Bruinisse krijgt eerste pelsdierenfokkerij binnen gemeentegrenzen Ook binnen RPF nu meer aandacht positie vrouw Vreemde eenden in de bijt Pleun van der Lugt komt na 11.000 kilometer 145 seconden tekort voor derde etappe-overwinning WflT f\-C DE ZIERIKZEESCHE COURANT MITSUBISHI AUTOBEDRIJF GILIJAMSE B.V. RENESSE Honda-dealer HET ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Voorzieningen Vrijheid Midden-Zeeland Wegenwacht De bevolking van Ouwerkerk krijgt op maan- Corrie Hirsch-Stam woont al meer dan veertig Voor het eerst in het 27-jarig bestaan komt de De Wegenwacht bestaat veertig jaar. Ter gele dag 26 mei de gelegenheid om haar zegje te jaar a|s Nederlandse in Oost-Duitsland. Tij- wielerronde van Midden-Zeeland op zaterdag genheid hiervan houdt wegenwachtstation in doen over aanwezige voorzieningen die in het dens een bezoek aan Brouwershaven praatte 24 mei ook door een aantal gemeenten op Kapelle, waaronder Schouwen- Duiveland re- dorp zijn. (Pag. 3). zij over vrijheid. (Pag. 4). Schouwen-Duiveland. (Pag. 5) sorteert, open huis. (Pag. 9). VRIJDAG 16 MEI 1986 142ste jaargang Nr. 23931 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Wanneer een vrouw zich tot een man wil maken, brengt zij het niet verder dan dat zij ophoudt vrouw te zijn. C. M. Valtour D. Hage kan het bont gaan maken... BRUINISSE - CDA-tractievoorzitter J. Huizer bleef donderdagavond tijdens de gemeenteraadsvergadering een eenzaam roepende in de woestijn waar het ging om het verlenen van een bouwvergunning voor een pelsdie renfokkerij binnen de gemeentegrenzen. Als enige brak Huizer een lans voor de dieren, niet eens gesteund door fractiegenoot M. Meeuwsen. Het CDA kan kennelijk nog niet spreken over gesloten gelederen. De pelsdieren kwamen aan de orde bij de behandeling van het beroep schrift van D. Hage tegen de gewei gerde bouwvergunning voor een pels dierenfokkerij aan de Langeweg 2. Het college kwam op die weigering terug op advies van de commissie bezwaar- en beroepschriften. Deze commissie adviseerde appelant ont vankelijk te verklaren in zijn beroep en alsnog de gevraagde bouwvergun ning te verlenen, zij het met enkele voorwaarden. Verontwaardiging Huizer hield zijn gevoelig pleidooi tegen de vestiging aldus: ,,We zitten allemaal met verontwaardiging naar de tv te kijken als we zien dat ver van ons bed jonge zeehondjes voor hun pels worden dood geknuppeld. We steunen wellicht niet allemaal finan cieel Greenpeace of andere milieu belangengroepen, maar in ons haiT vinden we het prachtkerels. Grote be volkingsgroepen, óók in Bruinisse zijn uit humanitaire- en dierwaardi- ge overwegingen tégen pelsdierfok- kerijen en legbatterijen, waar de woorden mens-dom en dieren-rijk het best op z'n plaats zijn". „Niemand in Bruinisse zit op een bedrijf te wachten waar de gefokte dieren aan het eind van hun korte le ven worden vergast voor een bontjas. De stankoverlast kan wellicht mee vallen, maar ik denk dat de psycho logische aantasting van de vlakbij wonende bevolking groter is". Huizer besloot zijn pleidooi met de veronderstelling dat met de komst van een dergelijk bedrijf mogelijk ook crimineel gedrag kan worden aangetrokken in de vorm van acties van het Anti Bont Comité en het Die renbevrijdingsfront. „Planologisch en hinderwet-technisch misschien in orde, maar gevoelsmatig moet ik hier tegen zijn". Groensingel Fractiegenoot Meeuwsen zei geen Advertentie bezwaar te hebben, mits er een groen singel om het bedrijf wordt aange legd en er deugdelijke afvoer komt voor het hemelwater, welk water in combinatie met de mest voor stank overlast kan zorgen. A. J. Bal (Lijst van de Velde) vond dit een vreemde opmerking omdat juist deze bepalin gen werden toegevoegd als voorwaar den. Moeilijke discussie Raadsvoorzitter T. C. Hekman zei wat de moreel-ethische bezwaren van Huizer betreft, dit een moeilijke dis cussie te vinden met verschillende ge zichtspunten. „We moeten ons wel realiseren dat de agrarische be drijfstak in een moeilijke positie zit met quoteringen en kortingen en wat dies meer zij. Logisch dat er andere vormen worden gezocht om het finan ciële hoofd boven water te houden. Men kan er tegen zijn, maar moet te gelijkertijd oog hebben voor de pro blemen. Tegenstanders zijn niet be reid om de landbouw extra geld te geven. Voor eventuele acties van het Anti Bont Comité mogen we echter niet opzij gaan; we leven in een demo cratisch land en zoals in Amsterdam gebeurt: met spuitbussen bontjasdra gers te lijf gaan veroordeel ik