berichten uit; het verleden Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten Forse stijging in kosten bodemsanering Nog geen duidelijk beeld van schade agrariërs Braks signaleert hernieuwd streven naar eenwording van EG ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 16 mei 1986 Nr. 23931 ii Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 9.30 uur ds. K. Hendrikse m.m.v. Interkerkelijk koor Adonaij, kindemevendienst. 11.00 uur ds. C. L. de Rooij, kindeme vendienst. 19.00 uur ds. C. L. de Rooij. Kerkwerve. 11.00 uur ds. E. P. Mulder. Afscheid van de zondags school. Serooskerke: 10.00 uur ds. Bo- lijn. 11.30 uur zondagsschool. Burgh: 10.00 uur ds. Baas. Haamstede: 10.00 en 19.00 uur ds. O. C. Kerssen. Renes- se: 9.00 uur ds. D. R. Jonker. 10.30 uur ds. J. P. v. d. Waal. 19.00 uur ds. L. de Wit. Noordwelle: 10.30 uur ds. D. R. Jonker. Scharendijke: 9.30 uur ds. E. P. Mulder. Brouwershaven: 10.00 uur gezamenlijke dienst in St. Nicolaas- kerk ds. Stutvoet en ds Schneider. Zonnemaire: 10.00 uur gezamenlijke dienst te Brouwershaven, ds. Stut voet en ds. Schneider. Noordgouwe: 10.00 uur gezamenlijke dienst te Drei- schor. Dreischor: 10.00 uur ds. J. A. L. Franken, Zeist, gezamenlijke dienst. Ouwerkerk: 10.00 uur dhr. M. J. Rouw. Nieuwerkerk: 10.00 uur ds. Alb. van den Ban. Oosterland: 10.00 uur ds. W. Vijfvinkel, kindemeven dienst. 18.00 uur ds. W. Vijfvinkel. 19.30 uur Latema. Sirjansland: 10.00 uur en 18.30 uur ds. H. J. Boer. Brui- nisse: 10.00 uur ds. J. van Hoven, Nu- mansdorp. 17.00 uur ds. E. J. Bos, Nu- mansdorp. Lutherse Kerk Zierikzee: 10.00 uur pastor G. Kaai, Goedereede. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur ds. P. Blokland. 18.30 uur ds. R. Kamermans, Scha rendijke. Haamstede: 9.00 en 10.15 uur ds. J. de Vries. 19.00 uur ds. P. Blokland. Scharendijke: 10.00 uur ds. R. Kamermans. 19.00 uur ds. R. Stut voet. Brouwershaven/ Zonnemaire: St. Nicolaaskerk 10.00 uur ds. R. Stutvoet en 18.30 uur in Bostonplein- kerk ds J. de Vries, Haamstede. Nieu werkerk: 10.00 uur ds. A. ten Hove. 17.00 uur kand. M. Lorier. Bruinisse: 10.00 uur kand M. Lorier. 17.00 uur ds. A. ten Hove. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.30 en 18.30 uur ds. E. Meijer. Christelijke Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur ds. B. de Graaf. Kerkwerve: 10.00 en 18.00 uur ds. M. van der Sluijs. Haamstede: 10.00 en 17.00 uur ds. M. Dijkstra. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 en 15.00 uur dhr. G. van Aalst. Nieuwerkerk: 9.30 en 15.30 uur leesdienst. Oosterland: 10.00 en 14.30 uur leesdienst; 18.30 uur stu dent van Aalst, Nieuw-Beijerland. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 13.30 en 18.00 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 15.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur lees dienst. Oosterland: 9.30, 14.30 en 18.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur leesdienst. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: 10.00 uur ds. G. Berve- ling. Leger des Heils Zierikzee: 10.00 uur samenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: zaterdag 19.00 uur, zondag 10.00 uur. Haamstede: zondag 10.00 uur. Renesse: zaterdag 19.00 uur, zon dag 10.00 uur. Pinkstergemeente Zierikzee: De diensten zijn op zonda gen om 10.00 uur en op de woensdag avonden om 20.00 uur. Jehova's Getuigen Zuidwellestraat 37 Zierikzee: Zondag: 10.00 uur openba re lezing, 11.00 uur Wachttorenstudie. Donderdag: 19.00 uur Theokratische school; 20.30 uur dienstvergadering. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis 18.15 uur ds. B. de Graaf Nederlands Hervormde kerk Beroepen te Bruchem en Kerkwijk en Delwijnen L. Quist te Middelhar- nis, te Asperen (toez.) G. de Fijter te Siddeburen en Wagenborgen, te Mar- kelo S. W. Bijl te Edam. Bedankt voor Wijk bij Heusden L. Wüllschleger te 's Gravenhage. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt. Bedankt voor Delft, Eindhoven, Enschede-noord, Heemse en Rouveen J. H. Ulehake te Zoetermeer. