Westerschouwse burgemeeester gaat over tot wegsleepregeling Bijzondere basisscholen Brouw krijgen nabetaling van 35.000 gulden voor onderwijsuitgaven Mol deze week gereed Parkeren op de Gasthuisboomgaard Discussie over verdeling functies Plan voor reconstructie binnenstad in de molen Telefoon cellen gekraakt Zierikzee akkoord met toetreding tot DGD Braderie Burgh en Haamstede ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Graffiti in Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 27 mei 1986 Nr. 23936 3 Om einde te maken aan verkeerschaos BURGH-HAAMSTEDE - De Westerschouwse burge meester, mevrouw J. L. Niemantsverdriet-Leenheer, heeft haar gemeenteraad maandagavond kenbaar ge maakt de wegsleepregeling in te gaan voeren om een ein de te maken aan de verkeerschaos in vooral Renesse en Burgh-Haamstede. Het afgelopen pinksterweekeinde betekende voor de eerste burger de druppel op de gloei ende plaat. Ook het feit, dat in de achterliggende perio de slechts 5 procent van alle verkeersboetes (200) is be taald, heeft haar tot deze maatregel gedwongen. De gemeenteraad stelde zich unaniem achter haar beslis sing. De voornaamste reden, die aan de verkeerschaos ten grondslag ligt is het feit, dat de Duitse justitie geen medewerking verleent aan het beta len van de door haar landgenoten ge kregen boetes. De Duitse .badgasten weten dat, want de Duitse 'ANWB- bladen berichten hier uitvoerig over. Politiewoordvoerder A. Gerards maakte na Pinksteren ook melding van het enorme aandeel, dat de Duit sers hebben in het fout parkeren. Bevoegdheid De wegsleepregeling is een be voegdheid van de burgemeester, waarvoor zij de goedkeuring van de gemeenteraad niet nodig heeft, maar toch legde zij het de volksvertegen woordigers voor. Die konden zich he lemaal vinden in haar plan en juich ten dit toe. PvdA-fractievoorzitter G. J. W. van der Salm vroeg de voorzitter met de maatregel ook consequent te zijn, hetgeen zij grif toezegde. ,,Er is een ontoelaatbare situatie ontstaan, waarbij een plaatselijke huisarts politiehulp nodig had om naar een spoedgeval te kunnen. Dat kan niet. We moeten en zullen hard optreden en gaan dan ook daadwer- Burgemeester J. L. Niemantsver driet-Leenheer gaat de verkeers chaos met harde hand aanpakken. kelijk wegslepen", aldus Niemants- verdriet. Hiervoor zal de gemeente in onderhandeling treden met een plaatselijke garagehouder. Wie straks zijn of haar voertuig te- Wethouder Loschacoff: een pijnlijke zaak BROUWERSHAVEN - De veelheid aan regels en ver anderingen die het basisonderwijs in de afgelopen jaren kenmerkten zijn er de oorzaak van, dat pas in de ge meenteraadsvergadering van maandagavond de voorlo pige vaststellingen aan de orde kwamen van de bedragen die in de jaren 1977 tot en met 1984 zijn uitgegeven voor het openbaar lager onderwijs in de gemeente Brouwers haven. Hierbij bleek dat de financiering van het bijzon der onderwijs, dat is gebaseerd op hetgeen de overheid voor openbaar onderwijs uitgeeft, over die jaren met in totaal bijna 35.000 gulden is achtergebleven. „Een pijn lijke zaak", aldus wethouder van onderwijs S. Loscha coff - de Kan ter „waarvan de consequenties door een na betaling gedragen zullen worden". ZIERIKZEE - De reconstructie van de Mol in Zierikzee zal deze week worden afgerond. Dat betekent overigens niet dat de overlast voor het verkeer dan ook tot het verleden behoort, want direct daarna wordt de reconstructie van de Schuithaven aangepakt. Bij de dienst gemeentewerken verwacht men dat, afhankelijk van het weer, de bestratingswerkzaamheden over vier weken ge heel zullen zijn afgerond. Dat betekent dat de vroegere Christelijk Nationale School, thans Vereniging Basisschool te Zonnemai- re een 