streeknieuws 'n Dorp bewaart geheimen Directe TV-beelden ingebruik stelling- De tap toe bij de taptoe i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 3 juni 1986 Nr. 23940 Z1EKIKZEE Nepal In het kader van de actie Zeeland helpt Nepal zijn de leerlingen van 't Kofschip in Zierikzee een kijkdoosac tie gestart. De scholieren van de jongste tot de oudste leeftijdsgroep zijn aan de slag gegaan. Zij maakten kijkdozen en zamelen hiermee zoveel mogelijk geld in. Doordat enkele les sen afgestemd zijn geweest op de si tuatie in Nepal zijn de leerlingen ge fundeerd te werk gegaan. Vrijdag 6 juni sluit de school het project af met Zierikzee krijgt een taptoe' meldt ons aller lijfblad. Opnieuw halen we een evenement onze poorten binnen waar anderen jaloers op zijn. Heeft de ene stad een Vierdaagse, een ande re stad een EXPO, weer een andere stad een Wielerronde, nog weer een andere stad een taptoe, wij hebben het... allemaal. Ik juich dit van gan ser harte toe. In een stad moet ge leefd worden. We zijn geen levenloos museum. Wie weet wat ons allemaal nog meer te wachten staat. Wellicht krij gen we nog eens een Marathon Zie rikzee en als het een beetje meezit haalt onze nieuwe burgervader of burgermoeder in 1996 de Olympische Spelen naar Zierikzee. Onderaan het bericht wordt nog even verteld dat de Taptoe Zierikzee twee hoofdsponsors heeft, de Zierik- zeesche Nieuwsbode en de Zierikzee- se Ondernemers Centrale. Het is een ontroerende gedachte dat beide in stanties zoveel over hebben om de kunst in de regio te bevorderen, maar misschien wil de krant meer abonnees en willen de ondernemers meer klanten. Ook dat, beste lezers, juichen wij van harte toe. Maar alvorens wederom in gejuich uit te barsten wil ik graag uw gewij de aandacht vragen voor een diepere beschouwing inzake de sponsoring der muziek. Ik vraag mij namelijk af waarom juist de Nieuwsbode en de ZOC dit loffelijke project ondersteu nen. Er moet toch een aantoonbaar verband bestaan tussen sponsor en gesponsorde. Ik heb niets tegen Unox-knakworsten, maar het gaat me te ver als zij de jubileumviering van de Nederlandse Vegetariërsbond ondersteunen. Zo wil het er bij mij ook niet in dat Pampers het jaarlijk se uitstapje van de Zaltbommelse Bejaardenbond subsidieert. Wat is het verband tussen een taptoe, de Nieuwsbode en de ZOC? De bekende musicoloog Cor Net hielp mij om het verband met de Nieuwsbode te vinden. We moeten daarvoor enig inzicht hebben in de geschiedenis van het blaasorkest. De hedendaagse harmonie- en fanfare korpsen stammen aan de ene kant van de militaire muzikanten af en aan de andere kant van de burgerlij ke stadstrompetters en stadspijpers. De militaire korpsen inspireerden de krijgslieden op mars en droegen te vens de glorie van de bevelhebber uit. De stadsmuzikanten luisterden de feestelijkheden op, amuseerden de burgerij met dansen en volkslie deren en speelden drie maal daags koralen en liederen vanaf de toren. Maar de belangrijkste taak van bijvoorbeeld de stadstrompetters en militaire trompetters was de bericht geving! De trompetter in het leger stond naast de bevelhebber en gaf het signaal voor de aanval of de te rugtocht. De burgerlijke trompetters stonden op de toren en berichtten het volk van naderend gevaar, van fees telijke gebeurtenissen of andere za ken die men moest weten. Zij waren een muzikale nieuwsbode, de voorlo pers van de krant die u nu leest. Na deze bevredigende oplossing wendde ik mij tot de beroemde kla- venist Ton Koopman. Hij leek mij de geschikte figuur om de relatie tussen een taptoe en de ZOC te onderzoe ken. Na verwoede