dit biedt de beeldbuis 'n Dorp bewaart geheimen I've got the bullets live op podium jeugdsoos Brogum Tips over diepvriezen voor Plattelandsvrouwen Prettige pinkster prijs f 159,- f 149.- VVD-CDA- regering niet op meerderheid op RSG Appelmarkt 1 Zierikzee Inbraak cafetaria Muziek in Brogum ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag IS mei i98(i Nr. 23930 5 DREISCHOR - De afdeling Noordgouwe van de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen had dinsdagavond een leerzame bijeenkomst in Dreischor, die handelde over het invriezen van verse groenten uit eigen tuin. Om produkten zoals boontjes heel te houden en niet aan elkaar te laten vriezen, moeten ze niet eerst worden verpakt en dan ingevroren. Beter is het een soort raampje te maken van ongeveer drie centimeter hoog, met gaas erover, daarop de boontjes te leggen en ze dan eerst irt de diepvries- kist te zetten. De Plattelandsvrouwen kregen de tip de groenten tevoren eerst af te koelen in ijskoud water of in de koel kast, om de zomerse temperaturen vast in te dammen. Wanneer meteen wordt ingevroren in de kist (die 24 uur tevoren op de laagste tempera tuur moet worden gezet), gaat de tem peratuur daarin te veel omhoog. Wanneer de boontjes bevroren zijn, kunnen ze in porties worden verpakt in speciale zakken of dozen. In de fabriek worden ze machinaal gestopt en gaan ze de blancheerketel in om de houdbaarheid te verlengen. Ook thuis is dat van belang, wanneer groenten langer dan twee tot drie maanden worden bewaard. Dus: wa ter tegen de kook aan laten komen, de groenten er in doen, gas laag en als het water gaat koken, de groenten er snel uithalen. Advertentie Te gast was het echtpaar Van de Berg van de Divrina Diepvries Thuis- dienst, dat zowel het diepvriezen in de fabriek als thuis besprak, geïl lustreerd met dia's. Spercieboontjes Als voorbeeld werd het proces met spercieboontjes genomen, waaruit bleek dat voor een goed resultaat op grote en kleine schaal dezelfde be werkingswijze de voorkeur verdient. Vervolg van pagina 1 niet te klagen op de RSG, want PPR, CPN en PSP behaalden respectieve lijk 4, 5 en 7 zetels. De EVP moest zich tevreden stellen met slechts één zetel en dat lijkt - gelet op de huidige opinie-onderzoeken - een realistisch resultaat. Geen zetels voor klein rechts (SGP, GPV en RPF) en dat is niet zo ver wonderlijk, omdat de RSG een open bare school is. Het kiezerspotentieel van deze partijen moet gezocht wor den op de bijzondere scholen voor voortgezet onderwijs. Opvallende score in de verkiezing waren de twee zetels voor Loesje; een alternatieve groepering, die vooralsnog niets an ders voor ogen heeft een frisse wind door Nederland te laten waaien. Landelijk De verkiezing op de RSG maakt on derdeel uit van een landelijke scho lenopinie, die is opgestart door uitge verij Keesings, een onderneming, die zich specialiseert op schooltijdschrif ten. Nog voor de kamerverkiezingen van 21 mei publiceert de uitgever de landelijke cijfers en dan valt te be zien of Zierikzee daarvan afwijkt. Afwijken van de huidige opinie onderzoeken doet de school sowieso. Uit de resultaten mag worden op gemaakt, dat een aanzienlijk deel van de leerlingen vrij radicaal stemt. Klein links scoort behoorlijk. Het CDA vindt maar weinig aanhang en ook dat is bij onderzoeken onder jon geren al meerdere malen aange toond. De vele zetels voor de VVD lij ken ook niet bijzonder schokkend te zijn. Binnen het middelbaar onder wijs doen de liberalen het nooit slecht. De PvdA haalt de winst veel al bij het lager beroepsonderwijs weg. Doel van de verkiezingen was het interesseren van de jeugd voor de