'extra'tje' van 14.800 gulden heeft te verwachten en de School met de Bijbel De Schouw te Brouwersha ven 19.900 gulden. CDA-raadslid R. J. van der Wekken achtte het niet meer dan billijk, dat aan deze bedragen een rentevergoeding zou worden toe gevoegd: de bijzondere scholen zijn, zoals nu is gebleken, jarenlang bena deeld door de leermiddelen die zij BRUSSEL - Een rechtbank in Brugge heeft een inwoner van het Zeeuwse Temeuzen (J.D.) maandag bij verstek veroordeeld tot een gevan genisstraf van 16 jaar wegens twee roofovervallen. De man zit vast in Nederland. Volgens de Belgische au toriteiten is de Nederlandse justitie nog niet ingegaan op een verzoek tot uitlevering. hierdoor hebben ontbeerd. En ook de VVD en PvdA-fracties stelden zich kritisch op ten opzichte van dit 'ach terstallig onderhoud'. Volgens het kersverse PvdA-raadslid J. van Ours is sprake van administratieve kwesties waarvan het verbazingwek kend is dat ze zo lang onopgemerkt konden blijven door de betrokken in stanties. Voorzitter C. Slabbekoorn legde de hoofdoorzaak bij de grote achterstan den waarmee jarenlang de rijksuit keringen naar de gemeente toe wer den uitbetaald. „Gelukkig is daar nu door de nieuwe Londo-norm regeling een eind aan gekomen'lln tegenstel ling tot CDA-er Van der Wekken was wethouder Loschacoff van mening dat de leerlingen door het derven van dit geld niet waren benadeeld. „Want de scholen hebben nooit geappeleerd naar de gemeente met de vraag: Waar blijft de 5-jarige uitkering?".Zij be nadrukte dat er de laatste jaren heel veel is gebeurd op het gebied van het onderwijs en dat deze kwestie zeker niet met opzet onder op de stapel is terecht gekomen. De raad besloot het de extra vergoeding aan de bijzonde re scholen toe te kennen. Verdere schoolzaken betroffen het beschikbaar stellen van ruim 2.000 gulden voor 10 leerlingen-sets en ruim 1600 gulden voor leermiddelen voor groep 8 van de School met de Bijbel te Brouwershaven het verle nen van eervol ontslag aan mevrouw C. M. L. Vijverberg die in het kader van het Arbeidsproject voor Jonge ren werkzaam is aan de openbare ba sisschool te Noordgouwe. Dit ontslag is noodzakelijk in verband met het aflopen van dit project. Vervolg van pagina 1 vertrouwenscommissie bekend te maken. De fractie van de PvdA stelde wethouder Groen voor en het CDA kwam, na een korte schorsing voor fractieberaad in verband met de af wezigheid van fractievoorzitter C. Bij de Vaate, met wethouder P. de Rijke naar voren. Doordat de WD-fractie het RU-raadslid W. F. Sprengelmeijer als kandidaat naar voren bracht (in verband met het feit dat loco-burge meester Van Gastel automatisch zit ting heeft in de commissie - red.) was het viertal kandidaten bekend, die ook met algemene stemmen werden gekozen, en zijn alle fracties in de vertrouwenscomissie vertegenwoor digd. gen beter weten in verkeerd parkeert loopt dus de wezenlijke kans er niet langer af te komen met een boete van de gebruikelijke 35 gulden. Wanneer de wagen wordt weggesleept naar het terrein van de rijkspolitie in Renesse of Haamstede, kan tegen betaling van zo'n 180 gulden pas de auto terugge kregen worden. Bovendien betaalt de overtreder nogeens vijf gulden per et maal, dat het voertuig staat 'opgesla gen'. De burgemeester benadrukte, dat de regeling zowel voor buitenlan ders als Nederlanders geldt. Steuntje De rijkspolitie werd hiermee in fei te een steuntje in de rug gegeven in de tot op heden voor haar uitzichtloze si tuatie. Maar de gemeente Wester- schouwen wil nog meer hulp bieden. Zo stemde de raad in met het voorfi nancieren van de automatisering van de politie, zodat de beambten meer de straat op kunnen en niet langer ach ter het bureau hoeven te blijven zit ten. De gemeente