ZIERIKZEE 'n Dorp bewaart geheimen Daar ging Hendrik Hoogerheide Holty's Young Shop Slechtzienden verdringen vaak handicap ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 13 mei 1986 Nr. 23929 9 ZIERIKZEE - De Pottebakkersstraat richting Oude Haven, nu nog het domein van de wandelende plaatselijke bevol king. Nog steeds ademt Zierikzee rust uit, nu de grote toeristenstroom niet echt op gang is gekomen. Hoeveel duizen den zullen deze zomer de fraaie gevels, de vele muren komen bekijken. Soms gebeuren er merkwaardige dingen in het leven. Zo ook tijdens de jubileumuitvoering van Laus Deo in Bruinisse. Het koor werd soms bege leid door een elektronisch orgel dat op een kleine verhoging voor het koor was opgesteld. De organist van deze avond, Hendrik Hoogerheide, moest zo nu en dan een afdaling ma ken van het grote orgel naar het 'koororgeV teneinde het koor te kun nen begeleiden. Opeens gebeurt het. Ten aanschouwen van honderden kij kers zet je je op de orgelbank zonder te beseffen dat de bank gevaarlijk dicht bij de rand van de verhoging is opgesteld. Te dicht, want begeleid door het traditionele Hoewat vooral leden van het vrouwelijk ge slacht onder dergelijke omstandig heden ten gehore plegen te brengen dreigt de bank alsmede de organist te gaan kapseizen. Onwillekeurig moest ik denken aan mijn schooltijd. Vooral bij beginnende leraren, die nog geen vast lokaal hadden en dus van het ene naar het andere eind van het gebouw reisden, was het soms een goede gewoonte om vlak voor hun binnenkomst de tafel, die ook op een verhoging stond, op scherp te stellen. Haastig kwam dan zo'n jong ventje binnen, zette zijn tas op tafel en met een donderend geraas van vallende boeken, rinkelende kopjes, een ziedende leraar en een juichende menigte kwam de tafel met twee po ten op de begane grond te staan. Natuurlijk wil ik hiermee niet sug gereren dat de brave leden van Laus Deo iets ondeugends in gedachten hadden. Bovendien was er niets on veiligs aan de hand, want als de val zich had doorgezet zou Hendrik Hoo gerheide in de handen van de sopra nen zijn gevallen, hetgeen op zichzelf wellicht een boeiende gedachte is. Het lastige is dat je concentratie compleet weg is. Je bent vuurrood geworden terwijl voor je neus vijftig meisjes en jongens zitten die in hun hart natuurlijk hopen dat de hele avond door zulke leuke dingen ge beuren. Ga er maar eens aan staan. Als organist kun je in zo'n geval ook niets zeggen. De dominee die in Kootwijkerbroek door de preekstoel zakte zei prompt Kennelijk ben ik toch te zwaar voor deze gemeente' en opeens had hij alle luisteraars weer op zijn hand. Musici kunnen dit niet maken. Zij moeten zich snel herstel len, ook als je dirigeerstok een onbe mande ruimtevlucht door het orkest maakt, ook als je als dirigent in een enthousiaste beweging de metalen lessenaar raakt waardoor je op de lippen bijt van de pijn, het boek zich ter aarde werpt en de koorleden hik kend verder zingen. Probeer maar geconcentreerd te blijven. Maar niet alleen de dingen kunnen omvallen, gaan piepen of doorzakken, ook de mensen kunnen het je knap moeilijk maken. Wekenlang heb je met je koor gewerkt aan een prachtig zacht gedeelte waarde rillingen over je lijf lopen. En dan krijgt er iemand in de zaal juist op dat punt een hoestbui! Probeer maar geconcentreerd te blij ven. Je zingt met een koor in een be jaardencentrum, de mensen genie ten, maar één oude vrouw roept steeds: Wanneer houden ze nou eens op? Laat ze weggaan. Ik wil naar huis! Hendrik Hoogerheide heeft zich knaap hersteld. Gelukkig zag hij ook wel de humor van de situatie in, hoewel het een keer in de geschie denis wel erg vervelend afliep. De Franse componist Jean-Baptiste Lully was hofcomponist van de Zon nekoning Lodewijk de Veertiende. In die tijd was het de gewoonte dat de dirigent de maat aangaf door met een stok op de grond te tikken. Daar naast moet men ook weten dat men in die tijd in schitterende kostuums liep met nog opvallender kleuren dan de mode van dit jaar, maar de hygiënische omstandigheden waren iets minder. Met waste zich zeiden en om