Inventarisatie functies Brouwse deel van Grevelingen in rapport Zandsuppletie nodig voor het Krabbegat Zomeravondconcerten '86 Hervormde kerk Renesse gordijnstoffen? 53 ploegstoffen Groter risico gemeente Terugploeg- programma INWMK Holty's Young Shop Grond- en pachtzaken Westerschouwen natuurlijk! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 15 mei 1986 Nr. 23836 3 Initiatief Stuurgroep Inrichting Grevelingenbekken BROUWERSHAVEN - De werkgroep, die in 1980 van de Stuurgroep Inrichting Grevelingenbekken de op dracht kreeg oin een programma van eisen op te stellen voor de inrichting van de deelgebieden Dwars in de weg en de slikken en schorren van Bommenede, heeft haar taak volbracht. De werkgroep heeft haar werkterrein in de afgelopen jaren zelfs uitgebreid tot het volledige bui tendijkse gebied van Brouwershaven. In het nu gepre senteerde rapport geeft de werkgroep met voorzitter P. van Ast haar visie over de invulling van de Grevelingen. De gemeente Brouwershaven kan hiermee aan de slag bij het vaststellen van de bestemmingsplannen. Aan de ver schillende functies, zoals natuur, watersport, dag- en ver- blijfsrecreatie is veel aandacht besteed. De plankaart voor de invulling van het Brouwse deel van de Grevelingen. Het rapport is een actueel verleng de van de door de ministerraad in 1977 uitgegeven Nieuwe Inrichting- schets Grevelingenbekken (NISG), dat in enkele gevallen ook is overge nomen. Het programma van eisen is een uitwerking van een deel van het buitendijkse gebied van Brouwersha ven en omvat de kuststrook van Den Osse tot en met Dijkwater, alsmede het eiland Dwars in de weg. Het be treft om precies te zijn de invulling van Dwars in de weg, Den Osse, Dijkstrook Den Osse-Brouwersha- ven, Vogelnol, Bommenede, Klein Schorren, Dijkvak Bommenede- Dijkwater, Slikken van Dijkwater en het water. Scouting Volgens de werkgroep blijft de komst van een groeps- en regionaal kampeerterrein voor Scouting Neder land (zeeverkenners) in Dwars in de weg acceptabel. Om landschappelij ke redenen en uit oogpunt van rust worden ontwikkelingen in de sfeer van bungalows door de gemeente en de provincie thans niet wenselijk ge acht. En hiermee vervalt in Dwars in de weg ook de mogelijkheid om dag recreatie te realiseren. De hiervoor noodzakelijke goede ontsluiting (een pont) is financieel namelijk alleen haalbaar in samen hang met de ontwikkeling van een verblijfsrecreatic-complex van 'be hoorlijke' omvang. Als er dus plaats dient te komen voor de scouting, dan blijft de verdere recreatieve inrich ting beperkt tot een kampeerkamp en een uitbreiding van de aanleggele- genheid voor de watersport. Hierbij denkt de werkgroep aan een tweede voorziening met een capa citeit van ten minste dertig ligplaat sen. Aan de zuid-west-zijde, tegenover Brouwershaven, kan een eenvoudige voorziening voor kleine (open- midzwaard) boten worden aangelegd in de vorm van een strandje aan de Grinddam, waar de bootjes op het droge getrokken kunnen worden. Uitbouw De aan de noord-west-zijde gesitu eerde aanleggelegenheid voor de wa tersport is uit te werken als een uit bouw van het eiland op de daar uitlopende ondiepte, waarbij is aan te sluiten op de bestaande oeverbe scherming. ,,Dat Dwars in de weg pri mair een recreatieve bestemming heeft, wil niet zeggen dat de natuur er geen kans kan krijgen. Het eiland heeft voldoende formaat om er ook een aantal natuurwaarden tot ont wikkeling te laten komen", schrijft de werkgroep. Hierbij denkt zij aan natuurfuncties, die zich voorname lijk richten op bijzondere vegetatie- typen. Wat het deelgebied Den Osse be treft zal er als het aan de werkgroep ligt niet veel aan de natuur gedaan worden. Tbn gevolge van achterblij vende ontwikkelingen elders kan do capaciteit volgens het goedgekeurde bestemmingsplan van 1140 verblijfs- eenheden (zomerwoningen en kam peerplaatsen) in de planperiode wor den gerealiseerd. Het bestaande plan voor de aanleg van de jachthaven met een totale capaciteit van 800 ligplaat sen past binnen de NISG. Aan de oostelijke zijde van de ha ven van Den Osse is het gewenst om voor de bewoners van het zomerdorp een strandrecreatievoorziening te realiseren. Hierbij moet gedacht wor den aan de baders en de plankzeilers. Parkeervoorzieningen en toiletac commodatie zijn slechts