't Króótje viert eerste lustrum met Groene Expo Schouwen-Duiveland nog witte vlek kinderopvang Met veel informatie over natuurvoeding en alternatieve geneeswijzen Gemeenteraad Westerschouwen Diefstallen in winkels Verkoop van restaurant Weg naar de Val Vermiste man verdronken FOTOKOPIEËN. =ifPp tHÏ 1f MET DE KWALITEIT VAN DRUKWERK. lakenman ochtman LO ZIERIKZEE - Natuurvoedingswinkel 't Króótje in Zie- rikzee bestaat vijf jaar. Een eerste lustrumviering, die een mooie kans biedt eens naar buiten te treden met uit gebreide informatie en demonstraties over en met alter natieve voeding en geneeswijzen. Dat gaat gebeuren met een specifieke tentoonstelling: De Groene Expo, op za terdag 31 mei van 10.00 tot 16.00 uur in het Hervormd Verenigingsgebouw te Zierikzee. Drie leden van Vereniging 't Króót je, te weten Erna Overbosch, Diene- ke Parlevliet en Annemarie Gilden hebben de organisatie van die Groe ne Expo op zich genomen. Met de twee laatstgenoemden werd, naar aanleiding van dit eerste lustrum en de viering daarvan, wat nader inge gaan op het reilen en zeilen van 't Króótje en op hetgeen er voor komt kijken om een dergelijk natuurvoe- dingswinkeltje draaiende te houden. In de eerste plaats: Veel inzet. Dat moest ook initiatiefnemer Rob van Lint enkele jaren geleden ervaren toen hij - samen met Ted Stigter en Joke Enserink - was begonnen met de verkoop van natuurvoeding aan een vaste consumentenkring, die zich langzaam maar gestaag uitbreidde. Zo gestaag, dat het hem eigenlijk wat te veel werd die hele organisatie van de thuisverkoop naast zijn normale werk te blijven verrichten. In de Maarstraat Rob van Lint zocht en vond een vrij geschikte locatie in een fraai pandje in de Maarstraat voor de vestiging van 't Króótje; een naam, die volgens Dieneke en Annemarie relatie heeft met het Zeeuwse woord 'kroo' groep). Een zeer toepasselijke naam zo bleek drie jaar geleden toen besloten werd de organisatie van het natuurvoedingswinkeltje in groter groepsverband voort te zetten, name lijk in de vorm van een vereniging, waardoor een betere verdeling van taken kon worden gerealiseerd. Ook financieel bracht die opzet verruiming van de mogelijkheden. Enkele leden van Vereniging 't Króótje verstrekten tegen een be paald percentage een lening, waar een investeringskapitaaltje mee kon worden gevormd. Voor het jaarlijkse lidmaatschap dient 25,— te worden betaald en verder bestaat de mogelijkheid voor de leden met gebruikmaking van een zogenaamd inlegboekje een voor- inlegsom van 100,— te betalen. Als dank voor deze vorm van voorfinan ciering mag - uitgesmeerd over een bepaalde periode - voor dat bedrag dan 102,50 aan artikelen in 't Króót je worden besteed. Non-profit 't Króótje werd op non-profit basis opgezet, hetgeen simpel gezegd bete kent, dat men bij de bedrijfsvoering niet uit is op het puur maken van winst. Toch zal er uiteraard geld in het laadje moeten komen om de zaak draaiende te houden. Zo moet de huur voor het pand in de Maarstraat worden voldaan en moet het assorti ment voortdurend aangevuld kunnen worden. Bovendien zijn de bedrijfs kosten, volgens Dieneke en Annema rie relatief aanzienlijk hoger dan in traditionele voedingswinkels. Naast de verkoop van natuurvoe ding en aanverwante artikelen, stel den de leden zich ook immer ten doel een arbeidsplaats te creëren, maar Dieneke zegt te moeten vaststellen, dat het areaal van klanten van 't Króótje in een gebied als Schouwen- Duiveland daar toch nog te klein voor is. Het ledenbestand - in totaal 52 - wordt gevormd door klanten, die het winkeltje