ISTA Circus in obs Oosterburcht CPU, Tweeënzestig sollicitanten burgemeesterspost Zierikzee Westerschouwse ondernemer lijkt beroep te verliezen DE ZIERIKZEESCHE COURANT 'Een ongelooflijk hoog aantal' Vijftien miljoen voor pijp AUSTIN ROVER „vakantiegeld" WflT HET Sportshop DAMEN/Aquadelta De „NIEUWSBODE" is er natuurlijk bij! "Zierikzeesche Nieuwsbode" j Naamj ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vaststellen Paardenmarkt De Algemene Vergadering van het Waterschap De Paardenmarkt 1986 in Zierikzee werd ge- Schouwen-Duiveland stelde het Waterkwanti- kenmerkt door wisselvallig en regenachtig teitsbeheersplan vast, ondanks legio bezwaar- weer, waardoor de publieke belangstelling te- schriften. (Pag. 3). genviel. (Pag. 5). Alleen wonen Gehandicaptenlift Ouderen willen over het algemeen zo lang mo- In het Bruse zwembad 't Aquarium werd een gelijk alleen blijven wonen, maar zij koppelen gehandicaptenlift in gebruik genomen, waar dat wel aan een professionele hulp op maat. mee een lang gekoesterde wens in vervulling (Pag- 7). ging. (Pag. 9). DONDERDAG 5 JUNI 1986 142ste jaargang Nr. 23941 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Een wijs man gaat nooit zijn verlies zitten bewenen, maar tracht met opgewektheid het onheil te herstellen. Shakespeare ZIERIKZEE - Tweeënzestig mensen - zes vrouwen en zesenvijftig mannen, variërend in leeftijd tussen 32 en 53 jaar - hebben gesolliciteerd naar de functie van burge meester in Zierikzee. Onder hen bevinden zich zeven zit tende burgemeesters. Die mededeling deed Zeelands commissaris dr. C. Boertien woensdagavond in de extra raadsvergadering te Zierikzee, tijdens de bespreking van de door de raadsfracties opgestelde profielschets voor die nieuw te benoemen burgemeester in Zierikzee. Een functie, die - met het afscheid van burgemeester Th. H. de Meester - met ingang van 1 september vacant wordt. De commissaris sprak over een 'on gelooflijk hoog aantal', dat ver boven het landelijk gemiddelde ligt. Hij memoreerde, dat alleen de vacature voor de burgemeesterspost in Veere destijds nog een groter aantal sollici tanten trok. Het zal overigens niet mogelijk zijn - zo liet de commissaris weten - die benoeming van een nieuwe bur gemeester voor Zierikzee per 1 sep tember rond te hebben. „Dat duurt echt wel iets langer", aldus dr. Boer tien. één sollicitant is Humanist; één solli citant is Luthers; één sollicitant is Doopsgezind; één sollicitant is lid van het Remonstrants Broederschap en negentien sollicitanten noemden hun levensbeschouwing nog niet. Vroeger, heel vroeger heeft Zierikzee weieens drie burgemeesters gehad, maar die tijd is voorbij...". Een duidelijke terechtwijzing van de commissaris, waarin hij zonder omwegen aangaf ten aanzien van de partij-politieke keuze voor die nieu we burgemeester in Zierikzee een ei gen koers te zullen varen, nu in de profielschets door drie raadsfracties een verschillende signatuur werd be pleit. Dr. Boertien liet weten niet te gaan discussiëren over de daarvoor door de fracties aangevoerde argumenten. Hoewel de commissaris vaststelde, dat de raad met de getoonde ver deeldheid een stukje invloed bij hem moest inleveren, voegde hij er als pleister op die wonde aan toe: „Dat is helemaal niet zo tragisch, zoiets ge beurt wel meer. Bovendien...alles waar u het wel over eens bent, weegt wel zwaar mee". Eensgezind Duidelijk eensgezind waren de raadsfracties in hun profielschets in elk geval wel op enkele punten: De nieuwe burgemeester moet bij voor keur een full-time bestuurder zijn, moet honkvast zijn of met andere woorden: moet bereid en in staat zijn twee ambtsperioden in Zierikzee te aanvaarden en dient derhalve van middelbare leeftijd te zijn. Hoewel de VVD aan dat laatste aspect geen expliciete voorwaarden stelde. Ver der bleken alle fracties het er ook over eens, dat bestuurlijke of vak technische deskundigheid ten aan zien van het historisch karakter en het monumentenbezit in Zierikzee, van belang moet worden geacht. Man of vrouw? Enige verdeeldheid bleek wel te be staan in het al of niet verlenen van voorkeur aan een vrouwelijke kandi daat, mooi omschreven als 'positieve discriminatie'. De fractie van de PvdA gaf bij monde van de heer D. van der Wekken te kennen de capaci teiten voorop te willen stellen. „Ui teraard is voor ons een vrouwelijke burgemeester van harte welkom, maar belangrijker vinden wij dat de nieuwe burgemeester oog heeft voor de achterstandsituatie waarin vrou wen nog steeds verkeren", aldus Van der Wekken. Het CDA zei geen expliciete