'n Dorp bewaart geheimen Onderwijs Schouwen-Duiveland toont weinig belangstelling voor dans-expressie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 6 juni 1986 Nr. 23942 ii Zaterdag 7 juni Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 11.05 uur Telebord: Tenia in groeps verband. (3-herh). 15.00 uur Superted en Bananaman, tekenfilm 15.10 uur He-Man and the masters of the universe, tekenfilm. Afl: Song of Cecile. 15.35 uur Just our luck, speelfilm. Regie: John Astin. Het leven van de weerman Keith Burrows verandert op slag, wanneer hij in het bezit komt van een fles met een geest erin. 16.00 uur Club Veronica Clips. 17.00 uur New wilderness, natuurse rie. Vandaag: De Oerang Oetang. 17.30 uur Journaal 17.41 uur Buck Rogers, science- fictionserie. Afl. Journey to oasis (2). Buck ontdekt vreemde wezens op de planeet R-4. Eén van hen geeft hem een waarschuwing. 18.30 uur Veronica Sport 19.00 uur Countdown. Adam Curry presenteert popmuziek vanuit de Countdownstudio. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Miami Vice, Amerikaanse politieserie. Afl. Whatever works. Er worden twee politiemensen ver moord aangetroffen in hun auto. Het spoor leidt naar een georganiseerde godsdienstbeweging. 21.15 uur Story of....Julio Iglesias. 22.15 uur I, the jury, Amerikaanse speelfilm uit 1982. Regie: Richard T. Heffon. Mike Hammer gaat op jacht naar de moordenaar van zijn beste vriend. 00.00 uur journaal Nederland 2 13.00 uur Jeugd Olympische dag '86, rechtstreekse reportage van de fina les op het sportcentrum Papendal. Presentatie: Dick Passchier. 17.45 uur Medelanders, Nederlan ders: Gengelik: hig de kolay de- gil...(„Jong zijn is niet gemakkelijk") Programma voor Turken. Alf. 1: (herh). 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.20 uur Paspoort voor Marokka nen. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Dit is Disney, tekenfilmma gazine. 19.55 uur W.K. Voetbal. Rechtstreek se reportage van de wedstrijd Spanje- Noord-Ierland met commentaar van Kees Jansma. 21.50 uur Jeugd Olympische Dag '86, samenvatting van hoogtepunten en de slotceremonie. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Honderdduizenden zingen al honderd jaar. Impressie van de feestelijke bijeenkomst te Apeldoorn t.g.v. het jubileum van de Koninklij ke Christelijke Zangersbond. 23.25 uur Cheers, Amerikaanse comedy-serie. Als Fraser een plan heeft voor een avondje uit, denkt Dia ne dat het Sam's idee was. Zij wordt weer helemaal verliefd op hem. 23.55 uur W.K.-voetbal: Rechtstreek se reportage van de wedstrijd Polen- Portugal. Commentaar: Alain Co- ninx. (Tijdens de rust: Samenvatting van de wedstrijd Mexico-Paraguay. BRT 1 15.00 uur Wikken en wegen, consu mentenrubriek. Presentatie: Elvire Deprez, Niel Louw en Luc Vande Put. 16.00 uur First love, Amerikaanse speelfilm uit 1939. Met: Deanne Dur- bin, Robert Stack, Eugene Pallette e.a. Regie: Henry Koster. Na haar schooltijd wordt de wees Connie Har ding verder opgevoed door haar rijke oom en tante Clinton. Door de meeste leden van het gezin wordt ze uit de hoogte bekeken. 17.55 uur Journaal 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. 18.05 uur Stad op Stelten, spelpro- gramma waarbij twee ploegen het te gen elkaar opnemen. Presentatie: Mi- cha Marah en Marijn de Valck. Vandaag: Geraardsbergen tegen Hal- Ie. 19.00 uur Trekking van de Lotto- Joker. 