Het verleden herleeft in de Dikke Toren 'n Dorp bewaart geheimen Geslaagde jubileumviering 45 jaar Kerkkoor Haamstede 4 Sprankelend optreden van Pallieter en Volta ta' staat onder deskundige leiding van Vera Baris. De groep streeft er naar om de hof- en theaterdans uit de 15e-18e eeuw zo zuiver mogelijk te re construeren. Als begeleiders van de diverse dan sen traden de leden op van de speel- groep 'Pallieter". De laatste groep was al geen onbekende meer in Zie rikzee. in het vorige seizoen van deze serie gaven zij al een middeleeuwse avond in de Nobelpoort. Ook nu weer speelden de leden van de groep op de meest uiteenlopende instrumenten, kopieën van historische instrumen ten. Leider van Pallieter is de wel bespraakte Theo Wouters die naast het vermogen om een humoristische uitleg te geven ook de gaven bezit om op veelsoortige instrumenten te spe len en niet te vergeten, uitstekend zingt. Verrassend De combinatie van 'Volta' en 'Pal lieter' was verrassend. Elke groep heeft zowel in presentatie als in kle dij een eigen stijl die wellicht histo risch zeer verantwoord is: de (hof) dansers bijna hoofs, zeer, stijlvol, de muzikanten die evenals in vroegere tijden de taak hadden mensen te ver maken met humor in woord, gebaar en muziek, als amusante begeleiders. Het programma van deze avond bestond uit dansen uit de 15e en 16e eeuw. Als vanzelf kom je dan bij hét cultuurland uit die tijd, Italië, uit en later ook Frankrijk. Men hoeft geen kenner van oude dansen te zijn om te ontdekken dat deze oude dansen in gewikkeld waren en voor de leden uit hogere kringen (want daar wer den deze dansen uitgevoerd) de nodi ge studie hebben betekend. Wat voor al in het oog viel was dat de dansen tot in detail waren afgewerkt. Het zou voor een eventueel vervolg op de ze avond boeiend zijn om nog meer informatie te krijgen over de beteke nis van de diverse dansen, de houdin gen en gebaren. Na vier inleidende Italiaanse dan sen kwam een vocaal en instrumen taal optreden van Pallieter. In tussen tijd hadden de dansers hun kostuums verwisseld voor een aantal dansen van latere tijd (o.a. de basse danse- Tourdion en de bekende Gavotte). De kracht van Pallieter is dat zij oude muziek tot leven weet te bren gen en wel zo dat jong en oud zich ge wonnen geeft voor deze muziek met teksten die de groep uitstekend weet te 'actualiseren'. De groep heeft er echt zin in om er wat leuks van te maken. Hoewel het aan de ene kant wellicht jammer is dat men niet veel nieuw repertoire bracht vergeleken met het concert van vorig jaar in de Nobelpoort moet toch ook gezegd worden dat de her kenning ook wel leuk was, temeer omdat zij opnieuw het 't Soude een meisken gaen om wyn', met volle overtuiging bracht. Het voert te ver om alle twintig on derdelen van het programma te bespreken. Uit het langdurige ap plaus aan het einde van de avond bleek dat het publiek enthousiast was over het gebodene. De grote lief de die de groep 'Volta' voor de histo rische dans heeft, en de groep 'Pallie ter' voor de oude muziek was een vonk die bij de concertbezoekers oversprong. Letterlijk gebeurde dit toen na de staande ovatie (onder meer voor Vera Baris) de dansers diverse mensen uit het publiek bij de hand namen en, be geleid door gamba, luit, doedelzak en trom, ten dans voerden. Het was een illustratie dat de oude dans niet zoals zo vaak bij ons uit sluitend een gebeuren