voor keur voor man of vrouw te willen uitspreken. „Het gaat ons louter om de geschiktheid", aldus fractievoor zitter C. Bij de Vaate. VVD-fractievoorzitter J. J. Geleijn- se gaf te kennen, dat wat zijn fractie betreft zowel mannelijke als vrouwe lijke kandidaten in aanmerking ko men. Bij gelijke kwaliteiten dient, volgens de VVD, echter niet bij voor baat de keus te vallen op een vrouw. Wel gehuwd RU-fractievoorzitter W. F. Spren- gelmeijer achtte het vanuit zijn standpunt begrijpelijk, dat de RU een vrouw als burgemeester niet di- Vervolg pagina 6 De commissaris deelde verder me de, dat naast genoemde zeven burge meesters ook tweeëndertig al dan niet full-time bestuurders (gemeente raadsleden of wethouders) hebben ge solliciteerd. Verder kwamen er voor de post van burgemeester in Zierik zee sollicitaties binnen van zestien mensen in overheidsdienst, van twaalf mensen uit het onderwijs; van acht personen uit het bedrijfsleven en/of een combinatie van deze secto ren. De commissaris erkende voor een gemeente als Zierikzee met bijna 10.000 zielen bij voorkeur te denken aan een zittend burgemeester. Politieke signatuur Vierentwintig sollicitanten zijn lid van de VVD; zeventien van de PvdA; zeventien van het CDA; twee van D'66 en van twee sollicitanten is de poli tieke signatuur nog niet bekend. Twaalf sollicitanten hebben de Rooms-Katholieke levensbeschou wing; veertien sollicitanten zijn Ne derlands Hervormd; acht zijn Gere formeerd; vijf sollicitanten gaven te kennen geen godsdienst te hebben; ZIERIKZEE - Tegelijkertijd met het besluit, dat de Greve- lingen zout dient te blijven, heeft de minister van verkeer en waterstaat, drs. N. Smit- Kroes, bekend gemaakt dat het rijk 15 miljoen gulden over heeft voor de aanleg van de zoetwaterpijp op Schouwen- Duiveland. Dat is volgens be rekeningen van ondermeer het Waterschap Schouwen-Duive- land vijf miljoen te weinig. Waarnemend dijkgraaf L. J. Klompe heeft aangekondigd te gaan praten met Rijkswa terstaat en Provinciale Water staat om te zoeken naar (goed kopere) alternatieven of meer meebetalers. Klompe zei woensdagmid dag tijdens de algemene verga dering van het waterschap, dat hij niet van mening is, dat met de tegengevallen hoogte van de toezegging de mogelijkheden van de pijp ook van de baan zijn. De dijkgraaf wilde niet vooruit lopen op mogelijk nog haalbare bedragen. Helft De ministeries van verkeer en waterstaat en landbouw en visserij dragen allebei de helft van de kosten. In de bereke ning van de kosten per inge land (130 gulden per hectare) is uitgegaan van een volledige fi nanciering van de zoetwater voorziening. Tijdens de verga dering werd niet duidelijk of het waterschap - wanneer zij geen alternatief kan vinden - bereid is om de distributie op zich te nemen met hogere kos ten voor de gebruikers. Terechtwijzing „Over de invloed van een profiel schets wordt in Nederland verschil lend gedacht", reageerde commissa ris Boertien, nadat alle raadsfracties hun wensen ten aanzien van Zierik- zees nieuwe eerste burger hadden kenbaar gemaakt. Op grond van zijn eigen, grote ervaring, liet dr. Boer tien weten dat afhankelijk van de mate van eensgezindheid de invloed van een profielschets groter is. „Maar... .ik kan het ook ruwer zeg gen", vervolgde de commissaris: „Als ik geconfronteerd word met een zo sterk verdeelde profielschets als in deze gemeenteraad, zit ik rustig ach terover en kies ik zelf wel voor ze. Advertentie vult uw aan autobedrijf St. Joostdijk 41, Oosterland Telefoon 01114-1495 Gemeente met hinderwetvergunning in gelijk gesteld door adviesorgaan BURGH-HAAMSTEDE - Het door een plaatselijke on dernemer aangevochten onderdeel van de hinderwetver gunning voor ontgeuringsfilters lijkt in het voordeel van de gemeente Westersek-x;wen uit te vallen. De afdeling beroepen milieuhygiëne van het ministerie van VROM heeft de Raad van State geadviseerd het beroep van de ondernemer tegen de gemeente af te wijzen. Hiermee ko men de strenge maatregelen van Westerschouwen tegen de ondernemers, die zich niet aan de hinderwet houden dichterbij. Maatregelen, die een dagelijkse boete van maximaal 10.000 gulden of bedrijfssluiting inhouden. De gemeente voert een beleid, waarin zij jaarlijks een stapje verder gaat in de controle op de naleving van de hinderwetvergunningen. Enkele maanden geleden schreef het college alle ondernemers aan, die bij het bakken en frituren niet de vereiste ontgeuringsfilters hebben. De brief was duidelijk. Met ingang van 1 fe bruari dienden alle vergunningen te worden nageleefd, anders