19.05 uur Boeketje Vlaanderen, toe ristisch magazine. 19.35 uur Lotto-trekking, paarde- koersen, mededelingen en program- ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Kunstzaken. 20.20 uur Voor de overlevenden, Ame rikaanse tv-film uit 1983. Met: Ho ward E. Rollins jr. Irene Cara, Marga ret Avery, e.a. Regie: Micheal Schultz. De succesvolle verzekeringsagent Medgar Evers besluit, ondanks pro testen van zijn vrouw die bevreesd is voor de veiligheid van haar gezin, hoofd van de afdeling in Jackson te worden van het Nationaal Verbond voor de Vooruitgang van Kleurlin gen. 21.50 uur Componist en hof, Engelse documentaire serie. Afl. Monteverdi in Mantua. 22.45 uur Sport op zaterdag. 22.55 uur Journaal en paardekoer- sen. Aansl. Coda: High speed rag van Red Oscar uitgevoerd door Quintes- sens, fluit, klarinet, hobo en fagot. BRT 2 14.00 uur Tennis vanuit het Roland Garros stadion in Parijs. Recht streekse reportage van de finale da mes enkel en de finale heren dubbel. Commentaar Daniël Mortier. 19.30-2.00 uur W.K Voetbal Mexico (met om: 19.30 uur Samenvatting van de wedstrijd Marokko-Engeland. 19.45 uur Rechtstreekse reportage van de wedstrijd Mexico-Paraguay. 22.00 uur Uitgestelde reportage van de wedstrijd; Noord-Ierland-Spanje. 23.35 uur Samenvatting van de wed strijd Mexico-Paraguay. 23.45 uur Rechtstreekse reportage van de wed strijd: Polen-Portugal. Zondag 8 juni Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 11.00 uur Omroepparochie vanuit Amersfoort. 15.00 uur Klussen in huis. Les 11 (herh.). 15.30 uur Zeilen rond de wereld, ze vendelige Westduitse serie over Joa chim Campe, zijn vrouw en vier kin deren die hun dagelijks leven opgeven om een reis rond de wereld te zeilen. Afl. 2: Van het ijs in de tropen. 17.00 uur Stijfkopje, Duitse serie naar de roman van Emmy van Rho- den. Deel 2: Heimwee. 17.30 uur Journaal 17.35 uur Afrika, de geschiedenis van een continent, Britse documentaire serie van Basil Davidson. Deel 2: Een werelddeel bedwongen. 18.30 uur Alvin en z'n boefjes, teken filmserie. 19.00 uur Journaal. 19.05 uur Bollie en Billie, tekenfilm. Afl. Bollie en Billie spelen verstop pertje. 19.10 uur Battlestar Galactica, science-fictionserie. Afl.: Contact met de aarde. (1) 20.00 uur The best from the West, tv- special rond Saskia en Serge met een aantal bekende country western songs. 20.20 uur Lijnen tegen wil en dank, Canadese tv-film over een vrouw, die geobsedeerd raakt door het fenomeen vermageren. Regie: Don Shebib. 21.15 uur Brandpunt, actualiteiten magazine. 21.40 uur Mijn dochter en ik, Engelse comedy-serie over een weduwnaar en z'n knappe 13-jarige dochter. 22.05 uur Misdaad B.V. De geschiede nis van de mafia. Deel 3: De mafia en de wet. 23.00 uur Journaal. 23.05 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. Nederland 2 11.00 uur Medelanders Nederlanders: Segundo Generashon (Second genera tion - Tweede generatie). Programma voor de oudere generatie Antillianen in Nederland. 11.30 uur Open Universiteit. De beurs van Berlage (cursus: Visuele kunsten) 12.00 uur Het Capitool, directe uit zending waarin belangrijk binnen- en buitenlands nieuws wordt geana lyseerd en toegelicht. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.00 uur Studio Sport. Open Franse kampioenschappen op Roland Gar ros. 17.30 uur Met andere ogen, serie •kunstprogramma onder auspiciën van Openbaar Kunstbezit. Afl. 7: De visie van hedendaagse Nederlandse kunstenaars op massamedia. Met: Lydia Schouten, Servaas en werk van Marieke Verheyen en Hans Koetsier. 