Ouwerkerk heeft nog heel wat wensen op het lijstje Praathuis bijna klaar Stad en Lande pleit voor behoud van Westhavensluis Eerste hoorzitting- dorpsplan Gemeenteraad wil duidelijkheid Brief aan waterschap geschreven OUWERKERK - „Hier spreekt Ouwerkerk". Deze tekst projecteerde het lichtbeeld maandagavond vooraf gaand aan de hoorzitting in het dorpshuis. Het betrof de eerste inspraakbijeenkomst in het kader van het voor Ouwerkerk op te stellen dorpsplan. En....Ouwerkerk sprak inderdaad. Verenigingen en bewoners bleken nog heel wat wensen op hun lijstje te hebben en van de maan dagavond geboden gelegenheid werd dan ook massaal gebruik gemaakt die wensen kenbaar te maken. ZIERIKZEE - Werknemers van de dienst gemeentewerken van Zierikzee zijn maandag begonnen met de bouw van de overkapping aan het Luitje. Mede op verzoek van een aantal buurtbewoners heeft de gemeenteraad een aantal maanden geleden een krediet beschikbaar gesteld voor de bouw van de overkapping, omdat op die plaats op het Luit je buurtbewoners zeer regelmatig bij elkaar komen voor een praatje. Om deze sociale bezigheid enigszins beschut te kunnen laten plaatsvinden, werd besloten tot een overkapping. De overkapping wordt rondom voorzien van glas 07n het stadsgezicht zoveel mogelijk te beschermen. Aan het eind van de week kunnen de buurtbewoners hun praathuis in gebruik nemenenkelen van hen 'testen' de accommodatie maandag al even. Bovenaan Ouwerkerks verlang lijstje prijkten: uitbreiding en verbe tering van de dorpshuisaccommoda tie, oplossing van enkele verkeers problemen, continuïteit in de wo ningbouw, maar niet ten koste van elk open plekje, uitbreiding van de voorzieningen op de sportveldaccom modatie en ten slotte een breed scala kleinere verlangens. Voor de bevolking haar zegje kon doen, gaf burgemeester J. van Bom mel in het kort een overzicht van de ontwikkelingen, die tot het opstellen van een dorpsplan voor Ouwerkerk hadden geleid. Hij ging daartoe terug naar de start van het Bijzonder Re gionaal Welzijnsprojeet (BRW) voor de kleine kernen in 1978, waar een vrij riante subsidie van het ministe rie van WVC voor werd uitgetrokken. De kernen Ellemeet en Sirjansland golden daarin als voorbeelddorpen. Het BRW-project liep vervolgens over in de Integrale Dorpsplannen, die als doel hadden de aandacht voor de kleine kernen op Schouwen- Duiveland te continueren. Dorpen, waar dergelijke plannen voor waren opgesteld dienden dan ook een voor beeldfunctie ten aanzien van andere kernen in de regio te vervullen. Nu het integrale dorpsplan Sir jansland nagenoeg is voltooid, achtte het gemeentebestuur van Duiveland de tijd rijp daarvan een uitstralings effect naar Ouwerkerk toe te realise ren. Derhalve werd besloten tot de opzet van het dorpsplan Ouwerkerk, waartoe in samenwerking met de Stichting Ontwikkeling Ouwerkerk reeds een eerste inventarisatie naar de onder de verenigingen levende wensen werd verricht. Van Bommel lichtte toe, dat een dorpsplan een instrument beoogt te zijn voor zowel bewoners als voor het gemeentebestuur om op basis van prioriteitstelling systematisch te werken aan de leefbaarheid van de kleine kernen. De ervaringen in Sirjansland noemde de burgemeester zeer posi tief en de goede resultaten schreef hij mede toe aan de medewerking van de bevolking en vooral aan de hulp en de financiële steun van de provincie. Opzet Vervolgens ging hij nader in op de opzet van een dorpsplan, dat te on derscheiden is in een onderzoeksfase, waarin alle onder de bevolking leven de wensen op een rijtje worden gezet en in een tweede fase - de moeilijkste - waarin oplossingen gezocht dienen te worden voor de aangedragen knel punten en waarin die oplossingen in gepast dienen te worden in het beleid van de gemeente, waarbij tevens de financiële haalbaarheid een belang rijke rol speelt. Dat laatste wil, vol gens de burgemeester niet zeggen, dat bepaalde wensen zomaar van ta fel worden geveegd, maar dat bepaal de zaken in elk geval op termijn gezet dienen te worden. Het gemeente bestuur is daarbij in sterke mate af hankelijk var) subsidies van de pro vincie, van het ministerie van WVC en soms ook van het ministerie van economische