WEKEN ZITTEN DUBBEN WELKE HOME- COMPUTERT MOEST WORDEN? 'n Dorp bewaart geheimen Ouderen kiezen vooral voor professionele hulp op maat White Nights ACH, NEEM DAN OOK EVEN DE TIJD VOOR DE BESTE VERZEKERING. Protest voor Claus Rentebetaling en -teruggave belastingen op komst Voorstellen Oort nadelig voor land- en tuinbouw Anton Pieck opent expositie van eigen werk in Efteling ALGEMENE ZEEUWSE/MIDDELBURG Rode draad door inspraakreacties ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 5 juni l»8li Nr. 23!>11 7 BONN - De Westduitse autoriteiten hebben dinsdag verboden de kern reactor in Hamm, waar zich onlangs een lekkage voordeed, opnieuw in be drijf te stellen. Het Westfaalse elek triciteitsbedrijf VEW, dat de centrale exploiteert, zal zich hierbij neerleg gen. MILL - Het ziet er naar uit, dat het plaatsje Mill nog dit jaar een primeur verwerft. De Nederlandse Stichting Fruitrassen heeft namelijk vergevor derde plannen om op het landgoed ,,De Tbngelaar" in de Oostbrabantse gemeente een nationaal fruitmuseum te vestigen. WESTKAPELLE - Prins Claus is tijdens een bezoek aan het Water schap Walcheren geconfronteerd met protesten tegen het onteigenen van woningen. In Westkapelle kreeg hij van enkele bejaarde inwoners een brief overhandigd waarin zij hun on genoegen kenbaar maken met de ont eigeningsprocedure die het Water schap Walcheren tegen enkele bewoners van de dijkhuizen heeft aangespannen. Andere bewoners hadden spandoe ken op hun huisje gehangen waarop meer geld voor de te verdwijnen wo ningen werd geëist. Prins Claus had eerder op de mid dag de dij kverhogingswerkzaamhe den bij Rhittem bekeken en in West kapelle beklom hij in stromende regen de Westkapelse zeedijk om de werkzaamheden daar in ogenschouw te nemen, 's Morgens bezocht hij de firma Verstraeten in Oostburg, een bedrijf dat vorig jaar onderscheiden is met de koning Willem I prijs voor innoverend ondernemerschap. DEN HAAG - Belastingplichtigen wordt met ingang van 1 april 1987 in een aantal gevallen rente vergoed of in rekening gebracht. Dat blijkt uit een wetsvoorstel van de demissionai re staatssecretarissen Koning (finan ciën) en De Graaf (sociale zaken), dat dinsdag naar de Tweede Kamer is ge zonden. Als percentage zal de wette lijke rente worden aangehouden. Rentevergoeding vindt plaats in ge val van teruggave voor de inkomsten, de vennootschapsbelasting of pre mies volksverzekeringen, 15 maan den of later na afloop van het desbe treffende belastingjaar. Vergoeding vindt tevens plaats als sprake is van een reeds betaalde, maar te hoog op gelegde aanslag. Rente wordt in reke ning gebracht als sprake is van cor recties die de inspecteur oplegt. Ook hier geldt dat de aanslag later dan 15 maanden na het belastingjaar wordt opgelegd. En als er sprake is van het te laat betalen van belastingen. De bewindslieden verwachten dat de maatregelen 50 miljoen gulden in de sfeer van de rijksbelastingen op zul len brengen en maximaal 20 miljoen gulden aan inkomstenderving in de sfeer van premies volksverzekerin gen zullen betekenen. DEN HAAG - De voorstellen van de commissie Oort (vereenvoudiging belastingstelsel) kosten de Neder landse land- en tuinbouw volgens een schatting van het Landbouw schap ongeveer honderd miljoen gul den. Het schap heeft er daarom maandag tijdens overleg met infor mateur De Koning voor gepleit de ge volgen van de voorstellen grondig te bestuderen en tijdens de (in)formatie daarover nog geen vergaande beslis singen te nemen. In de komende kabinetsperiode is volgens het schap extra geld nodig voor de verdere ontwikkeling van de gemeenschappelijke Europese markt, het beheer van het landschap en verbetering van de infrastructuur. Onder het laatste rekent het Land bouwschap ook aanleg van de Mar kerwaard. KAATSHEUVEL - Anton Pieck (91) heeft maandag in de Efteling in Kaatsheuvel een tentoonstelling ge opend van tekeningen en schetsen van zijn hand. Het betreft een over zicht van circa 350 