Burgemeester Hekman stelt gehandicaptenlift in gebruik NIEUWSBODE KV All Ready organiseert voor de derde keer wijkenkorfbaltoernooi Tweede duel zoet water competitie ZVV Zeelandia organiseert jaarlijks toernooi zaalvoetbal Eilandelijke jeugdploeg in actie in Bruinisse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 5 juni 1986 Nr. 23941 Zwembad-beheerder Jan Douwes kijkt toe hoe Laura van der Zande met haar enkele weken oude dochtertje Nathalie plaats neemt in de gehandicaptenlift om als 'demonstratie-personen' symbolisch te water te worden gelaten door burgemeester T. C. Hekman. BRUINISSE - Na ruim vier jaar keihard werken, maar vooral veel wachten, is een intense wens van Laura van der Zande in vervulling gegaan. In 1982 deed zij persoon lijk een eerste aanvraag, maar zij vond geen gehoor. „Er was dringend behoefte aan een gehandicaptenlift om de mogelijkheid te openen, dat gehandicapten zouden kun nen zwemmen", vertelde zij voor de korte, maar geani meerde ingebruikstelling van een dergelijke lift in het Bruse zwembad 't Aquarium door burgemeester T. C. Hekman van Bruinisse. „In eerste aanleg waren er wel mogelijkheden om tot een aanleg te komen, maar dat zou betekenen, dat de gehandicapten alles financieel zelf zouden moeten opbrengen. Dat was van de dolle. Waar om zou een uur zwemmen voor een gehandicapte veel duurder moeten zijn, dan voor een valide zwemmer?", vroeg Laura van der Zande zich af. gevormd, waarin valide en minderva- lide leden zitting kregen. In januari 1985 kwam een (anoniem blijvende) Schouwen-Duivelandse serviceclub bij Laura van der Zande met het idee een stichting in het leven te roepen. Vanuit deze stichting zouden de ge- handicaptenbelangen gediend kun nen worden. Na enige tijd vond de oprichting zijn beslag en al spoedig bleek, dat er inderdaad zeer dringend behoefte aan een dergelijke stichting bleek te bestaan. De 'droge' sportbe- De bijenkomst werd geopend door Peter van der Zande, voorzitter van de Stichting Sport Gehandicapten Schouwen-Duiveland, die sinds 1985 zeer actief is om het bedrijven van ge handicaptensport op Schouwen- Duiveland te bevorderen. Aanvanke lijk gebeurde dat met de ondersteu ning van de Zeeuwse Sportraad, maar na een startperiode liet het overkoepelend orgaan de stichting los en staat ze op eigen benen. Toen werd ook een volledig nieuw bestuur oefening kwam razendsnel van de grond, aanvankelijk in de Scharen- dijkse sportzaal De Putmeet, maar later - vanwege de centrale ligging - in de gymnastiekzaal van de LTS in Zie- rikzee. Onder leiding van Cora den Boer is e§n groepje gehandicapten wekelijks actief met het bedrijven van sport. Financiën Duidelijk was in de loop van de ja ren geworden, dat de bezwaren van de aanleg van een gehandicaptenlift direct of indirect terug te voeren wa ren op de financiën. „Een absoluut vereiste voor mindervaliden is, dat het zwemwater een temperatuur van dertig graden of meer heeft. Die constatering zorgde voor de nodige obstakels", legde Peter van der Zande uit. Vanwege de centrale ligging van het Zierikzeese zwembad Onderdak werd in eerste aanleg het bestuur van de Stichting Sportcentrum Schouwen-Duiveland benaderd, maar dat leverde prompt de eerste afknapper op. „De watertempera tuur kon in Onderdak onder geen be ding worden opgevoerd tot de hoog te, die vereist is. Dat zou problemen opleveren