ISTA Rechtstreekse TV-beelden en ^5000 genodigden bij Ingebruikstelling van Stormvloedkering De feestdag op Neeltje Jans gaat start Jeugdsoos De Pul vrijdag weer van 230 Kinderen presenteren muzikale reis om de wereld AUSTIN ROVER „vakantiegeld" DE ZIERIKZEESCHE COURANT WAT HET Organisatorisch krachtdadig orde op zaken gesteld Op zaterdag 4 oktober Jom Jom uit Zierikzee voerde de bezoekers van het kinderkorenfestival mee naar Japan. Zowel de oude tradities als de judoka's kwamen ami bod. De Smalstadtertjes uit Brouwershaven presenteerden Groenland in een mooi decor. Het Zierikzeese kinderkoor Sjofar met een aantal levensgrote kerkklokken. Zij presenteerden Londen 'in ten minutes'. NEELTJE JANS - Wanneer koningin Beatrix op zater dag 4 oktober om twaalf uur de Stormvloedkering Oos- tersehelde officieel in gebruik stelt, zal het werkeiland Neeltje Jans bevolkt zijn met 25.000 genodigden en zal de NOS tussen elf en twee uur een rechtstreeks beeld- verslag uitzenden. De dag wordt beschouwd als een nationale festiviteit, omdat die tevens het einde betekent van het Delta project dat dertig jaren in beslag heeft genomen. De kos ten van de feestdag, rond de miljoen gulden, worden voor het overgrote deel gedragen door de overheid, die er allure aan wil geven om (vooral naar het buitenland toe) de Nederlandse waterbouw te promoten. ganisatie van het evenement en maandag het programma in grote lij nen presenteerde. Voorzitter is ir. H. van der Tuin van Rijkswaterstaat, werkzaam bij de dienst binnenwateren van het mini sterie. In de werkgroep zijn tevens vertegenwoordigd de afdelingen voorlichting van rijk (Verkeer en Wa terstaat), provincie, Dosbouw en Del tadienst. Het PR-bureau Boetes is ter Behalve een feestprogramma op Neeltje Jans, van 's morgens negen tot 's avonds zeven uur, telt deze dag nog andere evenementen. De nieuwe Delta-Expo in het Tops- huis wordt officieel geopend, niet door de koningin. De dag erna is de tentoonstelling weer voor het pu bliek geopend, zoals dat gebruike lijk was bij het (dan gesloten) Info centrum Stormvloedkering. Op vier oktober verschijnt tevens een speciale postzegel, waarin éèh ric- tra accentje zal worden gegeven door die ,,uit de lucht te laten vallen" door een parachutist. Tot slot zal een kunstwerk, aange boden door de aannemers, bij het Topshuis worden onthuld. Genodigden Er zijn uitnodigingen uitgegaan naar staatshoofden van de Rijnoe- verstaten (Zwitserland, Duitsland, Frankrijk), naar de Beneluxlanden, naar het Engelse koninklijk huis (vermoedelijk zal prins Andrew ko men), naar commercieel belangrijke gasten uit Zuid-Korea, China, India en Indonesië en bijvoorbeeld naar de burgemeester van Bagdad en de eni ge nazaat van ir. Lely, de naam die on verbrekelijk is verbonden met de in polderingen van de Zuiderzee. Daarnaast is de buitenlandse pers (TV-stations, duizend dagbladen en honderd vakbladen) wereldwijd op de hoogte gesteld van de geschiedenis en de Deltawerken op zich en de ge beurtenis op vier oktober. Voorbereidingen Wie er precies van de uitnodigingen gebruik zal maken, wordt pas over enkele maanden precies duidelijk, al dus de uit tien man bestaande werk groep die zich bezighoudt met de or- ondersteuning van de werkgroep bij de omvangrijke voorbereidingen be trokken. Die voorbereidingen zijn gesplitst in drie onderdelen: 1. het protecollai- re gedeelte, 2. het massale feest op Neeltje Jans en de publiciteit. Voor de verkeersmaatregelen en -veiligheid draagt de politie zorg. Druk op de knop in sluitgat Schaar Bij mooi weer zullen koningin Bea trix en staatshoofden per helicopter op Neeltje Jans landen. De koningin is gevraagd de handeling tot de inge bruikstelling van de stormvloedke ring te verrichten in het sluitgat De Schaar. Daar zullen dan alle schuiven op één na gesloten zijn. Door een knop in te drukken, zal koningin Beatrix dan ook die laatste schuif kunnen sluiten, zo stelt