is bereid maximaal 20.000 gulden bij te leggen, mits de overige gemeenten op Schouwen- Duiveland ook over de brug komen. „Voor ons is die extra man op de straat van het allergrootste belang en daarom heeft men mij gevraagd het voortouw te nemen", legde Niemants- verdriet uit. VVD-fractievoorzitter dr. H. J. van Zuijlen stemde evenals de andere raadsleden in, maar zei het bijzonder te betreuren, dat de ge meenten nu moeten betalen voor een zaak van de rijksoverheid. „Maar we kunnen niet anders", besloot hij en kreeg hierbij de volledige instem ming van de raadsvoorzitter. DEN HAAG - Trein- en buskaarten kunnen twee a drie procent goedko per zijn als de olieprijsdaling wordt doorberekend. Konsumenten Kon- takt constateert in zijn blad Koop kracht van juni dat, terwijl de afgelo pen maanden de olieprijs met sprongen daalde, strippenkaarten en treinkaarten niet goedkoper en soms zelfs duurder werden, het rijk pikt het voordeel in, aldus Konsumenten Kontakt. AMSTERDAM - Het Nationaal Computercentrum Woningcorpora ties heeft maandag in de Bouw Rai bij Honeywell Bull Nederland een computer besteld die bijna 25 miljoen gulden kost. Dit computercentrum is van de Nationale Woningraad en het Nederlands Christelijk Instituut voor Volkshuisvesting, de twee cen trales van woningbouwverenigingen. ZIERIKZEE - Het plan voor een mogelijke reconstructie van het cen trum van Zierikzee, dat het Buro voor Ruimtelijke Ontwikkeling Kort en Verton te Zierikzee in op dracht van de ZOC heeft gemaakt en dat onlangs aan het college van b en w werd aangeboden, zit in de ge meentelij ke molen. Dat deelde burgemeester Th. H. de Meester maandagavond mee tijdens de gemeenteraadsvergadering op vragen van mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal (CDA) en de heer D. van der Wekken (PvdA). Het plan ligt op dit moment ter bestudering bij on der andere Monumentenzorg, de ge meentelijke stedebouwkundige, de directeur gemeentewerken en zal te vens nog aan de verschillende betrok ken adviescommissies worden voor gelegd. Wanneer de gehele procedure, inclusief overleg met alle betrokke nen middels hoorzittingen, is doorlo pen zal eventueel een voorstel door het college van b en w worden gedaan terzake de uitvoering ervan. Burgemeester De Meester noemde maandagavond het plan een zeer inte ressant plan, waaraan echter nog wel de nodige woorden zullen moeten worden gewijd voordat het, al dan niet geheel, zal worden uitgevoerd. „Er zitten hele leuke en goede dingen in, maar de realisatie ervan zal een kostbare zaak blijken te zijn. Boven dien zullen ook niet alle betrokkenen er even gelukkig mee zijn", aldus de burgemeester. ZIERIKZEE/BRUINISSE - Dc di rectie van de postkantoren te Zierik zee en Bruinisse hebben maandag morgen aangifte gedaan van twee telefooncelkraken. Onbekenden heb ben de cellen in Bruinisse aan de Mo lenweg en bij het sorteercentrum te Zierikzee opengebroken en het geld meegenomen. Hierbij gebruikten de daders een breekijzer. De diefstal maakt ver moedelijk deel uit van een serie in braken, die al eerder begon op Wal cheren. Hoeveel geld er precies weg is staat nog niet vast. ZIERIKZEE - Tot op heden nog on bekenden hebben tussen vrijdag en zondagnacht verfbussen ter hand ge nomen en aanzienlijke schade aange richt aan de Prinses Bcntrixschool te Zierikzee. Hoeveel de schade precies bedraagt valt moeilijk te overzien, maar de vandalen hebben zich behoorlijk uit geleefd op muren', deuren en ramen. De schoolleiding heeft maandagmor gen aangifte van het voorval gedaan bij de Rijkspolitie in Zierikzee, die een onderzoek naar dc daders heeft ingesteld. ZIERIKZEE - De ge meenteraad van Zierikzee heeft maandagavond met algemene stemmen inge stemd met de toetreding