55055 Astma Fonds Nieuwe hulpverleningswagen voor Zierikzeese brandweer Astma, je zult't maar hebben.. streeknieuws Onderwijzend personeel op de bres tegen bezuinigingen Brand in schoorsteen Logies- informatie systeem Giro Belgische duiker waarschijnlijk omgekomen Inbraak in sportkantine ft Zierikzee heeft weer rode brandweerwagen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 13 mei 1989 Nr. 23929 3 De nieuwe (grote) wagen naast cle oude. Op de voorgrond vlnr J. van DongenH. J. Fierens en M. van der Schee (onder commandant). Maandag overhandigd aan korps ZIERIKZEE - Het vrijwillige brandweerkorps kan met de maandagavond in handen gekregen nieuwe hulp verleningswagen weer zo'n vijftien tot twintig jaar voor uit. Tegelijk is hiermee een einde gekomen aan het ge bruik van het vorige voertuig, dat de vuurbestrijders zeker de afgelopen vijf jaar een doorn in het oog is ge weest. Brandweercommandant H. J. Fierens heeft geko zen voor een rode wagen en voorziet, dat zijn korps in de toekomst ook de gele bluswagens weer de vertrouwde ro de kleur gaat geven. BURGH-HAAMSTEDE - In De Bewaerschole te Burgh-Haamstede expose ren van 24 mei tot 14 juni drie vrouwen: mevrouw Buth (wandkleden), Rie Jachmann ter Haar (etsen, aquarellen) en Karin Raak (keramiek). Mevrouw Buth heeft meer geëxpo seerd in De Bewaerschole: eind 1983 maakte zij deel uit van een groep da mes van de Raamweefkring Flakkee van wie werkstukken in Haamstede en elders in den lande werden ten toongesteld. De thema's van de wand kleden tonen veelal beelden van de natuur, hoewel er ook wel abstracte raamweefsels te bezichtigen zullen zijn. Karin Raak woont sinds anderhalf jaar in Noordwelle, waar haar kera miek met name bij buitenlandse toe risten gretig aftrek vindt. Zij gaf on der andere les aan ,,de Potterij" in Delft en volgde tegelijkertijd model- boetseerlessen. BEEK - Een fraudeteam van de rijkspolitie in het district Nijmegen heeft maandag op verdenking van miljoenenfraude een 4l-jarige cam pingeigenaar uit het Gelderse Beek- Ubbergen aangehouden. De man zou via zijn Zwitserse bv miljoenen gul dens aan zijn faillissement in Neder land hebben onttrokken en daardoor tal van schuldeisers hebben bena deeld. Wegens medeplichtigheid werd ook de 42-jarige echtgenote van de campingeigenaar aangehouden, aldus dinsdag een woordvoerder van de rijkspolitie. ZIERIKZEE - Dit jaar zal het VVV- logiesinformatiesysteem Zeeland in werking zijn van 15 tot en met 19 mei (het pinksterweekend) en van 19 juni tot en met 25 augustus. Het is voor het derde achtereenvolgende seizoen dat vakantiegangers via het systeem kunnen worden geïnformeerd over de beschikbare accommodatie op kampeerterreinen, in hotels en pen sions en bij de boer. De kosten van het systeem zijn voor dit jaar begroot op 60.000,De pro vincie heeft een bijdrage van 24.000,— toegezegd. De rest moet van de gemeenten en het bedrijfsle ven komen. De opzet wijkt weinig af van vorig jaar. De logiesinformatie kan worden opgevraagd bij 15 VVV-kantoren in Zeeland, bij de infobox langs rijks weg A 58 bij Krabbendijke en telefo nisch viaeen antwoordapparaat (01179-1825 voor informatie in het Ne derlands en 01179-1925 voor informa tie in het Duits). Verder beschikken 79 VVV-kantoren in de rest van Ne derland over een terminal waarop de informatie kan worden geraad pleegd. Rie Jachmann-ter Haar schildert sinds 1968. Zij kwam in 1981 van Rot terdam naar Zeeland en kreeg toen - omdat haar gezin haar minder opeiste - meer tijd zich aan de schil derkunst te wijden, In 1983 is zij naar de Vrije Academie in Rotterdam ge gaan en schilderde voornamelijk aquarellen en