voor het dak, werd ons meegedeeld", legde Laura van der Zande uit. Het ligt ongetwijfeld voor de hand, dat er bij de initiatief neemster en later ook bij het bestuur van de Stichting Sport Gehandicap ten Schouwen-Duiveland een sfeer van teleurstelling hing en bleef han gen. Uiteindelijk is de Zierikzeese sportaccommodatie indertijd (1970) gerealiseerd door de financiële in spanningen van de hele bevolking van Schouwen-Duiveland en dus ook voor die hele bevolking, inclusief de gehandicapte medebewoners. In dat licht bezien is het stellig uitermate frustrerend, dat een eventuele posi tieve benadering vanuit de Stichting Sportcentrum Schouwen-Duiveland naar de gehandicaptensport toe reso luut werd afgewezen. Na de totstandkoming van de Stichting Sport Gehandicapten Schouwen-Duiveland nam het be stuur in 1985 contact op met Recrea tiecentrum Aquadelta, waar direct een gewillig oor werd gevonden om trent de plannen, die moesten leiden tot de realisatie van een gehandicap tenlift in zwembad 't Aquarium, dat deel uitmaakt van het'Bruse cen trum. „Bij monde van directeur Ver- haaren werd ons kenbaar gemaakt, dat aan onze wensen tegemoet geko men kon worden. Dat was een enorm positieve ontwikkeling", stelde Peter van der Zande. Ook initiatief neemster Laura van der Zande, die in middels secretaresse werd van de nieuwe stichting (en totaal geen fami lieband heeft met voorzitter Peter van der Zande) is opgetogen over de benadering vanuit Aquadelta. „Hier kan het dus inderdaad allemaal wel. Daar zijn we ontstellend blij mee. Ik zie het als de voltooiing van een stuk je levenswerk voor mezelf", onder kende Laura van der Zande tevreden. Collecte De gehandicaptenlift in zwembad 't Aquarium werd uiteindelijk ter be schikking gesteld door het Nationaal Fonds Gehandicapten. „Uiteindelijk wordt de lift nu toch indirect betaald door de Schouwen-Duivelandse be volking. Nog nooit werd er een cent uit de pot van de jaarlijkse collecte voor de gehandicaptensport op Schouwen-Duiveland besteed. Dat is nu wel het geval. Het is een extra ge noegdoening voor de Schouwen- Duivelandse bevolking". Voordat burgemeester T. C. Hek man overging tot de ingebruikstel ling van de lift bracht hij zijn welge meende gelukwensen over aan de Stichting Sport Gehandicapten Schouwen-Duiveland. „Het is voor de stichting stellig een belangrijke gebeurtenis. Het is jammer, dat het zoveel moeite koste om uiteindelijk zover te komen", onderkende Hek man. „Het is een pijnlijke ervaring in onze samenleving, dat er overal geld voor is, maar dat juist deze groep mensen er in de praktijk zo be kaaid afkomt. Nogmaals, het is gran dioos dat jullie het voor elkaar heb ben gekregen. Een geweldig compliment aan de directie van Aquadelta is hierbij stellig ook op zijn plaats". De Bruse burgervader sprak vervolgens de wens uit, dat er met de realisatie van de gehandicap tenlift opnieuw een punt is gecreëerd waar de gehandicapten van Schouwen-Duiveland elkaar regel matig kunnen treffen. „Het is van groot belang, dat zij niet in afzonde-, ring raken of blijven. Hier kunnen ze elkaar nu treffen". Ten aanschouwe van een aantal ge nodigden, waaronder het bestuur van de Stichting Sport Gehandicapten Schouwen-Duiveland, Zeeuwse Sportraad-vertegenwoordiger Doorn bos, Aquadelta-directeur Verhaaren en de Bruse wethouder van sportza ken Van Liere nam Laura van