n Dorp bewaart geheimen musicoiumn Vestiging en vertrek centraal in onderzoek van Zeeuwse PPD Boekje over vliedbergen ziet het levenslicht Een Schouwse space shuttle vanaf Cape Krayestein ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 27 ...ei 1986 Nr. 23936 9 MIDDELBURG - Gedeputeerde mr. J. P. Boersma zal op donderdag 29 mei 0111 10.00 uur in de GS-zaal in het provinciehuis te Middelburg het eerste exemplaar van het boekje 'Vliedbergen - tekens van tijd in het Zeeuwse landschap' in ontvangst nemen. kenmerkend element in het Zeeuwse landschap, hoewel er in de loop van de tijd vele verdwenen zijn. Zo zijn er van de vijftig vliedbergen die er ooit op Schouwen-Duiveland waren nog slechts twee over. Op Walcheren en Zuid-Beveland is thans nog de groot ste concentratie te vinden, hoewel er ook daar o.a. ten gevolge van ruilver kavelingen tientallen verdwenen zijn en er in de toekomst nog zullen ver dwijnen, als de waarde ervan niet voldoende onderkend wordt. In Zeeuwsch-Vlaanderen loopt één van de drie nog aanwezige bergen zo de kans aan een geplande stadsuitbrei ding ten offer te vallen, althans de kenmerkende landschapskarakte- ristieken van het bijbehorende ter rein. De Zeeuwse bergjes hebben lang tot de verbeelding van bewoners en van nieuwsgierigen van buiten ge sproken; er zijn dan ook heel wat me ningen over hun oorsprong en functie geuit. Met name in de laatste decen nia is er grondig historisch en archeo logisch wetenschappelijk onderzoek naar de vliedbergen gedaan. In het boekje worden de resultaten van die onderzoekingen in een voor een breed publiek toegankelijke stijl verhaald. De publicatie biedt meer. In het raam van de ontstaansgeschiedenis van de bergjes wordt de geschiedenis van het Zeeuwse landschap en van de be woning in deze streken op heldere wijze beschreven. Bovendien zijn alle thans nog in Zeeland bestaande vliedbergen en holle stellen in beeld gebracht, zodat deze uitgave ook als een tijdsdocument waarde heeft. De auteurs van het boekje zijn Kees Bos en Bas Oele. De uitgave is tot stand gebracht door de Stichting NRI (Natuur- en Recreatieinforma tie). Deze stichting stelt zich o.a. ten doel om goede, verantwoorde publi caties, bijvoorbeeld met betrekking tot het landschap, goedkoop uit te ge ven. Toelichting Vliedbergen zijn nog steeds een In Utrecht vindt momenteel de ruimtevaartmanifestatie SPACE '86 plaats. Vorige week zijn we er een dagje heen geweest. We gingen even naar de maan en stonden aan de voet van een levensgrote maanlander, we snuffelden in een echte Spacelab, we lagen op de grond in kille koepels en blikten omhoog naar de sterrenhe mel terwijl futuristische muziek weerklonk. Alleen het Limburgse accent van Chriet Titulaer herinner de ons eraan dat wij ons nog op het ondermaanse bevonden. Er liepen zelfs levensechte maanastronauten rond die in de waan verkeerden dat zij een soort kerstman waren want iedereen die ze tegenkwamen gaven ze een hand en trotse vaders namen de kans waar om hun toekomstig Wubbo Ockeltje aan de hand van een maanman te fotograferen. Het was een boeiende dag. Alleen onze jongste zoon botste met zijn hoofd te gen een satelliet. Wanneer deze kosmische confrontatie in het heelal had plaatsgevonden was de schade enorm geweest. Nu bleef de schade beperkt tot een lichte schram verge zeld van de troostende opmerking dat 'meneer Titulaer er wel een verf je over zal smeren'. Over de satelliet wel te verstaan. Op zo'n ruimtevaarttentoonstel ling zie ik ze een beetje vliegen. Ik kan er gewoon niet bij. Er was een afdeling waar je met computers kon experimenteren. Je ziet jongens van een jaar of elf dat met het grootste gemak doen. Als afstammeling uit een vervlogen tijdperk heb ik op het beeldscherm