zouden de ondernemers bovengenoemde risico's lopen. Tijdelijk Het college besloot de maatregelen echter tijdelijk op te schuiven, omdat een van de ondernemers inmiddels naar de Raad van State was gestapt om de eisen van de gemeente aan te vechten. Die lijkt nu nul op het rekest te krijgen; althans wanneer het rechtsorgaan het advies van haar af deling opvolgt. Volgens gemeentese cretaris J. W. de" Jonge valt nog moei lijk te bezien, wanneer de definitieve uitspraak is. „Dat het college de maatregelen opgeschort heeft wil niet zeggen dat ze van de baan zijn. Zij wacht de uit spraak af en wanneer die de gemeen te in het recht stelt, gaat de controle gewoon door. Ook wanneer de Raad van State anders beslist, betekent dit niet automatisch, dat de gemeen te niets meer doet. Vanzelfsprekend houdt zij zich wel aan de uitspraak", aldus De Jonge. Door het uitstel hebben de onder nemers de kans zich voor te bereiden op de investering. Over de hoogte van het benodigde bedrag lopen de me ningen uiteen. Tijdens een eerdere vergadering werd over een bedrag van om en nabij de 20.000 gulden ge sproken voor een ontgeuringsinstal- latie. Volgens De Jonge is dat over trokken „hoewel ik nu niet kan zeggen of alle bedrijven het met een lager bedrag halen". Inventarisatie De gemeente was gekomen tot de strenge maatregelen, omdat een in ventarisatie had uitgewezen, dat van de 37 gecontroleerde bedrijven, 27 on dernemingen een vergunning bleken te bezitten, waarvan er slechts drie volledig werden opgevolgd. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's tJORDT WEER. Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Bewolkt Weinig verandering. Half tot zwaar bewolkt, enkele buien. De noord westenwind neemt af naar vrij krach tig, meest 5 Beaufort. Middagtempe- ratuur 13 graden. Minimumtempe ratuur komende nacht 8 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 9 juni: Zaterdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: noordwest 4 Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: nordwest 4 Maandag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 6 juni Zon op 05.22, onder 21.55 Maan op 04.21, onder 21.24 Nieuwe Maan: 7 juni (16.00) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een depressie bij Skage- rak wordt geleidelijk wat minder diep, maar trekt wel langzaam wat meer in de richting van ons land. Morgen blijft het weer beïnvloed door deze depressie. Er komen buien voor, de zon laat zich weinig zien en het blijft koel. De wind waait uit het westen tot noordwesten en is in het binnenland matig, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe krachtig. In de komende dagen nadert van het westen uit een zwakke uitloper van een hogedrukgebied, waardoor de buiigheid afneemt en er na zater dag een weersverbetering optreedt. De wind neemt af en wordt zwak, waardoor het weer een wat aangena mer karakter krijgt. De middagtem- peratuur komt dan op ongeveer 19 graden. Advertentie Openingstijden: Ingaande 5 juni Maandag: 10.00-16.00 uur. Dinsdag: 10.00-16.00 uur. Woensdag: hele dag gesloten. Donderdag: 10.00-16.00 uur. Vrijdag: 10.00-17.00 uur. Zaterdag: 10.00-17.00 uur. Zondag: 10.00-13.00 uur. Nu ook telefonisch te bereiken onder nr. 01113-1690. Advertentie OOSTERLAND - Zo'n zeventig scholieren van de openbare basisschool Oosterburcht in Oosterland hebben deelgeno men aan een circusproject van Scapino uit Amsterdam. Het tweeweekse project werd afgesloten met een circus voorstelling met de kinderen, die evenals deze week in de Beatrixschool te Zierikzee. waren vermomdals dieren. Maar er was meer. De afgelopen tijd hebben de leerkrachten de jongste scholieren van vijf tot en met acht jaar voorge licht over alles dat in en rond het circus te vinden is. Dat vormde de inspiratiebron om een kleine expositie in te ten met tekeningen, bouwseltjes en zelfgemaakte poppen. De ouders, die de circusvoorstelling bijwoonden, brachten na afloop ook nog een bezoekje aan de expositie. De kinderen gaven maar graag wat toelichting. Neem een abonnement op die aktuele krant; wij maken het nu al heel aantrekkelijk: Een jaar lang de krant voor de prijs van 10 maanden! Uw voor deel ruim f 25,00. Vul snel onderstaande bon in en stuur die naar Antwoordnummer 12 4300 VB Zierikzee Een postzegel is niet nodig. I Ja, ik maak gebruik van uw aanbod. Noteer voor mij een j I jaarabonnement, twee maanden zijn voor uw rekening; ik betaal dus geen I 152,50 doch slechts f 127,10. I Adres I Plaats postcode

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1