pogingen gaf hij echter de informatie-opdracht aan mij terug. Toen ging ik zelf op onder zoek uit. Ik raadpleegde het boekje Het Blaasorkest', uitgegeven door de Rabo-bank en tevens het in 1982 verschenen 'Shell-f!) journaal van Nederlandse harmonie- en fanfare orkesten.' Ik zal de uitslag van mijn onderzoek voorzichtig inkleden want we willen de steun van de ZOC graag behouden. Toch vraag ik mij af of met name de horeca-leden van de ZOC weten wat door hun Centrale gesteund wordt. Weten zij wel wat 'taptoe' betekent? Ongetwijfeld staan hun deuren voor, tijdens en na de taptoe wijd open voor mensen die even willen 'uitblazen' en wat drin ken. Maar het woordenboek ver meldt bij 'taptoe': letterlijkdoe de tap toe, houd op met drinken.' Dat is bepaald geen advies van de horeca. Voor de verklaring van dit merk waardige woord moeten we weer even terug in de tijd. Ten tijde van Prins Maurits was het een militair gebruik de soldaten naar hun nacht verblijven te commanderen door middel van een signaal op de trom of de trompet. Zo'n sigyiaal heette 're traite'. In de kroegen waar de solda ten zich vaak ophielden betekende het horen blazen van de retraite dat de tap van de bierkraan dicht moest 'Tap toe!'. Dit woord werd later ge bruikt voor een ceremonieel gebeu ren, hetgeen nu ook in Zierikzee zal plaatsvinden. Ongetwijfeld zal de tap bij de taptoe wel niet toe zijn. Het zij zo. Als de bezoekers maar in de gaten hebben dat naast 'Kunst en Eer' en 'Rust Roestook de politie haar blaaspijpen kent. Wie daarna nog wil rijden zal uit een ander vaatje moeten tappen Marzas een tentoonstelling en een rommel markt op de school van 18.30-20.00 uur. Sport Een viertal teams van het Zeeuwse Kruiswerk heeft deelgenomen aan de landelijke sportwedstrijden. De pro vinciale afdeling eindigde op een ge deelde zesde plaats. Vernieling F. uit Zierikzee meldde een vernie ling aan de Willibrordusschool te Zie rikzee: met straattegels werden twee ruiten ingegooid en een lamp ver nield. Doorgereden In de nacht van 1 op 2 juni liep de auto van M. K.-C., geparkeerd aan de Ravestraat, schade op. Waarschijnlijk veroorzaakt door een moeilijk ma noeuvrerende vrachtwagen die ech ter na de aanrijding is doorgereden. De personenauto werd links-achter en links opzij behoorlijk beschadigd. BURGH-HAAMSTEDE Auto-inbraak P. B. uit Prinsenbeek, verblijvend op camping Duinrand, constateerde maandag dat er in zijn auto was inge broken en de (dure) autoradio was verdwenen. De schade aan het por- tierslot bedraagt 160,—, de prijs van de radio is 1.000,—. Kerk De recreatiecommissie van de Gere formeerde kerk te Burgh-Haamstede heeft de activiteitenlijst voor dit jaar vastgesteld. Alle zangavonden begin nen om 20.00 uur en staan onder lei ding van Jan van den Driest. Muzika le medewerkerking verlenen respec tievelijk op maandag 7 juli (F. van Tilburg, orgel en Jaap Jan Hunze, bas-bariton), maandag 14 juli (Hary Hamer, orgel en Leo Thorn, trompet), maandag 21 juli (Harry Hamer), maandag 28 juli (Harry Hamer), maandag 4 augustus (Frans van Til burg en Yvonne Dorr-Jonker, hobo) en maandag 11 augustus (Frans van Tilburg en Reinata Heemskerk, alt). BURGH Afscheid De kerkeraad van de hervormde ge meente te Burgh neemt zondag 22 ju ni afscheid van ds. A. J. Baas. De dienst begint om 14.30 uur. Na afloop is er in de Koebel gelegenheid om persoonlijk afscheid te nemen van de predikant en diens familie. RENESSE Diefstal handtas R. S. uit Zierikzee meldde maan dag bij de politie de diefstal van haar handtas met daarin persoonlijke be zittingen en een geldbedrag van en kele honderden