Basisschool De in touw voor Hervormd Middenschouwen heeft weer eigen predikant milieu Veel fouten bij praktisch verkeersexamen Nieuwerkerk Bestuurlijk Bruinisse nieuwe samenstelling 'Verzamelen geblazen' voor RPF bij komende verkiezingen College Brouwershaven verdeelt portefeuilles Ernstige ondertoon op schoolavond 4 Ds E. P. Mulder deed intrede Reserve-wachtmeester W. Obbink en opperwachtmeester H. Rutgers kijken toe hoe Martijn Neele als eerste het ver keersbord juist had geïnterpreteerd en zijn weg vervolgt. NIEUWERKERK - Voor het eerst sinds vijf jaar werd in Nieuwerkerk weer een praktisch deel van het ver keersexamen afgelegd. Leerlingen van de basisscholen van Duiveland deden daar vrijdagochtend aan mee, be geleid door zes mensen van de Rijkspolitie groep Schouwen-Duiveland onder aanvoering van opperwacht meester H. Rutgers. De deelnemende scholen waren: de Ds. Joh. Bogermanschool uit Ooster- land met 46 leerlingen, de openbare basisschool uit Oosterland met 17 leerlingen, de openbare basisschool uit Nieuwerkerk met 13 leerlingen en de School met de Bijbel uit Nieuwer kerk met 12 leerlingen. Tfevoren was het theoretisch deel al afgelegd op 24 april, waaraan ook de Ouwerkerkse basisschool mee deed, terwijl de ver- keerslessen werden gegeven door de eigen onderwijzers. Alle leérlingen slaagden voor het theoretisch deel. Veel fouten Of dat ook opgaat voor het prak tisch examen moet worden betwij feld, want er werden schrikbarend veel fouten gemaakt onderweg. Een hand uitsteken bij een bocht ging nog wel, maar over de schouder kijken daarvóór kwam maar sporadisch voor. Ook op de verkeersborden let ten werd gemakshalve vergeten. In het uitgezette parkoers hadden de po litieagenten één bord veranderd in een geslotenverklaring in beide rich- tinge#, waardoor moest worden af gestapt en met de fiets aan de hand een stukje lopen. Op het moment dat onze',jiptograaf daar stond was Mar tijn N$èle uit Nieuwerkerk de eerste die bord tijdig opmerkte en zo zijn punten verzamelde. Hoe een en andei1 is afgelopen wordt pas duide lijk als op een feestelijke middag de diploma's zullen worden uitgereikt. BRUINISSE - ,,Kies voor Greenpeace, kies voor later. Kies voor overleven, op het land en in het water; Kies voor Greenpeace, kië^voor elkaar; Samen moet het lukken, samen maak je 't waar". Het was het slotlied van een gewel dig goed geslaagde schoolavond in het Dorpshuis van de openbare basis school De Meerpaal. Het slotlied tekende meteen goed de ernstige ondertoon aan waarmee de kinderen via liedjes, voordrachten en een musical hun be zorgdheid over de natuur en het milieu aan hun ouders presenteerden. Steeds werd het contrast tussen een fout en een goed milieubeheer uitgebeeld. Maandenlang is er keihard gewerkt door leerkrachten en leerlingen aan het milieuproject op school en daarop aansluitend de schoolavond als hoog tepunt. En het werd een hoogtepunt: prachtige liedjes, levensechte acteur- tjes in de dop die realistisch waren geschminkt en ouders en belangstel lenden die beslist nog iets van hun kinderen konden leren. Onder hen burgemeester T. C. Hekman en echt genote, de heer en mevrouw Land man van de Reinigingsdienst (direct bij ons milieu betrokken) en de kers verse wethouder C. J. van Liere die met visserijzaken in z'n portefeuille ook het nodige met het milieu te ma ken krijgt. Twee portefeuilles extra BRUINISSE - Als uitvloeisel van de nieuwe raad van Bruinisse, zoals die dinsdagavond werd geïnstalleerd zijn alle functies herverdeeld. Zoals we reeds eerder meldden, ging daar een marathon-stemming aan vooraf. De diverse functies werden alsvolgt verdeeld. Binnen het college van burgemees ter en wethouders liggen de taken al dus: burgemeester T. C. Hekman re presentatie, politie-brandweer en BB, ruimtelijke ordening, onderwijs, fi nanciën, volksgezondheid en milieu en de nieuwe portefeuille voorlich ting. Wethouder C. J. van Liere is loco-burgemeester geworden en kreeg vervolgens de middenstandsza ken, welzijn (cultuur, jeugd en sport zaken), visserij, recreatie en toe risme. Wethouder M. J. van de Velde kreeg gemeentewerken inclusief het havenbeheer, sociale zaken en maat schappelijk werk, volkshuisvesting