Ruim 80 oud-leden bij jubileumfeest scouting Schults Schilders vierde jubileum met open huis Expositie en demonstraties dienden als visitekaartje Veertig jaar geleden werd basis gelegd Prima sfeer bij ophalen herinneringen De oud-scoutingleden hadden heel wat neringen. „Het feit dat zoveel oud-leden hier aanwezig zijn is een teken dat het al tijd goed bevallen is", stelde voorzit ter B. Zwartsepburg in zijn openings woord tevreden vast. Na een terugblik op de 75-jarige geschiede nis van de Zierikzeese groep conclu deerde hij dat in die tijd veel is veran derd. Na een fusie van alle Nederlandse groepen die de beginse len van Baden Powell aanhingen ver anderde de naam padvinderij in scou ting dat daarmee tevens de grootste jeugdbeweging in ons land werd. Vol gens Zwartsenburg heeft ook het enigszins militaristische, strak gedi sciplineerde karakter van vroeger plaats gemaakt voor een vrijheid die hoort bij deze tijd. „Het is goed dat de jeugd toch nog altijd wordt ge leerd om rekening te houden met an deren en samen iets tot stand te bren gen", aldus de voorzitter die hiermee benadrukte dat de oude beginselen niet worden losgelaten ondanks die vrije manier van spelen. Hi bena- DEN HAAG - In de periode april 1985 tot en met maart 1986 is de pro- duktie van nieuwe woningen met ze ven procent gedaald ten opzichte van de twaalf maanden daarvoor. Door de toenemende bouw van kantoren en andere bedrijfsgebouwen bleef de produktiedaling in de sector burger lijke en utiliteitsbouw beperkt tot vier procent. Economische zaken heeft dit maandag meegedeeld. ARNHEM - Demissionair minister Winsemius van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieube heer (vrom) heeft maandag in Arn hem de reststoffenbeurs officieel ge opend. De bewindsman deed dat door een computer in te schakelen, waar mee zowel aanbieders als gebruikers van bedrijfsafvalstoffen centraal worden geregistreerd. bij te praten bij de borden vol herin- drukte het grote belang van de lei ding om een groep levend te houden en dankte allen die door hun lidmaat schap het jubileum mogelijk maak ten en in het bijzonder groepsleider Arjo Berrevoets die samen met ande ren veel aan de organisatie van de ju bileumviering werkte. Jamboree-lied Hoewel burgemeester Th. H. de Meester voor de microfoon stond om de jubilerende groep namens het ge meentebestuur geluk te wensen, stond hij daar zeker niet in de laatste plaats als oud-padvinder. De herinne ringen aan die tijd waaraan hij zei met ongelooflijk veel plezier terug te denken vloeiden hem moeiteloos van de lippen. „Wat hebben we veel ge leerd. Daar heb ik heel mijn leven plezier aan gehad. Het opmerkzaam worden op alles wat leeft in de vrije natuur, EHBO-kennis en koken. Dat laatste heb ik nooit meer afgeleerd. Wel bijgeleerd gelukkig". De Meester zei de vroegere discipline nooit als een nadeel te hebben ondervonden en werd door zijn herinneringen aan de Jamboree te Vogelenzang in 1937 zo meegesleept dat hij spontaan het Jamboree-lied inzette. De samenzang die hierop enthousiast volgde was een van de hoogtepunten van de bij eenkomst. Ook (oud-padvindster) mevrouw De Meester was aanwezig, evenals wethouder L J. van Gastel. De jubilerende groep werd verder ge lukgewenst door de voorzitter van het district Oosterschelde, J. Nijsen. „De Meester Bakker is een hartstik ke fijne groep in ons district en we hopen dat dat de komende 25 jaar zo mag blijven. Trix Kruisinga- Remigius feliciteerde namens het l>c- ger des Heils. dat tussen 1917 en 1960 eveneens