Betrouwbaarheid levensader van Amnesty International Astma Fonds Nationale Zonnedag van het Leger des Heils was geweldig Nationale molen- en fietsdag op Schouwen-Duiveland AMNESTY INTERNATIONAL Speel-o-theek verhuist naar Binnen de Veste Astma, je zult't maar hebben... Kollekteer! Stiltekring voor vrede -< Al 25 jaar bezig met mensenrechten gPJP"$' :.T tg»?* v_ Q ZIERIKZEE - Tot nu toe is Amnesty International nog nooit op een leugen betrapt. Als dat gebeurt zou dat na tuurlijk dodelijk zijn omdat wij door onze betrouwbaar heid zijn erkend door diverse regeringen. Deze woorden zijn afkomstig van woordvoerder I. Martens van de Ne derlandse afdeling van de mensenrechtenorganisatie. Amnesty jubileert. Op woensdag 28 mei bestaat de bewe ging die zich inzet voor betere behandeling en vrijlating van gewetensgevangenen en voor afschaffing van marte ling en doodstraf 25 jaar. Een organisatie die bekend staat om haar niet-politiek en onpartijdig optreden, die objectiviteit hoog in haar vaandel draagt en die ener zijds gerespecteerd en anderzijds verguisd maar ge vreesd wordt door autoritaire of dictatoriale regimes. Amnesty, is door de Sovjetunie uitgemaakt voor „ideo logische saboteur", terwijl het Chileense bewind de or ganisatie als „een communistische mantelorganisatie" heeft bestempeld. De eerste stap naar de oprichting van Amnesty International (AI) werd gezet nadat de Britse jurist Peter Be- nenson eind 1960 een stuk in de krant onder ogen kreeg over de veroorde ling tot zeven jaar gevangenisstraf van twee studenten in Portugal, al leen omdat zij openlijk een dronk hadden uitgebracht op de vrijheid. Geschokt en verontwaardigd besloot hij tot actie over te gaan tegen prak tijken waarbij mensen wegens het hebben van een eigen mening in de gevangenis terecht komen. Op 28 mei 1961 verscheen zijn eerste artikel ,,De Vergeten gevangenen" in het Britse blad The Observer en in kranten in andere landen. Daarop volgde een internationale campagne die tot doel had bekendheid te geven aan de vaak mensonterende behande ling van gevangenen die op grond van hun overtuiging, huidskleur, sekse, etnische afkomst, taal of geloof wor den opgesloten. Die mensen kregen van Amnesty de naam „gewetensge vangenen", mits zij geen geweld had den gebruikt of gepropageerd. Wat als een korte actie in de media was begonnen groeide snel tot een over de hele wereld vertakte bewe ging, die onafhankelijk van regerin gen, politieke partijen, ideologische en religieuze instellingen vecht voor de bescherming van de fundamentele mensenrechten. Later ging de orga nisatie zich ook bezig houden met vluchtelingenwerk en zette zij zich in voor de afschaffing van folteringen en de doodstraf. Amnesty beroept zich in haar bena dering van regeringen op de interna tionale mensenrechtenverklaringen en -verdragen. Centraal staat daarbij de universele verklaring van de rech ten van de mens die op 10 december 1948 door de algemene vergadering van de Verenigde Naties werd aange nomen. Het werk van AI is geconcen treerd op bepaalde burger- en politie ke rechten en niet op sociale en economische rechten. Niet omdat de ze minder belangrijk worden geacht maar omdat de organisatie van me ning is dat resultaten slechts kunnen worden geboekt als het werkterrein niet te breed is. Wegens haar onaf hankelijke status accepteert AI geen overheidssubsidie. De benodigde fondsen komen van de ruim 500.000 leden en donateurs in 151 landen. Werk Het werk wordt voornamelijk ver richt