streeknieuws 'n Dorp bewaart geheimen Verkoop oude boeken groot succes Muzikaal solistenconcours in dorpshuis van Renesse zierikzeesche nieuwsbode m» andag 5 mei 1986 Nr. 23925 5 ZIERIKZEE - De boekenmarkt in De^Stolpe te Zierikzee is zaterdag een grandioos succes geioorden. Een kwartier voor de opening (9.15 iiur) stonde7i bibliofielen al in de rij en toen om half tien de deuren open gingeji stond de rij drie-dik. Een uur later was de grootste drukte voorbij en was het grootste deel van de oude boeken verkocht. Toch liep de verkoop nog de hele ochtend gestaag door. De bibliothecaresse van De Stolpe, mevrouw C. Loth, vertelde van het doorslaand succes. ..Alle romans, kinderboeken, strips en veel studieboeken gingen vlot van de hand. Er bleven alleen nog wat oude jaargangen van tijdschriften over". Het was de eerste keer dat in de Zierikzeese bibliotheek een dergelijke boekenmarkt werd gehouden, maar beslist niet de laatste. Van de opbrengst worden nieuwe boeken aange schaft. JOHANNESBURG - De Zuidafri- kaanse autoriteiten hebben de zwarte Anglicaanse bissshop Sigisbcrt Ndwande vrijgelaten. Ndwane werd negen dagen geleden gearresteerd öp beschuldiging van het aanzetten tot geweld. Tijdens een dienst die wérd geleid door /3e pas tot aartsbisschop gekozen Desmond Tutu, zei Nwdande dat de opschudding onder de zwarte bevolking over zijn arrestatie aan toonde dat de blanke machthebbers geen, kans hebben". LONDEN - De Hoge Raad van het internationale Leger des Heils heeft de 56-jarige Eva Burrows, territori aal commandant van zuidelijk Australië, gekozen tot bevelvoerend generaal. Het is de tweede maal dat een vrouw aan het hoofd staat van de ze organisatie. De eerste vrouwelijkè generaal was Evangeline Booth, dochter van de stichter van het Leger des Heils William Booth. Zij diende het Leger des Heils in deze functie van 1934 tot 1939. TREASURE ISLAND - Twee Ame rikanen hebben het grootste zand kasteel aller tijden gebouwd. De to rens van „de verloren stad Atlantis" op een strand van Treasure Island in Florida verheffen zich tot een hoogte van 17 meter. NEW YORK - Patrick Duffy, 'Bob by Ewing' uit de televisieserie 'Dal las' die een jaar geleden in een afleve ring werd doodgereden, keert in de serie terug. GRUBBENVORST - Op de coöpe ratieve Venlose veiling in Grubben- vorst zijn de eerste asperges van de koude grond aangevoerd. Het was een partijtje van 45 kilo waarvan de beste kwaliteit 28 guldén per kilo op bracht. Als gevolg van het koude voorjaar zijn de eerste köude- grondasperges ruim tien dagen later geveild dan verleden jaar. Als het warme weer blijft aanhouden Ver wacht men in veilingkri.ngen dat dé aanvoeren snel zullen toenemen en dat de prijs gaat dalen. ZIERIKZEE rpf De Provinciale Kontaktraad Zee land van de Reformatorische Politie ke Federatie heeft voor donderdag 15 mei een bijeenkomst belegd in een van de zalen van de Christelijk Gere formeerde Kerk te Zierikzee. De bij eenkomst begint om 20.00 uur en spreker is Harry Roffel: nummer drie op de kandidatenlijst voor de Tweede Kamer. Hoogste punt De voorzitter van het bestuur van de Comeliastichting, A. L. van Gees- bergen, houdt maandag 12 mei een toespraak op het bouwterrein aan de Emil Sandströmweg te Zierikzee. Daar wordt die dag het hoogste punt van de nieuwbouw bereikt. De plech tigheid begint om 15.30 uur en omvat onder meer het hijsen van de vlag door een van de toekomstige bewo ners. NCVB-actie afgerond De actie van de Nederlandse Christen Vrouwenbond (NCVB) voor vrouwen in Haïti, waar nog erbarme lijke hygiënische toestanden zijn, nog veel mensen sterven aan TBC, waar de meeste vrouwen niet kunnen lezen of schrijven (85% analfabeet) is afge sloten op de Algemene vergadering op 1 mei 1986 in Utrecht. Deze actie die op 17 mei 1984 gestart werd heeft het prachtige bedrag van 375.304,45 opgebracht. Bijeengebracht door alle leden van de NCVB door middel van allerlei