Zierikzee moet vervuilde grond zien kwijt te raken Gemeente onderhandelt over verwerving 'Rookende Moor' Bak ze bruin PLAN VOOR RUILEN SCHOOLGEBOUWEN KERKWERVE Voormalig bedrijfsterrein Van der Wekken Ten behoud van uniek winkelpand Autobedrijf Van Dijke uitgeroepen tot Gouden Wiel Dealer 1986 MIDDKN MIDDLNS'IAND Westerschouwse commissie financiën Oefening brandweer Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE i t ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 29 mei 1986 Nr. 23937 3 ZIERIKZEE - Zierikzee moet maar zien hoe ze de ver vuilde grond van het voormalig bedrijfsterrein van Van der Wekken aan de Rozemarijnstraat in de regio kan kwijtraken. De gemeente heeft zich in dit verband met een verzoek om een oplossing gewend tot de Reinigings dienst Schouwen-Duiveland, die zich er thans nog nader over beraadt. Dat deelde wethouder P. de Rijke dinsdagavond mede tijdens een openbare vergadering van de com missie publieke werken bij de bespreking van het activiteitenpro gramma ten behoeve van het meerja renperspectief 1987 tot en met 1990. Voor de kosten van herinrichting 425.000,—) van dit voormalig be drijfsterrein werd rekening gehou den in het bestedingsplan 1983. De werken kunnen echter pas worden uitgevoerd als de sanering heeft plaats gevonden. Een probleem bij die sanering vormt de afvoer naar el ders in de regio van de verontreinigde grond. De Rijke sprak in dit verband van grond, die tussen de wal en het schip valt, daar ze niet in aanmer king komt voor een vergoeding van het rijk. Tbt nu is hem slechts één plek in Zeeland (bij Borssele) bekend waar dergelijke grond gestort mag wor den. In de regio zou een overeenkom stige plek gevonden moeten kunnen worden. Financieel aspect Een extra financieel aspect, dat bij deze zaak kan spelen, zo liet de secre taris weten, is het feit, dat de ge meente wordt gevraagd te willen voorfinancieren. Overigens erkende De Rijke nog wel, dat hij thans wat meer hoop had op het vinden van een locatie in de re gio voor het storten van de betreffen de grond. Vervuilde grond zal ongetwijfeld ZIERIKZEE - 'De Rookende Moor', gevormd door twee monumentale panden in de Korte Sint Janstraat, her bergt een zeer oudheidkundig waardevol winkelinte rieur. Zonde om dat te laten verpauperen, zo meent het Zierikzeese gemeentebestuur en men onderhandelt met de eigenaar thans derhalve over het verwerven van 'De Rookende Moor' door middel van ruiling met een twee tal panden aan de Pieterseliestraat. RENESSE - Nieuwsbodefotograaf Johan D. C. Berrevoets keek maandag wel heel vreemd op toen hij bovenstaande reclamebord bij een Renesser mid denstander op de stoep zag staan. Het bedrijfsleven kent een grote mate van innovatie, maar dat er ook al aardbeien gekweekt worden die gebakken kun nen worden, was ons niet bekend. De beide dames, waarvan de rechtse al klaar staat met een koekepan, zien het duidelijk ook niet zitten. KERKWERVE - In de raadsvergadering van woensdag van de gemeente Middenschouwen vroeg SGP/RPF- raadslid J. L. F. Bolleman hoe het er voorstond met de „schoolgebouwenruil" in Kerkwerve. Het blijkt, dat er een gemeentelijk plan bestaat om de Christelijke en openbare basisschool in Kerkwerve van gebouw te laten ruilen. Het monumentale winkelpand in de Korte Sint Janstraat staat sinds het vertrek van de heer A. G. J. van den Eynde, de voormalige vermaarde exploitant, ruim een jaar geleden, ongebruikt leeg. Het gemeente bestuur wil voorkomen, dat de tand des tijds panden en interieur verder zal aantasten en overweegt derhalve ook een grondig herstel en restaura tie waar een krediet van 300.000, voor wordt geraamd. Eén en ander kwam dinsdagavond aan de orde in de openbare vergade ring van de commissie publieke wer ken tijdens de bespreking van vele projecten ten behoeve van de middel lange termijnplanning 1987 tot en met 1990. Instemming ,,Ik wist niet dat we 'De Rookende Moor" hadden aangekocht", luidde de lakonieke reactie van W, F. Spren- gelmeijer (RU) bij het zien van het voornemen tot bovengenoemde restauratie. Uiteraard kreeg hij di rect bijval van de andere commissie leden, die er ook het hunne van wil den weten. Een voorstel tot aankoop had