van de computer de vol gende diepzinnige woorden geschre ven: 'Ik snap er geen bal van!' Onge twijfeld snapt de computer op zijn beurt daar ook niets van, zodat ik toch het gevoel heb een gelijkspel met de wetenschap te hebben be haald. Wat voel je je een nietig wezentje als je op zo'n dag alle duizelingwek kende getallen en afstanden op je laat inwerken. Door alle galactische nevels raak je zelf beneveld en je ziet in dat de spreuk waar is die zegt dat één baan in een space shuttle rond de aarde je een andere kijk op het we reldgebeuren geeft. Maar nu iets heel bijzonders. Zater dagavond wordt er vanaf 'Cape Krayestein' een muzikale space shuttle gelanceerd. Volgens het vluchtleidingscentrum kan een re cord aantal astronauten mee in deze muzikale reis om de wereld. De baan die de shuttle zal beschrijven loopt voor een groot deel over het noorde lijk halfrond en voor een klein deel over het zuidelijk halfrond. Duide lijk zal een aantal Europese landen in zicht komen, maar ook het ijskou de Groenland, het snikhete Arabië en het verre Japan zijn in de vlucht opgenomen. Zo nu en dan zal de shuttle een landing maken om het muzikale gebeuren in die landen van dichtbij mee te kunnen maken. De vlucht staat onder leiding van de negen kinderkoren van ons ei land. De in Brouwershaven woon achtige leider van het vluchtlei dingscentrum verzekerde mij dat de ze vlucht absoluut veilig is omdat de energievoorziening gewoon niet ka pot kan. De energie voor dit spekta kel wordt niet geleverd door elektri citeit, gas of atomen. De energie wordt geleverd door tweehonderd kinderen die al hun energie in dit ge beuren zullen stoppen. Er schijnen heel wat man-, vrouw en kinderuren in dit project te zijn gestoken zodat het niveau van de cors, dans, toneel en muziek weer hoog zal zijn. Wie zich nog de Nieuwsbode van 28 mei 1984 herin nert weet dat het niveau toen wel heel hoog lag. Het is iets om trots op te zijn dat maar liefst tweehonderd kinderen van negen koren met el kaar samen werken én kwaliteit le veren. En dat is allemaal moge lijk...op Schouwen-Duiveland. De muzikale wereldreis zal langs negen landen gaan. Er zal antwoord worden gevonden op de volgende vragen: Hoe klinkt een verongelijkte echtgenoot in Westerschouwen? Wat is de akoestiek van een iglo in de diepvries? Kunnen Japanners naast chips en thee ook muziek maken? Zit er muziek in het nachtleven van Lon den? Eten ze mosselen in Tirol? Heeft een Franse modekoning een tweede huis in Kerkwerve? Wordt er nog ge zongen onder Gorbatsjov? Hoe wordt men muzikaal weg-wijs in Spanje? Hoe klinkt een kameel uit Scharendijke? Dat is het kinderko renfestival 1986. Een reis om de we reld vanaf ruimtebasis 'Cape Kraye stein'. Kinderen van Schouwen-Duive land. Geef ze....de ruimte. MARZAS AMSTERDAM - De Raad voor het Jeugdbeleid heeft bij kabinetsinfor mateur De Koning gepleit voor een „coördinerend minister voor jeugd beleid met meer bevoegdheden dan de minister van WVC nu heeft". In een brief aan De Koning wordt ook stelling genomen tegen bezuinigin gen op dit terrein. DEN BOSCH - Tijdens een vergade ring in Den Bosch heeft de bondsraad van de Nederlandse Katholieke Gym nastiek Bond (NKGB) na een uitvoe rige discussie het bestuur het man daat gegeven te komen tot onder handelingen met een of meer andere reeds bestaande gymnastiek-organi- saties. De mogelijkheid, dat de NKGB dan opgaat in een nieuw te vormen bond is daarbij niet uitgeslo ten. MOSKOU - Het aantal mensen dat gestorven is na de ramp in de centrale van Tsjernobyl is tot 19 gestegen. Dit heeft een wetenschapsman uit de Sovjetunie maandag verklaard. Hij herhaalde dat zijn land doorgaat met de ontwikkeling van de kernenergie industrie. Woensdag: 28 mei Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.30 uur VARA's Filmclub, kinder programma. 