Uitvoerige discussie over functieverdeling in vertrouwenscommissie Westerschouwse helderheid over raad wil Apollo Groots taptoe-programma DE ZIERIKZEESCHE COURANT Open dag bij dag- en avondschool WAT HET Betaalt iedereen precario rechten? CJ4ÖC, CjHg JUC TOd ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Surfers Wegslepen Behouden Dubbel Z Het afgelopen weekeinde kwamen twee sur- Om een einde te maken aan de verkeerschaos De Vereniging Stad en Lande schreef een brief De jeugdige Kerkwerfse amazone Arianne fers om het leven, toen de weersomstandighe- in haar gemeente tijdens het toeristenseizoen aan het Waterschap Schouwen-Duiveland met Hanse is met haar pony Liza hard op weg om den plotseling verminderden. Een noodkreet kondigde burgemeester Niemantsverdriet een het verzoek de historische Westhavensluis te de dubbel Z-status te bereiken. In Vlissingen van de reddingsorganisaties. (Pag. 2). wegsleepregeling aan. (Pag. 3). behouden. (Pag. 4). werd zij twee keer winnares. (Pag. 11). DINSDAG 27 MEI 1986 142ste jaargang Nr. 23936 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het vertrouwen, dat wij in onszelf hebben, veroorzaakt veel van het vertrouwen, dat wij in anderen hebben. Le Rochefoucauld In verband met procedure rond de benoeming van een nieuwe burgemeester voor Zierikzee Loco-burgemeester L. J. van Gastel: .optimaal op de hoogte blijven en daarbij zoveel mogelijk betrokken dient te worden. Vanuit die visie achtte hij het dan ook juist dat de loco-burgemeester voorzitter wordt van de vertrouwenscommissie. ,,Maar als de loco-burgemeester uit een andere politieke hoek zou ko men, dan was mij dat goed geweest. Van belang is alleen dat we mee kun nen helpen aan de realisatie van een goede keuze voor de opvolger van burgemeester De Meester", zo luidde zijn betoog. Wethouder I. Groen (PvdA):,,....geen halszaak..." D. van der Wekken (PvdA): kwestie van wantrouwen..." ..geen ZIERIKZEE) - De gemeenteraad van Zierikzee heeft zich in haar vergadering' van maandagavond 26 mei on der andere gebogen over de instelling van een vertrou wenscommissie in verband met de voorziening in de va cature van burgemeester in de gemeente Zierikzee. Naar aanleiding daarvan ontstond een inhoudelijke discussie over de wenselijkheid loco-burgemeester L. J. van Gastel automatisch te benoemen tot lid en voorzitter van die commissie. Dat gebeurde naar aanleiding van het feit dat wethouder J. Groen (PvdA) binnen het college het min derheidsstandpunt inneemt dat de aanwijzing van de voorzitter moet worden overgelaten aan de vertrou wenscommissie zelf. Naar zijn me ning kleeft aan het bij voorbaat aan wijzen van de loco-burgemeester tot voorzitter het bezwaar dat de. raads fractie van de VVD, waaruit Van Gas tel afkomstig is, op voorhand beper kingen wordt opgelegd in het voor dragen van kandidaten uit haar mid den voor het lidmaatschap van de commissie. PvdA-fractievoorzitter D. van der Wekken kon zich goed vinden in het standpunt van zijn wethouder: ,,De raad moet in volledige vrijheid de le den. van de vertrouwenscommissie kunnen benoemen om vervolgens de functieverdeling aan de commissiele den zelf over te laten", aldus Van der Wekken. Hij diende dan ook een amendement in om de betreffende verordening in die zin te wijzigen. De gebleken bezorgdheid binnen de PvdA-fractie over de genoemde beperkingen voor de fractie van de VVD werden overigens door deze laatste fractie niet in dank afgeno men. Fractievoorzitter J. J. Geleijnse stelde dat deze hele materie inhoude lijk voldoende aan de orde is geweest tijdens de begrotingsbehandeling in 1985. „Met betrekking tot de geuite bezorgdheid van de zijde