van een duo is, maar dat een paar is opgenomen in een grote groep zodat je van een groepsgebeuren kunt spreken, dit maal zelfs van uitvoerders en pu bliek. Het betekende een dansant einde van alweer het vierde seizoen Ars Musica. M.v.d.V. van het rusthuis Duinoord werden de 70 aanwezigen getrakteerd op een uit gebreide broodmaaltijd, gevolgd door een welkomstwoord van presi dente Kik-Verton. Gezamenlijk werd gezongen: Zie de Lelieën op het veld, waarna mevrouw Wolfse uit Bruinis- se het muzikale gedeelte verzorgde en mevrouw Lampert declameerde. Pia nospel door de dames Vos en Hessels werd gevolgd door zang van mevrouw Wolfse. Tbt slot kregen de medewer kende dames een bloemetje evenals de dames die het afgelopen seizoen voor de thee en de koffie zorgden. Na het afscheidswoord door de presiden te vertrok een ieder naar huis. MIDDENSCHOUWEN Aanrijding Op de provinciale weg, ter hoogte van de afslag naar de Brasweg, botsten zaterdagochtend twee auto's op elkaar. Automobilist J. T. uit Am sterdam stond daar voorgesorteerd teneinde linksaf te slaan. De hem achteropkomende medeweggebrui ker M. A. van D., eveneens uit Am sterdam, zag dat te laat en botste op de auto van T. De auto van T. liep zware schade op en die van van D. raakte total loss. SCHARENDIJKE Imperiaal gestolen In de nacht van zaterdag op zondag werd van een aan de Grevelingen- straat in Scharendijke geparkeerd staande auto een surfimperiaal ont vreemd. De eigenaar, G. S. uit West- Duitsland, deed daarvan aangifte. De imperiaal vertegenwoordigt een waarde van 200 gulden. BROUWERSHAVEN Open volksdansles Ter afsluiting van het seizoen 1985/1986 houdt de volksdansgroep van de plattelandsvrouwen op don derdag 29 mei een open avond in het Verenigingsgebouw. Iedere belang stellende is welkom bij deze openba re les en een gezellig samenzijn daar na onder leiding van Irene Ernst die deze Brouwsè groep al gedurende zes jaar onder haar hoede heeft. Uiter aard hoopt men hierbij wat nieuwe leden te winnen want het aantal van 12 dat momenteel de twee-wekelijkse lessen bijwoont is eigenlijk te weinig om het nieuwe seizoen mee in te gaan. Bij de Brouwse dansgroep staat niet de perfecte prestatie maar het bewègen en het plezier daarin voorop. De groep richt zich op man nen en vrouwen van alle leeftijden. De openbare les begint om 20.00 uur. DREISCHOR Reis bejaardensoos De bejaardensoos in Dreischor maakte weer de traditionele busreis. De tocht voerde dit keer via leuke plekjes als Alblasserdam en Noorde- loos naar Houten. In restaurant 'De Engel' werd koffie met gebak ge bruikt, waarna de reis werd voortge zet via Doorn, Oosterhout en Nijme gen naar Berg en Dal, waar in Park Tivoli een uitstekende koffietafel stond te wachten. Tijdens de middaguren werden de bejaarden uit Dreischor door Groes- beek en Graven gereden. In Nistelro- de werd gestopt voor een verfrissing. Vervolgens werd koers gezet naar 's Hertogenbosch en naar Made, waar een fijn diner werd gebruikt. Na terugkeer in Dreischor werd on der het genot van een kopje koffie weer afscheid van elkaar genomen. Dankwoorden werden gesproken tot allen, die aan het welslagen van deze reis hun medewerking hadden ver leend. BRUINISSE Burgerlijke stand Geboren: Maria J. L. Gebraad, Adriana M. Maaskant. Overleden: De Jonge, Leendert, oud 85 jaar, Grinwis, Willem, oud 69 jaar, De Waal, Jan, oud 67 jaar. 37 .Jij bent