Voltooiing De Vergulde Garnaal komt in zicht elalM [lavensa Brouwse schilder Kikkert exposeert in de Eenhoorn Opvoering historisch toneelstuk in kader 700 jaar Brouwershaven Veel werk door vrijwilligers verricht Verkoop Reparatie ZIERIKZEESCHF, NIEUWSBODE Vrijdag 9 mei 1986 Nr. 23927 11 BROUWERSHAVEN - Wanneer lid van gedeputeerde staten en oud-burgemeester van Brouwershaven mr. J. P. Boersma op vrijdag 23 mei het eerste Brouwse museum De Vergulde Garnaal officieel komt openen, betekent dat voor het handjevol vrijwilli gers, dat vele uren tijd en werk in de realisatie ervan stak, niet het einde van de werk zaamheden. „Na de opening zal zeker nog het een en ander moeten worden afgewerkt want we krijgen het voor die tijd nooit klaar", aldus Joop van der Hout, lid van de cul turele stichting De Roode Lelie, die het initiatief nam om in het historische pandje aan de Brouwse Markt een museum over de 700-jarige smalstad te realiseren. Vier jaar geleden ontstonden de eerste plannen en sinds anderhalf jaar wordt er daadwerkelijk ge bouwd aan het museum door een groepje van zeven mensen dat wisse lend opkomt. Daarnaast zijn negen mensen bezig met het maken van drie maquettes, die een beeld geven van Brouwershaven en zijn omgeving vroeger en nu en die tot de inventaris van het museum gaan behoren. Sinds februari 1985 werd aan dit alles bijna 1300 werkuren besteed en daar zullen er in de komende weken nog tiental len bijkomen want de vrijwilligers hebben besloten om overuren te draaien teneinde een en ander voor de opening toch zover mogelijk rond te krijgen. Hoewel De Roode Lelie heel blij is met deze enkele enthousi astelingen had men toch meer vrij willigers verwacht. „Over het alge meen is de vrijwillige hulp van ambachtsmensen tegengevallen. De timmerlieden en metselaars kwamen niet opdagen", aldus Van der Hout. Interieur draagt en onlangs 2500 gulden bij droeg voor de voordeur, een trap en een tegelvloer in de hal. Het slechts enkele meters brede pandje kreeg de naam De Vergulde Garnaal om enerzijds het kleine en mooie ervan te symboliseren en an derzijds in verband met het belang van de vroegere garnalenvisserij voor Brouwershaven. Op de 35 m2 be gane grond wordt een permanente tentoonstelling ingericht die betrek king heeft op de Grevelingen en Brouwershaven met omgeving vroe ger en nu. Men kreeg voor dat doel materiaal over de voormalige stoom tram en bergingsmaatschappij in Brouwershaven en enkele modelsche pen in bruikleen. Verder beschikt De Roode Lelie over veel foto's en teken werk van de Waag en het monumenta le stadhuis van ir. K. L. Ruige, terwijl ook enkele maquettes een plaatsje krijgen op de tentoonstelling. Als er mensen zijn die nog spullen hebben die interessant zijn in verband met Brouwershaven of zijn geschiedenis wil De Roode Lelie die graag, al of niet in bruikleen, hebben. Om alles aantrekkelijk en over zichtelijk te presenteren wordt langs de muren een aantal demonstratie- schoten aan rails bevestigd, terwijl op de eerste verdieping oude deuren omwikkeld met jute als achtergrond gaan dienen voor de wisselexposities die daar in de 30 m2 grote ruimte wor den ondergebracht. Als eerste zijn dit de aquarellen over de Grevelin gen gemaakt door Adrie Vogelaar uit Middelharnis. Later wordt op de eer ste verdieping tevens een diaprojec tie over Brouwershaven onderge bracht. Het kleine zoldertje op de tweede verdieping wordt voorlopig gebruikt als berging en later waar schijnlijk als clubruimte voor teken en handvaardigheidslessen door De Roode Lelie. Door een geschenk van de Brouwse drogisterij is het mu seum ook al verzekerd voor een balie bij de