Pieck-ontwerpen, aan de hand waarvan diverse attrac ties in de Efteling zijn gebouwd. De tentoonstelling, een brede selec tie uit het Efteling-archief van ruim 1400 ontwerpen, is samengesteld door Eric Pieck, een kleinzoon van Anton Pieck. Onder het tentoongestelde werk - van de kleinste, ogenschijnlijk onbeduidendste krabbeltjes tot en met volledig uitgewerkte en inge kleurde tekeningen - bevindt zich werk dat nooit eerder is getoond. Het materiaal stamt uit de periode 1950- 1974. Anton Pieck herhaalde bij de ope ning nog eens zijn standpunt zichzelf niet als een kunstenaar maar als een vakman te beschouwen. De Efteling betitelde hij als ,,een avontuur dat ik in mijn leven niet graag had willen missen". De Pieck-tentoonstelling, ter gelegenheid van het 35-jarig be staan van de Efteling, duurt tot en met eind augustus. Advertentie ZIERIKZEE - Ouderen willen over het algemeen zo lang mogelijk zelfstandig blijven wonen. Een belang rijke voorwaarde daarvoor achten zij professionele hulp op maat, oftewel dichtbij huis. Die wens loopt, volgens Ruud van der Weide, functionaris van de Stichting Wel zijn Ouderen, als een rode draad door de inspraakreac ties op het provinciale Plan voor de Bejaardenoorden. De Stichting Welzijn Ouderen (SWO) heeft zich ingezet voor de praktische organisatie van dié in spraakprocedure. Dat hield in, dat verdeeld over de regio Schouwen- Duiveland vijf inspraakbijeenkom sten op touw werden gezet en dat zo wel de verslagen van die bijeenkom sten en de afzonderlijk binnengeko men schriftelijke reacties werden ge bundeld tot een inspraakrapport. Voorafgaand aan die inspraakbij eenkomsten werden zoveel mogelijk ouderen - particulier of in soosver- band - opmerkzaam gemaakt op die mogelijkheid te reageren op het pro vinciaal Plan voor de Bejaardenoor den. ,,Een onjuiste naam overigens", zegt Ruud van der Weide: ,,want het gaat niet alleen over de bejaarden oorden, maar vooral ook over de thuissituatie van ouderen en over de vormen van hulpverlening die ge wenst zijn, om dat zelfstandig wonen van ouderen zo lang mogelijk te kun nen handhaven". Duidelijk Een duidelijk uitspraak van oude ren bij genoemde inspraakbijeen komsten was, zoals gezegd, de wens niet uitsluitend afhankelijk te moe ten zijn van vrijwilligers, maar te kunnen rekenen op professionele hulp dichtbij huis. Verder komt uit de inspraak reac ties tot uiting, dat de huidige bejaar denoorden in de regio (nog) niet kun nen voldoen aan de wijkfunctie, die hen vanuit het provinciale beleid wordt toegedacht. Bij die wijkfunctie wordt bijvoorbeeld gedacht aan maaltijdverzorging door een bejaar denoord en/of aan de mogelijkheid van tijdelijke opvang bijvoorbeeld na een herstelperiode na een ziekenhuis opname. De middelen om aan een dergelijke wijkfunctie gestalte te kunnen ge ven, ontbreken thans echter nog. Tij dens de inspraakbijeenkomsten was men het er overwegend over eens, dat die extra taken ook niet niogen druk ken op de toch al krappe budgetten van de bejaardenoorden. Met andere woorden: er zouden extra financiële middelen voor beschikbaar moeten komen. Bovendien moet ook de ac commodatie van zo'n bejaardenoord geschikt gemaakt worden ten behoe ve van die beoogde wijkfunctie, zo luidde de wens tijdens diverse in spraakbijeenkomsten. Huidige bewoners van bejaarden oorden gaven te kennen graag in hun eigen tehuis te willen blijven wonen ook als ze in medisch opzicht hulpbe- hoevender zouden worden. Met ande re woorden: een minder afgebakende grens tussen verzorgingstehuis en verpleegtehuis. Die verschuiving naar verpleegbehoeften zou uiter aard ook consequenties hebben. Vast gesteld werd, dat bejaardenoorden in de huidige vorm daar kwalitatief noch kwantitatief op berekend zou den zijn. Indicatie Een gevolg van het beleid ouderen zo lang mogelijk in staat te stellen zelfstandig te blijven wonen, is de aanzienlijk strengere indicatie, die wordt gehanteerd voor plaatsing in een