'Avontuur' werd winnaar van Oosterschelde Race Elfde North Sea Jazz Festival 11, 12 en 13 juli 55055 Geslaagde technische proefvaart Boeren hebben weinig bezwaren tegen Dammenweg Astma, je zult 't maar hebben... Astma Fonds Giro Een jaar cel voor koppelbaas „Hoge nood" 6 Seizoenstart zeilvloot De Zeeuwse Stromen ZIERIKZEE - De Oosterschelde Race, een wedstrijd voor historische zeilende bedrijfsvaartuigen, die zater dag voor de tweede maal werd gehouden, betekent niet alleen de symbolische seizoenstart voor zeilvloot De Zeeuwse Stromen, maar staat ook borg voor een week end nostalgische tafereeltjes in de Zierikzeese haven. Met het uitvaren en weer binnenkomen van die oude bruine vloot herleeft immers een stukje historie, 'dat - naar men hopen mag - nog lang behouden zal blijven. Burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer wees nogeens op het unieke karakter van de gemeentelij ke bereidheid om de boeren te helpen bij het zoeken naar compensatie- gronden. Vervolg van pagina 1 gen worden, ver gezakt zijn, blijven er toch enkele angels. Zo is de geplan de tunnel bij de Meeldijk volgens en kele boeren met een hoogte van 3,75 meter te laag, al stemt het Land bouwschap met de hoogte in. Ook be tekent de komst van de Dammenweg voor enkele agrariërs nog een flink eind omrijden, omdat de geplande rijksweg geen oversteekmogelijkhe- den voor tractoren toelaat. Eén van de bezwaarde boeren, die hierdoor zeer grote hinder dreigt te gaan ondervinden, stelde de voorzit ter voor om zijn bedrijf te verplaat sen. Niemantsverdriet die tijdens de hoorzitting vanzelfsprekend geen toezegging kon doen, zei het idee ze ker mee te willen nemen. Ook de pro blemen voor de Cebeco-vestiging in voornoemd gebied worden in de stu die opgenomen, al heeft dit bedrijf de mogelijkheid om haar cliënten via de Steursweg te laten komen. H. J. Hanse, die als rentmeester voor een tweetal woningen aan de Scholderlaan en enkele percelen ten zuiden van de Kraayesteinweg sprak, probeerde ook oor te vinden bij de commissie. Hanse had het over de te ontstane geluidsoverlast en de over- steekproblemen, die nu al te groot zijn in zijn ogen. Concrete oplossin gen werden hem vooralsnog hem niet geboden. Hanse vroeg de commissie om een technische oplossing voor de geluidsoverlast; een vraag, die 'mee gaat' in het overleg. Niets Onder de bezwaarde boeren bevon den zich toch ook enkelen, die on danks de toegezegde steun van de ge meente niets voelden voor de weg. ,,Er wordt een weg aangelegd en de boeren zoeken maar uit hoe ze het oplossen" en ,,er komt geen concrete toezegging voor compensatiegron- den, terwijl dat wel gebeurt voor de aanleg van het golfterrein", waren en kele kritische geluiden. Milieu Thijs Kramer van de Zeeuwse Mi lieu Federatie (ZMF) was vanuit Goes ook naar Burgh-Haamstede gekomen om de bezwaren van zijn organisatie toe te lichten. Er kleven volgens hem teveel bezwaren aan de aanleg van de weg en daarom ziet de ZMF meer heil in aanpassing van de Kraayestein weg. ,,Als blijkt, dat per dag meer dan 14000 motorvoertuigen over deze weg rijden, dan zou gedacht kunnen worden aan verbreding van de weg', aldus Kramer, die de komst van de Dammenweg sowieso wilde uitslui ten. VVD-er H. J. van Zuijlen vond deze stellingname duidelijk te ver gaan. ,,U stelt de natuur en de vogeltjes te veel boven de mens. Denkt u ook aan de overlast, dat de bevolking onder vindt, wanneer de weg er niet komt. Ik zie niet, waarom u bezwaren heeft tegen het opstarten van procedures, wanneer dan nog altijd gewacht kan worden met de aanleg van de weg", reageerde Van Zuijlen op Kramer's betoog. De ZMF-medewerker zei met zijn verhaal ook de belangen van de be volking in het oog te houden. ,,De Raad van State is tegenwoordig steeds sneller met het behandelen van dergelijke procedures. U denkt aan een wachtperiode van vier tot vijf jaar, maar de ZMF heeft al erva ring met twee jaar". Hiermee wilde Kramer aangeven, dat ook de voorbe reidende procedures best kunnen wachten. Ook zei hij nog te moeten zien, dat de toename van het verkeer zo