Half miljard gulden superheffing voor Europese melkveehouders 'n Dorp bewaart geheimen Ook deze maand weer schrijfavonden AI Kampeerweek Zeeland voor schoolverlaters VNO Zeeland blij met beleid Uitstel van afgifte rijbewijzen gemeenten Alle prijzen Staatsloterij vanaf juli onbelast Scouting Nederland nodigt Russische kinderen uit CEZ wordt niet opgeheven WVC: landelijk bevolkings onderzoek naar borstkanker ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag: 22 mei 1986 Nr. 23933 9 Nederlandse melkveehouders nemen alleen al 154 miljoen gulden voor hun rekening DEN HAAG - De melkveehouders in de Europese Ge meenschap die in het afgelopen melkprijsjaar 1985/1986 teveel melk hebben geproduceerd zullen ongeveer een half miljard gulden boete, de superheffing, aan Brussel moeten betalen. Daarvan nemen ongeveer 37.500 Neder landse melkveehouders alleen al 154 miljoen gulden voor hun rekening. In tegenstelling tot het eerste jaar dat de superheffing van kracht was moeten nu ook boeren in de meeste andere landen een heffing betalen. Voorzitter drs. H. Schelhaas van het Produktschap voor Zuivel heeft dit woensdagmiddag meegedeeld. De Nederlandse melkveehouders hebben het nationale quotum dit jaar met 2,28 procent overschreden. Vorig jaar was dat ruim één procent minder. Zij moesten vorig jaar 79 MIDDELBURG - ,,In de afgelopen jaren heeft er een spectaculaire da ling van de werkloosheid plaatsge vonden; een ontwikkeling die zich in de eerste maanden van dit jaar ver sterkt heeft voortgezet. Het is van het allergrootste belang deze ont wikkeling in de komende jaren vast te houden. Er zijn, dank zij het be leid van deze regering, waardoor het algemene klimaat sterk verbeterde, stappen in de goede richting gezet. Het is zaak dat op de ingeslagen weg wordt voortgegaan. De politiek mag die ontwikkeling niets in de weg leg gen". Deze conclusies trekken het Ver bond van Nederlandse Ondernemin gen VNO Zeeland en de Brabants- Zeeuwsche Werkgeversvereniging uit de recente cijfers over de ontwikke lingen op de arbeidsmarkt. VNO Zeeland en de BZW vinden het werkloosheidspercentage nog steeds te hoog en stellen dat dit naar beneden moet en naar beneden kan. Het is duidelijk, aldus beide organi saties, dat het verbeterde economisch klimaat in Nederland ook in Zeeland heeft doorgewerkt. Het gaat er nu om ervoor te zorgen dat er geen obstakels komen die deze ontwikkeling nega tief beïnvloeden. VNO en BZW onderstrepen de noodzaak van een maximale econo mische groei in de komende jaren en van een beleid dat het bedrijven mo gelijk maakt die groei te realiseren en daardoor extra werkgelegenheid te creëren. ZIERIKZEE - De staatssecretaris van verkeer en waterstaat heeft de decentralisatie van de afgifte van rij bewijzen uitgesteld tot 1 oktober dit jaar. Zoals wellicht bekend ligt het in de bedoeling dat gemeenten zich met deze taak gaan bezig houden. Met het uitstel komt de staatssecre taris tegemoet aan de dringende wens van de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG). Oorzaak is het niet tijdig gereed hebben van uit voeringsmaatregelen, waarbij het Wegenverkeersreglement zal worden aangepast aan de verlenging van de geldigheidsduur van het rijbewijs en de afgifte door de burgemeesters. miljoen gulden aan Brussel afdragen en nog eens 77 miljoen aan de Neder landse overheid die dit geld gebruik te voor kwijtschelding van een deel van de heffing en voor een nationale opkoopregeling. Naast de 154 mil joen die de boeren nu aan Brussel moeten afdragen moeten zij natio naal nog eens zestien miljoen beta len. Uit het feit dat er dit jaar meer