m De Roode Lelie laat Brouw weer spiegel Maggaris voorhouden Ronde Midden-Zeeland zaterdag tussen drie uur en half vijf op Schouwen-Duiveland 01110-3163 Zierikzee Kreeftstraat 36 [afto, cy\BCj g A-Cy4€4C DE ZIERIKZEESCHE COURANT Johannes Cato Kamerling; een schijngestalte Jubileum zanguitvoering interkerkelijk kerkkoor Haamstede rnavn W^verhuizen Uw rrfcjih VJORDT HET Auto's opengebroken Vernielingen havenplateau Bruinisse AUTOBEDRIJF GILIJAMSE B.V. RENESSE Honda-dealer ZIERIKZEESCH E NIEUWSBODE Stad en Lande Louw-kans Burgemeester Succeszussen De vereniging Stad en Lande maakte de jaar- De Zierikzeese loterijvereniging 'Kans van Sla- Met het oog op het vervullen van de burge- Simone en Nicolette Stahlie vormen een suc- lijkse excursie met 125 deelnemers. Dit keer gen' viert het gouden bestaansjubileum. In die meestersvacature stelt het Zierikzeese college cesvol hippisch duo. De Kerkwerfse zussen werd een bezoek gebracht aan de Belgische halve eeuw won de vereniging nog nooit een voor een vertrouwenscommissie in te stellen. boeken met hun paarden en pony's succes op lakenstad Mechelen. (Pag. 2). grote prijs. (Pag. 3). (Pag 3). succes. (Pag 9). VRIJDAG 23 MEI 1986 142ste jaargang Nr. 23934 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Geen betere spiegel dan de oude vriend. Spreekwoord Een bont gezelschap dorpsbewoners bijeen in de herberg. BROUWERSHAVEN - Toneelgroep De Roode Lelie in Brouwershaven deed een fraaie roos groeien, die het ver dient tot rijke ontluiking te worden gebracht. Anders ge zegd: de bijzonder charmante opvoering van het to neelstuk 'Johannes Cato Kamerling; een schijngestalte', donderdagavond in het Tonnenmagazijn door Brouwse tonelisten betekent een nieuwe aanwinst voor het ama teurtoneel op Schouwen-Duiveland. merling in de Smalstad uitgaf en de bevolking op listige wijze om de tuin wist te leiden. Clementine heeft een goed stuk werk afgeleverd. De Toneelgroep in de Smalstad is er een weg mee ingeslagen, die in de toekomst zeker verder bewandeld zal moeten worden. De opvoering van Kamerlings Brouwse periode dient derhalve niet in de archieven te ver dwijnen als een leuk optreden tij dens de zevenhonderdjarig bestaan viering van de Smalstad, maar mag de veelbelovende start zijn van een nieuwe impuls in het amateurtoneel. Clementine Oostdijck tekende voor de toneelbewerking van het gortdro ge dossier, dat de Brouwse gemeente secretaris Viergever in de achttiende eeuw schreef over de boef Maggaris, die zich als dokter Johannes Cato Ka- BURGH-HAAMSTEDE - Het in terkerkelijk kerkkoor Haamstede geeft op vrijdag 23 mei - vandaag - de jaarlijkse zanguitvoering in de Ne derlands Hervormde kerk in Burgh- Haamstede. Dc uitvoering begint om kwart voor acht. De uitvoering staat dit jaar in het teken van het 45-jarig bestaan van het koor. Enige weken geleden is er reeds, in besloten kring, ruime aandacht ge schonken aan dit jubileum in de vorm van een feestelijke avond met een koud buffet voor de leden. Het bestuur heeft echter gemeend ook het publiek iets aan te bieden, en wel op muzikaal gebied op bovengenoemde datum. Naast het optreden van het interkerkelijk kerkkoor Haamstede onder leiding van Mientje Bliek, zal ruime medewerking worden verleend door het landelijk welbekende inter kerkelijk jeugd evangelisatie koor Ridderkerk". Dit jeugdkoor bestaat uit een tachtig enthousiaste jongeren in de leeftijd van zestien tot dertig jaar, die zich ten doel stelt zingend te evangeliseren. Het koor zingt voorna melijk Nederlandstalige liederen, en wordt begeleid door een kombo be staande uit drums, dwarsfluit, klari net, solo- en basgitaar, orgel en piano. Het geheel staat onder leiding van di rigent Ad de Joode. Voorts verzorgen Cees Groenleer (piano) en Jeannette Groenleer (dwarsfluit) een instru mentaal intermezzo, terwijl ook het grote kerkorgel wordt bespeeld door Cees Groenleer. Vele scènes Verdeeld in vele scènes laat zij Mag garis Brouw weer een spiegel voor houden. Want....daar draait het toch eigenlijk om. Niet alleen de bedrie ger zelf en zijn slinkse listen zijn de bet aan het gebeuren, vooral ook de goedgelovigheid en het kritiekloze ontzag voor vertoon van godsvruch tigheid, rijkdom en zogenaamde ge leerdheid maakten dat Dr. Kamer ling lange tijd zijn spel in Brouw kon spelen. De korte scènes gaven het stuk een vaart, die het goed kon gebruiken. Goede vondst voor het overbruggen van wat langere periodes waren de toelichtende teksten van secretaris Viergever, gespeeld door Lies Hanse, die in deze rol een bewijs van haar to neeltalent ten beste gaf. Vooral