guldens. Het gebeur de maandag in bar de Game in Renesse. SEROOSKERKE Zingen De werkgroep kerkmuziek van de Gereformeerde/Hervormde toerus tingscommissie Schouwen-Duive- land sluit het seizoen zaterdag 7 juni af met een zangbijeenkomst in de Hervormde kerk te Serooskerke. Het muzikale kerkepad begint om 19.00 uur en duurt een duur. Liesbeth Fran ken en leden van het Gereformeerd Kerkkoor van Zierikzee (onder lei ding van M. van der Veer) verlenen hun medewerking. Belangstellenden wordt verzocht een liedboek mee te brengen. BROUWERSHAVEN Ruilbeurs In clubhuis 't Roefje houdt de wa tersportvereniging Brouwershaven zaterdag 7 juni een ruilbeurs van wa tersportartikelen. De beurs duurt van 15.00-18.00 uur en deelnemers kunnen op de dag zelf vanaf 15.00 uur nog artikelen meebrengen om te rui len. De ruilbeurs is uitsluitend be doeld voor leden van de vereniging. Geslaagd Marco van Vulpen uit Brouwersha ven is aan de Rijksuniversiteit te Utrecht afgestudeerd in de theater wetenschappen. Oud papier Op zaterdag 7 juni aanstaande haalt ASV Brouwershaven het oud papier op bij de inwoners van de kern Brouwershaven; tussen 9.00 en 10.30 uur. SCHARENDIJKE Inbraak In het weekeinde werd ingebroken in het gebouw van jeugdsoos Trace te Scharendijke. Een toegangsdeur werd geforceerd en een onbekend be drag aan kleingeld meegenomen. NOORDGOUWE Collecte Astmafonds De collecte ten bate van het Astma fonds heeft 170,85 opgebracht. Ge vers. geefsters en collectanten wor den hartelijk bedankt. DUIVELAND Trombosedienst In tegenstelling tot hetgeen daar over in het verslag van de Duiveland- se raadsvergadering stond vermeld, liet VVD-fractievoorzitter W. Stouten weten, dat er geen sprake is van Woensdag' 4 juni Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.00 uur De Smurfen, tekenfilm. 1.: De ene Smurf is de andere waard. 15.15 uur Puppie, tekenfilmsei'ie. Afl: Puppie zoekt een baasje. 15.40 uur Letty, Engelse jeugdserie in 6 delen van Avril Rowlands. Deel 1. Letty woont in een kindertehuis en is invalide. Maar ze vindt zichzelf hele maal niet zielig. 16.05 uur Webster, Amerikaanse comedy-serie. Afl. Je kunt nu niet naar huis gaan. Na tien jaar niets meer gedaan te hebben, krijgt Geor ge de kans zijn favoriete sport weer te spelen. 16.30 uur Onze levende planeet, Brit se documentaire-serie van David At- tenborough over het ontstaan van het léven op aarde. Afl. Brandhaarden van de wereld. Vanavond vulkanen in o.a. Nepal, IJsland, Ierland, Schot land en Hawaï. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Da's lachen....? Een zomer- feestijn van knotsgekke voor oorlogse tekenfilms. 18.10 uur Zomerpop, oude en nieuwe clips en opnamen uit Clipparade en Je Ziet Maar. 18.55 uur Gil Julie, tekenfilm. Afl: Wat is er met Sofie? 19.00 uur De Smurfen, tekenfilmse rie. Afl. De Smurf fontein. 19.25 uur Vijf tegen vijf, spelpro- gramma gepresenteerd door Willem Ruis. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Je komt ze overal tegen. Het Nederlandse Rode Kruis. 20.33 uur A Wedding, Amerikaanse speelfilm uit 1978 van Robert Alt man. Dino Corelli gaat trouwen met Muffin Brenner. Op de huwelijksdag komen, naarmate de dag vordert, zo langzamerhand alle geheimen van de bruidsgasten boven. 22.35 uur De konsumentenbus, Frits Bom bezoekt vakantiegangers in Spanje en lost ter plaatse diverse pro blemen op. Dagelijks meldt de We reldomroep waar de Konsumenten bus zich precies bevindt. 23.20 uur Achter het nieuws, actuali teitenmagazine. 23.45 uur Simon Garmiggelt leest voor uit eigen werk zijn verhaal: 'De jongen' uit de bundel 'Gewoon maar doorgaan'. 