JAN SCHEELE, „MANAGER" BIJ RIJKSWATERSTAAT, JUBILEERT Eerste computercertificaten voor leerlingen Willibrordus Succesvol circus-festijn Zierikzeese Beatrixschool ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 30 mei lm Nr. 23938 3 „Die stormvloedkering, dat moest ik meemaken ZIERIKZEE - Parkeerruimte te over voor het gebouw van Rijkswaterstaat te Burghsluis. Een tijdje terug was het daar nog zoeken naar een plaatsje... Van de bijna driehonderd werkne mers zijn er daar nog ruim dertig over. Dertig man van afdeling 5: het bouw bureau. Die verhuizen - evenals de (geslonken) overige vier afdelingen - voor de bouwvak naar het gebouw van Rijkswaterstaat op „Neeltje Jans". Onder die dertig bevindt zich een ju bilaris: ing. Jan Scheele, toegevoegd hoofd organisatie bouwbureau Storm vloedkering. Op 1 juni heeft hij er veertig jaar bij Rijkswaterstaat opzit ten. Twintig juni is de receptie, in het Topshuis. werk noemt hij dat, want de persoonlijke belangen behoren weer tot de taak van anderen. Wat Jan Scheele (samen met zijn door hem gepre zen team) deed en doet is steeds van te voren uitstip pelen: dat werk houdt op, dat start op, kunnen er mensen worden „overgeheveld" of moeten er nieuwe aangetrokken worden. Van de grote tot de kleine deelprojecten toe heeft hij zodoende een totaalover zicht van de totale bouw gehad. En ziet hij nu met voldoening hoe dat werk gereed komt, tastbaar en zichtbaar wordt. Met voldoening, maar ook een beetje triest. De afbouw Het accent ligt nu op de afbouw van de organisatie: ,,Dat heb ik nog nooit meegemaakt. Wanneer vroeger een werk klaar was, zaten ze elders al weer om men sen te springen Jan Scheele is zeer nauw bij die afbouw betrok ken. Hij is voorzitter van de werkgroep afbouw Del tadienst, in het kader van de operatie Drieluik. Dat voorzitterschap slokt - nu de bouwwerkzaamheden ten einde lopen - een groot deel van zijn werktijd op. Daarop is de laatste tijd het accent komen te liggen. Jubilaris Jan Scheele, met de stormvloedkering op de achtergrond, vlakbij zijn kantoor van Rijkswa terstaat op Burghsluis. Nog een week of zes zit hij achter zijn bureau in een schitterend gelegen hoekkamer van dat kantoorpand aan het haventje van Burghsluis. Schitterend omdat hij van daaruit de Oosterschelde van Zeelandbrug tot stormvloedkering kan overzien. Deze zonnige dag glinstert dat Oosterscheldewater. Het water dat zo veel jaren van zijn leven heeft beheerst en dat hij heeft helpen beheersen. Van achter zijn bureau, want Jan Scheele is geen man van het veld. Hij zit met het gezicht gekeerd naar het breedste uitzicht, met in de verte de ranke Zeelandbrug. En met zijn rug naar de stormvloedkering toe. Maar hij hoeft zijn hoofd maar een stukje om te draaien, of op te staan en door de ramen achter hem te kijken, om de Oosterscheldekering in vol ornaat uit het water te zien rijzen. Zo kon hij dat waterbouwkundig werk van wereldformaat als het ware stukje bij beetje zien groeien. Zelf behoorde hij tot de eersten die met de uitvoering van de stormvloedkering te maken kre gen. Draaiboek Jan Scheele stelde namelijk het draaiboek voor de bouw samen. Halverwege de jaren zeventig werd daar anderhalf jaar aan gewerkt en hij is er nog steeds een beetje trots op. Wat houdt dat nu in: zo'n draaiboek? ,,Het gaf goed aan wat er moest gebeuren, dat bleek bij het gebruik", vertelt hij, ,,Er staan drie vier mijlpalen in verwerkt en na iedere mijlpaal kon er worden geëvalueerd." Het maken van dat draaiboek voor de totale studie tot de bouw (een analyseplanning) gebeurde juist weer weinig achter het bureau. Omdat bijvoorbeeld de aannemerij bij de studie was betrokken, was Jan Scheele weinig thuis en veel op pad. Vanuit Bergen op Zoom, waar hij toen nog woonde en werkte, op tal van plaatsen mogelijkheden bestuderend. Een bureauman op pad dus, maar geen probleem. Want zodra Jan Scheele van die plannen voor de stormvloedkering hoorde, had bij hem de gedachte post gevat: „Daar wil ik bij zijn!" „Ik heb dat eigenlijk altijd al gehad", overpeinst hij, „Ik ben altijd bij de werken terecht gekomen die mijn interesse hadden. Daar streefde ik ook wel naar. Wanneer het ene werk ten einde liep, had ik al ter sprake gebracht waar ik graag aan verder wilde gaan." Manager Jan Scheele zou bestempeld kunnen worden als een manager. Hij is één van de twee rechterhanden van ir. Tj. Visser, hoofd van het vijf afdelingen tellende bouwbureau. De officiële term van de functie van Jan Scheele is toegevoegd hoofd organisatie, pc an