W©\Ë berichten Pie Lodewijk in Renesse heeft al jaren originele 'gordijnen' Rocky 4 in Zierikzee Groot succes voor jeugd BV 'n Besmet veraeltje... Aanslag op basisonderwijs SUCCESJES Nieuw politiebureau berekend op acties tegen kerncentrale H3 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 15 mei 198B Nr. 2393(1 9 Poppenliefde geëtaleerd voor ramen DEN HAAG - Staatssecretaris Ploeg heeft het Landschouwschap toegezegd dat hij nog deze maand een rapport zal uitbrengen met mogelijke alternatieven voor varkensmesters die hun dieren keukenafval voerder- on. Het Landbouwschap heeft dit woensdag bekendgemaakt, land bouw heeft het bevestigd. OLSO - Prins Claus vindt dat er meer mensen nodig zijn op het mini sterie van ontwikkelingssamenwer king. Hij zei dit woensdag op een persbijeenkomst in Oslo op de ♦wee- de dag van het staatsbezoek dat hij daar met koningin Beatrix brengt. De prins had woensdagochtend een gesprek over ontwikkelingssamen werking met de nieuwe Noorse mi nister van ontwikkelingssamenwer king Vesla Vetlessen. mm. .döSfes*?! Een veel bekeken en gefotografeerd punt in Renesse is het (poppen)huis van Pie en Theo Lodewijk. RENESSE - Op de hoek van de Moolweg en de Linde laan te Renesse blijven heel wat voorbijgangers even staan om een blik te werpen op het huisje van het echt paar Lodewijk. Niet dat het huisje van ruim honderd jaar oud zelf zo'n bijzondere aantrekkingskracht heeft, maar meer omdat gordijnen plaats hebben moeten ma ken voor poppen en nogeens poppen. Maakster ervan is Pie Lodewijk. „Ik ben nooit een mens geweest voor gor dijnen en trouwens, achter dit raam op het westen doen planten het toch niet al te best". Op de vraag of de poppen voor dat raam niet erg verschieten haalt Pie haar schouders op. „Niks hoor, zono dig wordt een pop wel weer opge knapt. Ik ben veel te blij als de zon schijnt en ik zal die dan ook zeker niet buiten sluiten om mijn poppen, m'n planten of m'n meubels te be schermen." Pie Lodewijk vatte haar hobby zo'n zeventien jaar geleden op toen haar jongste dochter op de kleuter- opleiding enkele fraaie poppen van papiermaché maakte. Deze twee, een heks en een zwerver zijn nog altijd de lievelingspoppen van Pie. De verza meling is echter in de loop der jaren flink uitgebreid. „Ik ging er eigen lijk echt goed mee door", vertelt zij, „toen mijn twee kinderen de deur uit waren en ik meer tijd kreeg." Prullaria De verzameling bestaat uit aller hande poppen en poppenkoppen van verschillend materiaal. Het zijn geen dure antieke poppen, maar gewoon prullaria's, voor een groot deel opge scharreld bij rommelmarkten. Soms worden de poppen door Pie zelf ver sierd, soms blijven ze ook precies zo als ze ze heeft gekregen. Ze loopt naar de vensterbank en pakt er een uit klei gebakken pop uit." Deze vond ik op een rommel markt", vertelt ze „en toen ik hem ge kocht had hoorde ik een kind zeggen: „Kijk nou, er is toch iemand die hem mooi vindt. En dat vond ik nou zo leuk hè." De kop wordt zorgvuldig weer terug gezet in de overvolle vensterbank. Veel van de poppen hebben een ver haal. Zo ook de grote kop, die in de tuin staat. Pie kreeg het van een buurman, die het op strand had ge vonden. Door Pie werd het kale geval versierd met schapenwol en een hoed en sindsdien staat hij in de tuin. Daar staan ook een aap en een ko nijn. Het aapje wordt ieder jaar aan een zonnebloem bevestigd, zodat