Nachtelijk startschot voor BB-loop Bruinisse-Bilthoven Café Ringelberg Brouwershaven al 80 jaar in dezelfde familie 4 ZIERIKZEE Peuters op video Afgelopen dinsdag (13 mei) werd de jaarlijkse ouderavond van peu terspeelzaal Kwibus gehouden, in de speelzaal aan de Miereweg. De voor zitster van de ouderoommissie, Lenny Meerdink, heette de aanwezigen har telijk welkom en stelde de oudercom missieleden voor. Ook sprak zij haar waardering uit voor de inzet van de leidsters. Het jaarverslag werd voor gelezen door de secretaresse. Drie le den van de oudercommissie traden af. omdat hun kind(eren) de peu terspeelzaal inmiddels veriaten heb ben of dat binnenkort gaan doen. In hun plaats werden drie nieuwe moe ders gekozen. Na dit huishoudelijk gedeelte en de koffie werd een videofilm vertoond, gemaakt door oudercommissielid Bram Deurloo, waarop de peuters te zien waren. Het was door de ouders erg leuk hun kind bezig te zien, klei end, schilderend, zingend of klim mend. De meeste peuters vertellen niet zo veel thuis over wat ze op de peuterspeelzaal gedaan hebben, en op deze manier konden de ouders daar toch eens wat meer over te weten komen. De avond werd afgesloten met de gelegenheid tot het stellen van vra gen. Aanrijding Grachtweg Het plotseling linksaf slaan op de Grachtweg terwijl een andere auto juist aan het inhalen was, resulteerde dinsdagochtend in een aanrijding. M. van S. uit Middelburg sloeg af en A. H. B. uit Kerkwerve was de benadeel de partij. All Ready Korfbalvereniging All Ready gaat vrijdag 16 mei langs de deuren om ou de boeken (strip-, kinder-, roman- en studie-) op te halen voor de clubkas. Wie boeken heeft, maar vrijdagavond niet thuis is, kan bellen met 01110-4013. Zangdienst Chr. Geref. kerk Op tweede pinksterdag zal er in de Chr. Ger. kerk te Zierikzee een zang- dienst worden gehouden, met mede werking van het Chr. Ger. koor De Lofstem onder leiding van Jaap Schouls. De meditatie is in handen van ds. B. de Graaf. De dienst begint om 9.30 uur. FNV De Federatie Nederlandse Vakbe weging, afdeling Schouwen- Duiveland, houdt vrijdag 23 mei haar bestuursvergadering in 'hef Neder lands Hervormd Verenigingsgebouw te Zierikzee. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Rolemmer Enige weken later dan aanvanke lijk was voorzien zal in de week van Pinksteren, met uitzondering van het stadscentrum van Zierikzee, de laat ste wijk op Schouwen-Duiveland worden voorzien van de rolemmers. Vanaf 26 mei komt het centrum van Zierikzee aan de beurt. Gezien de zich daarvoor aandienende proble men met aaneengesloten bebouwing en dergelijke zal in dat centrum in eerste instantie de rolemmer worden uitgereikt in die straten waar die pro blemen zich niet of in mindere mate voordoen. In de zogenaamde pro bleemstraten wordt in de nabije toe komst met de bewoners gezocht naar een passende oplossing, waarover be trokkenen nog informatie krijgen. Duidelijk is verder dat het inzamelen in Kerkwerve verschuift van de dins dag naar de woensdag en Zonnemaire verschuift van de dinsdagmiddag naar de morgen. Ook hierover wor den de bewoners nog nader geïnfor meerd. Kazernering Het Zierikzeese Fonds van Kazer nering heeft twee bedragen toege kend aan sociaal-culturele doelein den in de gemeente. Besloten werd ruim 1000 gulden beschikbaar te stel len aan de Jeugd Natuur- en Vogel wacht Schouwen-Duiveland voor de aanschaf van een archiefrek en een tweedeurskast voor de inrichting van het pand aan de Maarstraat. Een be drag van 750 gulden gaat naar de Stichting Onderdak voor de aanschaf van een tweedehands wagentje voor invaliden ten behoeve van het zwem bad. BURGSLUIS Aanrijding Neeltje Jans Vlak na de hulpbrug naar Neeltje Jans gaf volgens de politie I. B. uit Haamstede geen voorrang aan ver keer van rechts, in dit geval aan de auto van R. T. B. uit Bergen op Zoom. Bij de