hef fing moet worden betaald mag vol gens Schelhaas niet worden afgeleid dat de superheffing minder doeltref fend wordt. Zonder.maatregelen om de overproduktie van melk te beper ken zou de produktie in ons land de afgelopen twee jaar met ongeveer vijftien procent zijn gestegen. On danks de produktiebeperking zijn de zuiveloverschotten in de Gemeen schap het afgelopen jaar nog toegeno men. Half mei lag er 1,14 miljoen ton boter opgeslagen in de koelhuizen te gen 939.000 een jaar eerder en 750.000 ton magere melkpoeder tegen 406.000 ton een jaar eerder. Uitvoer daalde sterk Met de opbrengst van de superhef fing wordt een deel van de maatrege len om de overschotten af te zetten ge financierd. De Nederlandse zuivelex- port heeft in het eerste kwartaal DEN HAAG - Vanaf de trekkingen in juli hoeven winnaars van prijzen in de Staatsloterij geen kansspelbe lasting meer te betalen. Daartoe heb ben minister Ruding en staatssecre taris Koning van financiën besloten om de Staatsloterij beter te kunnen laten concurreren met buitenlandse kansspelen die hun prijzen veelal be lastingvrij uitkeren. Ook hoopt de Staatsloterij de illegale (stads)lote- rijen wind uit de zeilen te nemen. Het percentage uit te keren prijzen ligt met zeventig procent nu hoger dan bij alle kansspelen in de ons om ringende landen, aldus de bewinds lieden. Thans moet op prijzen van boven de 1.000 gulden nog 25 procent kansspel belasting worden betaald. Alleen de extra prijs van een half miljoen gul den werd niet belast. De bewindslie den hebben met ingang van juli ook het prijzenpakket veranderd. De maatregelen leiden niet tot een lagere opbrengst voor de schatkist. De belasting die eerst door de prijs winnaars werd betaald zal nu door de Staatsloterij zelf in de schatkist wor den gestort. De Staatsloterij hoopt dat zij deze extra kosten kan opvan gen door een grotere omzet als gevolg van de nieuwe maatregelen. MIDDELBURG - Voor veel scholieren breekt na het eindexamen doorgaans een lange vakantie aan. Wachten op de aanvang van de vervolgopleiding of een nieuwe baan. Velen zitten dan al gauw met de vraag wat te doen, want geld om er alle weken op uit te trekken is er meestal niet. Thuis zitten kan echter ook gaan vervelen. De Provinciale VVV Zeeland heeft daarom, in sa menwerking met een aantal kampeerbedrijven rondom het Veerse Meer voor deze groep schoolverlaters een vakantieweek georganiseerd, boordevol acti viteiten voor een op de magere scholierenbeurs gerichte prijs. Sport en actie staan daarbij centraal, zodat de examenvermoeienissen lekker afgeschud kunnen worden. De week begint op zaterdag 14 juni en eindigt zondag 22 juni. Het negen dagen durende programma is zoda nig samengesteld, dat de jongeren na der kennis kunnen maken met de ve le watersportmogelijkheden op het Veerse Meer, maar ook het .andere" Zeeland nader leren kennen. Aan o.a. de volgende sportactiviteiten wordt deelgenomen: windsurfen, zeilen, ka noën. tennis en fietsen. Hoogtepunt is een dag varen op een heuse zeil- klipper. Alle activiteiten worden be geleid door ervaren instructeurs en zijn inclusief de totaalprijs. Veerse Meer-dagen De kampeerweek heeft echter nog meer te bieden. Tegelijkertijd vinden nl. de Veerse Meer-dagen plaats (19 t/m 22 juni). Deze groots opgezette manifestatie met internationale be kendheid wordt dit jaar alweer voor de derde keer georganiseerd en be staat uit een groot aantal activiteiten op het gebied van de watersport, cul tuur, folklore, historie en amuse ment. Vele prominenten uit de sport en amusementswereld zullen acte de vooral te lijden gehad van de dalende