beperkt noodzakelijk. Den Osse Wat betreft de Dijkstrook Den Osse-Brouwershaven stelt de werk groep, dat hier geen enkele vorm van recreatief gebruik aanbevolen kan worden. Zij denkt aan het de gang la ten gaan van de natuur, waardoor de zoute vegetatie zich zal handhaven. Het gebied Vogelnol lijkt geschikt voor oeverrecreatie, waarvoor een deel van de oeverzone (ongeveer 100 meter), alsmede enige aangrenzende ruimte dient te worden ingericht voor actieve en passieve verpozing. Het contact met het water en de over gang land-water is voor de oeverre creatie essentieel. Het water fun geert als spelelement en als land schappelijk belevingselement. Uit hygiënische overwegingen is het vol gens de werkgroep aan te bevelen enig sober, maar degelijk, sanitair te plaatsen. Het deelgebied Bommenede omvat de Slikken van Bommenede en de ge lijknamige haven. Overeenkomstig de NISG zal in de haven een jachtha ven met 250 ligplaatsen kunnen wor den aangelegd. In verband met de huidige werkhavenfunctie moet bij de realisatie van de jachthaven aan het einde van de planperiode gedacht worden. Al neemt de provincie een te rughoudend standpunt in, 'toch schrijft de werkgroep, dat de ontwik keling van een verblijfsrecreatic- complex binnendijks bij Zonncmaire tot de mogelijkheden behoort. Op de Slikken van Bommenede heeft een deel, grenzend aan de haven, een re creatieve bestemming gekregen cn hier kan een strandje worden ge- Advcrlentie maakt. De capaciteit moet in ver band met de omliggende natuurge bieden beperkt blijven tot ongeveer 150 plaatsen. Scheiding Ter bevordering van de scheiding tussen het recreatie- en het natuurge bied is de thans bestaande, doch in slechte staat verkerende, ontsluiting op te heffen en dient een nieuwe ont sluiting langs de haven aan de noord zijde van het gebied te worden ge maakt. Hierbij hoort een parkeerter rein en een openbare trailerhelling voor visbootjes. Tevens kan in dit ver band ter versterking van het isole ment van het natuurgebied de be staande kreek, die de zuidelijke grens van het recreatiegebied vormt, worden verdiept en eventueel ondiep doorgetrokken naar het voormalige veerhaventje bij de dijk. Overwogen kan worden om hierop aansluitend het water in dit veerhaventje terug te brengen, waarmee een stukje historie kan worden gerestaureerd. Het zuidelijk deel van de Slikken van Bommenede heeft een bestem ming als natuurgebied. Ook voor de kleine schorren tussen Kijkuit en dc haven van Bommenede wordt de voorkeur gegeven aan een rustige ruimte, waar geen andere recreatieve functies worden ontwikkeld, behal ve wandelmogelijkheden. De werk groep in haar rapport: „Het tot nu toe gevoerde beheer van 'niets doen' dient hier te worden gecontinueerd". Bij het gemaal van Dreischor dient onderaan de dijk een parkeerplaats- ke voor circa dertig auto's te komen. KAMPEN Minister Brinkman van wve heeft besloten de vergunningen voor kabelkranten met twee jaar te verlengen tol I juli 1988. Dit heeft hij woensdagmiddag bekendgemaakt tijdens de viering van hot eerste lustrum van dc christelijke academie voor de journalistiek in Kampen. WINSCHOTEN - In overleg met de VVinschoter gemeentepolitie hebben dc horeca-ondernemers uit deze stad vier notoire relschoppers per aange tekende brief de toegang tot hun za ken ontzegd. Wanneer zij zich toch in oen café vertonen, kunnen ze een proces-verbaal wegens lokaalvrede breuk verwachten. Vervolg van pagina 1 soort maatregelen, waardoor met na me langdurig werklozen weer in het arbeidsproces kunnen worden opge nomen. Ook de heer J. C. de Feiter (VVD) toonde zich voorstander van uitvoe ring van het programma. Hij meende toch in alle redelijkheid te kunnen aannemen, dat vijf werklozen voor dit werk - in deelprojecten - zijn aan te trekken. De voorzitter lichtte nog het ver schil toe tussen werkloosheidspro jecten en werken in het kader van een terugploegprogramma. In het eerste geval is sprake van werk met behoud van uitkering; bij het laatst genoemde gaat het om een dienstver band bij een aannemer gedurende twee jaar. Advertentie mode.... voor jonge mensen! Dam 15 - Zierikzee BURGH-HAAMSTEDE - De Wes- tersehouwse commissie voor grond en pachtzaken vergadert dinsdag 20 mei in het gemeentehuis te Burgh- Haamstede. De openbare bijeen komst begint