in natuurvoeding graag be houden zien en het derhalve met hun lidmaatschap ondersteunen en door mensen, die zich ook daadwerkelijk willen inzetten voor de bedrijfsvoe ring én /of de dagelijkse gang van za ken. Specifieke taken als het voorzit terschap en het financieel beheer worden respectievelijk uitgeoefend door Hans Visser en Aad Kuyper. De overige bestuursleden zetten zich bij toerbeurt in voor het werk in de win kel. De leiding van de dagelijkse gang van zaken in 't Króótje ligt bij Marie José Adriaenssens, Sophie Bin en Dieneke Parlevliet, die zich weer gesteund weten door enkele vrijwilli gers. Onder hen bevindt zich ook An nemarie Gilden, die zich inmiddels voorbereidt om in de nabije toekomst als coördinatrice te gaan optreden. Ruggespraak Dieneke erkent, dat deze vereni- gingsvorm soms wel wat veel overleg vergt. Bij zaken van wat groter be lang, dienen de leden daar immers in gekend te worden. Zoals toen bijvoor beeld een besluit moest worden geno men over het al of niet aankopen van het uitgebreide kruidenbestand van de 'Rookende Moor', toen die zijn deur in Zierikzee ging sluiten. Anderzijds prijst Dieneke zich ge lukkig met de mogelijkheid van rug gespraak met genoemde medewerk sters, bijvoorbeeld betreffende het inkoopbeleid, presentatie, reclame voering en dergelijke. Allen zijn dan ook op de hoogte met de belangrijk ste aspecten der bedrijfsvoering, hoe wel de taken onderling uiteraard zo veel mogelijk worden verdeeld. Naast de trouwe klanten telt 't Króótje ook vele incidentele bezoe kers. De woordvoersters zijn daar best blij mee. „Vaak komen ze maar om één bepaald artikel, omdat hen is gebleken, dat dat juist bij ons zo lek ker is. Ze zien dan bovendien wat we verder in het assortiment hebben." Heel vaak ook wordt informatie ge vraagd over gebruik en toepas singsmogelijkheden van natuurvoe ding. Het belangrijkste Uitgangspunt van ecologische voeding, vertellen Dieneke en Annemarie, is dat er geen chemische bestrijdingsmiddelen aan te pas mogen komen en dat er bij de landbouwprodukten geen kunstmest mag worden gebruikt. „Ecologie wil ook zeggen: in samenhang met", zegt Dieneke en ze maakt duidelijk, dat aandacht voor de produkten uit je ei gen omgeving daar een belangrijke rol bij speelt. Bijvoorbeeld: geen sla in de winter eten als er van het land vlak bij huis prima vervangende koolsoorten verkrijgbaar zijn. Of: geen sinaasappelen uit de koelhui zen, want als het echte sinaasappel seizoen om is, zijn er talloze vruchten van eigen bodem verkrijgbaar. Een belangrijke leverancier in dit opzicht voor 't Króótje is biologische kwekerij Zuidbos uit Noordgouwe. Droogwaren Bij de droogwaren is het van be lang, dat geen kleur- en smaakstoffen zijn toegepast, evenmin als conserve ringsmiddelen. Elke bewerking le vert, volgens de woordvoersters, im mers verlies aan voedingsstoffen op. Thans is het in elk geval nog zo, stelt Dieneke vast, dat deze produkten worden vervaardigd in kleine en mi lieuvriendelijke bedrijven, waar de medewerkers intensief betrokken zijn bij het produktieproces. Ze acht het voor de hand liggend, dat de prij zen door de goede produkten en de ar beidsintensieve.behandeling, relatief wat hoger liggen. Overigens valt dat laatste in de praktijk, volgens een door Dieneke aangehaald onderzoek, best mee: Een vegetarisch menu blijkt daarin per dag goedkoper uit te komen dan een traditioneel menu en een biolo- giscli-vegetarisch menu blijkt 1,— per dag per persoon duurder uit te vallen dan dat traditionele menu. Het assortiment van 't Króótje is veel omvattend: Verschillende soor ten brood, gebak zonder suiker, maar met natuurlijke zoetmiddelen, groen ten, fruit, zuivel, granen (naast rijst en gierst ook Hollandse granen als haver, rogge en gerst, die als vervan ger van de aardappels kunnen funge ren), vruchtsappen zonder toevoeging van water en bieren en wijnen, die op biologische en/of ambachtelijke wij ze worden gemaakt. Naast al deze voedingsmiddelen, is er ook nog een non-foodsector, die ar tikelen bevat als: kringlooppapier, kruiden (zestig kookkruiden en tach tig verschillende mengsels ter be strijding van klachten en kwalen), natuurlijke huidverzorgingsproduk- ten, milieuvriendelijke schoonmaak middelen, kookboeken en zelf vér vaardigde folders, bijvoorbeeld over de gebruiksmogelijkheden van ven kelkool en pompoenen. Viering Met de viering van het eerste lustrum wil 't Króótje, zoals gezegd, eens breeduit naar buiten treden. De officiële opening van de Groene Ex po, die daartoe op 31 mei zal worden gehouden, wordt om 10.00 uur ver richt door wethouder J. Groen. Op deze gevarieerde expo zullen stands zijn ingericht door de leden van 't Króótje zelf, met vele artikelen uit bovengenoemd assortiment. Voor malig eigenaar van 'De Rookende Moor' de heer A. G. J. van den Eynde zal aanwezig zijn om nogeens uitge breid over het weldadig gebruik van kruiden te kunnen vertellen. Verder zal het publiek vele mogelijkheden worden geboden diverse artikelen te proeven: thee, gebak, honingproduk- ten en vegetarische snacks. Verder zal de biologische kwekerij Zuidbos met een stand aanwezig zijn, evenals het curcuscentrum St. Tara uit Rotterdam met informatie over cursussen, nieuwe muziek en boeken. Sara van Roon toont ook en kele fraaie exemplaren van haar zelf gemaakte zachte poppen van natuur lijk materiaal en ten slotte zal men tijdens deze Groene Expo uitgebrei de informatie kunnen krijgen over voetreflexologie en over acupunc tuur. Deze laatstgenoemde onderwerpen zullen nog wat breder aan de orde ko men tijdens de lezingen, die op die dag in de kleine zaal van het Vereni gingsgebouw worden gegeven. Zo vertelt fysiotherapeute Joke Ense rink om 11.00 uur en 15.00 uur iets over voetreflexologie. Fysiotherapeut Ad Herijgers gaat om 14.00 uur nader in op het onderwerp acupunctuur en voorafgaand daaraan vertelt diëtiste Marijke Entink om 13.00 uur het één en ander over alternatieve voeding. Ten slotte zijn de kleine bezoekers in dit gevarieerde programma niet vergeten, want voor hen wordt zowel om 11.00 uur als om 14.00 uur een spe ciaal kinderprogramma verzorgd. Vervolg van pagina 1 maakt van genoemde Initiatiefgroep Kinderopvang, geeft aan, dat het moeilijk is om te bepalen waar de doelgroep, de mensen, die daadwer kelijk behoefte hebben aan kinder opvang, precies zit. Mensen - meest vrouwen- met een baan hebben in eigen familie- of vriendenkring of door middel van ei gen betaalde kinderopvang zelf vaak reeds voorzieningen getroffen. In hoeveel gevallen vrouwen echter we gens het ontbreken van dergelijke voorzieningen niet in staat zijn wer.k buitenshuis te zoeken of bijvoorbeeld een cursus te volgen, is nauwelijks in cijfers weer te geven. Ook na gesprek ken met functionarissen van het Ar beidsbureau en de Sociale Dienst bleek dat moeilijk boven water te krijgen. Onderzoek Toch heeft de Initiatiefgroep zich in de eerste plaats ten doel gesteld een duidelijker indicatie te krijgen. Woordvoerster Annelies Goudzwaard geeft aan, dat onderzocht moet wor den waar de behoefte aan kinderop vang zit en op welke wijze daar het beste aan voldaan zou kunnen wor den. Zij