botsing die toen volgde raakte het eerste voertuig total-loss en het tweede zwaar beschadigd. Er werd niemand gewond. BURGH-HAAMSTEDE Bevolking In de gemeente Westerschouwen zijn in de maand mei de volgende per sonen overleden. Margaretha Johan na Jimmink-de Witte. Jacobus Bil, Nicolaas van der Linde, Katharina van der Linde-Schiettekatte en Loui sa Johanna Hendrika Wielders- Nouwen (allen uit Burgh- Haamstede). Geboren zijn Natascha Rooda. Leendert Adriaan Padmos en Elisabeth Wilhelmina Francina Uit- terhoeve (uit in Burgh-Haamstede), Kevin Veerhoek (Renesse) en Ellen Schrcurs (Serooskerke). RENESSE Opening Jan Piet Staal opent vrijdag 16 mei zijn goud- en zllvorwinkeltjc aan de Lange Reke 22 te Renesse. Vanaf 14.00 uur biedt hij zijn vakmanschap en kennis aan. Tentconcert Luctor et Emergo Zaterdagavond geeft Luctor et Emergo, zoals gebruikelijk in het pinksterweekend een concert op de muziektent te Renesse als opening van het toeristenseizoen. Het pro gramma, dat om 20.00 uur begint, brengt een gevarieerd concert met be kende goed in het gehoor liggende muziek. Er zal o.a. een selectie wor den gespeeld uit de bekende operette lm weissen Rössel, een Dixieland se lectie, de riverencyclus van Malando en een aantal Glenn Miller melodien. Overigens zal het ook 's middags al muzikaal toegaan in de dorpskern van Renesse, van 14.00 tot 17.00 uur verzorgt namelijk het Punker Carna valsorkest ,,De Contactpuntjes" uit Breda een loop- en terrasconcert. Eerste seizoenweekmarkt Woensdagmorgen werd in Renesse weer de eerste seizoenweekmarkt van het nieuwe seizoen gehouden. Tot begin september zal het weer iedere woensdagochtend van 8 tot 13.00 uur markt zijn in Renesse. Erg vlot kwam de markt woensdagmorgen overigens niet uit de startblokken. Waarschijn lijk door een misverstand, waren na melijk geen marktkramen gereed ge zet, zodat de marktkooplui niet uit de voeten konden toen ze in Renesse ar riveerden. Verschillenden van hen vertrokken weer onverrichter zaken, anderen wachtten af en bouwden zelf kramen, om veel later dan gepland, zich toch nog aan het winkelend pu bliek te presenteren. KERKWERVE Rommel 'Als u 's nachts van uw rommel gaat dromen, moet u 's ochtends ons maar even bellen' is het motto van de op haalactie van zaterdag 24 mei, wan neer vrijwilligers de' bevolking van Kerkwerve van hun oude gebruiksar tikelen willen ontdoen. Het resultaat wordt te koop aangeboden tijdens de rommelmarkt van zaterdag 21 juni, waarvan de opbrengt ten goede komt aan het orgel van de Nederlands Her vormde kerk te Kerkwerve. Hand werk kan ingeleverd worden via 01110-2444 en gebak vrijdag 20 juni in de consistorie van de kerk tussen 19.00-21.00 uur. Medewerkers voor de markt melden zich aan via 01110-4120. BROUWERSHAVEN Bloemschikken De afdeling Brouwershaven van de NBvP houdt dinsdag 20 mei een bloemschikavond, die geleid wordt door Cora Peters. Belangstellenden die de avond willen bijwonen worden verzocht kop en schotel, mes, fijn groen blad klimop of kamerplanten blad moo to brengen; aanvang 20.00 uur. DREISCHOK Concert Muziekvereniging Crescendo, opent op zaterdag 17 mei het Dreischorse zomerseizoen met een concert in de mobiele tent aan de Ring. Het korps, onder leiding van dirigent W. A. van Wallenburg, brengt een gevarieerd programma van ongeveer een uur. De aanvang is 19.30 uur. NIEUWERKERK Brugge Met twee bussen vertrokken 74 le den van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Duive- land, via Zeelandbrug en veer Vlissingen-Breskens naar Sluis, waar koffie werd genuttigd met gebak. Vervolgens ging de tocht naar Brug ge, waar, onder goede weersomstan digheden een vaartochtje werd ge maakt door de stadsgrachten. Vanuit open boten kreeg men zicht op Brug ge vanaf het water. Daarna was er tijd om Brugge te bezichtigen met vaste grond onder de voeten. Gewa pend met