zaken. De reeds in Ouwerkerk aanwezige voorzieningen inventariserend, kwam Van Bommel tot de conclusie, dat deze kleine kern nog niet zo erg slecht af is. Dat desondanks echter nog een fiks aantal wensen leeft, was reeds duidelijk geworden bij de eer ste inventarisatie en zou tijdens deze hoorzitting nog eens extra worden onderstreept. De burgemeester stelde vast, dat het dorpsplan Sirjansland in betrek kelijk korte tijd nagenoeg gereali seerd kon worden. Eerlijkheidshalve moest hij erkennen dat het in Ouwer kerk wat minder snel zal gaan, daar in deze kern enkele nogal ingrijpende zaken aan de orde zullen komen. De aanwezigen bleken zich te kun nen vinden in het voorstel de verdere fasen van het dorpsplan en de staps gewijze uitvoering te laten begelei den door een speciale projectgroep bestaande uit: vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, vertegen woordigers van het Provinciaal Klei ne Kernenteam en uit twee bestuur ders van de Stichting Ontwikkeling Ouwerkerk. Haalbaarheid Voor de burgemeester de bewoners het woord gaf, benadrukte hij nog- eens, dat deze hoorzitting was be doeld als inventarisatie en dat nog niet gediscussieerd zou worden over de haalbaarheid. Dat punt komt pas aan de orde tijdens de tweede hoor zitting, naar hij verwachtte reeds dit najaar. Voorzitter van de Stichting Ont wikkeling Ouwerkerk de heer M. K. Romeijn sprak zijn dank uit tot het gemeentebestuur voor het initiatief tot het opzetten van een dorpsplan voor Ouwerkerk. Persoonlijk zag Ro meijn de snel vergrijzende bevolking van het dorp als een mogelijk knel punt. Hij achtte verjonging en nieu we bevolkingsaanwas dan ook van groot belang voor de leefbaarheid, evenals een actief verenigingsleven met mensen, die in staat en bereid zijn dat te willen leiden. Dorpshuis Een actief verenigingsleven behoeft echter ook een goed bruikbare ac commodatie en de vergroting en ver betering van het dorpshuis kende hij dan ook een hoge prioriteit toe. Ro meijn erkende dat de huidige accom modatie nog best een knus zaaltje is, maar toch niet meer voldoet aan de huidige eisen en hij gaf een korte op somming van wensen en knelpunten in dit opzicht. Regisseur van de Toneelgroep Ouwerkerk, de heer M. P. Pankow ondersteunde dat. Hij gaf te kennen, dat de Toneelgroep binnen enkele weken de officiële verenigingsstatus hoopt te verwerven. Op grond daar van pleitte hij voor een vertegen woordiging binnen de Stichting Ont wikkeling Ouwerkerk en voor de mogelijkheid tot inspraak ten aan zien van de dorpshuisverbouwing. Pankow gaf te kennen, dat de To neelvereniging met steun van het Zeeuws Centrum voor Amateurto neel (ZCA) graag een totaalplan ten aanzien van de toneelinrichting, be lichting en dergelijke zal presenteren inclusief het daarbij behorend kostenplaatje. Mede met steun van het ZCA achtte hij ook de wegen te vinden ten behoeve van eventuele subsidietoekenning. De regisseur liet weten, dat de Ou- werkerkse tonelisten graag vooruit willen en derhalve ook verschillende plannen ten aanzien van spelcursus- sen en jeugdtheater hebben. Pankow betreurde het zeer, dat de in septem ber te starten spelcursus, waar 45 aanmeldingen voor binnenkwamen, niet in Ouwerkerk zelf kan plaats vinden, omdat het dorpshuis op die avonden bezet is en er geen andere ac commodatie beschikbaar is. Er moet derhalve naar elders worden uitgewe ken. ,,Dat is dan een stukje leven en cultuur, dat we missen op het dorp en dat is jammer", aldus Pankow. Knelpunt De burgemeester- erkende, dat de dorpshuisverbouwing op zich een knelpunt zou kunnen gaan vormen, gezien het feit, dat men er niet zo maar een stuk kan aanzetten. Hij wees in dit verband echter wel op het bestaan van de knelpuntenpot bij de provincie. Hij deed verder de toezeg ging, dat de Toneelgroep zeker haar zegje ten aanzien van de toneelaccom modatie zal kunnen doen. De project groep begeleidt weliswaar het dorpsplan, maar bij de invulling van specifieke zaken, zullen ook de speci fieke gebruikers worden betrokken. Van Bommel benadrukte, dat de dorpshuisaanpassing in Ouwerkerk overigens heel wat gecompliceerder zal zijn dan in Sirjansland. Hij wilde dan ook de illussie wegnemen, dat