ingang. Inmiddels wordt er wekelijks hard gewerkt aan drie maquettes. Een er van geeft een beeld van het Grevelin- genmeer met zijn vaargeul en wa terstroom en diepe punten (bij Scharendijke 48 meter), terwijl de an dere twee tot in de details het huidige Brouwershaven en het gedeelte erom heen van Bommenede tot Scharendij ke in beeld brengen in de huidige toe stand, en zoals die was in 1830. Als basisgegevens voor de actuele ma quette worden luchtfoto's gebruikt van het Documentatiecentrum Zeeuws Deltagebied en rapporten en kaarten van de Rijksdienst IJssel- meerpolders. Voor de maquette van Brouwershaven anno 1830 haalt men de gegevens uit historische kaarten en boeken die met name Maatje Jansen-Glas daarvoor verzamelde. Men kan straks op de deelmaquette het verdronken land zien, een afsluit dijk die nooit afkwam en de jaartal len waarin de diverse polders gewon nen en verloren zijn. Vaarkaart Voor de Grevelingenmaquette, waaraan Corrie van Vulpen-van Doorn haar beste krachten geeft, ging men uit van een vaarkaart. Deze maquette die is opgebouwd uit totaal twaalf lagen is al ver klaar. C. A. Catsman-Slager werkte dinsdagmor gen aan de historische maquette en Wim Boom en Helene Renders aan de. actuele maquette. ,,Ik woon nog niet zo lang in Brou wershaven maar door dit werk ben ik al veel te weten gekomen; anecdotes en historische feiten voornamelijk van Maatje. Dat maakt het heel leuk", zegt Helene terwijl ze zorgvul dig het voetpad op de Grevelingen- dijk vastplakt. Hoewel men ervan overtuigd is dat het vele werk dat hierin gaat zitten er niet aan af is te zien als het klaar is, gaan de vrijwil ligers er in een ontspannen sfeer hard tegenaan en de komende tijd zelfs meerdere dagen per week om de ma quettes zover mogelijk klaar te krij gen. Iedereen die wil komen helpen is uiteraard van harte welkom. Ook de letters De Vergulde Garnaal en een garnaal die straks de voorgevel en het nieuwe bovenraam van het mu seum zullen sieren werden gemaakt door deze groep vrijwilligers. De eerste verdieping van het museum wordt ingericht als expositieruimte terwijl de zolder (zie ladder) later een clubruimte wordt voor teken- en hand vaardigheidslessen. Desondanks begint het interieur van het museum vaste vormen aan te nemen. Vloeren, wanden en zolder- ringen (met eeuwenoude balken) wer den gerestaureerd en in sommige ge vallen geheel opnieuw gemaakt. Er werd een keukentje en toilet gemaakt en een hal en trappen die nog moeten worden afgemaakt. De deuren moe ten nog worden ingehangen en verder is er nog verf- en aftimmerwerk te doen. De vrijwillige werkers hebben hierbij veel oude materialen die bij de afbraak van het binnengedeelte van het pand vrijkwamen weer op nieuw gebruikt om kosten te sparen. In totaal ontvingen zij ruim 18.000 gulden subsidie, die namelijk 5000 gulden van de provinciale overheid, 11000 gulden van Monumentenzorg en 2500 gulden van het Anjerfonds ter wijl de gemeente Brouwershaven de buitenkant van het pand opknapte, de huur in de vorm van subsidie bi^- Een groep vrijwilligers druk aan het werk aan de maquettes die in het museum De Vergulde Garnaal zullen worden geëxposeerd. Van links naar rechts: Corrie van Vulpen-van Doorn, Joop van der Hout, Maatje Jansen-Glas en C. A. Catsman-Slager. BROUWERSHAVEN - Waaraan ik schuldig ben? Ik hield anderen de spiegel voor waarom zij vroe gen. Wij bestaan immers bij de gratie van de weerspiegeling. Maar teruggang, grauwheid en ma laise schrikken ons af. Voortdurend zijn we op zoek naar de verblindende reflectie van welstand, ge zondheid, bloei. Altijd. Tegen beter weten in. Tot de spiegel wordt gebroken. Schuldig? Ach... Met