olieprijzen. Binnen de Europese Ge meenschap verliep de afzet nog rede lijk, maar de uitvoer naar derde lan den, met uitzondering van het belangrijke produkt kaas, daalde sterk. Het eind van de daling van de export naar olieproducerende landen is volgens Schelhaas nog niet in zicht. De voorzitter van het Produkt schap voor Zuivel waarschuwde woensdag dat van de superheffing een verstarrende werking uitgaat. Hij sprak de vrees uit dat andere EG- landen hun achterstand op de Neder landse zuivel zullen inhalen als ge volg van de structuurverbeteringen die gelijkertijd zijn doorgevoerd, als mede van het succes van sommige na tionale opkoopregelingen. Daar komt bij dat de EG.-ministers van Landbouw het onlangs eens zijn geworden over een verdere verlaging van de melkproduktie met drie pro cent in de komende twee jaar. S-GRAVENHAGE - Scouting Ne derland heeft Russische kinderen uit de streek rond Kiev uitgenodigd voor een zomerkamp in Nederland. Die uitnodiging is besproken bij de Russische ambassade in Den Haag waar het aanbod positief is ontvan gen. Dit heeft Scouting Nederland woensdag bekendgemaakt. Het gaat uiteraard met name om kinderen uit de buurt van Tsjernobyl, waar de ramp met de kerncentrale is gebeurd. Op de Russische ambassade acht men het welslagen van de actie sterk afhankelijk van de inzet van het gemeentebestuur van Kiev. Een aantal van de kinderen in de omge ving is al vervroegd naar zomerkam pen in de Sovjet Unie zelf gebracht. De ambassade heeft volgens Scou ting Nederland in ieder geval haar bereidheid uitgesproken waar nodig dit initiatief te begeleiden. Vanuit het landelijk scoutingsbureau in Leusden wordt dezer dagen de offi ciële uitnodiging naar het gemeente bestuur van Kiev gestuurd. In Zierikzee, Scharendijke, Burgh-Haamstede en Brouwershaven ZIERIKZEE - Naast alle activiteiten in het kader van het 25-jarig bestaan van Amnesty International gaan de andere werkzaamheden vap de Amnesty- groepen gewoon door. Dat wil zeggen dat de Amnestygroep Schouwen-Dui- veland ook deze maand een schrijfavond voor gewetensgevangenen houdt. présence geven. Uiteraard staan ook voor de deelnemers van de kampeer week diverse bezoeken aan deze ma nifestatie op het programma. De 9-dagen arrangementsprijs Is inclusief een campingsplaats (zelf tent en kampeermateriaal meene men), het sportprogramma met gra tis gebruik van de benodigde mate rialen en begeleiding en een geva rieerd avondprogramma. Niet inbegrepen zijn maaltijden en con sumpties, een reis/ongevallcn/ziek- tcverkering (extra af te sluiten voor 1,75 per dag) en vervoer van en naar Zeeland. Voor degenen die met de trein ko men wordt er gratis busvervoer gere geld vanaf het station Middelburg naar de camping en terug. De Provin ciale VVV houdt zich het recht voor de indeling per camping te maken. Vraag de speciale folder met een ge detailleerd programma en inschrijf formulier aan bij de Provinciale WV Zeeland, Markt 65, Middelburg,.tel. 01180-33051. In heel Nederland en in diverse ande re landen wordt er deze maand ge schreven voor de vrijlating van Ali Yahia Abdennour uit Algerije, Ab- dulle Rage Thraweh uit Somalië en Birol Basören uit Turkije. Ali Yahia Abdennour is een 65- jarige vooraanstaand advocaat en voormalig minister. Hij is president van de verboden Algerijnse Liga van de Rechten van de Mens, in verband waarmee hij werd gearresteerd en tot elf maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. In Somalië wordt de 53- jarige dichter Abdulle Rage Taraweh al vier jaar zonder vorm van proces vastgehouden. Amnesty heeft berich ten ontvangen dat hij