Bescherming Bevolking ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 13 mei 198(i Nr. 23929 5 Na opheffing dreigt tijdelijkvacuüm in Zeeuwse hulpverlening ZIERIKZEE - De discus sie wordt al vele jaren ge voerd, maar nu lijkt de knoop doorgehakt te wor den. Het laatste woord is aan de Eerste Kamer. De Bescherming Bevolking (BB) dreigt te worden op geheven en ook in Zeeland komt het na de zomer aan op de hulpverlening van voornamelijk de brand weer en het Nederlandse Rode Kruis. Het huidig Zeeuws hoofd-BB, drs. A. H. Dal en BB-administra- teur A. Maljaars hebben vooralsnog weinig vertrou wen in de overheveling van de taken en verwachten dat zeker nog enkele jaren nodig zullen zijn, voordat Zeeland weer op het veilig- heidspeil is als in de BB- tijd. ,,Als er binnen afzien bare tijd ernstige calami teiten met gifwolken of de kerncentrale gebeuren, dan is de Zeeuwse hulpver lening daar niet voldoende op ingesteld", constateert Dal, die somber ingesteld is. ,,Wij zijn niet blij met het verdwij nen van de BB, maar erkennen dat een reorganisatie goed zou zijn. Maar nu de BB dan toch opgeheven moet worden had een overgangsfase beter geweest. Nu verdwijnt er veel vak kennis en is het aan de brandweer en het Rode Kruis om dit overnieuw bij te leren", legt het hoofd-BB uit. ,,Er wordt van de vrijwilligers veel ver wacht, maar de brandweer krijgt pas extra geld, wanneer de BB volledig verdwenen is". Vacuüm De hulpverlening in Nederland - dus ook in Zeeland - dreigt in een va cuüm terecht te komen. De militaire colonne (KMC) heeft volgens Dal al bekend gemaakt zeker tot 1989 de tijd te moeten hebben om goed voorbe reid aan haar nieuwe taken te kun nen beginnen. ,,Dat is een strakke or ganisatie en het lijkt daarom zeer onwaarschijnlijk, dat de vrijwilli gers van de brandweer en het Rode Kruis binnen diezelfde tijd orde op zaken hebben gesteld", vertelt Dal. Tot die tijd voorziet het BB-hoofd bij calamiteiten met gifwolken (denk aan het Sloegebied) of de kerncentra le grote problemen. De brandweer en het Rode Kruis zouden meer tijd moeten krijgen om hun 'zaakjes' te kunnen regelen. Voor het personeel van de BB lijkt de overname mee te vallen. De vijfen twintig beroepskrachten zijn op zoek naar een andere baan en een deel van hen heeft die inmiddels gevonden. Het is ook zeer waarschijnlijk, dat een aantal medewerkers actief blijft binnen de provinciale hulpverle ningsbranche. Desgevraagd legt Dal uit dat er bij de brandweer geen angst hoeft te bestaan, dat de BB- medewerkers 'even' de leiding komen nemen bij de korpsen. ,,Dat kan na tuurlijk niet, maar ik geloof eerlijk gezegd ook niet dat die vrees bij de korpsen aanwezig is. Wij hebben daar De Bescherming Bevolking is geen lang leven beschoren geweest. Net voor de watersnoodramp in 1953 werd de hulpverleningsdienst in het leven geroepen. AI in 1968 kwamen de eer ste gesprekken over een totale reor ganisatie op gang. Tben voormalig minister van Binnenlandse Zaken Hans Wiegel in 1983 openlijk voor stander zei te zijn van opheffing, be gon de bal te rollen. Een ontwikke ling, waarmee de BB zich nogal ongelukkig voelt, want volgens Dal is de BB eigenlijk niet om haar me ning gevraagd. Bezuiniging Volgens hem is de bezuiniging voor het rijk de enige reden geweest om tot opheffing te komen. ,,De BB in Zee land heeft tot nu toe jaarlijks één miljoen gulden gekregen, maar in de nieuwe opzet komt er slechts vijf ton vrij voor de provincie", aldus het hoofd-BB. En zowel Dal als Maljaars zijn van mening, dat in die bezuini gingsdrift niet voldoende oog is voor de problemen, die volgens hen met de overname boven water komen. Die problemen lijken legio. Ten eerste komt er een einde aan een cen traal punt van