door vrijwilligers. Amnesty heeft afdelingen in 43 landen, die nauw samenwerken met het Interna tionaal Secretariaat (IS) in Londen. dat Amnesty schrijft, of een gevange nisdirecteur die misschien wil be vestigen dat een persoon gevangen zit, of een advocaat of medegevange ne. Martens legt daarbij uit dat dat ook de reden is dat AI niet altijd ac tueel is. Het komt voor dat de Boekovski- stichting, die zich bezig houdt met het lot van dissidenten en politieke gevangenen in de Sovjetunie, op grond van slechts een bron melding maakt van een geval van schending van de mensenrechten. „Ons wordt dan wel eens gevraagd of wij het be richt van de Boekovski-stichting kunnen bevestigen". Dat kan soms niet of pas een aantal weken later, al dus Martens. Voor goede informatie is het ook no dig te beschikken over informanten in de landen waar schendingen van de mensenrechten plaatsvinden. In formanten, onder wie advocaten en artsen, melden zich vaak zelf aan bij Amnesty en via hen komen veel in lichtingen binnen op het secretariaat in Londen. Zij blijven uiteraard volstrekt anoniem. De verzamelde informatie vormt de grondslag voor allerlei activiteit ten behoeve van slachtoffers van mishan deling. De oudste actievorm is de zo genoemde „adoptie". Wanneer ver moedt wordt dat iemand als gewe tensgevangene kan worden be schouwd, stelt het IS een onderzoek in en stelt het een persoonlijk dossier van de zaak samen. Amnesty is jarig, maar te vieren valt er nog niet veel... Aan het hoofd van het Londense hoofdkwartier staat de secretaris generaal. Momenteel is dat de Zweed Thomas Hammarberg. Hét voortdu rend overleg van de landelijke afde lingen met het IS zorgt ervoor dat AI altijd met een stem spreekt en als eenheid optreedt, wat de betrouw baarheid ten goede komt. „Al vanaf de oprichting was het zaak om een eigen informatienet werk op te bouwen. Daarom is in Londen een onderzoekcentrum opge richt, waar ongeveer 200 betaalde krachten werken". Deze mensen doen vrijwel niets anders dan inlichtingen natrekken en informatiebronnen werven, aldus Martens. Ieder bericht over schending van de mensenrechten moet door drie on afhankelijke bronnen worden be vestigd. Dat kan zijn een familielid Als gebleken is dat het inderdaad om een gewetensgevangene gaat, wordt de zaak toegewezen aan een of meer groepen van Al. Deze groepen, diè*bestaan uit Amnesty-leden, pro beren de gevangene onmiddellijk en onvoorwaardelijk vrij te krijgen via brieven aan de verantwoordelijke au toriteiten. Ook probeert men de zaak in de publiciteit te brengen en steun te krijgen van bijvoorbeeld mensen met hetzelfde beroep als de gevange ne. Zolang vrijlating niet heeft plaatsgevonden zet de groep zich in voor een correcte gerechtelijke be handeling van de zaak en zo nodig voor verbetering van de omstandig heden tijdens de gevangenschap. Als niet met zekerheid is vast te stellen of iemand de status van gewetensgevan gene kan worden toegekend kan een groep tot taak krijgen nader onder zoek naar de zaak te verrichten. Of Amnesty direct invloed heeft is moeilijk te zeggen. Wel is het zo dat regeringen voorzichtig worden, aldus Martens. Het gebeurt wel eens da cep onderzoeksmissie van AI de toe .gang tot een land wordt geweigerd. Een voorbeeld van de resultaten die Amnesty heeft geboekt is dat van een vakbondsleider die gevangen zat in Hait i onder Jean-Claude Duvalier, de in februari verdreven president. „Amnesty adopteerde deze man, waarna de brieven met duizenden