drastisch zal zijn als momenteel binnen de gemeente gedacht wordt. Besloten De commissie ging na de hoorzitting in beslotenheid verder, waarmee de discussie van de commissie binnen het gemeentehuis blijft. Vanzelfspre kend komt de herziening wel in de ge meenteraadsvergadering op tafel, al zal dat volgens de burgemeester niet meer gebeuren in de vergadering van deze maand. NIEUWEGEIN - Opnieuw staan er in de zuivelindustrie (18.000 werkne mers; stakingen voor de deur. De Voe dingsbond FNV stuurt deze week nog een ultimatum aan de werkgevers de deur uit en als de ondernemers daar nbiet op reageren starten volgende week dinsdag (20 mei) opnieuw sta kingen in de zuivel. Winnaar van de Oosterschelde Race werd dit keer de 'Avontuur' een klipper van kapitein Jan van Aart rijk; op de tweede plaats gevolgd door zijn broer Arno van Aartrijk met de twee mastklippcr 'De Water man'. Op de derde plaats in deze hardzeil wedstrijd voor oude zeilschepen ein digde 'Do Jobke' een Hagenaar van Albert Kossen uit Sas van Gent en te vens één van de schepen van genoem de zeilvloot. De winnaar van vorig jaar, te weten 'De Walvisch' van Karl Voorbach uit Wolfaartsdijk bereikte nu de vierde plaats en diende de wis seltrofee derhalve over te dragen aan 'De Avontuur'. .Pech Lange tijd lag de 'Jobke' aan de lei ding en zag het er naar uit, dat schip per Kossen met de hoogste eer zou gaan strijken, maar de Hagenaar werd geplaagd door pech en moest de eerste positie prijsgeven toen zijn klaverboom brak. Van de zijde van het publiek bleek veel belangstelling te bestaan voor de Oosterschelde Race. Na de palaver in café 'De Gekroonde Suikerbiet' za terdagochtend, scheepten zich onge veer 35 passagiers in om de hardzeil wedstrijd aan boord van één der oude zeilschepen mee te maken. Vele overi ge belangstellenden volgden het fraaie schouwspel, dat de bruine vloot bood vanaf de dijk Kattendijke-Wemeldinge. De prijsuitreiking werd zaterdag avond in 'De Gekroonde Suikerbiet' verricht door verslaggever de heer J. Schout. Hij bood schipper Jan van Aartrijk de wisseltrofee (een fraaie malafdruk van een klipper) aan en de eerste prijs, te weten: de toezeg ging, dat het winnende schip - de 'Avontuur' dus - in miniatuur in een fles gebouwd zal worden. De tweede prijs betrof een fraai glasreliëf met scheepsmotief, dat door schipper Arno van Aartrijk iri ontvangst werd genomen. Verder ont: vingen alle tien deelnemers een her-:. inneringsplaatje. Ten behoeve van de organisatie van de Oosterschelde Race, die een jaar lijkse hardzeilwedstrijd dient te wor den, werd de Zeeuwse Hardzeilcom missie in het leven geroepen. De wedstrijd staat open voor alle oude zeilende bedrijfsvaartuigen en zal elk jaar op de zaterdag na Hemel vaartsdag worden gehouden. De sche pen van zeilvloot 'De Zeeuwse Stro men nemen er uiteraard aan deel, indien ze niet reeds vooé andere toch ten zijn verhuurd. Boekingskantoor Het boekingskantoor van de zeil vloot, sinds vijf jaar in Zierikzee ge vestigd en sinds twee jaar in handen van horeca-onderneemster Ria Geluk wordt sinds begin van dit jaar in sa menwerking, met schipper John van Dalsen geleid. Voor Ria Geluk was dat,samengaan een praktische keuze. Ze moest ervaren, dat ze - ten gevolge van intensieve andere bezigheden - vooral het promotionele deel van de bedrijfsvoering niet kon verrichten, zoals ze zelf zou wjllen. Voor Ria een redèn de bakens te verzetten. John van Dalsen is nu derhalve nauw betrokken bij het reilen en zei len van het boekingskantoor, 'dat sinds enige tijd in de ruimte boven 'De Gekroonde Suikerbiet' is geves tigd en ten behoeve van haar horeca bedrijf ging Ria Geluk een vennoot schap aan met Janny van Mourik uit Zierikzee. Als prettige bijkomstigheid van de samenwerking met John van Dalsen noemt Ria het feit, dat nu ook zijn twee schepen 'De Pagesand' en de 'Betsy' Zierikzee als thuishaven heb ben gekozen, zodat vrij wel. ten allen tijde ook iets tastbaars van zeilvloot De Zeeuwse Stromen indeZierikzee- se haven is te aans.ch(ouwen. De ande re deelnemende schepen hebben im mers hun