ko mende partijenslag. Al enkele weken wordt binnen de lessen geschiede nis/staatsinrichting heftig gediscus- siëerd over de politiek en dat uitte zich woensdag dus in de run naar de stembus. Volgens decaan D. van der Wekken, die zelf ervaring heeft met stembureauwerk, komen veel jonge ren in werkelijkheid nog aarzelend de stemlokalen binnenlopen. Die aar zeling kan met de RSG-actie wegge nomen worden. Om aardbeien mooi en heel te kun nen houden, is het beter ze gesuikerd in te vriezen, raadde Van de Berg de dames aan. Van belang is dat de diepvriezer waterpas staat, van de muur af, in een ruimte die niet te vochtig of te warm is. Zet het apparaat ook niet naast een gasfornuis of voor een raam op de zon. Behalve het proces van tuinder tot diepvriesprodukt, werd tevens een korte diaserie vertoond over de moge lijkheden met korstplakjes, waarbij de bereiding van bijvoorbeeld een ap pelbol, appelflap, ragoutbroodje en vruchtenbroodje werd gedemon streerd. De dames kregen overigens niet al leen met diepgevroren produkten te maken, maar werden ook in de gele genheid gesteld weer ontdooide te proeven, zoals „Udenhoutse koeken" bij de koffie, die nog steeds gebakken worden door een warme bakker uit die plaats. Ook werden verscheidene hapjes geproefd, bereid door mevrouw Van de Berg, zoals een snackballetje, saté en een stukje kuikenborstfilet. Presidente mevrouw C. Mol-Bouw- man bedankte het echtpaar namens de enthousiaste aanwezigen. DEN BOSCH - De Brabantse Com missaris van de koningin, mr. A. van Agt, is bereid provinciale staten op nieuw te laten discussiëren over de eventuele vestiging van een kerncen trale op het industrieterrein Moer dijk. Hij heeft een initiatiefvoorstel daartoe van de eenmansfracties van de PPR, PSP, PSO, CPN en het CDA- statenlid W. van Hooff op de agenda geplaatst van de vergadering van provinciale staten op 20 mei. LONDEN - Het Britse staats- scheepsbouwconcern British Ship builders ziet zich gedwongen meer dan een derde van zijn ruim 9.000 werknemers te ontslaan wegens een gebrek aan orders, zo heeft de Britse minister van industrie, Paul Chan- non, woensdag bekendgemaakt. Zomers blauw-witte marine-look in prettig draagbare jersey pakje nu. jurkje nu. SCHARENDIJKE - In cafetaria Dolfijn, eigendom van E. G. v. d. K. uit Noordgouwe, werd in de nacht van dinsdag op woensdag ingebro ken. Er werden enkele kratten bier meegenomen plus een rekenmachine, samen ter waarde van ongeveer 500,—. Zaterdag 17 mei ZIERIKZEE - In jongerencentrum Brogum staat vrijdag 16 mei vanaf 21.30 uur een optreden centraal, waarbij Cindy Perres en David Smith de hoofdrol spelen. Twee, voor het grote publiek, onbekende muzi kanten, maar met een indrukwek kende staat van dienst. Cindy Perres kwam voor de eerste keer in 1979 naar Nederland, waar ze onder meer kennis maakte met Solu tion en Jan Akkerman. VARA's Pop krant, Groot Licht en VPRO's Pande monium hadden al snel belangstel ling voor Perres, zodat de ether haar niet langer vreemd was. Maar ook bands van naam uit het buitenland hebben met de gitariste gewerkt, zo als Grateful Dead, Kevin Coyne en Emotion. Perres is geïnspireerd door de jazz, de blues en de rock and roll. Smith is in Australië geboren en nam al snel plaats in een kerkkoor. Met de pubertijd kwam ook de be langstelling voor de gitaar en die heeft Smith niet meer losgelaten. Vrijdag 16 mei Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.00 uur Chips die je niet kunt eten, serie over computers (16). 15.15 uur Die Schwarzwald-kliniek, Duitse serie. Afl.: De schuldvraag. Elena Bach raakt gewond bij een auto-ongeluk. Professor Brinkman is op vakantie. In principe zijn hij en zijn plaatsvervanger verantwoorde lijk. 16.00 uur Ik zag twee beren, kleuter programma. 