15.00 uur Super-oma, Engelse kinder serie, afl. 13. 15.25 uur Kabelbaan naar de angst, jeugdfilm gebaseerd op een ware ge beurtenis. De cabine van een kabel baan begint plotseling heftig te slin geren wanneer er een straaljager laag overvliegt, die de geluidsbarrière doorbreekt. 16.15 uur Mr. Belvedere, Amerikaan se comedyserie. Afl. Sprakeloos. George weigert de prijs van Man van het Jaar, die hij van een liefdadig heidsvereniging aangeboden krijgt. 16.40 uur Hollywoodsdroomfabriek nodigt u uit, kijkje in de filmstudio van Universal City. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur De Smurfen, tekenfilmse rie. Afl.: Pieppiep. 18.00 uur Clipparade. 18.25 uur Engels in het basisonder wijs. Les 10. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur De Snorkels, tekenfilmse rie. 1. Allstars zoetwater avontuur. 2. Apartheid...da's vies. 19.23 uur VARA's videonieuws. Pre sentatie: Diewertje Blok. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Voor niets gaat de zon op. Het Nederlands Rode Kruis. 20.33 uur De Octopus, Italiaanse mis daadserie. Met: Michele Placido, Ni cole Jamet, Barbara de Rosse, e.a. Deel 6. Corrado's dochter Paolo is ontvoerd door de mafia, die keiharde eisen stelt voor haar vrijlating.. 21.47 uur Achter het nieuws, verkie- zingsnieuws. 22.27 uur Büch Special. Boudewijn Büch leidt de kijker langs enkele van de meest opvallende grafmonumen ten van bekende en onbekende schrij vers. 23.02 uur Journaal 23.07 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. Nederland 2 10.00 uur Het Nederlandse Land schap 3. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur Achterwerk in de kast, kin deren zeggen waar het op staat. 15.48 uur Joni Jones, kinderserie. Afl.: De kauwgum. 16.22 uur Hoe weeg je een olifant. Vanmiddag: Nieuwe sporten. 16.37 uur Laurel Hardy, een film van de dikke en de dunne uit 1929. Afl.: The Hoose-gow. 16.56 uur De grote dikke beer vertelt, tekenfilm. Vandaag: De onzichtbare indiaan. 17.21 uur Pol, de avonturen van het beertje Pol. Afl. Pol bouwt een wasmachine. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Zendtijd politieke Partijen. 19.22 uur Van gewest tot gewest, re gionaal magazine. Met (onder voorbe houd) de volgende onderwerpen: Wit te steenkool in Nederland; Universi teit de stad uit; De pseudo-dokter uit Brouwershaven; Het museum van Piet Scheltema. 20.10 uur Op zoek naar taal. De Bel gische journalist Ivan Heylen belicht een pijler van Vlaanderen en Neder land: Thai. 21.00 uur De onontbeerlijke koning, portret van Koning Juan Carlos van Spanje. 21.30 uur De krant is een mevrouw, documentaire over vrouwen in de dagbladjournalistiek. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Studio Sport 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. 18.05 uur Plons, kinderprogramma 18.10 uur Zeppelin, informatief kin dermagazine. Presentatie: Felix. 18.35 uur Stop, verkeerstips voor de jeugd. 18.37 uur Keromar, jeugdserie. 19.00 uur Sneeuw, korte impressie van de Engelsman Geoffrey Jones. 19.10 uur Uitzending door derden; Programma van de Israëlitisch- godsdienstige uitzendingen. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Namen noemen, spelpro- gramma. Presentatie: Kurt van Eeg- hem. 21.05 uur Kijk uit! Verkeerstips. Van daag: Kinderen in de auto. 21.10 uur Onze merkwaardige we reld, Amerikaanse documentaire se rie. Afl. Safari in Oost-Afrika. 21.35 uur Bill Cosby Show, Ameri kaanse comedy-serie. Afl: Hallo- ween. 22.00 uur Het gerucht, kunstmagazi ne van Annie Declerck met o.m. De Frans Masereel-tentoonstelling in Oost-Berlijn. 22.50 uur Nationale Loterij: hoge lo ten. Aansl. Paardpkoersen. 