Thérèse Wilmink naar vijfde nationale turntitel op rij Ook damesteam LTC De Bru-len Zeeuws tenniskampioen in zaterdagse hoofdklascompetitie Eerste mixedteam LTC Zierikzee voor het eerst in bestaan gepromoveerd naar derde klas Opnieuw dressuurzege voor Gerard de Ruiter en Andante op kringwedstrijd O KAMPEN - Thérèse Wilmink heeft bij de nationale turnkampioenschappen 1986 voor een unieke prestatie in de geschiedenis van het Koninklijk Nederlands Gym nastiek Verbond gezorgd. De achttienjarige turnster uit Kampen werd in sporthal De Reeve in haar woonplaats voor de vijfde achtereenvolgende maal Nederlands kam pioene op de achtkamp. Slechts een turnster werd na de tweede wereldoorlog ook vijf keer titelhoudster. Ria van Velsen behaalde in de jaren zestig de vijf kampioen schappen echter niet op rij. Na vier keer kampioene te zijn geweest stopte zij een jaar. Hierin bracht zij een kind ter wereld. Vervolgens maakte zij een come-back met een vijfde kampioenschap. Thérèse Wilmink had toch wel met een zekere angst naar de titelstrijd uitgekeken. „Het geeft toch een extra druk, wanneer je in je eigen stad moet turnen. Ik ben blij, dat het ge lukt is". De Kampense turnster had nog een andere reden de titelstrijd met enige zorg tegemoet te zien. Bij de interlandwedstrijd Nederland- Engeland, die een week eerder in Lo- chem werd gehouden, had Wilmink tijdens het inturnen een rugblessure opgelopen, die haar de afgelopen week het trainen onmogelijk maakte. „Ik kon absoluut niet trainen. Geluk kig was ik, dank zij twee maal daag se fysiotherapeutische behandelin gen in staat toch mee te doen. Dan geeft zo'n vijfde titel je nog meer vol doening". Bij de interlandwedstrijd tegen En geland werd Thérèse Wilmink met een totaal van 74,55 punten eerste in het individuele klassement. Bij de achtkamp van de nationale titelstrijd scoorde zij exact hetzelfde totaal. Het tekent de vastheid, waarmee zij turnt. Toch had zij in de achtkamp van Kampen twee 'uitglijders'. Vrijdagavond bleef zij met het springen met 8,95 punten beneden haar normale niveau, een dag later ging haar keuze-oefening op de brug fout. Zij miste de greep van de lage naar de hoge ligger en kwam op de grond terecht, wat haar op de regle mentaire aftrek van een half punt kwam te staan (8,75). Daags tevoren behaalde zij in de bepaald niet een voudige verplichte brugoefening met 9,65 punten de hoogste waardering van het toernooi. De nationaal kam pioene compenseerde het verlies ruimschoots op de andere onderde len met 9,60 punten voor de sprong, 9,50 punten op de balk en 9,55 punten voor de vrije oefening. Thérèse Wilmink is dagelijks voor haar schoolopleiding en turnen ge middeld dertien uur in touw. 's Mor gens om zeven uur rijdt zij naar Arn hem, waar zij een aan het turnen aangepaste opleiding aan de HAVO volgt, vervolgens gaat zij naar de training op Papendal en wordt aan het begin van de avond weer door haar moeder naar huis gereden. „Het is wel zwaar, maar ik heb het er graag voor over, omdat ik het fijn vind 's avonds thuis te zijn. Het komt mijn prestaties ten goede", aldus de turnster, die in november bij de strijd om de wereldtitels in Montreal in de finale van de beste 36 ter wereld als 32e eindigde. Thérèse Wilmink zal in het najaar van. 1987 de Nederlandse damesploeg moeten 'trekken' bij de strijd om de wereldtitels in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy'. Vorig jaar, bij het toernooi in Montreal, was Nederland slechts vertegenwoordigd met twee turnsters. Thérèse Wilmink en Carola J "V V ril van Cathen Verburg en Ineke Passé- het kortste