen zich plotseling doeltreffender. Martin Quist strafte na vijf minuten een Zierikzeese verdedigingsfout af, maar amper een minuut later was het aan de andere kant weer raak. Een voorzet van Werner Kafoe werd door Peter Noordijke fraai ingekopt. In de achtste en negende minuut drukte Zierikzee plotseling door naar de voorsprong, die de ploeg min of meer aan zijn stand verplicht was. Beide keren fungeerde Ronald van Oeveren als voorberei der. Eerst stelde hij Niels Meintema met een listig hakje in staat om 2-3 te laten aantekenen en vervol gens schiep hij ruimte voor Werner Kafoe (2-4). Na een kwartier vond de reeds gememoreerde drie- hoeksruil plaats tussen de keepers. Ronald Lievense verhuisde van het Zierikzee-doel naar dat van Brou wershaven, Peter Noordijke verliet zijn spitspositie om het Zierikzee-doel te gaan verdedigen en Brouwershaven-doelman Jacco de Jonge ging naar de kant. Enkele minuten golfde het spel weer gelijk waardig op en neer, maar duidelijk was reeds, dat en kele Zierikzee-spelers Ronald Lievense nog wel even een poepje wilden laten ruiken. Rond de 25e minuut gebeurde dat drie keer kort na elkaar. Ronald van Oeveren stelde Bart Helbers in staat om te scoren, Wim van der Maas rondde een knappe solo doeltref fend af en Marco van Oeveren tekende voor 2-7 op aangeven van Wim Overweel. Tben werd het weer en kele minuten rustig, maar in de slotfase werd de stand nog opgevoerd naar 4-8. Eerst scoorde Arjan Visser, vervolgens had Wim Overweel succes op aan geven van Werner Kafoe en in de slotminuut tekende Sjaak van der Weele voor de laatste treffer, al kwam het allerlaatste tikje nog voor rekening van Dennis van de Bruggen. Na afloop werd Ronald Lievense van beide kanten - Zierikzee en Brouwershaven - in de bloemetjes gezet. De terugkeer van Rini Verwest bij Zierikzee is - hoe paradoxaal het ook klinkt - niet het gevolg van voetbal- technisch falen van de aanvaller. In het eerste gewenningsseizoen speelde Rini Vérwest doorlopend voortreffe lijk in het C-team. Niet een keer was zijn optreden van een dusdanig ge halte, dat hij vervangen moest wor den. Ook in het tweede team van Ro da JC acteerde hij uitstekend en reeds in het tweede seizoen bij de Kerkraadse club trad Rini Verwest bij herhaling als wisselspeler aan in de hoofdmacht. De reacties op zijn optredens waren unaniem lovend en in het derde jaar zou de definitieve doorbraak moeten volgen. Doordat Roda JC evenwel enkele gerenom- meerdere spelers - onder andere Hen- nie Meijer - aantrok liet de kans lan ger op zich wachten dan aanvankelijk de bedoeling was. Toch werden zijn optredens langer en langer. Acht wed strijden voor het einde van de compe titie leek de coupe om zich definitief in de hoofdmacht te spelen te slagen. Kopduel ,,Een week tevoren was ik tegen Fortuna ingevallen. Dat ging zo goed, dat ik tegen FC Utrecht al vrij snel in de ploeg kwam. Roda JC draaide toen erg slecht en stond na twintig minuten al met 2-0 achter", vertelt Ri ni Verwest. Zijn spel tegen de Utrechtse ploeg verraste vriend en vijand, maar toch zou de wedstrijd uiteindelijk het begin van de misère worden. „Een kwartier voor tijd verdraaide ik bij een kopduel met Jan van de Ac ker mijn knie. Een scheurtje in het kapsel was het tastbare gevolg", legt Verwest uit. Een week of vier later stond de Zierikzeeënaar toch weer op het veld. Met het tweede team trad hij aan tegen Willem II. „Tien minu ten voor rust kreeg ik weer een trap en toen werd geconstateerd, dat een meniscus, gescheurd was". Het sei zoen was voorbij en op 12 mei volgde de medische ingreep in Geldrop. Pro fessor Elikstrand, de medisch bege leider van de Zweedse nationale ploeg, die toevallig in Nederland was, dokter Van de Brekel, clubarts van PSV, en dokter Van de Hogeband opereerden Rini Verwest en haalden daarbij een buiten-ineniscus weg. Nu, vier weken later, is het gene zingsproces alweer in een zeer verge vorderd stadium. Een extra handicap om door te sto ten