KENNISMAKING MET FLORA EN FAUNA Camping Den Osse 'verdicht' van 160 naar 325 staanplaatsen Verrassende expositie in de Bewaerschole Geense Bruinisse heeft een bijkantoor in Burgh-Haamstede Voorstel tot instelling commissies in Duiveland MIDDEN MIDDENSTAND INDE Jeugdbond voor Natuurstudie: BURGH-HAAMSTEDE - Assurantie- en financie ringskantoor Geense uit Bruinisse heeft sinds kort een bijkantoor in Burgh-Haamstede, aan de Weste- renban 30. De nieuwe vestiging kwam mede tot stand door de komst van een nieuwe mede-firmant in de persoon van R. J. Vermeulen, die op dit adres woont. moeilijk te beantwoorden: ,,Ik heb daar eigenlijk nooit over na gedacht moet ik bekennen. Een feit is dat ik in Rotterdam werkte en in Burgh-Haamstede woonde. Maar, vanwege de geregelde con tacten met Geense die per slot van rekening al een bedrijf had opge bouwd, ging het' eigenlijk van zelf", aldus de verklaring van Ver meulen. Tachtig vierkante nieter per kam peereenheid Samenvoegen en vereenvoudigen DUIVELAND - Reeds bij de behandeling van de begro ting 1986 in de gemeenteraad van Duiveland kwam de eventuele samenvoeging van commissies ter sprake. Daarbij werd toen gesteld, dat het beter was de beoorde ling daarvan over te laten aan de nieuwe raad. Nu de be noeming van vertegenwoordigers in de diverse commis sies nog moet plaatsvinden, achten b en w thans het moment aangebroken om een standpunt te bepalen. Het college doet de raad derhalve nu een voorstel tot vaststelling van de verordening tot instelling van de commissie. Het voorstel komt aan de orde in de gemeenteraadsvergade ring op donderdagavond 29 mei, aan vang 20.00 uur in het gemeentehuis te Nieuwerkerk. Uit het voorstel van b en w blijkt, dat - indien de raad akkoord gaat - het aantal commissies in Duiveland zal worden teruggebracht van dertien naar zes. Naar de mening van het col lege wordt op deze wijze een bespa ring bereikt in tijd en werk, zonder dat afbreuk aan de kwaliteit wordt gedaan. Samenvoeging Voorgesteld wordt een commissie algemene zaken in te stellen, waarin de huidige commissies recreatie, pla nologie, openbare werken, onderne merszaken en beroep- en bezwaar schriften kunnen worden samenge voegd. Verder zouden volgens b en w ook de commissies financiën en on derwijs kunnen worden samenge voegd. In de loop der jaren is ook geble ken, dat niet alle commissies in een behoefte voorzien. Met name is dit het geval met de sportcommissie en de beheerscommissie turnzaal. Se dert jaren hebben deze commissies niet vergaderd. In de praktijk be staan, volgens b en w, rechtstreekse en regelmatige contacten tussen het college en diverse sportorganisaties. Men is dan ook van mening, dat het in deze situatie beter is niet functio nerende commissies op te heffen. Verder zijn er drie commissies, waarin naast raadsleden, ook een aantal burgers is vertegenwoordigd, te weten het college voor de verlening van bijstand, de commissie bejaar denzorg en de welzijnscommissie. De ze commissies werken, volgens het college goed en men ziet geen aanlei ding daarin verandering aan te bren gen. Ook de begrotings- en rekenings commissie willen b en w graag gehandhaafd zien. Openbaarheid De in de loop der jaren opgedane ervaring met openbaarheid wordt enerzijds positief beoordeeld, ander zijds zijn b en w van mening, dat er zaken kunnen zijn, die niet vroegtij dig in de openbaarheid moeten wor den gebracht. Een goede regeling is, volgens b en w, mogelijk door de ver gaderingen te laten bestaan uit een openbaar en een besloten gedeelte. Voorgesteld wordt gelijktijdig ook het spreekrecht in te voeren. De raadsagenda voor donderdag 29 mei vermeldt verder een voorstel tot het beschikbaar stellen van een kre diet van 8.413,— ten behoeve van de invoering van het vak Engels in het basisonderwijs. De verdere punten op de agenda be treffen voorstellen tot: vaststelling van de huurverhoging van de ge