eind tegen Ella Cijsouw - l J herstel was groots. In het tweede #OÓSTERLAND - De LR en PC Bru organiseerde in Oósterland een kring wedstrijd dressuur en springen voor B-combinaties van de drie eilandelijke KNF-verenigingen. In de dressuur kwam de zege andermaal terecht bij de Bru-combinatie Gerard de Ruiter en Andante. Voor een goed uitgevoerde proef kreeg de combinatie 128 punten van jury mevrouw A. Polderman- Kalkman. Hierdoor promoveren Gerard de Ruiter en Andante naar de L- klasse. In drie opeenvolgende optredens reed de combinatie de benodigde vijf winstpunten bij elkaar. Twee combinaties scoorden net een winstpunt. Arianne Hanse en Vital klasseerden zich als tweede en Wil lem den Boer eindigde tijdens het de buutoptreden met Zerieta als derde. Beide combinaties kregen 120 punten op het startcoupon. Voor Arianne Hanse en Vital betekent dit winst punt, dat ook zij zich op mogen ma ken voor de L-klasse. De vierde prijs ging met 116 punten naar Marjolein Geelhoed met haar zelfgefokte en aangereden paard Allodin. Ellen van Dijke scoorde met Zorba 115 punten en Bru-amazone Petra Bolier kwam met Zarina uit op 114 punten. Dit to taal reden ook Wil Brusselaars met Muck en Anita Timmerman met Zo- hair bij elkaar. Marlies Kooman en Wimona kwamen namens Westelijk Schouwen uit op 113 punten en Schouwse Ruiter Stef Nelisse verza melde met Olof 112 punten. Drie com binaties scoorden 111 punten: Jeannet Kooman met Sandor, Jaap Rent meester met Pepijn en Carla Bal met Rhapsodie. Theo Muller en Bonny scoorden 109 punten en Anja op 't Hof en Olympique verzamelden 107 pun ten. Bij de pony's domineerden de com binaties van instructrice Nicoline Vos. De eerste drie plaatsen gingen naar combinaties van De Schouwse Ruiters, alle met een winstpunt. Son- ja de Feiter behaalde met Melcha het oranje rozet met 127 punten en scoor de daarmee twee punten meer dan Christine Simonse met Layla. Beide combinaties zijn nu overigens start gerechtigd in de L-klasse. Met 124 punten was de derde prijs voor Janet van der Wekken met Hassan. De ove rige combinaties konden zich in dit geweld niet handhaven. Bru-amazone Jolande Moerland eindigde met Jonkheer op 117 punten en clubgeno te Magda Smits bleef met Soldandera steken op 116 punten. Arina de Oude en Smitty verzamelden 111 punten en Rozemarie Pons scoorde met Johnny 110 punten. Elise van Doorne kwam met Westside Muriël niet verder dan 106 punten. Bij het springen werden Marjan Ju- melet en Toran bij de paarden win naar. De Bru-combinatie was de eni ge die het parcours van parcourbou- wer Anton Hanse foutloos aflegde. Corrie Krabbe eindigde met Osgar als tweede. Evenals de winnende combinatie scoorden ook zij een vol doende voor de stijl van rijden, maar Osgar gooide onderweg twee keer een balk af. Bij de pony's eindigden Christine Simonse en Layla als eer ste. De Schouwse Ruiters-combinatie noteerde een weigering, hetgeen drie fouten oplevert, en een voldoende voor de stijl van rijden. Clubgenote Janet van der Wekken eindigde met Hassan als tweede met negen fouten en een voldoende. De twee Schouwse Ruiters-combinaties hadden grote concurrentie van de kleine Annema- rie Schalkwijk met haar C-pony Johnny. Een val na de laatste hinder nis en een onvoldoende voor de stijl van rijden doorkruisten echter de snode plannen van de Bru-amazone. Arianne Hanse behaalde met Vital het vijfde winstpunt in de B-drcssuur. waardoor zij startgererhtigd zijn in de L-klasse. Eenkhoorn eindigden nu ook weer als eerste en tweede. Het KNGV kon (of wilde? - red.) in 1985 geen representatieve ploeg op de been