verzorgingstehuis. De noodzaak van plaatsing wordt door de zoge naamde indicatiecommissie aangege ven variërend in cijfers van één tot en met zes. Een hoogste urgentiegeval krijgt een zes en komt derhalve als eerste voor plaatsing in aanmerking. Een aspect, dat daarbij overigens in acht moet worden genomen is het feit, dat een verzorgingstehuis wel zeer hoog wordt belast als het uitslui tend mensen met een urgentienorm- zes krijgt toegewezen. Dat zijn im mers mensen, die veel verzorging no dig hebben. Enige verlichting voor het perso neel in het verzorgingstehuis zou toe wijzing van enkele mensen met een lagere urgentie kunnen bieden. In de praktijk houdt dat echter weer in, dat zoiets weer ten koste gaat van ou deren met een veel hogere urgentie verklaring en dat die derhalve nog langer moeten wachten op hun plaatsje in het verzorgingstehuis. Een duidelijke wens, die tijdens de inspraakbijeenkomsten ook werd vernomen betrof verruiming van de mogelijkheden op Schouwen-Du ive- land van het wonen in de beschutte sfeer. Met andere woorden: wonen in bejaardenhuizen in de directe omge ving van een verzorgingstehuis, zodat ook van de dienstverlening van dat tehuis - of dienstencentrum - gebruik kan worden gemaakt. Vooral in Brouwershaven werd liet ontbreken van een verzorgingstehuis - of dependance daarvan - als een dui delijk gemis ervaren. Verzorgings- en verpleegtehuizen dienen zo dicht mogelijk bij de woon omgeving te staan, vonden ook de meeste ouderen. In dit verband werd wat sceptisch gereageerd op de vesti gingsplaats van de nieuwe Cornelia- stichting ver buiten de stad. Geopperd werd ook woningen in de directe omgeving van een verpleeg huis te bouwen om op die wijze wel licht drastische scheiding van oudere echtparen te kunnen voorkomen als één der echtelieden in het verpleeg huis verzorgd dient te worden. Signatuur Over het algemeen bleken weinig bezwaren te worden geopperd over de signatuur der verzorgingstehuizen. De meesten waren het er over eens, dat vooral ouderen, op grond van hun levenswijsheid, in staat moeten zijn - ongeacht verschillend geloof - met el kaar te kunnen wonen en leven. Ruud van der Weide toont zich te vreden over de druk bezochte in spraakbijeenkomsten en over de tal rijke reacties, die ouderen te berde brachten naar aanleiding van ge noemd provinciaal beleidsplan. Hij achtte het vooral van belang, dat zo wel van bewoners van bejaardenoor den als van ouderen daarbuiten dui delijke meningen werden vernomen. Vrijdag 6 juni Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.00 uur Double Trouble, cursus En gels voor de basisschool. Afl. 3: The Guitar 15.10 uur Schwarzwaldkliniek, Duit se serie. Afl.: De moedproef. Ber tram, Hannes en Gundi maken een fietstocht, welke niet goed afloopt voor Bei-tram. Bij zijn hulpactie vindt een politieman de dood. 15.55 uur AVRO Service Salon, geva rieerd programma. Presentatie: Ed win Rutten. 17.15 uur Ontdek je plekje, serie over de schoonheid van stad en land. Van daag: Nijmegen. 17.30 uur Journaal 17.46 uur Karei van de Graaf, herha ling van een aflevering van het afge lopen seizoen. 18.25 uur AVRO cursus bridge. Les 13 slot. 18.40 uur Ik zag twee beren, kleuter programma. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur AVRO's Jeugdclub wordt vervolgd, magazine over strips en te kenfilms. 19.25 uur AVRO's Toppop. Presenta tie: Kas van Iersel. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Kane en Abel, Amerikaan se serie. Afl. 4. Geen enkele investeer der wil borg staan voo Abel Rosnovs- ki. Dan krijgt hij een geheimzinnig aanbod op één bepaalde voorwaarde, maar hij accepteert het toch. 21.20 uur Marjon Lambriks ontmoet Johann Strauss. Opnames vanuit muziekstad Wenen bij de Wiener Volksoper. M.m.v. het Promenade Or kest o.l.v. Jan Stulen, Elisabeth Ka- les, mezzo sopraan e.a. 22.10 uur AVRO's Televizier, actuali teitenmagazine. 22.50 uur MASH, Amerikaanse serie. Afl. Dromen. 