meentewoningen, aanwijzing van vertegenwoordigers in commissies en gemeenschappelijke regelingen, wij ziging van het tarief onroerendgoed belasting en de vaststelling van de twaalfde wijziging van de begroting 1986. MAINZ - De jongste kerncentrale van West-Duitsland bij Mulheim- Karlich, dicht bij Koblenz, is maan dag stilgelegd. ZIERIKZEE - Scliouwen-Duiveland kent sinds enkele jaren een afdeling van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie. De doelstelling van deze bond is om jeug digen in de leeftijd van 12 tot 25 jaar kennis te laten ma ken met de flora en fauna in de vrije natuur. In dat kader organiseerde de afdeling Schouwen-Duiveland zaterdag middag een excursie naar het krekengebied van Ouwer- kerk. Ofschoon de afdeling nog maar sinds kort bestaat en het aantal le den miniem is te noemen, worden de activiteiten niet met minder enthou siasme georganiseerd. De Jeugdbond is een vereniging die zich bezig houdt met natuurstudie en natuurbescher ming. Daarvoor worden onder ande re excursies, kampen en lezingen ge organiseerd. Op die excursies kijkt men naar planten, vogels, insecten enzovoort of men geniet zomaar wat van de natuur. Soms blijft het niet bij kijken alleen, maar voert men ook ondcrzoekjes uit om meer te we ten te komen over de natuur. De kam pen worden tijdens de schoolvakan ties gehouden. Overdag gaat men op excursie terwijl in de avonduren de verzamelde gegevens worden uitge werkt en meegenomen dingen gede termineerd. Ook worden nachtwan delingen gehouden. Ieder weekeinde wordt tevens op zaterdag een excur sie gehouden, waarbij men meestal vanaf het ZWN-station vertrekt. De Jeugdbond kent tachtig afdelingen, verspreid over geheel Nederland. De afdeling .Schouwen-Duiveland heeft een aantal favoriete excursie- gebieden en dat zijn De Heerenkect, Schelphoek, de duinen in de West hoek en het Dijkwater bij Ouwer- kerk. Incidenteel wordt in eigen be heer het verenigingsblaadje ,,De Krukel" uitgegeven. Zaterdagmiddag vertrok men van af het ZWN-station per fiets naar Ouwerkerk om daar middels een voettocht de natuur te bestuderen. Zo werden verschillende soorten plan ten, vogels en insecten onder de loep genomen. Met name de aanwezige soorten zweefvliegen kregen volop de aandacht. Met behulp van een schep net werden deze insecten gevangen en gedetermineerd; de gegevens, zoals vangplaats en soort, werden op schrift gezet en zullen, volgens be stuurslid Martijn Beekman, worden verzonden naar zweefvliegfanaat en mede-bondslid David Tempelman in Leiden, die al die gegevens in kaart brengt. Hoewel de opkomst hij de zaterdag gehouden open excursie teleurstel lend is te noemen - vijf leden namen er aan deel - is het enthousiasme van de leden er-niet minder om. Martijn Beekman: ,,Hct zou echter wel ple zierig zijn als er wat meer jongeren zich zouden aanmelden. Omdat een aantal leden elders is gaan studeren na hun schoolopleiding is het leden bestand op dit moment erg klein." Programma De komende weken staan weer een aantal interessante excursies op het programma. Op zaterdag 31 mei is dat een zweefvliegexcursie naar de Blomdijkjes in de omgeving van Noordgouwe, Zonnemaire en Brou wershaven. Een week later, op zater dag 7 juni, gaat de reis naar de Hee renkeet, waar stenen gekeerd zullen worden, en naar Burghsluis om de zeeanemonen op pontons te bekijken. Zondag 15 juni volgt dan een vogel- cxcursie naar het Dijkwater en de dijk langs het Grevelingenmcer. Een insectenexcursie wordt gehouden op zondag 22 juni. Dat gebeurt naar de Vroonpias en het Watergat in Renes- se, naar de Duinhoeve en naar een plasje bij de uitkijktoren in de Do meinen. Op zondag 29 juni is er een gecombineerde excursie samen met de afdelingen Goes en Middelburg. Dan zullen enkele mooie plekjes in de omgeving van Wissenkerke op Noord-Bcveland worden bezocht. Nieuwe leden kunnen zich aanmel den bij Martijn Beekman, 't Vrije 55 in Zierikzee, telefoon 