Modernisering ziet Zierikzee bijna vier miljoen goedk Modernisering ziekenhuis Zierikzee bijna vier miljoen goedkoper Burgemeester opent derde loods van Poot in Sirjansland Jaarlijks ongeveer duizend tweewielers weg in Renesse Zeiljacht in vlammen opgegaan Vergadering Natuur- en Recreatieschap De Grevelingen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 3 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 3 juni 1986 Nr. 23940 Burgemeester J. van Bommel onthult het nieuwe naambord van de nieuwe (derde) loods van groothandel Poot en Zoon. Van frietbakker tot groothandelaar SIRJANSLAND - Door het wegtrekken van een dun doek en het daardoor zichtbaar worden van de handels naam, verrichtte burgemeester J. van Bommel maandag middag de officiële opening van de derde loods van J. K. Poot en zoon, horeca groothandel in Sirjansland aan de Kerklaan 12. Tegelijk gingen twee open dagen van start, bedoeld voor de vele klanten van Poot, maar ook voor al le overige belangstellenden. Gedeputeerde W. Don; reductie van 15 be GOES - Uit het Beleidsplan Zierikzee, dat maandag middag in Goes door algemeen directeur Oosterschelde- ziekenhuizen P. L. Bouman werd overhandigd aan gede puteerde W. Don, blijkt dat de modernisering van het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis 3,7 miljoen minder kost dan aanvankelijk was geraamd. Het beleidsplan werd door de Stichting Oosterscheldeziekenhuizen in overleg met een projectgroep vastgesteld met als uitgangspunt: handhaving van een verantwoorde ziekenhuiszorg in Zierikzee. Aan gedeputeerde Don werd gevraagd zich bij de hogere overheid voor deze zaak in te zetten zodat de Stichting Oosterscheldeziekenhuizen het beleidsplan (in 1989 of 1990) ook daadwerkelijk kan realiseren. In het beleidsplan wordt de huidige situatie van het ziekenhuis en de fac toren die daarop van invloed zijn uit voerig beschreven. Men komt hierbij tot de conclusie dat de aanwezigheid van het ziekenhuis van essentieel be lang is voor het gebied en dat de kwa liteit van de ziekenhuisvoorziening ook in de toekomst gewaarborgd dient te worden. Het draagvlak van het ziekenhuis onder de bevolking is groot en ook de huisartsen op het ei land hechten grote waarde aan het voortbestaan van de locatie vanwege de intensieve contacten tussen het zie kenhuis en de eerste lijn-zorg. Tevens is voortbestaan van belang omdat Schouwen-Duiveland een belang rijke toeristische/recreatieve functie heeft (3.400.000 overnachtingen per jaar). Bij behoefte aan gezondheids zorg doen deze toeristen eerder een beroep op het ziekenhuis dan op de huisartsen. Cijfertjes Er komt 58 van de mensen uit Schouwen-Duiveland dat in een zie kenhuis moet worden opgenomen in het Rode Kruis ziekenhuis terecht. Het ziekenhuis telt 80 bedden. Het aantal personeelsleden steeg van 132,3 in 1983 naar 142 in 1985 terwijl het aantal verpleegdagen zakte van 27.450 (1983) naar 24.217 (1985). De ge middelde verpleegduur liep terug van 12,5 naar 11,4 dagen en het aantal opnames van 2.193 naar 2.128. Het be- Gedeputeerde W. Don: reductie van 15 bedden Fietsenstalling met beheerder moet diefstal voorkomen BURGH-HAAMSTEDE - Er worden jaarlijks zo'n dui zend fietsen, brommers en motors gestolen in Renesse. Schrikbarend veel en zo denkt het Westerschouwse colle ge er ook over. Vandaar dat b en w momenteel een plan in studie hebben om te komen tot een tweewielerbeheer- plaats, waarvoor, het betreffende ministerie inmiddels te kennen heeft gegeven een éénmalige bijdrage van 50.000 gulden te willen geven. Dat werd duidelijk tijdens de vergadering van de commissie financiën in het gemeen tehuis te Burgh-Haamstede. Voor de opening heette J. K. Poot het gezelschap