700-Jarig Brouwershaven heeft zijn eerste museum loopt uit Publiek Ook Schouwen-Duivelandse artsen springen in de bres Uniek toneelprogramma in schoolgebouw ZDASG DE ZIERIKZEESCHE COURANT J aarvergadering CDA Vrouwenberaad Zeeland Voorruit ingeslagen Poes steekt over: auto vernield Commissie publieke werken Zierikzee /^DIBLIO^ 1/" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Afscheidsdag Lijndiensten 'Oom Jan' Kostermans nam na dertig jaar bij De lijndiensten van de ZWN op Schouwen- Uitgeschakeld Zierikzee is uitgeschakeld in het KNVB-beker- Rijkswaterstaat afscheid. Dat gebeurde met Duiveland worden aanzienlijk uitgebreid. Dat toernooi. In Vlissingen was de gelijknamige Beste prestatie C-junior Robert van der Vegt van de Zierikzee- atletiekvereniging D§lta Sport deed in Ter een rondvaart met de Helchersee langs de blijkt uit de nieuwe dienstregeling, die zojuist eerste klasser ondanks een magere prestatie neuzen van zich spreken vie een beste natio- Oosterscheldewerken. (Pag. 2). verscheen. (Pag. 3). te sterk (Pag. 5). nale jaarprestatie. (Pag. 7). MAANDAG 26 MEI 1986 142ste jaargang Nr. 23935 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Er is één kwaal, waarvan de artsen ons tenslotte genezen: onze goedgelovigheid te hunnen opzichte. Petit Senn Gedeputeerde Boersma opent De Vergulde Garnaal Dit uit 8 pagina* 'Alles' over de liefde ZIERIKZEE - 'A slice of Wedding Cake' is de titel van het Engelstalig toneelprogramma, dat donderdag avond 29 mei, aanvang 20.00 uur, te zien zal zijn in het schoolgebouw in de Manhuisstraat van de Zeeuwse Dag- en Avondscholengemeenschap (ZDASG). Het gaat om een uniek optreden van the Triad Stage Alliance uit En geland. Drie toneelspelers: twee mannen en een vrouw, maken ge bruik van dans, zang en mime om de gedichten, die worden voorgedragen te verduidelijken en te verlevendi gen. Poëzie wordt immers vaak ten on rechte gelijkgesteld met iets wat moeilijk en saai zou zijn. Deze voor stelling zal het tegendeel bewijzen en is juist bedoeld voor mensen, die niet van poëzie houden. Liefde 'A slice of wedding cake', is ook de titel van één van de eerste gedichten, die gepresenteerd worden. De schrij ver van dit gedicht beweert, dat hij vrouwen boven mannon prefereert en hij vraagt zich af hoe hot komt. dat zoveel mooie, begaafde meisjes trou wen met 'impossible men'. Of...zou li ij de vrouw te hoog waarderen ten koste van de man. aldus het einde van het gedieht. Een lang verhalend gedicht is cr van de bekende Middeleeuwse dich ter Chaucer, wel genoemd 'The father of Kngliseh poetry', die ccn ridder een jaar lang laat zoeken naar het juiste antwoord op dc vraag wat een vrouw het liefste wenst. In The wife of hath geeft de dichter het ant woord Allo gedichten hebben betrekking op de liefde, in welke vorm dan ook. De onderwerpen variëren van liefde tussen broer en zus, man en vrouw. liefde voor de natuur, tot liefde voor de dood. Kaarten voor dit toneeloptreden zijn verkrijgbaar bij het VVV- kantoor in Zierikzee en in het ge bouw van de ZDASG in de Man huisstraat. GOES - Het Tweede Kamerlid voor de CDA Frouwke Laning-Boersema zal op maandag 9 juni spreken op de jaarvergadering van het CDA Vrou wenberaad Zeeland over het onder werp 'Nieuwe vormen van voortplan ting'. De huiskamergroepen van het Zeeuwse CDA Vrouwenberaad heb ben zich het afgelopen winterseizoen met dit onderwerp beziggehouden en mevrouw Laning-Boersema zal op de ze wijze zorgen voor een afsluiting van dit discussie-onderwerp. Aan de lezing gaat het huishoude lijk gedeelte vooraf, waarbij onder andere een bestuursverkiezing wordt gehouden. Aftredend en herkiesbaar is mevrouw E. L. L. Hageman- Brands. terwijl voor de vacature Schouwen-Duiveland wordt voorge dragen mevrouw J. Bil-Roskam. De bijeenkomst wordt gehouden in Hotel Tbrminus in Goes; de aanvang is 19.15 uur. BROUWERSHAVEN - „Wij wachten reeds een kleine 700 jaren tot de burgerij van Brouwershaven haar dank baarheid voor al wat wij voor haar gedaan hebben tot uitdrukking zou brengen. Het had dan ook geen jaar lan ger moeten duren of we hadden hier zelf een pand moe ten confiskeren", aldus de Vrouwe van Brouwershaven en beschermster van het Vorenomme Jacoba van Beieren die samen met haar echtgenoot Frans van Borsele uit het Brouwse museum De Vergulde Garnaal tevoorschijn trad nadat gedeputeerde en oud-burgemeester van Brou wershaven mr. J. P. Boersma de officiële openingshande ling had verricht. Hij deed dit in aanwezigheid van vele belangstellenden door