00.00 uur Journaal 00.05 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. Nederland 2 10.00 uur Het Nederlandse Land schap 4. 11.00 uur Studio Sport: Tennis - Open Franse kampioenschappen op Ro land Garros. 15.30 uur Blikskaters, kinderen ma ken hun eigen reportages over onder werpen die hen na aan het hart lig gen. 15.49 uur Joni Jones, kinderserie. Afl.: Niet welkom. 16.23 uur Een Fin aan de vleugel, kin derprogramma. 16.47 uur Laurel Hardy, een film van de dikke en de dunne uit 1931. Afl.: Laughing Gravy. 17.06 uur De grote dikke beer vertelt, tekenfilm. Vandaag: Popov en de langslaper. 17.14 uur Bella en Guus, tekenfilmse rie. 17.21 uur Pol, de avonturen van het beertje Pol. Afl. Pol vindt een wiel. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Zendtijd politieke Partijen. 19.22 uur Van gewest tot gewest, re gionaal magazine. 19.55 uur WK-voetbal. Rechtstreeks verslag van de wedstrijd West- Duitsland-Uruguay. Commentaar: Evert ten Napel. (In de rust: Socute- ra). 21.50 uur WK-voetbal. Samenvatting Paraquay-Irak. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.05 uur Studio Sport: Tennis - Open Franse kampioenschappen Roland Garros. 23.50 uur WK-voetbal. Rechtstreeks verslag Schotland-Denemarken. BRT 1 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. 18.05 uur Keromar, jeugdserie in 13 afleveringen. Afl. 4. 18.30 uur Stop, verkeerstips voor de jeugd. 18.32 uur Dromen, dertiendelige Amerikaanse serie met J. Stamos, Cain Devore, A. Macklin e.a. Afl. 1. 19.00 uur Uitzending door derden; Programma van de Katholieke Om roep. 19.40 uur Mededelingen en program- ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Bill Cosby Show, Ameri kaanse comedy-serie. Met: Bill Cosby, Phylicia Ayers-AIlen, Lisa Bonet e.a. Afl. Cliff verliefd. 20.35 uur Kijk uit, verkeerstips. 20.40 uur The Ebony tower, Engelse tv-film naar het verhaal van John Fowles met Laurence Olivier, Toyah Willcox, Creta Scacchi e.a. Regie: Ro bert Knights. Een bekende oudere schilder leeft in afzondering met twee mooi jonge vrouwen. Wanneer de jonge kunstenaar David Williams arriveert om een studie aan de schil der te wijden wordt de vrede van dit eigenaardige trio verstoord. 22.10 uur Eiland, kunstmagazine ge presenteerd door Johan Thielemans met om.m Adriaan van Dis. 23.10 uur Nationale Loterij: uitsla gen, Paardekoersen en Journaal. Aansl. Coda: Langs de Nethe van Prosper van Langendonck. BRT 2 14.00 uur Tennis vanuit het Roland- GarroS stadion in Parijs. Recht streekse reportage van een kwartfi nale heren enkel. 19.30 uur W.K. Voetbal Mexico (met om 19.30 uur samenvatting van de wedstrijd: Portugal-Engeland. 19.45 uur Rechtstreekse reportage van de wedstrijd Paraguay-Irak. 22.00 uur Uitgestelde reportage van de wedstrijd West-Duitsland-Uru- guay. 23.35 uur Samenvatting van de wed strijd: Paraguay-Irak. 23.45 uur Rechtstreekse reportage van de wedstrijd Schotland-Dene marken. Donderdag 5 juni Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.30 uur Wild America, natuurfilm- serie. Afl. Dieren om het huis. In Amerika is het heel gewoon, dat in het wild levende dieren zoals herten, prairiewolven en stinkdieren, tot vlak bij de huisdieren worden aange troffen. 16.55 uur Kinderkrant, gevarieerd programma. 17.30 uur Journaal 17.46 uur Tijdsein-Buitenland, m.m.v. buitenlandcommentator Aad Kamsteeg. 18.00 uur Daktari, Amerikaanse se rie. Alf: Spion Judy. Twee mannen zijn op zoek naar diamanten die tij dens de oorlog verborgen zijn. Daar bij nemen ze Hedley gevangen. 18.50 uur Familie Robinson. Teken filmserie. Afl.: Pronken met spelon ken. 19.10 uur EO Familiedag - kinder feest. 