gemarteld is gn in eenzame opsluiting wördt gehou den. Birol Basören zit in Turkije een ge vangenisstraf van zeventien jaar en vier maanden uit. Hij werd daartoe veroordeeld wegens lidmaatschap van de verboden Turkish, Communist Party (TKP). Hij was één van de 288 mensen die tegelijkertijd terecht stonden. Velen daarvan verklaarden tijdens het proces dat zij gemarteld waren om bekentenissen af te dwin gen. Als belangstellenden een brief wil- MAASTRICHT - In opdracht van het provinciaal bestuur van Limburg start maandag een grootscheepse sa nering van voor- en achtertuinen in de nabijheid van de terreinen van het vroegere chemische bedrijf Blyth Co lours in de Maastrichtse wijk Heuge- merveld. Een woordvoerder van het provinciaal bestuur heeft dit woens dag meegedeeld. MIDDELBURG - De Coördinatie groep Energiebesparing Zeeland (CEZ) heeft onlangs in Goes zijn hon derdste presentatie gegeven. Op dat ogenblik, aldus het bestuur van de CEZ, werd verondersteld dat na deze mijlpaal de CEZ zou worden opgehe ven. In overleg met de directie van de NV PZEM, die de CEZ vanaf zijn oprichting in 1978 heeft gefinan cierd, is besloten de werkzaamheden voort te zetten. Wel zal de structuur van de Coördinatiegroep worden af geslankt. Dat men, in weerwil van aanvanke lijke verwachtingen, toch met de CEZ doorgaat vindt onder meer zijn oor zaak in het feit, dat 20.000 van de 65.000 Zeeuwse huurwoningen nog niet geïsoleerd zijn. De doelstellin gen van de CEZ in deze marktsector zijn dus niet optimaal verwezenlijkt, aldus de CEZ in een perscommuni qué. Een andere reden die opheffing van de CEZ op dit moment ongewenst maakt is, dat een grote energiebespa ringscampagne in de sector bejaarden- en verpleeghuizen, nog volop aan de gang is. Het gaat hier om acties in 53 instellingen in de ge hele provincie. De structuur van de CEZ, na de af slankingsperiode, zal er als volgt uit zien: Het CEZ-bestuur zal niet langer als bestuur optreden, maar als con tactgroep met een maatschappelijk dragende functie ter ondersteuning van het CEZ-werkapparaat, te weten: de afdeling Voorlichting NZ PZEM. De vier regionale werkgroepen, de gespecialiseerde werkgroepen NE- OM, midden- en kleinbedrijf, nieuw bouw en na-isolatie worden opgehe ven. De werkgroep bejaarden- en verplcegcentra zal voor onbepaalde tijd doorgaan. De contacten met de gemeentelijke energiecoördinatoren blijven voortbestaan. Als organisatie blijven te zijner tijd over: de contact groep CEZ; het werkapparaat CEZ (afdeling Voorlichting PZEM) en de gemeentelijke energiecoördinatoren. len schrijven of meer informatie over het werk van Amnesty International wensen, dan kan men op maandag 26 mei terecht in Burgh-Haamstede in de Recreatiezaal van de Gereformeer de kerk; in Brouwershaven in de Ge reformeerde kerk aan het Boston plein en in Zierikzee in de Prinses Julianaschool aan het Jannewekken; dinsdag 27 mei in Scharendijke in de consistoriekamer van de Gerefor meerde kerk en woensdag 28 mei in de leeszaal van de bibliotheek in Bruinisse. (Allen vanaf 19.00 uur). UTRECHT - Staatssecretaris Van der Heijden van volksgezondheid wil binnen afzienbare tijd een landelijk bevolkingsonderzoek naar borstkan ker instellen, waaraan alle vrouwen vanaf 50 jaar kunnen deelnemen. Aanleiding voor dit voornemen is wetenschappelijk onderzoek van proefprojecten in Utrecht en Nijme gen, waar bij de deelneemsters aan het onderzoek een vermindering van sterfte aan borstkanker van maar liefst 70 en 50 procent is aangetoond. De staatssecretaris heeft de natio nale raad voor de volksgezondheid gevraagd te adviseren over de organi satorische vormgeving van het bevol kingsonderzoek naar borstkanker. Het periodiek onderzoek bestaat uit het nemen van röntgenfoto's van de borst (mammografieën), waarop ge zwellen in een vroeg stadium kunnen worden ontdekt. Bij de daarop vol gende behandeling kunnen de artsen, vaker dan bij borstkanker in een la ter stadium, volstaan met een „borstsparende" operatie. Vrijdag 23 mei Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.00 uur Double Trouble, cursus En gels voor de basisschool. Afl. 1: Heads or "Ihils. 