Veel belangstelling voor ultra lichte vliegtuigen Badkleding en zomermode in kleurrijke sprankelende show LEEN BECU - Vijftig jaar (waterstaats)dagboek... 4 Vissersboot vist torpedo op Barbara toont een mooi tijgerbad pak, dat in vrijwel elke badmodecol- lectie is vertegenwoordigd. Vol enthousiasme showden de mini- mannequins en dressman de collectie van Den Boer - Babyshop. Jolnnda showt één van de mooie strapless badpakken, die ook in de grorere maten verkrijgbaar zijn. Meubelhuis Joh. den Boer gaat specialiseren ZIERIKZEE - Voor de vijfde maal boden Den Boer Tex tiel, Holty Mode en Schoenmode Van Oeveren de inmid dels traditionele show met badkleding, mode voor de echte zomerse periode en het bij dat alles passende schoeisel. Traditiegetrouw ook trok deze kleurrijke en - mede door de zeer jeugdige presentatie - sprankelende show weer zeer veel belangstellenden, die ondanks de miezerige voorjaarsregen buiten, binnen in de ban van de zomer moeten zijn geraakt. Meubelzaak Joh. den Boer bood als vanouds ook weer een fijne locatie voor dit modegebeuren. Ondanks al deze tradities staan er op vrij korte termijn binnen de firma Den Boer toch enkele veranderingen te gebeu ren, zo liet firmant de heer John van der Brand het publiek tijdens de pauze van de modeshow weten. Meubelhuis Joh. den Boer gaat zich namelijk met ingang van september specialiseren in slaapkamers, waar bij alle daartoe behorende artikelen onder één dak gepresenteerd zullen gaan worden. De Babyshop, de in 1984 opgezette pijler van het bedrijf, wordt uitgebreid met een grotere af deling voor babymeubelen en derge lijke, zodat op dit adres - Sint Domus- straat 25- alles wat met de baby te maken heeft, verkrijgbaar zal zijn. Ten slotte zal de afdeling textiel, thans nog gevestigd in het pand Sint Domusstraat 56, worden geconcen treerd in hetzelfde pand - Sint Do musstraat 76, waar de slaapkameraf deling wordt gevestigd. Dit alles onder de naam: Speciale Slaapkamer en Linnenshop. Opvallend Hoe ingrijpend deze bedrijfsspecia- Iisatie ook moge zijn, het publiek kwam natuurlijk in de eerste plaats om te vernemen wat het modebeeld voor de komende zomer te bieden heeft. Daar bleek lady-speaker me vrouw G. van der Brand-den Boer al les over te kunnen vertellen en een pittige groep mannequins zorgde voor het visuele aspect. De badmode 1986 is opvallend te noemen, zowel in belijning als in des sins en kleuren. Voornamelijk voor meisjes en jonge vrouwen zijn er de bikini's en badpakken met zeer hoog opgesneden broekjes. Geen nood ech ter, voor wie dat iets te gewaagd vindt, want er is ook volop keus in andere modellen met fraaie dessins. De strapless bikini's en badpakken zijn helemaal in en dat is voor velen wellicht best fijn, want strapless voorkomt het probleem van storende witte bandjes in een bruine huid. De kleuren in de badmode zijn overwe gend fel, meestal in combinatie met elkaar, maar voor de liefhebbers zijn er ook modellen in gedekte kleuren, terwijl zwart het zelfs elk jaar in de badmode goed blijkt te blijven doen. Slank en bruin Slank en bruin zijn natuurlijk de belangrijkste voorwaarden om met enig succes een gewaagde tanga te kunnen tonen. Trouwe mannequin Lianne voldoet prima aan die eisen en toonde onder meer enkele fraaie exemplaren, waaronder een hele mooie bikini in zwart/gele ruit. Bar bara vormt inmiddels ook een trouwe kracht binnen de showende cast en toonde dit keer een keur van pittige badpakken, zoals een hoog opgesne den met tijgermotief. VHSSINGEN - Het vissersschip de KG 7 uit Kortgene heeft dinsdagmor gen op de rede van Vlissingen een vijf meter lange en tachtig centime ter dikke Engelse torpedo uit de Tweede Wereldoorlog opgevist in zijn netten. De mijnopruimings- dienst van de marine in Vlissingen in direct na het alarm aan boord gegaan van de vissersboot, waar men de ont steking van het projectiel heeft ver wijderd. De torpedo is daarna afge voerd naar de buitenhaven van Vlissingen. Volgens een woordvoerder van de marine liggen er waarschijnlijk nog wel meer van dit soort projectielen onder het zand begraven. Door de stroom en de zandverplaatsingen ko men ze soms boven, waardoor ze ook in een over de grond slepend vissers- net terecht kunnen komen. Jolanda en Coby bleken