streeknieuws Doen wat in je macht ligt; ieder op haar eigen manier „Omschrijf mij maar als een soort boer, die graag ploegt" Hervormd Zierikzee neemt afscheid van predikant Groot succes rommelmarkt Uitslag ballonwedstrijd 7JERIKZEESCHE NIEUWSBODE ni„sd;ig 27 mei l!»8(i Nr. 23930 5 Scheidend predikant ds. De Rooij in Zierikzee: ZIERIKZEE - „Als je het werk van een predikant wilt vergelijken' met dat van een boer, dan omschrijf ik me zelf het liefst als ploeger. Ik doe graag het grove, zware werk en laat de verdere werkzaamheden graag over aan een ander". Ds. C. L. de Rooij heeft afscheid genomen van de rechtzinnig Hervormde gemeente van Zierikzee en vertrekt met zijn echtgenote naar Terneuzen. Daar staat hem een geografisch ingedeelde Opstandingskerk te wachten. Het feit, dat de mensen daar bijeen komen in een „soort gymnastiekzaaltje" geeft aan, dat De Rooij het ploegen weer kan voortzetten. Voortzetten is wellicht niet zo best gekozen, want in de periode van ruim vijf jaar, dat de predikant in Zierik zee heeft gewerkt, is er veel tot stand gekomen en viel er niet veel meer te ploegen. De kleine oudere groep van betrokkenen is in de loop van De Rooij's tijd uitgegroeid tot een be hoorlijke gemeente, waar ook de jeugd een plaats heeft ingenomen. Ontwikkeling De Rooij zou deze voor de kerk po sitieve ontwikkeling niet op zijn ei gen naam willen schrijven. Toch legt hij uit, dat de manier van benaderen van de mensen voor een groot deel van de predikant moet komen. „Ik heb geprobeerd het woord van God op een eenvoudige manier te verkon digen. Als je laat merken, dat je er zelf door bent gegrepen - dat het van levensbelang is - dan ben ik van me ning, dat het effect heeft. Het is geen cultureel gedoetje, dat in stand wordt gehouden", legt de predikant uit. De Rooij erkent, dat hij in zijn be naderingspoging naar de jongeren veel 'concurrenten' heeft, zoals de discotheken en de popidolen. Hij zou daartegenover geen 'reclamecampag ne' willen zetten. „Maar je kunt als kerk meer aan de weg timmeren". In dit verband noemt hij bijvoorbeeld de in zijn tijd geïntroduceerde kin derdiensten. Ook is De Rooij een groot voorstander van catechisatie en de open dagen (zoals Kerkepad). Op de vraag of de predikant uit ei gen beweging is weggegaan ant woordt hij ontkennend. Er wordt door een andere gemeente een beroep gedaan op een predikant en daaraan kan hij wel of geen gehoor geven. „Ik ben over de achterliggende periode niet tevreden als het gaat om hetgeen nog aan werk is blijven liggen. Wel ben ik dankbaar voor wat er deson danks tot stand is gebracht. Ik kan zeggen, dat ik persoonlijk een mooie tijd heb gehad", aldus De Rooij. Lopende het gesprek komt de twee deling binnen de Hervormde gemeen te ter sprake, die hij omschrijft als 'het hoofdstuk verdriet en pijn'. De Rooij behoort tot de conservatieve rechtzinnige gemeente, waarnaast er in Zierikzee ook een vrijzinnig Her vormde gemeente is. In tegenstelling tot vele andere regio's is de samen werking tussen deze beide groeperin gen nooit van de grond gekomen en achteraf zegt De Rooij hierover „dat dit eigenlijk wel goed is". Vooroordelen „Toen ik hier kwam was ik vrij van vooroordelen en stond ik open voor eventuele samenwerking". Wat heeft hem hier dan toch van weerhouden. De Rooij omschrijft het aan de hand van twee taken. Enerzijds dient een predikant te streven naar éénheid, anderzijds naar de waarheid. „Onze gemeente ziet de Bijbel als de waar heid, terwijl de vrijzinnigen de Bij bel meer als neergeschreven ervarin gen zien. Dat biedt hen meer interpretatiemogelijkheden". Volgens de predikant zijn de ver schillen in opvattingen tussen de rechtzinnigen en de vrijzinnigen zo groot, dat samenwerking onmogelijk lijkt. „Wanneer je bereid bent de waarheid van de ander te respecte ren, dan dien je hieraan ook conse quenties te verbinden. En juist dat laatste levert aanzienlijk