Stichting Reclassering Zeeland presenteert beleidsplan voor 19S6 Regenachtige Paardenmarkt Brinkman niet eens met bezuinigingen personeel bejaardenzorg Gs Brabant nodigt scholen uit waterwingebieden te adopteren ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderde 5 juni 198b Nr. 23941 Nieuwe organisatie, nu per arrondissement MIDDELBURG - De Stichting Reclassering Zeeland heeft woensdag op een officiële bijeenkomst in het stich tingsgebouw te Middelburg het nieuwe beleidsplan voor 1986 en volgende jaren gepresenteerd. Dat was nodig, omdat met ingang van dit jaar de reclassering per arron dissement zelfstandig is geworden, waardoor het moge lijk werd specifieke (Zeeuwse) problemen voor dit ge bied uit te werken. STAD DELDEN - Minister Brinkman (welzijn, volksgezondheid en cultuur) heeft donderdag verdere bezuinigingen in de bejaardensector, zoals die zijn voorgesteld door het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP), van de hand ge wezen. Hij zei het vooral niet eens te zijn met het „memorandum kwartaire sector" waarin het SCP in een versoberingsvariant voorstelt het personeel dat er tussen 1975 en 1983 is bijgekomen met dubbele snelheid tussen 1986 en 1990 weer te laten verdwijnen. De nieuwe stichting presenteert in het werkplan een aantal beleidsvoor nemens: onderzoek naar de proble men; bevordering alternatieve straf fen; bevordering hulp aan slachtof fers van misdrijven; het vergroten van de doelmatigheid van het reclas- seringswerk; planmatiger werken; meer aandacht voor psychisch gestoorde cliënten; het realiseren van (tijdelijke) huisvesting van re- classanten (in samenwerking met de kerken); het werken met en on dersteunen van vrijwilligers en auto matisering van de administratie. In een toelichting op het be leidsplan zei directeur A. J. van Bom mel, dat de reclassanten in feite niets merken van de veranderde structuur van de stichting, wel hoopte hij dat hierdoor op den duur een verbétering merkbaar zal zijn. De zelfstandig heid moet het reclasseringswerk lééf- baar maken, is de verwachting van directeur en overig bestuur. Er zal meer invloed op het beleid mogelijk zijn, omdat Zééuwse bestuurders met de "Zééuwse reclassering kunnen gaan overleggen waar de Zééuwse knelpunten liggen. Een onderzoek daarnaar moet nog worden gestart. Het reclasseringswerk is nu gesplitst in negentien arrondisse menten onder een landelijke koepel: De Nederlandse Federatie van Re- classeringsinstellingen. De werkor ganisatie bestaat uit een uitvoerend team van maatschappelijk werkers met administratie en een bureau voor coördinatie en beheer. Dit bureau verzorgt ook de (gebleven) communi catie met de afdeling reclassering van het Leger des Heils en het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs, welke instellingen onder ver antwoordelijkheid van de nieuwe stichting een deel van het reclasse ringswerk blijven verrichten. Zoals de meeste hulpverleningsor ganisaties richt de reclassering zich op het verbeteren in het functioneren van hulpvragers in hun persoonlijke omstandigheden. Dit zijn mensen, die met justitie in aanraking zijn ge komen of dreigen te komen. De re classering onderscheidt zich van an dere hulporganisaties, doordat zij een bijdrage levert aan de strafrecht pleging. Naast de rechterlijke macht, advocatuur, gevangeniswezen en po litie heeft de reclassering een geheel eigen plaats en bevordert een terug houdendheid en op het individu ge richt gebruik van het strafrecht. In dit kader pleit de nieuwe stich ting ondermeer voor meer dienstver leningsprojecten binnen de (Zeeuwse) gemeenten. Of er met name in het Zeeuwse sprake is van een hogere of lagere criminaliteit dan het landelijk gemiddelde kon (nog) niet worden meegedeeld, daar is nog geen onder zoek naar gedaan. Hardere maatschappij De voorzitter van de stichting, drs W. J. Plomp (burgemeester van Valke- nisse), constateert wel een stijging van de zogenaamde kleine criminali teit, ook in Zeeland. Naar zijn oor