16.15 uur AVRO Service Salon, geva rieerd programma. Presentatie: Ed win Rutten. 17.05 uur AVRO's Telekeuken. 17.15 uur Ontdek je plekje, serie over de schoonheid van stad en lande. Van daag: Beesd. 17.30 uur Journaal 17.46 uur De Bennie Bang Show, kin derprogramma gepresenteerd door Eli Asser. Afl. 12. (slot). 18.00 uur Ruud en Leonie, praatpro gramma met Ruud ter Weyden en Leonie Sazias. 18.45 uur AVRO cursus bridge. Les 12b. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur Wordt vervolgd, tekenfilm magazine. 19.25 uur AVRO's Toppop. Presenta tie: Kas van Iersel. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Zendtijd Politieke Partij en: Federatieve Groenen. 20.38 uur Kane en Abel, Amerikaan se serie. Afl. 1. William Kane en Abel Rosnovski worden beiden op 18 april 1902 geboren. De één komt uit een rij ke familie. De ander is een onwettige zoon van een boerin. Beiden groeien op onder moeilijke omstandigheden. 21.30 uur Nog vijf nachtjes slapen - Verkiezingen '86. Vanuit het Binnen hof een twee en half uur durende ver kiezingsuitzending. Presentatie: Kees Mijnten, Herman Dirk, Ria Bre mer, Karei v. d. Graaf en Mark Blais- se. 00.05 uur Journaal Nederland 2 09.30 uur De weide, 1 10.00 uur Skoalle-teleboerd: Minne de Boarre, 6 (herh). 10.30 uur Met andere ogen, 11.00 uur Schooltv-weekjournaal, 29 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.00 uur Vloedlijn. Thema: Terug van weggeweest, vijfdelige serie over de problemen waarmee mensen die lange tijd geestelijk of lichamelijk buiten de samenleving gestaan heb ben, te maken kunnen krijgen. Afl. 3: Na het zwarte gat... (coma-patiënten). 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.20 uur Paspoort voor Spanjaar den. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur De eerste de beste Tom Blom en Walter Tiemessen presente ren spectaculaire stunts en opmerke lijke records. 20.00 uur Simonskop, filmrubriek. Met fragmenten uit Op hoop van Ze gen, Enemy mine, The runaway train en Highlander. 20.30 uur Door het oog van de naald, speelfilm van Richard Marquand naar het boek van Ken Follett. Tij dens WO II, werkt Faber als nazi spion in Engeland. Wanneer hij een belangrijke ontdekking door wil sei nen, wordt hij hierin gestoord door een echtpaar. (Filmkeuring 16 jaa). 22.20 uur Zendtijd Politieke Partij en: De Socialistische Partij. 22.35 uur Journaal 22.50 uur Het Latente talent vijf jaar later. Vier van de negen vrouwen die vijf jaar geleden kandidaat stonden voor de Tweede Kamer zijn inder daad gekozen. Vanavond wisselen Ina Brouwer, Andrée van Es, Louise Groenman en Ria Oomen hun erva ringen uit. 23.33 uur Een bericht van de Wilde Ganzen. 23.35 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 23.40 uur Een vrouw als Eva, Neder landse speelfilm van Nouchka van Brakel. Tijdens een vakantie zonder haar gezin ontmoet Eva (Monique van de Ven) samen met haar vriendin Sonja de Franse vrouw (Maria Schneider). Dit zal het begin zijn van een hoop veranderingen. BRT 1 14.00 en 17.00 uur Schooltelevisie. 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.). 18.05 uur Plons, kinderprogramma, (herh.). 18.10 uur Prikballon, kleutermagazi ne over het maken van allerlei voor werpen en een tekenfilm. Presenta tie: Francis Verdoodt, (herh.). 18.25 uur Knappe koppen (The mis fits of science), Amerikaanse serie over twee jonge wetenschappers die een ,,krimpserum" ontdekken. Met Dean-Paul Martin, Kevin Peter Hall, Mark Thomas Miller e.a. Afl. 5: Twee lingmotoren. 