RSG-leerlingen maken speciale schoolkrant Afrikaans schoolkamp van Brouwse kinderen RSG-scholieren behouden terug na Ardennenavontuur met vorst Leerlingen gestopt met opgravingen naar vroeger Leprozenhuis Kinderen presenteren reis om de wereld Geslaagd ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 3 juni 1986 Nr. 23940 5 ZIERIKZEE - De opgravingen naar de fundering en andere resten van het voormalige Leprozenhuis van Zierikzee, door de leerlingen van groep 7 en 8 van de openbare basisschool St. Willibrordus, zijn beëindigd. Gedurende anderhalve maand hebben de leerlingen een stuk grond achter de boerderij van Van der Wekken aan de Grachtweg omgewoeld. Daarbij zijn grote stukken van de fundering bloot gelegd en een aantal resten van gebruiksvoorwer pen gevonden. De directeur van de school, de heer P. R. M. van der Sneppen ver telt dat de gevonden resten voor een deel bestaan uit "puin", waar nauwelijks opmerkelijke stukken tussen zitten. De opgravingen zijn overigens verricht onder de vlag van de Werkgroep Stadsarcheolo gie van Stad en Lande. Daarin hebben zitting de heren Van der Sneppen, F. Beekman, H. Uil, D. D. J. van der Poel en de provincia le archivaris drs. R. M. van Hee- ringen. BROUWERSHAVEN - Vol enthousiasme hebben ruim 60 basisschoolkinderen en een twaalfkoppige leiding van de School met de Bijbel De Schouw zich in het jaar lijkse avontuur dat schoolkamp heet gestort. Dat bete kende dit jaar een ontdekkingsreis door het denkbeeldi ge Afrikaanse land Zamboenia dat voor die gelegenheid was gesitueerd in en rondom het CJV-kamp te Ren esse. In verband met het invoeren van de basisschool namen voor het eerst in de vijfjarige schoolkamptraditië ook de jongste twee groepen (de vier- ën vijfjarigen) een middag deel aan het schoolkampgebeuren. Na een fietstocht van Brouwersha ven naar Renesse werd de volgende overstap naar Afrika moeiteloos ge nomen via een zeskampachtig intro- ductiespel, dat via inventieve vond sten een ravijn, de bergen, de woestijn, grotten en een estafette als thema had. De kinderen, die in groe pen waren verdeeld, moesten hierbij ondermeer (met bepakking) een zeep- helling (de bergen) over en geblind doekt in een grot (landbouwzeil op palen) op zoek naar de tam- tammende medicijnman. Ze konden hierbij ook een joker inzetten en in middels gestoken in Afrikaanse kle ding ontdekte de groep met het hoog ste aantal punten tenslotte de koning van Zamboenia die ook zeer passend was gehuld in originele maorie- kleding. Omdat deze leider zich wat ongelukkig voelde ging men 's ZIERIKZEE - Leerlingen, die geslaagd zijn voor het diploma Inte rim Algemene Schakelopleiding van de school voor MGDO, andere MBO en BBO de Vakschool te Zierikzee: Bruinisse: Diana van Gilst, Burgh-Haamstede: Jacqueline Bakker en Marian Nelisse. Dreischor: Ellen Giltay. Middelharnis: Liesbeth Verolme Nieuwerkerk: Ingeborg Erbrink en Karin Wandel. Oosterland: Janita van Dijke en Ria Lems. Zierikzee: Marika Hanse, Carolien Lokerse en Marjolein Witkam. Zonnemaire: Jacqueline den Haan. avonds via een speurtocht op zoek naar fluitekruid, een middel dat zeer opwekkend schijnt te werken. De me dicijnman hield hen hierbij met een fluit op het goede spoor. Cultuur Met het fluitekruid werd in de kookput een vrolijk makende drank bereid zodat de hele groep de volgen de dag optimaal was gemotiveerd om hun land via de Zamboeniaansc VVV met kunst en cultuur te presenteren aan een bus toeristen (groep een en twee van de school) die het land be zocht. Zij kregen onder meer acroba ten, slangendrcssuur, apen, een straa torkest en zelfs een doorzaagact voorgeschoteld, 's Avonds was de groep kinderen