deel is dat voor een deel te wijten aan de 'consumptiemaatschappij', waarin het via illusie-reclame wordt voor gespiegeld dat alles binnen handbe reik moet zijn. „Tégenover een harder wordende maatschappij staat even wel een zachter wordende mens, die zich door deze illusie laat leiden en zijn aangekweekte behoefte via de kleine criminaliteit bevredigt", aldus drs Plomp. Directeur Van Bommel zei desge vraagd geen oplossing te zien in het 'open trekken van blikken politie' (die zijn er overigens niet eens, Red.) maar vindt dat de burgers zélf de handen uit de mouwen kunnen ste ken. Niet door een burgerwacht maar door controle op de steeds on controleerbaarder en ingewikkelder wordende maatschappij. Voorzitter Plomp vindt evenwel, dat er een adequater politiebeleid moet komen, ook ter bescherming van de delinquent, met een grotere pakkans en een snellere berechting: de straf moet direct volgen op de zon de. De problemen bij de politie zijn naar zijn mening onverantwoord hoog gestegen. Verder deed Plomp nog een beroep om mensen die met justitie in aan merking zijn gekomen, niet te brand merken: „Het zit in ons allen, wij zijn met z'n allen overal toe in staat". Geschiedenis De geschiedenis van de reclassering gaat terug tot het begin van de acht tiende eeuw, waar in Engeland de eerste beginselen ontstonden. Deze aarzelende ideeën werden in 1823 door drie Nederlanders overgeno men, om vooral het zedelijk verval van delinquenten tegen te gaan. Her opvoeding was nummer één. Van een organisatie op dit gebied was in Ne derland pas sprake in 1890. In 1916 zag een RK-reclasseringsorganisatie het levenslicht, gevolgd in 1928 door een protestants-christelijke organisa tie. Het werk bestond voornamelijk uit vrijblijvende contacten in vertica le lijn, van enige gelijkheid als mens was (nog) geen sprake; de delinquent 'moest maar blij zijn met enige hulp en vooral dankbaar voor de geboden kansen. Ondanks dat was er echter toch sprake van een warme mense lijkheid en naastenliefde. Pas na de twee de wereldoorlog kwam ook in Nederland het maat schappelijk werk op gang, dus ook het reclasseringswerk, waarbij van twee punten werd uitgegaan: de vrij heid van de delinquent om te beslis sen over de inrichting van het eigen leven en de aanvaarding van de cliënt met diens mogelijkheden en onmoge lijkheden. Er was dus geen sprake van gunstverlening meer en de pro fessionalisering nam een grote vlucht. Zo'n grote vlucht zelfs, dat het vrijwilligerswerk op de achter grond raakte, hetgeen voorzitter Plomp een jammerlijke ontwikke ling vindt. Het werken met, en on dersteunen van vrijwilligers is een van de beleidspunten van de nieuwe stichting. De achterban moet bij het werk betrokken worden is de over tuiging van alle medewerkers. „Wc moeten terug naar de realiteit en met beide benen op de grond staan", al dus voorzitter Plomp tot slot van de bijeenkomst. „We zouden zo weer op het niveau 1975 uitkomen. U en ik weten dat dat extra personeel er niet voor niets is bijgekomen. De bejaarden van nu vergen veel meer zorg dan de bejaar den die tien jaar geleden in het ver zorgingstehuis woonden", zei Brink man donderdag in een toespraak ter gelegenheid van het 50-jarige bestaan van het verzorgingshuis „St. Jozef" in Stad Delden. Volgens de bewindsman maakt het SCP het bij de zogenoemde „normva riant" nog bonter. Deze zou volgens hem leiden tot een onaanvaardbare verlaging van het zorgniveau. Brink man zei te hopen en te verwachten dat wat dit betreft bij de kabinetsfor matie en het komend regeerakkoord DELFT - In aanwezigheid van on der anderen prins Bernhard en een groot aantal hoge militairen is dins dag in Delft het Koninklijk Neder lands Leger- en Wapenmuseum Gene raal Hoefer geopend. De collecties van legermuseums uit Leiden en Delft zijn hierin samengevoegd. De opening werd verricht door minister De Ruiter van defensie en secreta ris-generaal W.Lemstra van het mini sterie van vrom. AMSTERDAM - Het centrum voor radio-isotopen