genodigden welkom, speciaal de burgemeester en zijn echtgenote, welke laatste door de 2- jarige John -de jongste Poot- een fraaie bos bloemen kreeg overhan digd. Poot zei bij deze gelegenheid, dat de uitbreiding zeker voor een groot deel te danken was aan het fan tastisch personeel, en dat kwam uit de grond van zijn hart. Trots Na het onthullen'van het naambord sprak eenmaal binnen de burgemees ter enkele woorden van trots namens het gemeentebestuur. Trots op een dergelijk goed bedrijf in de kleine kern van Sirjansland, belangrijk voor de werkgelegenheid. Met veel plezier - zo zei Van Bommel - verricht te hij de opening, waarna de uitbrei ding en facelift van het Poot-bedrijf den volke kon worden getoond. ,,Na jaren geleden te zijn begonnen in een paar houten schuren (kippenhokken, Red,) en nu deze fraaie uitbreiding, past het ons een groot compliment te geven aan de familie, die dit voor el kaar wist te brengen", aldus Van Bommel. Met de wens dat het zal zijn wat de familie Poot (vader en zoon J. L. in v.o.f., Red.) van de uitbreiding verwacht en succes tot in lengte van jaren besloot de burgemeester zijn korte optreden. Frietbakker Ongeveer achttien jaar geleden startte Poot in Zonnemaire een (voor-) frietbakkerij, zonder één klant, zo vertelt vader Poot uit zijn herinnering. Kwaliteit en service stonden toen al hoog in het vaandel, vandaar dat Zonnemaire spoedig te klein bleek wegens de sterk uitbrei dende vraag naar andere produkten in deze sector. In Sirjansland wist Foot een stuk grond te kopen met daarop twee kip penhokken, maar.... de gemeente liet volgens bestemmingsplan geen nieuwbouw toe. Vandaar dat deze hokken, die wel mochten worden verbouwd, tot groothandelsruimten werden omgetoverd, tot uiteindelijk acht jaar geleden het vigerend be stemmingsplan dusdanig werd ge wijzigd, dat nieuwbouw wel werd toegestaan. Een klein onder-onsje tussen me vrouw Van Bommel en de twee jarige John Poot, die zojuist een fraaie ruiker bloemen overhandigd heeft. Poot bouwde zijn eerste loods, vier jaar later gevolgd door een tweede, en maandag door een derde. De vraag wanneer de vierde loods gebouwd gaat worden ligt voor de hand, maar wordt door Poot sr en jr resoluut van de hand gewezen: 't is welletjes zo; uitbreiding zit er niet meer in, wel een uitdieping van het klanten bestand. De klanten van Poot wonen in Zeeland en op Goeree-Overflak- kee. Horesca Poot werd tevens lid van de lande lijke inkooporganisatie Horesca (HO- tel, REStaurant CAfé) en neemt voor Zeeland nu de honneurs waar, waar van het nieuwe naambord tevens ge tuigt. Het succes van deze onderne ming schrijft Poot toe aan: dag en nacht klaar staan voor de klanten (service), personeel dat bereid is evenzo te handelen en kwaliteit. Daardoor werd Poot wat het nu is: een gezond bedrijf, waar het prettig werken moet zijn. Van slechts één produkt zonder klanten tot nu 2000 produkten met 700 klanten, elf man personeel, zeven vrachtwagens en vier bestelwagens. De nieuwe loods werd overigens door een deel van de toeleverende bedrijven bemand met stands en het spreekt voor zich dat die met z'n allen prima in staat waren voor een bijpassende borrelgarnituur te zorgen. Het open huis van vandaag duurt nog tot de avond. Gemeentesecretaris J. W. de Jonge legde uit, dat het college van b en w vandaag, dinsdag, verder gaat praten over de haalbaarheid van de fiet senstalling. ,,Het rijk wil 50.000 gul den geven uit de pot criminaliteit- bestrijding, maar straks kan blijken, dat de gemeente geld moet bijleggen. Dat is een - zij het beperkt - risico, waarover gesproken gaat worden", al dus De Jonge. BRUINISSE - Het zal maandag avond voor de 21-jarige A. R. uit Ca- pelle