te vinden in het pa leistheater waar een afvalshow werd gehouden op het idee van de knock out show. De leiding ging hierbij tot op grote hoogten om de ja of nee keuze moei lijk te maken door in vijf minuten een dubbcldakstcnt op tr zetten, in 45 seconden een bord vla leeg te eten en gedurende 30 seconden een groot aantal tollen draaiende te houden. Ook werd een wollen jas terug omge zet in bollen wol en clownspakken met ballonnen gevuld. Petra van der Wccle bleek het meest goed te heb ben gegokt en kwam als winnares naar voren. Het kamp werd besloten met de Zamboeniaansc (Olympische) Spe len, waarbij de groepen bij elk onder deel een stukje van een eerder ge maakte groepsfoto konden verove ren, zodat ze met een passende herin nering aan het kamp de terugtocht op de fiets maakten Voordat de schoolkrant "in elkaar werd gezet" kwamen enkele redactieleden poolshoogte nemen bij de Zierikzeesche Nieuwsbode, om een indruk te krij gen wat er bij de vervaardiging zoal mogelijk (en onmogelijk) is. Hoofdredac teur M. Kaat (midden) geeft daarbij tekst en uitleg. Voordat de schoolkrant uitkomt moet er door het redactie-team heel wat werk worden verricht Spaanse danseressen Basisschool De Schouw in CJV-kamp te Renesse Deze werkgroep heeft voor de nabije toekomst een andere opgra ving gepland en wel naar de res ten van het vroegere Gasthuis ach ter de huidige Gasthuiskerk. Het ligt in de bedoeling dat op het par keerterrein achter de kerk binnen kort bouwwerkzaamheden van start gaan voor een multifunctio neel gebouw voor de Hervormde Gemeente van Zierikzee. ,,We zijn blij dat we de kans krijgen om daar te graven, want er is maar bitter weinig bekend over dat Gasthuis. We zullen al blij zijn als we alleen de funderingen maar vinden", aldus Van der Sneppen. Op de grote foto ziet u een deel van een Majolica-schotel, vermoe delijk daterend uit de 17e eeuw. De afbeelding laat een engel zien, die een oude man geleidt. De klei ne foto toont een stukje Duits aar dewerk, met daarop een zoge naamd appliqué van een crucifix. Het stukje aardewerk dateert ver moedelijk uit de 15e eeuw. krant. Duidelijk van belang was dat middels een project niet een speels karakter al doende kennis te maken met het vervaardigen van een krant. Daarbij kwamen alle facetten aan de orde, behalve het technisch proces. Dat laatste gebeurde tijdens een be- drijfsexcursie bij drukkerij/uitgeve rij Lakenman Ochtman te Zierik zee, de uitgeefster van de Zierikzee sche Nieuwsbode, waar tekst en uit leg werd gegeven over het werk bij en voor een krant door hoofdredacteur M. Kaat. daarbij zowel de verlopen figuren uit de eenzame straten (muziek the Streets of London) aan bod komen als de Londense bruggen via het kin derspelletje London bridge is falling down. Rianda Stouten fungeerde als solozangeres en Wart Soeters bege leidde op zijn dwarsfluit het slotlied Good Bye. Nadat Rijn en Trijn het moderne, technische Japan via een komische act met een fotocamera alle eer aan deden, voerde het Zierikzeese koor Jom Jom de zaal regelrecht het oude Japan binnen. Zij wist de sfeer van het land van de ondergaande zon uit stekend over te brengen via typisch Japanse bewegingen en danspassen die zij uitvoerde op prachtige muziek en gekleed in schitterende kostuums. Hierbij kwamen de bewegingen van een aantal judoka's en na een theece remonie ging Jom Jom van beweging over op zang met een Japans liedje dat werd begeleid door piano en cylo- foonspel. Het Zierikzeese koor stond onder leiding van Jacqueline Geert- se. Deinen en klappen Zelfgemaakte teksten op muziek uit de Sound of Music. Voor deze for mule koos het kinderkoor Halleluja uit Bruinisse