Winnende Rode Kruisploeg van Bruinisse gehuldigd Vrijmetselaarsloge Zierikzee hield na restauratie open huis Bussen in binnenstad blijven een probleem Afsluiting van pad in krekengebied Ouwerkerk EHBO-Duiveland gaat volop cursussen geven Veel schade bij aanrijding op Staphorster kruising Bru Kop-staart botsing bij Blauwe Keet Gewonden bij brommer ongeluk Watersport- beurs groot succes Bibliotheek in De Schutse startklaar ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ma anting: 9 juni 198Ü «Nr. 23943 3 Het fraaie onderkomen van de Vrijmetselaarsloge in Zierikzee. In Sint Domusstraat ZIERIKZEE - De Zierikzeese Vrijmetselaarsloge De Ster in het Oosten heeft ter gelegenheid van de restaura tie van haar onderkomen aan de Sint Domusstraat 66 open huis gehouden. Het bestuur heeft zich niet laten weerhouden door enkele onvoltooide details. Een exposi tie van de gebruikelijke symbolieken en gebruiksvoor werpen gaf de bezoeker een aardig beeld van het feno meen Vrijmetselarij. Het lijkt tegenstrijdig. De Vrijmet selaarsloge bestaat in Zierikzee al sinds 1800, terwijl het overgrote deel van de bevolking niet echt weet wat het broederschap voor ogen heeft. De loge werd in 1800 opgericht als garni- zoensloge ten dienste van de in Zie rikzee gelegerde militairen. De loge heeft - zo leren de geschiedstukken - ook nog op de plaats gestaan, waar nu de Nutsspaarbank is gevestigd. Ouderdom Hoewel het ten toon gespreide ma teriaal veelal een respectabele ouder dom had, heeft de loge in de Tweede Wereldoorlog een groot deel van haar archief verloren. De Duitsers hadden een vijftal oude korte zwaarden in een put gegooid, die later door de Vrijmetselaren weer tevoorschijn werden gehaald. Tijdens de expositie hingen ze triomfantelijk op pen satij nen bord. De vraag wat of Vrijmetselarij pre cies inhoudt valt moeilijk te beschrij ven en behoeft eigenlijk een eigen be leving. Simpel gezegd, kan gesteld worden dat het een beweging is, die streeft naar een persoonlijke en geza menlijke bezinning op de levenshou ding. Om die bezinning na te streven beoefenen de leden een 'levenskunst' en arbeiden zij deels op hun eigen wijze met behulp van ritualen en symbolen. Die vertolken ondermeer de idealen en gedachten. De bezoe kers van de kleine expositie hebben zich volledig kunnen laten inlichten door de Vrijmetselaren. AMSTERDAM - De rechtbank in Amsterdam heeft de 55-jarige L. B. uit die stad veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf wegens het plegen en doen plegen van ontucht met vijf van zijn in totaal tien kinderen. Tbgen B. was vijf jaar geëist. BRUINISSE - Twee personenauto's werden vrijdagmiddag geheel ver nield bij een aanrijding op de zoge naamde Staphorster kruising bij Bruinisse. J. B. uit Vlissingen kwam uit de richting Zijpe en wilde de rijksweg oprijden. Door de regen had hij slecht zicht en zag daarom niet dat A. A. uit Oud Vossemeer zich op de rijksweg bevond. Een aanrijding volgde. Er werd niemand gewond, ta- kelbedrijf Ista sleepte de beide voer tuigen weg. OOSTERLAND - Drie auto's wer den zaterdag 13.15 uur beschadigd na een kop-staart botsing op rijksweg 18 nabij de Blauwe Keet. Tbr hoogte van de Heiligenweg wilde een automobi list afslaan en sorteerde voor. Uit de richting Bruinisse naderde drie ach ter elkaar rijdende auto's, waarvan de eerste twee op tijd remden en de laatste op zijn voorgangers reed. Het zijn van achter naar voor: J. de R. uit Barendrecht (voorzijde), A. K. uit Goes (voor- en achterzijde) en F. B. uit Roosendaal (achterzijde). Alle auto's konden na het opnemen van de scha