de deur uitgingen naar de gevangenis. De vakbondsleider vertelde later dal na duizend brieven hij beter eten kreeg, na tienduizend brieven ook weer gelucht mocht worden en dat hij na 50.000 brieven werd vrijgelaten. Publiciteit Publiciteit speelt een grote rol. „Als een rapport over schendingen van de mensenrechten veel publici teit krijgt werkt dat zeker als druk middel. Een ander effect van publici teit is dat veel mensen ons gaan bellen met de vraag of ze ook iets voor Amnesty kunnen gaan doen. De toekomst ziet de organisatie echter somber in. Er komen steeds meer meldingenvan schendingen. In meer dan 110 landen worden de men senrechten met voeten getreden. In zowel linkse als rechtse landen ko men nog verdwijningen, politieke moorden en martelingen voor. Bovendien is wat bekend is slechts het topje van de ijsberg. Het afgelo pen jaar telde AI 1125 executies, voor 1984 meldde de organisatie dat meer dan 1500 terechtstellingen verspreid over 40 landen openbaar zijn ge maakt. Maar daarbij wordt gewezen dat de werkelijke omvang van de exe cutie veel groter kan zijn omdat lan den waar de doodstraf regelmatig wordt toegepast, zoals Iran, China en Irak, geen gegevens verstrekken. Ook de werkelijke omvang van martelpraktijken en het precieze aantal politieke gevangenen, ver dwijningen, moorden en andere schendingen van de mensenrechten is niet vast te stellen. AI kamt vóórts met het dilemma dat vroegere adop- tiegevallen nu zelf onderdrukken. „Een goed voorbeeld is Iran", zegt Martens. „Onder het bewind van de Shah kwamen er veel martelingen voor. De aanhangers van Chomeini zaten in ballingschap in Parijs. Maar nu ze zelf aan de macht zijn, maken ze zich zelf schuldig aan martelin gen". Een ander voorbeeld is Robert Mugabe, de huidige premier van Zimbabwe, die ooit als gewetensge vangene werd geadopteerd door Am nesty. Nu hij regeringsleider is ko men onder zijn bewind ook schendingen van de mensenrechten voor. Mugabe schildert Amnesty af als een „ClA-instelling". De Nederlandse afdeling van Am nesty International is met circa 85.000 leden en donateurs een van de grote afdelingen van de mensenrech tenorganisatie. Hiervan zetten onge veer 8.000 leden zich actief in voor Amnesty, terwijl 500 plaatselijke groepen in touw zijn voor de vrijla ting van zogenoemde gëweténsgevan- genen (ménsen die gevangen zitten omdat ze een andere mening hebben dan de machtshebbers in hun land). Ook Schouwen-Duiveland heeft sinds 1977 een eigen afdeling, die zich druk bezighoudt met de strijd tegen het met voeten betreden van de men senrechten. Zij doet dit met schrijf- avonden en het verstrekken van in formatie over de politieke gevangenen. De belangstelling voor de afdeling op Schouwen-Duiveland varieert van tijd tot tijd. Nog door te veel mensen wordt AI beschouwd als een politiek gekleurde groepering, waardoor de drempel tot deelname snel verhoogd wordt. De vele bijeen komsten op het eiland en het ver strekken van brochures en dergelijke moet dit voorkomen. Extra inkomsten zullen zeer welkom zijn ZIERIKZEE - De speel-o-theek Schouwen-Duiveland staat aan de vooravond van de verhuizing naar het voor malig schoolgebouw van Binnen de Veste aan de Mossel boomgaard. Wellicht nog tot ongeveer 1 juni zal de speel- o-theek gevestigd zijn in de oude kleuterschool achter de Corneliastichting, een locatie die ongetwijfeld met enige weemoed zal worden verlaten. Terugkijkend op de drie jaren, dat de speel-o-theek nu draait, consta teert het