onder leiding van Jaap Knop om Oostenrijk te presenteren. Gekleed in de Oostenrijkse kleder dracht compleet met skies en sleeën wisten zij haar enthousiasme op de zaal over te brengen door de mensen aan het klappen en deinen te krijgen. Voor een sfeerplaatje van een Arabi sche markt, compleet met muziek, prachtige kleding, koperwerk en een heuse draagstoel, zorgde het nieuwe kinderkoor Marimba uit Scharendij- ke, dat wordt geleid doqr Ellen van de Hoek-van Dijk. Op de markt bleek echter een boef rond te lopen in de persoon van Arabische Ali, die door het volk werd gepakt en opgesloten in een kooi. Dit alles werd begeleid door enkele liedjes. Het kinderkoor Hatikwa uit Kerk- werve liet zich inspireren door Frankrijk. Onder leiding van Ria van Sluis-Gerritse werd een mini- musical ingestudeerd die werd ge presenteerd via een rondleiding voor toeristen. Achtereenvolgens werden de Franse closards, een menuet uit de tijd van zonnekoning Lodewijk en een swingende presentatie van de Pa- rijse mode ten tonele gevoerd. Ciska Berrevoets en Mirella Stouten ver zorgden hierbij solozang. Met het liedje Adieu Paris au revoir werd het boeiende bliksembezoek aan de Franse hoofdstad beëindigd. Het nieuwe kinderkoor Singers of the Lord uit Nieuwerkerk onder lei ding van Jaap Zuidgeest maakte een uitstapje naar Rusland waar zij op het vliegveld via een heuse tolk con tact kreeg met enkele Russen. Via het lied ,,Als ik eens een Rus zou ontmoe ten" met solozang van verschillende koorleden werden enkele vragen ge steld. De Russen zelf bleven ook niet achter. Begeleid door gezwaai met ro de vlag, leerden zij de leden van het Nieuwerkerkse koor en de zaal een Russisch liedje compleet in het felle ritme van de muziek in dat land. Als laatste koor kwam de Wegwij zertjes uit Oosterland onder leiding van Rianda Brouwer-Dalebout ten to nele. Samen met het Nederlandse boerenechtpaar Koos en Kee voerden zij de zaal mee naar Madrid via het lied Lekker naar Spanje. De Spaanse danseressen bleken het telkens op nieuw moeten dansen voor al die bui tenlandse toeristen een beetje beu te zijn, maar via een dialoog waaruit naar voren kwam dat het toch ook elk jaar veel geld oplevert kwam men tot elkaar. Een wervelend feest met dans en zang op de tonen van Viva Espanje bezegelde deze vriendschap. De thuiskomst van deze kleurrijke presentatie van een wereldreis door de kinderkoren werd bezegeld door een gezamenlijk slotlied, waaruit bleek dat de kinderen toch het „aller- allerliefste" hier zijn. En dat is maar goed ook want Schouwen-Duiveland zou heel wat missen aan deze kinder koren en hun bijbehorende vrijwilli gers die via veel werk en inventivi teit bereid zijn een dergelijk evene ment te realiseren. In het kader van een schoolwerkkamp ZIERIKZEE - „De Enige Echte Schoolkrant". Deze veelbelovende titel behoort toe aan een speciale uitgave van de schoolkrant van de rijksscholengemeenschap Professor Zeeman te Zierikzee. De 22 pagina's tellende uitgave is gemaakt door een groep leerlingen van de der de klas MAVO en HAVO in het kader van een werkweek. Vorige week stond er voor deze der de klassen een werkweek op het pro gramma, die de leerlingen naar de Belgische Ardennen voerde. Een groep van 23 leerlingen kon deze reis echter om uiteenlopende redenen niet meemaken. Voorgaande jaren dien den deze leerlingen zich een week lang op school "te vermaken" met het normale schoolwerk. Dit jaar echter werd op initiatief van Rob Pilgram, leraar Nederlands, het idee uitge werkt om met de leerlingen een krant te maken. Samen met Jan van Dijk, leraar geschiedenis, werd het idee van Rob uitgewerkt en togen de leer lingen vorige