hoopt die gegevens door mid del van een gerichte enquête te ver werven. Ineke Sturm vult aan, dat die en quête, echter slechts een indicatie zal kunnen zijn en nooit de reële behoef te zal kunnen aangeven. Op grond van overleg met vrouwen organisaties, Arbeidsbureau en So ciale Dienst werd besloten, de enquê teformulieren in eerste instantie toe te sturen aan instanties, waar veel vrouwen werkzaam zijn, te weten: wijkverpleging, ziekenhuis en be jaardenoorden. De Initiatiefgroep geeft derhalve de voorkeur aan een gerichte toezending in plaats van aan een huis-aan-huis verspreiding. De enquêteformulieren zijn uiteraard ook verkrijgbaar bij het kantoor van de Stichting Vrouwenemancipatie in het pand Visstraat 5 in Zierikzee en bij de Stichting Jeugd Schouwen- Duiveland in gebouw De Driehoek,' Kerkhof 8 NZ. Belangstellenden en mensen, die daadwerkelijk te maken hebben met behoefte aan kinderop vang kunnen ook contact opnemen met de Initiatiefgi'oep, te weten met: Annelies Goudzwaard, tel. (01112)- 2161 of met Anneke Hofsteenge, tel. (01110)-6232. Vormen De Initiatiefgroep heeft zich inmid dels georiënteerd op de diverse be staande vormen van kinderopvang el ders in het land, zoals kinderdagver blijven, halve-dag-opvang, gastou derprojecten enzovoort. Deze ver schillende vormen werden bekeken op hun geschiktheid voor de Schou- wen-Duivelandse situatie. Een eerste constatering was - zo verwoordt Lin da Sies - dat met één enkele voorzie ning in Zierikzee niet op passen de wijze voldaan zal kunnen worden aan een mogelijk over de regio verspreid liggende vraag. Peuterspeelzalen kunnen, volgens de woordvoersters, niet worden aan gemerkt als kinderopvangvoorzie- ningen. „Peuterspeelzalen zijn in de eerste plaats uitsluitend kindgericht en voorzien slechts in een opvang van negen uur tot half twaalf. Op basis daarvan kan de verzorgende ouder geen baan aannemen en slechts nau welijks een cursus volgen", aldus de leden van de Initiatiefgroep Kinder opvang. Toch zou door middel van uitbrei ding van de peuterspeelzaaltijden, volgens Ineke Sturm, wel een vorm van halve-dag-opvang gecreëerd kun nen worden. Verder denkt zij aan mo gelijke dependancevorming van bij voorbeeld het kinderdagverblijf in Goes. De uitslag van de enquête, die sinds vorige week onder doelgroepen wordt verspreid, zal grotendeels be palen op welke wijze de Initiatief groep verder zal gaan werken aan het realiseren van voorzieningen. Subsidie Dat daar overheidssubsidie voor nodig zal zijn, ligt voor de hand. Met het oog daarop, hebben de leden van de Initiatiefgroep nu reeds de fracties van de regionale gemeenteraden op de hoogte gesteld van plannen, werk zaamheden en pogingen. Men deed dat door middel van een toelichtend schrijven. De ingevulde enquêteformulieren dienen voor 1 juli te zijn ingeleverd bij Stichting Vrouwenemancipatie of de Stichting Jeugd. Daarna kan ver der worden gewerkt om ook op Schouwen-Duiveland ten behoeve van adequate kinderopvang iets ge realiseerd te krijgen. BURGH-HAAMSTEDE - De ge meenteraad van Westerschouwen komt maandag 26 mei om 19.30 uur bijeen in liet gemeentehuis te Burgh- Haamstcde. De vergadering is zoals gebruikelijk openbaar. Op de agenda staat een voorstel tot het aangaan van een exploitatie- overeenkomst met de vof Het Schouwse Duin, dat recreatiewonin gen wil plaatsen. Verder spreken de raadsleden ondermeer over het vast stellen van het bestemmingsplan Scholderlaan, de aanwijzing van twee taxistandplaatsen in Renesse en het opnemen van de CNS Onder de Wieken op het overzicht Vermeerde ring