bestuur, dat er in de loop der tijd toch wel het één en ander is veranderd. Ze begon met met een paar leden en nu is het ledental tot ruim zeventig gestegen. Het nieuwe onderkomen biedt ech ter ook aantrekkelijke perspectie ven, zo wordt in het jaarverslag van 1985 benadrukt. Het voormalig schoolgebouw van Binnen de Veste ligt gunstig, er zijn scholen in de na bije omgeving en de peuterspeelzaal, zodat wellicht vele ouders en kinde ren in de toekomst op de speel-o- theek opmerkzaam gemaakt kunnen worden. Voor het echter zover is, zal er nog veel werk verzet moeten worden. „Een aantal latente binnenhuisarchi tecten onder onze medewerkers heeft op dit moment reeds een indeling op schaal getekend, compleet met kind vriendelijke, veilige inrichting. Dus als alle breek- en verbouwperikelen achter de rug zijn, hopen we u alle maal in ons nieuwe onderkomen te mogen begroeten", schrijft voor zitster Lukkie Nederhoed in het jaar verslag. Financiën Verhuizen kost echter meestal veel geld en voor dat probleem ziet ook de speel-o-theek zich geplaatst. In de be groting voor 1986 werd voor inrich ting en inventaris een bedrag van 2.500,— opgenomen en voor huis vesting en energie een bedrag van 1.200,—. Eén en ander resulteert in het feit, dat de uitgave-kant van de begroting een bedrag van 4.000,— meer vertoont dan de kant van de in komsten. Om dit verschil te kunnen vereffenen, zal wellicht een beroep gedaan moeten worden op extra gif ten, activiteiten en subsidie. Om uitsluitend een speel-o-theek te zijn voor kinderen, die zich op eniger lei wijze anders ontwikkelen, bleek er in de praktijk, ondanks alle in spanningen toch een kink in de kabel te komen, zo erkent het bestuur. De speel-o-theek moest goed kun nen blijven draaien om de ruimte, het speelgoed en dergelijke, te kunnen bekostigen. Er zijn derhalve inmid dels veel meer kinderen lid geworden en zodoende snijdt het mes aan twee kanten. Vrijwilligers De speel-o-theek beschikt ov< r ruim twintig vrijwillig(st)ers, die zich inzetten voor de uitleen van speelgoed elke woensdag en zater dag, maar ook voor de talrijke andere activiteiten, zoals: deelname aan de Oranjemarkt, open dagen, speelgoed beurs, cursus deskundigheidsbevor dering en het repareren van speel goed. Dat laatste wordt verricht door de zogenaamde Doc-groep. Ook het af gelopen jaar heeft de Doe-groep weer aardig wat speelgoed gerepareerd of vernieuwd. Ook de Vrijwerkcentrale repareert met de regelmaat van de klok het kapotte speelgoed. Het bestuur acht het prettig op een paar mensen te kunnen terugvallen voor dit werk, maar zou de Doe-groep graag nog wat uitgebreid zien met mensen, die zo nu en dan iets zouden kunnen repareren of breien voor de poppen. Speelgoedbeleid Ieder jaar wordt er een bedrag op de begroting gezet voor de aanschaf van nieuw speelgoedmateriaal. Naast allerlei vakliteratuur, catalogi en dergelijk bestaat er ook een ver langlijst. Deze verlanglijst wordt in gevuld met de wensen van leden, ou ders en vrijwillig(st)ers. Omdat nooit alles tegelijk gekocht kan worden, wordt er een prioriteitenlijst samen gesteld. Bij de aankoop worden de volgende criteria gehanteerd: Speelgoed moet stevig en duurzaam zijn; speelgoed moet makkelijk schoon te maken zijn; speelgoed moet voor kinderen stimulerend en uitdagend zijn; extra aandacht bestaat voor speciaal aan gepast materiaal en voor spelmateri aal wat weinig bekend is of wat erg duur is. Het jaarverslag biedt verder een overzicht van het spel- en