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Vlissingen R. Boo- gerd te Leiden, voor Oud-Beijerland en voor Westkapelle P. Blok te Capel- le a.d. IJssel. SOEST - de Christelijke Boeken Club (CBC) in Soest wordt met in gang van februari 1987 opgeheven. Doorgaan zou tot financiële moeilijk heden leiden. De twee werknemers van de CBC krijgen ontslag. DEN HAAG - Het rijksaandeel in de kosten van de bodemsanering in ons land moet met een bedrag van een miljard gulden stijgen. Tot dus ver werd rekening gehouden met een rijksbijdrage van twee miljard gul den. Minister Winsemius (milieu) heeft dat in een brief aan de Tweede Kamer meegedeeld. Hij beraadt zich op grond van de nieuwe cijfers op te nemen stappen. De kostenstijging is een gevolg van een groter aantal ontdekté verontrei nigde of verdachte lokaties. Dit leidt tot meer kosten voor onderzoek en sa nering en voor eventuële noodzake lijk blijkende schadevergoedingen. Ook is het aantal gevallen van bo demverontreiniging, waarvan de kos ten de 10 miljoen gulden te boven gaan, groter dan aanvankelijk werd gedacht. Werd tot dusver als vuistre- gek gehanteerd dat 16 van iedere 100 oriënterende onderzoeken zou leiden tot sanering, nu wordt uitgegaan van 30 saneringen per 100 te onderzoeken gevallen. Ook dit wordt gezien als een oorzaak van de hogere kosten van de bodemsaneringsoperatie. Theetuin „Hot Torenboachje" aan de duinen bij Renesse 86/18. Rond het jaar 1913 vestigde de Vlaming Alexander Victor Marie Goeminne zich vanuit Haamstede aan de Laóne te Renesse. Hij liet op de plaats, ivaar G. P. Beije later zijn theetuin Duinzicht" exploiteerde een nieuw huis bouwen waarin nu de familie J. Leene woont en datPaardenhof'heet. Toen Goeminne eenmaal aan de Laöne toas neergestreken was hij met de beste voornemens bezield en hij had een zeer vooruitziende blik. Hij had het opkomende badleven aan de Belgische kust goed in zich opgenomen en ging er daarbij van uit, dat dat ook op Schouwen van de grond te krijgen moest zijn. Schuin tegenover zijn woning aan de oost zijde van de Laöne liet hij een fraaie theetuin bouwen, waaraan de naam Torenbosje" werd gegeven. Het .Torenbosje" staat er heden ten dage nog en op een oude gevelsteen staat te lezen: ,,De eerste steen gelegd door M. C. A. Goeminne, oud 5 jaar, 30 maart 1918". Dat was dochter Mieke Goemin ne. Tijdens de inhuldiging van de theetuin was ook Torenbosje al lang geen theetuin meer, maar dient het als zomerverblijf voor gasten en Jan Gloude is al jaren eigenaar van het oude theehuisje. Bovenstaande an sichtkaart werd gemaakt kort na de ingebruikname van Het Torenbosje. De afgebeelde donkere man met witte baard is de uitgever van de ansichtkaart, R. W. J. Ochtman uit Zierikzee. Correspondentie over deze rubriek: Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. Tel. (01110) 2754. DEN HAAG - Het ministerie van landbouw en het Landbouwschap (boeren, tuinders en bonden) hadden woensdag nog geen duidelijk beeld van de schade die de agrarische sec tor heeft opgelopen als gevolg van de radio-actieve neerslag van vorige week. Minister Braks heeft toege zegd rapport te laten opmaken van de gevolgen, aldus het Landbouw schap. Dat rapport moet inzicht geven in de extra kosten die gemaakt zijn, de wijze van informatievoorziening, de stralingsnormen waarboven het eten van landbouwprodukten gevaarlijk is en de samenwerking van de betrok ken ministeries. Ook de schade als gevolg van het tijdelijk volledig weg vallen van de vraag naar verse groen ten wordt geïnventariseerd. Als het om schadevergoeding gaat is minister Braks van mening dat de Sovjetunie in eerste instantie daarop moet worden aangesproken. Bij het Landbouwschap heeft de bewinds man in elk geval geen verwachtingen gewekt over financiële tegemoetko mingen. Wel is de doorgedraaide spi nazie vergoed. Braks vindt het overi gens „allerbelabberdst" dat de Europese Gemeenschap geen over eenstemming kan bereiken over het hanteren van dezelfde normen voor stralingswaarden. ALMELO - Minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC) vindt dat het onderdeel „volksgezondheid" met ingang van de nieuwe kabinetsperiode