deze woorden begint het to neelstuk over de mdester- oplichter Maggaris, alias Johan nes Cato Kamerling. Het is de waar gebeurde geschiedenis over zijn verblijf in Brouwershaven, rond 1762. Eén jaar nadat hij in de ze Smalstad werd ontmaskerd, schreef de toenmalige gemeente archivaris Viergever deze geschie denis neer in een tweedelig boek werk 'ter waarschouwing van jon ge joffers'. Het was Kamerling namelijk gelukt de burgemees tersdochter te 'bezwangeren' waardoor een huwelijk niet meer was tegen te houden. In de tijd dat Kamerling in Brouwershaven arriveert is het daar economisch slecht gesteld en staan ook het sociale en maat schappelijke leven op een laag pitje. Evenals in de rest van Ne derland overigens: men suddert wat. Kamerling pretendeert rijk dom, eruditie en vroomheid. Zo weet hij, ondanks dat hij een vreemde eend in de bijt is, snel en kele invloedrijke mensen voor zich te winnen. Hij bemerkt dat er in Brouwers haven slechs twee oude chirur gijns zijn, die onder toezicht staan van een medisch doctor in Zierik- zee. Hij weet handig gebruik te maken van de tegenstellingen tus sen Zierikzee en Brouwershaven en suggereert dat hij een medisch doctor kent die zich in Brouwers haven zou willen vestigen. Boven dien zou de stad dan een echte apotheek krijgen. Als het moment er rijp voor is maakt hij zichzelf bekend als 'de' doctor afgestu deerd aan de beste universiteit van Europa. Handelaar Al snel ontpopt Kamerling zich als handelaar en zegt enorme winsten te maken. De bevolking, die van al die welvaart wel een graantje mee zou willen pikken, geeft zich over aan 'de wens als va der van de gedachte'...De pseudo- arts blijkt meer en meer een pa thologisch leugenaar, die de strop om zijn nek zelf vaster en vaster trekt. Het is van hem bekend dat hij zelfs in het Rasphuis in Middel burg nog extraatjes wist te verdie nen met het schrijven van valse brieven en getuigenissen, die de bewakers voor hem verkochten. Fragmentarisch Het toneelstuk is gebaseerd op de eerder genoemde geschied schrijving door Viergever en wordt gespeeld in authentieke kostuums. De schrijfster volgde de draad van het verhaal fragmen tarisch, waardoor het resultaat iets wegheeft van een gedramati seerde documentaire. Twaalf amateurs van Schou- wen-Duiveland, waarvan een groot deel nooit eerder op de plan ken stond, werken ruim een jaar onder leiding van de provinciaal toneeladviseur. Ad van Noort, aan de realisatie. Het Zeeuw Centrum voor Amateurtoneel ondersteunde deze onderneming als 'schrij versproject', wat inhoudt dat er dramaturgische adviezen werden gegeven door de in Kapelle woon achtige toneel/tekstschrijfster Ans Schilders. Toneelgroep De Roode Lelie uit Brouwershaven speelt Johannes Cato Kamerling, een schijngestal te van Clementine Oostdijck op 16 mei in De Vroonc (Kapelle) aan vang 20.00 uur en 22 en 23 mei in het Tonnenmagazijn van Brou wershaven, aanvang 20.00 en 20.30 uur. De regie is in handen van Ad van Noort met assistentie van Clemen tine Oostdijck, voor het decor zorgt Cees Möhlman en voor het licht Giel Gabriëlse. De mensen van het NOS-programma Van ge west tot gewest komen in de week van 17 tot 24 mei naar Brouwers haven om opnamen te maken van het toneelstuk, dat werd geschre ven in het kader van 700 jaar Brouwershaven. Ad Kikkert achter zijn schildersezel aan het werk. TECHNISCH INSTALLATIE BURO Elektrische apparaten Televisie - Video HiFi - Huishoudelijk enz. 01114-1368 - 01119-1634 In Zierikzee van 10 tot en met 24 mei ZIERIKZEE/BROUWERSHAVEN - „Ik probeer de sfeer, het karakter van een landschap herkenbaar te ma ken in mijn werk. Je moet de plaats