ontwikke lingsmateriaal, een speelgoeduitleen top tien in 1985, een grafiek van het ledenbestand, een verslag van de kern MLK van de Bcatrixschool en fraaie tekeningen van leerlingen van de ZMLK afdeling van de Beatrix- school. Deze week wordt weer de maande lijkse stiltekring voor de vrede ge houden op donderdag 15 mei (koop avond) onder de Bcuze te Zicrikzee. Tussen 19.30 en 20.00 uur kan men zich voor een moment aansluiten bij deze kring, die gewoon „stil" staat bij vrede en gerechtigheid in deze we reld. Het initiatief gaat uit van de geza menlijke vredesgroepen van Schou wen-Duiveland. Kollekteweek 12-18 mei Aanmelding kollektanten AFDELING ZIERIKZEE: MEVR. JUMELET ~H. J. Doelemanplein 7 Tel. 01110-2736 MEVR. KRIPS Krabstraat 29 Tel. 01110-4613 ZIERIKZEE - Het was voor 160 oudere mensen on langs vroeg uit de veren, toen drie bussen rond 07.00 uur op verschillende plaatsen op het eiland groepen mensen ophaalden voor de „Nationale Zonnedag" van het Leger des Heils, welke in Barneveld gehou den werd. Het Christelijk gemengd koor Sursum Corda uit Spakenburg verleen de medewerking aan de Zonnedag. De algehele organisatie van deze dag lag in handen van mevrouw ko lonel D. M. Verhagen-Riedijk, die verbonden is aan het hoofdkwartier van het Leger des Heils te Amsterdam. De organisatie op plaatselijk ni veau lag in handen van korps Zierikzee, mevrouw luitenant B. Y. Kruisinga-Remigius. Met mensen die veel zin en goede moed hadden, gingen de drie bussen op weg naar Barneveld. De stemming begon al vroeg erg vrolijk te wor den. Op de heenreis kregen de deelnemers een „Puzzelboekje" uitge reikt waar een prijsvraag aan verbonden was. In iedere bus zou de eer ste persoonen die de oplossing wist een presentje krijgen. De uiteindelijke oplossing moest zijn: Heidekoningin. Het was zeer prettig dat in elke bus een gastvrouw/gastheer van het Leger des Heils uit Zie rikzee aanwezig was om vragen e.d. te beantwoorden. Dit waren: me vrouw T. Verkerke-van 't Leven, de heer en mevrouw B. de Jong en luite nante T. Kruisinga. Natuurlijk was er onderweg, en wel in Woudenberg, een stop voor een lekker bakje koffie met gebak. Hoe meer wij Barneveld naderden, hoe meer deelnemers wij ontmoe ten uit het gehele land. Er kwamen 3.100 mensen uit heel Nederland naar Barneveld om deze dag, die in het teken stond van het „Heide- feest" mee te beleven. In Barneveld werden wij door een boeren- blaaskapel ingehaald. In de markthal van Barneveld was een mini „Oud-Veluwse-Markt" georganiseerd. We zagen vrolijke volksdansers en anderen in klederdracht met ouderwetse kinderwagens uit groot moeders tijd; er waren gezellige smulkraampjes, souvenirswinkeltjes en oude ambachten. Ook de bóeren-blaaskapel was van de partij in de hal, wat tot gevolg had dat er spontaan een polonaise werd gehouden. Het was jammer dat het erg druk was, zodat van de kraampjes weinig te zien was, maar niettemin was de sfeer erg fijn. Hierna ging het Zeeuwse gevolg weer paar Woudenberg waar de feestelijke koffiemaal tijd werd genuttigd. 