20.00 uur Journaal 20.28 uur EO Familiedag. Verslag van deze jaarlijkse evangelische ma nifestatie die op zaterdag 31 mei te Utrecht gehouden werd. Sprekers: ds. J. H. Velema en J. J. Frinsel. 21.50 uur Tijdsein, actualiteitenma gazine. 22.20 uur Het ontstaan van het Christendom, documentaire serie. Afl. 9: Athene. 22.55 uur In beeld Britt Wikström, portret van de beeldhou wer Britt Wikström. 23.25 uur Journaal 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 10.30 uur Telebord: Tema in Groeps verband (3). 12.00 uur Studio Sport: Tennis - Open franse kampioenschappen Roland Garros. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.20 uur Paspoort voor Turken 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal 19.12 uur Calimero, een extra lang avontuur van het kuiken Calimero. 19.25 uur Olympiaplein. Markante mensen en momenten uit een eeuw Olympische Spelen. Presentatie: Wim Bosboom, Eva Smit, Fanny Blankers-Koen en Alida Neslo. 19.55 uur WK-voetbal. Rechtstreeks verslag van de wedstrijd Italië-Ar- gentinië. 21.50 uur WK-voetbal. Samenvatting van de wedstrijd Frankrijk-Rusland. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 23.05 uur Studio Sport: Tennis. Open Franse kampioenschappen Roland Garros. 23.50 uur WK-voetbal. Rechtstreeks verslag van de wedstrijd Bulgarije- Korea. BRT 1 17.55 uur Journaal 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.). 18.05 uur Plons, kinderprogramma. Afl.; Plons en de jaarmarkt, (herh.). 18.10 uur De Snorkels, tekenfilm. Afl. Schandalen met vandalen en De verrader verraden. 18.35 uur Allemaal beestjes. Denali, toendra en taiga, documentaire over dit bedreigde Afrikaanse dierenpark n.a.v. de Internationale dag van het leefmilieu, georganiseerd door de Verenigde Naties. 19.05 uur Kwizien, tips voor koken en lekker eten. Vandaag: Recepten op basis van Belgische kazen. 19.25 uur Uitzending door derden: Programma van de stichting Syndi cale Omroepvereniging. 19.40 uur Mededelingen en program- ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Kunst-zaken. 20.20 uur Dempsey en Makepeace, Engelse politieserie. Met Clynis Bar ber, Micheal Brandon, Ray Smith, e.a. Afl. Moord op een model. Het jon ge model Janine wordt doodgereden. Haar fotograaf verwijst hen naar haar vriendin Lucy. Deze is echter na het bericht van Janine's doos op de vlucht geslagen bang dat ze, werkend voor dezelfde smokkelaarsbende, het volgende slachtoffer zal zijn. 21.10 uur Panorama. 22.00 uur Dallas, Amerikaanse serie. Met Barbara Del Geddes, Linda Gray, Larry Hagman e.a. 22.45 uur Journaal. Aansl. Coda: So nate nr. 1 larghetto van Cherubini uitgevoerd door André Vandriessehe, hoorn en Jan Vermeulen, piano. BRT 2 14.00 uur Tennis vanuit het Roland Garros stadion in Parijs. Recht streekse reportage van de halve fina les dames enkel en de halve finales heren dubbel. 19.30 uur W.K. Voetbal Mexico (met om 19.30 uur Samenvatting van de wedstrijd: Schotland-Denemarken) 19.45 uur Rechtstreekse reportage van de wedstrijd Frankrijk-Sovjet- Unie. 21.50 uur Uitgestelde reportage van de wedstrijd Italië-Argentinië. 