18.00 uur Werken aan Werk: De ge zondheidszorg. 18.25 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Studio Sport. "19.40 uur Trekking van de Lottöge- tallen. 19.45 uur Journaal 19.55 uur W.K.-voetbal. Rechtstreek se reportage van de wedstrijd W. Duitsland-Schotland. Tijdens de rust om ca. 20.45 uur Amsterdam en de Olympische Spelen van 1992. 21.50 uur W.K.-voetbal. Samenvat ting van de wedstrijd België-Irak. 22.20 uur Gouden Bergen. Vanavond: De afrekening. De journalisten Lex Runderkamp en Feike Salverda op speurtocht in de wereld van het geld. 22.55 uur South Afrika: Witness to Apartheid, documentaire van de Amerikaanse journaliste Sharon Sopher over de gebeurtenissen in Zuid-Afrika. 23.50 uur Journaal 23.55 uur W.K.-voetbal. Rechtstreek se reportage van de wedstrijd Uruguay-Denemarken. BRT 1 10.00 uur Eucharistieviering vauit Huize Iepenburg te Schoten. 11.00 uur Confrontatie, religieus pro gramma. Thema: Ieder zijn waar heid. 12.00 uur Babel, magazine voor mi granten. 15.00 uur Kwizien, tips voor koken en lekker eten. Presentatie:Etienne Cocquyt. Vandaag: Recepten op basis van Belgische kazen. 15.20 uur Kleine man, doe er iets aan, Duitse jeugdfilm. Met: Sowasch Ali Aykol, Heidi Derühl, Janini Kinski e.a. Regie: Uschi Makeisky en Klaus Werner. 16.40 uur Comedy Capers, korte ko mische film. 16.55 uur Juke Box 17.00 uur Transport, VARA/BRT- serie over het leven van vrachtwagen chauffeurs. Met Thorn Hoffman, Syl via Millecam, Teuntje de Klerk, e.a. Afl.: Het misverstand, (herh.). 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kleuterserie, (herh.)! 18.05 uur Plons, Plons gaat kampe ren. 18.10 uur Liegebeest, kinderpro gramma. Afl.: Het vogeltje, (herh.). 18.20 uur The tripods, twaalfdelige Engelse science-fictionserie voor de jeugd. Afl. 2. 18.45 uur Juke Box 18.55 uur De dag dat de wereld veran derde, tiendelige Engelse serie waar in James Burke een persoonlijke kijk geeft op de gebeurtenissen die de Westerse wetenschap en dus onze sa menleving grondig hebben veran derd. Afl. 2: Het hemels licht. 19.40 uur Mededelingen en program- ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.00 uur Bloemetjes buiten. Afl. 5. Water geven. Presentatie: Gil Glaes. 20.05 uur De kleine beesten, Ameri kaanse speelfilm uit 1980. Met: Kristy McNichol, Thtum O'Neil, Kris Erickson e.a. Regie: Ronald Maxwel- le. Ferris Whitney en Angel Bricht zijn beiden 16 jaar en delen één alles overheersende hobby: jongens. In het zomerkamp sluiten ze een stimule rende weddenschap af: wie er in slaagt als eerste haar maagdelijkheid te verliezen, wint! 21.40 uur Programm voor kunstza ken: Samuel Becket. 23.00 uur Nieuws. Aansl. Coda: Exo tisch parfum van Charles Baudelaire, (vert. Hendrik de Vries.) BRT 2 15.00 uur Tennis vanuit het Roland Garros stadion in Parijs. Recht streekse reportage van de finale he ren enkel. 19.00 uur Sportweekend. 19.30 uur Samenvatting van de wed strijd Polen-Portugal. 19.45 uur Rechtstreekse reportage van de wedstrijd België-Irak. 22.00 uur Uitgestelde reportage van de wedstrijd: West-Duitsland- Schotland. 