nooit bang, dat het misloopt met onze zaak," merkt ze op. Daar ben ik erg blij om. Dat pes simisme van Evert en moeder is soms zo ontmoedigend." ..Evert trekt al bij en met je moeder moeten we wat geduld hebben," vond hij. ,,Wat hoor ik daar eigenlijk?" Hij hief zijn hoofd luisterend op. ,,'t Lijkt wel of er iemand huilt. Zou er iets met die oude dame van boven zijn?" Hij stond op en zette de deur van het kantoortje wijd open. ,,Nu hoor ik niets meer. Eigenlijk is het niet ver trouwd, zo'n oud mens 's avonds al leen." Hij wilde de deur weer sluiten en toen drong duidelijk een huilende stem tot hen door. ,,Gijs, ik kan het niet. Je bent een politieman en daarom durf ik het niet aan. Je steekt je hoofd in een strop, je zou er last mee kunnen krij gen in je werk. Je moet me gelo ven En toen Brinks sussende stem: „Het is allemaal al zo lang geleden, niemand denkt er meer aan. Je haalt je te veel muizenissen in je hoofd." ,,'t Is je moeder," fluisterde Theo. Hij wilde de deur weer sluiten. Jan tien beduidde hem dat niet te doen. Ze sloop naar de deur om beter te kunnen horen wat er gezegd werd. „Er zit moeder iets dwars," fluisterde ze. „Ik wil weten wat het is." Een deel van wat er gezegd werd ging verloren, maar ze hoorden daar na duidelijk Brinks stem: „Waar ben je zo bang voor? Je verzwijgt iets voor me. Dacht je dat ik dat niet be greep? Zeg me liever wat er aan de hand is, Katrien? „Van alles," kwam haar moeders antwoord met stemverheffing. „Het staat me ook niet aan, dat Eg- bert naar Parijs is gegaan en dat zijn moeder is opgenomen. Misschien heeft iemand haar iets verteld. Dat arme kind! Als ze dat rode haar maar niet had, hetzelfde rode haar als hij Nu duwde Theo Jantien resoluut opzij en sloot zachtjes de deur. „Jantien, wat wij hier doen, is ver keerd. Dat kan je met bezorgdheid voor je moeder niet rechtvaardigen. We kunnen hier geen luistervinkje spelen." Ze trachtte langs hem heen te ko men om de deur weer open te doen, maar hij hield haar tegen. „Doe het niet," zei hij. „Ik wil het niet. Jantien." Ze worstelde om uit zijn greep los te komen. „Ik ben mijn eigen baas," siste ze. ,.Ik wil weten wat er aan de hand is." Maar hij hield haar alleen steviger vast. „Dat zeg je nu welfluisterde hij terug, „maar misschien wil je niet al les weten." Er klonken voetstappen over de ste nen in de gang, zware stappen. Brink door NEL VAN DER ZEE had Katrien alleen gelaten. Hij ging door de achterdeur naar buiten. De greep van Theo's vingers om Jantiens schouders verslapte, maar hij liet haar niet los. Hij zag haar wit bestorven gezichtje, het sluike haar, dat onder het schijnsel van de lamp glansde als rood koper. Ze sloot even haar ogen. Hij zag. dat haar wimpers lang waren, een donkerder rood dan de kleur van haar haar. „Theo, wat zou dat allemaal beteke nen," fluisterde ze ontzet. „Wie heeft er hetzelfde rode haar als ik?" „Ik weet het niet," zei hij. „Zou Brink soms mijn vader zijn?" „Och nee," zei hij eerst en toen, „hij is toch niet rood. Maar wat dan nog, als hij werkelijk je vader is. Dan is er immers nog niets aan de hand." „Nee, Brink is niet rood en vader was dat ook niet," zei ze voor zich heen, zich er nauwelijks van bewust, dat ze eigenlijk tegen Theo sprak. „En mijn rode haar verraadt haar „Onzin," zei hij, „twee ouders, die geen van beiden rood zijn, kunnen ro de kinderen krijgen. Wat je moeder zei hoeft