was het feit, dat Roda JC in aan vallend opzicht vier sterke troeven - ondermeer René Hofman en Edwin Gorter - had, die door Rini Verwest nauwelijks van hun stek te spelen waren. Ook op het middenveld waren er geen hiaten, omdat daar Peter van de Ven, Jos Daerden en Ron Jans hun mannetje stonden. Zoals bij zoveel betaalde clubs zocht ook het manage ment van de Kerkraadse club naar wegen om bezuinigingen door te voe ren. Wat is er dan gemakkelijker dan een aantal spelers trachten te lozen. Voor vier spelers - waaronder Rini Verwest - werd derhalve bij het Ar beidsbureau een ontslagregeling ge A vraagd. Opmerkelijk in die procedu re is stellig, dat manager Hans Coerver Verwest niet kwijt wilde, maar zich desondanks klaarblijke lijk moest neerleggen bij de financië le mensen binnen de Roda JC-leiding. „In eerste aanleg was de ontslagpro cedure louter en alleen bedoeld om vervolgens een nieuw, maar lager contract aan te bieden", onderkent Verwest. „Wanneer dat contract niet zou worden aanvaard, kon je twee dingen doen: of terug naar de ama teurs, of een andere betaalde club op zoeken, die dan evenwel zou moeten dokken". Huiselijk Al spoedig bleek, dat er diverse zui delijke clubs interesse hadden om Ri ni Verwest in te lijven. Uit Brabant bleken RBC, NAC, RKC en Willem II gegadigden, terwijl als vijfde ook NEC nog serieuze interesse toonde. Toch koos Rini Verwest uiteindelijk voor (tijdelijke) terugkeer naar zijn oude club Zierikzee. Huiselijke beslommeringen blijken daarin de voornaamste, zo niet enige drijfveer te zijn geweest. „De enige reden, dat ik voorlopig voor Zierikzee heb gekozen, is de ge zondheid van mijn moeder", legt Ri ni Verwest uit. „Zij is ziek en er moet vanwege die ziekte altijd iemand thuis zijn. Mijn vader werkt 's nachts en broer Kees gaat binnenkort in dienst. Dat zou betekenen, dat er 's nachts niemand bij mijn moeder zou zijn. Dat mocht ik niet laten ge beuren. De mogelijkheid zat er nu in, dat ik een jaar terug kon. Daarna kan ik weer bekijken wat ik wil. Ik blijf in ieder geval nog twee jaar bij Roda JC op de transferlijst staan. In theorie kan ik ieder moment van het jaar verkocht worden aan een andere betaalde club, wanneer ik dat zou willen". In zijn contract met Roda JC staat uitdrukkelijk beschreven, dat Rini Verwest nooit mag worden ver huurd aan een andere club, dan wel buiten zijn wil mag worden ver kocht. „Ik ben steeds formidabel bij gestaan door notaris Van Eek in Zie rikzee. Hij regelt alles voor me. Dat zijn dingen, die boven mijn pet gaan. Vandaar dat hij dat doet en daar heb ik nu erg veel profijt van", vertelt Ver west. In de drie seizoenen, dat Rini Ver west als betaald voetballer Roda JC- er was, is hij aanmerkelijk mondiger geworden. Toen hij medio 1983 naar Kerkrade vertrok, leek het voor hem alsof er een heel nieuwe wereld open ging. „Ze moesten toen echt de woor den uit me trekken. Verder als de Re genboogstraat was ik nauwelijks geweest. In Kerkrade heb ik ook de andere kant van de medaille leren kennen. Ik heb een schitterende tijd gehad en dat krijg ik weer, want ik ga gegarandeerd terug naar het betaalde voetbal, maar nu staat mijn plicht ten aanzien van de familie voorop. Voetballen bij Zierikzee gaat daar goed mee samen", constateert hij. „Ik had al wel eerder bekend kunnen ma ken, dat ik terug zou komen, maar waarom eigenlijk. In feite had ik het nog stil kunnen houden tot 15 juli, de datum waarop de contracten van de betaalde spelers rond moeten zijn, maar ze mogen het nu allemaal we ten". Met het oog op het feit, dat Rini Verwest binnen afzienbare tijd weer wil terugkeren in het betaalde voet bal, staat het buiten kijf, dat hij er al les aan zal doen om zich nadrukke lijk te manifesteren in de Zierikzeese hoofdmacht. Verwachting „Ik denk, dat het normaal is, dat men straks iets meer van mij ver wacht, dan van de doorsnee voetbal ler, maar dat ben ik me ook terdege bewust. Ik ben gewoon verplicht om een jaar goed te