dere rechterhand van Visser is ir. L. J. C. Huis in 't Veld, toegevoegd hoofd uitvoering. „Manager" Jan Scheele is speciaal belast met het instandhouden van een doelmatige organisatie voor het realiseren van de stormvloedkering. Dat houdt voor ieder onderdeel(tje) van het project in: daar moeten zoveel mensen komen in die en die functies. Aantallen, soort, kwaliteit, de „harde kant" van het Afbouwen. Een minder leuke bezigheid, maar Jan Scheele prijst zich gelukkig dat de inkrimping bij Rijkswaterstaat grotendeels door natuurlijke af vloeiing (VUT) heeft kunnen verlopen en velen op an dere plaatsen konden worden tewerkgesteld. Er is nog niemand gedwongen ontslagen. „Drieluik ver loopt vrij goed, zegt hij, al doen zich wel probleem pjes voor en is solidariteit soms ver te zoeken." Maar toch: „We zijn zoveel mogelijk aan de wensen van de mensen zelf tegemoet gekomen," geeft hij aan, „hoe wel de nood toch wel eens heel hoog is. Voor honk vaste mensen is het bijvoorbeeld heel moeilijk om overplaatsing te aanvaarden." Verhuizen Zelf heeft hij daar, omdat er een keer of vier moest worden verhuisd, thuis ook wel problemen mee ge kend. Meestal verbleef hij een jaar of tien in een plaats. „Dan ben je net ingeburgerd. M'n vrouw heeft het bij het weggaan wel eens moeilijk gehad. Maar na een maand was het altijd weer over. Ze maakt ge makkelijk contacten. En vooral toen de kinderen klein waren, waren die door schoolbezoeken en 'der gelijke gemakkelijk gelegd." Axel/Zierikzee Uit Zierikzee gaat Jan Scheele niet meer weg. De familie kwam er in 1977, het jaar van de start van de bouw van de stormvloedkering, te wonen. De vier kinders zijn inmiddels het huis uit, maar hij en zijn echtgenote wonen er bijzonder graag. Hij is trouwens Zeeuw, geboren in Axel, in Zeeuws-Vlaanderen waar meer Rijkswaterstaters het levenslicht zagen. Ook Jan Scheele wilde altijd al in de waterbouw. „Wat wil je, je bent in zo'n gebied geboren, ontmoet mensen die daar werken. In Zeeland kom je nu eenmaal vlug ger op dat idee dan in Drente..." Nog een jaartje in de „dubbeldekker", zoals het wa terstaatsgebouw op Neeltje Jans wordt genoemd, tot het einde van het project is bereikt en de afbouw is voltooid. Het volgende draaiboek (gebaar: zó'n pil) voor de overdracht van de kering aan de toekomstige beheerder, de dienstkring Deltakust ligt al gereed. Volgend jaar: de VUT Daarna gaat Jan Scheele (natuurlijk verloop!) in de VUT. Na eenenveertig jaar Rijkswaterstaat. In '46 be gonnen met herstel oorlogsschade in Zeeuws-Vlaan deren, werd hij van medewerker tot hoofd van een ontwerpafdeling, om daarna als stafmedewerker be drijfskundige ondersteuning aan de studie voor de stormvloedkering te beginnen. Verhuizingen van Axel naar Tbmeuzen, Bergen op Zoom, om in Zierikzee terecht te komen, waar hij ou derling/scriba van de Gereformeerde Kerk vrijge maakt is. Ook die kerkelijke besognes kosten hem veel tijd, maar daar gaat hij in de VUT zeker mee door. De laatste tien jaar kwam er niet meer van or gelspelen, weinig tijd en het instrument was versle ten. Maar voor wie hem met zoveel genoegen in zijn stem over muziek en Bach hoort spreken, lijdt het geen twijfel dat Jan Scheele die liefhebberij straks weer gaat oppakken. Met succes Input-project afgesloten ZIERIKZEE - De Sint Willibrordus basisschool in Zie rikzee heeft als eerste school op Schouwen-Duiveland een groep leerlingen afgeleverd, die de zogenaamde input-eomputercursus met succes heeft afgerond. De Nutsspaarbank te Zierikzee heeft enige jaren geleden het initiatief genomen om met financiële steun het eom- puteronderwijs ook al op de basisscholen te bevorderen. De Sint Willibrordusschool maakte hier dankbaar ge bruik van met bovengenoemd resultaat. liet leren van verleden en tegenwoor dige tijd en breuken. De mogelijkhe den zijn eigenlijk onbeperkt. Aan het project op deze school heb ben 23 kinderen deelgenomen en zijn ook allen geslaagd. Was het dan zo ge makkelijk? Volgens schooldirecteur P. van der Sneppen zeker niet. Hij be nadrukt het speelse karakter van de cui-sus'. „Spelenderwijs kun je de leerlingen van de groepen zeven en acht wijzen op de mogelijkheden van de computer. Natuurlijk zijn het nog geen programmeurs, maar toch vind ik het heel belangrijk", aldus Van der Sneppen. Enthousiasme Hij staat in zijn enthousiasme niet alleen. Vanzelfsprekend denkt de bank er hetzelfde over en ook het on- derwijsteam heeft met een bijscho lingscursus aangegeven, dat zij het helemaal ziet zitten. Gecompleteerd met