hij langzaam mee naar boven groeit. Het konijn mag elk jaar tussen de kolen. „Een mooi plaatsje", vindt Pie, „want konijnen zijn immers dol op kool." Op de vraag of het ramen zemen geen immens karwei is moet Pie even lachen. „Ja", zegt ze, „daar hoor ik de mensen wel eens over praten als ze VLISSINGEN - De besloten jeugd- vennootschap Speltic, die op 29 ja nuari van dit jaar door twintig leer lingen van de Vlissingse MTS werd opgezet, is zo'n succes geworden, dat de onderneming na liquidatie door twee leerlingen van de MTS als nor male onderneming zal worden voort gezet. Dit bleek woensdagavond tij dens de opheffingsbijeenkomst van Speltic BJV in Vlissingen. In januari van dit jaar werden er voor tweeduizend gulden aandelen uitgegeven om het jonge bedrijf een financiële bodem te geven. Speltic specialiseerde zich in de duivels- knoop, een houten behendig- staan te kijken. Ik hoorde iemand zeggen: Ik zou hier niet graag ramen zemen. Een ander antwoordde weer: Maar het gebeurt wel, kijk maar ze zijn schoon". Voor Pie is het ramen zemen hele maal geen probleem. „Ik vind dit nu eenmaal leuk. En als het nodig is dat er ramen gezeemd worden doe ik dat gewoon. Een ander gaat koffie drin ken bij zijn buurvrouw en ik doe dit. Maar het zou natuurlijk allemaal niet kunnen als mijn man er proble men mee had, maar hij vindt het pri ma". Beeldjes Echtgenoot Theo heeft trouwens zelf ook een aparte hobby, al is dat van buitenaf niet te zien. Sinds hij ge pensioneerd is maakt hij beeldjes van ijzer. Zijn pronkstuk is zonder twijfel een smidse; compleet met een smid die aangedreven door een elec- tromotortje, op het aambeeld slaat. Veel moeite om haar verzameling nog uit te breiden doet Pie niet meer, hoewel ze als ze toevallig op een rom melmarkt is wel degelijk alert blijft. In de loop der jaren is het huisje van Theo en Pie Lodewijk vele malen op foto vastgelegd, door toeristen van allerlei nationaliteiten. En het staat dan ook wel vast dat ook deze zomer weer menig toerist een plaatje zal schieten. heidsspelletje. De vraag naar het speeltje werd zo groot dat een deel van het werk aan de sociale werk plaats uitbesteed moest worden, wil den de examens van de twintig deel nemers aan Speltic niet in gevaar komen. Intussen is er voor 23.000 gul den aan duivelsknopen omgezet. De aandeelhouders kregen een dividend van dertig procent uitgekeerd. Daar naast zijn schoolfeesten, uitstapjes en een gedrukt jaarverslag uit de winst van de BJV betaald. De aandeelhouders, allen eindexa menkandidaten van de Vlissingse MTS, hebben woensdagavond offi cieel aan de twee leden van de groep toestemming gegeven Speltic voort te zetten als NV. Het succes van de jeugdonderneming die aanvankelijk was opgezet als educatief project, heeft bij andere scholen veel bewon dering geoogst. Dè's toevallig! Lae'k 't t'r noe, in m'n laoste stikje over die bèstie in omstreken, d'r over g'ad ébbe, da m'n in die jaeren dertig d'r mè 'n enkel nieuw woord je bielêêrde! De berichgeving was gebrekkig in, me- schien wiere m'n wè lomp g'ouwe, wie zè 't zégge? Da mö je noe komme! M'n ébbe noe de laoste dae- gen woorden op ons bróód gekrége; die begriep'k be- kant nie. 't Waere d'r 'n êêle boel, dat weet'k wè! Op schoole ébb'k geleerd: Rooie Schoole; Êêreveen in Tjieteksteradêêl, mè, van Tsjernobyl ébb'k nog nooit g'öóre...A'k 'r ma nooit van g'óóreü Vanwege die plek ke dae, midden in Europa, krege m'n te maeken mit: beckerel; milligray; rad; millirem in „melt down"...Gooi mè in m'n pètte..! 