22.55 uur Journaal. Aansl. Coda: Ex Tfenebris.III (Ed Hoornik) BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische tv-serie. 19.25 uur Uit je doppen, informatieve serie. Vandaag: Technicus met gradu aatsdiploma. Wat doe je in en met gespecialiseerde richtingen als elec- tronica, meet- en regeltechniek, on derhoudstechnieken e.d. in het hoger technisch onderwijs? Wat onder scheidt deze gespecialiseerde technici van ingenieurs? (herh). 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Videomatch, spelprogram- ma met Marleen Gordts. 20.20 uur Arriba Mexico. Naar Mexi co met: hoogtepunten uit de Wereld beker '82, de voorbereiding van de Rode Duivels, de lange en moeilijke weg naar de kwalificatie en...de vrou wen van de Rode Duivels. 21.50 uur Faust, inleiding tot de ope ra van Gounod die 29 mei wordt uit gezonden. Donderdag 29 mei Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur Vrouw zijn, magazine. Van daag: Reportage vanuit Amerika over vermiste kinderen. Aansl.: Com mentaar van Jan Oost van de Rijkspolitie van Amsterdam. 16.10 uur Daktari, Amerikaanse se rie. Afl.: Het leeuwenhuis. Een ge wonde leeuw ontsnapt uit het dieren hospitaal. Leeuwin Clarence wordt ingezet bij de zoekactie. 17.00 uur D'r kan nog meer bij, kin derprogramma. Vanmiddag: Herin neringen. 17.30 uur Journaal 17.46 uur Tijdsein-Buitenland, m.m.v. buitenlandcommentator Aad Kamsteeg. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur Familie Robinson, teken filmserie. Afl.: Sanne als makelaar. 19.25 uur Koninklijk Concert (Rond uit). Royal Gospelgala vanuit de Roy al Albert Hall te Londen in aanwezig heid van Prinses Anne. De opbrengs ten gingen naar 50 hulpprojecten in de Derde Wereld. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Spelregel, educatief spel- programma. 21.20 uur Van U wil ik zingen. Engel se hymnes, deels in het Nederlands gezongen. 21.50 uur Tijdsein, actualiteitenma gazine. 22.20 uur De Slag om Argentinië, do cumentaire rond de evangelisatie campagne in het voetbalstadion van Buenos Aires. 23.20 uur Journaal 23.25 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 10.30 uur Telebord: Tema in Groeps verband (2). 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.20 uur Paspoort voor Turken 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal 19.12 uur Tussen Kunst en Kitsch. Kijkdag in het Paleis Het Loo te Apeldoorn. Deskundigen vertellen bijzonderheden over sier- en ge bruiksvoorwerpen. 19.55 uur Reis om de wereld in 80 vra gen, spelprogramma gepresenteerd door Pim Jacobs. 21.00 uur AVRO's Column. Economi sche informatie door E. Peereboom. 21.05 uur Opsporing verzocht, pro gramma bedoeld om in samenwer king met politie en justitie misdrij ven op te lossen. 21.45 uur AVRO's Column. Mr. G. B. J. Hiltermann bespreekt de politieke toestand in de wereld. 21.50 uur Mare Laforét speelt Cho pin. Programma in het kader van de serie Jonge Mensen op het concertpo dium. De pianist Mare Lofarêt (20 jaar) wordt begeleid door het Radio Kamer Orkest o.l.v. John Arnold. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Chinese vrouwen, taalcur sussen en kinderopvang, (herh.). 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 17.55 uur Journaal 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.). 18.05 uur Plons, kinderprogramma. Afl.: Plons en de ballerina, (herh.). 18.10 uur De Snorkels, tekenfilm. Afl. Het burgerucht; en Het Onding. 18.35 uur Rondomons. Steh still ein Moment, deine Flucht ist zu schnell. Wat betekent het balletdanser te zijn? M.m.v. het Ballet van Vlaanderen, Ballet de Wallonië en Maurice Béjart. (herh.). 19.00 uur Juke box. 19.10 uur Kwizien, tips voor koken en lekker eten. Vandaag: Pompoensoep en tortilla's. Presentatie: Etienne Cocquit. 