en de nieuwe portefeuille personeels zaken. Alle overige niet genoemde za ken gaan in de portefeuille algemene zaken van de burgemeester. Commissies en besturen De raad in de volgende samenstel ling: A. J. Bal en M. Houkamp (Lijst van de Velde), J. Huizcr en M. Meeuw- sen (CDA), J. L. van de Bosch, G. E. Houtekamer en A. IJzelenberg (SGP) en dr W. F. M. Vonk en M. C. Maas- kant-Okkerse kozen de leden in com missies en regionale besturen aldus: Sportcommissie Huizer en Maas kant; Welzijnscommissie Huizer; Commissie bedrijfsleven Houteka mer en plaatsvervangend lid (plv) Meeuwsen; Commissie financiën Bal, Houtekamer, Huizer en Vonk; Com missie openbare werken Bal, Bosch, Maaskant en Meeuwsen; Commissie bezwaar- en beroepschriften Bosch (vz) Bal, Meeuwsen en plv. Maaskant; Commissie voor bezwaarschriften ABW Bal en Bosch met plv. Huizer en Maaskant; Raad van bestuur de Gre- velingen Hekman en Van Liere; Alg. best. Zeeuwse bestuursacademie se cretaris B. de Groot en plv. Van Oostenbrugge (secretarie); Streek VW Schouwen-Duiveland Van Liere en plv. Huizer; Woonwagenschap Midden- en Noord Zeeland Hekman en plv. Velde; Stichting Sportcen trum SD Vonk en plv. Huizer; Stich ting Dorpshuis Bruinisse Hekman (vz); Hulpor. Ambulancevervoer Hek man en plv. Maaskant; RPCZ Hou kamp en plv. Hekman; Bestuur Stichting Aquadelta Liere en Meeuw sen; Bestuur Rode Kruisziekenhuis Hekman; De Zuidhoek Houkamp en Huizer en plv. Maaskant en IJzelen- berg; Watermij Zeeland IJzelenberg en plv. Meeuwsen; Beatrixschool Hekman en plv. Maaskant; Reg. Brandweerkring Bosch en plv. Meeuwsen; Prot. Sticht. Bejaarden zorg Duiveland Houkamp en plv. Maaskant; Zeeuwse Muziekschool Houkamp en plv. IJzelenberg; Reini gingsdienst SD Bosch en Hekman en plv. Huizer en Meeuwsen en tot slot van deze lange lijst de PZEM Van Lie re met als plaatsvervanger Meeuw- SCHARENDIJKE - Sinds zondag hebben de Hervorm de kerken van Eikerzee en Kerkwerve, waarmee de tota le burgelijke gemeente Middenschouwen omvat wordt, weer een eigen predikant. Dominee E. P. Mulder uit Schipluiden werd in de ochtenddienst te Kerkwerve in het ambt bevestigd door ds D. Brandhorst uit Heeren veen. Ds Mulder ging in het kerkgebouw van Scharendij- ke in de middagdienst voor het eerst in zijn nieuwe ge meente voor. Scharendijke is ook de woonplaats van het domineesechtpaar. Met de komst van ds Mulder kwam een eind aan het predikant-loze tijdperk na het vertrek van ds Duk. „De leerkrachten zijn koortsachtig bezig geweest met de kinderen en hebben geprobeerd hen zoveel moge lijk informatie in allerlei vorm inza ke dit levensbelangrijke onderwerp mee' té geven", aldus de voorzitter van de Ouderraad, mevrouw Tineke Dee ring. Ze beloofde allen, ondanks de ernst van het onderwerp, eeri amu sante.avond. Genoten werd er in elk gevaï. 'Zoals van de kleintjes van de groep van Els de Zeeuw en Marian Mpl, die op een vertederende manier een dierenliedje uitbeeldden. Of de groep van Nelleke Tegelaar die met fraaie kostuums en met vissen- en vo gelkoppen een dans uitvoerde. Om dat er een gifspuiter kwam gingen ze bijna dood, maar gelukkig maakten de mannen van Greenpeace hen weer levend. De groep van Han Viergever was met de karakteristieke figuren uit de Fabeltjeskrant en het kinder programma van Theo en Thea duide lijk op de televisie gebaseerd. Zeer aansprekend en realistisch uitge beeld, met uiteraard een diepere milieu-achtergrond Rolemmer De rolemmer is uit de samenleving niet meer weg te denken en dat werd goed uitgebeeld door de groep van Ad Fluyt. Enkele wegwerpgeesten pro- pagandeerden plastic in de samenle- ving. Maar een positieve punkersben de bond de strijd aan met deze gees ten en Won op alle fronten met acties voor 'récyclingprodukten. De weg werpgeesten verdwenen één voor één in de rolemmer, tot grote hilariteit van de zaal. De groep van Jan van Witzenburg speelde een zeehondenspel en zong het Greenpeacelied. De zeehonden worden bedreigd en een mevrouw in een jas van zeehondenvel had het zwaar te verduren. Verder een zeer ludiek interview van „Meerpaal-Actua" in het Bruse beusje, uiteraard over het milieu. Een geweldig leuke avond met een diepe re betekenis. Een verloting