het weg schuiven van een gordijntje waarach ter de naam van het museum in ver gulde letters schuil ging en het openen van de toegangsdeur. Hande lingen waarmee initiatiefneemster de culturele stichting De Roode Lelie na ruim twee jaar vrijwilligerswerk haar idee voor een museum over Brouwershaven vroeger en nu en de Grevelingen vrijdag werkelijkheid zag worden. Mede als vice-voorzitter van het Grevelingenschap toonde Boersma zich bijzonder verheugd met de ope ning van dit nieuwste museum van Zeeland. ,,Het is goed dat velen we zenlijke interesse tonen voor de histo rie, want in het verleden ligt het he den en de toekomst is niet meer wat hij geweest is", aldus de bewindsman die van mening was dat het verleden analysering verdient om er lessen uit te trekken. Hij sprak zijn waardering uit voor het werk en de initiatieven van De Roodie Lelie en noemde het museum ,,een kroon op het werk". „De subsidie is op de goede plaats te recht gekomen", aldus Boersma die daarbij aantekende dat de provincie zich weliswaar mede verantwoorde lijk voelt voor de instandhouding van de Zeeuwse Museumstichting en de ondersteuning van de veelal kleinere musea in Zeeland maar niet met geld en goede raad klaar staat voor ieder dorp dat een rariteitenkabinet krijgt. De inrichting van het Brouwse mu seum is dan ook tot stand gekomen met adviezen van provinciaal mu- seumconsulente M. Kruger die ook bij de opening aanwezig was. veel enthousiasme begonnen, maar het bleek toch erg veel sjouwen om het zover te krijgen", aldus de in historisch kostuum gestoken burger vader. vervolg pagina 3 AMSTERDAM - Enige tientallen mensen hebben zaterdag in de Waalse Kerk in de Amsterdamse binnenstad een bijeenkomst bijgewoond ter her denking van de slachtoffers van de immuunziekte aids. De herdenking vond plaats in het kader van de we reldwijde ,,Aids memorial day". WESTENSCHOUWEN - Een in haalmanoeuvre op de Steenweg in Westenschouwen leverde automobi list E. T. uit Hellevoetsluis vrijdag avond een ingeslagen voorruit van zijn auto op. Omstreeks 23.00 uur passeerde T. een groepje van zes jongelui op de Steenweg. Zonder duidelijke reden begonnen de jongelui op dat moment op de auto te slaan, waarbij één van hen de voorruit insloeg. Het betreft hoogstwaarschijnlijk een groepje va kantiegangers. De rijkspolitie tast omtrent de identiteit van de daders in het duister. Zij verzoekt eventuele getui gen van het voorval zich te willen melden op het groepsburea\i van Zie rikzee, telefoon 01110-4055. BURGH - Een plotseling overste kende poes was er zaterdag de oor zaak van dat de personenauto van J. A. A. uit Burgh totaal werd vernield. A. reed omstreeks 17.15 uur met zijn auto op de Kerkstraat toen vlak voor hem plotseling een poes de weg overstak. In een poging het dier te ontwijken, raakte A. de macht over het stuur kwijt en botste tegen de ge parkeerd staande auto van L. M. uit Rotterdam. De auto van A. werd to taal vernield en moest worden weg gesleept. Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Kans op onweer Het weer krijgt een inzinking. Een buienstoring boven Engeland trekt oostwaarts en bereikt de regio van avond. Morgen is er meer bewolking en het wordt frisser met enkele buien, ook kans op onweer. Zuid westenwind kracht 4. Minimumtem peratuur komende nacht 11 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 30 mei: Woensdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: west 4 Donderdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: noordwest 3 Vrijdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 27 mei Zon op 05.30, onder 21.44 Maan op 01.35 onder 08.28 Laatste Kwartier: 30 mei (22.45) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Ook morgen zijn de mid- dagtemperaturen aan de vrij hoge kant, maar de dagen daarna wordt het kouder. Dinsdag waait de wind nog uit het zuidwesten en wordt lucht aangevoerd, waarin de middagtem- peratuur weer waarden rond de 20 graden bereikt. Wel is er van tijd tot tijd bewolking, waaruit een bui valt. De kans op on weer is niet uitgesloten. Het meer onbestendig worden van het weer hangt samen met de nade ring van koele lucht vanuit het noord westen. Deze overgangszone van war me naar koudere lucht zal in de loop van de nacht van dinsdag op woens dag passeren. Vanaf woensdag wordt het dan in de middag ook niet meer veel warmer dan 15 graden. Morgen is de zuid westenwind matig, aan de kust en op IJsselmeer af en toe krachtig, 6. Van nacht daalt de temperatuur tot om streeks 12 graden. Met