'k Weet wè: an aol die térremen zit 'n luchje...'k be- doele 'n straeltje"! Dae waere m'n ier net druk bezig duuzende liters mèllek in de zompe te laete loapen, omdat ze in de mèllekfabriek an 't kiften waere, of dae ga zó'n kleine twêêduuzend kilometer van uus - z'ón levensgevaerlijk dieng in d'n brand! Zó'n dieng ('n „beteren" zégge ze!) stae in Borsele oak...! 't Schol mè 'n aer van 'n kleskop of m'n adde g'n droppel mèl lek mi deu onze strotte gekrége. M'n kéke anêêns te gen „koeielöóze daegen an. Anêêns zat de lucht vol mit fenien. dat bie de êêerste de beste donderbuuë uut d'n émel kwam zak- ke, op aolles dat 'r groeit in bloeit...! Noe vraeg 'k je! Dè's ander fenien dan in de blomkóóle, dè begriep 'k wè. Dat ei vreemde naemen: rem in strontium in seci- um in, gae mè deu. Saemegevat: d'r was stront an de knikker!! 'k Weet wè, as t'r 'n foto gemaekt most worre van je bost, dan maekte dat zustertje gauw, da ze achter 'n schèrrem kwam, vódat ze riep: „Diepe aesem aele!" Dè bin'k nie vergéte! 'k Voelde m'n eige aoltied 'n bit je verraeje: je zag niks, je voelde niks, mè, zie maekte dè ze as de wêêrlicht wegkwam...Dat ébb'k nooit óó- ge op g'ad. 't Bluuf óógenschienlijk aomae bie 't ouwe, bestraeld of nie. Tbe m'n wï spinaozie mochte éte liete ze dat nog even van dichtbie zie op 't scherrem, oe ap petijtelijk in mooi groen dat 'r wè uutzag... Aol die otepetoters, die 't zouë motte wéte, keke ma 'n bitje verdwaesd de kaemer in, von'k. Ze liete wè mèrreke, dat bie Tsjernobyl de victorie van 't onver mogen was begonne! Dè's wat anders, as de victorie van Alkmaar. Trug kunne m'n nie mi, dat begriep'k oak wè. M'n zulle d'r aolles an motte doe, de boel zó veilig moge lijk t' ouwen. M'n bin d'r noe We achter gekomme, as bie de buren de mèllek overkookt, da m'n ier mit de „stank" zitte...! Je zou, deu aol dat onzichtbaere, 't zichtbaere uut *t óóg verlieze. 't Voorjaer ei die weareld van ons wf opgetuugd mit sluiers van bloesems; duuzende blommen in de veu- gels kwienkelêêre, dat t'n aerd eit. 'n Weareld om van t' ouwen! Dat von'k noe opvaolle bie dat zangfeest 1986 in Noorwegen! Dea gienge de Belzen mit de êêre strieke. Wat wï je?! Dae zong zó'n jong brokje leven, vó die prachtige achtergrond van dat Noorse décor: J'aime la vieü „Die eit 't gewonne!", ricpe aole beóördêêlaers van Europa. Dat jonge dieng danste in jubcld't uut, wat t'r bie ons aomae leefde: „M'n ouwe van 't le ven!!" Al ad Arjaon dae zèllef stae zienge ad dat liedje 't nóg gewonne: „M'n wille toch léve, omda m'n van 't leven ouwe!?". Noe dan! De rem op die „dóód-doeners"!!' ARJAON De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge zonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn Uit het verslag van de hoorzitting, die de gemeente Westerschouwen or ganiseerde t.a.v. de eventuele aanleg van de zgn. „Dammenweg" door het polderlandschap van deze gemeente, zoals dat in de Zierikzeesche Nieuws bode van dinsdag 13 mei j.l. afge drukt werd, werd mij in elk geval een ding duidelijk. Vele bestuurders, en in dit geval dhr. Van Zuijlen van de VVD, laten zich niet in het minst wat gelegen aan wat de milieu- en natuur beschermingsorganisaties te zeggen hebben, nee, zij brengen niet eens de beleefdheid op in te gaan op de