bracht 461,— op die verdeeld wordt tussen Greenpeace, Pieterburen en het We reld Natuur Fonds. In de plaats van mevrouw M. Ha- braken werd mevrouw R. Kik geko zen in de Orderraad. MIDDELBURG Antiek Op vrijdag 9, zaterdag 10 en zondag 11 mei wordt in de Schouwburg te Middelburg de eerste antiekbeurs ge houden. Onder auspiciën van de Ver- enigdé Antiekbeurs Exposanten to nen antiquairs uit het hele land hun collecties, waaronder zilver, aarde werk. kristal, juwelen, porcelein, klokken, tal van Europese meu belstukken en boerenantiek. De ope ningstijden zijn vrijdag van 16.00- 21.00 uur en zaterdag en zondag van 11.00-17.00 uur. Als gezegd kwam de nieuwe predi kant van Schipluiden; zijn eerste ge meente, waar hij in 1980 intrede deed. Ds Mulder (49) is in de provincie Groningen geboren en getogen, met name in Loppersum, waar hij na de lagere school de HBS doorliep en ver volgens naar de kweekschool ging zo als dat toen nog heette. De jonge Mul der was voorbestemd om onderwijzer te worden en dat werd hij ook: eerst in Appingedam, vervolgens in Lop persum en tot slot in Alteveer- Kerkveld. Wat anders Het was in het-jaar 1972 toen Mul der het gevoel bekroop iets anders te willen en niet zijn hele leven voor de klas door te brengen. Huisvriend ds G. S. Molenaar stuurde hem min of meer richting universiteit van Gro ningen waar Mulder theologie ging studeren. Dat kon vrij gemakkelijk omdat Mulder enig kind was en bij moeder inwoonde. De studie verliep vlot en na vijf jaar was onderwijzer Mulder dominee Mulder en kreeg zijn eerste beroep naar Schipluiden, een kandidaats-gemeente. „Ik was liever in het Groninger land gebleven", zegt Mulder nu, „maar uit die streek kwam geen be roep. Moet je dan wachten en hoe lang, of moet je je geboortestreek verlaten? Weer was het ds Molenaar die me een zet gaf met de overweging dat je altijd later nog kunt terug ke ren". Een bijzonderheid is, dat in die tijd (1980) ook de Hervormde gemeente Renesse een beroep op hem uitbracht, maar dat vond Mulder toen te ver... Nu is hij tevens consulent van Renes se. Mulder was niet getrouwd en ging met zijn moeder de (grote) pastorie van Schipluiden bewonen en werkte met veel plezier in zijn nieuwe ambt. Zijn moeder overleed in 1985, maar intussen was het niet stil in de pasto rie: in Schipluiden leerde hij zijn hui dige echtgenote kennen, waarmee hij in '83 in het huwelijk trad. Mevrouw Mulder is ook uit het onderwijs af komstig en doceerde huishoud- en ge- zondheidskunde aan een scholenge meenschap in Gorkum en was tevens decaan. Eveneens met veel plezier werd ze predikantsvrouw met alle werk daaraan verbonden, hoewel, ze best nog af en toe haar oude vak zou willen uitoefenen. Nieuw begin Dan komt de vraag waarom een Groninger, die zo graag naar zijn ge boortestreek zou willen terugkeren, juist een beroep aannam naar Mid denschouwen. Ds Mulder legt uit dat daar verscheidene oorzaken voor zijn. Een nieuw begin was daar één van. De ruimte van het platteland een ander, een uitdaging een volgende en een vrouw die niet uit Groningen af komstig is wellicht de belangrijkste reden. Mulder: „Het is best leuk om in deze omstandigheden voor het eerst samen de woning in te richten, dat hebben we dan ook gedaan. Des tijds in Schipluiden deed dat mijn moeder. Ik zou wel weer hebben kun nen wachten op een beroep uit Gro ningen, maar stel dat een profeet in eigen land niet geëerd is..." Onderhouden Zijn intredepreek baseerde ds Mul der op Mattheüs 29 vers 19 het laatste deel: ...en leert hen onderhouden al wat Ik U geboden hebt. Het onder houden uit de tekst zag ds Mulder als onderwijs geven, leren, preken, maar ook onderwijs ontvangen: naar de kerk gaan. Onderhouden ook de ge denkdagen zoals dodenherdenking, de dag waarop Hervormd Midden schouwen weer een predikant kreeg. Tot slot nog een andere dimensie aan het woord onderhoud: die van Jezus als 'onderhouds-monter' en wel een eerste klas! Ds. E. P. Mulder Bestuurder Velema hield toespraak in Oosterland OOSTERLAND - Het is voor de Reformatorische Poli tieke Federatie (RPF) als nooit tevoren 'verzamelen ge blazen' bij de komende Tweede Kamerverkiezingen. Het RPF-bestuurslid ds. H. J. Velema heeft