Huisvesting 1987-89. Het agen dapunt bestemmingsplan Dammen- weg wordt naar alle waarschijnlijk heid door de raad - op verzoek van b en w - verdaagd naar een volgende vergadering. ZIERIKZEE - Tot op heden nog on bekenden hebben in de nacht van maandag op dinsdag geprobeerd en kele winkels in de Zierikzeese bin nenstad binnen te komen. In twee ge vallen met succes. De parfumerie van C. C. H. W. V. aan de Dam te Zierikzee werd doel wit van de inbrekers, die voor zo'n 10.000 gulden aan parfumerie- artikelen meenamen. Bij een inbraak in de muziekwinkel van H. H. uit Nieuwerkerk in de Sint- Dommusstraat te Zierikzee werden vijf gitaren, een chorsupedaal, enke le microfoons en joy-sticks en andere bijbehorende artikelen meegenomen. Hoe groot de schade is valt nog niet te overzien. ZIERIKZEE - De provincie Zee land is voornemens om een 'bedrijfs- vreemde activiteit' te staken: de ver huur van het restaurant Weg naar de Val met bijbehorende dienstgebou wen. Het college van gs stelt voor om de panden nummer 8 en 10 te verko pen en tevens een krediet beschik baar te stellen voor de wijziging cv- installatie van nummer 12. De gebouwen waren oorspronke lijk'bestemd ten dienste van het veer Kats-Zierikzee en werden na de inge bruikneming van de Oosterschelde- brug verpacht aan streekvervoers- maatschappij ZWN. Op 1 januari heeft de ZWN do exploitatie beëin digd en is overgegaan in handen van de beheerder. De situatie is nu zo. dat de provincie optreedt als verhuurder van het restaurant en dienstwonin gen. aan welke activiteit een einde moet komen volgens het college. Het voorstel is om een en ander aan de ex ploitant van het restaurant te verko pen tegen de getaxeerde waarde. De opbrengst moet volgens het college worden toegevoegd aan de reserve huisvesting. Voorts is het dan nood zakelijk dat de cv-installatie van de dienstwoning wordt losgekoppeld van die van het restaurant, hetgeen een krediet vergt van 4.500,—. welk voorstel eveneens op de agenda prijkt van de vergadering op 20 juni LEIDEN - Een onderzoekscommis sie, bestaande uit vier buitenlandse sterrenkundigen van wereldfaam, heeft zich in een rapport zeer lovend uitgelaten over de kwantiteit en kwa liteit van de Nederlandse astronimie. MONNICKENDAM - De politie van Monnickendam treedt sedert enkele dagen extra hard op tegen chauf feurs, die het touringcar-verbod voor de binnenstad negeren. STAVENISSE - De als vermist op gegeven 50-jarige L. Neelen uit St. Maartensdijk op het Zeeuwse eiland Tliolen blijkt te zijn verdronken. Het stoffelijk overschot werd door de rijkspolitie te water uit de jachtha ven van Stavenisse opgedregd. Mis drijf sluit de politie uit. De man was gewend de weekeinden door te brengen op een bootje in Sta venisse. Zaterdag is de man nog ge zien in een plaatselijk café waar hij had verteld de volgende dag naar de vogeltjesmarkt in Antwerpen te wil len gaan. Het viel dan ook niemand op dat hij niet in het dorp was. Pas toen hij dinsdagochtend nog niet was gezien en hij ook niet op zijn werk was verschenen werd alarm geslagen. X\\ 'li ll w Fotokopieën moeien diep zwart zijn en goed scherp. Net als drukwerk. Drukkerij Lakenman A Ochtman mik kt zulke fotokopieën. En snel. maar dat spreekt vanzelf. Handige afdrukken op A4 en A3 formaat met de mogelijkheid tot verkleinen. maakt vakwerk van drukwerk DRUKKERIJ LAKENMAN k OCHTMAN BV /ANNEWEKKEN tl 4101 HH ZIERIKZEE TEL 011104)51 Met uitbreiding van de peuterspeelzaaltijden zou wellicht een halve-dag-opvang gerealiseerd kunnen worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 6