de hun weg vervolgen. SCHUDDEBEURS - Drie licht ge wonden en een heleboel schade was er zondagavond 20.30 uur op ,de Schouwsedijk tussen Noordgouwe en Schuddebeurs, na een aanrijding tus sen twee brommers. Over genoemde weg reden E. B. en R. van der Z. bei den uit Zierikzee. Op een gegeven mo ment brak de ketting van de brom mer van B, die vervolgens viel waarna Van der Z. met nog een passa gier ook over de gevallen brommer viel. Dokter Visser verleende EHBO, de brommers werden behoorlijk be schadigd. Na klacht van landbouwer OUWERKERK - Districtshoofd C. Mol van Staatsbosbeheer in Zeeland kwam, naar aanleiding van de kri tiek van burgemeester J. van Bom mel, nogeens terug op de getroffen maatregelen in het krekengebied van Ouwerkerk. Mol liet weten, dat het pad bij de ingang vanaf de bocht bij de Stelweg word afgesloten naar aanleiding van klachten door een agrarische onder nemer, die zijn aangrenzende land bouwgrond vaak door vissers zag ge bruikt als toegangsweg naar de kreek. Het oorspronkelijke pad, dat naar de kreek leidde, was volgens Mol, door een overafkalving zeer smal en min of meer onbegaanbaar gewor den. Leden van de HSV 'Oosterschelde' maakten derhalve gebruik van de aangrenzende landbouwgrond om hun visstekkies te bereiken. De eige naar van die grond klaagde daarop bij Staatsbosbeheer over de aange richte schade. In overleg met de betrokken land bouwer en met de HSV 'Oosterschel de' werd daarop besloten het betref fende pad af te sluiten, waarmee ook het aanrichten van schade aan grond van derden voorkomen zou kunnen worden. De hengelaars zouden de kreek vanaf de andere kant wel kun nen bereiken. Mol liet nog weten, dat intensief on derhoud in het krekengebied te Ouwerkerk al tien jaar op het in vesteringsplan staat, maar dat tot nu toe het geld daarvoor ontbreekt. (lommissie middenstand Zierikzee ZIERIKZEE - „Ja, die bussen in de binnenstad, dat blijft een probleem", erkende wethouder L. J. van Gastel tijdens een openbare vergadering van de commissie mid denstand Zierikzee in de raadzaal van het stadhuis. Bruse deelname aan landelijke wedstrijden De meeste buschauffeurs trekken zich niets aan van de verkeersvoorschrif- ten en parkeren hun bus doodeenvoudig op het Kraanplein. BRUINISSE - „In geval van werkelijke ramp zal uw vaardigheid en kennis bijdragen tot een maximum aan geredde gewonden, waardoor veel leed wordt verzacht of zelfs voorkomen. Mensen ga zo door!" Bovenstaande las de voorzitter van het Bruse Rode Kruis, burgemeester T. C. Hekman uit de felicitatiebrief van de afdeling Zierik zee aan de Bruse afdeling vanwege het behalen van de eerste plaats tijdens de provinciale wedstrijden. En er was vrijdagavond tijdens de gezellige bijeenkomst van Colonne- en EHBO-geslaagden nog een nieuwtje: Op za terdag 28 november neemt de Bruse afdeling deel aan de landelijke Rode Kruis Korps wedstrijden in het Lim burgse Horst waar twaalf provincies aan deel nemen. Die eerste plaats tijdens de „pro vinciale" stond min of meer centraal op de avond, die door plaatsvervan gend Colonne-commandant H. Bonte koe werd geopend. „In den lande wordt nu met argusogen naar de prestaties van Bru gekeken", zo stel de hij. De winnende ploeg, bestaande uit Anneke Zwiers, Marian Maas kant, Peter Beye, Jaap Molenaar, de reserves Hanna de Jong en Wim Kool mees, Hannie de Graaf, Betty Sala- mink als gediplomeerd LOTUS- medewerkster en de instructeurs H. Bontekoe en A. Salamink, werd in z'n totaliteit gehuldigd. Trots Commandant Peter Beye ontving uit handen van de heer Hekman de wisselbeker: ,,We zijn bijzonder