15.10 uur Die Schwarzwald-kliniek, Duitse serie. Afl.: De dief. Frieda Baskow, een vroegere patiënt van de kliniek wordt dood in haar woning aangetroffen. De zus van Frieda kan bewijzen dat Mischa de laatste aan wezige in huis was.... 15.55 uur Ik zag twee beren, kleuter- programma. 16.10 uur AVRO Service Salon, geva rieerd programma. Presentatie: Ed win Rutten. 17.05 uur AVRO's Telekeuken. 17.15 uur Ontdek je plekje, serie over de schoonheid van stad en lande. Van daag: Haarlem. 17.30 uur Journaal 17.46 uur Ruud en Leonie, praatpro gramma met Ruud ter Weyden en Leonie Sazias. 18.45 uur AVRO cursus bridge. Les 12C. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur Wordt vervolgd, tekenfilm magazine. 19.25 uur AVRO's Toppop. Presenta tie: Kas van Iersel. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Kane en Abel, Amerikaan se serie. Afl. 2. Abel is gevangen ge nomen en doet een poging om naar Amerika te vluchten. Kane kan het niet goed verkroppen dat zijn moeder met de opportunist David Osborne, getrouwd is. 21.20 uur Survival of the Fittest. Competitie in Wales met extreem zware onderdelen. Met o.a. Klimmen; zwemmen en wildwater-varen. 22.20 uur AVRO's Televizier, actuali teitenmagazine. 22.50 uur MASH, Amerikaanse serie. Afl. De Verpleegster. Een mooie ver pleegster, die van plan is dokter te worden, raakt betrokken bij een mis verstand met Father Mulcahy. 23.15 uur Karei van de Graaf, gespreksprogramma. 23.50 uur AVRO's Sportpanorama. Presentatie: Jos Kuijer. 00.10 uur Journaal Nederland 2 09.30 uur De weide, 2 10.30 uur Met andere ogen, 2 11.00 uur Schooltv-weekjournaal 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.00 uur Vloedlijn. Thema: Terug van weggeweest, vijfdelige serie over de problemen waarmee mensen die lange tijd geestelijk of lichamelijk buiten de samenleving gestaan heb ben, te maken kunnen krijgen. Afl. 4: Uit de war (ex-psychiatrische patiën ten). 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.20 uur Paspoort voor Spanjaar den. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur De Konsumentenman, ge presenteerd door Frits Bom met het spel de Konsumentenmand. 20.12 uur De Octopus, Italiaanse se rie. Deel 3 en 4. De overgeplaatste Corrado krijgt op Sicilië te maken met enkele moorden die vlak na el kaar plaatsvinden. Hij heeft het ge voel dat de jonge gravin Titti hem kan helpen. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Er snijdt in mij een diepe scherpe pijn, Vlaamde documentaire uit de serie Ommekaar over incest. Mie Billet interviewt een nu 38-jarige vrouw over de invloed die incest op haar verdere leven heeft gehad. 23.28 uur Bericht van de Wilde Gan zen. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 23.35 uur Tramlijn begeerte, Ameri kaanse speelfilm uit 1951 naar het to neelstuk van Tbnnesse Williams. Re gie: Elia Kazan. Stella probeert, zelfs in de krottenwijk waar ze met haar zusje en diens echtgenoot Stanley woont, iets van haar vroegere waar digheid te bewaren. Stanley is hevig geïnteresseerd in het waardige verle den. BRT 1 14.00 en 17.00 uur Schooltelevisie. 