23.35 uur Samenvatting van de wed strijd België- Irak. 23.45 uur Rechtstreekse reportage van de wedstrijd Uraguay- Denemarken. Maandag 9 juni Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.00 uur Haar grote liefde, Ameri kaanse speelfilm uit 1947 naar het werk van Erich Maria Remarque. De concertpianiste Karen Duncan wordt opgenomen in een sanatorium, al waar zij verliefd wordt op dr. Antony Stantion. Ondertussen blijkt uit de uitslag van het medisch onderzoek dat zij ongeneeslijk ziek is. 16.30 uur Calimero, tekenfilm. 16.40 uur Dr. Who, science-fiction se rie. Afl.: Een nieuwe bedreiging. Doordat de Tardis kapotte appara tuur heeft, komt het ruimteschip in een vaste baan om de Aarde van 1983.... 17.05 uur Mask, tekenfilmserie over een geheime organisatie, die strijd le vert tegen het kwaad in de wereld. Afl: Koude koorts. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Land van honderd vulka nen, film waarin aandacht geschon ken wordt aan de Canarische eilan den: Gomera, La Palma en El Hierro. 18.18 uur TROS Popformule Zomer- tour gepresenteerd door Linda de Mol. 18.55 uur Bassie en Adriaan, serie korte filmpjes. Afl. 2: Zeg het met bloemen. 19.00 uur The Fall Guy, Amerikaanse serie. Afl.: Goud. Nadat zijn beste vriend bijna verongelukt is, moet Colt zijn plaats innemen bij een stunt. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Shoot the moon, Ameri kaanse speelfilm uit 1981. Regie: Alan Parker. Na 15 jaar huwelijk gaan Faith en George uit elkaar. On danks het feit dat zij beiden een an der vinden, blijkt na verloop van tijd dat zij toch niet zonder elkaar kun nen. 22.30 uur TROS Aktua, actualiteiten magazine. 23.00 uur Dempsey en Makespeace, Engelse detectiveserie Afl: -Casino. Een overval en een moord in een Lon- dens casino brengen Dempsey en Ma kepeace op het spoor van een samen zwering. 23.55 uur Journaal 00.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 10.00 uur Het tel- en taalverhaal twee-5. 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.20 uur Paspoort voor Joegoslaven. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Kwartslag magazine 19.27 uur Nederland C, programma over kunst en cultuur in binnen- en buitenland. 19.55 uur WK-voetbal: Rechtstreeks verslag van de wedstrijd Frankrijk- Hongarije. 21.50 uur WK-voetbal. Samenvatting van de wedstrijd Canada-Rusland. 22.30 uur Journaal. 22.45 uur Den Haag Vandaag. 23.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma (herh.). 18.05 uur Plons, kinderprogramma (herh.). 18.10 uur Kameleon, doe-programma voor kinderen. 18.35 uur Een zaak voor TKKG, (Ein Fall für TKKG), zesdelige Duitse jeugdserie waarin vier kinderen de politie helpen bij het oplossen van misdaden. Afl. 5: Het raadsel van de Chinese vaas. 19.00 uur Java, documentaire van Lo de Cafmeyer. 19.10 uur Uitzending door derden: Een programma van het Vrije Woord. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Anna van de 5 steden, En gelse serie met Linsey Beauchamp, Peter Davinson, Emrys James e.a. Afl. 1. Het levensverhaal van Anna Tellwright, welk zich afspeelt rond de eeuwwisseling. 21.00 uur Mijn grote liefde heet mu ziek, serie specials rond Vlaamse ar tiesten. Vanavond: Bobby Setter. 21.40 uur Vreemde krachten, serie over paranormale verschijnselen en begaafdheden. Afl. 1: Voorspellin gen. 22.30 uur Paardekoersen, journaal en Coda: Sonet van Joachim Du Bellay. (vertalling: Justus de Harduyn.) BRT 2 19.30 uur Voetbal Mexico Met om 19.30 uur samenvatting van de wed strijd Uruguay-Denemarken met commentaar van Eddy Poelman. 