de gemeenteraad ten slotte nog niet gezien. Gemeentesecretaris A. G. Izeboud gaf een korte toelichting op de motie ven van het college 'De Rookende Moor' te willen verwerven en ontving daarop meteen de instemming van al le commissieleden. Allen waren het er over eens, dat NIEUWERKERK - De im porteur van Nissan automo bielen, Nissan Motor Neder land b.v. te Lisse, heeft haar 170 dealers het afgelopen jaar opnieuw getoetst op alle facet ten van een modern automo bielbedrijf. Naar aanleiding daarvan is autobedrijf Van Dijke te Nieuwerkerk be noemd tot Gouden Wiel Dealer 1986. De test vond plaats aan de hand van een programma dat zware eisen stelt aan bedrijfs- kwaliteit, waarbij aandacht wordt besteed aan service, ver kooptechniek, huisvesting, management, administratie en uitrusting. INDE De onderscheiding moet de consument garanderen dat het bedrijf voldoet aan de normen van de importeur ten aanzien van organisatie en prestatie en dat het zich optimaal inzet voor de behartiging van de be langen van de klant. vooral het waardevolle winkelinte rieur gehandhaafd dient te blijven, maar dat de mogelijkheden tot een toekomstige bestemming van het pand daardoor 'uiteraard beperkt zullen zijn. Izeboud gaf te kennen, dat het col lege zich daar nog nader over dient te beraden. Hij liet weten, dat een eind- aanbod ten aanzien van de voorge stelde ruiling van panden inmiddels bij dé huidige eigenaar van 'De Roo kende Moor' voorligt en dat een defi nitief raadsvoorstel derhalve in de vergadering van juni kan worden ver wacht. Veel wensen Tijdens de hoofdstuksgewijze be handeling van het activiteitenpro gramma bleken voor de komende ja ren zeer vele belangrijke wensen te leven, die - uiteraard - niet alle even snel gerealiseerd kunnen worden. De commissie had dan ook enkele uren nodig om uit dat rijk gevulde activi teitenprogramma een weloverwogen prioriteitenlijst samen te stellen. Het treffen van stedebouwkundige maatregelen kreeg daarbij - evenals voorgaande jaren - de hoogste urgen tie toegekend. Ongetwijfeld tot groot genoegen van wethouder P. de Rijke werd de lijst direct voortgezet met de 'Herbestratingen.' Diverse malen heeft hij laten weten een structurele reservering van 80.000— per jaar voor deze werk zaamheden te laag te achten en dit keer kreeg hij daar steun van zijn fractiegenote M. A. Bij de Vaate- Rozendaal. Zij stelde voor die struc turele reservering voor 'Herbestra ting' tot 120.000,— te verhogen en de post derhalve minder afhankelijk te stellen van eventuele financiële mee vallers. De overige commissieleden deelden dat advies echter niet en hiel den zich aan de toevoeging van 80.000,—. Continuïteit Continuïteit in de rioleringswerk zaamheden achtte men van groot be lang en de vernieuwing van het hoofdriool in de Lange Nobelstraat en het aanbrengen van bestratingen in zogenaamd brekerzand werd dan ook op de derde plaats van de priori teitenlijst gezet. Op de vierde plaats volgde de aanleg van bestratingen voor 56 parkeerplaatsen op het huidi ge betegelde terrein aan de Nieuwe Bogerdstraat, gekoppeld aan de aan leg en inrichting van een speelplaats aldaar. Eensgezindheid bestond er binnen de commissie over de nummers vijf, zes en zeven van de 'Top Tien', maar enige discussie vergden wel de laat ste drie projecten op het lijstje. Eens bleek men het over voorzie ningen voor brandbeveiliging in het stadhuis; vervanging van de vracht auto met autolaadkraan voor de dienst gemeentewerken en wijzigin gen aan de doorspoelapparatuur van het toiletgebouw aan 't Luitje. D. van der Wekken (PvdA) pleitte er voor de vernieuwing van de vloer bedekking in de lokalen van 't Kof schip en vooral ook de aanpassingen van de schoolgebouwen 't Kofschip en 't Mierenest in verband met de in voering van het basisonderwijs, op de achtste plaats van de prioriteiten lijst te zetten. Aanvankelijk leek hij de overige commissieleden, die ande re prioriteiten voor ogen hadden, daar niet in mee te krijgen. ook worden geconstateerd bij een oriënterend onderzoek op het (straks) voormalige woonwagencen- trum 'De Val'. Mevrouw M. A. Bij de Vaate- Roozendaal pleitte er voor het ter rein, na afgraving mooi op te knap pen, zodat