23.25 uur Rechtstreekse reportage van de wedstrijd: Bulgarije-Zuid- Korea. klachten ten aanzien van de trombo sedienst. Stouten pleitte in de rond vraag met betrekking tot de reorga nisatie van de Trombosedienst echter voor een goede regeling, waarin elke kern van Duiveland zal worden be trokken. OOSTERLAND Koken De Oosterlandse afdeling van de vereniging Huishoudelijke Voorlich ting ten Plattelande begint donder dag 12 juni in Oosterhof een cursus Koken met tuinkruiden. De bijeen komst begint om 19.30 uur. In ver band met de beperkte plaats wordt verzocht vooraf contact op te nemen met mevrouw B. Brekelmans, (01114- 1967). BRUINISSE Order Twee or /s voor de bouw van kot ters heeft admos machinefabriek in de wacht gesleept om te bouwen in Bruinisse. Dat is een boomkorkotter VLI 6 die 38 m lang en 8,25 m breed wordt en een Eurokotter van 23 m bij' 6 m voor de fa. Zijlstra uit Lauwers- oog, de LO 7. Geslaagd Van het vrijwilligerskorps van de Bruse brandweer zijn twee leden geslaagd voor een examen. Het zijn L. Bal en J. de Ronde, die beiden in Etten Leur slaagden voor Hoofd brandwacht. EHBO-avond In het NH-verenigingsgebouw wórdt vrijdagavond 6 juni een bijeen komst gehouden van de EHBO en Ro de Kruis Bruinisse. Op deze avond, die om acht uur begint, wordt het EHBO-seizoen afgesloten en zal ze ker nog eens teruggeblikt worden op de wedstrijd in Vlissingen, waar Bruinisse eerste werd van Zeeland. Vervolg van pagina 1 daglicht-vuurwerk ontstoken, ver moedelijk in de vorm van een tekst. Er zal overigens vrijwel geen ver storing van het milieu optreden, om dat de schuiven in de twee andere sluitgaten, de Hammen en de Room pot, gewoon open blijven. Buitenlandse belangstelling De al bestaande interesse van de buitenlandse pers is duidelijk toege nomen, sinds er video-banden en persberichten zijn verstuurd. Het ligt in de bedoeling zowel binnen- als bui tenlandse pers een maand te voren al vast uit te nodigen op Neeltje Jans, zodat die dan meer aandacht kan krijgen dan op vier oktober. Een soort ,,warming-up" dus. Voorlichting over toekomst Neeltje Jans Bovendien speelt de provincie Zee land, die een bescheiden financiële bijdrage aan het evenement levert; op het gebeuren in door de persmensen de dag tevoren (3 oktober) in Middel burg uit te nodigen. Dan zal van de gelegenheid gebruik worden ge maakt de provincie Zeeland te pro moten en inlichtingen te verstrekken over de toekomst van Neeltje Jans als grootschalig attractiepunt. Op 4 ok tober is namelijk ook de opleverings datum van het inmiddels bekende plan van Louis van Gasteren voor Neeltje Jans, over welks ontwikke lingen de provincie heeft besloten voorlopig het zwijgen toe te doen. De provincie hoopt door de bijeen komst in Middelburg bijvoorbeeld ook de Amerikaanse toeristenmarkt weer wat op te vijzelen, die inzakte sinds de kernramp in Tbjernobyl. Zeker is, dat zowel het ministerie van rijkswaterstaat als de provincie Zeeland het officiële in gebruik stel len van de stormvloedkering ten vol le zal benutten voor zowel de promo tie van de Nederlandse waterbouw als de toeristische sector. Verkeersweg Zoals bekend moet de weg over de stormvloedkering dan nog worden af gebouwd. Tbt op heden werd als streefdatum september 1987 aange houden, maar voorzitter Van der Tuin van de werkgroep bleek een voor zichtiger" standpunt in te nemen met de voorspelling voorjaar 1988. HAARLEM - Mevrouw Th. van de Wakker uit Haarlem heeft maandag in kort geding voor de president van de rechtbank in haar woonplaats tweehonderdduizend gulden schade vergoeding geëist van haar huidarts. De arts zou een kankergezwel aan de neus van de vrouw verkeerd hebben behandeld, waardoor zij daarna ze ventien operaties moest ondergaan. MAASTRICHT - Ongeveer 3.300 van de naar schatting 10.800 lang op genomen psychiatrische patiënten, ofwel 30 procent van het totaal, komt in aanmerking voor overplaatsing naar een andere, meer in de samenle ving geïntegreerde woonvoorziening. 