etsen, waarbij zij de kans kreeg zich op een heel eigen per soonlijke manier te ontplooien. Haar werken nemen daardoor een heel aparte plaats in tussen wandkleden en keramiek. V Bank 70 70.70.120 Kollekteweek 12-18 mei KATTENDIJKE - In de Ooster- schelde, nabij Kattendijke, is waar schijnlijk een Belgische duiker om het leven gekomen. Dat heeft de rijkspolitie te water te Dordrecht meegedeeld. De Belgische duiker F. van Hael- tert was aan het duiken in de Ooster- schelde toen na 25 minuten zijn bud dy naar boven kwam. De duiker zelf kwam echter niet meer boven water. Met duikers wordt naar hem gezocht, maar tot op heden is geen spoor van de Belg gevonden. Het Zierikzeese korps heeft inder tijd een ruil gedaan met de brand weer van Zeelandia, waarbij het VW- busje naar de brandweergarage van Zierikzee kwam. Maar "de taken zijn in de loop der jaren zodanig uitge breid - en daarmee uiteraard de hulp middelen - dat het busje volgens J. van Dongen, wachtmeester en de aan gewezen persoon voor de aanschaf van al het materiaal, zo'n 1300 kilo te zwaar geladen is geweest. Snelheid ,,En dat merk je natuurlijk wan neer je op de weg zit en met hoge snel heid naar een brand rijdt", aldus Van Dongen. Voor de verschillende ge reedschappen was geen speciale plaats. Alles lag als het ware door el kaar en dat had problemen kunnen geven bij branden of hulpverlening in het donker of erg slecht weer. Het gaat om het zogenaamde kor tingspercentage. Dat houdt simpel weg in, dat met de invoering van het basisonderwijs in augustus van het vorige jaar het aantal formatieplaat sen voor leerkrachten afhankelijk werd gesteld van het aantal punten, dat aan de leerlingen wordt gegeven. Kinderen krijgen bij het basisonder wijs vandaag de dag een puntenaan- tal, dat zaken als de achtergrond en de capaciteiten van die leerlingen weergeeft. Alle punten vrn het totaal aantal scholieren per school opgeteld bepa len het aantal formatieplaatsen. Om dat de rijksoverheid nog vele miljoe nen wil bezuinigen op het basison derwijs is er een rcge'ing getroffen (inmiddels door de Tweede Kamer aanvaard), dat van het totaal aantal punten 9 procent moet worden afge trokken. Eerst was dat 5 procent en er is zelfs gesproken over 11 procent. Inleveren Volgens de ABOP betekent dit al leen al voor de drie openbare basis scholen in Zierikzee het inleveren van een full time formatieplaats. Wat de maatregel voor geheel Schouwen- Duiveland betekent valt vooralsnog moeilijk in te schatten. Volgens De nieuwe hulpverleningswagen, een Iveco (opbouw Van Spijkstaal), heeft alles bij elkaar 105.000 gulden gekost. De brandweerlieden in Zie rikzee hebben nogal wat kosten kun nen besparen op het nieuwe voertuig door zelf de inrichting voor hun reke ning te nemen. Vanaf begin april zijn zo'n acht vrijwilligers twee avonden in de week bezig geweest met de in richting en dat geeft al een beetje de grootte van de wagen aan. Fierens legt uit, dat Iveco een fusie met Fiat is en dat daarom gekozen is voor garagehouder Van der Wekken in Zierikzee voor de levering. „Die staat trouwens altijd klaar voor ons, wanneer we onverwacht komen tan ken", zegt de commandant. De brand weer is onder leiding van Van Dongen ABOP-lid M. Broekema heeft deze maatregel niet alleen negatieve ge volgen voor de banen in het basison derwijs, maar lijden de scholieren er zelf ook onder. „De kwaliteit van het onderwijs wordt hiermee terugge schroefd", aldus Broekema. Maar de politiek heeft de maatre gel al geaccepteerd en daarmee is er sprake van een actie achteraf. „In derdaad", legt Broekema uit „maar we willen, dat gemeentebesturen en de ouders van de leerlingen