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.). 18.05 uur Plons, kinderprogramma, (herh.). 18.10 uur Prikballon, kleutermagazi ne over het maken van allerlei voor werpen en een tekenfilm. Presenta tie: Francis Verdoodt, (herh.). 18.25 uur Knappe koppen (The mis fits of science), Amerikaanse serie over twee jonge wetenschappers die een „krimpserum" ontdekken. Met Dean-Paul Martin, Kevin Peter Hall, Mark Thomas Miller e.a. Afl. 5: Knoeiboel. 19.15 uur Uitzending door derden: programma van de Liberale Omroep. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Weerbericht. 20.15 uur Het einde van een imperi um, Britse serie over de tanende Brit se invloed in overzeese gebieden. Afl. 4: Egypte. 21.05 uur Goede vrienden, Engelse comedyserie. Met: Jan Francis, Paul Nicholas, Sylvia Kay e.a. Afl. Penny zit in de problemen: het is mogelijk dat ze zwanger is, bovendien moet ze samen met Vince's ouders naar een etentje. 21.30 uur Het scherzo in de symfonie, (2) informatieve serie over het scherzo in de symfonie van Beethoven tot Mahler. Afl.: Beethoven achterna. Met fragmenten uit werken van Men delssohn, Brahms, Bruckner, Boro din en Dvorak. M.m.v. het Filharmo nisch Orkest van de BRT o.l.v. Fernand Terby en Willy Appermont en Piet Swerts, piano. Presentatie: Peter van Bouwel. 22.20 uur E.K. Basketball Challenge Round te Antwerpen. Samenvatting van een play-off wedstrijd. Commen taar: Louis de Pelsmaeker. 23.05 uur Journaal met aansl. Coda: Nazomer, van Lucebert. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie met Pat McDonald, Rowe- na Wallace, Alexandra Fowler e.a. 19.25 uur Oshin, Japanse serie 19.42 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.15 uur Videomatch, spelprogram- ma met Marleen Gordts. 20.25 uur Première, filmrubriek met Jo Röpcke. 21.15 uur Moeder zal je bevallen, Amerikaanse thriller uit 1972 van La- mont Johnson. Met; Patty Duke, Ro semary Murphy en Sian Barbara Al len. De hoogzwangere Francesca bezoekt de moeder van haar overle den man, een vrouw die ze nog nooit gezien heeft. Het bezoek aan het door een sneeuwstorm van de wereld afge sneden huis wordt een nachtmerrie. WASHINGTON - President Reagan heeft woensdag een veto uitgeproken over de afwijzing door het congres van een wapentransactie van bijna 900 miljoen gulden met Saudie- Arabië. Dit is bekendgemaakt door een medewerker van de Republikein se fractieleider in de senaat, Robert Dole. TOKIO - De pil als voorbehoedmid del speelt in Japan nog steeds een on dergeschikte rol. Slechts 1,9 procent van ruim 3.000 gehuwde vrouwen in de vruchtbare tijd gaf bij een opinie peiling te kennen dat ze de voorkeur geven aan orale anti conceptiemiddelen. DEN HAAG - Nederland zal op 5 ju ni aan Mexico overtollige goederen schenken van de binnenkort op te heffen organisatie Bescherming Be volking (BB). Dit heeft staatssecreta ris Van Amelsvoort van binnenlandse zaken donderdag laten weten. ROTTERDAM - De aanval op het gevoerde kabinetsbeleid is afgesla gen. De koers van dit beleid, gericht op verbreding en versterking van de grondslagen van onze economie, kan en moet in de komende periode wor den vervolgd. Dat stelde voorzitter Oosterhof van het Koninklijk Neder lands Ondernemers Verbond (KNOV) in een eerste reactie op de verkie zingsuitslag van woensdag. 