er binnen een jaar iets gerealiseerd zal zijn. Dat er echter iets aan deze ac commodatie moet gebeuren, achtte hij zeer wel duidelijk. Voorzitter van de Sportvereniging Ouwerkerk de heer P. A. Remeeus hield een krachtig pleidooi om van dat dorpshuis een multifunctioneel gebouw te maken en zijn gedachten gingen daarbij uit naar de mogelijk heid er ook diverse zaalsporten in te laten plaatsvinden. Hij verwees in dit verband naar een fraaie voorziening in Kats, een plaatsje met maar slechts vierhon derd inwoners. In Ouwerkerk zou derhalve een dergelijke voorziening ook mogelijk moeten zijn, meende de sportvoorzitter. Hij betreurde het, dat de school blijkbaar niet voelde voor een gymnastieklokaal in het dorpshuis. Directeur van de basis school 't Stoofje de heer H. E. M. Snij ders gaf te kennen daar het zwemon derwijs niet voor te willen inleveren en derhalve de voorkeur te geven aan de huidige regeling. Sjiort voorzieningen Ook ten behoeve van het sportge beuren buiten kwam Remeeus met een fors wensenlijstje, te weten: ver warming in de kleedruimten, vergro ting van het trainingsveld, uitbrei ding van de verlichting, groen licht voor het gebruik van de parkeergele genheid en zo mogelijk plaatsing van reeds aangekochte fietsenrekken. Re meeus wilde niet onderdoen voor de sportvoorzieningen elders in de ge meente Duiveland. Hij meende dat de vergelijking met elders geleverde zelfwerkzaamheid niet geheel op ging, daar Ouwerkerk nu eenmaal een kleine kern is, waar men op een veel kleinere groep actieve vrijwilli gers kan steunen. De jeugd De heer Snijders hield een pleidooi ten behoeve van de jeugd tussen twee en achttien jaar. Voor de aller kleinsten pleitte hij voor een ruimte voor het houden van een crèche, voor de lagere schooljeugd zag hij graag wat speelwerktuigen geplaatst door de gemeente, hetzij rondom de school, waar vaak wordt gespeeld, hetzij op de Ring, waar reeds een zandbak aanwezig is. Ten slotte acht te hij een goede accommodatie voor de jeugdsoos van belang. Over het ge bruik van het - deze week te openen - VW-kantoor door de jeugdsoos, toonde Snijders zich niet bijster en thousiast. Van belang voor een goed functioneren van de jeugdsoos achtte hij vooral een actieve leiding. De heer M. de Rijke brak een lans voor een goede abri ten behoeve van de wachtende buurtbuspassagiers. Zelf zag hij die het liefst op de Ring geplaatst, maar anderen achtten dat ontsierend. Bekeken zal worden of wellicht een aanbouwtje bij de in gang van de kerk een oplossing kan bieden. De Rijke was de eerste van een lan ge rij inwoners, die wensen en klach ten ten aanzien van verkeerssituaties hadden. Zo drong hij aan op het plaatsen van 30 km-borden in de kom van het dorp en op ontlasting van de Noorsestraat. Op dat laatste speelde ook de heer W. A. Kuyper in, die een pleidooi hield voor aanleg van de ont sluiting Oostweg/Baalpapenweg. Het huidig sportterrein, dat volgens zijn inlichtingen toch nog steeds vol doet, zou dan tevens door middel van woningbouw een goede bestemming kunnen krijgen, meende Kuyper. Afslag- Vissersweg Hij vestigde verder de aandacht op de gevaarlijke situatie bij de afslag van de Vissersweg, vooral voor weg gebruikers, die niet vertrouwd zijn met de situatie ter plekke. Hij stelde voor - als tijdelijke oplossing - het verkeer bij de stoplichten bij Nieu- werkerk reeds binnendoor naar Ouwerkerk te leiden. De burgemees ter memoreerde echter, dat eerdere pogingen daartoe op bezwaren bij het waterschap (de wegbeheerder) bleken te stuiten. Verder toonde hij zich - op grond van eerdere ervaringen- weinig hoopvol om op de rijksweg iets gere geld te krijgen. Hij achtte deze afslag een knelpunt van de eerste orde, maar stelde vast, dat Rijkswaterstaat een ontstellend moeilijk lichaam is om iets van de grond te krijgen Enkele andere zaken, die ten aan zien van verkeerssituaties naar vo ren werden gebracht, betroffen: over last van bedienend verkeer naar de plaatselijke supermarkt, een voor stel tot het creëren van een bocht in de Phoenixstraat om het hard rijden tegen te gaan, parkeergelegenheid in de Zweedsestraat, de bushalte langs de rijksweg en de 'verschrikkelijke' paaltjes rond Ring. De heer W. Vijverberg pleitte ten behoeve van de kerk voor een klein podium voor muziek en/of zang tij dens de dienst en voor een afwasgele- genheid in het kerkgebouw. Gewezen werd verder op de gevaar lijke situatie bij de brandput en de defecte afrastering. Eerder aan de orde tijdens een hoorzitting in Ouwerkerk was de openbare verlichting op de Ring.