vooral door hun lengte prima in staat de badpakken in de wat grotere maten te showen. Verder toonde Coby onder meer een voorbeeld van een comfor tabele judo-badjas. Renate mani festeerde zich prima als nieuwkomer binnen de groep en toonde naast bad pakjes en bikini's een fris katoenen jurkje met zijsplitten voor over het badpak. Ook de zogenaamde pareoom- knoopdoek -vormt nog steeds een.be langrijk onderdeel van de badmode, evenals de zogenaamde boksershort, oftewel korte broek, die over het bad pak is te dragen. Niet alleen de collectie van Den Boer Textiel en de bij elk moaél uit stekend gekozen schoentjes van Schoenmode Van Oeveren kwamen bod, maar ook het assortiment van Den Boer Babyshop werd belicht. De organisatoren hadden zich geen bete re mannequins en dressman kpnnen wensen dan de zee^ jëügdïgé en alom vertederende Jorien, Ad, Suzanne, Annemiek en EÏïiiè. Ze toonden enkele sportbadpakjes, maar gingen ook op chic, zoals Ad in een fraaie bermuda met bijpassend vest en Annemiek ïn een lief .riixtja ponnetje waar ze een bijpassende hoed van Holty Mode persoonlijk bij had uitgekozen. Eline ging op de ro mantische toer in een rose jurkje met ruches en Jorien toonde een heel mooi zonnig jurkje met afknoopbare kraag in effen en gebloemd motief. Wat voor de groten gold, gold ook voor de kleintjes: Van Oeveren zorgde bij alle modellen voor bijpassende, kleurrijke schoentjes. Het zou te ver voeren een volledige opsomming te geven van hetgeen de ze enthousiaste kinderen toonden uit dit baby- en peuterassortiment varië rend in de maten 56 tot en met 116. Harde kleuren Een aardige verrassing wachtte het publiek aan het einde van de pauze toen een zeer groot aantal waarde bonnen van de firma's Den Boer, Hol ty en Van Oeveren werd verloot. Het nummer op het entréebewijs gold daarbij als lot. Harde kleuren zijn het'kenmerk voor de zomermode anno 1986. Bij zonder aardig vooral voor de jonge ren, maar dat vrouwen, die daar min der van houden ook een ruime kle dingkeus hebben, toonde Holty Mode onlangs reeds tijdens haar voor jaarsshows. Nu lag het accent van de presentatie voornamelijk op de mode voor de echte zomerperiode. De belangrijkste materialen in de sportieve kleding zijn katoen en ka toenen mengingen in ruit en/of seer sucker motief; bij de geklede mode doen vooral de viscose-mengingen het goed. Rokken mogen wijd en lang zijn, maar de tendens van strak en korter manifesteert zich ook, ter wijl bermuda's in diverse lengtes zich een plaats in het zomermode- beeld hebben veroverd. Zo toonde Corrie een frisse gestreepte seersucker blazer/bermu da-combinatie en toonde Riet een seersucker ensemble in ruitmotief. Corina showde hoe flatteus de dames met grotere maten zich ook kunnen kleden. Zij deed dat onder meer met een frisse zomerjurk met bloemmo tief in combinatie met een lang vest en met een ensemble met tricotboord, hetgeen een sportief effect gaf. Pantalons Katoen in seersucker-motief blijkt ook uitstekend materiaal voor een luchtige zomerpantalon zo toonde Jo landa. Verder houden uiteraard de jeans stand, zij het met enkele nieu we facetten zoals bijvoorbeeld een 'tóht'ëfëluiting'. Bijzonder chic bleek de combinatie, waar Riet in verscheen: een donker blauwe city-bermuda met aan de zij kant koperkleurige knopen; ze droeg er een bijzonder mooi bijpassend vest op. Jorien en Annemiek bleken nog stand te houden tegen de slaap en toonden met steeds meer elan twee bijzonder aardige pakjes in ruitmo tief. Coby verscheen in een zeer fraai denim-achtig ensemble met mooie belijning. Corina toonde een japon met een wat gedurfd motief van hard groen en wit en Jolanda showde een heel mooi gedessineerd broekpak met broek op 7/8 lengte. Hoe mooi harde kleuren toch ook kunnen combineren toonde Renate in een zeer mooie combinatie van zwart en hard groen, waar ze bijpassende kanten handschoentjes bij droeg. Ap pelgroen met zwart waren ook de kleurcombinaties voor de punk-ach- tige, maar frisse outfit van Barbara in een kort strak rokje met bijpassen de jumper en felgroene schoenen. De lady-speaker rondde ten slotte de avond af met een dankwoord tot de mannequins en zeker tot de vrou wen, die achter de schermen zo hard hadden gewerkt. ZIERIKZEE - Iedere avond, en dat al vijftig