praktische bezwaren op". Die verschillen in inzicht werden in de loop der jaren nogeens overgoten met materiële oneffenheden, die eventuele toenaderingspogingen nooit hebben doen versterken. „Toen ik hier kwam bleek als snel, dat de tweedeling me voor een keuze plaat ste". Desgevraagd legt De Rooij ver der uit, dat de verschillen tussen de rechtzinnigen en vrijzinnigen toch aanzienlijk groter zijn, dan een bui tenstaander wellicht denkt. „Als je van je waarheid afstapt, dan stort de kerk in. In dit opzicht gaat de waar heid voor de éénheid". Vreemd Het komt enigszins vreemd over, dat een predikant, die samenwerking niet ziet, nu naar een gemeente gaat, waar de indeling niet gebaseerd is op geestelijke beleving, maar op simpe le geografische gronden. De Rooij krijgt de totale Hervormde gemeente in Terneuzen-zuid toegewezen. „Toch is er een verschil met Zierik zee. Hier waren de verschillende groepen al georganiseerd. Het bij el kaar krijgen van organisaties is erg moeilijk. In Tferpeuzen zijn de men sen als het ware niet georganiseerd en daardoor is er een mengeling van mensen. Dat is minder moeilijk voor een predikant", zegt De Rooij. Over zijn afscheid is De Rooij dui delijk. Hij vindt het moeilijk om weg te gaan. Anders dan bij andere beroepen kent een predikant een sterke binding met zijn gemeente. „Het is voor mij moeilijk en ik heb begrepen, dat ook de mensen in de gemeente er niet blij mee zijn", maar spreekt hij relativerend „ik ben al de 120e predikant geweest, die afscheid neemt". ZIERIKZEE - De rommelmarkt, die de Christelijk Gereformeerde Kerk van Zierikzee zaterdag in en rond het gebouw De Driehoek aan het Kerkhof n.z. georganiseerd heeft, is een groot sucees geworden. In totaal is een nettobe drag van f 13.294,60 ingezameld. Doordat de diaconie van de kerk daar nog eens een bedrag van 5.000,- heeft bijgedaan, kwam het saldo uit op 18.294,60. Het geld zal worden aangewend ten bate van twee zendingspro jecten van de Christelijk Gereformeerde Kerken in Nederland: in het Venda- land in het zuiden van Afrika en bij de Toraja-kerk op Celebes. In De Drie hoek stonden zaterdag verschillende stands met handwerken, boeken en tweedehands kleding opgesteld, terwijl op het plein de echte rommelmarkt werd gehouden. Mede dankzij het mooie weer kwamen vele belangstellenden een kijkje nemen en vonden de aangeboden zaken een goede aftrek. ZIERIKZEE Natuur De afdeling Goes van het NIVON - tot welke afdeling ook Schouwen- Duiveland behoort - houdt zondag 1 juni haar. laatste activiteit voor dit seizoen. Zij gaat dan naar het natuur gebied van Oostvoorne-Rockanje. Le den en belangstellenden van Schou- wen-Duiveland die mee willen gaan kunnen aansluiten bij de rotonde Zie rikzee richting Haamstede, waar de groep uit Goes tussen kwart over 9 en half 10 zal passeren. Wie de aanslui ting mist kan ook regelrecht naar het Bezoekerscentrum bij de Ibnnelaplas rijden, waar men 10.30 uur arriveert. Het adres is Duinstraat 12a, Rockan- je, telefoon 01815-3909. Het is gewenst om brood mee te nemen want de groep gaat picknicken in het natuur gebied. Wie wél mee wil gaan maar geen eigen vervoer heeft kan dit even opgeven bij de contactvrouw van het NIVON, Andrea Pols (01110-2502). BURGH-HAAMSTEDE Autorally De Middenstandsvereniging Burgh- Haamstede heeft voor dinsdag 24 ju ni een autorally in de gemeente op het programma staan. Belangstellen den kunnen zich om 18.00 uur in schrijven bij de plaatselijke VVV. SCHARENDIJKE Ledenvergadering ZSC '62 De Sportvereniging ZSC '62 houdt vrijdag 30 mei haar voorjaarsleden vergadering in de kantine op het sportveld. Er komt een aantal belangrijke agendapunten aan de orde, zoals aan koop computer, begroting en be stuursverkiezing. BROUWERSHAVEN Expositie De tentoonstelling 'Nepal, waar go den onder de mensen leven' komt ook naar Brouwershaven. Burgemeester C. Slabbekoorn opent de