ten scherpste! Dierenliefhebber zijn we allemaal, maar je moet nu eenmaal kiezen in het leven. Met alle respect: dan mag je ook geen koe of varken meer slachten", zo besloot Hekman zijn tegenargumentatie tegen Huizer. Er hoefde niet gestemd te- worden: alle overige raadsleden zeiden niets en met de stem van Huizer tegen krijgt Bruinisse waarschijnlijk de ei- landelijke primeur van een pelsdie renfokkerij. De vergunning voor het Autobedrijf A.L.G. Zierikzee - 4457 ZIERIKZEE - Iedereen krijgt weieens onverwacht bezoek van een kat of een hond in de tuin. Daar is niets vreemds aan. Maar wanneer je bij je thidskomst acht jonge eendjes van een paar dagen oud op je achterplaatsje ziet ronddwa len, dan krab je even op je achterhoofd. Coby de Looze uit de Breedstraat in Zierikzee overkwam dat deze week, toen zij na een wandeling met haar hond de poort achter haar woning binnenliep. Tijdens haar korte afwezigheid had ze de poort opengelaten, waardoor de jonge familie kon binnenlopen; zonder moederwant die bleek ook na een speur actie onvindbaar. Nadat Coby zowel haar hond als poes op veilige afstand had gebracht probeerde zij de diertjes te vangen om te voorkomen, dat ze de straat op zouden schieten met alle gevolgen van dien. De dierenbescherming heeft zich inmiddels ontfermd over het achttal, dat nu weer een plaats bij oudere eenden heeft gekregen. Naar alle waar schijnlijkheid zijn de eendjes met hun moeder op stap geweest, maar is die op geheimzinnige wijze verdwenen. Kamerkandidaat in Zierikzee: maar huisgezin niet aantasten ZIERIKZEE - „Vroeger werd er in onze kringen wei eens te veel aan alleen het huishouden gedacht voor de vrouw. Hierdoor werd de vrouw soms teveel op de ach tergrond gedrongen. Ik kan zeggen, dat dit nu veel min der het geval is. Hoewel het huisgezin niet aangetast mag worden en de vrouw de aangewezene is voor de opvoe ding van de kinderen, zijn er voor haar toch meer moge lijkheden". Zo reageerde Harry Roffel, kandidaat voor de RPF in de Tweede Kamer, donderdag in de Christelijk Gereformeerde kerk te Zierikzee. Roffel antwoordde hiermee op een vraag vanuit het publiek, waarin de RPF-politicus naar zijn mening over emancipatie werd gevraagd. Vra genstelster zei voorstander van emancipatie te zijn en graag ook bui tenshuis bezig te willen zijn. Roffel kon zich dat indenken en ook tot op zekere hoogte instemmen met die ge dachte. „Een vrouw is met opgroeien de kinderen hard nodig in het gezin, maar wanneer zij ongehuwd is of geen kinderen heeft, dan heeft zij an dere mogelijkheden". Kamer Zo zei hij, dat wanneer de RPF- afdelingen meer vrouwen in de Twee de Kamer willen zien, zij hen op de lijst moeten plaatsen. „Kom maar op". Er moet echter niet gedacht wor den, dat de RPF overgaat tot positie ve discriminatie, waardoor de vrouw in de politiek komt door haar vrouw zijn en ervaring en capaciteiten van geen belang zijn. PORTSMOUTH - Het Nederlandse jacht Equity Law van schipper Pleun van der Lugt miste op een haar na een derde achtereenvolgende zege in haar klasse in de slotetappe van de Whitbread Round The World Race. Aangemoe digd door familieleden, supporters en de collega's van de al eerder gearriveer de Philips Innovator werd in een alles-of-niets poging getracht de laatste tien mijl de voor winst noodzakelijke finishtijd van 21.39 uur te halen. Op het mo ment dat admiraal Charles Williams, de voorzitter van het race committee, de Equity Law officieel afvlagde, bleek de klok 145 seconden te lang te hebben doorgelopen. J. Huizer (CDA)Vergassen voor een bontjas...." Nieuwerkerkse bedrijf dat zoals we reeds eerder meldden ook dergelijke plannen heeft, moet nog worden ver leend. Hier tekenden omwonenden bezwaar aan tegen het verlenen van een (hinderwet)vergunning Nieuwe bezems... Onder het motto 'nieuwe bezems vegen schoon', maakte de raad in nieuwe samenstelling verder korte metten met de overige agendapunten. Geen enkele opmerking kwam er bij de regen ingekomen stukken. vervolg pagina 3 In zijn redevoering sprak Roffel, die op de derde plaats van de kandi datenlijst staat, verschillende keren met enige felheid over de politiek van het CDA. De christen-democraten hebben geen RPF-steun op het gebied van de euthanasie en de aanpak van de criminaliteit. „Wat dat laatste be treft moet gezegd, dat de huidige overheid rommelt in de marge. Er moet veel meer gedaan worden en ge dacht kan worden aan voorlichting op scholen", aldus Roffel. Hoewel de RPF openstaat voor een gedoogsteun aan de