19.45 uur Rechtstreekse reportage van de wedstrijd Frankrijk- Hongarije, met commentaar van Alain de Coninx. 21.50 uur Uitgestelde reportage van de wedstrijd Canada-Rusland, met commentaar van Louis de Pelsmaker. 23.25 uur Samenvatting van de wed strijd Frankrijk-Hongarije, met com mentaar van Alain Coninx. Vergadering in Dorpshuis Renesse RENESSE - Expressie, in het bijzonder dans-expressie en muziek, vormden het thema van de 124ste jaarlijkse vergadering van de vereniging van onderwijzers en on derwijzeressen op Schouwen-Duiveland, welke donder dag in het dorpshuis te Renesse werd gehouden. Op deze zeer matig bezochte bijeenkomst gaven consulenten van het Steunpunt voor Kunstzinnige Vorming in Zeeland een indruk van de mogelijkheden op het gebied van dan- sexpressie en muziek. komst mogelijk o.a. een gevolg zou kunnen zijn van het feit dat verschil lenden zich niet zouden kunnen vin den in het programma van deze dag. Programmakeuze Hij stelde echter dat in het school werkplan de invulling van expressie noodzakelijk is en dat expressie daarbij moet worden gezien in een wijdere context dan vroeger. Juist daarom was men binnen het bestuur de mening toegedaan dat met de keu ze van dit programma de mogelijk heid werd aangegrepen wat duide lijkheid te geven over de Voordat de bijeenkomst door voor zitter M. Vaarzon Morel werd ge opend, konden belangstellenden reeds vanaf half negen in het dorps huis terecht om een kijkje te nemen op de leermiddelententoonstelling. In zijn openingswoord richtte de heer Vaarzon Morel een bijzonder woord van welkom tot de wethouder van onderwijs in Westerschouwen, de heer J. Deïst. Vervolgens merkte hij op dat een groot aantal van de leden het op deze bijeenkomst liet afweten. In plaats van de gebruikelijk kleine honderd bezoekers waren er donderdag slechts een goede dertig. Vaarzon Mo rel veronderstelde dat de geringe op- Onderwijzers en onderwijzeressen actief bezig met dansexpressie. verschillende mogelijkheden van ex pressie. Na de toelichting op de program makeuze sprak hij de hoop uit dat volgend jaar, bij de 125ste vergade ring, het programma wat meer men sen zal aanspreken. Tbt slot sprak hij de wens uit dat degenen die wel gekomen waren een plezierige dag zouden hebben. Na voorlezen van de notulen door secretaresse J. van Anraad-Goosen en financieel verslag door penning meester G. Gerretsen volgde de be stuursverkiezing. Aftredend waren de dames J. van Anraad-Goosen en T. Kleiss-van Rooyen. De heer A. Koster en mevrouw C. de Moor werden be reid gevonden de open gevallen plaat sen in het bestuur op te vullen. Té vens werd besloten een feestcommis sie samen te stellen om de jubileum bijeenkomst van volgend jaar voor te bereiden. Bij de rondvraag verklaarde wet houder J. Deïst dat hij de uitnodiging voor deze bijeenkomst zeer op prijs had gesteld. Hij dankte hiervoor me de namens het gemeentebestuur. Zeer tot zijn spijt moest hij in verband met verplichtingen elders reeds kort na de opening de bijeenkomst weer ver laten. Kunstzinnige vorming Na de koffiepauze verzorgde Hans Keukelaar, directeur van het Steun punt voor Kunstzinnige Vorming in Zeeland, een korte inleiding over dit instituut. Hij zette daarbij uiteen wat het Steunpunt te bieden heeft en wel ke activiteiten worden ondernomen. Ervaringen op de scholen hebben aangetoond dat men vaak nog niet zo goed op de hoogte is van wat wel en