expositie dinsdag 3 juni om 19.00 uur in de Sint Nicolaaskerk. De tentoonstelling, on derdeel van de provinciale actie is in gericht door Unicef Nederland en aangevuld met Zeeland helpt Nepal. De bezichtigingstijd is van 4 juni tot en met 30 juli van dinsdag tot en met zaterdag van 13.30-16.00 uur. OUWERKERK Vrouwengroep De vrouwengroepen van Ouwer- kerk en enkele andere plaatsen op Schouwen-Duiveland zijn samen op reis geweest naar Giethoorn. Onder weg stond in Meerkerk de koffie klaar, waarna in Giethoorn zelf de broodmaaltijd werd genuttigd. Ver volgens stond het gezelschap een rondvaart, een wandeling en een be zichtiging van een museum te wach ten. Via Montfoort keerden de groe pen weer naar Schouwen-Duiveland. NIEUWERKERK Geslaagd Aan de Ibchnische Hogeschool te Delft slaagde onze oud-dorpsgenoot Jos Hendriksen voor het examen wis kundig ingenieur Vakgroep Informa tica. BRUINISSE - Gejaagd door de wind, de titel van een spannend boek maar ook de drijfveer achter de ge dachte van een ballon wedstrijd. Honderden kinderogen zagen op Ko ninginnedag hun ballon alsmaar kleiner worden tot het nog slechts kleine puntjes waren in het ijle zwerk. Op weg naar een (misschien) verre maar in ieder geval onbekende bestemming. Eerst bijzonder traag, door de zwakke wind, richting Sirjansland, maar eenmaal in hogere sferen wer den ze meegevoerd met een boven wind naar het zuid-oosten. De kinde ren achterlatend met de kaart van zuideuropa en het middenoosten in hun hoofd geprent. In de afgelopen weken sijpelden de brieven binnen met het antwoord- kaartje, in totaal 39 stuks, en de gren zen van Europa kwamen toen wel erg dicht bij Tholen te liggen. Op Tholen en in de buurt van Bergen op Zoom kwamen namelijk de meesten te recht. Maar de vijf prijswinnaars hebben, in goed EEG-verband, de grensformaliteiten achterwege gela ten en zijn zonder douanebepalingen in België geland. De vijf-jarige Marinus de Ronde, met melk meer mans in z'n gedach ten, won als hoofdprijs een stel rol schaatsen omdat z'n ballon in Craty voorbij Brussel kwam. Tweede prijs, een pocketcamera was voor Carolicn Huizer omdat haar ballon in Halle bij Buizingen kwam. De ballonnen van Pettie de Graaf en Viola v. d. Heetkamp daalden gezamenlijk in Blaasveld, een toepasselijke naam. Ze kregen ieder een staand schemer lampje. De vijfde plaats was voor Leon Pol der omdat z'n ballon in een boom kwam. Maar het was wel de plaats Boom en daarom kreeg hij een con ducteurset. De prijzen waren be schikbaar gesteld door M. Haeck en fa H. E. Braber. De prijzen kunnen bij Jan Braber worden afgehaald, evenals de terug-ontvangen kaartjes. De vijfjarige Marius de Ronde. Ds. C. L. de Rooij tiaar Terneuzen ZIERIKZEE - Met een goedbezochte kerkdienst in de Gasthuiskerk te Zierikzee heeft de Hervormde Gemeen te van Zierikzee zondagmiddag officieel afscheid geno men van haar predikant, ds. C. L. de Rooij, wegens zijn vertrek naar de Hervormde Gemeente van Terneuzen. Ds. C. L. de Rooij. Aan het einde van de kerkdienst, waarin de scheidende predikant zelf voorging, was er een aantal sprekers namens verschillende disciplines. Daarna was er gelegenheid om per soonlijk afscheid te nemen van het echtpaar De Rooij in het Hervormd Verenigingsgebouw te Zierikzee. In zijn prediking ging ds. De Rooij nader in op de betekenis van de ze gen, die aan het einde van elke kerk dienst aan de bezoekers wordt meege geven: „De genade des Heren Jezus Christus, de liefde Gods, en de ge meenschap des Heiligen Geestes zij met u allen". „Genade betekent dat mensen door God gezocht worden, ook al zoeken ze zelf niet. Ook al sta je nergens bij stil en sla je alle goede raad in de wind, toch word je door God aangenomen in genade, als je dat wilt", zo hield de predikant zijn gehoor voor. Tbn aanzien van de liefde Gods stel de hij dat God hem zijn liefde heeft gegeven: „Hij heeft mij daardoor ge leid en de