^Een wens, die nog steeds niet was ver vuld, zo bleek. De heer J. P. Dekker verzocht te bezien of ter plekke lam pen aangebracht kunnen worden, die niet alleen op de rijweg, maar ook op het trottoir schijnen. De heer D. Lemsom kreeg de toe zegging, dat bekeken zal worden of bij de volkstuintjes in de Phoenix straat tegels gelegd kunnen worden. Continuering van de woningbouw - de gemeente gaat uit van vier wonin gen per twee jaar - achtten de meeste aanwezigen een goede zaak, maar be denkingen werden geuit tegen wo ningbouw in de Nooi'sestraat en op de brandput. Men wil liever niet elk leeg plekje volgebouwd zien. Vervólg van pagina 1 Het bestemmingsplan Scholder- laan (Renesse) werd zonder al te veel discussie vastgesteld. Alleen PvdA- raadslid C. Verton sprak zijn verba zing uit over het feit, dat het college in het voorstel had geschreven de waarde van de elzenmeten te onder schrijven en tegelijkertijd plannen had op deze plaats een voetpad aan te leggen. ,,Die verkeersvoorziening mag van ons geschrapt worden", al dus Verton. Secretaris J. W. de Jonge wees hem erop, dat een dergelijk voorstel thuis hoort in de commissia Voorts werd ingestemd met het aangaan van een exploitatie-overeen komst met de vof Het Schouwse Duin. Enkele percelen aan de A. van der Weideweg zijn bestemd voor re creatiewoningen. Hierlangs is een openbare weg opgenomen, waarvoor de gemeente nu een relatief kleine bijdrage hoeft te leveren. Vooral Van den Berge sprak de vrees uit, dat het nabij gelegen parkeerterrein voorna melijk een functie voor de recreanten van de woningen krijgt. DaJ .ieraan vooralsnog niets gedaan moet wor den zei hij te begrijpen. Tijdens de raadszitting werd ook het voorstel tot de realisatie van en kele taxistandplaatsen in Renesse aangenomen. Ook stemden de leden in met het plaatsen van de Christelijk Nationale School Onder de Wieken op het overzicht vermeerdering huis vesting 1987-1989. Van der Salm sprak de hoop uit, dat ook het open baar onderwijs binnen afzienbare tijd hiervan gebruik kan maken, maar dat hangt van de rijksoverheid af. Aanzicht van de Westhavensluis, ivaaraan nogal het een en ander dient te worden opgeknapt. nengekomen inzake het onderdeel over de zoet watervoorziening. Eerder al maakten ingelanden duidelijk, dat zij de verbinding tussen het plan en de zoetwaterpijp geen juiste vonden. De algemene vergadering dient ook een beslissing te nemen over de verontreinigingsheffing voor 1987 en de aankoop van liet pand Havenpark 38 te Zierikzee. Na de rondvraag rest nog het afscheid van J. W. Koopman uit Zierikzee, die als hoofdingeland de ongebouwde eigendommen in dis trict drie heeft vertegenwoordigd. ZIERIKZEE - De Vereniging Stad en Lande Schouwen-Duiveland heeft te kennen ge geven, dat zij de historische Westhavensluis te Zierikzee, graag tegen de sloopplannen beschermd ziet. Het dagelijks bestuur van het Waterschap Schouwen-Duiveland gaat de algemene vergadering woensdag 4 juni voorstellen om hierover een beslissing te ne men. Realisering van de wens van Stad en Lande kost de instantie 10.000 gul den. Wanneer de Westhavensluis wordt gesloopt en de kering aange past, dan moet het waterschap 295.000 gulden neertellen. Behoud van het uiterlijk van de sluis en de hiervoor noodzakelijke metselwerk- zaamheden komen op 305.000 gulden te staan. Het dagelijks bestuur maakt in haar voorstel duidelijk, dat bij handhaving van de sluis niet gere kend moet worden op bijdragen van derden. Reacties Het opschrift van de sluis: de eerste steen, die op 9 april 1826 werd gelegd. De algemene vergadering vangt woensdag 4 juni in 's Landskamer te Zierikzee om 14.00 uur aan. Daar spreken de hoofdingelanden ook over het waterkwantiteitsbeheersplan. Hiervoor is een aantal reacties bin-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4