in de por tefeuille van de minister moet ko men. Nu is volksgezondheid onderge bracht in het takenpakket van de staatssecretaris, Van der Reijden. Hij verklaarde dit donderdag na afloop van een verkiezingstournee langs on der meer bejaardenhuizen in Twente. WASSENAAR - Minister Braks van landbouw en visserij vindt dat zijn collega's in de andere landen van de Europese Gemeenschap tot de overtuiging beginnen te komen, dat de agrarische sector in de twaalf lidstaten gebaat is bij een eensge zindheid en gemeenschappelijk be leid, in plaats van nationale over- heidsmaa tregelen Dat heeft hij donderdag laten mer ken op de jaarvergadering van het Agrarisch Groothandels Verbond. Hij zei letterlijk: „Nu blijkt dat het besef dat een gemeenschappelijk landbouwbeleid niet kan stoelen op overwegend door nationale belangen ingegeven stellingnames, duidelijk terrein heeft gewonnen". De minister doelde op de in april onder zijn leiding genomen besluiten over de prijzen die de boeren voor hun produkten zullen krijgen in het landbouwseizoen 1986-1987. Braks is tot 1 juli voorzitter van de ministers van landbouw van de EG. Met name Duitsland en Spanje wa ren tegen (onderdelen van) de prijs voorstellen. Die zouden volgens de ministers van beide landen nadelig uitpakken voor de eigen boeren. Uit eindelijk moesten beide landen zich neerleggen bij de meerderheid. Braks donderdag: „In de toekomst zal het nationale belang onder druk van de internationale omstandighe den nog wel eens vaker moeten terug treden ten gunste van het gemeen schappelijk belang". uit de kant van de 50 jaar geleden HAAMSTEDE - Dat de nood vin dingrijk maakt, zagen we dezer da gen, toen we een tweetal jongelui op een zelfgemaakte tandem zagen toe ren. Deze twee jongemenschen n.l. N. Giljamse en J. Landegent, hebben een heeren- en een damesfiets aan el kaar gekoppeld door het voorwiel van de damesfiets te verwijderen en de voorvork van de laatste te montee- ren op de achteras van de heerenfiets, alzoo een tandem met drie wielen, waarop zij goed kunnen rijden. BROUWERSHAVEN - Naar wij vernemen ligt het in het voornemen het huiplicht te Ossehoek binnenkort door een nieuw licht, van dezelfde sterkte als het vernielde, te vervan gen. HAAMSTEDE - De Harmonie „Wit te van Haemstede" heeft Maandag avond besloten mede te werken aan de te houden winkelweek, door het opluisteren van de optocht op Don derdagavond a.s., het geven van een concert en een paar muzikale rond wandelingen te maken. ZONNEMAIRE - Woensdag maak ten de ouden van dagen onder leiding van het Burgerlijk Armbestuur een rondreis door het eiland. Ondanks het minder gunstige weer werd de tocht in een 11-tal auto's, door parti culieren daarvoor beschikbaar ge steld, aangevangen. Het ging eerst tot Nieuwerkerk, daarna terug over Zie rikzee naar het Vliegveld. Een teleur stelling daar was, dat men geen ma chine zag dalen of opstijgen. Door het inmiddels opgekomen noodweer lag er een vliegtuig onderste boven. ZIERIKZEE - Na jarenlang moeite te hebben gehad om zijn dranken (vooral in de zomermaanden) goed koel te houden, is de heer Verstrate, uit de welbekende Bierhal er thans door verbouwing in geslaagd zich een koelkelder te verschaffen, wat door de bezoekers ongetwijfeld wel op hoogen prijs zal worden gesteld. SEROOSKERKE - We maken u er op attent, dat de heer C. Reinhoud al hier, zich wederom gaarne belast met het in ontvangst nemen van oude rij wielplaatjes. Dringend moge ver zocht worden, deze plaatjes vooral niet weg te werpen, maar zich de klei ne moeite te getroosten ze aan ge noemde heer ter hand te stellen. Door aller samenwerking kan ook hier veel worden bereikt. De prijswinnaars van de puzzel van vrijdag 9 mei zijn: De eerste prijs: J. v. d. Ouden Acacialaan 24 Bruinisse De tweede prijs: N. W. Bil-v.d. Wekken Teelinckstraat 24 Zierikzee Oplossing vrijdag 9 mei BAKSCHOTEL en GRONDWATER De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redac tie Zierikzeesche Nieuwsbode, Post bus 1, 4300 AA Zierikzee De envelop pe kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jannewekken