om 20.30 uur. De leden van de commissie spreken over de compensatie van landbouwgronden door de aanleg van de Dammenweg. Op de agenda staan verder onder meer het ingebruik geven van ge meentegrond aan middenstanders, de grondexploitatieberekening Zand weg Haamstede, voorzieningen voor het volkstuinencomplex te Haamste de, wijziging van de huurovereen komst met dorpshuis De Schutse. Rijk segt 5,— miljoen toe WESTERSCHOUWEN - Het Rijk gaat akkoord met een zandsuppletie ter waarde van 5,miljoen ten be hoeve van de opvulling van de zogenaamde Boompjesput nabij het Krabbegat in Westerschouwen. Met die zandop- vulling zal de veiligheid ter plekke weer voor ongeveer vijf jaar gewaarborgd kunnen worden. Op de plaats, waar het diepe water voor de dijk overgaat in het ondiepe water van de Slikken van Dijkwater is destijds in de NISG een steunpunt voor de watersport geprojecteerd in de vorm van een zeer eenvoudig vluchthaventje. Meerwater De laaggelegen en onder invloed van het zoute meerwater staande Slikken van Dijkwater hebben een bestemming als natuurgebied. Het gebied is vooral van belang als foera- gegebied voor diverse vogels. Ten ge volge van de lage ligging zullen de la ge zoute vegetaties zich handhaven en daarmee tevens de functie als foera- gegebied. Enigerlei vorm van beheer, anders dan het verzekeren van de rust, kan volgens de werkgroep ach terwege blijven. Het water van de Grevelingen heeft naast de traditionele beroeps- en vis serijvaart vandaag de dag ook een re creatieve functie. De beroepsvaart is altijd zeer beperkt geweest en ook de visserij kan op de ondiepere wateren weinig kwaad voor de natuur. Voor de natuurfunctie speelt vooral die zone een rol, waar het water ondieper is dan 2,50 meter. Daar betreft het een foeragegebied voor vogels. In ver band hiermee dient de rust vooral ge waarborgd te worden bij de Veer mansplaat, de Stampersplaat en de Slikken van Dijkwater. In deze gebie den is al een snelheidsbeperkcnde maatregel voor vaartuigen van kracht. Voorts schrijft dc werkgroep in haar rapport nog enkele recreatie ve beperkingen in verband met de na tuurwaarde van sommige waterrijke delen van de Grevelingen. Deze mededeling deed wethouder A. J. Padmos tijdens een openbare vergadering van de adviescommissie publieke werken in Westerschouwen. Hij liet tevens weten dat wellicht in september/oktober met die zandop- vulling zal worden gestart. Padmos achtte dit werk van groot belang, gezien het feit, dat - hoewel de laagwaterlijn zich nauwelijks ver plaatst - het Krabbegat zich toch steeds verder de polder in verplaatst. „De Boompjesput zou bij een hoog- waterpeil als in 1953 geheel verdwe nen zijn", aldus de wethouder. Secretaris J. W. de Jonge vulde één en ander nog aan met de mededeling, dat de gemeente Westerschouwen en het waterschap gezamenlijk ook actie ondernemen ten behoeve van verho ging van het Noorderstrand. De wethouder deelde verder mede, dat het college heeft besloten de slechte delen van het voetpad tussen de Jan van Renesseweg en het Water gat te vervangen door schelpverhar ding. Het speet Padmos, dat het gewenste voet/fietspad nog steeds niet is gerea liseerd. Hij moest in dit opzicht con stateren, dat één familie, die in feite maar over een bepaald gedeelte rech ten kan laten gelden, in staat is de aanpak van het hele traject tegen te houden. Hogezoom Directeur gemeentewerken de heer W. van Meerten liet weten, dat het werk aan de Hogezoom in Renesse deze week vrijwel gereed zal komen, evenals de rijbaan van de Korte Rekc cn een gedeelte van het trottoir. Op aandrang van de middenstand aldaar zal dc aanpak van dc rost van het trottoir pas na het seizoen plaatsvin don. Verder liet Van Meerten weten, #dat het woonwagenkamp in Renesse in het kader van de subsidie een totale face-lift heeft gekregen. Ook deelde hij mede, dat de strandpost inmid dels is' geplaatst, dat de bibliotheek gereed is en dat de asfaltering nabij de nieuwe stoplicht-installatie bij Duinoord omstreeks 1 juni gereed zal zijn en de verkeerslichten zullen functioneren. De ligging van het ze brapad aldaar zal tevens worden aan gepast aan de nieuwe situatie. Reclamevoering De heer G. J. W. van der Salm (PvdA) maakte van de rondvraag ge bruik door te wijzen op de, volgens hem, storende reclamevoering met