's Middags waren de 3.100 deelnemers bij elkaar in de Vèluwehal van Barneveld waar het „Heidefeestprogramma" werd gehouden. Het was een middag vol verrassingen, die op een voortreffelijke wijze werd ge leid door mevrouw kolonel Verhagen. Allereerst werden de gasten ver welkomd. Dit waren: Mevrouw M. E. J. Lubbers-Hoogeweegen, de vrouw van onze ministerpresident, de heer Rien Poortvliet, de bekende schilder en tekenaar die al veel prachtige boeken heeft uitgegeven en na tuurlijk de commandant van het Leger des Heils in Nederland en zijn vrouw, Commissioner R. A. Cox. Apart werden de mensen van Schouwen-Duiveland welkom geheten en in het bijzonder mevrouw Den Boer-Van Hoeve, de vrouw van burge meester Den Boer van Middenschouwen, die ook deze dag meemaakte. Het was een feestelijk programma waar de Heidekoningin Calluna XXX en Prinses Erica XI op een aparte wijze hun intrede deden. Het was leuk te horen en te zien wat voor taken zij moeten vervullen als Ko ningin en Prinses. Eén van de taken van de Koningin is, dat zij één week het werk van de burgemeester van Ede overneemt en waarbij de prinses haar daarbij helpt. Hierna kwam de enige en echte schaapherder van de Ginkelse heide, de heer Van de Brandhof, aan het woord. Hij had één schaap met haar lam meegenomen. Op 1 juni a.s. is de de heer v. d. Brandhof 11 jaar schaapherder. Hij vertelde dat hij 7 dagen per week aan het werk is van 11.00 tot 17.00 uur. In februari dit jaar zijn er 120-125 lammetjes geboren. Hij demonstreerde in de zaal hoe hij een schaap dat wegloopt, terug haalt naar de kudde. Dat doet hij met een soort schepje waar een kluit aarde in komt. Dat gooit hij naar het desbetreffende schaap dat ervan schrikt en terugkomt. Hiermee kan hij een schaap op 30 meter afstand raken. Rien Poortvliet vertelde op een leuke en boeiende wijze over zijn werk en nieuwste boek, wat bijna klaar is. Mevrouw Lubbers maakte het bedrag bekend van de actie voor Chili. Veel bejaardenbonden hebben gespaard voor dit project en de totale op brengst uit heel Nederland, bijeengebracht door veel oudere mensen, is 51.570,51. Dit is natuurlijk geweldig! Verder werd er meegewerkt door het Christelijk gemengd koor Sur sum Corda uit Spakenburg o.l.v. Henk ter Haar en een tamboerijn- brigade uit Amsterdam. Na afloop van dit programma kregen de men sen nog drinken en een „Barneveldse delicatesse", een Barnevelds Haantje aangeboden. Daarna ging het weer huiswaarts. Het was een lange en vermoeiende dag, maar de reacties waren: „Het was geweldig", en „Wat hebben wij genoten". Zo werd deze dag inderdaad een „Zonnedag" voor alle deelne mers. B. Y. KRUISINGA-REMIGIUS Morgen, zaterdag 10 mei ZIERIKZEE - Morgen, zaterdag 10 mei, is het nationale molendag en fietsdag. Ook op Schouwen-Duiveland wor den verschillende molens opengesteld, die in de verschil lende fietsroutes worden opgenomen. Deze veertiende molendag duurt de gehele dag. Het is aan de molenaars van de ver schillende molens om zaterdag deel te nemen aan de nationale dag. De Korenmolen in Nieuwerkerk heeft in ieder geval enkele oude werktuigen verzameld en zal deze zaterdag voor het publiek uitstallen. Ook enkele andere molens in Duiveland vallen in de fietsroute van ongeveer 25 kilome ter. De deelnemers kunnen bij de ver schillende molens starten en krijgen daar een stencil in handen met enige toegespitste informatie. Deelnemers kunnen starten tussen 10.00 uur en 17.00 uur. Ook de Graan halm in Burgh-Haamstede heeft ver schillende activiteiten georgani seerd, zoals een broodbakdemonstra tie. De fietsroute voert ondermeer langs het Oude 'Uus, de Plompe Tb- ren in Haamstede en de Renesse Dag. De VW in Renesse heeft de coördina tie van de fietstocht in de Westhoek. BREDA - Burgemeester F. Fey van Breda heeft donderdagochtend op een zeer druk bevolkte Grote Markt het 16e oude-stijl jazzfestival van Breda geopend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 6