wat niet kan. Zo kan bijvoorbeeld niet alleen een beroep worden gedaan op de hulp van een van de consulenten, maar er kunnen ook verschillende materia len worden aangevraagd en voor be paalde tijd worden geleend. Verder beschikt het Steunpunt over ver schillende educatieve tentoonstellin gen compleet met lesbrieven en men kan er terecht voor de lcerstofplan- ning van een bepaald vakgebied. Momenteel beschikt men nog niet over eigen consulenten op het gebied van dans en audio-visuele middelen. Keukelaar vertelde dat hierover ech ter wel contacten zijn geweest met be voegde instanties en dat de mogelijk heid bestaat dat hierin verbetering komt. Tbt het zover is moeten voor ge noemde gebieden der expressie con sulenten van buitenaf worden inge huurd. Dans Na deze algemene informatie licht te Keukelaar toe dat op deze bijeen komst vooral de dans aan de orde was gesteld. Hij legde uit dat op het ge bied van de dans in Nederland een enorme ontwikkeling op gang is ge komen. Vandaar dat, naast alle on derdelen van de kunstzinnige vor ming die in de basisschool aan de orde komen, ook de dans zijn plaats verdiend. Aan het slot van zijn praat je besteedde hij aandacht aan de ge ringe belangstelling voor deze dag. Hij veronderstelde dat juist het pro gramma met dans-expressie wel de oorzaak hiervan zou kunnen zijn. Misschien zou de angst om zelf iets te moeten doen mensen hebben doen be sluiten niet te komen. „Vrij in de ruimte met je lichaam omgaan is moeilijk", aldus de directeur van het Steunpunt. Na deze inleiding gingen de aanwe zigen, in drie groepen verdeeld, aan de slag o.l.v. een drietal consulenten. Marijke Audenaerdt toonde hoe op schol een les kan worden opge bouwd. De leerkrachten namen hier bij de plaats van de leerlingen in en waren gedurende drie kwartier ac tief bezig met het bekende liedje „Sur le pont d'Avignon". Met ritme, instrumenten en bewegingen werd de les steeds verder opgebouwd. Geert Overdam verzorgde het on derdeel intro dans. D.m.v. een video film toonde hij beelden van scholen waar men actief met dans-expressie bezig was. Hij wees erop dat er moge lijkheden zijn, waarbij het dansen geïntegreerd kan zijn in andere vak ken. Ilse Egter van Wissenkerke zette het onderwijzend personeel aan het dansen. Nadat eerst enkele oefenin gen waren gedaan om de spieren los en warm te maken, hield men zich be zig met allerlei vormen van zowel vrij als gebonden bewegen op muziek. Kadervorming: Nadat de aanwezigen in groepen verdeeld hadden kennis gemaakt met de werkwijze van de consulenten van het Steunpunt bij hun begeleiding op het gebied van muziek en dans-ex pressie, werd de dag gezamenlijk af gesloten met een korte nabespreking. Hieruit kwam naar voren dat men met de opgedane ervaringen niet di rect in de klas aan het werk kan. Voor men op school met dans-expressie aan het werk kan, is het meer dan wenselijk dat men eerst bij het Steunpunt wat aan kadervorming doet. Het doel van de dag, de mensen kennis te laten maken met dans en muziek en de mogelijkheden die dit biedt, achtte men zeker bereikt. 