presteren, niet voor honderd procent, maar voor tweehon derd procent. Het moet voor mij een kick zijn, dat ik kan presteren. We hebben er hier in Zierikzee naar mijn mening de mogelijkheden voor. Er loopt hier talent, dat is verschrikke lijk. Dat kun je je gewoon niet voor stellen", concludeert de twintigjarige beroepsvoetballer in een tijdelijke amateurstatus. „Primair is van belang, dat er een eenheid in de ploeg moet zijn. Als die er is, dan weet ik zeker dat Zierikzee de beste ploeg heeft in Zeeland", ver volgt hij. Toen Rini Verwest drie jaar geleden bij Zierikzee vertrok, ge beurde dat ogenschijnlijk allerminst in pais en vree. „Ik heb me geduren de dat laatste jaar bewust niet be moeid met de senioren. Ik heb geko zen voor de A-junioren. Zierikzee zal zich later wel hebben afgevraagd, hoe het kon dat ik niet in de hoofd macht van Zierikzee speelde als ze ventienjarige, maar dat ik dat wel deed in Roda JC één. Ondanks dat had ik bij de A-junioren een prima seizoen, ondanks het onnodig ge miste kampioenschap van Zeeland. We zijn uiteindelijk toch als goede vrienden uit elkaar gegaan en ik was blij, dat ze een jaar erop kampioen werden. Ik ben echt Zierikzee altijd trouw gebleven. Ik wist ook al lang, dat ik naar Zierikzee zou gaan, als ik terug zou komen. Dat laatste jaar voor mijn overgang naar Roda JC heeft me veel pijn gedaan, maar ik heb zelf de keus gemaakt voor zoals het uiteindelijk ging". Vast staat, dat Zierikzee een supergemotiveerde Ri ni Verwest terug krijgt en wie weet trekt hij de rest van de ploeg mee in dat gemotiveerd-zijn. ROTTERDAM - De toenemende in dividualisering gaat de sportvereni gingen op korte termijn heel wat ac commodatie kosten, wanneer er niet met man en macht wordt getracht dat nieuwe fenomeen een halt toe te roepen. B en w van Rotterdam gaan met betrekking tot de indamming van het aantal sportvelden het voor touw nemen. In vier jaar tijd wil het Rotterdamse college ongeveer veer tig sportvelden afstoten. Dat bete kent een vermindering van het sport veldenbestand in de Maasstad met twintig procent. Het levert een besparing op van anderhalf tot twee miljoen gulden. Achtergrond van de maatregel is de sterk teruglopende belangstelling voor traditionele veldsporten als voetbal en korfbal. De maatregel brengt onder andere met zich mee, dat sportverenigingen moeten verhuizen en in sommige ge vallen fuseren. Onderzoek heeft aan getoond dat een groot aantal clubs te weinig leden heeft om op efficiënte en financieel verantwoorde wijze te functioneren, aldus b en w. Het colle ge wil een projectgroep in het leven roepen die dit 'herstructureringspro- ject' gaat begeleiden. V ZIERIKZEE - De hoofdmacht van voetbalvereniging Zierikzee krijgt er in het komende seizoen een sterke pi on in aanvallend opzicht bij. In dubbel opzicht is deze constatering uitermate verheugend. Na drie jaar actief te zijn geweest bij de Kerkraadse eredivisieclub Roda JC komt Rini Verwest terug bij de ploeg, waar scouts van de geelzwarte brigade hem ruim drie jaar geleden weghaal den. De nu twintigjarige speler kan bij Zierikzee, dat het volgende seizoen onder de technische leiding van Hans van der Wekke zal staan, voor een belangrijke verbete ring in aanvallend opzicht zorgen. Juist daaraan ging de ploeg in de twee seizoenen, dat in de tweede klas werd gespeeld, nadrukkelijk mank. De terugkeer van Rini Verwest heeft overigens vooralsnog een tijdelijk karak ter, omdat hij de komende twee seizoenen contractueel nog op de spelerslijst van Roda JC blijft staan. Boven dien aast de jeugdige Zierikzeeënaar op een spoedige te rugkeer in het betaalde voetbal, maar het lijkt vast te staan, dat hij in ieder geval één volledig seizoen de rood zwarte kleuren blijft verdedigen. Rini Verwest keert 'tijdelijk' terug bij Zierikzeemaar blijft nog twee jaar op de transferlijst bij Roda JC. ..Ik ga vast en zeker terug naar het betaalde voetbal..."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 7