kracht gegeven om van het kwade steeds weer iets goeds te kun nen maken tijdens mijn periode van vijf jaar in Zierikzee." Volgens ds. De Rooij moet de Bijbel worden gezien als de gemeenschap met de Heilige Geest: „Daarin kun je jezelf in positieve zin terugvinden. Je moet ergens een band voelen als je al lemaal uitgaat van datzelfde boek, zelfs over muren en kerkmuren heen." Veel goeds Na afloop van de dienst, waaraan medewerking werd verleend door het Hervormd Kerkkoor onder leiding van de heer J. Knop en door organist Mar van der Veer, kwam een zestal sprekers aan het woord na te zijn in geleid door ds. O. C. Kerssens uit Burgh-Haamstede. Namens de Hervormde classis voerde ds. B. den Butter uit Stavenis- se het woord. Hij bracht dank uit voor de vele prettige contacten en de grote inbreng, die er steeds in classis- verband geweest zijn. Drs. Alb. v. d. Ban sprak de scheidende predikant toe namens de Ring: „U hebt steeds goede leiding gegeven aan ons gezel schap van, zoals altijd en overal, zeer individualistisch ingestelde predi- Boodschap van Vrouw en Geloof: ZIERIKZEE - Doorgaan met de dingen, waar je van weet, dat ze goed zijn; doen wat in je macht ligt, ieder op haar eigen manier, zonder dat we allemaal een Winnie Mandela behoeven te zijn. Die boodschap klonk zondag ochtend in de Gasthuiskerk tijdens een matig bezochte dienst, verzorgd door leden van de Werkgroep Vrouw en Geloof. De dienst vond plaats op uitnodi ging van de Hervormde wijkgemecn- te van ds. K. Hendrikse, die open wil staan voor en aandacht wil schenken aan groeperingen, die gerechtigheid in maatschappij en samenleving na streven. De Zuidafrikaanse strijdster voor gelijkheid en mensenrechten Winnie Mandela werd tijdens deze bijzonde re dienst door de leden van de Werk groep Vrouw en Geloof tot lichtend voorbeeld gesteld van vrouwen, die hun hart volgen en doen wat in hun macht ligt. Overdenking Dit thema stond ook centraal in de overdenking tijdens deze dienst. Een overdenking in dialoogvorm, waar een schriftlezing uit 1 Samuël 16 11 - 13 en uit Markus 14:3-9 aan vooraf ging. Eerstgenoemde Bijbelpassage vertelde over de zalving van David tot koning door de profeet Samuël. Het tweede gedeelte handelde over de - niet met name genoemde vrouw - die in het huis van Simon de melaatse een kruikje peperdure balsem over het hoofd van Jezus goot. „De vrouw sprak niet, haar hande len was echter duidelijk genoeg", volgens de overdenking. Zij werd echter doelwit van kritiek door om standers. Waarom toch 'verspilde' ze die balsem, die wel driehonderd di- naries (ongeveer een jaarloon) had kunnen opbrengen? „Waar deed ze het van, had ze soms een lucratief bij baantje?". Henny Gilden ging in haar overden king nader in op die vraag. Ging het eigenlijk wel om het hoe, was niet de vraag naar het 'waarom' veel belang rijker? Was immers niet de zalving door de vrouw de bevestiging van hetgeen Christus was. De vrouw had immers door waar het om ging en kwam derhalve tot haar daad van liefde en verering. Het breken van de kruik met dure balsem gaf aan dat ze alles, wat ze had, wilde geven. Haar daad was spontaan zonder zich de vraag te stellen of het gek of onprac- tisch was. In de overdenking werd ge concludeerd, dat Jezus haar volko men accepteerde en haar in bescher ming nam tegen de kritiek der om standers. „Waarom herkennen die mensen Je zus niet, of ben ik dan weer te emotio neel en word ik daardoor niet serieus genomen?", betrof een tweede vraag. In antwoord daarop werd ingegaan op het grote belang dat Jezus zelf hechtte aan de zalving door deze vrouw. Overal waar het Evangelie verkondigd zou worden, zou immers van haar daad worden gehoord, zo liet Jezus de omstanders weten. In feite plaatste hij de vrouw daarmee, volgens de overdenking, in de rij der profeten. Het feit, dat zo bedroevend weinig over haar daad was gehoord, moest, volgens Henny Gilden, worden