van de PvdA moet ik zeggen dat we die deze keer niet op prijs stellen. We kunnen onze zaken zelf wel regelen en zelf voor onze belangen opkomen." Loco-burgemeester Van Gastel, die de behandeling van dit agendapunt leidde, was ook niet onverdeeld blij met het geponeerde PvdA-standpunt. Hij stelde dat de loco-burgemeester op 1 septemberaanstaandehet burge meesterschap gaat waarnemen en uit die hoofde optimaal op- de hoogte dient te zijn met alle ontwikkelingen Ook de fracties van de RU en het CDA, bij monde van respectievelijk de heren W. F. Sprengelmeijer en C. Legemaate, lieten zich positief uit over het collegevoorstel. Geen kwestie van wantrouwen Wethouder Groen had in tweede in stantie toch behoefte aan het geven van een korte toelichting omdat hij er, zoals hij het noemde, „geen hals zaak van wilde maken. Het is ook geen kwestie van wantrouwen in een bepaalde richting. Ik heb alleen maar bedoeld te zeggen dat de raad mans genoeg is om zelf de functieverdeling binnen de vertrouwenscommissie vast te stellen. Ik ben alleen maar te genstander van het nu gehanteerde automatisme." Groen liet daarmee duidelijk we ten geen enkel probleem te hebben met het feit dat Van Gastel als voor zitter van die commissie gaat funge ren, maar wel met het feit dat de loco-burgemeester dat automatisch wordt. Hij zette overigens wel de nodige vraagtekens bij de uiteindelijke in vloed van de commissie op de keuze van de nieuwe burgemeester. Ook Van der Wekken liet weten slechts een principiële benadering van deze zaak tot doel gehad te heb ben, zonder enige politieke bijbedoe ling. „Het was beslist geen kwestie van wantrouwen. Mijn amendement hoeft overigens, gezien de uitlatingen van de andere fracties in de raad, niet eens meer in stemming te worden ge bracht. Ik heb de koppen allang ge teld." Wethouders VVD-woordvoerder Geleijnse liet vervolgens weten er een voorstander van te zijn dat niet alleen de loco burgemeester zitting heeft in de com missie, maar dat alle wethouders dat hebben: „Zij moeten uiteindelijk het meest met de nieuwe burgemeester samenwerken, dag in, dag uit." Van die aangever maakte Van Gasr tel dankbaar gebruik om te on derstrepen dat naar zijn idee het ont breken van de loco-burgemeester in de vertrouwenscommissie onverant woord zou zijn. „Ik zou dan onbe kend blijven met de ontwikkelingen betreffende de keuze van de nieuwe burgemeester, waarmee ik echter wel bijna vier jaar lang heel nauw moet samenwerken", zo betoogde hij. Uiteindelijk werden de fracties ge vraagd om hun kandidaat voor de vervolg pagina 3 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's College moet snel niet informatie komen BURGH-HAAMSTEDE - De fracties binnen de ge meenteraad van Westerschouwen hebben hun college maandagavond duidelijk te kennen gegeven, dat zij bin nen de kortst mogelijke tijd op de hoogte willen worden gesteld over de ontwikkelingen omtrent Hotel Apollo. CDA-fractievoorzitter J. W. Geleijnse brak binnen de raad het spits af door er met klem op te wijzen, dat zijn fractie zich verzet tegen de handelwijze van ondernemer O. Poll. Laatstgenoemde heeft volgens de gemeenteraad twee zwembaden aangelegd zonder hiervoor de instem ming van de gemeente te hebben gekregen. Burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer, die het agendapunt tijdens de vorige raadsvergadering al van de lijst had afgevoerd, kon ook nu niet anders dan de raadsleden om geduld te vragen. Zij zei de raadsle- ZIERIKZEE - Het definitieve programma voor de eerste Zierikzeese taptoe is in kannen cn kruiken. Op zaterdag 23 augustus zullen zes korpsen zich op het Havenplein in het hartje van Zierikzee