plattegrond en beschrijving werden alle monumenten bezocht. De vele kantwinkels in Brugge trokken vanzelfsprekend ook veel kijkers en kopers. Op de Markt was het weer verzamelen geblazen voor de koffie, dat tevens een afscheid van Brugge inhield. Tferug weer via het veer Bres- kens, waar met de juist die dag weer in de vaart genomen dubbeldeksveer boot Prinses Juliana de overtocht naar Vlissingen werd gemaakt. In Vrouwenpolder werd vervolgens het diner gebruikt, waarna de tocht naar Duiveland werd voortgezet. Gehandicapten Voor alle gehandicapten en minder- validen op Schouwen-Duiveland heeft de eilandelijke MS-Stichting een gezellige bijeenkomst op poten gezet in Ons Dorpshuis te Nieuwer- kerk. Donderdagavond 29 mei is de geplande datum en belangstellenden geven zich voor 27 mei via 01110-4743 of 01114-1460. 15.000,bijeen lopen voor inrichting invalidenbus BRUINISSE - Lopen voor geld. Dat gebeurt wel meer via gesponsorde wandeltochten. Maar zaterdag 24 mei valt in Bruinisse het startschot voor een heel bijzondere sponsor-loop: de BB-loop. Vijftien Utrechtse zaalvoet- ballers gaan op het sein van de wethouder van sportza ken, C. J. van Liere in het holst van de nacht op pad om over 150 km 15.000 gulden bijeen te lopen om de minder- validen van Beukenburg uit hun isolement te halen. Van Bruinisse naar Bilthoven, vandaar de BB-loop. Contactpunten tussen de beide B's zijn Jeroen Hoep in Bruinisse en Menno Hoep in Bilthoven. De motor achter de loop is Menno terwijl aan de Bruse kant Jeroen voor de organi satie tekent. Vandaar ook dat het startschot valt voor zijn café Petit aan de Oudestraat en wel om precies 02.00 uur in de nacht van vrijdag op zaterdag. Jeroen is (uiteraard) één van de lopers die de ploeg handbal lers de eerste tien kilometer verge zelt, en naar alle waarschijnlijkheid gaat van een groot deel van het kam pioenselftal van de Bruse Boys waar van Jeroen deel uit maakt, ook mee. Minimaal 15.000,— Jeroen: ,,Het doel is om geld bijeen te krijgen voor de bewoners van het verpleegtehuis Beukenburg. Een bus je voor de bewoners moet worden aangepast en de zaalvoetbalvereni ging De Hogelanden heeft zich garant gesteld voor het benodigde kapitaal van minimaal 15.000,—. Mijn broer Menno is lid van die vereniging en or ganisator en hij kwam op het idee de sponsortocht in Bruinisse te laten be ginnen". De BB-loop verloopt als volgt: elk van de vijftien deelnemers neemt tien kilometer voor zijn rekening. In Bruinisse start dus één man van De Hogelanden. De laatste tien kilome ter loopt men gezamenlijk. Onder weg van Bruinisse naar Bilthoven bestaat de mogelijkheid om tegen betaling reclame te maken. Dat kan via een shirt met naamsvermelding of op de volgwagens via een span doek. Een stuk meelopen kan ook; mits er maar betaald wordt! Zo ligt het in de bedoeling dat er een behoorlijk aantal Bruënaars die eerste tien kilometer tot Oude Tonge mee zal lopen tegen een van te voren vastgelegd bedrag per kilometer, want voor niks gaat de zon op. Een ploeg EHBO-ers van Bruinisse gaat in ieder geval mee tot het einde van Flakkee om waar nodig medische as sistentie te verlenen. Daarna wordt de medische kant verzorgd door het landelijke Rode Kruis welke organi satie met een volgwagen meerijdt. Vervolgens vertoont de stoet twee busjes voor de lopers, vier recla meauto's met spandoeken en één hamburgerauto van de hamburger gigant. Verder rijden journalisten mee en een videoploeg. Geldschieters Uiteraard is Jeroen Hoep nog op zoek naar geldschieters die sympa thiek staan tegenover het gestelde doel en en-passant de reclamemoge lijkheid niet onbelangrijk vinden. Tot heden toe hebben zich drie spon sors in Bruinisse gemeld: J. K. Poot uit Sirjansland (horeca), deZNAB uit Tholen (automaten) en jeugdherberg De Stoofpolder uit Bruinisse. Daar bij komt nog café Petit, maar dat