thuishaven in andere pla'at- sen_in Zuid-West-Nederland. Programma Doordat Ria ïbimddfels wat meer :tij<3 beschikbaarkréegvvoor het pro- moten van het zeiljbfogramma van De Zeeuwse Stromenvloot en voor het overleg met de schippers, wera het mogelijk een aanzienlijke uitbrei ding van het programma door te voe ren. Naast de verhuur, die in voorgaan de jaren ook reeds plaatsvond, be schikt de vloot nu ook over twee zee varende schepen, waarmee het mogelijk is tochten naar Portugal, Engeland of de Azoren (De Specerij en Race) te maken. Verder bestaat de mogelijkheid twee kleinere boten zonder schipper te huren, evenals een motorklipper, die prima geschikt is om er duiktochten mee te maken. Verder beschikt de vloot over twee in Hellevoetsluis gestationeerde schepen, te weten een Lemsteraak en een Klipper met een ietwat luxueu zere uitvoering dan men in eerste in stantie op een zeilend bcdrijfsvaar- tuig zou verwachten. Dat wil" niet zeggen, dat er een soort 'cruisetocht' mee wordt gemaakt, maar enige aan dacht aan comfort is toch wel be steed. Ria Geluk erkent, dat daarmee dui delijk wordt ingespeeld op de wens van de consument, die echt nog wel in de ban van die historische zeilsche pen raakt, maar die toch niet voort durend in de oude rommel wil zitten. De klant is immers koning, ten minste....tot op zekere hoogte, want de grondgedachte onder dit boe kingskantoor blijft toch dat het geldt voor oude zeilende bedrijfsvaartui gen. Arrangement Een andere behoefte bij het publiek waar op wordt ingespeeld, betreft de vraag naar complete arrangementen. Zo zijn er mogelijkheden tot combi vakanties van enkele dagen op één van de schepen van de vloot afgewis seld met twee of meerdere dagen les bij zeilschool 'De Viking' in Wol- phaartsdijk. Ook zijn er arrangemen ten in combinatie met de huur van een bungalow op Aquadelta moge lijk. Ria en John zijn van plan zich in hun promotiecampagne vooral ook te gaan richten op de Belgische markt, waar veel belangstelling voor dit soort actieve en avontuurlijke va kanties blijkt te bestaan. Zij namen als zeilvloot de Zeeuwse Stromen inmiddels deel aan mani festaties als HIS WA, VISMA en Expo-Goes. Enkele schepen van de vloot zullen in de Zierikzeese haven liggen tijdens de reünie van het Stamboek voor Ronde- en Platbodemjachten in het weekend van 27 tot en met 29 juni. Aan boord van die schepen zullen be langstellenden dan op de Ooster schelde het admiraalzeilen op zater dag en de hardzeilwedstrijden op zondag kunnen volgen. BRUIN1SSE - Op de Oosterschelde vond de geslaagde technische proefvaart plaats van de mosselkottcr YE 156die Maaskant machinefabriek Bruinisse bouwde in opdracht'van Hollestelle Schepen BV uit Yerseke. Dankzij enkele re volutionaire technieken bedraagt de diepgang van de kotter slechts 65 centimeter bij ledig schip en 1 meter bij gela den toestand. Dat is uiteraard belangijk bij het vissen op ondiep water. Naast een speciaal ontwerp voor het casco, waren er ook specifieke aanpassingen om het gewicht van de kotter te drukkenDe stuurhut werd van aluminium gemaakt cn alle lens- en spuitleidingen zijn van kunststof gemaakt. Maaskant bouwde in de machinekamer twee Cummins diesels van elk 250 pk waarachter een Masson keerkoppeling van 1:2, die twee kleine 5-bladschroeven aandrijven. De kotter behaalde fljBéns de proefvaart een snelheid van 10 mijl, ruim 18 km per uur. De kotter meet 28 fri lang èh 8 m breed. Met SalJPiRdêitutirhut beweegbare kleppen kan de lading op waterkracht gelost worden. Installatiebedrijf L. Huibers verzorgde de electrische installatie. Het 'schip zal voornamelijk worden ingezet voor het opvissen van de mosselen vanaf ae voorraadpercelen bij Yerseke. Mo menteel is ze al ingezet bij het zaadvissen. De overdracht vindt binnenkort plaats De bruine'vloot zorgde voor vertrek en na terugkeer van de Oosterschelde Race weer voor fraaie tafereeltjes in de haven van Zierikzee. Ray Charles, Billy Eckstine, Dakota Staton DEN HAAG - Het elfde North Sea Jazz festival, dat op 11, 12 en 13 juli in het Haagse Congresgebouw wordt ge houden, zal