presenteren. Samen vormen ze een grandioos programma, dat zich kan meten met de heste taptoes in ons land Het voorprogramma wordt gevuld door de Zierikzeese muziekvereniging Kunst cn Eer. waarna verder optreden showband DVS uit Katwijk, showband Ex celsior uit Delft cn dc showkorpsen Jubal uit Dordrecht. Axel en Rust Roest uit Zierikzee. De eerste twee verzorg en militaire shows, terwijl de overige drie op Amerikaanse leest geschoeid de shows presenteren. Dc taptoe kan op 23 augustus door 1460 kijkers worden hekeken. Voor alle is er een zitplaats. Het taptoeterrein wordt aan drie kanten omgeven door tribunes. De voorverkoop wordt gestart tijdens de aanstaande Expo. die op 11 juni hoor poorten opent. Na de Expo qaat de voorverkoop verderop zes plaatsen in Zierikzee De Zierikzeese taptoe heeft twee hoofdsponsors, de Zierikzeese Ondernemers Centrale (ZOC) en de Zierikzeesche Nieuwsbode. Op de foto het showkorps Axel. een van de grootste trekpleisters. den, dat ook het college wacht op een uitspraak van de Raad van State en juist dat bevreemdde raadslid en PvdA-fractievoorzitter G. J. W. van der Salm, omdat Poll zijn bezwaar schrift zou hebben ingetrokken. Reden Dat intrekken van het bezwaar schrift was ook de reden, dat het agendapunt vorige keer van de lijst was afgevoerd. Nadat de eerste bur ger Van der Salm uitlegde, dat ze ei genlijk bedoelde dat de materie nog in behandeling bij het college was, stemde de socialist in. Ook VVD-er ZIERIKZEE - Op donderdag 12 ju ni zal, in het kader van een landelij ke actie, een open dag worden gehou den bij de Zeeuwse Dag- en Avond- scholengemeenschap voor Volwasse nen in Zierikzee. In het gebouw van de scholengemeenschap, aan de Man huisstraat, zal die dag een aantal ac tiviteiten worden ontwikkeld. De landelijke open dag wordt geor ganiseerd door de Vereniging van Avondscholen in Nederland (V. A. N.) met het doel toekomstige leerlingen voor te lichten over de mogelijkhe den. die het dag- en avondonderwijs voor volwassenen te bieden heeft. Gedurende drie tijdsperioden kun nen belangstellenden donderdag 12 juni in het schoolgebouw terecht om kennis te maken met het volwasse nenonderwijs: van 10.00 tot 12.00 uur, van 14.00 tot 16.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Er wordt met behulp van video een algemene voorlichtings film vertoond en middels een dia-pre sentatie wordt de ZDASG in het voet licht geplaatst. Ook zijn er openbare lessen, waaraan men kan deelnemen, en bestaat de mogelijkheid om onder het genot van een kopje koffie uitge breid tc worden geïnformeerd over het volgen van onderwijs aan de school. WORDT WEHR. dr. H. J. van Zuijlen, PvdA-lid J. C. Hendrikse en RU-vertegenwoordiger J. van den Berge toonden zich onge lukkig met het verloop van de zaak. Hendrikse: „uw (de burgemeester) antwoord bevreemdt mij. In het seni orenconvent zijn afspraken gemaakt en het college heeft die blijkbaar aan zijn laars gelapt". Op zijn verzoek tot schriftelijke reactie vanuit het colle ge reageerde de burgemeester in stemmend. Het punt kwam naar aanleiding van de notulen ter sprake en oud wethouder J. C. de Feiter greep die ook aan om een toespraakje te hou den in verband met zijn achterliggen de wethoudersperiode. Als hoogte punten hieruit noemde hij ondèrmeer het bezoek van Koningin Juliana en de aanstelling van de huidige burge meester. „Then ik hoorde dat het een vrouw werd, viel er een moment van Oud-wethouder en huidig raadslid voorde VVD J. C. de Feiter sprak een woord van dank. Huidig wethouder J. Deïst heeft ook het loco-burge meestersschap overgenomen. stilte", aldus De Feiter. Uit zijn ver der verhaal bleek echter, dat die stil