een groep padvinders en padvindsters leidde waarvan de jon- 'Scoutingvoorzitter B. Zwartsenburg spreekt de aanwezigen toe. Op de voorste rij een groep leden van nu. Hobby- en Modelbouwvereniging Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - De Hobby- en Modelbouwvereniging Schouwen-Duiveland presenteerde zich zaterdag in Zie- rikzee met een expositie in De Eenhoorn en met demon straties op het Havenpark. Een visitekaartje, dat er ui teraard op was gericht het publiek meer bekendheid te geven over het werk van deze hobbyisten en modelbou wers. De fikse professorische vijver op het Havenpark, waarin enkele fraaie eigen gebouwde vaartuigen, trok veel publieke belangstelling. Verder kreeg de op schaal nagebouwde stoomlocomotief van voorzittel- Wil lem van Breen zeer veel jeugdige pas sagiers te vervoeren. Secretaris Bert Bouwmeester toon de zich dan ook zeer tevreden met het resultaat van deze presentatie door de nog jonge hobby- en modelbouw vereniging in deze regio. De vereni ging draait nu voor het derde jaar en telt thans 28 leden. Een aantal, dat men uiteraard nog flink hoopt uit te breiden. Iedereen, die belangstelling heeft voor het zelf bouwen, kan bij deze club terecht, zo liet Bert Bouw meester weten. „Van houtsnijwerk tot knijpers; van stoommachines en locomotieven tot klokken, boerenwa gens en molens". Historische gebouwen De aandacht binnen de vereniging is tevens gericht op het namaken van historische gebouwen in Zeeland. Een mooi voorbeeld daarvan was za terdag ook in De Eenhoorn te zien: de vroegere remise in Brouwershaven. De secretaris vertelde ook nog enkele tekeningen van andere oude RTM- stations in bezit te hebben, die wel licht in de toekomst ook nog eens door modelbouwers gebruikt kunnen worden. Hoewel landelijk ook onder vrou wen de belangstelling voor deze hob by toeneemt, telt de Schouwen- Duivelandse vereniging nog uitslui tend mannelijke leden, maar wel licht komt ook daar binnenkort eens verandering in. In verenigingen el ders ziet men vaak, dat vrouwen zich vooral toeleggen op de bouw van poppenhuizen en landschappen rondom modeltreinen en -stations. Eens in de twee jaar wordt in Utrecht de nationale tentoonstelling "Iéchniek in Vrije Tijd' gehouden. Dat biedt vele hobbyisten en model bouwers in den lande de gelegenheid hun werkstukken te exposeren. Ook de afdeling op Schouwen-Duiveland is van plan daar aan te gaan deelne men. Verder is het beleid binnen de club erop gericht zoveel mogelijk onder linge samenwerking met andere ver enigingen in Zuid-West-Nederland tot stand te brengen. Bert Bouwmeester wijst in dit verband op de prettige contacten en de uitwisseling van er varingen, die daaruit kunnen voort vloeien. Een voorbeeld daarvan was zaterdag reeds te zien in De Eenhoorn waar leden van de Modelbouwclub 'Neptunus' uit Rotterdam een volle dig in bedrijf zijnd havencomplex de monstreerden. Werkplaats Voorzitter Willem Breen stapte za terdagmiddag ook nog even van zijn stoomlocomotief af om een ander ini tiatief van de hobby- en modelbouw vereniging nader toe te lichten. Het betreft een poging in samenwex-king met de regionale bejaardensozen een gezamenlijke werkplaats op te zet ten. Orp dit initiatief nader gestalte te geven, werd inmiddels contact op genomen met de Stichting Welzijn Ouderen en werden de bejaardenso zen op Schouwen-Duiveland in een rondschrijven attent gemaakt op het bestaan van de hobby- en model bouwvereniging. „Ouderen zijn in hun leven vaak heel ambachtelijk bezig geweest en beschikken