trots op jullie. Het Rode Kruis is geba seerd op liefdewerk en inzet van de mensen. Hoewel het bestuur de hoog ste verantwoording draagt zijn het al tijd de mensen in het veld die de naam van het Rode Kruis hoog moe ten houden. Jullie zijn daar op een voortreffelijke manier in geslaagd". EHBO-diplonia's reikte de burge meester uit aan de geslaagden: Kees van der Wekken, Isabella Knop, Lies- beth de Jonge, Dick de Boer, me vrouw A. v. d. Meyde en Stcphan Kodde. Voor het diploma Basis opleiding slaagden Peter Beye, Riet van Meurs, Marian Maaskant, Lies Jumelet, Marietje Dijkstra, Nelly Flikweert, Anneke Zwiers, Adrie Hoogerwcrf, Willem v. d. Heetkamp, Bram Koster en Wilma en Riny Tromper. V. d. Wekken overhandigde namens de cursisten een boekenbon aan Hanna de Jong en H. Bontekoe. Accommodatie Burgemeester Hekman, vanonder een stuk of wat verschillende petten sprekend, stelde dat het gemeente bestuur de urgentie om voor het Rode Kruis tot een groter gebouw te ko men volkomen onderschrijft: „We zijn uit onze jas gegroeid. Het huidi ge gebouw biedt onvoldoende accom modatie, vooral omdat straks het Ro de Kruis de taken van de BB moet overnemen. Ook moeten we komen tot samenwerking vanuit de regio's om te komen tot regionale pelotons voor de rampenbestrijding". De voor zitter sprak ook over de mogelijkheid tot overname van BB-materiaal om dat vooral tijdens de onlangs gehou den oefening was gebleken dat laar zen en regenkleding onontbeerlijk zijn. De stafarts van het provinciaal Ro de Kruis, dr. Loubert, haakte in op de uitlating van de burgervader: ,,De vorming van een peloton met Midden- en Noord Zeeland (Schou- wen-Duiveland), is een duidelijk schrijftafel-idee uit Den Haag zonder enige geografische kennis. Als er im mers tijdens een rampomstandigheid iets met de Zeelandbrug gebeurt staat de helft van het peloton hier en de andere helft aan de andere kant". Kees Hoogerwerf draaide tot slot een videofilm die hij had opgenomen op 3 mei tijdens de wedstrijden in Vlissin gen. Honderd basisschoolleerlingen krijgen les NIEUWERKERK - Dat Nieuwcrkerk. eigenlijk heel Duiveland, een zeer ac tieve EHBO-vereniging heeft, is waarschijnlijk maar aan weinigen bekend. Toch leverde de sinds twee jaar bestaande vereniging onlangs 22 geslaagden af, die allen als gediplomeerde leden verder door het leven gaan. Daarmee kwam het totaal op 53 leden en dat is heel wat voor een zo jonge vereniging. De vereniging heeft behoorlijk wat plannen voor het komend seizoen, waar over de nieuwe voorzitter, C. Folmer, zeer enthousiast is. BROUWERSHAVEN - Vele tiental len watersporters van verschillende nationaliteiten zorgden zaterdag middag voor een grote drukte in het clubhuis van de Brouwse Watersport vereniging aan de Haven. Zij kwa men naar de watersportruilbeurs, die de evenementencommissie van de WSV voor het vierde achtereenvol gende jaar in juni organiseerde met als doel een mogelijkheid te creëren om onderling watersportartikelen te ruilen of te verhandelen. Allerlei artikelen van serviesgoed, stootwillen en kleding tot surfplan ken en kleine boten wisselden vlot van eigenaar. Maar er werd vooral een drukke handel gevoerd in zwem vesten. „Sommige mensen komen elk jaar weer terug met de zwemvesten van hun kinderen, die dan inmiddels weer te klein zijn geworden", aldus Heieen van der Mark-de Bruijn en El- la Klompe-de Jonge van de organise rende evenementencommissie. Zij stelden vast dat zowel de inbreng van spullen als de publieke belangstel ling groter was dan ooit tevoren en het was dan ook niet meer bij te hou den voor hoeveel