brengen en koos voor indivi duele afvaardiging. In Rotterdam zal in 1987 zeker een volledige dames equipe klaar staan, al is het zeer de vraag of die ploeg sterker zal zijn als- dat in 1985 mogelijk zou zijn geweest. Volgens bondstrainer Ronald Walter deed de jonge garde het tijdens de in terlandwedstrijd tegen Engeland al goed en bleken de jeugdige turnsters ook in Kampen tot het een en ander in staat. ,,ln Lochein stond een home- gene ploeg, die goed turnde. Nu kwa men de meisjes tegen-elkaar uit en dat geeft een bepaalde spanning, waardoor er fouten worden gemaakt. Dat is geen probleem", onderkende Walter. BRUINISSE - Tennisvereniging De Bru-Tèn lijkt dit jaar een grossier in kampioenschappen te worden. Na de succesvolle machtsgreep van het lieren- team zijn nu ook twee damesteams kampioen geworden. Het cnkclspelteam, bestaande uit Corrie de Waal, Barbara Heezen, Adrie de Looff en Wies van dei- Doe staat daarmee op dezelfde hoogte als de heren, Zeeuws zaterdagkampi oen in de hoofdklasse. Het damcsdubbelteam boekte een nipte overwinning op Westkaap uit Westkapelle in een promotieduel en mag derhalve het vol gende seizoen in de hoofdklasse uitkomen. Het enkelteam werd ongeslagen winnaar in de zware poule, waarin MLTC en Vlissingen alles probeerden om de Walcherse hegemonie in stand te houden. De Brusc formatie dacht daar evenwel anders over en plaatste zich voor de finale om het Zeeuws kampioenschap. Hierin was ander maal een Walcherse formatie de te genstander. Souburg stond voor do ondankbare taak om de ploeg uit Bruinissc te trachten te stuiten. In de openingspartij toonde Corrie de Waal aan weer in blakende vorm te vorke ren. Clementine Eek hardt had geen schijn van kans, hetgeen via do cij fers 2-6, 0-6 overduidelijk werd aan getoond. Vooral de vastheid van de Bruse nummer één brak de speelster uit Souburg op. Een belangrijk aandeel in het kam pioenschap had de komst van Barba ra Heezen. Nadat zij enkele seizoenen bij de LTC Zierikzce competitie speelde, versterkte zij dit seizoen met succes het Bruse damesteam. Barba ra Heezen verloor evenals Corrie de Waal niet een partij in de competitie. In de finale tegen Souburg had Bar bara Heezen het evenwel erg moeilijk tegen Marjan Kets. De Brusc speel ster had drie sets nodig: 2-6, 7-5. 4-6. Na een prima eerste set kreeg zij het in de tweede set een fikse inzinking, die doorzette tot bij 4 1 in de derde set. Tben kwam Barbara Heezen te rug in de wedstrijd en werd het als nog 4-6. Joke Engelse bleek iets balvaster dan Adrie de Looff en won de partij via twee keer 7-5. Een fikse progres sie maakte in deze competitie Wies van der Doe door. Zij boekte nu tegen Ditty de Klerk een belangrijke zege, die overigens vooral in de eerste set moeizaam tot stand kwam. In de be nodigde tiebreak kwam Wies van dei- Doe met 4-1 achter, maar haar onver zettelijkheid zorgde toch nog voor een positieve wending (6-7), waarna zij de tweede set redelijk probleem loos met 1-6 won. Het dubbel De Waal/De Looff blijkt een succesfor mule. Het duo bleef de hele competi tie ongeslagen en dat gebeurde ook tegen Souburg. Bij de bereikte 1-4 stand was de druk van de ketel, waar door Barbara Heezen en Wies van dei- Doe hun dubbelspel in drie sets verlo ren. Het Zeeuws kampioenschap stond toen al vast. Om de feestvreugde binnen de Bru se vereniging nog wat extra op te schroeven won ook het eerste damcs dubbelteam de promotiewedstrijd te gen Westkaap uit Westkapelle. In een ongekend boeiende wedstrijd speel den de teams tegen elkaar met 2-2 ge lijk. Toen het aantal gewonnen sets voor beide