tot de gemeenschappelijke regeling Districts Gezond heidsdienst (DGD). Deze instemming gaven overi gens niet alle fracties van ganser harte, getuige de opmerking van wethouder P. de Rijke (CDA) na afloop van de behandeling van dit agendapunt: „We lachen wel maar we zijn er hele maal niet blij mee." Wethouder P. dc Rijke: „We lachen wel maar we zijn er helemaal niet blij mee". Nog op 17 februari van dit jaar sprak de raad zich in meerderheid ne gatief uit over een mogelijke deelna me aan de DGD. Maar omdat de Schoolartsendienst zou worden opge heven en deze activiteiten zouden worden overgeheveld naar de afde ling Jeugdgezondheidszorg van de DGD, gekoppeld aan het feit dat een meerderheid van de deelnemende ge meenten voorstander is van deze op heffing, is voor de gemeenteraad van Zierikzee aanleiding geweest om, zij het schoorvoetend, ook tot dc DGD toe te treden. Met name het CDA had nogal wat kanttekeningen. Mevrouw M. A. Bij dc Vaate-Rozendaal: „We hebben dc noodzaak tot toetreding nog nooit zo zien zitten, maar stemmen alleen maar in uit zeer praktische overwe gingen." Evenals mevrouw J. T. Sijswerda-Bos (VVD) maakte zij zich toch wel enige zorgen over het uitein delijke kostenplaatje. „Dergelijke gemeenschappelijke regelingen heb ben nog wel eens de neiging om sterk kostenverhogend te werken." Ook van de zijde van de PvdA viel enige terughoudendheid te bespeu ren. Mevrouw M. R. de Jong-van Leo verwoordde het als volgt: „Ook wij hebben nooit zo staan springen om mee te doen, maar'uiteindelijk is het toch een goede zaak in het belang van de bevolking."* UTRECHT - VVD-fractievoorzitter Ed Nijpels heeft „geen ambities" meer om die functie voort te zetten. Na de formatie zal de-liberale fractie in de Tweede Kamer wat hem betreft een nieuwe voorzitter moeten kiezen. Nijpels zei een en ander maandag nacht na afloop van een besloten WD-bestuursvergadering. BRUSSEL - De consumentenprij zen in de EG zijn in april gemiddeld met 0,4 procent gestegen. Nederland bleef gedurende deze maand precies op het EG-gemiddelde. Dit blijkt uit de cijfers van Eurostat, het Europese Bureau voor Statistiek. BURGH-HAAMSTEDE - De Mid denstandsvereniging Burgh-Haam stede heeft de data voor de te houden braderiedagen vastgesteld voor de kernen Burgh en Haamstede. Tijdens deze dagen presenteren de onderne mers zich rond beide kerken met di verse kraampjes. Ook zijn er zaken als een springkussen, een poppen kast en oude ambachten. In Haamstede is gekozen voor de donderdagen 10, 17, 24 en 31 juli en 7 en 14 augustus. Voor Burgh denkt de organisatie aan de dinsdagen 22 en 29 juli en 5 augustus. Alle dagen begin nen om 10.00 uur en duren tot onge veer 17.00 uur. Coupon In juni geven de ondernemers in Burgh-Haamstede ook een coupon boekje uit met talloze aanbiedingen. Deze boekjes worden verspreid onder de plaatselijke bevolking en de re creanten. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Bezorging (van 18.00-19.00 uur): 01119-1941. Redaktie (na 1730 uur): 01110-6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 40.00; per jaar 1 15230; losse nummers 1 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BTW. ZIERIKZEE-Het parkeerterrein, dat wordt aangelegd in het gebied achter de Baden Poivellweg, heeft de naam Gast huisboomgaard gekregen. Daartoe besloot de gemeenteraad van Zierikzee maandagavond. Het parkeerterrein is* naar een suggestie van streekarchivaris H. Uil, vernoemd naar de Gasthuisboomgaard welke daar in vroeger tijden heeft gelegen. De werkzaamheden aan het parkeerterrein vorderen met rasse schreden. De verwachting is dat het ter rein over vijf weken geheel voor gebruik gereed is. A A f K

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3