haar prima gedoseerde dronkenmansscè- ne verdient een aparte vermelding, te meer daar het gevaar van charge ring daar altijd bij om hoek schuilt. De schrijfster bleek in staat, afge zien van het feit dat sommige scènes gediend waren geweest met vooral wat pittiger slotteksten, een char mant geheel te creëren. Zo waren in een aantal scènes verder ook hele fij ne woordspelingen en zinsopbouwin- gen te beluisteren, die bewondering afdwongen. Ongetwijfeld moet het voor de tonelisten een pré zijn ge weest in nauw verband met de schrijfster lange tijd te hebben kun nen samenwerken. Debutanten In ogenschouw dient ook genomen te worden, dat hier een groep met grotendeels debutanten aan het werk was. Weliswaar onder professionele regie van Provinciaal Toneeladviseur Ad van Noort, maar zonder steun van vrijwel elke eerdere toneelervaring. Wellicht moet daar dan ook de oor zaak worden gezocht van het feit, dat vooral in het tweede gedeelte wat re liëf in de teksten ontbrak. Emoties hadden wat zwaarder tot uitdruk king gebracht kunnen worden, vooral in de slotscènes als de ontmaskering van Kamerling nadert en burge meestersdochter Krina van der Bijl (gespeeld door Susan van Assen- bergh) zich als echtgenote ook bedro gen weet. Bert Heming gaf een wat karikatuur-uitbeelding van een do minee, maar storend was dat niet, hoewel meer plechtigheid wel op z'n plaats was geweest. Wim Boom wist van tijd tot tijd prima de statige burgemeester neer te zetten, maar zakte af en toe ook weieens wat terug naar een vlakker niveau. Jammer wel, dat men op het eigen (fraaie) grijze hoofd van deze acteur zo'n koddige pruik had ge plant. De gebroeders Peter en Joop de Koeyer bewezen hun toneelprestaties in de Smalstad al eerder. Bijzonder aardig was het ze nu in verschillende scènes tegenover elkaar bezig te zien. Maaike Limburg was pittig en vol komen overtuigend als waardin Ida Verhoef en datzelfde gold voor Anja van der Bijl in haar rol van vis- vrouwtje Lijntje. Karin Verseput deed in haar vertol king van dienstmaagd Sina nog net iets meer met haar rol door nadruk kelijker de accenten te leggen en ge zien haar prima out-fit wist ze ook geheel te overtuigen. Een driedubbele taak was wegge legd voor Frans Jonkers in de on dersteunende rollen van Werkman, assistent kiezetrekker en Schout van Rheinberg. Frans Babijn bleek in staat een geloofwaardige vertolking te geven van de luidgebekte koop man. Onbesproken tot nu toe bleef Mag garis zelf. Cees Möhlman - met mar kante kop en prettig stemtimbre - wist Johannes Cato Kamerling op verrassende wijze te doen herleven. In vele scènes droeg hij het stuk en wist hij te boeien. Naarmate het ver haal vorderde, boette ook zijn spel echter wat aan dynamiek in. Zijn emoties bij zijn ontmaskering had ik graag wat aangedikt gezien. Overigens dient Möhlmans naam nog in ander verband genoemd te worden: de doeltreffende uitvoering vervolg pagina 2 ZIER1KZEE - Ongetwijfeld bestaat er morgen - zaterdag 24 mei - veel belangstelling voor het professionele wielergebeuren in het kader van de 27e Ronde van Midden-Zeeland. Speciaal voor onze lezers publiceren we hierbij enige richttijden, waarmee bij benadering rekening moet worden gehouden. De start van de amateurwielerwedstrijd, die overigens niet over Schouwen-Duiveland komt, is om tien uur in Vlissingen. Een half uur eerder stelt het amateurcircus zich op. Om half elf begint de opstel lingsprocedure van de beroepsrenners, die om elf uur worden wegge schoten. De amateurs finishen 175 kilometer later omstreeks half drie op de Fruitlaan nabij de veiling van Goes. Wanneer de profs om de hoofdprijs sprinten wijst de klok om en nabij vijf uur aan. Voordat het evenwel zo ver is hebben de ongeveer 160 coureurs 240 kilometer door het Zeeuwse land gekoerst, waarbij ongeveer veertig kilometer Schouwen-Duivelands grondgebied; dit voor de eerste keer in het 27- jarige bestaan van de Zeeuwse klassieker. Wanneer het geplande tempo van ongeveer 37 Viz kilometer per uur door de renners wordt aangehouden rijdt het peloton om twee minuten voor drie de Oosterscheldedam op aan Walcherse zijde. De dam wordt door het peloton grotendeels geneutraliseerd afgelegd, zodat zeker de renners en de karavaan het gigantische waterbouwkundige project (re delijk) rustig kunnen bekijken. Wanneer het einde van de dam wordt ge naderd is het evenwel weer dringen geblazen, want na 158,4 kilometer ligt de eerste sprint van een klassement, waarvoor later nog twee keer wordt gespurt. De meest succesvolle renner in deze drie sprints pakt de hoofdmoot van een prijzenbedrag