toege schreven aan het feit, dat ze niet se rieus werd genomen, omdat ze een vrouw was. Aan zalving door de dis cipelen wordt in de Bijbel meer aan dacht besteed. Begrepen? De kern van de derde vraag was: „Jullie hebben wel een oordeel, maar hebben jullie ook - nu, na 2000 jaar - de daad begrepen". „Dat denk ik niet", vervolgde de in- leidster. Ze schetste, dat de vrouw uit het diepste wezen van haar ziel had gehandeld. Ze deed datgene, waar ze van wist dat het goed was, datgene wat in haar macht lag en ze deed dat op haar eigen manier. De leden van de Werkgroep Vrouw en Geloof zongen tijdens deze dienst ook lied 1 uit 'Eva's Lied' en Finie Baars bracht een indrukwekkende solo van lied 8. eveneens uit 'Eva's Lied'. Coks Boom sprak de voorbede uit en verzorgde de wegzending. Bij het verlaten van de kerk moch ten de bezoekers de tekst van 'Het Lied van Deborah voor Winnie Man dela' door Huub Oosterhuis in ont vangst nemen. Op hetzelfde stencil werd reeds melding gemaakt van een informatie-avond over Vrouw en Ge loof, die eind september in het ge bouw 'De Driehoek' zal worden ge houden. De bedoeling van deze avond is om gelegenheid te bieden aan vrouwen, die eens kennis willen nemen van de diverse ontwikkelingen en verande ringen - met name wat betreft de fe ministische theologie - zonder onmid dellijk stelling te hoeven nemen. kanten. Ga in vrede en draag de ze gen van de Heer met u." Spijt klonk door in de woorden van de heer H. J. Walraven, de vice- praeses van de Gereformeerde kerke- raad in Zierikzee. Die spijt betrof het feit dat er geen gezamenlijke kerke- raadsvergaderingen tussen beide kerkgenootschappen meer gehouden konden worden zonder elkaar geweld aan te doen. „Het Samen op Weg ging niet; wij betreuren dat net zo erg als u. Maar de deuren zijn niet dichtge gooid. We hopen dat ze ooit nog eens helemaal open zullen gaan", aldus Walraven, die de predikant een blij moedig mens noemde met vele posi tieve kanten. Lokaal gekibbel Nadat pater De Rooij uit Rotter dam namens de Rooms-Katholieke Kerk had gesproken, werd het woord gegeven aan ds. K. Hendrikse, de pre dikant van de vrijzinnige Hervormde gemeente te Zierikzee en vertegen woordiger van de centrale Hervorm de kerkeraad. Hij blikte terug op de pogingen om van de beide Hervormde geloofsrich tingen een eenheid te maken: „Als ik terugkijk op de periode van meer dan twee jaar, die ik in Zierikzee heb doorgebracht, dan moet ik zeggen dat we ons beziggehouden hebben met veel lokaal gekibbel en niet be zig zijn geweest met de boodschap, die Paulus ons heeft meegegeven. We moeten helaas afscheid nemen op het zelfde punt als waarmee we ruim twee jaar geleden zijn begonnen." Ds. Hendrikse stelde in dat verband dat er door écn Geest, ondanks alle plaatselijke drukte of drukternake- rij, slechts één Weg is die moet wor den afgelegd. De eigen gemeente werd zondag middag vertegenwoordigd door de heer M. Roks van de wijk kerkeraad. „Wij zien u met lede ogen vertrekken. Er is in de afgelopen jaren een hechte band gegroeid die nu verbroken moet gaan worden", constateerde Roks, die namens alle leden van de gemeente dank uitsprak voor al datgene wat ds. De Rooij de afgelopen jaren ge daan heeft en geweest is voor de ge meente. Hij richtte zich ook tot de echtgenote van de predikant: „U was steeds erg gastvrij en een goed klank bord voor uw man. Mede dankzij u kon de pastorie De Open Hof inder daad als zodanig functioneren." Het laatste woord was aan ds. De Rooij voor een dankwoord, waarbij hij niet alleen alle sprekers bedank te, maar ook alle werkers achter dc schermen binnen dc kerkgemeen schap: „Mede dankzij u heb ik kun nen doen wat er gedaan is." Ook stond hij even stil bij dc buren van het gezin De Rooij: de bewoners van Schouwcnoord, die in groten getale dc dienst in de Gasthuiskerk bij woonden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 5