spreekt voor zich. Bij elkaar, alle sponsors van Bruinisse tot Bilthoven opgeteld komt mè.n. .op dit ogenblik aan de achtduizend gulden. Een be moedigend bedrgg maar lang niet ge noeg. Jeroen: ,,Er is nog plaats voor spandoeken. Ik wil er wel op wijzen, dat elk bedrag welkom is. We werken bijvoorbeeld niet met vastgestelde bedragen per spandoek; dat is geheel vrijwillig in te vullen. Ik kan me voorstellen dat er in de regio bedrij ven zijn die klanten hebben langs de route. Ik geef wel toe dat als de BB- loop overdag zou starten en we bij voorbeeld ook Zierikze in de route zouden opnemen, er veel meer spon sors te vinden zouden zijn, maar dat kan nu eenmaal niet. De lopers moe ten toch op een behoorlijke tijd bij het verplegingstehuis zijn". Via Oude Tonge loopt men naar het Hellegatsplein meteen de Hoekse Waard in tot de Brienenoordbrug. Daar wordt even plaats genomen in de bussen voor de brug en direct na de brug gaat de route langs de Lek: Lekkerkerk en Schoonhoven, IJs- selstein en in de omgeving van Utrecht wordt rondgelopen ten gerie ve van de daar gevestigde sponsors. In Haastrecht komt Hein Vergeer er bij die op skeelers de lopers een stuk zal begeleiden en op die manier voor de nodige aantrekkingskracht zal zorgen. Die aandacht zal beslist weer in klinkklare munt worden omgezet, 7.0 is de bedoeling. Eindpunt is Groe- nekan waar het verpleeghuis is geves tigd. Daar zal het eindbedrag bekend worden gemaakt en wacht de deelne mers een groots onthaal. Medewerking Bruinisse Even terug nog naar Bruinisse, waar Jeroen Hoep vol lof is over de medewerking van de gemeente Brui nisse. „Toen ik met m'n broer op het gemeentehuis kwam om alles door te spreken, was hij verbaasd over de snelle positieve reactie van het ge meentebestuur. De burgemeester zeg de direct toe om ter plaatse aanwezig te zijn, al wist hij misschien nog niet dat de start al om 2.00 uur zou plaats vinden... De loco-burgemeester geeft het startschot en verder is de Bruse brandweer aanwezig om de Ou destraat te verlichten en krijgen we escorte van de Rijkspolitie. Je merkt dat het evenement lééft in Bruinisse, dat komt ook omdat veel Bruënaars de lopers kennen. Die zaalvoetbal ploeg komt elke zomer hier een toer nooi spelen en wij (de ploeg van Petit, Red.) gaan elk jaar naar Bilthoven. Ik verwacht dan ook niet anders dan dat Bruinisse ook financieel zal bij dragen tot het welslagen van de BB- loop". Voor de start zijn er met opzet geen activiteiten in het café om ds lo pers enige rust te gunnen. Tot slot nog dit: er hoeft niet persé reclame te worden gemaakt, ook 'gewone' bij dragen zijn meer dan welkom. Jeroen Hoep neemt ze graag in ontvangst! -i J Het zou leuk zijn als onze zoon Piet de 100 jaar volmaakt BROUWERSHAVEN - „Dit is een café, dat altijd onder de eigen achternaam van de eigenaar is geëxploiteerd. Dat was vroeger heel gewoon, maar tegenwoordig zie je dat niet veel meer. Ook hier op Schouwen-Duiveland zijn er nog maar enkele". Café Rin gelberg, dat aan de Brouwse Markt gezellig tegen het monumentale stadhuis aanstaat, dateert dan ook uit de vorige eeuw. In de tijd dat Brouwershaven nog vele bierhuizen telde werd het reeds geëxploiteerd als café Kroon en deze maand herdenkt de huidige eigenaar, het echtpaar Rien en Geert Ringelberg-Koster, het feit dat het café 80 jaar fa miliebezit is. En dat zal voorlopig nog wel zo blij ven want Piet, de 20-jarige zoon van het echtpaar, heeft belangstelling om de zaak, waar een vaste groep Brou- wenaars dagelijks een 'neut' komt drinken, voort te zetten wanneer zijn ouders er over een aantal jaren mee stoppen. „Het zou leuk zijn als hij de 100 jaar van de familiezaak vol maakt", zegt zijn vader die voorlopig het 80-jarig jubileum herdacht met een aantal rondjes voor de klanten en bloemen in de zaak van vrienden en bekenden. Zowel Ringelberg als zijn