acties in geheel Nederland. Een gemeenschapscentrum kan nu worden gebouwd, zodat aan de vrou wen in Haïti voorlichting gegeven kan worden in hygiëne, kinderverzor ging, Bijbelkennis, naailessen, voe ding en koken enz. Aan de verbete ring in hun positie kan nu een begin worden gemaakt, aan de vrouwen in een der meest arme landen van de we reld. BURGH-HAAMSTEDE RENESSE - In het dorpshuis van Renesse werd voor de dertiende maal een geslaagd onderling solistenconcours gehouden door Renesser fanfare Luctor et Emergo. Het gebeuren trok aardig wat belangstelling en de belang stellenden kregen een gevarieerd programma voorge schoteld. In totaal 25 muzikanten verzorgden gezamen lijk 22 optredens, waarvan 18 solo-optredens, 2 kwartetten en 2 duo's. De jurering was in handen van E. A. de Looff uit Zierikzee en de pianobegeleiding werd verzorgd door E. Vos-Simons. Na ee^welkomstwoord door vice- voorzitte'r M. de Hamer, die in het bij zonder pianiste Vos en jurylid De Loof verwelkomde, werd het uitge breide programma vlot afgewerkt. Voor de pauze kwamen de junioren aan bod (die 9 optredens verzorgden) en na de pauze was de beurt aan de senioren. De optredens waren van be hoorlijk niveau, hetgeen in de pun tenwaardering duidelijk tot uiting kwam; al speelden de zenuwen som mige solisten wel wat parten en had den enkelen bij de keuze van hun stuk wat hoog gegrepen. In drie categorieën werd om de hoogste eer in de wisseltrofee gestre den. Bij de junioren werd de prijs ge deeld door Arjan van 't Veer, die met zijn vertolking op bugel van The Lost Chord van A. Sullivan in een arran gement van V. Leeuwen 52 punten be haalde, en het duo Sacha v. d. Roest op bugel en Ronald Moerland op eu- fonium, die met hun uitvoering van Les deux Troubadours van A. Del- becq eveneens 52 punten haalden. Ti telverdediger Walter Boer kwam niet verder dan 43Vs punt. Ook bij de senioren moest de wis- selprijs gedeeld worden. Agnes Blom, die ook in de juniorenklasse al tweemaal de hoogste eer voor zich had opgeëist, behaalde op bugel 54 punten met haar vertolking van The Return van John Hartmann in een ar rangement van P. J. Molenaar. Kees van Klooster, die al eens een wisseltrofee mocht houden na hem drie maal te hebben gewonnen, scoor de eveneens 54 punten met Rondo van W. A. Mozart in een arrangement van E. Leloir. Hij voerde het stuk uit .op tenorhoom. Titelverdediger Gerard Goedegebuure, die een moeilijk stuk had gekozen, bleef op 47 punten ste ken. Bij de tamboers ging de trofee naar Cees Kraayenbrink, die op con- certtrom Alla Brève speelde en daar mee 52V2 punten behaalde. Hij hield daarmee titelverdediger Hanno Can ters, die met zijn uitvoering van Tbur- nament van Jo Conjaerts 46 Va punten' scoorde en daarmee tweede werd bij de tamboers, ruim achter zich. Prijsuitreiking- Na afloop van het vlot verlopen concours werden de wisselprijzen uit gereikt door de directeur van het Dinsdag 6 mei korps, J. H. Blom. Hij merkte op ver heugd te zijn dat in tegenstelling tot vorig jaar zo vele senior-leden aan het concours hadden deelgenomen. De deelname van de zijde van de juni oren vond hij iets teleurstellend. Veel waardering had hij: voor de junior- leden die ondanks examendrukte toch acte de présence hadden gegeven op het concours. Alle deelnemers aan het concours., ontvingen uit handen van Blom een diploma en een juryrapport. Voor de winnaars van vorig jaar, die nu hun wisselprijs in moesten leveren, had hij een herinneringsprijs. Aan het slot. van de geslaagde avond sprak de vice-voorzitter M. A. de Hamer een kort dankwoord, In het bijzonder dankte hij de jury en de pianiste, maar ook organisator Blom. Uitslag Junior blazers Arjan van 't Veer 52 p en het duo Sa cha v. d. Roest en Ronald Moerland 52 p; Barbara Janse 46 p.; Arwin v. d. Waal 44 p.; Walter Boer 43^ p. en Sas- kia Plandsoen 43Vs p. Senior blazers Agnes Blom 54 p.; Kees v. Klooster 54 p. Kwartet Jaap Moerland, Keés en Wim Hoogerhuis en Hans Boer 51 p.; Jan Piet v. d. hoek 51 p.; Wim Geistdörfer 50 p.; Henk de Vos 50 p.; Lenz Hoogerhuis. 