de aanblik bij het komen en gaan op de Zeelandbrug aanzien lijk fraaier zal worden. Zij werd er echter op gewezen, dat de betreffende grond eigendom is van het water schap en dat deze instantie op basis van de erfpachtovereenkomst een ge lijke hoeveelheid aan hetgeen is afge voerd wellicht zal terugeisen. Verplaatsing Mevrouw Bij de Vaate had graag ook een reserve gevormd willen zien ten behoeve van de verplaatsing van het terrein van de dienst gemeente werken van de Korte Nobelstraat naar het Industrieterrein. Dat laatste - locatie Industrieterrein - liet zij na een duidelijke motivatie van de di recteur gemeentewerken echter met een vallen. Wel hield ze vast aan ver plaatsing naar 'elders', daar ze de vestiging van dit terrein in de bin nenstad niet juist achtte, op grond Daarop memoreerde Van der Wek ken dat de aanpassingen aan ge noemd schoolgebouw bij de begro tingsbehandeling aan het meerjaren perspectief werden toegevoegd. Hij verbaasde zich derhalve over het feit, dat deze werkzaamheden nu zo ge makkelijk naar achteren geschoven dreigden te worden. Zijn opmerking had succes en resulteerde alsnog in die gewenste nummer-acht-notering op de prioriteitenlijst. Een verdeeld advies bracht de com missie uit ten aanzien van de negende plaats, te weten: uitbreiding van de openbare verlichting in Malta, aldus de voorkeur van de heren J. J. Ge- leijnse (VVD) en Van der Wekken en aanleg van het fietspad van de West- brug langs de Laan van St. Hilaire naar de Hoofdpoortstraat, volgens de voorkeur van mevrouw Bij de Vaate en de heer Sprengelmeijer. Herinrichting binnenstad Voor de herinrichting binnenstad bleek op het activiteitenprogramma een bedrag van 750.000,— te zijn op gevoerd. Een cijfer, dat er volgens de deskundigen, min of weer willekeu rig was uitgerold naar aanleiding van een vergadering van de verkeerscom- missie. Een zeer globale raming, daar op dat moment nog niet eens het in middels veelbesproken praatstuk van de ZOC ten aanzien van die her inrichting binnenstad was aangebo den. Van der Wekken en Geleijnse bleken eensgezind in hun opvatting, dat dit project het beste in fasen op gevoerd zou kunnen worden. Me vrouw Bij de Vaate voelde daar in eerste instantie niets voor, omdat vol gens haar dan valse verwachtingen gewekt zouden kunnen worden. Na enige discussie kon zij echter toch meegaan met het voorstel van Ge leijnse om voor die herinrichting bin nenstad drie fasen van 500.000,— op te voeren. Op de tiende plaats van de prioriteitenlijst voor het meerjaren perspectief werd daarop de eerste fa se van dit project geplaatst. Overigens zijn er achter deze eerste tien prioriteiten nog talloze andere belangrijke wensen, die de commis sieleden graag binnen afzienbare tijd gerealiseerd zouden zien. Dat kwam duidelijk tot uiting bij de hoofdstuksgewijze behandeling van het activiteitenprogramma. Zo zullen er voorzieningen getrof fen moeten worden aan de semi- permanente lokalen van het voorma lig schoolgebouw van 'Binnen de Veste' aan de Mosselboomgaard, ten behoeve van de nieuwe gebruikers. Geleijnse vond dat daar een fors be drag 47.500,—) voor was opgevoerd. De Rijke gaf hem te kennen, dat er toch enkele voorzieningen, die geld kosten, getroffen moeten worden en dat daarmee echt nog niet aan alle wensen van de gebruikers tegemoet gekomen zal worden. De Kluut Van der Wekken verwees naar het vrijkomen van de lokalen van De Kluut en vroeg zich af of de gemeente met aankoop daarvan in het meerja renperspectief reeds rekening diende te houden. De secretaris liet weten, dat de aankoop van een pand daar niet in thuis hoort, het opknappen en restaureren wel. Over wel of geen aankoop van De Kluut zal derhalve eerste in de raad een beslissing geno men moeten worden. Aan het gebouw van de UW aan het Kerkhof zullen binnen afzienbare tijd enkele voorzieningen in het ka der van achterstallig onderhoud ge troffen dienen te worden. Er wordt een bedrag van 17.500,— voor ge raamd. Een pro memoriepost stond opge nomen ten behoeve van een gemeen telijke bijdrage in de restauratie kosten van het interieur van de Grote Kerk. De hoogte daarvan is echter afhankelijk van de subsidie toekenning door WVC