op de hoogte zijn van de gevolgen. Ook moet voorkomen worden, dat de be rusting, die momenteel te proeven is onder de betrokkenen, tot gevolg zal hebben, dat het rijk nog strengere kortingspercentages gaat toepassen, waardoor dc situatie helemaal on houdbaar wordt". Vandaar dat dc actie op Schouwcn- Duiveland een demonstratief karak ter draagt. Er wordt niet gestaakt, maar de actievoerders hebben een weg gevonden in het schrijven van brieven en het verkondigen van hun mening via een geluidswagen. De ac tie wordt alleen gevoerd door de ABOP en daarmee is aangegeven, dat het een actie van het openbaar onder wijs is. Het bijzonder onderwijs op basis van geloofsovertuiging) doet niet mee. 4 zo'n driekwart jaar bezig geweest om een geschikt voertuig te vinden. Hoe wel de Partij van de Arbeid met haar wensen het gemeentelijk krediet wat heeft uitgesteld spreekt Fierens toch van een redelijk snelle afhandeling. Eisen Maar nu is het voertuig er dan toch en volgens de brandweerlieden vol doet de wagen niet alleen aan de ei sen van vandaag, maar kan het ook in de toekomst - na opheffing van de BB - haar werk aan. De wagen kan drie personen vervoeren en heeft een zee aan ruimte voor het materiaal. Zo lig gen in het voertuig bijvoorbeeld een lichtmast van 4,5 meter (uitschuif- baar), 1500 watt verlichting, schaar/spreider, een snijbrander, hef- kussens met een capaciteit van 64 en 40 ton, twee brancards en een staal draad, dat zo'n drie ton kan trekken. Al heeft het voertuig slechts een waterreservoir, dat volgens Fierens „net voldoende water bevat voor de ruitensproeier", gaat de wagen toch met iedere uitruk mee om assistentie te verlenen. Voorts is de wagen be doeld voor iedere calamiteit, zoals bijvoorbeeld ongevallen, omgewaai de televisiemasten en - zoals onlangs gebeurde - een beklemd paard in de sloot. Wanneer de centrale in Vlissin- gen om assistentie elders vraagt, dan is de wagen ook beschikbaar voor an dere gemeenten. Volgens Broekema moet de reden hiervan gezocht worden in het feit, dat dc bijzondere basisscholen min der merken van het kortingspercen tage. Die regeling heeft namelijk tot gevolg, dat onderwijzers op een be paalde school slechts een beperkt aantal uren kunnen werken. Voor de onderwijzers is echter een garantiere geling getroffen en die houdt in, dat de leerkrachten ingezet kunnen wor den op andere scholen om zo tot een (min of meer) volledige werkweek te komen. Broekema: „de praktijk leert ech ter, dat onderwijzers binnen het openbaar basisonderwijs gemakke lijker op verschillende scholen te plaatsen zijn, dan leerkrachten uit het bijzonder onderwijs". Dit komt omdat een bijzondere basisschool veelal ccn regionaal karakter draagt en de leerkrachten in feite geen ge bruik kunnen maken van verschillen de scholen. In werkelijkheid blijven ze door die garantieregeling dus op dezelfde school werkzaam, ondanks hot kortingspa rentage. Naar het zich voorlopig laat aan zien draagt de actie een eenmalig ka rakter. KERKWERVE - Weer kreeg een ei- landelijke sportkantine ongewenst bezoek: in de nacht van maandag op dinsdag werd ingebroken in de kanti ne van sv WIK aan de Verseputseweg. Een ruit van een deur werd gefor ceerd waarna toegang tot het pand werd verkregen. Uit een bergruimte verdween vervolgens: een fles wijn. een blik erwtensoep en een slof siga retten. samen ter waarde van onge veer 100,—. Vervolg van pagina 1 Het spreek-deel van de bijeen komst vond in de kantine van de brandweerkazerne plaats en even daarvoor buiten de overdracht. De sleutels gingen van hand tot hand: eerst van chauffeur Harry van Don gen naar Fiat-dealer J. van der Wek