Geen meerderheid op RSG voor de VVD-CDA-regering Weer stijgende belangstelling voor werk streekarchivariaat Actie tegen snoeien onderwijs Groter risico gemeente bij Terugploegprogramma Verkeersdode Brouwersdam 3 fluJ DE ZIERIKZEESCHE COURANT Auto's opengebroken WflT Licht gewond bij aanrijding Zl ERl KZEESCH E NIEUWSBODE Subsidies Inrichting Invalidenbus Wielerronde Het WD-Statenlid G. W. Eyssens bepleit het Een werkgroep, die een programma van eisen Op zaterdag 24 mei wordt de BB-loop Bruinis- De derde editie van de wielerronde van Nieu- afschaffen van regels en subsidies, omdat gel- op moest stellen voor de inrichting van de deel- se-Bilthoven gehouden. De Bruse wethouder werkerk wordt dit jaar verreden op zaterdag 14 delijke overheidssteun op zich een eeuwig gebieden bij Bommenede, heeft deze taak vol- van sportzaken C. J. van Liere geeft het start- juni. Mirjam Theunisse is dit jaar rondemiss, kwaad is. (Pag. 2). bracht. (Pag. 3). schot om twee uur 's nachts. (Pag. 4). (Pag- 11). DONDERDAG 15 MEI 1986 142ste jaargang Nr. 23930 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In de scholen leert men te weinig van wat men in het leven nodig heeft, en te veel wat men in het leven niet nodig heeft. Wl. v. Fedorowicz Vtrig jaar 659 bezoekers ZIERIKZEE - De Algemene Bond van Onderwijzend Personeel, afdeling Schouwen-oost, heeft woensdag actie ge voerd tegen de kortingsmaatregelen van de huidige regering. ABOP-lid M. Broekema is niet ontevreden over het re sultaat van de informatie-actie, waarbij de organisatie zich ten doel stelde de ouders en gemeentebesturen te wijzen op de bezuinigingen binnen het basisonderwijs. Vechten tegen de maatregel was er niet bij, want het zogenaamde kor tingspercentage is al doorgevoerd. Voorkomen dient te worden volgens de ABOP, dat de overheid nog verder gaat met het snoeien op het basisonderwijspersoneel. ..Het.is natuurlijk moeilijk om na te gaan of een dergelijke actie haar vruchten heeft afgeworpen. Het tijdstip ervan zat eigenlijk tegen want echt veel ouders hebben we niet Icunhen berei- ken. De scholen daarentegen hebben spontaan gereageerd, zodat de ouders wellicht via een omweg op er de actie ho ren", aldus Broekema. De ABOP beperkte zich tot het uitdelen van pamfletten en het rondrijden met een geluidswa gen: Het actiepamflet was ondertekend door het personeel van 't Kofschip, Binnen de Veste en de Theo Thijssenschool. Ook de Vereniging voor Openbaar Onderwijs, afdeling Zierikzee, heeft de brief onderschreven. Het is juist het personeel van de openbare basisscholen, dat door de maatregel direct wordt getroffen. Dat geldt in minde re mate voor de leerkrachten van de bijzondere basisscholen. ZIERIKZEE - Het Streekarchivariaat Schouwen- Duiveland en Sint-Philipsland heeft zich in 1985 weder om kunnen verheugen in een stijgende belangstelling voor het archief. Vorig jaar raadpleegden 659 mensen de dienst en dat is in vergelijking met het jaar daarvoor een stijging met 136. Dat betekent automatisch een taakver zwaring voor het personeel en de intrede van de micro verfilming van het bestand wordt door het tweekoppige team dan ook als een welkome aanwinst gezien. Dat staat te lezen in het jaarverslag van de dienst over 1985, dat deze week ter sprake kwam tijdens haar bestuurs vergadering. In het verslag valt te lezen, dat met de toenemende belangstelling ook de begeleiding van de bezoekers een steeds tijdrovender en zwaarder wor dende taak is, dat een negatief effect heeft op het andere werk. In het bij zonder noemt de dienst de inventari satie van de archieven en verzamelin gen, die blijven liggen of in langza mer tempo dan wenselijk worden uit gewerkt. „Bij de steeds intensiever wordende taken en het gelijk blij vend aantal van twee personeelsle den wordt het steeds moeilijker de werkzaamheden naar behoren uit te voeren", schrijven streekarchivaris H. Uil en 'adjunct' G. C. Groenleer. Genoegen Wat de archiefbewaarplaatsen be treft maakt het personeel 'met genoe gen' melding van de komst van een bewaarplaats in Nieuwerkerk ais on derdeel van het vernieuwde gemeen tehuis van Duiveland. Voor het be heer van de archieven en verzamelin