niet te betekenen wat jij denkt. Wie weet wat voor bakerpraat jes ze je moeder verteld hebben. Vroe ger heette het. dat rode mensen door God getekend waren, maar dat kan immers niet. Er zijn zoveel rode En gelsen; die kunnen nooit allemaal door God getekend zijn." (wordt vervolgd) ZIERIKZEE Auto opengebroken Onbekenden hebben in de nacht van donderdag op vrijdag de auto van P. v. d. L. uit Zierikzee openge broken. De auto stond geparkeerd aan de Nieuwe Haven te Zierikzee. Nadat de daders een ruit van de auto hadden ingeslagen zijn ze verdwenen met een bedrag aan geld en een giro pas Zwemdiploma In het Zierikzeese zwembad Onder dak behaalde Thmara van Dongen het basiszwemdiploma. Bijeenkomst NCVB Op woensdag 21 mei kwam de afde ling Zierikzee van de NCVB voor het laatst in het seizoen 85/86 in vergade ring bijeen. Na het zingen van psalm 145 de ver zen 1 en 3 ging dc presidente me vrouw Tuitman-van der Maas voor in gebed. Het evangelie van Pinksteren, gelezen in Handelingen 2 vormde het uitgangspunt voor de meditatie. Als instemming werden enkele verzen van gez. 323 gezongen. Na een woord van welkom kreeg mevrouw Hanse-Verton uit Kerkwer- ve het woord. Zij was uitgenodigd om de dames de beginselen van het bloemschikken bij te brengen. Na een korte inleiding met een aan tal theoretisch en praktische wenken gingen de leden zelf aan de slag om het geleerde in praktijk om te zetten, met gevolg dat iedereen met een zelf gemaakt bloemstukje naar huis ging. De bijeenkomst werd door dc presi dente gesloten. Geslaagd Oud-stadgenoot Aad Rotte Jzn. slaagde, nadat hij enige maanden ge leden ingenieur werd aan de T.H. in Delft, als doctorandus in de bedrijfs kunde aan de Erasmus-universiteit te Rotterdam. HAAMSTEDE Soosseizoen Afgelopen week kwam een einde aan de soosmiddagen van het Soosco- mité Haamstede. In de recreatiezaal Grote belangstelling in Hervormde kerk BURGH-HAAMSTEDE - Het Kerkkoor Haamstede vierde het 45-jarig bestaan in de Nederlands Hervormde kerk, nadat enige weken geleden in onderling verband daar ruchtbaarheid aan was gegeven. Nu in het bijzijn van het Interkerkelijk Jeugd Evangelisatie Koor Ridder kerk, veel afgevaardigden van zusterkoren uit Schou- wen-Duiveland, S. Sandee uit Kapelle namens de Ko ninklijke Nederlands Christelijke Zangersbond en een zeer grote belangstelling van zangliefhebbers uit Schou- wen-Duiveland. Hoogtepunt van de avond was de huldiging van twee leden van het koor, die als mede-oprichters het koor tot nu toe 45 jaar steunden. Het. waren J. Dijkman-Hanse en W. J. v. d. Maas, jarenlang voorzitter. S. Sandee sprak namens de Zangersbond bei den toe en waardeerde hun jarenlan ge toewijding ten zeerste. Mevrouw Dijkman kreeg de hanger voor 45- jarige dienst en Van der Maas de speld voor ditzelfde tijdsbestek. Wanneer teruggeblikt wordt op de activiteiten van het koor dan is er nog al wat veranderd in de opzet. Was het in de beginjaren in de winterkerk een uitvoering met zang en een 'zwaar' toneelstuk, waarbij de zak doeken van de aanwezigen menig traantje moesten wegpinken, nu is het toch zo gewaardeerde toneel met eigen krachten vervangen door gast optredens van diverse koren, ditmaal het jeugdkoor uit Ridderkerk, 80 le den tellende o.l.v. Ad de Joode en bij gestaan door een combo. Het koor be staat bijna 15 jaar en trad.al enkele malen voor radio en tv op. Geestelijk Het repertoire