week aan de slag. Interviews Het resultaat werd een heel aardig produkt, waarvoor door de leerlin gen interviews werden afgenomen, achtergrondverhalen geschreven en zelfs de toekomstige schoolbevol king: de basisschoolleerlingen van groep 8, geënqueteerd over hun ver- ...De Enige Echte wachtingen van het voortgezet onder wijs. Het doel van het maken van een krant was om niet echt schools maar wel educatief bezig te zijn. Niet de cij fermatige dwang stond voorop maar het eigen initiatief, waarbij gericht geschreven diende te worden voor leeftijdsgenoten die bovendien de aangedragen feiten konden controle ren. Het redactie-team van 23 leerlin gen diende zelf met ideeën te komen en op jpad te gaan om te komen tot een zinnige vulling van deze school- Vervolg van pagina 1 ven van een pinguin-familie. Het was jammer dat juist bij de solo gezongen stukjes van de verschillende koorle den de geluidsinstallatie onvoldoen de bleek zodat dit gedeelte niet was te verstaan. Verrassend was het effect van de le vensgrote klokken van de Engelse Westminster Abby en Big Ben die de koorleden van het Zierikzeese Sjofar precies op de maat van de pianomu ziek van dirigent Mar van der Veer lieten bewegen. Het koor showde Londen ,,in ten minutes" en liét Een groep deelnemers van het kampeerkamp staat voor de ruïne van de Kaiserthermen in Trier. Derde klassers waren enthousiast ZIERIKZEE - Ook dit jaar is een groep derdeklassers mavo, havo en atheneum van de Rijksscholengemeen schap Professor Zeeman te Zierikzee op werkweek naar Houffalize in de Ardennen gegaan. Vorige week vertrok de groep per bus naar de camping Moulin de Bistain aan de Ourthe, een van de bronrivieren van de Maas. Dit kampeerterrein werd de basis van waaruit zowel te voet als per bus verkenningen werden gedaan. Belangrijke doelstelling van het kampeerkamp is het onderlinge con tact tussen mavo, havo en atheneum te bevorderen. Daarnaast wordt op een andere manier dan op school aardrijkskunde, biologie en geschie denis in de openlucht beoefend. Dit 'staat' allemaal nogal serieus, maar in de praktijk blijkt ieder jaar weer, dat deze werkwijze aanslaat en de scholieren met groot enthousiasme in grote en kleine groepen meedoen. Het eenvoudig kamperen hadden velen op deze manier nog nooit mee gemaakt en menigeen werd verrast door de nachtvorst, die zelfs voor ijs op de tenten zorgde. Overdag was het veel warmer en werd er zelfs gezwom men in het snelstromende frisse wa ter. Dit rivierwater kan uiteindelijk via het Haringvliet in de Schouwse duinen terecht komen. Om de dag werden er wandeltoch ten gehouden in de Ardennen. Het al tijd kabbelende water, de fraaie bos sen, de plantjes en de dieren zo anders dan op Schouwen-Duiveland moeten wel in de herinnering blij ven. Per bus werden op de andere da gen tochten gemaakt naar Bastogne (oorlogsmuseum van het Ardennen offensief), Luxemburg (Europese Parlement) en naar Trier aan de Moe zel in West-Duitsland. Zo kregen de leerlingen in een week intensief contact met natuur en cultuur op een kruispunt in Europa, waar de Franse en Duitse taal elkaar ontmoeten en waar het leven in klei ne dorpjes zich rustig afspeelt. De groep was dit jaar bijzonder geïnte resseerd eta positief. Opvallend was dat om de haverklap het halve kamp zingend boven op de rotspunt zat. Vrijdag keerde iedereen, gezond en wel, vermoeid maar zingend terug in het vertrouwde Zierikzee. Het kam peerkamp stond onder leiding van mevrouw E. Messing en M. Jansen, R. de Keizer, J. de Kreuk, G. Timmer mans en F. Beekman. Buschauffeur was evenals de vorige jaren A. Devos uit Brugge.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 5