en de atmosfeer er van kunnen herkennen", aldus de in Brouwershaven wo nende schilder Ad Kikkert die zijn werk van de laatste twee jaar van 10 tot en met 24 mei exposeert in de Een hoorn te Zierikzee. Dit werk omvat aquarellen, waarvan de meeste een beeld geven van landschappen op Schou- wen-Duiveland en Goeree-Overflakkee. Kikkerts geïnspireerdheid door water en boten komt duidelijk naar voren in de haven- en zeegezichten waarvan de loka- ties duidelijk zijn te herkennen omdat de Brouwse schil der figuratief werkt. „Ik zoek naar het eigen karakter van een landschap. Dat typisch voel bare tracht ik met zo min mogelijk omwegen te benaderen", aldus de schilder, die daarvoor altijd de aqua reltechniek gebruikt. „Het is een techniek die spanning in een schilde rij brengt. Het moet vlug en zeker ge beuren. Het moet gelijk goed zijn, want je kunt er niet in knoeien." Op de tentoonstelling zijn op deze wijze vervaardigde werken te zien die een beeld geven van de (vroegere) haven, van Brouwershaven en Bruinisse, de Schelphoek, de Grevelingen maar ook een kermis in Brouwershaven en de vroegere suikerbieten-overslag bij de Los wal. Zeeuws licht Ad Kikkert, die in 1914 werd gebo ren in Rotterdam, is al zijn hele leven schilder van beroep. Hij voerde vele opdrachten uit voor industriële be drijven, de Rotterdamse haven en het Rotterdamse gemeentearchief. Werk waarvoor hij tweemaal koninklijke subsidie en enkele prijzen, waaron der de Willink van Collenprijs, ont ving. Zijn werk hangt in verschillen de musea en bevindt zich in verzame lingen en nog steeds exposeert hij met Pulchri Studio en de Haagse Aquallisten, waarvan hij lid is. Sinds 1958 werkt Kikkert regelmatig in Zeeland en geboeid door het 'prachti ge Zeeuwse licht' en de frisse lucht hier kwam het echtpaar Kikkert vier jaar geleden in Brouwershaven wo nen. Ook de provincie Zeeland kocht werk van hem aan dat via de artho- teek in Middelburg .wordt uitgeleend aan particulieren. Op de expositie zijn ook enkele landschappen uit het Franse Bretag- ne te zien, waar Kikkert de afgelopen jaren verschillende malen met een collega naar toe ging. „Ik was daar graag want je hebt er ook prachtig licht dat lijkt op dat van Zeeland. Maar het landschap is er wijdser en met die rotsen aan de kust harder en stugger. Kikkert vindt het jammer dat tegenwoordig in het zogenaamde ezelschilderij een beetje de klad zit. „Er is bijna niemand meer die naar de natuur toe werkt en het karakter van een landschap in een schilderij goed herkenbaar maakt. De musea brengen steeds meer non-figuratieve (moderne) kunst. De Brouwse schil der gaat echter door in zijn eigen stijl. Voor iedereen die van het Schouw- se landschap houdt is de tentoonstel ling in de Eenhoorn dan ook een must. Van 10 tot en met 24 mei, dage lijks van 12.00 tot 17.00 uur behalve op zon- en feestdagen. De schilder zelf of zijn vrouw W. J. M. Kikkert- Elkerbout, die eveneens schilderes is, zullen de meeste tijd aanwezig zijn om bezoekers eventueel nader te informeren en te begeleiden. DEN HAAG - Minister Schoo zal maandag 12 mei in Maastricht het be stuur van het Europees centrum voor ontwikkelingsmanagement installe ren, een instelling waarvoor het mi nisterie voor ontwikkelingssamen werking 40,5 miljoen gulden be schikbaar heeft gesteld. VELP - Vredestein heeft de finan ciering geregeld voor de investering van ongeveer 80 miljoen in uitbrei ding van het produktievermogen van Vredesteijn banden in Enschede On geveer de helft komt uit eigen midde len en de rest van de bank. Dat heeft de onderneming woensdag bekendge maakt. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 11