jaar lang, maakt Leen Becu aantekeningen over wat de dag ge bracht heeft. Achttien was hij, scholier nog, toen hij zijn eerste gedachten met kroont jespen op papier zette. Zijn beroep werd „rijkswatersta ter", waterbouwer noemen ze dat te genwoordig. Vijftig jaar dagboek be tekent daarom evenzoveel jaren waterstaatsgeschiedenis van Zeeland. Vooral het menselijk aspect daarvan. Het dagboek van Leen Becu heeft als leidraad gediend voor een waardevol boek Zeeuwse geschiedenis, compleet gemaakt met ruim honderd schitte rende foto's. Het eerste exemplaar wordt op 18 ju ni aangeboden aan minister Smit - Kroes van Verkeer en Waterstaat. ,,Die jongens hebben er een afschuwelijk werk aan gehad om uit mijn krabbels wijs te worden", zegt Leen Becu. Die jongens: de PZC-journalisten K. Cij- souw en A. J. Snel, die gedurende een jaar of twee on telbare uren doorbrachten ten huize van Becu, pra tend en informerend over die aantekeningen van tientallen jaren, waarvan die tussen 1944 en 1986 voor het boek werden gebruikt. Zij zochten in geheugen en archieven niet alleen naar de zakelijke gegevens van de waterwerken, maar ook naar bijvoorbeeld veran deringen bij landbouw, milieu en industrie. „Door hun geweldige manier van werken, schrij ven, is het een schitterend geschiedenisboek gewor den", complimenteert Becu hen, „mijn dagboek loopt er weliswaar als een rode draad doorheen, maar hun werk maakt het boek tot wat het is!" En de foto's van Wim Riemens bestempelt hij als juweeltjes, die „meelopen met het verhaal". Waterbouwers „Waterbouwers", aldus de schrijvers in hun verant woording, „zijn doende met de zee. Soms zien ze met een blik vol tederheid uit over het water. De zee vriendelijk. Soms is er woede in hun ogen. De vraat zuchtige zee. Dagboek van een waterbouwer be staat uit tijdingen van zee." Becu ten voeten uit. Over zijn dagelijkse kanttekeningen: „Tijdingen die de ba sis vormen voor een verhaal over wat mettertijd ver anderde in het Deltagebied. Een boek over Becu. En over de samenleving, die behalve door de Deltawerken werd beïnvloed door veel en krachtige stromingen. Een verhaal met beel den over veranderingen, door de tijd gebracht." Cadzand Leen Becu groeide op in Zeeuws-Vlaanderen, aan de haven van Cadzand. Zijn moeder was afkomstig van Brouwershaven, vandaar dat hij als kind al veel op Schouwen-Duiveland kwam. Nu woont hij er al ja ren zelf, eerst in Bruinisse, nu ingeburgerd in Zierik- zee. Pas afscheid genomen als VVD-gemeenteraads- lid. Nog wel statenlid: voorzitter van de commissie Waterstaat en Verkeer, lid van de commissie Econo mische zaken: „Twee heerlijke commissies, betrok ken bij Zeeland..." Na de HBS had Leen Becu nog net tijd genoeg om de waterbouwkundige studie aan te pakken en in 1938 examen te doen. Een logische keuze: hij groeide op bij het water, va der werkte bij het Waterschap, als kind ging hij al naar de zware stormen-kijken als de duinen werden aangevallen of schepen in nood waren. Een buiten mens, toen al, liefhebbér van de natuur, het milieu waar hij later in de politiek zoveel mee van doen kreeg. De zee, het water, het weer. Zijn eerste dagboek, in 1937: een dun schriftje. Eerste regels van een acht tienjarige: „Storm. Het water nog nooit zo hoog ge- Ing. Leen Becu op een voor hem karakteristiek plek je: voor het ,,monument"op de Grevelingendam, het restant van het betonnen bouwsel waarover de ka belbaan liep. zien. 3.55" Dat begin wordt het kenmerk van de vijf tig dagboeken: het weer, het water. Maar ook: de trouwplannen van de Engelse koning Edward met mrs. Simpson, het zien van het noorderlicht. Herin neringen: liggend op je rug naar de hemel kijkend, het potkacheltje bij zijn grootmoeder, de kolen zuinig natgemaakt met theeblaren om ze langer te laten branden. Een evenzeer belangrijk aspect: sport. Wiel rennen, schaatsen, voetbal, alle sport. Becu hoefde maar in zijn dagboek te duiken om bij Waterstaats-jubilea een persoonlijk praatje over de jubilaris samen te stellen. Waardoor bekend werd, hoe hij aan die gegevens kwam. „Eeuwig zonde", zei onder anderen directeur Kees Vroege van Dosbouw, „als daar niets mee gebeurt." Die stimulans bracht Becu er toe het laatste jaar voor zijn pensionering twee volle dozen aantekeningen mee naar