is gebaseerd op gees telijke liederen, uitgevoerd in een moderne, lichte samenstelling met een toewijding, die een groots ap plaus tot gevolg had. Een intermezzo werd uitgevoerd op orgel en dwars fluit door vader en dochter Cees en Jeannette Groenleer. Het fijne fluitspel dat Jeannette ontlokte werd terecht beloond met applaus. Het Kerkkoor Haamstede zelf, met begeleiding van Cees Groenleer op het orgel, zong onder leiding van Mientje Bliek een aantal bekende lie deren uit het rijk voorziene program ma. Het nauwelijks zichtbare knikje na ieder nummer van de dirigente liet blijken dat het weer, zoals ge woonlijk, goed ging. De avond werd geopend en beslo ten door de secretaresse van het koor, mevrouw Spee-Riegman, die de voor zitter wegens gezondheidsredenen verving. Aan het einde namen de bei de dirigenten van de koren en vader en dochter Groenleer een bloemetje in ontvangst, vergezeld van dank woorden. En de gebruikelijke verlo ting zorgde voor een onmisbare gel delijke steun om de onkosten van deze avond te verlichten. ZIERIKZEE - 'Het verleden doen herleven', stond als motto boven het programma van de historische dans groep Volta. Wie zaterdagavond het slotconcert van de Ars Musica-serie bezocht kan dit beamen. Wordt door middel van het musiceren een wereld van eeuwen terug weer werkelijkheid, hoeveel temeer nog krijgt het verle den gestalte wanneer de muziek gecombineerd wordt met de dans en dan nog in schitterende historische kostuums. Het levend decor werd gevormd door de Sint Lievens Monstertoren. Twee jaar geleden werd deze to ren voor het eerst in de geschiedenis als concertruimte gebruikt. Tijdens dit eerste concert werd voornamelijk geëxperimenteerd door middel van musiceren vanuit di verse plaatsen, de 'galerijen' inbegrepen. Toen al bleek dat deze ruimte vanwege het ontbreken van een vaste opstelling van stoelen in feite multifunctioneel is, zodat ook dans en muziek in dit oude gebouw tot de mogelijk heden behoren. Het eerste Torenconcert vond wel voor het publiek als voor de plaats in de donkere tijd van het jaar. dansers, waardoor de zichtbaarheid De verlichting die toen noodzakelijk voor een deel van het publiek be was bleek dit keer niet nodig. Als na- perkt is. Een ander nadeel is het ont- tuurlijke lichtbron fungeerde de zon breken van een tweede deur na de die met een speels licht door het hoofdingang, zodat de wind bij het vensterglas voor de nodige sfeer open- en dichtgaan van de deur zich zorgde. Aan het gebruik van de toren nogal eens liet voelen. De grote scha- als concertruimte kleven eigenlijk re aanwezigen (de to ren was tot de slechts twee nadelen. In de eerste laatste plaats bezet) was hier echter plaats is dat het kunstwerk dat op op voorbereid en met volle teugen ge- zichzelf wellicht kunstzinnige waar- noot zij van kleding, muziek en dans. de heeft, maar op dergelijke momen ten duidelijk een sta-in-de-weg is, zo- Het historisch dansensemble 'Vol- Het verleden herleefde zaterdagavond in de Dikke Toren van Zierikzee met de opvoering van een aantal oude dansen door het historisch dansensemble Volta. Leden van de speelgroep Pallieter traden op als begeleiders van het histo risch dansensemble Volta tijdens het slotconcert van de vierde serie Ars Musica-concerten. Het Kerkkoor Haamstede in actie in de Nederlands Hervormde kerk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4