19.15 uur Uitzending door derden: programma van de Liberale Omroep. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Weerbericht. 20.15 uur Het einde van een imperi um, Britse serie over de tanende Brit se invloed in overzeese gebieden. Afl. 4: Palestina. 21.05 uur Goede vrienden, Engelse comedyserie. Met. Jan Francis, Paul Nicholas, Sylvia Kay e.a. Afl. Vince verzint een plannetje om zijn tanende relatie met Penny nieuw leven in te blazen. Hij wil met haar een „af- scheidsreisje" naar Portugal maken. 21.30 uur Het scherzo in de symfonie, informatieve serie over het scherzo in de symfonie van Beethoven tot Mah ler. Afl.: Omtrent Beethoven. Met fragmenten uit werken van Mozart, Beethoven en Schubert. Presentatie: Peter van Bouwel. 22.20 uur E.K. Basketball Challenge Round te Antwerpen. Samenvatting van de wedstrijd ?-België. Commen taar: Louis de Pelsmaeker. 22.55 uur Journaal met aansl. Coda: Boedapest: Lotz Karoly uit Springtij in de flanken van Wim Hazen. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie met Pat McDonald, Rowe- na Wallace, Alexandra Fowler e.a. 19.25 uur Oshln, Japanse serie. 19.38 uur Juke Box 19.42 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.15 uur Videomatch, spelprogram- ma met Marleen Gordts. 20.25 uur Première, filmrubriek met Jo Röpcke. 21.15 uur Mijnwerkersdochter, Ame rikaanse speelfilm uit 1980. Met: Sis sy Spacek, Tbmmy Lee Jones, Bever ly d' Angelo e.a. Regie: Michael Apted. Het verhaal van Loretta Lynn. In de arme mijnwerkersstreek waar ze woont is er weinig toekomst. Haar zangtalent vormt een uitweg. Loretta wordt een country-idool. NIEUWERKERK Play-backwedstrijd De play-backwedstrijden beginnen in Nieuwerkerk behoorlijk ingebur gerd te raken. De vereniging van vo gelliefhebbers De Kolibri houdt zaterdagavond 17 mei de finale van de competitie, waarbij de play- backers van de vorige ronden weer acte de présence geven en strijden om de eilandentrofee. Voorts treedt een gezelschap van soundmixers en play- backers, dat een demonstratie geeft. Eerder op de dag laten de leden van De Kolibri hun vogels al zien tijdens een vogelshow. ZIERIKZEE - Jongerencentrum Brogum in Zierikzee timmert hard aan de muzikale weg en lijkt met het con tracteren van de Nederlandse formatie I've got the bul lets in de roos geschoten te hebben. De band uit Rotter dam is samengesteld uit leden van de Health band, Stea ler en Gruppo Sportivo. Zaterdag 17 mei is het zover en vanaf 21.30 uur kunnen de bezoekers rekenen op een spectaculaire show. „I've got the bullets" sprak Dean als legendarische volzin. De band werkt hard aan haar car rière en als een van de hoogtepunten in haar bestaan kan de derde plaats tijdens De Grote Prijs van Nederland De wat vreemd aanhorende naam I've got the bullets is gehaald uit de film Rebel without a cause van Ja mes Dean. Na een spannende achter volging schiet de politie een verdach te neer, die slechts gewapend bleek met een ongeladen pistool, want genoemd worden. Hieruit vloeide een platencontract en een eerste single zoekt langzaam maar zeker een stevi ge plaats in de hitparades. De muzi kanten spelen vooral op rythm and blues gebaseerd materiaal en weten soms met een modern getinte arran gementkeuze de kracht van de 'oude' meesters te behouden. De bezetting is alsvolgt: Frédéri- que (zang), Nel de Bruin en Niki Ro man (achtergrondzang), Peter van Ga meren (gitaar), Tijn Smit (toetsen), Jan de Ligt (saxofoon en synthesizer). Kees Trappenberg (trompet), Ock Klootwijk (bas) en Max Mollinger (drum). I've got the bullets in Brogum 32 „Misschien wel, maar het valt niet mee in een familiebedrijf een vreem