19.30 uur Uitzending door derden: Programma van de Liberale Syndica le Omroepvereniging. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Kunst-zaken. 20.20 uur Hoger-Lager, spelprogram ma met speelkaarten en twee kop pels, gepresenteerd door Walter Capi- au. 20.55 uur Panorama. 21.45 uur Dallas, Amerikaanse serie. Met Barbara Del Geddes, Linda Gray, Larry Hagman e.a. Afl.: Zelf medelijden. 22.30 uur Journaal. Aansl. Coda: Marcia van Nino Rota uitgevoerd door E. Siebens en Piet Swerts op piano. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische serie met Anne Haddy, Alexandra Fowler, Peter Phelps, e.a. Angela kan haar ge voelens voor Paul niet onderdruk ken. 19.25 uur Oshin, Japanse serie. 19.38 uur Juke box. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Videomatch, videospelletje met Marleen Gordts. 20.20 uur Faust, opera van Gounod uitgevoerd door het Gents Orkest en Koor van de Opera voor Vlaanderen, de Gentse Oratorium Vereniging en het Koninklijk Ballet van Vlaande ren o.l.v. Silveer van den Broeck m.m.v. solisten. Resultaten niet verontrustend ZIERIKZEE - De Provinciale Planologische Dienst heeft een onderzoek verricht naar vertrek en vestiging in Zeeland. Doel ervan was een verklaring te vinden voor het omslaan van de vestigingsoverschotten in vertrek- overschotten in het begin van de jaren tachtig. Er is een enquête gehouden onder mensen die in 1982 in Zeeland zijn komen wonen of de provincie hebben verlaten. Ver der zijn veel statistische gegevens bewerkt. Vanaf het midden van de jaren zestig tot het eind van de jaren ze ventig vestigden zich aanzienlijk meer mensen in Zee land dan er uit vertrokken. Daarn" is de vestigings- stroom sterk afgenomen, terwijl h< aantal vertrekkers ongeveer hetzelfde bleef. Op lange termijn lijkt het volgens de PPD op grond van het onderzoek aannemelijk dat het aantal mensen dat uit Zeeland vertrekt het aantal dat er komt wonen in evenwicht houdt; eventueel is een beperkt ver- trekoverschot mogelijk. Tégenover een al vele jaren tamelijk stabiele vertrekstroom (om redenen van on derwijs en werk) staat nu al enkele jaren een geringere vestiging dan in de jaren zeventig. Dit is vooral toe te schrijven aan een verminderde toe loop, uit de Randstad; daaraan liggen de ruimere woningmarkt aldaar en de gewijzigde economische omstan digheden ten grondslag. Deze facto ren lijken niet zo snel te veranderen, zodat gesteld kan worden dat de om vang van de migratie naar Zeeland structureel is gewijzigd. Grote vesti gingsoverschotten - zoals zich in het verleden hebben voorgedaan - liggen in de komende jaren dan ook niet in de rede; maar de potenties van Zee land op economisch gebied maken een groot vertrekoverschot evenmin aannemelijk, aldus de PPD. Verschillen Tussen de regio's zijn er nog wel verschillen. Ondanks een kwalitatief tekort aan arbeidskrachten blijft het aantal mensen dat in Zeeuwsch- Vlaanderen komt wonen achter bij de rest van Zeeland; het huidige vertrek overschot zal zeer waarschijnlijk blij ven voortduren. Schouwen-Duive land blijft aantrekkelijk als gebied om te wonen voor mensen die in de Randstad hun werk hebben; alleen voor de korte termijn is een toename van het vertrek te verwachten door de afloop van de Oosterscheldewer- ken. Op langere termijn lijkt een vestigingsoverschot voor Schouwen- Duiveland het meest aannemelijk. Midden-Zeeland zit tussen beide ge bieden in. Tenslotte stelt de PPD vast dat de sterke afname van het aantal mensen dat naar Zeeland verhuist vooral ten koste gaat van de steden; hier kwa men zoals gezegd vooral de mensen' terecht die om redenen van werk naar Zeeland verhuizen. Voor Vlis- singen, Middelburg en Terneuzen is dit