47 p. Duo Gerard Goedegebuure en Kees van Klooster 47V2 p.; Jaap Plartdsoen 47 p.; Gerard Goedegebuure 47 p. Kwartet Lenz Hoogerhuis, Ria ,v. d. Roest, Adri de Vos en Jan van de Hoek 46 p.; Ria V. d. Roest 45l/i p.; Adri de Vos 43 V2 p. Tamboers Cees Kraaijenbrink 52% p.; Hanno Canters 46V2 p.; Leeridert v. d. "WaaL 43 Mi p. Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.30 uur De Czrsons, Australische serie. Felicity laat zich behandelen door een hypnotiseur. Godfrey is het er niet mee eens maar doet er het zwijgen toe. 15.15 uur De Smaakmakers, informa tieve serie over kruiden en specerij- én. Afl.: Kruidnagelen. 15.40 uur Een dik uur Dick, geva rieerd programma met Dick Pas- schier. 16.40 uur Het Theelepelvrouwtje, kinderserie. 16.56 uur Michfel van de Hazelhoeve, kinderserie. 17.30 uur Journaal 17.46 uur Popsjop TV. Presentatie Jaap de Groot. 18.25 uur Klussen in huis. Les 7. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur The Cosby Show, Ameri kaanse comedyserie. Pa en Ma Huxa- table vragen zich af of hun kinderen wel met hun problemen bij hen aan zullen kloppen. Dit wordt getest in een open gesprek... 19.25 uur Het Kolob mysterie, science-fiction serie voor de jeugd. Afl.: Energiestoring. Volgens een le gende verbergt het moeras iets waar voor je maar beter uit de buurt kunt blijven. Gretchen is er, met solex en al, ingeplonst. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Uitzending Politieke Par tijen. Loesje, 20,38 uur It's all in the game, compu terquiz met Hans Brian. 21.30 uur Hier en nu, actualiteiten. 22.05 uur Meditatief moment 22.10 uur Hill Street Blues, Ameri kaanse politieserie. Buntz leidt de klopjacht op de moordenaar van Cof fey. Martinez is de boodschappenjon gen van een corrupte rechter. 22.55 uur Chèers, Amerikaanse come dyserie. Sam wordt een dagje ouder. Hij tVil daar niets van weten, maar zijn omgeving helpt hem wel een handje. 23.20 uur Meditatief moment, kort intermezzo met geestelijke muziek. 23.30 uur Journaal. 23.35 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.00 uur Binnenkant buitenland, zesdelige serie over opgroeien en op voeden. Af 1, 1: De noodzaak van 'be wegen'. 17.40 uur Open Universiteit. Onder nemingsfinanciering. (Cursus Onder- nemingsfinanciering). 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.20 uur Paspoort Voor Italianen. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uuf Journaal. 19A2 uur L^at maar lopen, verslag van .een voettqqht door Noprvyegen. door'zes jonge delinquenten én twee begeleiders. Afl. 2: Laat je het vech ten en blowen achter je na de terug keer uit de Noorse hooglanden in de 'ouwe' Haagse omgeving? 19.37 uur Kenmerk, actualiteitenma gazine. 20.00 uur Allemans Recht, juridisch magazine. Presentatie; Leo Spigt. 20.55 uur Pahoramiek, actualiteiten- magazine. 21.30 uur Morgen gaat 't beter, docu mentaire serie over het ontstaan en de ontwikkeling van de Nederlandse speelfilm, vanaf 1900 tot heden. Afl. 2: 1940-1965. 22.20 uur Zendtijd Politieke Partij en: CPN. 22.35 uur Journaal 22.50 uur Den Haag Vandaag, parle mentaire rubriek. 23.05 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 14.00 en 17.00 uur Schooltelevisie. 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. 18.05 uur Plons, kinderprogramma (herh.) 18.10 uur Carolientje en kapitein Snorrebaard, kinderprogramma. Afl.: Het Speelgoedland. (herh.). 18.25 uur Goochel mee met Hans Ka zan. Met: 1. Het raadselachtige even wicht. 2. De magische banaan. 18.20 uur Er was eens het heelal, tekenfilmserie. Afl.: 17. 18.50 uur Juke Box. 19.00 uur De andere Belgen, reporta ge over Belgen die niet in een ééntalig Vlaams gebied wonen. Afl.. Brussel (2). 19.40 uur Lotto, mededelingen en programma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Weerbericht. 