42 Ze kleedde zich vlug uit en kroop op haar veldbed. Ze dacht maar even aan het feestelijk gebeuren van die avond. Als vanzelf dwaalden haar ge dachten naar Roelof. De volgende avond bracht ze, toen Theo van de zaak kwam, het pro bleem op tafel. ,,Theo," begon ze, „weet je nog dat we er laatst over spraken, dat er iets tussen ons veranderd is?" Hij knikte bevestigend. „Inder daad, we zijn van elkaar vervreemd, kun je wel zeggen. Ik had nooit ge dacht, dat dat zo gauw zou gaan. Maar het zal nog minder tijd nodig hebben om weer in orde te komen, als we maar eerst getrouwd zijn." „Ik geloof er geen klap van," zei ze kort. „En jij ook niet," vervolgde ze even later. „Als je je maar eens van je werk zou losmaken en wilde naden ken." Ze zag zijn gezicht verstrakken. „Wat bedoel je? Waar wil je heen?" „Ik wil in ieder geval ons huwelijk uitstellen. Denk er eerst maar eens goed over na of je niet liever Jantien de hele dag om je heen zou hebben." Hij stak zijn handen naar haar uit en liep op haar toe. „Maar Els," zei hij met zijn handen op haar schouders, „je bent jaloers." Ze schudde vastbesloten van nee. „Was het maar zo, Theo. Of mis schien ook niet, misschien is het alle maal beter zo." Hij nam wrevelig zijn handen van haar weg. „Dus, je meent het ern stig?" vroeg hij. „Je wilt me hier la ten zitten met een gemeubileerd huis, met kaarten die al gedrukt zijn, onze ondertrouwdag en trouwdag bespro ken. We hebben zelfs een hotel voor de vakantie och nee, dat wist je nog niet, dat was een verrassing." „Dat is immers allemaal te regelen, Theo. Dat zijn maar formaliteiten. Zou het niet veel erger zijn, als we hier straks doodongelukkig waren?" Hij keek een andere kant uit. „Ik begrijp het niet," zei hij. „Wat je een maal besloten hebt, dat dóé je toch. En wij hadden besloten te trouwen en nu kom je met die onzin over Jantien aan. Ik kan je verzekeren dat er tus sen haar en mij niets is. Maar één ding zeg ik je, van uitstellen is geen sprake. Of we trouwen zoals is af gesproken of het is uit." Tben hij de woorden eenmaal had uitgesproken, schudde hij zijn hoofd en streek over zijn haar. „Nee," zei hij, „zo gaat het natuur lijk niet. Zo kunnen we niet trouwen. Dat begrijp ik nu ook wel." Hij ging in een fauteuil van hun nieuwe bankstel zitten en keek triest het raam uit. Then ze begon te huilen, zei hij: „Zeg maar wat er is, Els. Er is natuur lijk nog meer." Ze vertelde hem van Roelof. door NEL VAN DER ZEE Hoofdstuk 7 Lieve Jantien, schreef Egbert. Hoe langer ik hier in Parijs ben, hoe meer ik begrijp, dat ik niet zonder je kan. Tben ik een paar maanden gele den zo hals over kop wegging, waren er vreselijke dingen gebeurd bij ons thuis. Moeder had al haar slaapta bletten in één keer ingenomen. Ze kon nog net op tijd naar het zieken huis worden gebracht waar haar maag werd leeggepompt. Ik kon er met niemand over praten. Ook niet met jou. Moeder was helemaal van de kook en dat is nu nog niet veel beter. Ik moest haar toen beloven, dat ik naar mijn oom in Parijs ging en jou nooit meer zou terugzien. Ik heb het haar beloofd, je weet ik doe alles voor haar. Maar ik kan mijn belofte niet houden, ik verlang zo naar je Mijn vader, die hier een paar dagen geleden is geweest, zegt dat de belofte aan moeder niet geldt omdat die me afgedwongen is en omdat moeder ziek is. Ik kom volgende week in het dorp terug en dan ga ik bij mijn va der wonen tot moeder uit de kliniek, waar ze nu is, ontslagen wordt. Tbt heel gauw dus, mijn steun en mijn toeverlaat Een innige omhelzing van Je Egbert. Jantien had de laatste regels gele zen, toen de klant die was binnenge komen naar de toonbank liep. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 7