over zoveel kennis en er varingen. die aan dc jongeren overge dragen zouden moeten worden", ver klaart Willem Breen de poging vooral met de bejaarden een nauwere samenwerking tot stand te brengen. Om lid te worden van de Hobby- en Modelbouwvereniging Schouwen- Duiveland behoeft men niet persé over ervaring op dit gebied te be schikken. De vereniging is juist opge richt om leden wegwijs te maken in de modelbouw op breed terrein. Elke derde dinsdag van de maand komen de leden bijeen in De Putmeet te Scharendijke. Wie nadere informatie over deze vereniging wil hebben, kan zich wenden tot Willem Breen, Elker- zeeseweg 33, Scharendijke, tel. (01117) 1558. Machinist Willem Breen vervoerde vele jeugdige passagiers op zijn mini- De fikse professorische vijver met fraaie eigen gebouwde vaartuigen trok stoomlocomotief. veel publieke belangstelling. ZIERIKZEE - De sfeer en de ideeën van de vroegere padvinderij van 'good old' lord Badel Powell waren weer helemaal aanwezig tijdens de jubileumdag, waarmee de Meester Bakkergroep te Zierikzee officieel haar 75-jarig bestaan herdacht. In het clubgebouw de Lelie was een tentoonstelling ingericht waar ruim 80 oud-leden van de padvindersgroep via foto's, kampverslagen, boekjes en krantenknipsels werden teruggevoerd naar de belevenis sen van weleer. In een tent naast het clubgebouw werden deze herinneringen uitgediept door de contacten tussen de oud-padvind(st)ers die elkaar vaak jarenlang niet hadden gezien. En op het veldje naast het clubhuis kon men kennis nemen van de activiteiten van de tegenwoor dige scoutinggroep via een presentatie van verschillende speltakken. gens later opgingen in de Meester Bakkergroep en de meisjes in andere activiteitengroepen van het Leger des Heils. Zij schilderde haar herinneringen aan haar kaboutertijd uit en wenste de leiding van de jubilerende groep sterkte, kracht en Gods zegen toe in de komende jaren. Tenslotte sprak oud-hopman Piet van Waveren die tot 1977, veertien jaar lang bij de Meester Bakkergroep was. Hij herinnerde zich nog levendig hoe het huidige clubhuis met behulp van de ouders werd opgezet en sprak zijn vreugde uit over het feit dat alles nog steeds zo goed reilt en zeilt. Na mens alle oud-leiders en leidsters wenste hij de groep nog vele jaren er bij. Vervolgens namen de aanwezi gen, waaronder afgevaardigden van de zusterverenigingen een kijkje bij de tentoonstelling en het terrein bij het clubhuis waar de huidige groeps leden demonsteerden wat de tegen woordige activiteiten van de Zierik zeese scoutinggroep zijn. De leiding over deze laatstgenoem de afdeling berust bij Peter Schults, die zich onder meer toelegt op de techniek van het zeefdrukken. Met duidelijk enthousiasme vertelt hij ook over de andere mogelijkheden, die deze afdeling te bieden heeft. Peter volgde in zijn opleidingstijd een stageperiode bij de Haagse Co- medie, waar hij zich de kneepjes van het vak decorbouw eigen maakte. Eén van zijn eigen praktijkproduk- ten was overigens zaterdag te aan schouwen in Krayestein, waar Peter Schults het decor voor het Kinderko renfestival realiseerde. Opleiding' kwam werkelijk alles wat je moet le ren aan de ordè en dat is natuurlijk van groot belang", zegt John. Hij moet echter tot zijn spijt vaststellen, dat enerzijds dit soort projecten in Zeeland niet dik zijn gezaaid en dat anderzijds opdrachtgevers ook wei eens wat sceptisch staan tegenover leerlingenprojecten. Volgens John Meuldijk is dat echter niet nodig. „Misschien duurt de uit voering wel iets