01110-3794. R. J. Vermeulen. Tot voor kort was er in deze om streken geen zelfstandig tussen persoon werkzaam. Vermeulen deed al geruime tijd zaken met het Geense-kantoor, kende de goede naam van Geense in de regio en de overstap naar mede-firmant was voor hem niet zo moeilijk. Ver meulen gaat zich voornamelijk be zighouden met verzekeringen. Is sinds z'n 16e jaar in dit vak werk zaam en kan dus bogen op een rui me ervaring. De vraag waarom hij niet zelfstandig, maar met Geense in zee ging, vindt Vermeulen Een andere bijkomstigheid is, dat het het Bruse kantoor door van oudsher contacten te onder houden met concurrerende maat schappijen zo goed gaat, dat een uitbreiding gewenst was. Vermeu len kan nu de hele Westhoek voor z'n rekening nemen en samen met de mede-firmanten alle drie de 'poten' van het Geensekantoor vertegenwoordigen: assurantie en financieringen, onroerend goed en administratie en belastingzaken. Het ligt in de bedoeling dat bin nenkort gewerkt gaat worden met volmachten (van verzekerings maatschappijen). Binnenkort hoopt Vermeulen tot slot zijn beë diging af te leggen als makelaar in assurantiën. nogal wat discussie op. Deze spitste zich met name toe op de eigen in breng van de gemeente op het gebied van de woningbouw en de hinder wetsbepalingen die zullen worden toegepast voor landbouw- (en daar mee aanverwante) bedrijven en re- creatievormeh. Alle fracties bleken in grote lijnen de zorg van het college te delen omtrent het 'spreidingsmo- del', waarin de provincie haar richt lijnen verwoordt bij toewijziging van woningbouw over de verschillende kernen. Slabbekoorn achtte een reac tie hierop naar de provincie van be lang: ,,De raad is mans genoeg en heeft genoeg inzicht in de materie om zelf te bepalen waar woningbouw komt". Daarmee sloot hij zich aan op een betoog van PvdA-er C. J. De Mun- nik, die ook voor decentralisatie is, maar wel kritische geluiden liet ho ren over het onlangs genomen besluit van het gemeentebestuur waarmee woningen die aanvankelijk waren be doeld voor de kleinste kernen naar Brouwershaven verdwenen. Milieu Een verschil van mening over de toepassing van hinderwetmaatrege len bij landbouwbedrijven (intensie ve veehouderij) rees tussen het colle ge en CDA-er Van der Wekken. Slabbekoorn: ,,We kunnen beter tij dig maatregelen nemen dan later te moeten denken waar zijn we mee be zig geweest. Het moet mogelijk zijn een agrarisch bedrijf uit te oefenen zonder dat de andere bewoners er hinder van hebben". Van der Wekken had met deze mening moeite omdat die zijns inziens verder ging dan de wettelijke normen. Vliegtuigjes Van der Meide (GPV/SGP/RPF) stond achter de mening in het provin ciale streekplan waarin de aanleg en inrichting van luchtvaartterreinen voor ultra lichte vliegtuigen voorals nog niet aanvaardbaar wordt geacht. De' overige raadsleden deelden de zienswijze van het college: mits de (strenge) eisen in acht worden geno men moet de aanleg van een dergelijk terrein in de gemeente niet worden afgewezen. Tijdens de vergadering werd verder een wijziging vastgesteld waarmee de bijdrage voor verhuis- en inrich tingskosten bij stads- en dorpsver nieuwingsactiviteiten werd ver hoogd. Ook de leges voor inlichtingen uit het persoons- en ver blijfsregister van de gemeente en bouwvergunningen werden ver hoogd. Het voorbereidingsbesluit be stemmingsplan Buitendijksgebied Brouwershaven werd vastgesteld. Na enige diskussie (waaruit de waardering voor het vrijwilligers werk van Roode Lelie duidelijk haar voren kwam) werd besloten tot een tweede aanvullend krediet van 2.500. gulden ten behoeve van bouwkundi ge Activiteiten aan museum De Ver gulde Garnaal. Het opnieuw vaststellen van de In structie voor de havenmeester van de gemeentelijke haven leverde geen moeilijkheden op. Naar aanleiding van de begroting 1987 van de stichting Uit in Zeeland die per inwoner een bedrag van ƒ1,22 vraagt, sloegen