de in de leiding te nemen. Daarvoor moet je over een drempel heen." „Tja zei ze. Hij lachte. „Zo'n jonge blom als jij moest niet zo triest zitten kijken," vond hij. „Je hoort nog helemaal geen zorgen tc hebben. Zeker niet op zakelijk gebied. Wat zit je zo hoog? Nog iets, dat je van je klanten hebt gehoord?" „Nee," zei zc, „iets heel anders. Ik vraag me af, hoe hot met de winkel moet, als ik wegga. Voorlopig blijf ik hier nog werken als ik getrouwd ben, maar Egbert zal toch wel eens een baan krijgen en dat zal niet hier in het dorp zijn." Theo ging even verzitten. „Jij gaat trouwen!" zei hij, en kneep zijn ogen ongelovig tot spleetjes. „Met Egbert? Is dat die jongen, die hier gisteravond was?" „Nou cn wat zou dat?" kwam ze verontwaardigd in het geweer. „Kind," zei hij, „die jongen is niks voor jou. Je bent niet eens verliefd." „Hoe weet je dat?" vroeg ze steke lig. ..Dus het is zo," constateerde hij. Ze hoorde iets plagerigs in zijn stem. Ze keek een andere kant op om zijn blik tc ontwijken. „Belachelijk," zei ze, „je denkt toch niet, dat ik in een sprookjesprins geloof, die in een blinkend harnas op een witte schim mel komt aanrijden? Zie jij jouw meisje soms als een fee op een donzen wolk voor je uitzweven?" Hij begon te grinniken. „Soms," zei hij. „Soms wel, echt waar. Dat wil zeggen, ik zit wel eens over haar te dromen en dan dicht ik haar allerlei mooie eigenschappen toe. Misschien heeft ze die niet alle maal, maar ik denk ze haar toe om dat ik verliefd op haar ben. En daar om geloof ik, dat jij het gouden harnas van de jongen met wie jij trouwen wilt, ook wel een beetje mag horen rinkelen. Dat hoort bij de voor pret van het huwelijk." Ze haalde schokkend haar schou ders op. „Ik denk, dat je me in de maling neemt." „Zeg eens," zei hij, „als je het dan niet met me eens bent, wat is volgens jou dan nodig voor een huwelijk?" „Dat weet ik niet precies," zei ze ongemakkelijk. „Ik ben natuurlijk wel verliefd op Egbert, maar zoiets laat je niet merken. Niet als je op een dorp woont zoals hier. Dat denk ik tenminste. Jij komt uit de stad. Daar zullen ze het wel anders doen. Ik vind, dat je als je met iemand trouwt, je hem helpen moet in zijn moeilijk heden. Ze zeggen immers, dat je toch niet altijd verliefd op iemand kunt blijven." „Dat zijn stoffige begrippen voor zo'n kuiken als jij," zei hij kortaf. „Je draait de zaak om, als je bedoelt, dat je met iemand wilt trouwen om hem door NEL VAN DER ZEE te helpen. Dan zit je ernaast. Die Eg- bert ziet er volgens mij wel uit, dat hij graag door je geholpen wil wor den. Haal maar geen stommiteiten uit. En verder moet je het natuurlijk zelf weten." Hij stond op. „Ik hoor je moeder thuiskomen. Zullen we haar maar gaan vertellen, dat we er niet uit kun nen komen?" „Best," zei ze stuurs. Ze had er spijt van als haren op haar hoofd, dat ze over haar problemen begonnen was. Hij vond haar een kuiken, maar hij reageerde op haar moelijkheden als een ouwe heer. Brink had ongeveer hetzelfde gezegd. En moeder zou ook zoiets zeggen. Theo was jaren ouder dan zij. Daarom zag hij de dingen an ders. Katrien gaf direct haar toestem ming het rekeningen schrijven uit te besteden. Jantien wist, dat baarmoe der alles zou willen doen om Theo in dienst tc houden. „Als die proefmaanden maar eerst om zijn," zei ze later, toen ze met Jan tien alleen was.Evert is bang, dat ik te hoge verwachtingen van Theo heb, maar die jongen ziet alles op het ogenblik pessimistisch. Als hij nu straks maar met Theo kan opschie ten! Als het tussen die twee niet bo tert, beginnen we nog niets." (Wtirdt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 5