het openen van een gordijn bracht mr. Boersma de vergulde letters van het museum tevoorschijn. Links de voorzitter van De Roode Lelie M. van de Luitgaren. Verdienen De overheid vindt momenteel, dat artsen 90.000 gulden per jaar mogen verdienen; aangevuld met een bedrag voor de praktijkkosten. Hierbij gaat zij uit van cijfermateriaal, dat in de ogen van de huisartsen sterk verou derd is. Volgens de huisartsen bezoe ken de particulier verzekerden hen aanzienlijk minder, dan de overheid denkt, waardoor cr ook een verte kend beeld van de inkomsten komt. De overheid spreekt over 3,5 keer per DEN HAAG - Informateur De Ko ning wil streven naar een kort regeer akkoord voor het kabinet van CDA en VVD waar hij zich op zal richten. De Koning vindt het niet nodig om al lerlei zaken tot in details te regelen, maar het regeerakkoord moet cr wel toe dienen om op voorzienbare pun ten problemen te voorkomen De Ko ning zei dit maandagochtend op een persconferentie, waarop hij zijn werkwijze uiteen zette ZIERIKZEE - Voor het eerst in het 27-jarige bestaan van de Ronde Van Middru Zeeland deed het ei reus ook Schou wen-Duiveland aan. Vrijwel overal iverd het parcours omzoomd ijiet een ruime hang publiek Sehon iccn-Dniveland liep duidelijk uit om het grootse wielergebeuren gade te slaan. Aan de voet run de i'htsterseHetdedatn tras al behoor lijk wat publiek bijeen, maar ook in Zierikzee (zie foto) liet het zich ruimschoots gelden Bewondering Namens het gemeentebestuur van Brouwershaven sprak burgemeester C. Slabbekoorn zijn .bijzonder har telijke dank" uit aan allen die zich voor de verwezenlijking van het mu seum hebben ingezet. ,,Er werd met ZIERIKZEE - De commissie pu blieke werken Zierikzee komt dins dagavond 27 mei in de raadzaal van het stadhuis in openbare vergade ring bijeen, aanvang 19.30 uur. De agenda vermeldt de advisering betreffende een krediet voor het aan brengen van een nieuwe deklaag op de Heuvelsweg. Verder zal de ont- werp-begroting 1987 van de dienst ge meentewerken worden besproken. Ten slotte komt aan de orde de vast stelling van projecten ten behoeve van de middellangetermijnplanning 1987/1990. Morgendinsdag, zondagsdienst Veel artsen konden hun teruglopen de inkomsten indertijd opvangen met een eigen apotheek(je). Sinds enige tijd is dit niet langer toelaatbaar, zo gauw er een echte apotheker komt. Deze geniet namelijk voorrang. Bo vendien werd een moeizaam tot stand gekomen akkoörd tussen de Landelij ke Huisartsenvereniging en de Apo thekersvereniging voor de huisart senapotheken op het platteland door de overheid van tafel geveegd. Ook geeft de wet bij een bevalling voor rang aan de hulp van een verloskun dige boven de huisarts. Over de verdere achtergronden van de actie heeft de Landelijke Huisart senvereniging een informatielijn in gesteld (06-0222112), die behalve in het weekeinde dagelijks is open gesteld van 08.00-20.00 uur. ZIERIKZEE - De huisartsen op Schouwen-Duiveland staan in principe allemaal achter de landelijke actie, die dinsdag, morgen, door hun collega's in den lande wordt gevoerd. Ook in deze regio zullen de artsen naar alle waarschijnlijkheid deelnemen aan de zondagsdienst, waarmee dus de gebruikelijke spreekuren voor een dag komen te vervallen. Huisarts J. L. Flach uit Renesse ver wacht echter, dat een en ander soepel zal verlopen, maar wel met een flinke reductie van de werkzaamheden. Wel blijven de artsen voor hun patiënten telefonisch bereik baar en worden dringende gevallen gewoon afgewerkt. „We willen een bepaald publieks vriendelijke actie voeren, waarbij we de patiënten veel informatie over onze grieven willen geven", aldus 'Flach. Sprekend vanuit zijn ervaring verwacht bij veel begrip van de men sen. De bezwaren van de huisartsen zijn bij de bevolking nagenoeg bekend. Het is niet alleen de gewenste verho ging van het tarief, maar ook het niet verbinden van financiële consequen ties aan de politieke wil tot verster king van de eerste lijnszorg (kruis werk, huisartsen). Hiermee komt op de huisartsen een steeds zwaardere werkdruk, die in hun ogen niet vol doende vertaald wordt in geld en fa ciliteiten. Ook het feit, dat door de huidige regering steeds meer mensen particulier verzekerd dienen te wor den, is van invloed op de positie van de huisartsen. Deze groep gaat min der snel naar de dokter, dan de zie ken fondspat iënten jaar, terwijl anderen van mening zijn, dat particulieren 'maar' 2,7 keer per jaar naar de huisarts stappen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1