alle fractie-vertegen woordigers alarm in verband met de ze pijlsnel stijgende bijdrage (in 1983 nog 83 cent per inwoner). Wethouder S. Loschacoff, die in het subsidiënte- noverleg uitvoerig over deze zaak had gepraat, legde uit dat Uit in Zeeland zonder financiële steun van de ge meenten onherroepelijk zal verdwij nen. ,,We zouden het zelf niet goedko per kunnen en de mensen in deze regio hebben toch ook behoefte aan het bijwonen van professionele thea terkunst?". Zij pleitte sterk voorblij vende deelname en ook voor de steun van de gemeenten Bruinisse en Mid- denschouwen die de stichting niet subsidiëren. PvdA-er J. van Ours stel de voor om isolerende voorzieningen aan te brengen in het landbouwmu seum te Dreischor. De energiereke ning daarvan is namelijk sterk geste gen. BROUWERSHAVEN - Via een vierde planverandering van het bestemmingsplan Zomerdorp Den Osse heeft de gemeenteraad van Brouwershaven maandagavond zijn fiat gegeven aan een uitbreiding van het aantal stand plaatsen op kampeerterrein Den Osse van 160 naar 325. De oppervlakte van de camping blijft hetzelfde, maar volgens een berekening van de Landelijke Werkgroep Behoefteraming van de Kampeerraad (die uitgaat van minimaal 80 vierkante meter grootte per standplaats) is het terrein geschikt voor deze hoeveelheid kampeereen- heden. GPV/SGP/RPF-fractieüd P. van der Meide was van mening dat de kampeereenheden hierdoor te dicht op elkaar komen te staan en dat af breuk wordt gedaan aan het karakter en de kwaliteit van het totale gebied. Hij waarschuwde tevens voor moge lijke baldadigheid en agressie die de ze 'verdichting' zou kunnen oproe pen. Ook PvdA-er A. de Vlieger waarschuwde waarschuwde voor een teveel aan eenheden. Er zijn naar zijn mening samen met de mogelijkheden bij boeren kampeerplaatsen genoeg. Wethouder van recreatie Ph. van Ast wees op de drukte met Pinksteren. „Eigenlijk is ons eiland te klein. De mensen komen en je kunt ze niet te rugsturen door na een bepaald aantal met een slagboom de dammen af te sluiten. Daarom moeten we zorgen dat er gelegenheid is om ze op te van gen zodat ze niet op verboden plaat sen gaan staan". Hij was het niet met Van der Meide eens dat verdichting afbreuk zou doen aan de recreatiebe leving. „Den Osse was tot nu toe zo ruim opgezet dat het 'een kind met een waterhoofd' leek. Er blijven nog genoeg veldjes over voor recreatie en waarom zouden wij roomser zijn dan de paus als de kampeerraad de nor men op 80 vierkante meter heeft ge steld". Voorzitter Slabbekoorn stelde dat verdichting voor de beheerder ook een beter beleid mogelijk maakt, maar Van der Meide bleef bij zijn standpunt dat bij 325 plaatsen geen publiekvriendelijke camping moge lijk is en stemde als enige raadslid te gen. Het voorontwerp voor een nieuw streekplan voor de provincie Zeeland door het provinciaal bestuur leverde BURGH-HAAMSTEDE - Wandkleden, keramiek, etsen en aquarellen, dat is in telegramstijl de inhoud van de tentoonstelling ,,Drie Vrouwen", die tot en met zaterdag 14 juni wordt gehouden in de Bewaerschole aan de Weststraat 18 te Burgh-Haamstede op initiatief van de Stichting Westerschouwen Kuitu re el. De benaming Drie Vrouwen' is afgeleid van het feit dat de expositie be staat uit werk van drie dames: Wandkleden van mevrouw T. Buth-Kort, etsen en aquarellen van Rie Jachmann-ter Haar en keramiek van Karin Raak. Op overzichtelijke wijze zijn de werkstukken tentoongesteld in de voor dat doel zeer geschikte en sfeervolle expositieruimte van de Bewaerschole. Veel van het tentoongestelde is gebaseerd op de natuur in haar verschillende verschij ningsvormen, waarbij door de variaties in kleurstellingen een verrassend fris geheel ontstaat uit deze drie toch wel zeer van elkaar verschillende<tech- nieken. De tentoonstelling is van maandag tot en met zaterdag te bezichtigen van 13.30 tot 16.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 6