aan de IJssel een bijzonder zwa re gang zijn geweest om aan z'n vader te gaan vertellen dat z'n jacht als ver loren moet worden beschouwd. Na een tocht op de Oosterschelde met het kajuit-zeiljacht van z'n vader stuurde de jongeman rond zes uur gisteravond de zuid-Grevelingen in naar de Grevelingensluis, toen zich een explosie voordeed in de benzine motor. Door de uitstromende benzine vat te direct het polyester jacht vlam en was met geen mogelijkheid voor de opvarende te redden. Een poging de benzinetank overboord te gooien mislukte. Uit lijfsbehoud sprong de schepeling overboord. Terwijl de vlammen uit het jacht sloegen, zwom R. naar de voorkant van de Louise en nam met een stuk touw het branden de jacht achter zich aan naar de lange havendam. Weg uit de scheepvaart route en andere vaartuigen in de ha ven. Daarna ging hij hulp halen. Maar de brand was ook al gesigna leerd op de sluis en de gewaarschuw de brandweer was binnen enkele mi nuten ter plaatse, over de brug op de lange havendam. De uitslaande brand werd door de bi and weer bedwongen omdat die op dat moment niet wist of er zich nog opvarenden aan boord bevonden. Maar dat bleek na verkenning niet het geval te zijn. Inmiddels kwam de politieboot RP 5 naar de plaats des onheils en daar aan boord bevond zich ook de drenkeling. Met ge schroeide wenkbrauwen en haar ver telde hij daar z'n relaas. Het jacht, niet voor deze calamiteit verzekerd, was totaal uitgebrand en moet als verloren worden beschouwd. De Rijkspolitie te Water heeft de zaak in onderzoek terwijl ook de Tbchnische Recherche een onderzoek zal instel len. Daartoe werd het geblakerde cas co op de helling van jachtwerf Dui- vendijk getrokken. Commissievoorzitter J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer zei dat het hier gaat om een experiment, waar voor een beheerder aangetrokken moet worden. Ook dient geïnvesteerd te worden in de stalling zelf. Het col lege moet gaan onderzoeken of het realiseren van de stalling inderdaad tot minder diefstallen gaat leiden. Maar tijdens de vergadering werd nogeens duidelijk, dat de gemeente alle ernst neemt met de bestrijding van de 'kleine' criminaliteit. Zo wordt momenteel op zogenaamde ge voelige plaatsen extra verlichting aangebracht, waarmee een bedrag van om en nabij de 80 mille is ge moeid. Het rijk heeft telefonisch in middels 66.000 gulden toegezegd, waardoor een gemeentelijke bijdra ge rest van 14.000 gulden. ,,Het is de bedoeling, dat de extra lantaarnpalen voor 1 juli van dit jaar branden. Vandaar dat de werkzaam heden al zijn begonnen", aldus de eer ste burger. Zij voegde hieraan toe, dat Westerschouwen in tegenstelling tot vele andere gemeenten in de nachte lijke uren juist de lichtsterkte op voert. „Vanzelfsprekend betreft het hier alleen de recreatiegebieden". Wederom De Jonge zei niet uit de sluiten, dat volgend jaar wederom bij het rijk moet worden aangeklopt voor meer geld. „Het is gebleken, dat met het uitbreiden van de verlichting, ook de criminaliteit opschuift. Zo moet je als gemeente ook weer verder gaan met het aanbrengen van verlichting". PvdA-commissielid C. Verton rea geerde adrem met ,,tot aan de vloed lijn". Tijdens de bijeenkomst werd ook gesproken over de aanschaf van een nieuw perslucht vulstation in Zierik zee. Hiervan maken alle gemeenten gebruik en betalen derhalve ook al len een deel. De brandweerlieden rij den na het gebruik van de eigen perslucht meteen naar Zierikzee om bij te vullen. „Het is duidelijk gewor den, dat de twaalf jaar oude installa tie moet worden vervangen. Ook de capaciteit wordt nu vergroot", aldus Niemantsverdriet. De commissie stemde in met het benodigde bedrag van ruim 9000 gul den. Dat was