de werkgroep zich voor. Daarmee zal dan de storm vloedkering operationeel worden verklaard. Direct daarna wordt -zogenaamd Vervolg pag. 7 Grote belangstelling voor kinderkorenfestival in Krayestein NEELTJE JANS - Een feestdag voor 25.000 genodigden op Neeltje Jans, op 4 oktober bij het in gebruik stellen van de stormvloedkering door koningin Beatrix. Dat is een van de taken van de werkgroep, die is belast met de organisatie van die nationale dag, die tevens het einde van dertig jaar Deltawerken betekent. Op die schermen zullen voorts de gehele dag documentaires, zoals over de bouw van de stormvloedkering, worden vertoond. Ook wordt de mogelijkheid onder zocht om in de buitenlucht een enorm scherm van tien bij vier meter op te stellen, uniek voor Nederland. Er moest een limiet worden ge steld, omdat Neeltje Jans en de par keerruimten begrensd zijn. Daardoor kon het eiland, zoals de werkgroep zich eerst voorstelde, niet vrij toegan kelijk voor belangstellenden worden opengesteld. Berekend is dat er zevenduizend auto's (voorzien van een speciale stic ker) terecht kunnen, met drie of vier inzittenden. Er werd een „verdeling" van uitno digingen gemaakt, die worden ver zonden door onder meer de aanne merscombinatie Dosbouw, Ostem (staal), Rijkswaterstaat, provincie en gemeenten. Zes tenten Op Neeltje Jans zullen zes enorme tenten worden opgesteld, met con sumptieruimten. In vier van die ten ten worden zogenaamde vidiwalls aangebracht, enorme TV-schermen waarop de rechtstreekse NOS- uitzending kan worden gevolgd. Want slechts enkele tientallen genodigden kunnen de officiële momenten van dichtbij aanschouwen. Attracties Het „kale" werkeiland zal die dag verder een dynamisch beeld moeten vertonen, meent de werkgroep. Ter vermaak zijn onder andere de volgen de attracties aanwezig: kleine ker mis, kindercircus met poppenkast (voor scholieren en kinderen van ge nodigden), een visserij-expositie van Zevibel, sport en spel door de Zeeuw se stichting Recreatie, een ringsteek wedstrijd, een expositie van de Zeeuwse kunstkring, een disco, een fruitmozaïek, demonstratie zeilboot jes en vlootshow, optreden Zeeuws orkest en Zeeuws mannenkoor, over vliegen Dakota (eventueel droppen van „iets"), rondvaarten uit Room pothaven, défilé oude en nieuwe werktuigen waterbouw en tot slot om zeven uur een groots vuurwerk. vult uw autobedrijf St. Joostdijk 41, Oosterfand Telefoon 01114-1495 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 3 JUNI 1986 142ste jaargang Nr. 23940 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Muziekdag Dreischor staat op zaterdag 7 juni bol van mu ziek. De 85-jarige muziekvereniging Crescen do ontvangt die dag twaalf eilandelijke muziek korpsen. (Pag. 2). Tweewielers In het Schouwen-Duivelandse toeristendorp bij uitstek, Renesse, worden jaarlijks zo'n duizend fietsen, brommers en motors gestolen.'Wat te doen? (Pag. 3). Jubileum De Meester Bakkergroep in Zierikzee vierde het afgelopen weekeinde het 75-jarig jubileum. In clubgebouw De Lelie werd daartoe een ten toonstelling ingericht (Pag. 4). Nog best De oudjes doen het nog best. Het kam pioensteam van voetbalvereniging Zierikzee uit het seizoen 1974/1975 klopte Zeelandia met 2-0. (Pag. 9). Reizen is het hart verwijden. Allard Pierson Dit nummer bestaat uit 10 pagina's kfORDT WEBR. Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Zonnige perioden Later in de avond opklaringen en naar noordwest ruimende wind. Mor gen zonnige perioden en in de namid dag toenemende bewolking en in de avond regen. Minimumtemperatuur komende nacht 11 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/in zaterdag 7 juni: Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 70% Min.temp.; 10 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: noordwest 4 Vrijdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: noordwest 4 Zaterdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 