argu menten, welke door deze organisaties naar voren gebracht worden. Een op merking als „U stelt de natuur en de vogeltjes te veel boven de mens", zo als door dhr. Van Zuijlen gemaakt werd, getuigt van een volstrekte min achting en een klakkeloos voorbij- gaar aan wat de natuurbescher mingsorganisaties beogen, nl. een weloverwogen beleid t.a.v. een zoveel mogelijke harmonisch samenleven van mens en natuur. Nu, de aanleg van een weg, waarvan de noodzaak absoluut nog niet bewezen is en die op de lange termijn heel wat meer overlast kan bezorgen dan de door dhr. Van Zuijlen gesuggereerde over last van de Kraaijensteinseweg, past uiteraard totaal niet in een milieu vriendelijk beleid. Ervan staan te kijken doen we al lang niet meer. De gemeente Wester schouwen heeft nooit uitgeblonken door haar milieuvriendelijke activi teiten. Integendeel, met mooie bro chures en folders probeert zij duizen den toeristen naar de rust en de natuur van Westerschouwen te lok- - ken, aan de andere kant doet zij haar uiterste best ook dè laatste restjes on geschonden landschap en natuur aan de uitbreiding van campings en bun galowparken of de aanleg van golfba nen op te offeren. Da's op zijn zachtst gezegd jammer, want wat weg is is weg. Maar misschien passen dit soort gedachten niet in deze tijd: no non sens, niet waar? Karei Leeftink Smidsweg 10 Noord welle De Vereniging voor Openbaar On derwijs, afd. Zierikzee, heeft met ver ontrusting kennis genomen van een nieuwe aanslag op het basisonder wijs. Immers, onlangs heeft staatsse cretaris van onderwijs en weten schappen, Van Leijenhorst, besloten om het aantal leerkrachten bij het ba sisonderwijs met vier procent te ver minderen (door verhoging van de in vakkringen bekende 5%-aftrek tot een 9%-aftrek). Hierdoor zullen 1400 tot 1800 banen verdwijnen. Naast de „normale" leerkrachten hebben sommige scholen nog de be schikking over „boventalligen". Dat zijn leerkrachten die doorgaans voor een aantal uren zijn aangesteld. Door een gelijktijdig genomen maatregel van de staatssecretaris is de kans groot, dat deze leerkrachten op meer dere scholen benoemd worden. Daar door dreigt een grote versnippering in tewerkstelling te ontstaan. Voor de drie openbare basisscholen in Zierikzee betekent dit in ieder ge val een verlies van een halve baan. Verder is het mogelijk, dat er met leerkrachten geschoven moet worden tussen de diverse openbare basis scholen. Wij vinden dit alles als afde ling van de VOO zorgwekkend, te meer daar de invoering 'van het basisonderwijs dit jaar reeds heel wat inspanning van de leerkrachten heeft gevergd en nog vergt. De kwali teit van het onderwijs dreigt hier door te worden aangetast. Daarom ondersteunt de afdeling de protesten, welke momenteel vanuit de onder wijswereld worden gevoerd tegen de genomen maatregelen. Het bestuur van de afd. Zierikzee van de VOO L. Kneepkens wnd. voorzitter Te koop: Vele soorten perkplanten, ge raniums en hanggeraniums, fuchsia's enz. H. J. A. ten Haaf, Kadeweg 8, Zierikzee. Tel. 01110-3238. Nu is het tijd voor alle soor ten perkplanten in de van ons bekende kwaliteit. Pracht kollektie tuinvazen en scha len in Italiaans-Spaans en roodsteen aardewerk. Ook kunststof bakken in div. kleuren. Aardbeipotten en vogeldrinkschalen. Bloemen en tuincentrum C. W. Jonker, Hogezoom 20, Haamstede, tel. 01115-1383. Komkommers 2 voor 98 cent. P. Pieper - Oosterland. Vijvervissen volop leverbaar. Tuincentrum Renesse, Laone 20, Renesse, 01116-1820. Speciale aanbieding velours tapijt, beige 89,50 voor 49,50 p.m. ongelegd. Bestel snel. Ribtapijt 35,95 en j 49,95 p.m. Bouclé tapijt, I geel/beige 49,50 p.m. onge- legd. Duivelands Meubelhuis B.V., St. Joostdijk 56, Ooster- j land. Vele soorten perkplanten, ge- raniums, hanggeraniums, fuchsia's, knolbegonia's enz. Kwekerij de Rijke, Zandweg, Zierikzee, tel. 01110-3365. Verse asperges. P. Pieper - Oosterland. Slijpen en reparatie van zaag- kettingen. A. Leeuwe, Noord- welle, tel. 01116-1768. Kamerplanten, zowel groen als bloeiend in een ongeken de sortering. Bloemen en tuincentrum C. W. Jonker, Hogezoom 20, Haamstede, tel. 01115-1383. Uitlaten, banden, accu's, ci- linderkop vlakken, rep. alle merken auto's en APK II Keu ring. Fa. Garage Kerkwerve. Tel. 01110-5210. Graszoden 3,85 per mz. Tuincentrum Sluijs, Hoge zoom 44, Haamstede, tel. 01115-1437. Kozijnen, ramen, deuren en trappen alles op maat. En na tuurlijk onderhoud en ver bouw. Timmerbedrijf Van Leeuwen, werkpl. Engelse Kade 10, tel. 01110-6667, privé 01112-2070. Vrijdagavond tussen 19.00 en 21.00 uur koopavond op Tuin centrum Renesse, Laone 20, Renesse, 01116-1820. 6-weekse mesthanen, legkip pen. Thuisbezorgd. 01110- 3178. Bloeiende geraniums, per stuk 2,50, 5 voor 10,00 en 10 voor 18,95. P. Pieper - Oosterland. Honda- en Wolfmaaiers. Tuincentrum Renesse, Laone 20, Renesse, 01116-1820. Zeer mooie kollektie tuinva zen, schalen en bakken, in Italiaanse en Spaans model len. Roodaardewerk van heel klein tot heel groot, aarbei- potten, vogeldrinkschalen enz. enz. Alle soorten perk planten in de van ons beken de kwaliteit. Bloemen- en tuincentrum C. W. Jonker, Hogezoom 20, Haamstede, tel. 01115-1383. Corolla, bj. '74 APK ggk., ra dio, geen olieverbr., roestvrij 850,-. Tel. 01110-6377. Mandarijnen zoet en zonder pit. P. Pieper - Oosterland. Volop perkplanten en vaste planten. Alle geraniums 2,50. Tuincentrum Sluijs, Hogezoom 44, Haamstede, tel. 01115-1437. Tomatenplanten, geraniums en perkplanten. H. J. A. ten Haaf, Kadeweg 8, Zierikzee, tel. 01110-3238. Zwembadchemicaliën. Tuin centrum Renesse, Laone 20, Renesse, 01116-1820. HEINEKENSZAND - Het nieuwe rayonbureau van de rijkspolitie in Heinkenszand (gemeente Borsele) heeft een grotere capaciteit dan in een dergelijke plaats gebruikelijk is. Dat komt doordat met de bouw reke ning is gehouden met eventuele ar restaties bij acties tegen de kerncen trale. Borsele kan zijn mannetje staan. Dit zei minister Korthals Al- tes van justitie woensdag bij de ope ning van het nieuwe bureau. De cellenaccommodatie in het nieu we bureau heeft ook een functie in de regionale opvang van delinquenten. De minister uitte in zijn toespraak kritiek op de politie. Het valt me de laatste tijd op dat bij uitingen van onrust binnen het korps niet altijd even zorgvuldig wordt omgesprongen met feitelijke gegevens, aldus de mi nister. Zo worden volgens hem tekort komingen in de organisatie en strem mingen in de materiële voorzienin gen ten onrechte toegeschreven aan bezuinigingen. 