de aanhoudende hulp van vier moeders (de dames Hasselmeyer, Stamperius, Baris en Wesdorp) kon het project eigenlijk niet stuk. Toen de lagere scholen van 'weleer' werden omgezet in de basisscholen kwam de gemeente over de brug met geld voor computers. Ook de Sint Willibrordusschool kreeg er twee. Aangevuld met een apparaat van de bank ging de schoolleiding aan de slag. Volgens Van der Sneppen biedt de apparatuur veel meer mogelijkhe den, dan alleen het afnemen van exa mens. Zo gebruikt de school de nieu- -nve techniek bijvoorbeeld ook voor De laatste jaren wordt veel gespro ken over de computer en vanaf welke leeftijd kinderen geconfronteerd moeten worden met dit fenomeen. Voor Van der Sneppen staat het bui ten kijf, dat juist al op de basisschool bij leerlingen van ongeveer tien tot twaalf jaar al een en ander bijgeleerd kan worden. Geen ingewikkelde pro gramma's, maar toch wel een ba sispakket aan basic-toepassingen. Blij Vandaar dat Van der Sneppen blij is met de investeringen van zowel de gemeente als de bank. Hij twijfelt er niet aan, dat volgend schooljaar weer verder gegaan wordt met het project. Tijdens de plechtigheid in de school was ook A. J. R Zwart van de Nutsspaarbank aanwezig. Ook hij toonde zich zeer tevreden over het verloop van het project. Bankmedewerker Zwart (midden) deelt de certificaten uit, terwijl directeur Van der Sneppen (links) toekijkt. Scapino brengt leerlingen in feeststemming ZIERIKZEE - Wie het Amsterdamse Scapino Circus naar de school haalt, kan er zeker van zijn, dat de leerlin gen er enthousiast op reageren. Die wetenschap hebben de ouders en leerkrachten donderdag op kunnen doen bij een Scapino-project op de Beatrixschool te Zierikzee. Zo'n 50 kinderen namen deel aan het circus en hadden daar de handen aan vol; maar met veel succes. Lerares Magda Renden vertelt, dat de school ieder jaar een kunstzinnig project mag kiezen en deze keer viel de keuze op de Scapino Dansdag. Drie medewerksters van de groep kwamen donderdagmorgen al vroeg naar Zierikzee en gingen met de scho lieren aan de slag. Alles draaide om het circus. Scapino moest een voor stelling geven, maar de dieren waren verdwenen. Dat was voor de leerlin gen geen enkel punt. Met voldoende schmink, kleding en hard oefenen zouden zij wel vooreen oplossing zor gen. Hele dag Er werd een hele dag uitgetrokken voor de voorbereidingen, zodat het feest toch kon doorgaan. Na het nodi ge werk - volgens Magda Renden is er enorm veel werk verzet door de kin deren - kon de voorstelling 's middags toch doorgaan. Terwijl de ouders gespannen wachtten in de gymzaal en de muziekband begon te draaien, kwam het kleurige gezelschap de zaal binnen. De stemming zat er meteen De drie Scapino-clowns stelden om beurten de verschillende dieren voor. Allereerst kregen de vogeltjes de kans zich te presenteren. Prima ge schminkt en voorzien van passende kledij gaven zij een staaltje van hun kunnen, waarna het de beurt was aan de paarden. De scholieren waren tot in de puntjes verkleed als paard. Daarbij ontbraken zeker de manen natuurlijk niet. Vervolgens was het aan de olifan ten om het circus op te luisteren. Voorzien van een lange slurf en grote oren toonden de scholieren hun kun sten en deden zij een van de Scapino- clowns na. Hoewel ongebruikelijk voor een circus, waren ook de vissen van de partij. De leeuwen maakten een en ander compleet. De leerlingen werden 'overgoten' met applaus van de ouders, die in groten getale naar het circus toekwamen. De Beatrixschool telt drie afdelin gen. Deze keer deden er twee aan het project mee. De MLK-groep (Moeilijk Lerende Kinderen) nam de uitbeel ding van de vogels, leeuwen en paar den voor haar rekening, terwijl de zeer moeilijk lerende kinderen zich toelegden op het uitbeelden van de olifanten en de vissen. Herhaling Magda Renden toonde zich na af loop zeer tevreden over zowel de inzet van de scholieren als het Scapino- project. „Het is zeker voor herhaling vatbaar, al betekent dat niet dat het volgend jaar al weer terugkomt", ver telt ze. Als het aan de kinderen ligt, mag uit hun enthousiasme worden opgemaakt, dat het nog beter van daag dan morgen herhaald wordt. Circus in de Beatrixschool met de paarden voorop. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Bezorging (van 18.00-19.00 uur): 01119-1941. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719. 01110-4669. 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 40,00; per jaar f 152,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3