te niet helemaal terecht was. Bïnk Hij richtte ook een woord van dank aan de raadsleden en verder ieder een, die hem tijdens zijn ziekteperio de hebben ondersteund. Een bijzon der woord ging naar de secretaris, die hij zei te bewonderen „niet in de laat ste plaats door de goede inzet van u tijdens de ziekte van uw vrouw". Hij wenste zijn opvolger-wethouder en loco-burgemeester J. Deïst alle succes toe en besloot met het uitspreken van hoop, dat hij De Feiter - red) de ko mende vier jaar als waardig raadslid kan functioneren. vervolg pagina 4 Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Enkele bui Achter het front stroomt koele Oceaanlucht Zeeland binnen. Wisse lend bewolkt en vooral morgenmid dag een enkele bui. Matig tot vrij krachtige afnemende wind uit west tot zuidwest. Minimumtemperatuur komende nacht 10 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 31 mei: Donderdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: noordwest 4 Vrijdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: west 4 Zaterdag: Perioden met zon Kans op neerslag; 30% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 28 mei Zon op 05.29, onder 21.45 Maan op 02.12 onder 09.56 29 mei Zon op 05.28, onder 21.46 Maan op 02.37 onder 11.24 Laatste kwartier: 30 mei (14.55) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het wordt de eerstko mende dagen kouder. Met een westen wind wordt lucht van de Oceaan aan gevoerd, waarin de middagtempera- tuur rond de 15 graden ligt. De weste lijke wind wordt veroorzaakt door een depressie die van Ierland naar de Noorse zuidkust trekt. In de koude lucht die om deze depressie heen stroomt ontstaan buien waarvan sommige van onweer vergezeld gaan. Tot en met vrijdag blijven depres sies via de Britse Eilanden naar het noordoosten trekken, terwijl de luchtdruk boven Zuid-Europa hoog blijft. Hierdoor blijft bij ons een west tot zuidwestelijke stroming staan en is er aanvoer van koude lucht. Daar na loopt de temperatuur op tot onge veer normale waarden. UTRECHT - De 5000 leden van de Marechaussee Vereniging hebben op een algemene ledenvergadering eens gezind aangedrongen op de invoering van een geldelijke overwerkvergoe ding. Verder is in een motie vastge legd dat er een regeling moet komen die de doorstroming van de mare chaussees naar de regionale politie gemakkelijker maakt, zo heeft vice- voorzitter J. L. Put van de vereniging maandag meegedeeld. Fractievoorzitter D. van der Wekken: ZIERIKZEE - PvdA-fractievoorzit ter D. van der Wekken stelde een ken nelijk wat netelige vraag tijdens dc rondvraag van de maandagavond ge houden gemeenteraadsvergadering. Hij wilde namelijk weten hoe het met de betaling van precariorechten is gesteld. Van der Wekken's vraag was geba seerd op het feit dat met de aanvang van het zomerseizoen ook het aantal terrassen en andere uitstallingen op de openbare weg weer sterk toenam. Hij vroeg zich af of iedereen, die daarvoor in aanmerking komt, voor die uitstalling ook een aanslagbiljet voor precariorechten ontvangt. Uit het vage antwoord, dat hij van raadsvoorzitter Th. H. de Meester kreeg, kan worden opgemaakt dat het hier gaat om een moeilijke zaak: „Sommigen krijgen zo'n aanslag wel en anderen niet. Ik moet zeggen dat u hiermee een voor de gemeente Zierik zee zeer gecompliceerd probleem aan de orde stelt, waarvoor niet direct een afdoende oplossing is te vinden. Ik stel u voor om met een voorstel dienaangaande te komen, waarover we ons dan als raad kunnen bera den." Van der Wekken kon niet anders dan constateren dat hij met deze op merking zijn bal teruggekaatst zag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1