hulpverlening. Het Rode Kruis krijgt de geneeskundige hulp toebedeeld, terwijl de brand weer de overige taken op de schou ders moet nemen. Ook voor de mili taire colonne is nog een taak weggelegd. Hiermee komt een ein de aan een centraal commando. Ik ben benieuwd hoe die verschillende instanties straks gecoördineerd gaan worden" zegt Dal, die vreest voor een zekere mate van competitiestrijd tussen de verscheidene hulpverle ners. Ook Maljaars leeft in de over tuiging, dat de bevelvoering ,,de zwakke schakel in de structuur dreigt te worden". Maar er is volgens beide BB- medewerkers meer. Zo kent de BB in Zeeland een korps van 3000 nood- wachters, waarvan de helft paraat is. Noodwaehters worden door het mini sterie onvrijwillig aangesteld en zijn volgens de wet verplicht deel te ne men aan oefeningen en rampbestrij ding. Wanneer een noodwachter (enigszins vergelijkbaar met de mili taire dienstplicht) niet komt opda gen, staat hem een straf te wachten. De vrijwillige brandweerlieden en de leden van het Rode Kruis daarente gen kennen die wettelijke plicht niet. En hoewel de meeste hulpverleners in de laatste twee categorieën hun mo reel plichtsbesef in de meeste geval len al meer dan voldoende hebben be wezen, stelt dit Dal en Maljaars niet helemaal gerust. Waardering Beiden zeggen alle waardering voor de vuurbestrijders en Rode Kruismensen te hebben, maar zien toch enkele haken en ogen. Er komt op hen een nog zwaardere studie af, terwijl ook de werkdruk mogelijk toeneemt. Maar vooral voor de be strijding van calamiteiten in de zoge naamde Nucleaire, Biologische en Chemische richting (NBC) is veel spe cifieke kennis nodig. Tbt nu werd vol gens de noodwachtersplicht voorna- Overvloede Het moet wellicht nog ten overvloe de vermeld worden, dat ook Dal en Maljaars overtuigd zijn van het func tioneren van hun vervangers. Twij fels bestaan echter over de overname van de BB-taken, die Binnenlandse Zaken snel wil doorvoeren. Verschei dene brandweercommandanten van verschillende gemeenten reageren vrij nuchter op de ontwikkeling. Zij zijn van mening, dat de brandweer door de jaren heen al een pittige op leiding heeft moeten volgen en daar om al aardig voorbereid aan hun taakverzwaring beginnen. Wel zal er bij de korpsen extra geld moeten ko men voor de aanpassing van het ma teriaal. TEKST: AAD VAN DER WOUDEN FOTO'S: JOHAN D. C. BERREVOETS melijk hoog-geschoold technisch personeel aangesproken. ,,Ik moet nog zien, dat ingenieurs zich straks vrijwillig aanmelden om in de avond- uren NBC-kennis te gaan bijspijke-' ren", i-eageert Dal. Het voordeel van de noodwaehters is volgens hem ook, dat de BB via het ministerie die men sen kon oproepen, die zij het ge schiktst achtte. „Moet, je bijvoor beeld een gebouw opblazen, dan kun je gericht zoeken". Die overheveling van het takenpak ket betekent voor de Zeeuwse BB ten opzichte van zusterinstanties in den lande een extra handicap. De Zeeuw se BB kreeg na 1968 vele extra taken meer dan andere BB's, omdat Zee land nauwelijks gemeenschappelijke hulpverleningsregelingen. kende. Ook met de watersnoodramp net ach ter de rug was de bevolking van de waterprovincie zich' terdege bewust van het belang van een goede hulp verleningsorganisatie. Tenslotte be gon de toeristenstroom in deze tijd de kop op te steken en dat vroeg ook een beter gestructureerd hulpverlening sapparaat. Maljaars zegt de indruk te hebben, dat dat bewustzijn er nu niet echt meer is. ,,De Nederlander heeft niet veel geld over voor rampenbestrij ding. Er moet eerst iets gebeuren voordat inen er het nut van inziet". Hoewel de provincie gelukkig mag zijn met het uitblijven van calamitei ten, betekent dit wel, dat de BB tot op heden nauwelijks gelegenheid