20.15 uur Kunstzaken. 20.25 uur IQ, spelprogramma. Pre sentatie: Herman van Molle. 20.55 uur Labyrint. De magie van het beeld. Afl: 'n Venster op 'n nieuwe wereld. Documentaire over de in vloed die de computer op ons leven heeft. 21.45 uur Uitzending door derden; Programa van de Vlaams-Nationale Omroepstichting. 22.20 uur Journaal. Aansl. Coda: Recit-Arioso-Vicace uit de sonate in e kl.t., Telemann uitgevoerd door R. Kohnen, klavecimbel en Wieland Kuijken, viola de gamba. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische serie. Met: Rowena Wallace, Alexandra Fowler, Peter Phelps e.a. 19.25 uur Oshin, Japanse serie. 19.38 uur Juke Box 19.42 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Weerbericht. 20.15 uur Videomatch. Spelprogram ma met Marleen Gordts. 20.25 uur The Bradbury Theatre, Ca nadese serie rond de mysterieuze ver halen van Ray Douglas Bradbury. Met William Shatner, Keith Dutoon, Karel Trotter e.a. Regie: William Frust. Afl. 5: Het stadje waar nooit iemand uitstapt. Tijdens een lange treinreis maakt Sam Cogswell kennis met een handelsreiziger. Die laat zich uitermate cynisch uit over de kleine stadjes waar ze door heen rijden. ;Sam wil zichzelf overtuigen en stapt uit bij de" volgende halte. 20.55#uur Argus. Jan van Rompaey licht de media door. Gastvrouw: Jes sie de Caluwé. 21.55 uur Nationale Wetenschappelij ke Instellingen, documentaire serie. Afl.: Het algemeen Rijksarchief, wat wordt er bewaard in het centrale De pot in Brussel. Aansluitend een debat over de zin en de problematiek rond het Algemeen Rijksarchief. LEIDSCHENDAM - Nederlanders die vragen hebben naar aanleiding van het ongeluk met de kerncentrale in Tsjemobyl kunnen sinds donder dagavond contact opnemen met een informatiecentrum van de betrokken Nederlandse ministeries. Het cen trum - in Leidschendam - is dagelijks tussen 09.00 en 23.00 uur bereikbaar op nummer 070-209325. DEN HAAG - Aan het einde van het vierde kwartaal 1985 ontvingen 621.000 mensen een periodieke bijstandsuitkering. Dit aantal is ex clusief de bijstandsverlening voor verzorgingskosten aan bewoners van "bejaardenoorden. DEN HAAG - De werkgeverscentra les VNO en NCW ondersteunen van harte de vaststelling van de Neder- landsche Bank dat de winsten van de bedrijven in ons land verder omhoog moeten. Dat is nodig om de investe ringen fors te doen groeien, aldus de werkgevers in hun reacties op het jaarverslag van de bank. DEN HAAG - De onderzoekorgani satie TNO denkt dat het probleem van de mestoverschotten op korte ter mijn, mogelijk binnen vijf jaar, opge lost kan worden door de mest in cen trale installaties te verwerken tot verkoopbare en milieu onschadelijke produkten. Karinthië De afdeling Burgh-Haamstede van de Nederlandse Christen-Vrouwen bond houdt dinsdag 13 mei een bij eenkomst in de zaal bij de Gerefor meerde kerk te Haamstede. J. van Beers uit Maastricht vertelt vanaf 19.45 uur over zijn reis door Karinthië aan de hand van een diaserie. NCVB-reisjë De NCVB-leden van de afdeling Burgh-Haamstede maken dinsdag 27 mei hun jaarlijkse reisje. Ditmaal gaan ze naar kasteel Haarzuylen en vervolgens naar het bedrijfsmuseum van Douwe Egberts in Utrecht. Het diner wacht op de 'reizigers' in Made, waarna de leden rond 21.00 uur weer in Haamstede hopen terug te zijn. Rode Krifls De stand van het Nederlands Rode Kruis, afdeling Schouwen (De West hoek) heeft tijdens de Oranjemarkt 341 gulden opgebracht. De leden bo den ondermeer zelfgemaakte artike len aan. ZONNEMAIRE Oud papier De leden van harmonievereniging Nut en Uitspanning in Zonnemaire komen vanavond, maandag 5 mei, langs de deur om oud papier in te za melen. De organisatie vraagt de men sen het papier zoveel mogelijk klaar te zetten voor de vlotte afhandeling. 