onderzoek in Amster dam heeft een methode gevonden waarmee het mogelijk moet zijn het voor elke kankerpatiënt meest geëi gende geneesmiddel aan te wijzen. De bruikbaarheid in de praktijk zal nog moeten worden aangetoond, maar het Koningin Wilhelmina Fonds acht de mogelijkheden zo reëel dat het geld ter beschikking heeft ge steld voor verder onderzoek. afspraken worden gemaakt aan de hand van voorstellen die hij onlangs bij de formateur heeft ingediend. DEN BOSCH - Het college van gs van Noord-Brabant heeft alle basis scholen in deze provincie uitgeno digd een waterwingebied te adopte ren. Een woordvoerder van de provincie heeft dat donderdagmor gen meegedeeld. De scholen moeten zelf bepalen hoe een eventuele adoptie wordt inge vuld. „Docenten kunnen volstaan met het behandelen van lesbrieven, maar het kan ook uitgebreider. Het waterwingebied zou in kaart kunnen worden gebracht, vervuilingsbron nen kunnen worden opgespoord, er kunnen schoonmaakacties worden georganiseerd en een bezoek aan een pompstation behoort natuurlijk ook tot de mogelijkheden". Het provinciebestuur is onder meer tot de oproep gekomen omdat on langs in Noord-Brabant de verorde ning bescherming waterwingebieden van kracht is geworden. Gelijktijdig zijn de beschermde gebieden rond de feitelijke winputten vergroot, waar door in een aantal gevallen hele dor pen of stadswijken in een waterwin gebied zijn komen te liggen. Standwerker Bertus de Regt oogstte ook dit jaar weer veel succes met zijn raspen. Gerookte paling zal nooit ontbreken. Even in de draaimolen, want voor de botsauto's zijn deze kinderen nog te jong. voor een grote tegenvaller. Maar ja, FOTO'S: zolang de organisatie daar nog geen JOHAN D. C. BERREVOETS grip op heeft, blijft het ieder jaar weer in spanning afwachten Bloemen houden van mensen...planten ook. Maar wel gezellig als vanouds ZIERIKZEE - De Paardenmarkt 1986 heeft zich geken merkt door wisselvallig en regenachtig weer, waarbij zelfs een hagelbui haar uiterste best deed de organisatie dwars te zitten. Toch lieten velen zich niet door het natte weer weghouden van de Zierikzeese traditie. Zo snel de zon zich van haar beste kant liet zien stroomden de stra ten snel vol met belangstellende koopjesjagers, want ook dit jaar weer was er volop keus. Naast de plaatselijke ondernemers, die voor de gelegenheid een kraamp je hadden opgesteld, waren er ook veel standwerkers. De een deed zijn uiterste best om koperpoets aan de man/vrouw te brengen, terwijl de an der de passanten probeerde te over tuigen van het belang van een goede groenteschaaf. „Daar kan Blokker of V en D echt niet tegenop", luidde zijn leus. Rustig Anderen deden het rustig aan. Op gesteld voor de verkoopwaar lieten zij het aan de bezoekers over om rustig te overwegen of een bepaald artikel wel of niet gewenst was. En produkten waren er voldoende. Van planten tot leren kleden en van ge rookte paling tot groente en fruit. Zo als de Paardenmarkt een traditie is, lijkt de afwezigheid van deze vier voeters ook een eigen historie te krij gen. Of de te koop aangeboden stenen paardenbeeldjes moeten als een waardig alternatief beschouwd wor den. Maar de markt was ondanks het verlies van de historische waarde niet minder gezellig. De organisatie is er weer volledig in geslaagd om er een gezellig handelsevenement van te maken, waarbij het de bezoekers aan niets ontbrak. Hoewel oude jaarsavond nog even op zich laat wachten waren de eerste oliebollen (met of zonder krenten) weer van de partij. Niet alleen de oliebollen- kraam op het Havenplein zorgde hiervoor, maar ook de warme bakker aan de Varremarkt. De kermis zelf op het Havenplein omvatte niet meer dan een botsauto- attractie en een draaimolen, maar voor de passerende jeugd was dat blijkbaar meer dan voldoende. Het was een gezellige Paardenmarkt, al heeft het slechte weer wel gezorgd Een standwerker probeert zijn poetsmiddel te slijten aan de passanten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 5