23.15 uur Jazz met Jabocs. Pim Ja cobs ontvangt, samen met zijn trio, jonge musici die hun opleiding heb ben genoten op de afdeling Lichte muziek van de diverse conservatoria. 23.45 uur Nederlandse Schaakkam pioenschappen 1986. Presentatie: Hans Böhm. John van der Wiel zal als favoriet voor het behalen van deze ti tel starten. 00.05 uur Journaal 00.10 uur Wait until dark, Ameri kaanse speelfilm uit 1967 van Teren- een Young. Sam Hendrix krijgt in het vliegtuig naar New York een pop van Lisa, een narcotica koerierster. Hij geeft de pop aan zijn blinde vrouw. Deze wordt nu bedreigd door het syn dicaat. De pop blijkt gevuld te zijn met heroïne. Nederland 2 09.30 uur De weide, 4 10.00 uur Teleboerd: hee, fladder- flinkterke (herh). 11.00 uur School-tv weekjournaal. 12.00 uur Studio Sport: Tfennis - Open Franse kampioenschappen Roland Garros. 17.00 uur Vloedlijn. Vooruitblik op de zomervakanties. Afl. 1: Activitei ten voor kinderen. 17.30 uur Studio Sport: Tennis - Open Franse kampioenschappen Roland Garros. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.20 uur Paspoort voor Spanjaar den. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur KRO's tekenfilmfestival 19.30 uur De Muppetshow. Gast: Li- berace. 19.55 uur WK-voetbal. Rechtstreeks verslag van de wedstrijd Brazilië- Algerije. (In de rust; KRO 20.45 Gesprek met de Minister-President). 21.50 uur WK-voetbal. Samenvatting van de wedstrijd Canada-Hongerije. Commentaar: Louis de Pelsmaeker. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Zwarte meiden en blanke mevrouwen, dodumentaire over zwarte Zuid-Afrikaanse vrouwen in dienst bij blanken. 23.28 uur Bericht van de Wilde Gan zen. 23.35 uur Studio Sport: tennis - Open Franse kampioenschappen Roland Garros. 23.50 uur WK-voetbal. Rechtstreeks verslag van de wedstrijd Marokko- Engeland. BRT 1 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.). 18.05 uur Plons, kinderprogramma. Afl.: Plons en de witte muizen, (herh.). 18.10 uur Prikballon, kleutermagazi ne over het maken van allerlei voor werpen, een tekenfilm en een lied. Presentatie: Francis Verdoodt, (herh.). 18.25 uur Knappe koppen (The mis fits of science), Amerikaanse serie over vijf jonge wetenschappers die problemen op hun eigen manier oplossen. Met Dean-Paul Martin, Ke vin Peter Hall, Mark Thomas Miller e.a. Afl. 8. 19.15 uur Uitzending door derden: Programma van de Christen- Democratische Omroep. 19.40 uur Mededelingen en program- ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Weerbericht. 20.15 uur Het zaad van de demon, Amerikaanse science-fiction thriller uit 1977. Met: Julie Christie, Fritz Weaver, Gerrit Graham. Regie: Do nald Cammall. Susan Harris, de vrouw van een informaticus, wordt belaagd door Proteus IV, een denken de en sprekende supercomputer die een kind wil. 21.55 uur Première-extra, filmru briek gepresenteerd door Jo Röpcke. 22.55 uur Nieuws. Aansl. Coda: God, wonder jaghet mijn ghemoet van Charles D'Orleans. (vert. Denijs Dil le). BRT 2 14.00 uur Tennis vanuit het Roland Garros stadion in Parijs. Recht- strèekse reportage van de halve fina le heren enkel. 19.30 uur WK voetbal Mexico (met om 19.30 uur samenvatting van de wed strijd Bulgarije-Zuid Korea. 19.45 uur Rechtstreekse reportage van de wedstrijd: Canada-Hongarije. 21.50 uur Uitgestelde reportage van de wedstrijd Canada-Hogarije. 23.25 uur Samenvatting van de wed strijd: Brazilië-Algerije. 