ploegen hetzelfde bleek te zijn (vijf), was het serieus tellen ge blazen. Het aantal gewonnen games moest uitkomst brengen. De Brusc dames trokken toen aan het langste (kampioens)eind. Met 51 tegen 47 ge wonnen games werd de Westkapelse ploeg geklopt. Vier gewonnen games beslisten derhalve over de promotie naar de hoofdklasse Het begon overi gons allemaal allesbehalve hoopvol, want De Bru-Tèn verloren de eerste twee partijen. Loos Vleugel en Joke Groeneveld kregen in drie sets klop Walter toonde zich met name ver heugd over het optreden van Miranda van der Borst. De zestienjarige Bra bantse turnde het vorig jaar nog voor de Nederlandse Katholieke Gym nastiek Bond en werd bij de ti telstrijd van de NKGB, die de moge lijkheden onderzoekt van een fusie met het KNGV, derde. In januari werd Miranda van der Borst opgeno men in de nationale turnselectie op Papendal. „Zij heeft in vijf maanden het verplichte programma vrijwel on der de knie gekregen", aldus een trot se Ronald Walter, die een half jaar ge leden nog als bondscoach van de katholieke bond werkte en in januari 1986 Hans van Zetten als bondstrai ner van het KNGV opvolgde. Miranda van der Borst kwam uit op een totaal van 71,00 punten. Het gemiddelde van negen werd onbereikbaar door een volledig mislukte verplichte' brugoefening (7,85) en een afstapper van de balk in de keuzestof. Met Pas- cale Bemelen, Jeanette Witte, Wendy Tol en Bianca Doornebosch is er toe komst. De bondscoach heeft evenwel nog meer (en betere, - red.) talentjes tot zijn beschikking. In de pré- olympische klasse, die een zeskamp afwerkte, maakten ook Susanne Bee- repoot en Simone Veldkamp een goe de indruk. Mogelijk is over enige tijd ook Zierikzeese Nynke Botterweg klaar voor de overstap naar de olym pische klasse en de nationale ploeg. HEERJANSDAM - Heerjansdam heeft zaterdag zijn eerste overwin ning behaald in de beslissingscompe titie van het zaterdagvoetbal. De kampioen van la zegevierde voor 1600 toeschouwers op eigen veld met 1-0 van de kampioen van lb IJssel- meervogels. Het enige doelpunt werd in de 43ste minuut gemaakt door Rij nenberg uit een vooorzet van rechts. Scheidsrechter Van de Anker (Ede) deelde vier waarschuwingen uit: aan Sreen en Rijnenberg van Heerjans dam en Jaan de Graaf en Ruud van der Groep van IJsselmeervogels. De lachende derde was het niet spe lende ACV, dat met vier punten uit twee wedstrijden de leiding heeft. De stand ACV IJsselmeervogels Heerjansdam 2 2 0 0 4 7-1 3 1 0 2 2 3-4 3 1 0 2 2 2-7 Hei damesteam van De Bru-Tèn trerd Zecme.* kampioen in de zaterdagcom petitie. Van links naar rechts Adrie de Looff. Wies van der Doe en Corrie de Waal. Barbara Heezen was afwezig ZIERIKZEE - De LTC Zierikzee nam met zeven teams deel aan de zondag competitie: herenteams in de derde en zesde klas, mixedteams in de vierde, vijfde (twee) en zesde klas en een juniorenteam in de vierde klas. Het vierde klas mixedteam was reeds voor de laatste wedstrijd kampioen, maar Astrid Verspeek, Roxane Speelman, Peter Coppoolse en Marco Speelman wilden het kampioenschap ongeslagen binnenhalen, zodat tegen MLTC de mouwen nog eens werden opgstroopt. De ontmoeting in Zierikzee leverde een 5-3 overwin ning op. Na het kampioenschap van vorig jaar en de daarop gemiste promotie nu dus alsnog de stap hogerop. Behalve MLTC kwamen in de vier de klas, waarin het Zierikzeese kwar tet kampioen werd ook het Vlissingse DOS en Westerschouwen uit. DOS be tekende duidelijk het grootste obsta kel, getuige de twee nipte overwin ningen. Zowel in Vlissingen als in Zierikzee eindigde het onderlinge treffen