en de Provin cie Zeeland. Mevrouw Bij de Vaate van de vele klachten, die bij haar wa ren binnengekomen. Onderzoek Geleijnse memoreerde dat er ten aanzien van deze door de raad aan de orde gestelde materie een onderzoek naar de vestiging van de dienst ge meentewerken zal worden verricht. De uitslag van het onderzoek wilde hij derhalve liever afwachten. Van der Wekken toonde zich hele maal geen voorstander van verplaat sing en vond dat de vestiging van het terrein van de dienst gemeentewer ken bij het levendig karakter van een stad hoort. Bovendien beschouwde hij de dienst gemeentewerken als een service-instituut naar de burgers toe, waarvan de lijnen dus kort moeten zijn. Ook de heer Sp.Fengelmeijer zei de noodzaak van verplaatsing zowel nu als in de toekomst niet in te zien. Sprengelmeijer informeerde op zijn beurt naar de mogelijkheid van reserveren ten behoeve van de aan passing van het terreintje in de Hof- ferstraat (het zogenaamd Meerdink- complex). Hij memoreerde, dat onderhandelingen daarover reeds bij de besprekingen betreffende de her inrichting van plan Buijse waren toe gezegd. Tot zijn tevredenheid kon hij van de voorzitter vernemen, dat die onderhandelingen zeer recent nog waren gevoerd en zeker nog vervolgd zullen worden, ten behoeve van (een (hoewel niet optimale, maar toch) be tere verkeerssituatie in de Hof- ferstraat. sprak de hoop uit, dat voor dit kerk gebouw in de toekomst een goede be stemming gevonden zal worden. Haar gedachten gingen uit naar op voeringen van historische toneelspe len als bijvoorbeeld 'Elkerlyk'. Geleijnse memoreerde de wat schampere reactie van de raadsvoor zitter toen hijzelf bij de begrotingsbe handeling zijn twijfel had uitgespro ken over de start van de reconstructie van het verkeersplein. Hij informeer de thans - enkele maanden later - der halve naar de stand van zaken. Een goed moment, zo bleek, want juist maandag was een voorstel van Rijkswaterstaat binnen gekomen ten aanzien van de verkeersplein-recon structie. De secretaris zei daar thans nog geen verdere mededelingen over te kunnen doen. Wel zei hij naar aan leiding van deze brief de indruk te hebben gekregen, dat het ministerie inderdaad dit najaar met het werk zou willen beginnen. Trap Een zaak, die niet op het prioritei tenlijstje behoefde te worden opge voerd, betrof het aanbrengen van een zogenaamde langzaamop trap (met grote brede treden) tegen de westha- vendijk, zodat ook mensen met fiet sen en ouders met kinderwagens het traditionele 'weekendrondje' kunnen maken. Directeur gemeentewerken de heer D. D. J. van der Poel liet na melijk weten de opdracht tot uitvoe ring daarvan reeds te hebben ontvan gen. Overigens bleek het ook te kunnen voorkomen, dat wensen uit het acti viteitenprogramma worden ge schrapt. Dat gebeurde op voorstel van Van der Wekken met het project Herinrichting Stratenplan Malta dat al jaren staat opgevoerd tegen een fors bedrag: 1.020.000, Hij vroeg zich af of een dergelijk ingrijpend karwei nog steeds de be doeling is, of dat kan worden volstaan met incidentele aanpassin gen indien noodzakelijk. Mevrouw Bij de Vaate was het met hem eens, dat het project beter van de lijst ge schrapt kon worden, temeer daar vanuit de bevolking ook geen wensen betreffende een totale herinrichting naar voren komen. Ook de overige commissieleden konden zich erin vin den. Wat Van der Wekken betrof had ook de post Inrichtingskosten De Val als jachthaven 10.000.000,—) geschrapt mogen worden. Geleijnse zag het pro ject ook niet direct gerealiseerd, maar wilde er nu toch nog geen 'nooit' tegen zeggen. Zo bleek ook wethouder De Rijke er over te den ken. Huisvesting Een zaak, die zeker in de wat nabij ere toekomst gaat spelen, betreft de aanpassing van de kantoorruimte van de afdeling financiën en vervol gens ook de uitbreiding van de huis vesting gemeentesecretarie. De heer Izeboud gaf een ampele toelichting op de noodzaak van één en ander. Voor de verder uitbreiding van de gemeentesecretarie gaan de gedach ten uit naar het restaureren, renove ren en wellicht gedeeltelijk amoveren van de panden hoek Verrenieuw- straat-Maarstraat. Een grove indica tie van de kosten geeft een bedrag aan van 