der Zande met haar enkele weken oude dochter Nathalie plaats in de lift om door burgemeester Hekman symbo lisch als eerste te water gelaten te worden. Hekman zette de op water druk functionerende lift in beweging en even later zweefden moeder en dochter onder applaus boven het wa ter van 't Aquarium, waarmee een langgekoesterde wens officieel wer kelijk was geworden. Nadat Laura en Nathalie van der Zande weer op het droge waren neergezet werd Jaco van der Zande de eerste, die ook daadwer kelijk in het water werd neergelaten. Daarmee kreeg het Nieuwerkerkse gezin de volle eer, die het toekwam. Vader Jan van der Zande, zelf min- dervalide en binnenkort een van de gebruikers van de lift, sloeg het fees telijke gebeuren breedlachend toe. Het is de bedoeling, dat de lift iedere woensdagochtend van half elf tot twaalf uur voor de Schouwen- Duivelandse gehandicapten beschik baar is. „Het is vooralsnog niet de be doeling om die periode als therapie te gebruiken. Voorlopig gaan we de tijd gebruiken om spelletjes te doen. In het najaar gaan we alles structureel vormen", vertelde stichtingsvoorzit ter Peter van der Zande nog. De ge handicaptenlift is overigens perma nent ter beschikking voor alle gehandicapten, die in 't Aquarium willen zwemmen. In combinatie met de op het Bruse recreatiecentrum aanwezige aangepaste woningen is dit een schitterende aanvulling om de mindervalide dichter bij de valide medemens te brengen. Z1ERIKZEE - Voor de tweede wed strijd uit de zoetwatercompetitie van de Zierikzeese hengelsport veren i ging Oostprschelde kwamen zestig hengelaars opdagen. Samen vingen zij zestig boven- en zeven ondermaat se vissen met een totaalgewicht van 2626 gram. De overwinning kwam dit keer te recht bij Rudy Vercruysse. Vijf gevan gen vissen leverden hem een totaalge wicht van 205 gram op. A. J. Ver west werd met een vis van 170 gram twee de en de derde prijs was voor J. M. Dekker met 147 gram. J. Thnis eindig de als vierde met 135 gram en E. Smit pakte de vijfde plaats met 132 gram. De top tien werd volgemaakt door M. Rijn (125 gram), C. Rossen (120 gram). P. van Leeuwen (115 gram), A. J. de Bruijn (105 gram) en A. Stoutjesdijk (90 gram). De volgende wedstrijd is op vrijdag 6 juni. Om half zeven wordt van de Balie vertrokken naar de visplaats. ZIERIKZEE - Zaalvoetbalvereni ging Zeelandia organiseert op zater dag 7 juni andermaal het jaarlijkse toernooi om de Leen Meermanbokaal in de Zierikzeese sporthal Onder dak. Aan het toernooi nemen in to taal negen ploegen deel, die onder ling een halve competitie afwerken, zodat de spelers een hele klus wacht. Iedere ploeg speelt acht wedstrijdjes van een kwartier. Alle ploegen, die deelnemen zijn geassocieerd met het Zierikzeese be drijf Koninklijke Zeelandia. Naast drie Zeelandia-teams komen verder Van Esso, Zela Techniek, Zeelandia Buitendienst, Suglo, Trogh en Druk kerij Lakenman Ochtman in actie. Het toernooi begint om tien uur 's morgens en de prijsuitreiking is om streeks half negen 's avonds. In de pauze van het toernooi wordt om kwart over drie een wedstrijd ge speeld tussen damesteams van Zee landia en Drukkerij Lakenman Ochtman. P.V. Duiveland Nieuwerkerk Uitslag wedvlucht vanuit Pont St. Maxence, d.d. 24 mei 1986. Afstand 282 km. In concours 369 duiven. Ge lost om 8.15 uur. Aankomst eerste duif 11.36 uur (1390 m), laatste prijs- duif 11.55 uur (1270 m). C. J. Krijger 1, 2, 11, 19, 35, 53; J. Folmer 3, 43, 60, 79, 86; H. P. van Noorden 4, 17, 23, 31, 44, 78, 89; T. M. Dalebout 5, 8, 9, 13. 