zijn kan toor op Burghsluis te slepen om daarvan op verzoek een samenvatting te maken. Om de meest persoonlij ke feiten te schiften van de „waterstaatse". Uitkijkend op de pijlers van de stormvloedkering, in zo schrille tegenstelling tot hét citaat uit zijn eerste (niet gebruikte) notities: „Leren voor diploma Zee-r land. Verder helpen bij strandmetingen. Met een roeiboot ver in zee roeien om op wat grotere afstand van de duinen te controleren of er toename of afname van het strand was geweest." Grevelingendam Een „dagboekanier" aan het schiften. Hij liet nog veel staan. Zoals de notitie uit zijn Bruse tijd, waar hij - inmiddels getrouwd - aan het eind van de vijfti gerjaren ging wonen om te werken aan de aanleg van de Grevelingendam, tot die gereed was in 1965. Een drukke tijd, de notities werden steeds korter. Dit stond er:Ambtenaar. Woef-woef." Voor de sa menstellers en (her)schrijvers van het boek een vraag, voor Becu een weet. „In Bru kende iedereen elkaar. Een belastingambtenaar constateerde dat een Bruënaar geen hondenbelasting had betaald. Hij stuurde een briefje met alleen Woef, woef! er op. De week erop had hij het geld binnen..."In het boek (dacht hij) niet gebruikt. Vele andere anecdotes ko men er wèl in voor. „Een boek over Becu. En over de samenleving, die behalve door de Deltawerken werd beïnvloed door veel en krachtige stromingen. Een verhaal met beel den over veranderingen, door de tijd gebracht..." Het ligt bij de drukker. En over een week of zes in de winkel... JOKE VAN DER KLOOSTER Over enkele weken oprichting vliegclub Vooral voor deze belangstellenden wordt over enkele weken, waar schijnlijk na Pinksteren een oprich tingsvergadering gehouden waarmee een vliegclub voor ULV's op Schou wen-Duiveland een feit zal worden. Volgens de voorzitter van de vlieg club Budel de heer J. P. C. Gootjes zullen niet al deze geïnteresseerden ook echt vliegers worden. „Maar on der deze mensen zitten de toe komstig ULV-vliegers wel". Zoals bekend moet men een vlieg brevet halen voor men zelfstandig de lucht in kan met een ULV. En verder is deze recreatiesport gebonden aan een aantal strenge regels dat momen teel definitief wordt opgesteld door de landelijke overheid. ROTTERDAM - Minister Van Aar- denne (economische zaken) heeft de drie werven Wilton-Fijenoord, de Ko ninklijke Maatschappij De Schelde en de Rotterdamse Droogdok Maat schappij (RDM) voorgesteld een ad viesorgaan in het leven te roepen om uit de gerezen problemen te komen. BROUWERSHAVEN - De leden van de vliegclub Bu del die dit weekend met hun ULV's (Ultra Lichte Vlieg tuigen) vanaf het vliegveldje bij Brouwershaven rond vluchten maakten onder het Schouwse land toonden zich vol enthousiasme over de vele ruimte hier op het eiland die het uitoefenen van hun hobby bijzonder aantrekke lijk maakt. Enkele tientallen mensen afkomstig van het hele eiland kwamen naar Brouwershaven om kennis te maken met deze nieuwe vorm van recreatie die hier wordt geïntroduceerd door de Brouwenaar Jan Gast. Hoewel de vliegers uit het Brabant se Budel de afstand naar Brouwers haven zaterdagmorgen in hun toestel overbrugden, konden zij na aan komst aanvankelijk niet opnieuw opstijgen vanwege de wind die aan wakkerde tot boven de 5 beaufort. Zaterdagavond en zondag et^ifërble- ken de weersomstandigheden.'^ ge schikt voor het uitvoeren van'^'luch ten. De heer B. Rietjens Uit 2oélbiond bestuurde een Firebird Ml PH-Lk 3, een 2-assigbestuurde ULV met ca nard vleugel, terwijl de heer P. Koch uit Maarheeze in een Behlen - trike PH-IN8 vloog met zwaartepuntbestu ring en voorzien van een zogenaamde Delta- of banglider vleugel. Een an dere Behlen werd over de weg naar Brouwershaven vervoerd want de ULV's zijn zeer lichte uit zeildoek en aluminum pijpen opgetroken appara ten di£ zijn voorzien van een motert- je. Ze kunnen dus gemakkelijk ter plaatse als bouwpakket in elkaar worden gezet. De heer Gast kreeg ter plaatse ruim 25 aanmeldingen van geïnteresseerde mensen waarmee het totale aantal op Schouwen-Duive land op ruim zestig is gekomen. Een van de ultra lichte vliegtuigen van de vliegclub Budel die zaterdag en zondag vanaf het vliegveldje bij Brouwers haven de lucht ingingen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4