750.000,—. Als voorberei dingskrediet voor het maken van een besteksgereed plan is een bedrag no dig van 45.000,—. BURGH-HAAMSTEDE - De com missie financiën van de gemeente Westerschouwen vergadert maand;ig 2 juni om 16.30 uur in het gemeente huis te Burgh-Haamstedc. Dc bijeen komst is zoals gebruikelijk open baar. De leden van de commissie spreken onder meer over de aanschaf van een nieuw perslucht-vulstation, maatre gelen inzake de bestrijding van klei ne criminaliteit; de aankoop van een buitenboordmotor reddingsbrigade en het schoonhouden van het gemeen tehuis. De Christelijke basisschool heeft qua grondoppervlakte problemen met uitbreiding om volledig als ba sisschool te kunnen functioren, ter wijl de ruimer gelegen openbare Prinses Ireneschool als basisschool voldoende zou hebben aan het ge bouw van de CNS. Voor de Christelijke basisschool een goede oplossing, maar medezeg genschapsraad en onderwijzend per soneel van de Prinses Ireneschool zijn er minder gelukkig mee. Bekend is, dat de conditie van het Christelijk schoolgebouw niet optimaal is door achterstallig onderhoud. De Prinses Ireneschool zit bepaald niet te sprin gen om een verhuizing. Ze zitten uit stekend in hun eigen gebouw, is hun opvatting, desgevraagd verwoord door schooldirecteur H. Schipper. Een woordvoerder van de gemeen te verklaarde, dat dit gemeentelijk initatief tot scholenruil (beide ge bouwen zijn eigendom van de ge- meente)is ingegeven met de opzet beide Kerkwerfse scholen met finan ciële steun van het rijk zo spoedig mogelijk tot basisschoolgebouwen te transformeren. Daarmee werd een streep gezet door het oorspronkelijke plan, waar bij de Prinses Ireneschool een extra lokaal zou krijgen en de C. N. S. de beschikking zou krijgen over de tota le tegenover de school gelegen twee- klassige kleuterschool. Het ministerie van onderwijs wilde geen medewerking verlenen aan het betrekken van die kleuterschool bij de plannen. Wanneer de scholenruil doorgaat, kan de Christelijke basisschool op korte termijn worden geholpen, gaf de gemeentelijke woordvoerder te Vervolg van pag. 1 De oefening, waarbij de beide hoge- /lagedrukwagens en de nieuwe hulp verleningswagen werden ingezet ver liep goed. Fierens geeft overigens wel aan dat er veel geleerd is: „Doordat het de eerste keer was dat wc een der gelijke oefening draaiden, bleken er nog wel wat zaken voor verbetering vatbaar. Daar zullen we de komende weken door middel van een uitge breide evaluatie aandacht aan beste den en dan op korte termijn nog maals een soortgelijke oefening houden." Geslaagd In de afgelopen weken is overigens een aantal leden van de vrijwillige brandweer geslaagd voor ccn exa men. Voor hot diploma Hoofd Brand wacht slaagden Adric Heijboer, Dick Quant, André Deurloo, Jan Koster en Menno Bin. Voor het diploma Brand wacht Tweede Klas slaagde Koert Snijders. verstaan. Hij gaf daarbij de verzeke ring, dat het Christelijk schoolge bouw volledig zal worden opgeknapt voor het geval de openbare school daarvan gebruik zal maken. En dan heeft de Ireneschool volgens hem de beschikking over meer ruimte dan voorheen op de oude lokatie. In openbare commissievergadering Het enige dat er tijdens de raads vergadering over die scholenruil werd gezegd was het antwoord van de nieuwe wethouder van onderwijs W. G. Renden: „Deze week is er overleg met de medezeggenschapsraad en on derwijskrachten van de Prinses Ire neschool over deze kwestie. Daarna komen de plannen ter spra ke in de nieuwe commissie Algemeen Bestuurlijk Zaken, die op 18 juni zo als gebruikeljk openbaar zal verga deren. In die commissievergadering hebben medezeggenschapsraden, be sturen van scholen, ouders (kortom: alle betrokkenen - red.) spreek recht," Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaal. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Bezorging (van 18.00-19.00 uur): 01119-1941. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 40,00; per jaar f 15230; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 50/0 B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftetijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W. 1 f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3