in 5-3 voor de kampioenen. Westerschouwen werd twee keer dui delijk met 8-0 teruggewezen en de eerste ontmoeting tegen MLTC ein digde in Middelburg eveneens in 0-8. Het vorig jaar gedegradeerde heren team heeft in zijn poule in de derde klas het kampioenschap behaald. Op 15 juni spelen Harry Koster, Joop de Vlieger, Jurgen Ensing, Michel de Vlieger en Hans Wohl een promotie wedstrijd tegen een Brabantse tegen stander om via winst terug te keren op het oude niveau. In de poule ver speelde het. Zierikzeese team een punt. In de openingswedstrijd hield Animo Zierikzee op 3-3. De return bij Animo leverde later een 1-5 zege op. Noord-Beveland en MLTC werden twee keer geklopt. Ook het tweede herenteam, be staande uit David Droppert, Ernst Pols, Hans Minnaar en Jordan Lems is poulewinnaar geworden. Om even tueel op te klimmen naar de vijfde klas speelt ook dit team een promo tiewedstrijd op 15 juni. Dit Zierikzee se team verspeelde twee punten via gelijke spelen tegen De Bongerd uit Kloetinge én Westrak uit Oude Ton- ge. Scelveringhe uit Renesse werd twee keer geklopt en De Bongerd en Westrak trokken ook een keer aan het kortste eind. Het derde mixed team slaagde er in de laatste wed strijd niet in om de degradatie te ont lopen. Op de Zierikzeese banen bleek Domburg met 2-6 te sterk, waardoor de Walcherse equipe het vijfde klas- serschap vasthield. Het tweede mixedteam moet ook nog vechten om het vijfde klasserschap te continue ren. In een uitgestelde wedstrijd zal tegen Stellendam minimaal gelijk gespeeld worden. Het juniorenteam van Zierikzee, dat uitkomt in de vierde klas, werd poulewinnaar door in de slot wedstrijd met 5-3 te winnen van MLTC. In Middelburg trokken Mar leen de Vlieger, Patricia Kort, Maruja Speelman, Marco Geels en Martijn Bij de Vaate eerder met 2-6 aan het langste eind. Ook dit team moet op 15 juni een promotiewedstrijd spelen om zich op te werken naar de derde klas. Behalve tegen MLTC moest het Zierikzeese jeugdteam het ook opne men tegen Scelveringhe en De Bon gerd. Het team uit Renesse ontfutsel de Zierikzee het enige punt door in Zierikzee met 4-4 gelijk te spelen. In Renesse werd de uitslag 1-7. De Bon gerd werd twee keer met 8-0 geklopt. De dames- en herenteams van de LTC Zierikzee, die uitkomen in de districtscompetitie hebben inmid dels vier kampioenen: twee heren teams, een damesdubbelteam en een damesenkelteam. Bij het tweede he renteam bleef het spannend tot de laatste wedstrijddag. Hans Kort, Joop Verburg, Wim Ernst en Bert Zondag moesten de laatste wedstrijd tegen Westerschouwen IV winnen, hetgeen gebeurde, waardoor het kam pioenschap een feit was. Het derde herenteam, bestaande uit Arie Bos, Hans Paauwé, Hans Spek, Martin Quist en Piet Bos werd kampioen via een nagenoeg maximale score. Het damesdubbelteam werd kampioen en won ook de promotiewedstrijd tegen Souburg met 3-1. Connie Schaap, Jan- ne Zuiderveld, Gonda Ensing en An- nemarie Doeleman mogen het in de eerste klas gaan proberen. Het twee de damesenkelteam slaagde er net niet in om te promoveren. Lien Kort, Joke Verschoore, Nicole Villerius en Marijke van Koeveringhe speelden in de promotiewedstrijd tegen Noord- Beveland met 3-3 gelijk. Zierikzee won een set te weinig om te promove ren. Naast het poulekampioenschap dus geen promotie. Het mixedteam, dat promoveert naar de derde klas van de landelijke competitie, een niveau dat nog nooit eerder werd bereikt door een Zierikzees team. Van links naar rechts Roxane Speelman, Peter Coppoolse, Marco Speelman en Astrid Verspeek.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 6