gen betekent de concentratie van de bestanden van Duiveland, Midden- schouwen en Brouwershaven, alswel Commissie publieke werken Westerschouwen WESTERSCHOUWEN - Het risico voor de gemeente bij de uitvoering van het zogenaamde Terugploegpro- gramma 1986 wordt aanmerkelijk groter dan voorheen. Dat bleek dinsdagavond uit de mededeling van wethou der A. J. Padmos tijdens een openbare vergadering van de adviescommissie publieke werken in Westerschou wen; voor de eerste maal in de nieuwe samenstelling. Door gebruik te maken van de te- rugploegmaatregel tracht een ge meente een aantal werkloze inwo ners de mogelijkheid te bieden gedurende een bepaalde tijd werk zaam te zijn bij een aannemer ten be hoeve van één of meer bouwprojec ten. Westerschouwen heeft in het kader van die terugploegmaatregel een tweejarig programma ingediend, dat een investering van 47.000,— per jaar zou vergen en waarvoor geput zou kunnen worden uit het fonds werkgelegenheid. Met de door het rijk aan deze terug ploegmaatregel gestelde voorwaar den, had de gemeente voorheen nau welijks meer iets te maken, maar werd de aannemer met die voorwaar den geconfronteerd. Daar is echter verandering in gekomen. Haalbaar Voorzitter Padmos lichtte toe, dat het financiële risico thans voor de ge meente zal zijn, als het niet lukt het voorgeschreven aantal werklozen aan te trekken. Voor het totaalplan van Westerschouwen zou dat neerkomen op 100.000,— per extra aan te trek ken werknemer. In het Terugploegprogramma van Westerschouwen wordt uitgegaan van aanstelling van vijf werklozen. Gezien een areaal van ongeveer twin tig werklozen in Westerschouwen, die voor dit werk in aanmerking zouden komen, achtte wethouder Padmos het - na overleg met de directeur van het Arbeidsbureau - haalbaar dat aantal van vijf bijeen te krijgen. Verder wees hij op de mogelijkheid het financiële risico voor de gemeen te te verkleinen door het totaalpro gramma in vier kleinere deelprojec ten uit te voeren. Bovendien gaf hij te kennen, dat burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenhecr bij het ministerie zal trachten het grote fi nanciële risico voor de gemeente ver minderd te krijgen. Van de commissie publieke werken wilde het college thans graag advies krijgen over de vraag of het huidig ri sico nu wel of niet aanvaard diende te worden. Verder gaan De heer J. van den Berge (RU) stel de vast, dat de gemeente deze weg nou eenmaal is ingeslagen en dat er derhalve ook op moet worden verder gegaan. De heer J. W. Geleijnse (CDA) acht te het risico voor de gemeente wel wat hoog, maar bracht desondanks ook een positief advies uit. PvdA-woordvoerder G. J. W. van der Salm meende, dat de gemeente geen enkele mogelijkheid ten behoe ve van werklozen voorbij mag laten gaan. Hij wees op het belang van dit vervolg pagina 3 De leerlingen brachten hun stem uit in een heus stemlokaal. Vier setels voor Centrum Partij De belangstelling vanuit het on derwijs voor het arehivariaat neemt duidelijk toe. Belangrijk onderdeel hiervan is het initiatief van de Ver eniging Stad en Lande op Schouwen- Duiveland, die onlangs een commis sie streekkunde in het leven riep. Via deze groep kunnen scholen intensie ver gebruikmaken van de aanwezige historische kennis. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's die van het Waterschap Schouwen- Duiveland een grote stap vooruit. Voor de archiefbewaarplaats in Sint-Philipsland worden momenteel plannen uitgewerkt voor een uitbrei ding en ook de bewaarplaats in Wes terschouwen is vol. Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat nog in dit jaar een verrijdbare stelling aange schaft wordt. RENESSE - Twee Auto's van één echtpaar werden op het parkeerter rein van camping Transparant open gebroken. A. W. de R. deed aangifte; van zijn auto werd een ruit ingesla gen en hij mist persoonlijke papieren waaronder zijn paspoort. De auto van zijn echtgenote werd eveneens open gebroken: hier moest het kofferdek sel het ontgelden, maar er wordt niets uit vermist. WORbT HET WEHR gaan geven zien zij niet. De leer krachten benadrukken, dat er geen leerlingen van achttien jaar of ouder (de stemgerechtigde leeftijd) hebben gekozen voor de CP. D'66 heeft ten opzichte van 1.982 een zetelverlies van 23 moeten incas seren en komt hiermee uit op 21 ze tels (een utopie nog voor de landelij ke score op 21 mei). Klein links heeft Vervolg pagina 5 Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Zonnig Rustig weer met de komende nacht weinig bewolking en morgen wordt het een zonnige dag. De westelijke wind 5 tot 6 neemt vanavond tot 3 a 4 Beaufort af. Morgen is de wind zwak en overwegend zuid tot zuidoost. Het is morgen ook warmer. Minimum temperatuur komende nacht 8 gra den. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 19 mei: Zaterdag: Zonnig Kans op neerslag: 20% Min .temp.: 9 graden Middagtemp.: 23 graden Windkracht: zuidoost 4 Zondag: Zonnig Kans op neerslag: 40%- Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: zuidwest 4 Maandag: Zonnig Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 23 graden Windkracht: zuidoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 16 mei Zon op 05.44, onder 21.18 Maan op 11.40, onder 03.18 Eerste Kwartier: 17 mei (03.00) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het gaat de goede kant op met het weer. Vannacht kan er nog een enkele bui vallen, voornamelijk in het noorden van het land. Morgen krijgen we perioden met zon en zal het vrijwel overal droog blijven. De minimumtemperatuur de komende nacht zal rond de 7 graden liggen. Morgenmiddag is het met 16 graden nog een tikkeltje aan do koele kant, maar in de zon zal het toch prettig toeven zijn. In het Pinksterwcckein- de is zonnig en warm weer tc ver wachten, waarbij de temperatuur in de middag zal oplopen tot waarden tussen 20 en 25 graden. Wel is er kans op een onweersbui in do nacht van za terdag op zondag, maar daarna keert het zomerse weer terug. ZIERIKZEE - Bromfictsbestuurder C. K. uit Brouwershaven werd dins dagmiddag licht gewond na een aan rijding met twee auto's. H. R. K. uit Duitsland reed over het Havenpark en achter hem de brommer. Tbr hoog te van de Corncliastichting sloeg K. linksaf en raakte daarbij de brom mer die op zijn beurt tegen de gepar keerde auto van E. J. uit Haamstede botste. ZIERIKZEE - Ondanks de enorme zege van de VVD hoeft deze liberale partij met haar coalitiepartner CDA niet te rekenen op een kamermeerderheid. Althans niet als het aan de leerlingen van de Rijksscholengemeen schap Professor Zeeman in Zierikzee ligt. Behaalde de VVD tijdens de donderdag gehouden verkiezingen 48 ze tels, de christen-democraten moesten genoegen nemen met een totaal van 20 afgevaardigden in de Tweede Ka mer. De PvdA heeft zeventien zetels gewonnen, maar blijft door de lage score in 1982 steken op 38 zetels. Het whs een ware verkiezingsdag het stemlokaal gin om een hokje rood op de RSG, waar 74.7 procent van de te maken. Omdat dit een totaal aan- leerlingen vanaf de derde klas naar tal leerlingen van 355 is, zakt de kies deler naar 2,21. Dat houdt in, dat voor een zetel slechts 2,21 kiezers no dig waren. Vanuit deze optiek mag het een geruststellende gedachte zijn, dat de Centrum Partij vier zetels be haalde. In werkelijkheid betekent dit namelijk, dat 'slechts' negen perso nen op deze uiterst rechtse groepe ring hebben gestemd. Geen zorgen De initiatiefnemers van de verkie zing op de RSG, de leraren D. van der Wekken. J. van Dijk. C. van der Steen en G. Timmermans, maken zirh dan- ook niet zo'n zorgen over de winst van de CP. Reden om alleen hiervoor meer anti-voorlichting op de school te SCHARENDIJKE - Op dc Brou wersdam bij Scharcndijkc op het grondgebied van Ouddorp, is woens dagmiddag dc 19-jarige Marinus van der Veer uit Herkingcn hij een ver keersongeluk om het leven gekomen. Volgens de politie is dc bestuurder na een stuurfout in de vangrail te recht gekomen waarna hij diverse malen met zijn auto over de kop sloeg. Het slachtoffer raakte in het voertuig bekneld en is zwaar gewond door de brandweer van Srharondijke uit zijn benarde positie bevrijd Per ambulance is hij vervolgens naar hot Zweeds Rode Kruisziekenhuis over gebracht waar hij korte tijd later aan zijn verwondingen overleed.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1