bepaalde geuren wat te verbloe men spoot men zich onder de par fum. Tijdens een snel deel van het or keststuk tikte Lully niet op de vloer, maar op zijn tenen. Het werd zijn dood. Hij stierf in het muzikale har nas ten gevolge van een infectie. Dit verhaal over Lully is bekender dan zijn muziek, maar wie het heeft ge hoord vergeet het nooit meer evenals zijn naam die vooral door de jeugd snel onthouden wordt. Waarom weet ik eigenlijk niet. Vaii Versailles te rug naar Éru. De moraal van dit ver haal? Wees zuinig op uw muzikanten. Er was een tijd dat een moord op een muzikant werd bestraft met vijftig stokslagen...op je schaduw.Ze telden niet mee. Gelukkig werkt Hendrik Hoogerheide in Bru. Daar is het an ders. MARZAS Advertentie IiWEAH een begrip voor jonge mode! Dam 15 - Zierikzee AMSTERDAM - De gemeente Am sterdam zoekt - met de opening van het nieuwe stadhuis/muziektheater in het vooruitzicht - driftig naar nieu we bestemmingen voor de nu nog in de hele stad verspreide secretarie afdelingen. Die operatie lijkt best te slagen, zelfs voor het eigenlijke stad huis van dit moment, het Princenhof, is in de sociale dienst een nieuwe ge bruiker gevonden. UTRECHT - ,,Het aantal mensen dat nog jarenlang in de war is door verkeersongevallen en de ernst daar van worden sterk onderschat. Dat is geen nieuwe ziekte, het is een ver schijnsel van verwaarlozing". Prof. dr. J. Winnubst, hoogleraar klinische psychologie aan de rijksuniversiteit in Utrecht, zei dit zaterdag op de ma nifestatie ,,Mens en samenleving" van de jubilerende RUU. LUNT1 "EN - Veel slechtzienden (mensen die ondanks gebruik van een bril niet meer normaal kunnen zien) verdringen hun handicap. In plaats van deskundig advies in te winnen over hulpmiddelen, geven ze er de voorkeur aan net zolang voort te tobben totdat ze echt niet meer goed functioneren. Deze verdringing heeft zeker te maken met het feit dat slechtziend heid voor mensen met een normaal gezichtsvermogen nogal ongrijpbaar Voorlichtingsacties op de televisie moeten dan ook een hoge prioriteit krijgen, zo betoogde de vice- voorzitter van de Nederlandse Ver eniging van Blinden en Slechtzien den (NVBS), drs. Th. Walraven, in Lunteren tijdens de opening van een meerdaagse internationale conferen tie over slechtziendheid. Volgens Wal raven kunnen voorlichtingsacties tot meer begrip van slechtziendheid lei den. In Nederland lijden zo'n 100.000 mensen aan slechtziendheid. ..Zij zien nog zoveel dat zij hun leven niet volledig hoeven in te richten als een blinde, maar te weinig om zonder speciale hulpmiddelen te kunnen functioneren", aldus Walraven. Voor slechtzienden zijn speciale loepen en kijkers verkrijgbaar. Een voorlopig hoogtepunt is de tv-loep, die gedrukte tekst via een camera zichtbaar maakt op een beeldscherm, desgewenst in vuistgrote letters. Daarnaast is het van belang dat de slechtziende zo min mogelijk storen de elementen in zijn woon- en wer komgeving tegen komt: door een goed uitgebalanceerde verlichting, lichtwering en kleurstelling is het mogelijk een verminderd gezichts vermogen maximaal te benutten. De overheid moet er volgens Walraven op toezien dat de inrichting van openba re gebouwen zoveel mogelijk aan de ze eisen voldoen. Woensdag 14 mei Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.30 uur De film van Ome Willem, kinderprogramma 15.00 uur Super-oma, Engelse kinder serie. 15.25 uur Het speelterrein, Engelse jeugdfilm die zich afspeelt in Schot land. 15.50 uur Johnny bezoekt Japan, jeugdfilm. Johnny is pas vijf, maar hij gaat toch een grote reis maken: helmaal naar Japan. 16.15 uur Mr. Belvedere, Amerikaan se comedyserie. Afl. De prijs. 16.40 uur Een wereld vol paarden, do cumentaireserie. Afl. Ontmoeting aan de top. Voordat Lippizaners aan een uitvoering van de Spaanse Rij school mee mogen doen gaan er hon derden uren training aan vooraf. 17.05 uur Clipparade. Presentatie: Adeline van Lier. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur De Smurfen, tekenfilm. Afl. Verkleumd en versmurft. 18.00 uur Een jaar bij de buizerd, do cumentaire. 