30, 32, 50, 55, 58, 67, 83, 85, 93; De Jonge-Gebraad 6, 34, 61, 80; A. J. Knop 7, 20, 22. 51, 90; A. Hagesteijn 10, 27, 66, 68, 71; Dane- Dooge 12, 29, 36, 45. 48, 63, 65; M. A. Matthijsse 14. 69, 72, 81; Knop- Stouten 15, 26, 28, 52, 75, 76, 91; Mevr. Klink 16, 18, 24, 25, 37, 46. 57. 74. 84. 88; H. v. d. Maas 21, 54, 70; A. C. de Ronde 33, 64, 82; L. Smalheer 38; W. M. Luiting 39, 40, 41; L. J. de Bruine 42, 77, 87; L. J. v. d. Wielen 47, 49, 73, 92; W. K. Dieleman 56; J. Bosman 59; A. de Jonge 62. ZIERIKZEE - Voor de derde achtereenvolgende keer organiseert het be stuur van korfbalvereniging All Ready een wijkenkorfbaltoernooi op een ter rein aan de Miercweg in Zierikzee. Het toernooi wordt op dinsdag 10 en don derdag 12 juni verspeeld en draagt een duidelijk recreatief karakter. Beide avonden beginnen de wedstrijden om zeven uur. De uit vijf leden bestaande com missie onder voorzitterschap van Jan Vermeule kan zich verheugen op de maximale deelname van twintig teams, hetgeen betekent dat er bijna tweehonderd korfballers en korf- balsters actief zullen zijn. Teneinde de krachten evenredig te verdelen mogen slechts twee geoefende spelers of speelsters per team uitkomen. De minimumleeftijd voor deelname is overigens veertien jaar. Tijdens het derde wijkenkorfbal toernooi wordt volgens het twee vak- kensysteem gespeeld. Op dinsdag 10 juni worden de voorronden afge werkt, waarna een herindeling plaatsvindt. Volgens deze nieuwe in deling wordt dan op de tweede avond verder gekorfbald. Uiteindelijk leve ren de twee finalepoules twee fina listen op. Zij gaan op donderdag 12 juni om tien voor tien uitmaken wie de uiteindelijke winnaar van het toernooi 1986 gaat worden. Tbvens wordt tijdens het toernooi bekeken welke speler of speelster zich de spor tiefste van het toernooi mag noemen. De arbitrage wordt verricht door le den van de Zierikzeese korfbalvere niging. De inschrijving van de ploegen is gratis. Om toch enigszins uit de kos ten te komen wordt op beide avonden een kleine verloting gehouden. Na af loop van de finalewedstrijd reikt - in dien mogelijk - burgemeester Th. H. de Meester van Zierikzee de prijzen uit. Voor aanvullende informatie kan contact opgenomen worden met Ada vanTiggelhoven. Zij is telefonisch be reikbaar onder nummer 01110-5668. BRUINISSE Dc Schouwen-Dui- vclandsc jcugdsclcctic 'onder veer tien' speelt op zaterdag 7 juni om half zeven 's avonds een wedstrijd te gen een C-juniorenploeg van de Vfb Esscn-Borbeck uit West-Duitsland. Het sportveld in Bruinisse is dc plaats van handeling. De jeugdige Schouwen Duivoland- se ploeg liet reeds enkele keren na drukkelijk zien de nodige kwaliteit te herbergen. De als sterk langekon digde format ie uit Essen Borberk zal daarom zeker het vuur flink aan de schenen worden gelegd. De ploeg van Schouwen-Duiveland is een resultaat vanuit het jeugdplan Schouwen- Duiveland, dat technisch wordt bege leid door Cees Willemse en Gerard Olijhoek ..Als er nou maar een rem opzitlijkt Laura van der Zande te denken, terwijl zij boven het water van het Bruse zwembad 't Aquarium zweeft. Jaco van der Zande werd als eerste officieel te water gelaten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 9