van 15.000,- mee. De eerste sprint is aan het einde van de Oosterscheldedam om tien over drie. Vijf minuten later (kwart over drie) passeert het peloton de kern van Burgh-Haamstede. Andermaal vijf minuten later zijn de coureurs al weer in Renesse via de Vroonweg. Op de Hogezoom ligt een speciale pre mie te wachten voor de eerste passeerden Via de Stoofweg rijdt het cir cus naar de provinciale weg en van daar naar Zierikzee. Om kwart voor vier wordt de Laan van St. Hilaire bereikt. Van hieruit rijden de renners via de Hoofdpoortstraat, de Nieuwe Haven, de Zuidhavenpoort en de Julianastraat richting Zeelandbrug. De voet van de brug wordt om vijf voor vier bereikt en aan het eind van de brug ligt de tweede klasse mentssprint. Bij het opkomen van de brug is er nog ongeveer vijftig ki lometer te gaan en maakt het peloton zich op voor de finale, die om en nabij vijf uur zijn ontknoping beleeft. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Advertentie WEEfc. Clementine Oostdijk (l) leverde met haar toneelbeiverking met Johannes Ca to Kamerling een fijn stuk werk. Maast haar Provinciaal Tonceladviseur Ad van Noort, die een belangrijke bijdrage aan de regie leverde. RENESSE/BRUINISSE - Twee Wcstduitsc badgasten hebben deze dagen kennis gemaakt met de kleine misdaad. Beiden werden geconfron teerd met een inbraak in hun auto. In de nacht van woensdag op don derdag werd de auto van A. Z., die ge parkeerd stond op het parkeerterrein naast de Pub, opengebroken waarna een cassette-recorder ter waarde van 1.500 gulden werd meegenomen. De auto van B. v. S. uit Herford werd donderdag op het parkeerter rein aan het Grevelingenstrand be zocht. Na het forceren van de koffer bak verdwenen onverlaten met een groot aantal persoonlijke bezittingen zoals eurocheques, een camera, pas poorten en geld ter waarde van DM 200,-. Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Perioden met zon Vannacht opnieuw bewolkt en mo gelijk wat regen, maar morgen over dag perioden met zon. Een frisse wind kracht 4 toi 5 Beaufort uit west tot zuidwest. Minimumtemperatuur ko mende nacht 11 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 27 mei: Zondag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: zuidwest 4 Maandag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 22 graden Windkracht: variabel 3 Dinsdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 22 graden Windkracht: variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 24 mei Zon op 05.33, onder 21.40 Maan op 23.21, onder 05.27 25 mei Zon op 05.32, onder 21.41 Maan op onder 06.08 26 mei Zon op 05.31, onder 21.43 Maan op 0.39, onder 07.09 Laatste Kwartier: 30 mei (14.55) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Zaterdag komt het weer geleidelijk meer onder invloed van een zwakke rug van hoge luchtdruk. In de nacht en ochtend is er nog veel bewolking en kan er nog wat re gen vallen, maar in de loop van de middag ontstaan er opklaringen die van het westen uit zich verder over het land uitbreiden. De middagtemperatuur loopt daar bij op tot ongeveer 17 graden. De eerst komende dagen blijft een depressie, ten westen van Ierland, het weer in een groot deel van West- Europa beheersen. Om deze depres sie heen trekken regengebiedjes. Zo als het er nu naar uitziet is de koers van deze gebieden vrij noordelijk waardoor de regenkansen na zater dagochtend afnemen. BRUINISSE - De Rijkspolitie te Water te Bruinisse heeft een viertal jongeren in de leeftijd van rond 16 jaar gehoord terzake van diefstal en vernieling. Deze werden gepleegd aan boord van twee vaartuigen die op het havenplateau van de jachtha ven Aquadclta te Bruinisse stonden. Volgens de Rijkspolitie hadden de jongeren, R. S. M. S. de J. uit Gouda, W. J. Z. uit Bruinisse, B. S. uit Gou- daa en M. van R. uit het Belgische Peer aan boord van het jacht van L. E. S. uit Rotterdam een accu ontvreemd, na het forceren van de kajuitdeurtjes. Uit het jacht van H. M. uit West- Duitsland werd eveneens de accu ont vreemd en een tweetal metertjes uit het dashboard beschadigd. Alle goe deren werden later aangetroffen aan boord van het vaartuig van P. H. de R. uit Oosterhout. De eigenaar van dit vaartuig was niet op de hoogte van de aanwezigheid van de ont vreemde goederen. Alle goederen werden door de Rijkspolitie te water in beslag genomen. Na proces verbaal werden de jongeren bij hun ouders afgeleverd, een confrontatie die ook niet mals verliep. Advertentie uw voor Schouwen en Duiveland Telefoon 01116-1370 HU b.g.g. 1585 of 1385

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1