borden op auto's, doordat die wagens de gehele dag lang een kostbare par keerplaats bezet houden. Hij ver zocht dit probleem eens ter sprake te brengen binnen de commissie midden- en kleinbedrijf, zodat het te ruggespeeld kan worden naar de be trokken ondernemers. De secretaris zag meer mogelijkhe den in het 'oproepen van sociale con trole' door middel van een duidelijke publicatie in het gemeenteblad. De heer J. van den Berge (RU) besloot het openbare gedeelte van de ze commissievergadering met een aai over de bol van de directeur gemeen tewerken voor de fraaie wijze, waar op de gemeente Westerschouwen er thans bij ligt. Ondanks weinig belangstellingtoch RENESSE - Dc commisic Zomeravondconcerten te Renesse is er ook dit jaar weer in geslaagd een gevarieerd programma van in totaal zes zomera vondconcerten samen te stellen. Overigens is 1986 als hel ware een proefjaar voor de commissie. Vorig jaar was over het geheel genomen de belangstelling zo gering, dat de vraag gerechtvaardigd is of er nog wel behoefte bestaat aan avonden als deze. Ondanks de teleurstellende belangstelling is eehtcr beslo ten het nog één jaar te proberen. De recks van zes concerten, die al- Ion op woensdagavond gehouden worden in dc Hervormde kerk tc Re nesse, wordt op 2 juli geopend met do Renesse Ouverture. Aan deze avond zal medewerking worden verleend door hot Hervormd Kerkkoor Renes se o.l.v. Janny Lcmsom-Daane. Luctor et Emorgo en leerlingen van dc o.b.s. 't Staopol'of, beiden o.l.v. Henk Blom en de toneelvereniging Op Drift o.l.v. An noma lie v. d. Wiol-.Jnnson Hot thema van doze avond is Wator. Schouw.se klanken Eon week later, op woensdag juli, zijn er Sehouwsc Klanken. Het pro gramma bestaat dan uit Zeeuwse liedjes gezongen door leden wn bel Hervormd Kerkkoor Renesse en de beer A. Ixydckkcrs. beter bekend als Arjoan. lioni Blom-Sohalevon wil en kele voordrachten laten horen in Schouws dialect. Ter afwisseling zul len Sehouwsc amateurs muziek ton gehore brengen. Als verrassing zul len do bczockoix aan deze avond wor den getrakteerd op een Zeeuwse bab belaar. De organist Bram Beekman zal op 16 juli onder het motto „Orgclklan- ken" een orgelconcert geven op het gerestaureerde Oberlinger orgel van de kerk. Musiconfclti is de titel van het programma op 30 juli. Hel be looft een soort instuif te worden waarhij ieder die muzikaal iels ten gehore wil brengen zieh mag presen teren, Geïnteresseerden hiervoor kunnen zich opgeven hij de heer J. II. Blom, Kromme Reke te Renesse. In elk geval zulten Karin Haak op viool, Kathy Kotoun op piano en Dik de Koning op gitaar aan deze avond hun medewerking verlenen. „Koor- klanken" zullen ten gehore worden gebracht door het jeugdkoor van do Zeeuwse Koorschool o.l.v. Evert Hcy- blok cn wel op 13 augustus. Koperklanken De reeks zal op 20 augustus worden afgesloten met Koperklanken. Deze avond zal worden verzorgd door de brassband Excelsior uit Kloetinge o.l.v. R. de Rooy, altijd nog een van de boste brassbands uit Nederland. Drie van de programma's zijn gratis toe gankelijk, voor de avonden met or gel. koor en koperklanken zal toe gang worden geheven. Alle program ma's beginnen om 20.00 uur. Vijftigste aansluiting op alarmeringssysteem ZIERIKZEE De Federatie Maat schappelijke Dienstverlening Noord- Zeeland gaat oen feestelijk tintje ge ven aan do vijftigste aansluiting op het ei landelijke alarmeringssysteem voor bejaarden en gehandicapten. Die aansluiting wordt tot stand go- bracht bij mevrouw Van der Werf Klaasse te Noordgouwe en zal vrij dag 30 mei worden verriehl door bur gemeester C. Slabbekoom van Brou wershaven. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee. telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur). 01119-1660 Redaklie (na 17.30 uur). 01110-6719. 01110-4669. 01110-5396 Fotograaf (na 17.30 uur). 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bi) vooruitbetaling) f 40.00; per jaar t 152.50; losse nummers 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% BT W Opzeggingen dienen een maand, voor hel einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentietarieven: 52 cent per mm; ..succesjes" (!/m 4 regels) f 6.40 Konfrakftarieven op aanvraag De advertentieprijzen zi|n exclusief 5°o BTW

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3