geld er werd verhan deld. Vorig jaar was dat ongeveer 2000 gulden. Service De Watersportvereniging ontvangt van dit bedrag geen cent. „Wij organi seren deze beurs alleen als een servi ce voor leden van alle watersportver enigingen". En omdat het evenement langzamerhand bekend begint te worden kwamen deze in groten geta le: Nederlandse, Duitse en Belgische watersporttoeristen uit de havens om de Grevelingen en Oosterschelde. De evenementencommissie is vast van plan het evenement volgend jaar op de eerste zaterdag van juni weer te herhalen. Voor het nieuwe seizoen echter van start zal gaan, is er eerst nog de ronde van Nieuwcrkerk (14 juni) waar de le den hand-en-spandiensten zullen ver richten en op 21 juni in Burgh- Haamstcde de MS-dag. waarvoor as sistentie werd ingeroepen. Bij derge lijke gebeurtenissen krijgen de EHBO-ers weinig aandacht omdat ze altijd op de achtergrond werkzaam zijn, maar ze zijn er wel! Voorzitter Folmer vertelt verder dat in september het grote werk van start gaat met nieuwe EHBO- cursussen voor volwassenen in het Dorpshuis, rcanimatic-cursussen, de wedstrijd in Sint Annaland (okto ber), herhalingscursussen en -heel be langrijk vindt Folmer- de start van EHBO-lessen in alle lagere scholen van de gemeente. Verbazingwekkend noemt de voor zitter de belangstelling die kwam op het verenigingsvoorstel om de hoog ste groep leerlingen van het lager on derwijs EHBO-lessen te gaan geven, ingepast in het schoolwerkplan. De eigen leden, aangevuld met het on derwijzend personeel van de deelne mende scholen, zullen ongeveer hon derd leerlingen de eerste beginselen bijbrengen van het zo belangrijke eerste hulp-werk en dat stemt over het algemeen tot grote tevredenheid. Deze cursus zal worden afgerond met een getuigschrift-A, waarbij ook aan reanimatie aandacht zal worden geschonken. Reanimatic-pop Andere vooruitzichten zijn: de aan schaf van een eigen reanimatic-pop en een IXTTUS-avoiid. Al met al reden te over voor belangstellenden, om de ze jonge vereniging te komen verster ken. Dat kan door het volgen van één van de cursussen of via hot donateur schap. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij voornoemde voorzitter. Del tastrnat 27 In Nieuwcrkerk. telefoon «1114-1671. Vervolg van pag. I één oogopslag is te zien. waar do boe kon zich in de provincie bevinden. Dan rest alleen nog het invullen van een bestelformulier en de klant krijgt zijn of haar boek snel in han den. Een onbeperkt (indirect) aanbod dus. Donderdagmiddag wordt hot fi liaal officieel geopend. terwijl 's avonds tussen 19.00-21.00 uur open huis wordt gehouden voor alle be langstellenden. Maandag 16 juni gaat do 'bieb' draaien. De openingstijden zijn 's maandags van 13.30-16.30 uur en 19.00-21.00 uur. dinsdag van 13.30- 16.30 uur. woensdag van 13.30-16.30 uur. donderdag van 09.00-12.00 uur en vrijdagavond van 19.00-21.00 uur. Dat betekent een totaal aantal uren van zestien. Hij wees erop, dat die bussen in principe op het terrein aan de Schel- destraat geparkeerd dienen te wor den, maar in de praktijk gebeurt dat veelal niet. In tegenstelling tot bijvoorbeeld Rotterdam, waar volgens Van Gastel elk te overbruggen afstand fluitend voor lief wordt genomen, vindt men in Zierikzee elke straat te veel om te lopen. Anderzijds moest de wethou der toegeven, dat de afstand Schel- destraat/binnenstad voor sommige groepen bezoekers inderdaad wel wat te lang is. Onfatsoenlijk ZOC-voorzitter en commissielid A. P. den Reijer vond het echter onfat soenlijk wat de buschauffeurs preste ren. Volgens hem kunnen de mensen best in de binnenstad