zo hoog, omdat de ge meente Duivcland niet langer nice doet met het gemeenschappelijke vulstation. „Het is het recht van Dui vcland om een eigen voorziening aan te schaffen, maar dat betekent voor de resterende gemeenten wel een ho gere bijdrage", aldus de voorzitter. Zowel dr. H. J. van Zuijlen (VVD) als W. D. Scheele zeiden het besluit van Duivcland te betreuren. Dc reddingsbrigade in de gemeente Westerschouwen kan wat de commis sie financiën betreft een buiten- zettingspercentage bedroeg in 1985 82,9 procent. Toekomstig- beleid Bij het toekomstig beleid gaat men ervan uit dat de kwaliteit en de zorg op een in Nederland algemeen, aan vaard peil moeten staan, Elke acute levensbedreigende pathologie moet tenminste kunnen worden gestabili seerd zodat zonodig transport van pa tiënten naar andere instellingen kan worden gerealiseerd. Het functie pakket in Zierikzee dient zodanig te zijn dat de inwoners van Schouwen- Duiveland de basis ziekenhuiszorg op het eigen eiland kunnen ontvan gen. Uitgaande van deze punten be veelt het beleidsplan een verdere in tensieve samenwerking aan van in beide ziekenhuizen werkzame specia listen. Dat betekent: het verdiepen van afspraken tussen specialisten on derling, tussen specialisten en huis artsen en tussen ziekenhuis en ver pleeghuis over een goede patiënten zorg, plus het ontwikkelen van de functie dagbehandeling in Zierikzee en het op peil brengen van voorzie ningen die nodig zijn om basisfunc ties te kunnen uitoefenen. Investeringen Voor het op peil brengen en houden van de voorzieningen is een verbete ring van de brandpreventie nodig (al in uitvoering), het opknappen van de Burgemeester J L. Niemantsver- driet-Leenheer; ..alleen al in Renesse wisselen jaarlijks zo'n 1000 fietsen onrechtmatig van eigenaar". boordmotor van zes pk aanschaffen. De organisatie had hierom gevraagd en de leden van de vergadering,kon den zich volledig vinden in de stel ling van de burgemeester, dat de bri gade goed werk doet en hiervoor dan ook de uitrusting dient te krijgen. Scheele twijfelde aan de capaciteit van de motor, maar De Jonge verze kerde hem, dat de brigade zelf om een zes pk-motor heeft gevraagd. Kunstenaars „Ik vind het kunstenaars, wanneer dit schoonmaakbureau in staat is om alle taken binnen het gegeven aantal uren uit te voeren, zoals zij voorstel len", reageerde Verton op het voorstel om een schoonmaakbedrijf van bui tenaf aan te trekken voor het onder houd van het gemeentehuis. Dit moet gebeuren, omdat mevrouw Bouman door ziekte niet in staat is haar werk te doen. De schoonmakers somden in een lange lijst hun wekelijkse en maandelijke schoonmaakplannen op en schreven hiervoor per week slechts 10 uur nodig te hebben. De tijd zal het leren was dc teneur tijdens dc vergadering. Volgens Dc Jonge is het een gegeven, dat het be drijf een goede naam heeft opge bouwd. CDA-cr Scheele kreeg de ga rantie. dat het bedrijf werknemers vanuit Westerschouwen gaat aan trekken. Voorts werd 6000 gulden ge voteerd voor de aankoop van groot schalige basiskaarten ten behoeve van dc dienst gemeentewerken. Ook ging er een positief advies naar het voorstel om 50.900 gulden te voteren voor het bouwrijp maken van bouw grond in Noordwellc (deel van plan Hoefijzer). Voor dc vernieuwing van enkele da ken werd respectievelijk 22.000 gul den (gemeentewerkplaats), 30.000 gulden (voormalige Beatrixschool aan de West straat) en 40.000 gulden ('t Staepcl'of in Renesse) vrijgemaakt; althans namens de commissie voorge steld aan de gemeenteraad, die zoals gebruikelijk het laatste woord heeft. Verton vroeg zich hardop af, of in het vervolg niet afgestapt moet worden van de (platte) dakconstructie, die tel kens weer