huidige rege ringscoalitie, verbindt zij hieraan wel een prijskaartje. De prijs, die VVD en CDA moeten betalen voor steun van de RPF is het niet legalise ren van de euthanasie. Roffel ging zo ver. dat hij een verbinding wilde leg gen tussen het oude Hitler-regime en de huidige euthanasie. „Hitier wilde supermensen en daarom moesten de zwakken worden gedood. Laten wij het kwade in de mensen niet onder schatten". aldus de gastspreker. Ook een „heet hangijzer" voor de RPF is de wet gelijke behandeling, waarmee de partij vreest voor een vervolg pagina 2 Pleun van der Lugt. Ondanks het nipte verlies ver klaarden schipper en bemanning zeer tevreden te zijn met de behaalde re sultaten. Na dramatische materiaal problemen in de eerste etappe, waar door een hoge eindklassering werd verspeeld, werden achtereenvolgens een derde, een tweede en een zesde plaats behaald in het totaalklasse ment van de volgende etappes en twee eerste prijzen in de klasse van de kleinere schepen. „Met deze boot, een serie-gebouwd jacht, tot deze re sultaten komen stemt ons gelukkig. Natuurlijk kan het altijd beter. Jam mer dat dit laatste traject het beetje geluk, dat je toch nodig hebt om ho ger te eindigen ontbrak", zei schipper Van der Lugt op een persconferentie direct na aankomst. Co-schipper en navigator Ties van Os: „Na bijna vier weken op een soli de ogende tweede plaats na totaal winnaar L'Esprit d'Equipe te hebben gevaren, is eigenlijk bij de Azoren voor ons de zaak scheef gelopen. Op het moment, dat de grotere schepen wind oppikten en hard naar het noor den liepen, bleven we nog twee we ken dobberen wat resulteerde in frustrerende daggemiddelden van nauwelijks tachtig mijl. Het daar op gelopen verlies hebben we in die vier of vijf dagen, die ons toen nog rest ten, niet meer goed kunnen maken". De uit zes Nederlanders en vier bui tenlanders bestaande bemanning van de Equity Law werd na een uitvoe rige selectie ruim anderhalf jaar gele den samengesteld. Tijdens de race is in de bemanning geen verandering gekomen. Alle overige deelnemers hebben een of meer mensen vervan gen. „Naast een grondige voorberei ding is een goedgetrainde en gemoti veerde bemanning de belangrijkste factor, die heeft geleid tot de behaal de resultaten", aldus Van der Lugt. Maandag 19 mei - tweede pinkster dag -zal de Equity Law na een af wezigheid van tien maanden en 70.000 kilometer varen, terugkeren in de thuishaven Scheveningen. Samen met de Philips Innovator van Dirk Nauta wordt hem een ontvangst aan geboden door de gemeente Den Haag. Rond het middaguur worden beide schepen in de Scheveningse binnen haven verwacht. Advertentie uw voor Schouwen en Duiveland Telefoon 01116-1370 FVF] b.g.g. 1585 of 1385 Dit nummer bestaat uit 14 pagina's WORDT WEHIi Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Kans op onweer De wolkenzone trekt over de omge ving en mogelijk valt er vannacht wat regen uit. Overdag stroomt warme lucht binnen waardoor het kwik tot 23 graden oploopt. Tégen de avond be staat er kans op een regen- of onweers bui. Matige tot vrij krachtige zuid tot zuidoostelijke wind. Minimumtempe ratuur komende nacht 11 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 20 mei: Zondag: Perioden met zon Kans op neerslag: 40%>. Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: zuidwest 4 Maandag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 24 graden Windkracht: zuidoost 2 Dinsdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 17 mei Zon op 05.43, onder 21.30 Maan op 13.00, onder 03.35 18 mei Zon op 05.41, onder 21.31 Maan op 14.20 onder 03.49 19 mei Zon op 05.40, onder 21.33 Maan op 15.42, onder 04.02 Eerste Kwartier: 17 mei (03.00) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De temperatuur vliegt omhoog. Werd het donderdag niet warmer dan 12 tot 14 graden, zater dag kan in het zuiden van het land de 25 graden al worden overschreden. Zondag zal het echter alweer aanmer kelijk minder warm zijn. Verwacht wordt dat zaterdag boven Frankrijk een onweersstoring tot ontwikkeling zal komen, die in de nacht van zater dag op zondag over ons land zal trek ken. Na het passeren ervan draait de wind naar zuidwest en stroomt koele lucht over ons land uit. Later neemt de wind af. Maandag zal het opnieuw warm worden. Waarschijnlijk loopt dit opnieuw op onweer uit. Kortom grote verschillen van dag tot dag in de temperatuur met voornamelijk in de avond en nacht nu en dan regen en onweersbuien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1