langer, maar de Stichting Vakopleiding Schilderen stelt daar een subsidie tegenover". Hij hoopt dan ook dat in de toekomst meerdere van deze projecten toege kend zullen worden. Jubilarissen Dat het voor Schults Schilders een feestelijke dag was zaterdag bleek ook in de binnenstad met een optocht van een aantal bedrijfswagens voor afgegaan door de boerenkapel 'Sem- pre Crescendo' uit Middelharnis, waar één der medewerkers van het bedrijf in meespeelt. Verder vond na afloop van de open dag de huldiging plaats van een aan tal medewerkers, dat de mijlpaal van 12V2 jaar dienstverband had bereikt, te weten: mevrouw N. van der Wek ken en de heren L. IJzelenberg, L. Tres, S. Romijn en T. de Kind. De ju bilarissen A. Zwiers en J. Spee, be reikten eveneens die mijlpaal, maar moesten zaterdag verstek laten gaan. Schults Schilders vestigde tijdens het open huis ook de aandacht op de vakbekwame medewerkers, van wie de meesten op verschillende terrei nen inzetbaar zijn. Een resultaat dat mede bereikt kon worden dankzij de interne opleidings-mogelijkheden voor jongere werknemers. Alle heren Schults verenigd met de jubilarissen voor het bedrijf aan Del tastraat te Zierikzee. ZIERIKZEE - Schults Schilders in Zierikzee vierde za terdag het veertigjarig bedrijfsjubileum met een open huis, dat zeer veel belangstellenden naar deze op het in dustrieterrein aan de Deltastraat gevestigde onderne ming trok. Het bood directie en medewerkers de gelegen heid het publiek te tonen, dat het bedrijf Schults in de loop der tijd veel meer is gaan doen dan alleen schilder werk. Een rondgang door de verschillende afdelingen zal dat alle bezoekers duidelijk hebben gemaakt. De basis voor het huidige bedrijf met inmiddels 65 werknemers, werd gelegd in 1946 toen de heer P. Schults het schildersbedrijf van zijn oom overnam. P. Schults was tot 1975 in het bedrijf werkzaam. Vanaf 1953 was ook zijn zoon, de heer J. L. Schults in het bedrijf opgenomen. Tot op heden is J. L. Schults direc teur van Schults Schilders en inmid dels zijn er weer drie zonen bij het be drijf betrokken geraakt, te weten: P. Schults, D. Schults en J. L. Schults jr. Het werkterrein beslaat Zeeland, Zuid-Holland en West Noord-Bra bant. Verwant Tijdens het open huis konden de be zoekers kennis maken met het inmid dels brede pakket van voorkomende werkzaamheden, die met het schil dersbedrijf verwant zijn. Dat zijn naast het schilderwerk in nieuw bouw en onderhoudswerk ook pla fond- en wandbespuiting, behang- werken, glaswerken, betonrenovatie en het aanbrengen van glasfolie. Rui me aandacht werd uiteraard ook be steed aan de nieuwe afdelingen: de behandeling van het zogenaamde klein, metaal en de reclamewerken. Cursusleider John Meuldijk volgde daartoe een speciale praktijkoplei dingscursus. Dat maakte hem moge lijk een groep jongeren binnen het ei gen bedrijf, naast hun praktijkerva ringen, te ondersteunen met weke lijkse lessen ten behoeve van het be halen van hun diploma's aspirant gezel, gezel of specialist. John licht toe, dat niet alle te leren technieken in de praktijk aan de or de komen en derhalve worden moge lijke hiaten aangevuld met deze les sen, waar de meeste jonge medewer kers in het bedrijf aan deelnemen. Deze interne opleiding werd drie jaar geleden gestart. Een groot succes betekende in 1984 het leerlingenpro ject, dat John Meuldijk en zijn pupil len kregen toegewezen met de dépen dance van 'Ter Welle' v/h Voetius- school te Goes. „Bij dat project

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4