worden gedeponeerd. Een vriendelijk verzoek is om op de enveloppe duidelijk het woord week- puzzel te vermelden. De inzendingen voor de nieuwe puzzel moeten uiter lijk volgende week woensdag in ons bezit zijn. Pinksteren „Ik zal uitstorten van mijn Geest op alle vlees, zegt God". (Hand. 2:17a) Voor zover mensen nog weten dat het Pinksterfeest met de Geest te ma ken heeft, is het misverstand groot dat men denkt dat het een feest is om zich ergens geestdriftig voor in te zet ten. Want wij kunnen elkaar wel aan spreken en enthousiast maken voor het een of ander doel, maar na korter of langer tijd dooft de geestdrift weer. Het gaat dan ook op het Pinksterfeest niet om een beweging, die mensen in gang zetten. Het gaat om de daad van God of van Jezus. Hij zegt tot de discipelen: „Ik zal mijn vader bidden en Hij zal u een anderen Trooster zenden, namelijk de Geest der waarheid". Wanneer wij in het Pinksterverhaal lezen dat mensen geestdriftig getuigen, dan is het niet uit hen opgekomen, maar het is de Heilige Geest die hen doet getuigen van Gods grote daden. Dat komt dus niet uit mensen op, maar zoals Petrus getuig: het is Gods daad en hij haalt daarbij de woorden aan, die eeuwen geleden reeds door God als een belof te zijn gegeven aan een van Israëls profeten: Ik zal uitstorten... Dat roept reacties op. Daar zijn mensen, die verbaasd vragen: wat be tekent dit alles? Maar daar zijn ook anderen, die zich ervan afmaken en spotten dat de discipelen dronken zijn. Met iets of iemand spotten bete kent dat de zaak of persoon aan de lachlust overgegeven wordt. Over 't algemeen is er tegen spot weinig ver weer mogelijk. Wanneer de spot ook nu nog doorgaat met Gods werk en kerk, dan is er Weinig weerwoord, dan alleen het getuigenis door de Heilige Geest. Zo weerloos is de kerk en de gelovige. En toch Gods werk gaat door. Hij heeft Zijn Heilige Geest uitgestort. Het is geen werk van mensen, maar Het is Zijn werk. Dat mogen wij vieren; daarvan mo gen wij getuigen; daarbij mogen wij bidden dat die Geest alle vlees moge vervullen: Kom Schepper God, o heilige Geest, daal in de mensenharten neer, zij zijn uw schepselen geweest, herschep hem in genade. Heer. C. B. DE NIEUWE PUZZEL HORIZONTAAL: 1. bewindhebber; 6. schade; 11. boom; 12. kledingstuk; 14. vogel; 15. wars van laagheid; 17. aanduiding in vaarwater; 19. niet echt; 21. grove spanrupsvlinder; 22. tabakssoort; 23. eerstkomende (afk.); 24. appelsoort; 26. voorzetsel; 27. ge schikt om geplukt te worden; 29. in- sekt; 30. het doel niet treffend; 32. Russische munt; 34. geldstraf; 36. fa milielid; 37. gebraden ribstukje; 38. hectogram; 39. etensketel; 41. voor raadplaats; 44. bonkige verhevenheid in een weiland; 45. saai (fig.); 47. dui venhok; 49. ongeveer (afk. Latijn); 51. metaal; 53. dwarshout aan een mast; 54. aankomend werkman; 56. verti- ging; 58. kledingstuk; 59. zuigbuisje; 61. onrustig (van personen); 62. rivier in Oostenrijk; 64. noodsein (afk.); 65. toestand waarbij warmte onbreekt; 66. scheepvaartbedrijf; 67. wijnrode verfstof. VERTICAAL: 1. spreektrompet; 2. schuine strook; 3. dikste been in de benedenarm; 4. Nederlandse Spoor wegen (afk.); 5. bovendien; 7. uitroep; 8. legerafdeling; 9. bezieldheid; 10. mannelijk beroep; 12. vuurpijl; 13. in- sekt; 16. scheepsvloer; 17. soort café; 18. vochtig; 20. lang en dun persoon (scherts); 25. klein vaartuig (fig.); 27. verhaal van aanzienlijke omvang; 28. water waarin zout opgelost is; 30. meerstemmig koorgezang; 31. deel v. h. priesterlijk parament; 32. histo risch scheepstype; 33. vistuig; 34. slaapplaats; 35. boomloot; 40. be dwelmend middel; 42. stierenvechter; 43. voorzetsel; 45. hoeveelheid; 46. va kantie v. e. bestuurscollege; 48. uit bouw; 50. bloeiwijze; 51. deel v.e. auto; 52. loopgang v. e. mol; 53. man nelijk dier; 55. hardop; 57. vat voor olieprodukten; 60. wijfje v. e. kana rie; 63. nummer (afk.); 65. walkant. Welke 2 sleutelwoorden vormen de letters uit de vakjes 67, 5, 36, 66, 10, 3, 62, 45. 35. 24 en 48, 43, 6, 37. 9. 29. 57. 11. 23, 39?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 11