18.25 uur Engels in het basisonder wijs. Les 8. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur Snorkels, tekenfilmserie. 19.23 uur Kreatieve vakantie, verslag van een week schilderen/beeldhou wen in Zuid-Frankrijk en muziek/to neel in Nederland. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Het masker van Katinka, Nederlands Astma Fonds. 20.30 uur Sonja op woensdag, gespreksprogramma met Sonja Ba rend. 21.35 uur De Stemming. Maurice de Hond presenteert de laatste politieke opiniecijfers. 21.40 uur Lubbers-Den Uyl, recht streeks verkiezingsdebat tussen de lijststrekker vari het CDA Ruud Lub bers en de lijsttrekker van de PvdA Joop den Uyl. Discussieleiding: Mar- jolijn Uitzinger. 22.25 uur De Speurder, Duitse poli tieserie. Afl.: Koning zonder land. Er is een aanslag gepleegd op een hoer tje. Werner Rothmann, haar pooier, wordt flink aan de tand gevoeld. Maar Faber denkt dat er meer achter zit. 23.20 uur Journaal 23.25 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 09.00 uur Leve de Lente, 4 09.30 uur Engels in Basisonderwijs, groep 7, 10. 10.00 uur Het Nederlandse Land schap 1. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.31 uur Achterwerk in de kast, kin deren zeggen waar het op staat. 15.46 uur Kijk me aan, kinderfilm. 16.11 uur Van hier tot Tokyo, portret van een kind uit een ver land. Van daag: Kaali uit Groenland. 16.27 uur Spuiten maar, kinderfilmp je. 16.48 uur Laurel Hardy, een film van de dikke en de dunne uit 1934. Afl.: Going bye bye. 17.08 uur De grote dikke beer vertelt, tekenfilm. 1 Vandaag: De slakken- trein. 17.22 uur Pol, de avonturen van het beertje. Afl. De Niesbui. 18.10 uur Staatsloterij. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Van gewest tot gewest, re gionaal magazine. 20.00 uur Nederland C, vandaag de relatie tussen politiek en kunst. 20.50 uur Viktoria in het Westen, do cumentaire over de naar het westen gevluchte violiste Viktoria Mullova, met aansluitend een vioolconcert van Tsjaikovsky. 22.20 uur Zendtijd Politieke Partij en: Uitzending van de VVD. 22.35 uur Journaal. 22.50 uur Den Haag vandaag 23.05 uur Studio Sport 23.35 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. 18.05 uur Plons, kinderprogramma 18.10 uur Zeppelin, informatief kin dermagazine. Presentatie: Felix. 18.35 uur Keromar, jeugdserie. 19.00 uur Gezondheid, magazine met informatie over onze gezondheid. 1. Schimmels. 2. Actueel: grootscheepse mondhygiëne-actie van de Limburgse tandartsen. 3. Gezondheidstips voor de vakantiereis. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Namen noemen, spelpro- gramma. Presentatie: Kurt van Eeg- hem. 20.55 uur Kijk uit! Verkeerstips. Van daag: Veilig motorrijden, het kan. 21.00 uur Wie schrijft die blijft, boe- kenmagazine. Met een portret van de Mexicaanse schrijver Octivio Paz. 21.40 uur Uitzending door derden: Programma van de Katholieke Om roep. 22.30 uur Journaal. Aansl. Coda: Nauwelijks, bijna een begrip van Hu- gues C. Pernath uit Mijn gegeven woord. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische tv-serie. 19.25 uur Uit je doppen, informatieve serie. Vandaag: Economist?! Beslist. De kranten staan vol met adverten ties voor managers, bedrijfsdirecteu ren, inkopers enz. De economische opleidingen worden dan ook druk be zocht. 19.42 uur Mededelingen en pro gramma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Videomatch, spelprogram- ma met Marleen Gordts. 20.20 uur Veiligheidsgrens, Ameri kaanse speelfilm uit 1964. Met: Hen ry Fonda, Walter Maathau, Fritz Wea ver, e.a. Regie: Sidney Lumet. Een technisch mankement op de basis van het Strategic Air Command, heeft tragische gevolgen. Er stijgt een eska der op om atoombommen op Moskou te droppen. Donderdag 15 mei Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur Vrouw zijn, praatprogram ma. Afl. Ouders en conflict. 16.10 uur Daktari, serie. Afl.: Ge wond in het ourwoud. Daktari raakt gewond als zijn jeep over de kop slaat. Paula moet zorgen dat hij zo snel mogelijk medicijnen inneemt te gen een infectie. 17.00 uur D'r kan nog meer bij, kin derprogramma 17.30 uur Journaal 17.35 uur Tijdsein-Buitenland, actua liteitenprogramma. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur Familie Robinson, teken filmserie. Afl.: Samen sterk. 19.25 üur Ronduit-magazine, jonge renprogramma. Vanavond: Een re portage van de Dabar-zomeractivi- teiten in Woudenberg. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Uitzending van de Politie ke Partijen: P.P.R. 20.38 uur De open cirkel. Om de lieve vrede, programma met als thema: Het leren omgaan met conflicten. 21.30 uur Vrije gevangenen, Evange lische christenen in Nicaragua krij gen het steeds moeilijker. Een ge sprek met Jimmy Hassan, die net weer op vrije voeten is. 21.40 uur Nederlandse orgelpracht, Jos van der Kooy speelt op het grote orgel in de Oude Kerk te Delft varia ties op het lied: Merck toch hoe sterek. 22.00 uur Tijdsein-special, met lijst trekkers van CDA, SGP, RPF en GPV. 23.35 uur Journaal 23.40 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 10.00 uur Leve de lente, 4 11.30 uur Hier en nu voor de scholen, 13 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.20 uur Paspoort voor Turken 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal 19.12 uur De muppets zijn jarig, over zicht van 30 jaar Muppets. Met frag menten uit optredens van o.a. Syl vester Stallone, Diana Ross en Elton John. 20.05 uur 1-2-3 Lottoshow, spelpro- gramma met Ted de Braak en Mariët- te Bruggeman. Thema: Molens. 21.55 uur Het wielrennen en het Gro te Geld. Hoe de wielersport zich ont wikkelde. Interviews met coureurs en beelden uit de klassiekers. 22.20 uur Politieke Partijen: Uitzen ding van het CDA 22.35 uur Journaal 22.50 uur Den Haag vandaag 23.05 uur Gezondheidszorg, program ma voor Chinezen 23.35 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 14.30 en 17.00 uur Schooltelevisie. 17.55 uur Journaal 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. 18.05 uur Plons, kinderprogramma, (herh.). 18.10 uur De Snorkels, tekenfilm. 18.35 uur Rondomons. Een kijk op de harde realiteit van de natuur: Valken in de Elzas, de knobbelzwaan op de Aland-eilanden tussen Zweden en Finland en het vliegend hert, een heel bijzondere kever. 19.00 uur Kwizien, tips voor koken en lekker eten. Vandaag: Soufflé glacé en mérinque. 19.20 uur Uitzending door derden: Programma van Televisie en Onder neming. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Kunstzaken. 20.20 uur Hoger-Lager, spelprogram- ma gepresenteerd door Walter Capi- au. 20.55 uur Panorama 21.45 uur Dallas, Amerikaanse serie. Met Barbara Del Geddes, Linda Gray, Larry Hagman e.a. 22.30 uur Journaal. Aansl Coda: Alle gro molto van Mozart uitgevoerd door het Ensemble J. C. Denner o.l.v. Freddy Arteel. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. 19.25 uur Oshin, Japanse serie. 19.38 uur Juke Box 19.42 uur Mededelingen en program- ma-overzicht. 19.45 uur Journaal 20.10 uur Videomatch, videospelletje met Marleen Gordts. 20.20 uur De lustige weduwe, operet te in drie akten van Léhar naar een li bretto van Viktor Lear en Leo Stein vanuit het Koninklijk Circus in Brus sel. Met: Bodo Schwanbeck, Celina Lindsey, Kurt Schreibmayer e.a. Mu zikale'leiding: Christoph van Dohna- nyi. M.m.v. het koor van de Nationale Opera en het Cleveland Orchestra. ROTTERDAM - Chris Lindemans, alias King Kong, verblijft volgens zijn in Rotterdam woonachtige broer mogelijk in Brazilië. Volgens H. Lin demans heeft de dubbelspion uit de tweede wereldoorlog in 1984 nog zijn verjaardag gevierd op een plantage in Minas Gerais in Brazilië. Volgens de officiële lezing is King Kong door zelfmoord om het leven is gekomen UTRECHT - Terwijl de centrale werknemersorganisatie in de klein- metaal, de FWM dwarsligt over in voering van een 36-urige werkweek hebben inmiddels volgens de In dustriebond FNV 23 bedrijven in de ze bedrijfstak op eigen houtje en me rendeels in het geniep met de bonden afsprekane gemaakt over invoering van een 36-urige werkweek. DEN HAAG - De zogenoemde „groene schijf", het kartonnetje dat grensafhandleing bij de onderlinge grenzen van de Benelux, West- Duitsland en Frankrijk zou