44 Tben hij de feiten zo stelde, toen zij zo direct en abrupt werd geconfron teerd met wat niet waar was en met wat ze in de grond van haar hart niet wilde, kwam alles in haar in opstand. Ze maakte zich uit zijn omhelzing los en zei: „Dat kun je toch zo niet doen. Eerst er tussenuit knijpen en maandenlang wegblijven en nu dit." Hij begon te huilen, hij legde zijn hoofd op de tafel en snikte het uit. „Ik weet helemaal niet meer wat ik doen moet," hakkelde hij, „als jij me in de steek laat." „Ik laat je niet in de steek," sprak ze hem tegen, als tegen een kind, „ik wil je natuurlijk helpen, maar je moet een vaste lijn volgen en daarvan niet meer afwijken. Ga weer aan je studie, nu je bij je vader woont. Maak je opleiding af. Laat je er door nie mand meer afhouden, ook door je moeder niet." Het duurde een hele poos voor hij weer een beetje gekalmeerd was. Ze moest hem sussen als een klein kind, dacht ze. Ze bracht hem later naar het huis waar zijn vader kamers had ge huurd. Ze kwamen onderweg Theo te gen. Egbert merkte hem niet op. zo was hij in zijn eigen verdriet ver strikt. Tben Theo de volgende avond vlak voor winkelsluitingstijd binnen kwam. vroeg hij: ..Waar is je moe der?" „Wil je even de winkeldeur op slot doen?" vroeg ze. „De politie contro leert deze week. Moeder is naar Evert en Tilly," Leantwoordde ze toen mijn vraag. „Ze moesten naar een verjaar dag; moeder past op de kinderen." „Dus ze is er niet," constateerde hij. „Misschien kun jij me helpen. Ik moet de papieren hebben van een werk, dat tien jaar geleden door je vader is uitgevoerd. Waar zou ik die kunnen vinden?" „De oude orders liggen in de onder duikerskelder," zei ze. „De laatste deur links in de werkplaats. De sleu tel zit aan de sleutelbos, die je daar in je hand hebt." Jantien ging naar de keuken om zich een paar boterhammen en een beker warme melk klaar te maken. Ze nam het eten op een blaadje mee naar de huiskamer waar ze zich met de krant op de bank installeerde. Ze nam een slokje van de melk en trok haar benen op de bank. Ze was moe en vond het lekker rustig, dat haar moeder een avond niet thuis was. Ze hoopte dat er een aardige film op de tv was. dan ging ze hier lekker lui lig gen kijken. Als Theo zin had te blij ven, zou dat nog gezelliger zijn. Hij had geen tv thuis. Hij stak zijn hoofd om de kamerdeur, toen ze haar brood op had. „Stoor ik of mag ik even binnenko men?" vroeg hij. „Ga zitten, als je wilt." stelde ze voor. „Ik zie dat je iets gevonden hebt. Is het dat wat je zocht?" door NEL VAN DER ZEE „Inderdaad," bevestigde hij. „Wat is het daar beneden benauwd, zeg! Dat daar een stel onderduikers heeft gebivakkeerd, ook geen pretje." „Dat zal het zeker niet zijn ge weest," meende ze. ,,'t Is een aardige manier om die ruimte productief te maken," vond Theo. „Het is er zo droog als gort. De papieren zien eruit als nieuw." „Ik geloof dat vader er destijds iets heeft laten veranderen. Er waren vroeger luchtroosters in. Hij heeft die dicht laten maken voor het ar chief. Zoals het nu is, heeft er nooit een onderduiker gezeten." „Prettig zal het er in ieder geval niet geweest zijn," meende hij. „Zag ik het goed, is je ridder uit Parijs weer komen opdagen?" „Als je Egbert soms bedoelt," deed ze gereserveerd. „Hij is inderdaad te rug. Dat heb je goed gezien." Hij keek haar aan en glimlachte. „Jantien," zei hij, „je geeft geen klap om die jongen. Ga je nu echt weer van voren af aan met hem begin nen9" „Heb jij er soms zo veel van te rechtgebracht, dat je me nu de les moet lezen," kaatste ze terug. Hij knikte en leunde even met ge sloten ogen achterover. „Die zit," zei hij. „maar met mij was het wel wat anders." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 11