40,00; erwten, kleine groene 75,00 - 82,00; Capucijners 77,00 - 81,00; bruine bonen, vrij van grond en hal ve, basis 18%, tot 120,00; Karwij, boerenschoon 192,50 - 274,50; Kar wij, prima doorsneekwaliteit 287,50; Blauwmaanzaad, boeren schoon/ 107,50-/ 122,50; Blauwmaan zaad, prima doorsneekwaliteit 150,00. Hooi en stro Alle prijzen per 1000 kg, op auto ge leverd en exclusief B.T.W.: Weidehoo'i, le snede, 335,00 - 350,00; weide- hooi, 2e snede, 270,00 - 295,00; dijkhooi 245,00 - 270,00; lucerne- hooi 400,00 - 425,00; veldbeemd 225,00 - 250,00; roodzwenk 160,00 - 210,00; raaigrassen 160,00 - 230,00; gerstestro 205,00 - 215,00; tarwestro 200,00 - 220,00; erwten stro 185,00 - 210,00; bruine bo nenstro 175,00 - 200,00; haverstro 185,00 - 200,00. Beursbericht Markt Goes dinsdag 13 mei 1986 Aardappelen Bintje, veldsgewas, directe leve ring, op auto geleverd 10-16 cent per kg. Voeraardappelen 5-6 cent per kg. Notering Rotterdamse Beurs d.d. 12 mei 1986: Bintje 35-50 mm 7-7lh cent per kg; Bintje, 50 mm opwaarts, 25-26 cent per kg. Uien Zaaiuien, directe levering, op auto geleverd, tot 14 cent per kg. Zaaiuien, 40 mm opwaarts, directe levering, tot 15 cent per kg. Exclusief B.T.W. Vlas Ongerepeld, op auto geleverd, 25-35 cent per kg. Afwijkende partijen 15- 24 cent. Exclusief B.T.W. Granen, zaden en peulvruchten Alle prijzen per 100 kg en exclusief B.T.W.: Thrwe, basis 16%, uit opslag handel en coöp. 47,50 - 49,00; tar we, basis 16%, uit eigen opslag 50,00; brouwgerst 51,00; voergerst 44,00; haver, basis 16%, 39,00 - Nederlands Hervormde kerk Beroepen te Lekkerkerk (wijkgem. 't Venster) P. Molenaar te Amers foort. Aangenomen naar Grevenbicht me vrouw I. den Ouden-Ligtelijn kand. te Steijl naar Veenendaal H. W. Rip- hagen te Papendrecht. Beroepbaarstelling: Joz. A., de Koeijer, Iepestraat 2, 4431 CR 's- Gravenpolder. 01103-1876. Geref. Kerken Beroepen te Rotterdam (t.b.v. Oecu- men. wijkpastoraat oude Stadswij ken) A. Bakker te Hoogvliet. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Bedankt voor Urk J. P. van der Wal te Vlaardingen. Evang. Lutherse kerk Bedankt voor Haarlem A. Burg hoorn te Arnhem. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Doorn (part-time): E. van Houwelingen, kandidaat te Hornhuizen; te Middelburg (toez.): R. A. Witvoet te Groningen; te Scher- penzeel (Gld.) (toez.): L. Kruijmer te Sommelsdijk. Aangenomen het beroep door de classis 's-Gravenhage tot pred. voor buit.w.h. (ziekenhuispredikant voor Westeindeziekenhuis): mevr. A. A. E. Bodisco Massink, kandidaat te 's- Gravenhage. Gereformeerde Kerken Beroepen te Dedemsvaart: W. Vis- scher te Geldermalsen. Aangenomen naar Oegstgeest: drs. H. R. Plomp, wetensch. medew. aan de VU te Amsterdam, 1.1. pred. te Pijnacker en Nootdorp, wonende te Ouderkerk a.d. Amstel. Christelijke Gereformeerde Kerken Tweetal te Apeldoorn-C.: J. W. van de Gronden te Broek op Langendijk en drs. J. W. Maris te Hilversum-C. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Elspeet: E. Venema te Middelburg-C. ZIERIKZEE - De langverwachte en veelbesproken rolprent Rocky 4 draait zaterdag 17, zondag IH en maandag 19 mei in de Concertzaal te Zierikzee. Alle filmliefhebbers, die legen een stootje geweld kunnen en minimaal twaalf jaar zijn, kunnen de voorstellingen vanaf 20.00 bijwonen. Zondag 18 cn maandag 19 mei te belangstelling voor de film. Beide wordt de film Mamma is Boos nog- voorstellingen beginnen om 14.30 eens vertoond in verband met de gro- uur. Fossarina 19-5 verw. te Sal Nedlloyd Amersfoort 15-5 te Hong kong Nedlloyd Hollandia 14-5 van Port of Spain naar Bridgetown

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 9