levendiger, veelzijdiger en aantrekkelijker zijn dan ooit. Dat zei mede-organisator Huub van Dijk maandag in Den Haag bij de presentatie van het pro gramma, waaraan bijna honderd artiesten gaan deelne men. Onder hen zijn: Lionel Mampton, Ray Charles, Mi- les Davis, Billy Eckstine, Chico Freeman, Al Jarreau, Hank Jones, Stanley Jordan, George Masso, George Shearing, Wallstreet Crash en de oudgedienden George Wallington en Dakota Staton. Drie artiesten krijgen de zoge noemde Bird-prijs (vernoemd naar altist Charlie 'Bird' Parker), een on derscheiding die vorig jaar door het festival-bestuur werd ingesteld: Rein de Graaf, Martial Solal en David Murray. Afgezegd hebben: Manhat tan Transfer, Wynton Marsalis en Al- bert King. Omdat er veel Amerika nen in het Congresgebouw zullen zijn, heeft de Haagse politie uitge breide veiligheidsmaatregelen voor 11, 12 en 13 juli getroffen, aldus de or ganisatie. Sinds 1985 heet het Haagse jazz- evenement officieel 'JVC North Sea Jazz Festival'. JVC, een electronica- producent, sponsort het gebeuren. Bank 70.70.70.120 Astmakollekte 12-18 mei ALMELO - De fraudekamer van de rechtbank in Almelo heeft dinsdag de 44-jarige J. K. uit Almelo wegens koppelbazerij veroordeeld tot een jaar onvoorwaardelijke gevangenis straf. De eis luidde twee jaar gevan genisstraf. Bij het opleggen van de straf hield de rechtbank er rekening mee dat de strafbare feiten tussen de drie en vijf jaar geleden zijn ge pleegd. De man heeft met behulp van 300 zwartwerkers, onder wie 36 stratcma- kers en 57 ijzcrvlechters, werken uit gevoerd in Nederland en West- Duitsland. Hierbij maakte hij ge bruik van twee door hem opgerichte bv's in Nederland en West-Duitsland. K. heeft aan zijn activiteiten tussen 1981 en 1983 700.000 gulden netto overgehouden. De stratemakers en ij- zervlechters moeten zich nog wegens steunfraude verantwoorden voor de politierechter. Zij hebben de sociale verzekeringen voor ruim 800.000 gul den benadeeld. Dit zonder zich met de inhoud van het programma te bemoeien, iets waar een andere initiatiefnemer, Wybe Bu- ma, maandag met klem op wees. Hij beklaagde zich over het ministerie van wvc, dat „weigert de luttele bij drage van 150.000 gulden te verhogen en voor dat bedrag ook nog invloed wil uitoefenen op de programme ring." Het ministerie is volgens Bu- ma zelfs zo onwetend, dat het denkt dat een hoger bezoekersaantal de kosten zou kunnen dekken. De ar- tiestenprijzen worden echter zo hoog, dat daarvan geen sprake kan zijn, ook niet met de huidige, gunstige dol larkoers. Behalve live-muziek zijn er op 11, 12 en 13 juli in het Congresgebouw nog bijzondere, historische jazz- films te zien en een foto-tentoonstel ling. UTRECHT - Werkgevers en vak bonden in het wegtransport doen dinsdag een zoveelste poging om het eens te worden over een nieuwe CAO. Dit is meegedeeld door bestuuder J. Hengst van de vervoersbond FNV. De vakbonden gaan in op een uitnodi ging van de werkgevers om te komen praten. Zij gaan er daarbij vanuit dat de werkgevers zaken willen doen op basis van de voorstellen die een be middelingscommissie onlangs deed in een poging om de al wekenlange voortslepende onderhandelingen uit het slob te halen. NEW YORK - Volgens de New York Daily News van donderdag hebben werklieden die het vrijheidsbeeld restau reren. van het gekroonde hoofd af naar beneden geplast en is er een deskundige inzake kopererosic bijgeroepen om de schade te onderzoeken. De Na tional Parks Service had geen commentaar op het bericht en de Statue of Liberty-ellis Foundation, de geldinzame laars voor het financieren van de restauratie, noemde het be richt onbewezen. De News echter liet de kope- rerosiedeskundige, Robert Balboian, zeggen: ,,er kunnen vlekken zijn ontstaan, maar ik denk niet dat ernstige schade is toegebracht Donkere strepen op de arm en linkerwang i>an het beeld die in de jaren zestig voor ver vuiling werden veroorzaakt, heeft men laten zitten uit vrees dat schoonmaakpogin- gen het beeld zouden kunnen beschadigen. l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 6