temeer van betekenis omdat meer mensen vanuit deze plaatsen naar omliggende gemeenten verhuizen dan andersom. MANAGUA - Negen leden van een Nicaraguaanse medische ploeg, on der wie een Spaanse arts, zijn zater dag in het noorden van het land ge dood toen een bom ontplofte „die door anti-Sandinistische opstande lingen geplaatst was". Ook de gebieden waar men naar toe vertrok zijn in de loop der jaren nauwelijks veranderd. Meer aan ver andering onderhevig waren de gebie den waar de nieuwkomers in Zee land vandaan kwamen: in de afgelopen jaren is de toeloop uit de Randstad en overig West-Nederland verminderd. Worden de verschillen de Zeeuwse regio's met elkaar verge leken dan blijkt het aantal vestigers en vertrekkers in Zeeuwsch-Vlaande ren in verhouding tot de totale bevol king veel lager te liggen dan in Midden- en Noord-Zeeland. Als reden om uit Zeeland te ver trekken zijn door de ondervraagden - in volgorde van belangrijkheid - ge noemd: verandering van werk, per soonlijke omstandigheden, ontbre ken van geschikt onderwijs en huwelijk/samenwonen. Opvallend is het grote vertrek om wille van werk in Midden-Zeeland (42 procent van de ondervraagden tegen ongeveer 30 procent in de rest van Zeeland). In Zeeuwsch-Vlaanderen wordt ongeveer een kwart van het vertrek verklaard door het ontbreken van geschikt onderwijs. De motieven om in Zeeland te ko men wonen verschillen per regio ster ker dan de motieven genoemd voor vertrek. Voor Noord-Zeeland - dit om vat Schouwen-Duiveland, Tholen en Sint Philipsland - werden vooral woonfactoren als reden voor vesti ging opgegeven (door 35 procent van de geënquêteerden); dit wordt ten de le veroorzaakt door verhuizingen over korte afstand tussen West- Brabant en Tholen. In Midden-Zee land ontlopen woon- en werkredenen elkaar niet zoveel; ze zijn door 39 resp. 26 procent genoemd. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen zijn werkredenen het belangrijkst (30 procent), gevolgd door persoonlijke omstandigheden en woonredenen. Het betekent dat Noord-Zeeland als woongebied de meeste aantrekkings kracht uitoefent, terwijl dit voor Zeeuwsch-Vlaanderen veel minder is; Midden-Zeeland neemt een tussenpo sitie in. Saillant is het verschil tussen gemeenten met stedelijke kernen (Zierikzee, Middelburg, Vlissingen, Goes, Terneuzen) en de er rond gele gen gemeenten. Voor mensen die in de steden zijn gaan wonen, vormde werk een belangrijke reden voor de verhuizing; dit geldt voor 30 tot 40 procent van de ondervraagden. In de ,,niet-stedelijke" gemeenten speelt werk als vestigingsreden veel min der, maar scoren woonredenen hoger (voor 20 tot 35 procent): dit geldt in het bijzonder voor Borsele, Kapelle, Arnemuiden en Axel. Wordt gekeken waar men vandaan komt. dan valt op dat mensen uit het zuidelijk deel van Zuid-Holland vaak om woonredenen naar Zeeland zijn verhuisd. Voor mensen die uit België naar Zeeland zijn gekomen, zijn vooral huwe lijk/samenwonen en persoonlijke omstandigheden de reden voor ver huizing geweest. Van de ondervraagden die uit Zee land zijn vertrokken heeft liefst tweederde al eerder buiten de pro vincie gewoond. Van degenen die in Zeeland zijn komen wonen heeft een kwart tot een derde al eerder in de zelfde regio gewoond waar men in 1982 naar toe is verhuisd; gemiddeld was dat acht jaar geleden het geval. Een kwart van de vestigers was in eerste instantie niet op Zeeland geo riënteerd; hun komst was mede te danken aan een tekort aan (juiste) woningen elders. 