35 Theo voelde de mineurstemming aan. ,,Het lijkt natuurlijk onoverko melijk zo'n grote concurrent aan de overkant," zei hij, „maar vergeet niet, dat wij nog een groot bedrijf op het industrieterrein hebben. Feenstra moest zich redden met de verkoop van huishoudelijke apparaten en hij heeft maar een paar knechts." „Dit snoepwinkeltje heeft dan toch maar mooi een groot stuk van het verlies op het industrieterrein opge vangen," bracht Evert hiertegen in. „Waarvoor we het snoepwinkeltje bij deze hartelijk dank zeggen," grap te Theo. „Maar volgend jaar kunnen we het al zonder die service stellen. Dit jaar spelen we op het industrie terrein gelijk en volgend jaar draaien we weer met winst." „Ik hoop het zo," wenste Katrien. „Heb je al iets van de gemeente ge hoord over de toewijzing van een huis?" „Morgen hoor ik of we één van dat rijtje nieuwe huizen krijgen. Duimt u maar voor me." Theo was nu in pension bij me vrouw De Smet, die een paar huizen verder woonde. Hij kwam 's avonds dikwijls langs om nog allerlei dingen te bespreken. Jantien geloofde ook. dat dat kwam omdat hij liever bij hen was dan in zijn pension. Dat zou straks, als hij getrouwd was verande ren. Jammer eigenlijk. Het was met Theo erbij veel minder saai dan vroe ger. Eigenlijk zou ze hier ook best weg willen, net zo goed als Evert, maar ze kon niet om moeder. Stel je voor, dat ze de zaak in de steek liet en bijvoorbeeld naar Parijs ging. Pa rijs Egbert pakte een dezer dagen zijn spullen en ging zo maar weg. Ei genlijk zat zij nog vaster aan haar ou derlijk huis gebakken dan Egbert. Dat zag je nu alweer. Onzin, ze had het werk in de winkel altijd fijn ge vonden. Moeder liet haar helemaal haar gang gaan. Het was eigenlijk héér winkel. Ze zou nooit zelfstandi ger en onafhankelijker kunnen wer ken. Om haar gedachten te verzetten zat ze die avond nog lang in het kantoor tje de boeken bij te werken. De boek houding was het gedeelte van haar werk, dat ze het minst graag deed. Het mes sneed zo van twee kanten, ze knapte een onaangenaam karweitje op en leidde tevens haar gedachten van Egbert af. Tben er even over tienen tegen het raam werd getikt, dacht ze. dat Eg- bert was teruggekomen, maar het bleek Brink te zijn. Ze schoof het raam open om te vragen wat hij wil de. „Doe even de winkeldeur los," zei hij. „Ik wou eens praten." „Ik kwam hier voorbij," zei hij. „Ik wou eens praten." „Ik kwam hier voorbij," zei hij, toen hij tegenover haar in het romme lige kleine kantoortje zat. „en ik dacht, dat dit wel een goeie gelegen- door NEL VAN DER ZEE heid was om met je te babbelen. Hoe gaat het?" „Best," zei ze. ,,'t Is aardig van u om speciaal voor mij te komen. Ik dacht, dat u voor moeder kwam." „Eigenlijk kom ik ook voor haar. Kun je haar niet overhalen er een paar weken met me tussenuit te trek ken? Ze heeft er veel zin in, maar ze laat het om jullie. Ze denkt, dat jullie zullen vinden, dat het nog te kort ge leden is, dat je vader stierf. Maar het is nu al bijna een jaar en ik ben al zo lang alleen. Vooral nu mijn dochter is getrouwd, is het stil geworden in huis. Als ik nu weer een hele zomer moet wachten om met haar uit te gaan!" Hij legde zijn pet, die hij eerst op zijn knie had. op een stoel naast zich. „Je leert elkaar beter kennen, als je de hele dag samen bent," ver volgde hij. „Jullie hebben toch niets op me tegen, wel?" „Nee, echt niet," antwoordde Jan tien onmiddellijk. „Evert en Tilly ook niet. dat weet ik zeker. Het zou voor moeder goed zijn er een poosje uit te gaan. Ik zal echt proberen haar zo ver te krijgen. Ik roep de hulp van Evert en Tilly ook in. Maar of het lukt, kan ik niet beloven. U kent haar, ze vindt, dat ze niet gemist kan worden." „Zo is het," zei hij. „Ik stap weer op, ik heb dienst." Ze dacht, hij begint niet over Eg- bert. Eén onderwerp tegelijk, denkt hij zeker. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 9