4 juni Zon op 05.23, onder 21.53 Maan op 03.50 onder 18.57 5 juni Zon op 05.22, onder 21.54 Maan op 04.03 onder 20.11 Nieuwe Maan: 7 juni (16.00) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Morgen valt er eerst nog regen, maar in de loop van de dag klaart het vanuit het noordwesten op en kan van tijd tot tijd de zon gaan schijnen. Dit zal niet veel uitmaken voor de middagtemperatuur. Doordat de wind uit het westen waait stroomt koele lucht van de Noordzee het land binnen en wordt de maximumtemperatuur niet veel hoger dan 14 graden. De opklaringen morgen hangen sa men met de nadering van een zwakke rug van hoge luchtdruk vanuit het westen. Maar boven Scandinavië komt een depressie tot ontwikkeling, zodat de westenwind toeneemt tot matig. Aan de kust en op het IJssel- meer wordt de wind af en toe krach tig. De komende dagen blijft ons land aan de rand van een hogedrukgebied liggen, waarvan het centrum bij de Azoren ligt. Er kan af en toe nog re gen vallen, maar wel ziet het er naar uit dat later in de week de perioden met zon wat meer de overhand krij gen. Advertentie BURGH-HAAMSTEDE - „We reizen de wereld rond in Krayestein", zongen de negen kinderkoren van Schouwen-Duiveland in het openingslied van het kinder korenfestival dat in Krayestein werd gehouden. Een goed verzorgde en enthousiast gepresenteerde reis die werd meegemaakt door bijna 800 man publiek waaron der de burgemeesters J. van Bommel (Duiveland) en W. den Boer (Middenschouwen) met echtgenotes en de direc trice van de Zeeuwse Muziekschool regio Schouwen- Duiveland E. Jens. De afstanden tussen de negen landen, die werden bezocht werden vlot overbrugd via het reis bureau De Melkweg dat over twee zeer inventieve touro perators bleek te beschikken in de personen van Rijn en Trijn. De enige dissonant op deze geweldige avond, die dank zij veel vrijwilligerswerk tot stand kon komen, bleek de geluidsinstallatie die het af en toe liet afweten en niet in staat bleek ook de achterste rijen in de enorme sportzaal goed te bedienen. Zoals dat bij reizen gebruikelijk is begon deze in Nederland. Het koor De Duinzangertjes uit Haamstede dat onder leiding staat van Adriaan Krijger beeldde in een mini-musical de legende uit van de zeemeermin van Westerschouwen die werd gevan gen in de netten van de vissers. De visvrouw was uitgedost in een prach tige zilveren staart en ook de plompe toren, het enige dat overbleef nadat de woedende zeemeermin het dorp liet vergaan, was op het toneel aan wezig. Pinguins De Smalstadtertjes uit Brouwers haven, een van de drie nieuwe kin derkoren die er sinds twee jaar op het eiland zijn bijgekomen, voerde de be zoekers mee naar een prachtig pin- guin en ijsschotsendecor in Groen land. Via enkele liedjes, ingestu deerd onder leiding van dirigente Co- by van Dienst, beschreven zij het le- Vervolg pagina 5 BRUINISSE - Jeugdsoos De Pul in Bruinisse heeft weer toekomst. Na een moeilijke en incidentrijke perio de, waarin burgemeester T. C. Hekman zelfs tot sluiting overging, is er organisatorisch krachtdadig orde op za ken gesteld en gaat op vrijdag 6 juni met een vernieuwd bestuur De Pul weer open. De burgemeester, de ouders en de jeugdleden hebben zich kunnen vinden in de nieu we statuten en het huishoudelijk reglement waarin door het bestuur afdoende tegen ongewenste elementen kan worden opgetreden. Dc nieuwe statuten en het huishou delijk reglement zijn met behulp van Gabri de Groot van dc Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland tot stand gekomen en notarieel vastge legd. Er is dc afgelopen tijd veel overleg geweest met het gemeente bestuur, dc politie, de ouders en de jongeren om het jongerencentrum voor dc jeugd van het dorp te behou den en de structuur voor de toekomst vast te leggen. Dat heeft geleid tot stringente re gels en voorwaarden waar de leden vervolg pagina 2 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1