38 „Engelsen," zei ze nadenkend. „Weet je wie er een Engelse vader heeft? Dat meisje van Grutters. Ze is pas met een onderwijzer getrouwd. Vorige week waren ze nog samen in de winkel. Haar moeder is in de be vrijdingsdagen met een Engelsman uitgeweest. Iedereen weet dat Grut ters haar vader niet is. Zou moeder soms ook Denk je eens in, dat is toch niets voor moeder! Maar toch heb ik al eerder vermoed, dat er vroe ger iets gebeurd is." „Wat komt het er opaan," vond hij. ,,Je bent er en dat is het voornaamste. Je bent een verduvelde lieve meid, het zal iedereen een zorg zijn wie je vader is. Waar pieker je toch over?" Hij realiseerde zich nu pas, dat hij haar nog steeds vasthield, hij liet haar los. „Tbe," zei hij, ,,je ziet er zo verslagen uit, liefje, kun je er niet een beetje afstand van nemen?" Ze zoog haar bovenlip naar binnen, beet erop. „Ik móét er afstand van ne men," zei ze toen met klem. „Al was het alleen maar om jou. Je bent zake lijk onze steun en toeverlaat. Ik kan je hier gewoon niet mee opschepen." „Dat kan best," vond hij. „Reageer maar op mij af, als je je moeder maar ontziet. Je kunt haar niet laten mer ken dat je iets opgevangen hebt. Dat mag je haar niet aandoen." „Wil je me iets beloven?" vroeg ze. „Wil je me je woord geven, dat je hier nooit met iemand over praat? Ook niet met Els. Of mag ik dat niet vra gen? Bespreek je alles met Els?" „Ik zal er met niemand over pra ten," zei hij plechtig, „ik beloof het je." Hij was weer dichter naar haar toe gekomen. Zo dichtbij elkaar ston den ze nog, toen Katrien binnen kwam. Ze had zichzelf weer in bedwang. Haar enige zorg was dat ze zich tegen Brink had laten gaan. Had ze zich te genover hem niet te veel in de kaart laten kijken? En de huiskamerdeur had ook nog open gestaan. Ze had het gelukkig vrij gauw ontdekt. Het huis was wel niet erg gehorig, maar met een deur op een kier kon je het toch maar nooit weten. Nu ze die twee hier zo bij elkaar zag, werd ze wat ge ruster. Het zag er niet naar uit, dat ze aandacht voor'andere zaken hadden gehad dan voor elkaar. Voor de eerste keer in haar leven had ze haar zelfbe heersing verloren. Dat mocht nooit meer voorkomen. Ze zou met Brink in het vervolg dit onderwerp vermij den, hoe dicht het water haar ook aan de lippen zou komen. Ze kon Brink niet vertellen wat er precies aan de hand was. Hij zou dan moeten kiezen tussen haar en zijn werk, anders zou het hem zijn betrekking kunnen kos ten. Dan bracht ze ook nog ellende over hem. Tben ze in bed lag, realiseerde ze zich pas. dat het had geleken of Theo en Jantien samen iets hadden. Was er allang iets tussen hen gaande? Het kon haast niet. Theo was een jongen die opging in zijn werk en zich ver heugde op zijn aanstaand huwelijk. door NEL VAN DER ZEE Els leek een'aardig meisje, voor zover ze dat tijdens die ene ontmoeting had kunnen beoordelen. Ze was op kan toor en ze was bezig hier in de buurt nieuw werk te vinden. „Twee inko mens kunnen voorlopig geen kwaad," had Theo gezegd. „Voorzich tigheid is de moeder van de porse leinkast." Hij had zijn leven uitgestippeld. Het was niets voor hem zich heime lijk met Jantien bezig te houden. Wat zou het mooi zijn geweest, als Theo nog vrij was. Hij leek haar een wel kome plaatsvervanger voor Egbert. Als als ze glimlachte droef geestig, je kon de tijd immers geen seconde terugdraaien. Diezelfde nacht lag Jantien ook wakker. Haar gedachten flitsten heen en terug, van vroeger naar nu en om gekeerd. Steeds vond ze weer nieuwe aanwijzingen, die haar eerdere ver moedens bevestigden. Er was vroeger iets gebeurd waarbij ze heel nauw be trokken was geweest. Haar vader had ook zo vreemd op haar rode haar ge reageerd. „En toch ben je mijn eigen meisje," had hij gezegd. De tranen kwamen in haar ogen. Hij was zo lief voor haar geweest. Hoeveel meer moest ze dat waarderen, als ze niet echt zijn eigen kind was. Haar stijve ingetogen moeder met een andere man! (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 9