ken, vervolgens naar burgemeester Th. H. de Meester, die op zijn beurt de sleutels gaf aan commandant H. J. Fierens die de keten weer rond maak te en de sleutels weer aan Van Don gen gaf. Het 'rondje sleutel' ging ver gezeld van korte toespraakjes. Goede keus Allereerst een welkom van Van der Wekken, die de burgemeester be dankte voor de opdracht tot levering. Hij verzekerde dat de keus op een Iveco (Fiat) met Spijkstaal opbouw, een goede keus is. De Meester bena drukte nogmaals dat er goed op gestudeerd was welke wagen het zou worden, waarbij vooral de sta-hoogte in de wagen van groot belang was. „We hebben een en ander op papier goed gevolgd, maar toen ie kwam zijn we geschrokken van het enorme formaat!" De Meester hoopte dat de nieuwe hulpverleningswagen net zo gekoesterd zal worden als de oude VW-bus en dankte Van der Wekken voor de levering. Overigens heeft het Zierikzeese au tomobielbedrijf zelf niets aan de wa gen behoeven te doen. Volgens com mandant Fierens kreeg Van der Wekken de opdracht tot levering me de, omdat dit bedrijf altijd voor de brandweer klaar staat, dag en nacht. Inrichting „We zijn trots op deze wagen. En we zijn ook dankbaar dat geheel vrijwil lig door onze mannen er 160 uur aan gewerkt is aan de inrichting. Dat scheelt de gemeente voor een niet on belangrijk deel in de kosten, die toch al behoorlijk hoog zijn. Maar, we heb ben niet gestreefd naar zo groot en zo duur mogelijk, maar wel naar zo goed mogelijk", aldus Fierens. Met een bezichtiging van de wagen werd het officiële deel afgesloten, waarna de manschappen een besloten gezellige avond tegemoet gingen, met een informeel afscheid van de burge meester. DUIVELAND Burgerlijke stand april Geboren: Pieter, z. v. J. van der Have, en van M. J. van Moort (Oosterland) Elizabeth Zegerina, d.v. J. J. G. van der Zande, en van L. Krijgsman (Nieuwerkerk), geboren te Zierikzee. Marion, d.v. A. B. van den Berge, en van M. T. Bolle (Sirjansland). Ronald Willem en Arnold Leendert, z.v. L. W. van der Maas, en van: H. P. Schrier (Oosterland). Overleden: geen. Gehuwd: Marinus Geuze (Nieuwer kerk) en: Wilhelmina Stouten (Oos terland). Anthonie Wouter Verkam man (Bruinisse), en: Catharina Cornelia van der Have (Oosterland). Jan Heijmen van Snippenberg, en: Suzanna Dorst (beiden Oosterland). Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon; 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 40,00; per jaar f 152,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BT W. I f Woensdag ook op Schouwen-Duiveland ABOP-actie ZIERIKZEE - De Algemene Bond voor Onderwijzend Personeel (ABOP) heeft woensdag 13 mei uitgeroepen tot landelijke actiedag. Ook de afdeling op Schouwen-Dui veland laat in Zierikzee, Bruinisse en Brouwershaven van zich horen, waarbij de problemen rond het kor tingspercentage binnen het basisonderwijs centraal staan. Met een brief naar de gemeentebesturen en een rit met een geluidswagen door bovengenoemde plaatsen wil het actievoerend onderwijzend personeel zijn grieven te gen het huidige bezuinigingsbeleid kenbaar maken. OUWERKERK - Een slecht rookkanaal was de norzaak van een schoorsteen brand in Ouwerkerk. in de woning van S. M. aan de Ring 11. Een oververhitte open haard zorgde vervolgens voor brand in de schoorsteen, waarna de brandweer van Duiveland werd gealarmeerd. Eenmaal ter plekke zorgden de brandweermannen dat de open haard snel buiten werd gezet en het vuur uit het rookkanaal werd verwijderd. Er werd geen noemenswaardige schade ge leden. wel zal de schoorsteen (goed) moeten worden geveegd. Het gebeurde vrijdagmiddag 16.20 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3