de kiesvereni ging Bruinisse/Duiveland het belang van de partij voor gehouden, waarbij hij doelde op het „godsdienstig ver val en de drang naar zelfbeschikking in ethische beslis singen als abortus en euthanasie". ce te geven. Dan spreekt Tweede Ka merkandidaat Roffel in de zaal bij de Christelijke Gereformeerde kerk te Zierikzee. Verzamelen geblazen bleek niet al leen het streven naar zoveel mogelijk stemmen voor klein rechts, maar ook het meer samengaan van de verschil lende groeperingen. Aan de RPF zal het volgens Velema niet liggeft. Hij sprak in het dorpshuis te Oosterland de hoop uit, dat in de komende jaren een keer ten goede zal komen in het Nederlandse volksleven. Velema prees de lijstverbindingen tussen SGP, GPV en RPF, maar zei een lijst- inéénschuiving te preferen. Mogelijk Voor Velema is dat verzamelen van de stemmen vandaag de dag goed mo gelijk, omdat de roeping tot christe lijke politiek onverkort is gebleven. Uitvoerig ging de spreker in op enke le programmapunten van de RPF, zo als het behoud van de vrijheid om God te dienen, de bescherming van het leven, het gezin als de hoeksteen van de samenleving en effectieve hulp aan de verre naasten. Ook het grote goed van de christe lijke politiek werd door Velema be licht. Volgens hem wordt die geken merkt door erkenning van God's souvereiniteit; de juiste verhouding tussen gezag en vrijheid; de afwij zing van elke vorm van autonomie, waarbij de mens zichzelf de wet stelt en de strijd voor de gerechtigheid als afstraling van God's gerechtigheid. Ook de voorzitter van de kiesver eniging, J. van den Berge, sprak de aanwezigen toe en stelde, dat „we toch wel arm zijn als mensen vooraf willen weten hoe het zal aflopen". Hij doelde hierbij op mensen, die bij li chamelijke pijn euthanasie overwe gen en hierbij de hulp van een arts in roepen. Maar goede christenen hebben volgens Van den Berge een uitzien naar het hiernamaals. Gelukkig RPF-secretaris K. Fraanje toonde zich bijzonder gelukkig met de grote belangstelling voor de bijeenkomst en riep de aanwezigen meteen op om ook donderdag 15 mei acte de présen- UTRECHT - De Nederlandse im porteur van Slivowits, een Joegosla vische pruimenjenever, van het merk Navip (Alter Serbischer Slivowits) heeft in overleg met het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cul- tuurs (wvc) besloten deze drank uit de handel te nemen. Er zijn te hoge concentraties van de stof ethylcarba- maat in de drank gevonden. Dat heeft het ministerie van wvc vrijdag be kend gemaakt. DALEN - De Koninklijke Mare chaussee heeft de 20-jarige militair J. H. V. uit Coevorden aangehouden. Hij wordt ervan verdacht gestolen munitie aan 13- en 14 jarige kinderen te hebben gegeven. BROUWERSHAVEN - Burgemeester en wethouders van Brouwershaven hebben de portefeuilles voor de nieuwe vierjarige zittingsperiode verdeeld. Wethouder Ph. van Ast werd aangewezen als loco-burgemeester. Burgemeester C. Slabbekoom be heert de portefeuilles politie, openba re veiligheid, financiën, sociale za ken, volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en volksgezondheid. Wet houder Ph. J. van Ast kreeg openbare weken, recreatie, economische zaken, landbouw en verkeer onder zijn hoe de. En wethouder mevrouw S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter onderwijs, sport, culturele zaken, jeugd- en jon gerenwerk en welzijn. Adviescommissies Burgemeester Slabbekoorn zal de adviescommissie voor de volkshuis vesting en de Ruimtelijke Ordening voorzitten. Zijn plaatsvervanger is hierbij wethouder Van Ast. Van Ast zit zelf de adviescommissie voor de Recreatie en de Openbare Werken voor met burgemeester Slabbekoorn als plaatsvervangend voorzitter. Wet houder Loschacoff heeft het voorzit terschap bij de vergaderingen van de adviescommissie voor Onderwijs met als plaatsvervanger Van Ast, de adviescommissie voor het welzijns beleid met als plaatsvervanger Slab bekoorn en de Beheerscommissie Dorpshuizen Brouwershaven met als plaatsvervanger Van Ast. Alle verga deringen van de adviescommissies zijn openbaar met voor elk agenda punt spreekrecht voor het publiek op de publieke tribune.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4