vrouw hebben het prima naar hun zin in hun bruin-café, waar een oud bier vat, mangel, keurek, kapstok en de foto's aan de wanden nog herinneren aan de tijden van weleer. „Mijn opa die dit café in mei 1906 in de familie bracht door overname van café Kroon was een vooruitstrevend man. Een echte streber", herinnert het echtpaar Ringelberg zich. Groot vader Jan die aanvankelijk in het boerenbedrijf werkte, deed deze stap op ongeveer 30-jarige leeftijd. En hij nam geen halve maatregelen want het oorspronkelijke klein bierhuisje werd naar achter en én met een ver dieping erop uitgebreid tot een ho- tch'café/restaurant/uitspanning. Het hotel telde acht kamers en samen met zijn vrouw Janna Bevelander en fa milie was Jan Ringelberg zeven da gen per week van 9 uur 's morgens tot 11 uur 's avonds (sluitingstijd) in de weer om hun zaak te runnen. Het ach terste gedeelte van de uitbreiding op de begane grond werd uitgevoerd met een sterk verhoogde vloer zodat een podium ontstond waar vroeger to neeluitvoeringen op werden gegeven. Zoals de aanduiding uitspanning al aangeeft was Ringelberg er vroeger ook op ingericht om de paarden, be horende bij de koetsen waar de klan ten mee aankwamen, te stallen en te voederen. Gevel Grootvader Jan was tevens verant woordelijk voor de verandering van de voorgevel tot de huidige staat, waarvan velen vinden dat hij niet bij het monumentale stadhuis past. Café Ringelberg met zijn oorspronkelijke voorgevel in de jaren twintig toen Maar in die jaren was er nou eenmaal het op initiatief van Jan Ringelberg een hotel café restaurant en uitspanning nog geen monumentenzorg „Het zou was. Tweede van links eigenaar Jan Ringelberg met voor zich zijn zoon Piet iPUu zijn als de oude gevel intact was Ringelberg die later het café overnam. gebleven, maar dat is nu eenmaal Rien en Geert Ringelberg-Koster met zoon Piet voor het café, dat deze maand S0 jaar familiebezit is. niet meer terug te draaien en wc zijn het gewend zoals het nu is", aldus het echtpaar Ringelberg. In 1934, toen het aantal café's in Brou wershaven al aardig begon uit te dun nen, nam Piet Ringelberg, de vader van de huidige eigenaar, de zaak over. Hij liet alles z.oals het door Jan Rin gelberg was georeerd on droeg de zaak in mei 1965 over aan zijn zoon en huidige eigenaar Rien Ringelberg. die tot dan tot als chauffeur had ge werkt. Deze liet de zaak grondig ver bouwen en vernieuwen waarbij de oppervlakte wel hetzelfde bleef maar de uit drie ruimtes bestaande gelag kamer een open ruimte van 77 m: werd plus het toneel dat toondertijd als eetzaal van het restaurant werd gebruikt. Sfeer „Er ontstond een heel andere sfeer, het café leek veel groter", aldus die ei genaar. die in 1975 het hotëlgedeelte en in 1979 het restaurant sloot. „Een hotel loonde niet meer; je moet met personeel werken en dat vraagt grote investeringen. We zijn liever met zijn tweeën en nu loopt het goed", aldus Ringelberg die zegt zijn werk met liefde te doen. „Ik maak graag een babbeltje en gelukkig komen de meeste klanten van de plaatselijke bevolking, dus het café is een echt centraal punt van samenkomst". Uiteraard serveert Ringelberg nog wel kleine hapjes en hij is ook erg trots op zijn slijterij. „Vroeger was bijna elk café tevens slijterij, maar vanaf 1978 mag dat niet meer. Omdat er in Brouwershaven echter geen slij terij is en wij het oudste café met een slijterijvergunning waren, kregen we ontheffing. We zijn dus nog echt op de ouderwetse, manier café met slijte rij". Zoon Piet die over een aantal jaren dc scepter gaat zwaaien in café Rin gelberg heeft momenteel niet de in tentie om de zaak dan te wijzigen. „Het is toch goed zo", vindt hij. Een mening die lijkt in te houden dat de Brouwcnaars de komende jaren ver zekerd zullen blijven van een bruin café.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4