23.45 uur Rechtstreekse reportage van de wedstrijd Marokko-Enge- land. ZIERIKZEE - 's Werelds grootste balletdanser, een voormalige Rus die asiel zoekt in het Westen en daar al acht jaar woont, zit comfortabel in de eerste klassectie van een 747 op de Poolroute. Rustig dicteert hij op zijn recorder choreografische variaties. Zo begint de alom geprezen rol prent White Nights van Thylor Hack- ford. Een film met sierlijke dans en hard KGB-ingrijpen. De film draait zaterdag 7 en zondag 8 juni in de Zie- rikzeese Concertzaal. Beide voorstel lingen beginnen om 20.00 uur en zijn toegankelijk voor filmliefhebbers, ouder dan twaalf jaar. 43 „Wat kan ik voor u doen," zei ze, ter wijl ze de brief opvouwde en weer in de enveloppe stak. „Een gasfornuis? Met een vijfde pit? Jazeker, we heb ben juist weer nieuwe binnengekre gen. Er is veel vraag naar." Ze liep met de klant mee naar de achterkant van de winkel. "Ibt heel gauw dus, mijn steun en mijn toever laat „Ja, mevrouw, ze bevallen heel goed. De klanten, die er een hebben gekocht, zijn er heel tevreden over." Ik moest haar beloven je nooit meer terug te zien. Waarom zei Eg berts moeder dat opeens? Ze had Eg- bert altijd min of meer aan haar op gedrongen en toen moest het ineens uit zijn De klant kocht het fornuis. De ver koop ging deze keer gemakkelijk. En niet om haar goede verkooptechniek, want ze had haar hoofd er helemaal niet bij gehad. De inhoud van de brief bleef haar bezighouden. Waarom wil de Egberts moeder niet langer, dat haar zoon met haar omging? Zou het iets te maken hebben met haar af komst? Onzin natuurlijk. Het was on waarschijnlijk. dat haar hierover na meer dan twintig jaar iets ter ore was gekomen. Ze wilde wel, dat iemand die gedachte uit haar hoofd kon pra ten. De enige, die dat kon was Theo. Hij woonde nu alleen in het nieuwe huis, dat eerst voor Els en hem samen bestemd was geweest. Hij was stiller geworden dan vroeger. Ze zagen hem veel minder dan toen hij nog in zijn kosthuis woonde Ze hadden allemaal verschillend gereageerd op de verbro ken verloving. Evert had het een rotstreek van Els gevonden. Tilly had gezegd, dat het natuurlijk kwam om dat Theo aandeelhouder was gewor den en nu altijd in het dorp moest blijven wonen. Haar moeder had ge zegd: 'Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald.' En zijzelf? Ze had niets gezegd. Het zou er voor haar niet slechter en niet beter op worden, nu hij niet meer gebonden is, dacht ze. Hij toonde niet méér interesse in haar dan vroeger. Hij was vriende lijk, maar dat kleine beetje flirten zo als vroeger, dat deed hij niet meer. Zij kon gewoon doorgaan met dezelfde gevoelens voor hem te koesteren. Hij was degene met wie zij haar geheim deelde. Het was die middag druk. Jantien had een paar keer iets uit de etalage gehaald, dat in de winkel niet meer voorradig was. Ze had Schuite- ma, de kleine manke verkoper van Feenstra, voor de deur zien staan. Hij had naar binnen gekeken, maar blijkbaar afgeschrikt door de vele klanten, had hij weer rechtsomkeert gemaakt. Tbgen vijven kwam hij te rug. „Wat kan ik voor u doen?" vroeg Jantien hem tegemoet lopend. „Nee, nee, laat maar," weerde hij af. „Je moeder wacht op me Ik vind de weg wel." Hij liep haar voorbij, de winkel door naar achteren. door NEL VAN DER ZEE Ze nam aan, dat hij er later aan de achterkant weer was uitgegaan, want ze zag hem niet meer langskomen. Haar moeder liep even later weer in de winkel. Jantien merkte op, dat ze een hoog-rode kleur had. „Wat wil die Schuitema toch van u?" vroeg ze. „Hij is hier vroeger ook al eens geweest." „Iets over een verzekering," mom pelde Katrien, „maar ik voel er niet voor." Natuurlijk was het dat! Die Schui tema leek echt een mannetje om ie mand tot vervelens toe met verzeke ringen achterna te lopen. Sinds ze een stuk van een gesprek tussen Brink en haar moeder had afgeluisterd, zocht ze overal wat achter. Dat Egberts moeder erop had gestaan, dat hij naar Parijs ging, stelde ook niets voor. Gewoon een gril. Maar ze was niet blij met het nieuws, dat Egbert zou terugkomen. Dat wilde ze zich zelf wel bekennen. Ze was er dan ook erg mee verle gen, toen hij de volgende avond het kantoortje binnenkwam alsof hij geen maanden was weggeweest. Hij liep op haar toe, sloeg zijn ar men om haar heen en drukte haar te gen zich aan. „Zeg, dat je van me houdt," zei hij gesmoord. „Zeg, dat je naar me hebt verlangd en dat je nooit met iemand anders wilt trouwen dan met mij." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 7