27 „Het komt wel goed," bemoedigde Jantien haar. „Die Theo lijkt me ie mand, die de puntjes op de i 2al zet ten. Hij gaat toch maar meteen naar dat bedrijf toe, dat op het punt staat zich terug te trekken." „Ik hoop het," wenste Katrien en toen voegde ze er resoluut aan toe: „Het zal natuurlijk goed gaan. Er is geen enkele reden om daaraan te twijfelen. We kwamen gewoon ie mand te kort en die hebben we nu im mers. Laten we maar dankbaar zijn, dat het met Evert zo goed gaat." Dat zei ze, maar ze wist, dat ze van nacht weer zou liggen rekenen hoe lang ze het nog zouden kunnen vol houden, als Everts afdeling het volgend jaar weer met verlies werkte. Ze had de boerderij nog wel, maar ze deden zaken met grote getallen en dat vroeg groot geld Stop. dacht ze nu niet weer beginnen. „Zeg, moeder, weet u al, dat Eg berts ouders gaan scheiden," zei Jan tien toen. „Hij heeft het er erg moei lijk mee. Ik verzin alles om hem een beetje afleiding te geven. Vindt u het een bezwaar, dat hij vanavond hier komt? Ik had het zo half en half met hem afgesproken." „Daar zal hij al zijn," zei Katrien. „Ik hoor iemand aan de deur." Maar het was Brink, die ksyam in formeren hoe het mét Evert ging. Brink was. verliefd op "moeder, dacht Jantien. Ze geloofde niet, dat moeder daar zelf erg in had. Hoe kon het ook, moeder dacht alleen aan za ken. Maar stel eens, dat Brink en zij Jantien sloeg hen gade nadat ze Brink van koffie had voorzien. „Echt, Katrien," hoorde ze hem zeg gen, „je moet op jezelf passen. Je ziet er de laatste tijd slecht uit. Als de nieuwe bedrijfsleider hier een poosje meedraait, moet je er eens uit." Goeie Brink, dacht Jantien. Hij was al jaren weduwnaar. Het zou he lemaal zo gek nog niet zijn, als moe der en hij in het huwelijksbootje stapten. Ze kenden elkaar al hun hele leven, geloofde ze. Enfin, ze zou het wel zien. Ze moest moeder vooral niets laten merken van wat ze dacht. Moedor zou misschien kopschuw worden en Brink gaan ontwijken. Wonderlijk, dat oude mensen zoals Brink ook weer verliefd konden wor den. En dan nog wel op moeder, zo'n ingetogen preutse vrouw. Of mis schien juist daarom? Ze hoorde weer de achterdeur opengaan; dat zou Eg- bert zijn. Ze schonk twee koppen koffie voor hen in, zette ze op een blaadje en zei: „Wij gaan in het kantoortje wat plaat jes draaien. U roept maar. als me vóór iets nodig hebt, moeder." „Hoe gaat het thuis?" vroeg ze ter wijl ze de titels van de platen bekeek. Egbert haalde zijn schouders op. „Ik wou maan^iat je zeker wist. dat je van me hield, dan gingen we trou wen en dan was de kous af." door NEL VAN DER ZEE „Zolang je op school bent, kunnen we immers nog niet trouwen. Waar zouden we van moeten leven?" Ze had een plaat opgezet waarvan de muziek nu door het kleine vertrek je klonk. Ze zette het geluid zachter. „Onzin," zei hij, „we leven nu toch ook! Ik zal er geen hap méér om eten, als ik getrouwd ben. Jij bent ook zo ouderwets, je wilt zeker eerst van al les twaalf stuks. Twaalf lakens, twaalf slopen, ga zo maar door. Bur gerlijk hoor." Ze lachte. „Zes is ook genoeg," zei ze. „Maar ik ben niet artistiek aangelegd zoals jij, dat geef ik toe." „Als mijn vader straks weg is, kun nen we bij mijn moeder gaan wonen," stelde hij voor. „Het huis kunnen we makkelijk in tweeën delen. Jij blijft hier gewoon werken, zoals altijd en ik blijf studeren. Je zult eens zien hoeveel beter ik studeer, als jij bij me bent. Jij weet moeder op te vangen. Tbgen jou zanikt ze niet over die lam me oorlog. Dat die haar leven heeft verknoeid, dat ze niets aan haar jeugd heeft gehad, om nog maar te zwijgen van de nachtmerries over de tijd, dat ze in het huis van bewaring zat. Ik kan me wel voorstellen, dat mijn vader bij haar weggelopen is. maar iemand moet nu bij haar blij ven en dat ben ik en daar zit ik mooi mee." (wordt vervolgd) De winnaars in Renesse: staand van links naar rechts Kees van Klooster, Ag nes Blom en Cees Kraayenbrink; fittend vlnr Arjan van 't Veen, Sacha van der Roest en Ronald Moerland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 5