heeft gehad zich te bewijzen. „Geluk kig maar", reageert Dal „maar het is inderdaad zo, dat de BB nog niet heeft kunnen laten zien, dat zij func tioneert". Een gegeven is dat de Ne derlandse BB is opgebouwd volgens het Engelse model, dat haar functio neren al meerdere keren heeft bewe zen. Geld Volgens Dal en Maljaars hebben de namelijk nooit iets van gemerkt", vult Maljaars aan. Onzekerheid De BB heeft lange tijd in onzeker heid geleefd en dat heeft ertoe bijge dragen, dat er over de bestemming van het (voor deze dienst) overbodige materiaal geen duidelijkheid was. Volgens Dal heeft de BB in Roosen daal een deel van het materiaal naar de Derde Wereld gestuurd, zodat Bin nenlandse Zaken er in ieder geval geen p'rofijt meer van zou kunnen hebben. Wellicht een vreemde werk wijze, maar het typeert enigszins de onvrede over het bezuinigingsbeleid en de manier van uitvoering van deze rijksoverheidspolitiek. De BB in Zee land voert momenteel overleg met de Regionale Brandweer in de provincie om een deel van het wagenpark en bijbehorende zaken over te dragen. Het betreft hier kring-eigendommen. De BB-bezittingen van het rijk gaan of terug of worden afgeschreven. Er bestaat in principe dus een mo gelijkheid, dat een deel van de kring eigendommen in handen komt van de Regionale Brandweer. De gemeen telijke korpsen zullen dan - wanneer zij interesse tonen voor het mate riaal - bij hun eigen rcgiocomman- dant moeten aankloppen. Al is er nu meer duidelijkheid ge komen in de gevolgen van de BB- opheffing, toch blijven er nog enkele vragen. Betekent de vervanging van de noodwaehters door een rampen- bestrijdingsplicht - zoals Dal het for muleert - een „duidelijke verarming voor de hulpverlening en een be langrijke vraag voor de brandweer korpsen, die straks extra taken krij gen: gaat de gemeentelijke bijdrage aan de BB, zoals die nu bestaat straks in zijn geheel naar de vuurbestrijders of wordt daarop ook beknibbeld? Eén ding is zeker: voor de overblij vende hulpverleners breekt een druk ke tijd van bijscholing aan. gemeentebesturen in Zeeland altijd veel geld gestoken in de hulpverle ning, maar tegelijkertijd erkennen ze, dat diezelfde gemeenten nu geen protest aanvoeren tegen de ophef fing. Dal denkt dat dit te maken heeft met de gedachtengang bij de be sturen. „Ze kregen iedere keer din gen opgelegd van Binnenlandse Za ken en moesten maar zien hoe ze dit wilden bekostigen. Er leeft nu een idee van 'dan moet dat ministerie het nu zelf maar uitzoeken", verklaart Dal het achterwege blijven van reac ties. Maar bij de grotere gemeenten in Zeeland bestaan er volgens hem wel degelijk enige twijfels over de juist heid van het verdwijnen van de BB. Dal: „Men denkt dat alles in Neder land wel veilig is en eigenlijk is dat belachelijk; alsof een L PG-tank al leen op een Spaanse camping ont ploft. En wat te denken van alle ge vaarlijke stoffen, die over de Zeeuw se wateren vervoerd worden. Ook het aanspoelen van olie op de Schouwse kust bijvoorbeeld, moet opgevangen worden". Maar het is natuurlijk niet zo, dat met het verdwijnen van de BB een einde aan de hulpverlening komt. De vrijwillige brandweer krijgt al enke le jaren steeds zwaardere cursussen voorgeschoteld en ook de opleidin gen binnen het Rode Kruis-korps zijn bijgesteld. Ook het materiaal van deze instanties wordt vervangen met het oog op de BB-ophcffing. Maar al zou de belangstelling voor bijvoorbeeld de NBC-opleidingcn groot zijn en wordt er een afdoende oplossing gevonden voor de coördi nerende aspecten van de taakoverhe- veling, dan nog duurt het volgens Dal en Maljaars vele jaren eer de hulpverlening bij calamiteiten opti maal genoemd mag worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 5