moeten versoepelen, heeft zich vooralsnog slecht van zijn taak gekweten. Reizi gers die verwachtten met het kaartje snel de grenzen over te wippen, kwa men bedrogen uit. 31 „Onmogelijk, Jantien," zei hij. „Moeder kan 's nachts niet alleen zijn. Dat is levensgevaarlijk. Zullen we morgen beginnen onze kamers op te knappen. Behangen en schilderen en zo." Ze had er geen zin in. Ze zou er nooit echt zin in krijgen, maar ze dacht er niet over er meteen aan te be ginnen. Evert was nog lang niet beter. Het kon nog wachten. „Ik kan voorlopig niet," zei ze. „Moeder heeft gezegd, dat ik met de bedrijfsleider de boeken moet door nemen." „Dan begin ik vast alleen." „Zou je niet liever aan je studie denken, Egbert," drong ze zachtjes aan. „Je zei, dat je nog zoveel werk stukken moest maken." „Mijn hoofd staat nu niet naar stu deren," antwoordde hij kort. „Ik wil eerst het huis in orde hebben, zodat we zo gauw mogelijk kunnen trou wen. Dat moet je toch begrijpen." Jantien begreep er niets van, maar dat zei ze niet. Dat ze de boeken moest doornemen was geen uitvlucht. Er was achter stand in de facturering. Haar vader had altijd streng de hand aan de boekhouding gehouden, maar tijdens zijn ziekte was er veel blijven zitten, dat nog niet ingehaald was. Theo had zich al een poosje in de papieren rompslomp begraven, toen hij Jantien vroeg: „Ben jij goed in uit soort dingen?" „Nee," zei ze, „ik zie er eerlijk ge zegd geen gat in. Het lijkt wel of het allemaal door elkaar ligt." „Ik denk er net zo over. Weet je wat we doen? We stellen je moeder voor er een paar dagen een vakman op te zet ten. Het kost een paar centen, maar het werpt meteén vruchten af. Als ik het goed bekijk, hebben we een schat ontdekt. Als iemand snel de rekenin gen schrijft en we houden in de gaten dat ze vlot betaald worden," dan is dat het eerste verdiend. Ik moet mijn tijd anders gebruiken. Er moet werk bij komen. We moeten nieuwe opdrach ten hebben. Bavo komt bij ons terug; dat is tenminste iets, maar ik moet er meer hebben. Ik moet ook de werken langs, ik moet de jongens achter hun broek zitten, ze moeten me zién. Dat stimuleert. Er zijn goeie knapen bij, maar ze moeten enthousiast gemaakt worden. De fut is eruit." „Moeder zal wel akkoord gaan met je voorstel," dacht Jantien. „Ik heb zin me helemaal op dit be drijf te gooien," vertrouwde hij haar toe. Hij schoof de papieren van zich af en wreef in zijn handen. „Er is wat achterstand in veel din gen. maar het is in wezen een goed be drijf. Dat merk je aan de manier waarop de mensen over je ouders pra ten. Het is een vertrouwde zaak. Dat is belangrijk, als je probeert nieuwe klanten aan te trekken. Ze hoeven maar even te informeren en ze weten met wie ze te doen krijgen." door NEL VAN DER ZEE „Gelukkig, dat dat nog zo is," zei Jantien. „Je bent misschien net op tijd gekomen. Ik heb met moeder al tijd de winkel gehad, sinds ik van school ben. Omdat ik vertrouwd ben met de klanten, hoor ik nogal eens wat. Er schijnen bijvoorbeeld veel karweitjes buiten werktijd te worden opgeknapt. En dat is natuurlijk ook fout." Theo dacht even na. „Ik ben nog niet helemaal in gespeeld," zei hij toen, „maar wat jij daar zegt zou best eens heel waar kunnen zijn. Ik heb namelijk de in druk, dat er veel materiaal mee naar huis wordt genomen. In een kleine zaak kun je dat oogluikend toelaten, zoiets als: wie appelen vaart, wie ap pelen eet. Maar jullie bedrijf is daar al te groot voor. Bedankt voor de tip. Ik houd me aanbevolen voor meer." „Evert weet wel, dat er gestolen wordt," zei ze, „maar hij was bang voor heibel en daarom hield hij zijn mond. Als ze weglopen kan ik hele maal niets meer beginnen, zei hij. Evert kan veel meer dan hij zelf denkt. Vader had vroeger alle touw tjes in handen. Tijdens zijn ziekte moest hij ze loslaten en toen vader er niet meer was zat de boel in de knoop. Evert moest maar zien dat hij zich redde. Hij heeft wel steun aan moe der, maar haar is het ook uit de hand gelopen. Tben vader ziek werd, had den ze direct iemand als jij moeten nemen." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 9