worden afgezet en na verloop van tijd ook weer wor den opgehaald. Terwijl de bus dan tussentijds buiten de stad wordt ge parkeerd. „Het ligt aan de omstandigheid, dat er vaak te weinig tijd is om zo te handelen", wist echter commissielid de heer N. J. W. van der Zwan. Hij wees erop, dat de meeste bussen na een bezoek van het gezelschap aan het werkeiland Neeltje Jans, Zierik zee aandoen en dat er dan meestal slechts een uurtje tijd is voor het ge bruiken van een maaltijd. Tijd om passagiers af te leveren, de bus bui ten de stad te parkeren en het gezel schap vervolgens weer op te halen, is er dan meestal niet. Van der Zwan meende, dat de meeste in het centrum geparkeerd staande bussen wel bekeurd worden, maar dat de te betalen boete dan ook meestal maar voor lief wordt geno men. Hij pleitte in dit opzicht .voor een toch wat soepel beleid. „Als er immers een bus met autoriteiten komt, mag hij ook blijven staan", al dus Van der Zwan. Rondvraag Do heer Don Reijer uitte tijdens de rondvraag het verzoek de vergade ring van de middenstandscommissie in het vervolg niet meer op de don derdagavond te laten plaatsvinden. Verder informeerde hij of niets ge daan kon worden aan de 'uitdragerij', die onder de Beuzo is ontstaan na hot van gemeentewege verlenen van een ventvergunning. Wethouder Van Gastel liet weten, dat de vergunning was verleend voor een standplaats op de koppen van het Havenplein, maar dat wegens de kermisactiviteiten aldaar, slechts tijdelijk naar dc Beu ze moest wor- UTRECHT Nederland heeft, ver geleken met de rest van West-Europa, een achterstand in het aantal reageer buisbevruchtingen. terwijl de toch nick in Nederland juist erg goed is ontwikkeld en in hot buitenland be wondering oogst. Dat schrijft dc gy naecoloog dr. W. van der Velden in het artsenblad Medisch Contact den uitgeweken. Hij was het overi gens mei Den Reijer eens, dat de steeds meer uitdijende uitdragerij niet strookt met het monumentale karakter van de Gasthuiskerk. De heer Van der Zwan verwees naar de 4e oktober dit jaar, de grote dag, waarop de Oosterschelde pijlerdam officieel in gebruik zal worden ge steld. De Kamer van Koophandel heeft de bedrijven in het omliggend gebied geadviseerd in te spelen op de activiteiten, die rondom dit grote ge beuren gaan plaatsvinden. Van der Zwan wilde derhalve van de wethou der weten of daar ook in Zierikzee aandacht aan wordt besteed. Dat bleek echter niet het geval. Van Gastel antwoordde, dat de opening van de pijlerdam een zaak is van Rijkswaterstaat en dat de organisatie derhalve ook van die zijde af wordt geregeld. Bovendien wees de wethou der de vragensteller erop, dat de pij lerdam ook niet op Zierikzees grond gebied ligt en dat Zierikzee zelf maar een plaatsje aan de Oosterschelde is en meer bok niet. Initiatieven voor die 4e oktober worden derhalve niet ontplooid. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee: postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551 Woonhuisaansluitingen: Bezorging (van 18.00-19.00 uur): 01119-1941. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719. 01110-4669. 01110-5396 Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) '140.00; per jaar f 152.50: losse nummers f 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% BTW Opzeggingen dienen een maand. voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentietarieven: 52 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) 1 6.40. Kontrakttarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclusief 5°'o BTW

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3