voor hoge kosten zorgt. De burgemeester was het roerend eens met hem. Alleen Van Zuijlen maakte van de rondvraag gebruik door onder meer operatiekamers en het opzetten van een medium care afdeling en een scoptie kamer. Deze investeringen kosten naar ru we schatting 4 miljoen gulden. Verder zijn investeringen nodig ten behoeve van nieuwe apparatuur voor echogra fie, ergometrie, urologie en röntgen die worden geschat op 750.000 gul den. Ter versterking van de klinische functie dient volgens het beleidsplan te worden overgegaan tot introductie van klinische urologie en uitbreiding van de klinische orthopedie. Oorspronkelijk was sprake van een kostenplaatje van 7,7 miljoen gul den, maar doordat de brandpreven- tieve maatregelen een begroting naar voren schoven omdat ze nu al worden uitgevoerd en het renovatiebedrag voor het OK-complex door een ande re aanpak lager werd, komt men in het huidige beleidsplan uit op een bedrag van 4.750.000 gulden. Beddenreductie „Het voortbestaan van de locatie Zierikzee staat voor het provinciaal bestuur vast',' zei gedeputeerde Don nadat hij het beleidsplan in ont vangst had genomen. Hij benadrukte daarbij wel dat na gereedkomst van de nieuwe Corneliastichting reke ning moet worden gehouden met een reductie van 15 ziekenhuisbedden. Dit komt volgens Don omdat het pro millage ziekenhuisbedden voor de Bevelanden/Schouwen-Duiveland met 3,73 erg hoog is en bijvoorbeeld 1 meer dan Walcheren. Hij tipte het ziekenhuisbestuur om de hele revali- datieproblematiek - ook de klinische - nog op de rails te zetten. Openbaar vervoer Directeur Bouman sprak de wens uit dat het waterschap op Schouwen- Duiveland bereid zou zijn om (onge veer 1700) vierkante meter grond in te leveren zodat de vervoersmaatschap pij de ZWN een betere busverbinding kan maken naar het ziekenhuis. geld te vragen voor de 'ernstige situa tie' rondom het voetpad tussen rust huis Duinoord en de Noordstraat in Burgh-Haamstede. Fietsers maken daar onbelemmerd gebruik van, waardoor de voetgangers in de knel komen. Niemantsverdriet zei zijn vraag serieus te willen meenemen. IJZENDIJKE - In het streekmu seum van West-Zeeuws Vlaanderen in IJzendijke is tot en met 30 september een tentoonstelling ingericht over de invloed van de kerken op de geschie denis van West-Zeeuws Vlaanderen. Het streekmuseum is geopend op maandag tot en met vrijdag van 10-12 en van 13-17 uur en op zaterdag en zondag van 14-17 uur. BROUWERSHAVEN - De Raad van Bestuur van het Natuur- en Re creatieschap De Grevelingen komt vrijdag 6 juni in het Tonnenmagazijn in Brouwershaven in openbare verga dering bijeen, aanvang 11.00 uur. De agenda voor deze vergadering vermeldt onder meer voorstellen be treffende: vaststelling van het rooster voor aftreden van leden van de Raad van Bestuur; vaststelling van de verordening op het financieel beheer en vaststelling van het meer jaren inrichtingsplan Grevelingen 1986. Tijdens deze vergadering zal verder een mondelinge toelichting worden gegeven op de stand van za ken van inrichting en beheer van het Grevelingengebied. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon. 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Bezorging (van 18.00-19.00 uur): 01119-1941. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719. 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 40,00; per jaar f 152,50; losse nummers f 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand. voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) 1 6,40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W. Een gezellige sfeer, maandagmiddag in de nieuwe loods van Poot en Zoon in Sirjansland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3