Geen huttendorp in Brouwershaven Middenschouwen I winnaar van regionale brandweerwedstrijd Jeugd moet waken voor nog steeds voorkomend racisme Zeldzaam platina-feest in recreatiezaal In 't Opper Opening museum Vergulde Garnaal ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 7IERIKZEES0HE NIEUWSBODE Maandag 5 mei 1986 Nr. 23925 BRUINISSE - Een zeer zeldzaam bruiloftsfeest werd zaterdag in In 't Opper gevierd: het platina- feest van bruidspaar A. van Dijke (96 jaar) en J. van Dijke-van der Zande (91 jaar). Hun huwelijk hield al zeventig jaar stand, de gemiddelde leeftijd van een mens. Platina huwelijken zijn zeldzaam, vandaar dat koningin Beatrix persoonlijk aan burgemeester T. C. Hekman de opdracht had verstrekt om naast de persoonlijke felicitaties van Hare Majesteit, ook te zorgen voor een koninklijke taart. Burgemeester De Meester legt een krans bij het monument aan de Zierikzeese Grachtweg. Die taart was het hoogtepunt van het feest in de recreatiezaal van In 't Opper. Een taart, nou ja... dat hoort bij het feest, maar „een taerte van de keunigin", daarvan was vooral de bruid zeer onder de indruk! Dankbaar Het feest begon met een warm welkomstwoord van directrice N. Bal, die meteen al refereerde aan het zeldzaam karakter van dit hu welijksfeest. „Wij zijn dankbaar dat u dit feest met ons wilt vie ren". Mevrouw Bal herinnerde aan het niet gemakkelijke leven van het bruidspaar, vooral in de derti ger jaren, dat met weinig geld moest zien rond te komen. Welge teld -7,20 per week verdiende Van Dijke, waar ook nog eerst veertig cent voor de bond vanaf moest. „Maar later is dat wel weer goed gekomen", becijferde de directri ce, „u geniet nu al 31 jaar van uw AOW, zonder daar één cent aan te hebben betaald!" De goede gezondheid van bei den schreef ze toe aah het gere geld genieten van het Bruse zee banket door de bruidegom en aan het nog steeds actief zijn van de bruid. Elke week breit ze nog een paar herensokken: maandag be ginnen met één die woensdag De fietscross- en rollerskate wedstrij den beginnen 's middags om 13.30 uur en worden gehouden op de Lei. Kin deren die mee willen doen kunen zich voor aanvang van de wedstrijden la ten inschrijven. In het vaste honk van de knutselclub De Blokkendoos aan de Haven Zuidzijde wordt vanaf 18.30 tot 21.00 uur een kinderdisco gehou den waaraan een danswedstrijd is verbonden. Het is echter niet ver plicht om aan de wedstrijd deel te ne men als men alleen maar lekker wil BROUWERSHAVEN - Mr. J. P. Bocrsma, lid gedeputeerde staten van Zeeland en oud-burgemeester van Brouwershaven, zal op vrijdag 23 mei de opening verrichten van het museum De Vergulde Garnaal aan de Markt 5 te Brouwershaven. De offi ciële handeling vindt plaats om 1.9.00 uur. Aansluitend zal in museum en stad huis de ontstaansgeschiedenis van De Vergulde Garnaal door enkele spre kers worden belicht. Vervolgens is er gelegenheid om in het Tbnnenmaga- zijn de uitvoering van het toneelstuk over Johan Cato Kamerlingh bij te wonen om 20.00 uur. Het toneelstuk handelt over de beruchte Brouwse oplichter en wordt gebracht door de toneelafdeling van De Roode Lelie. Kaarten zijn te bestellen bij de VVV- Brouwershaven. klaar moet zijn als de tweede op de pennen wordt gezet... Stamelen Ook burgemeester Hekman sprak van een unicum, hij had het in zijn loopbaan nog niet meege maakt. Menselijke dankwoorden kon Hekman moeilijk vinden en in de geest en levensovertuiging van het platina-echtpaar zei hij slechts het hoofd naar boven te richten en dank stamelen aan Hem Die dit grote geschenk gaf. De hiërarchieke weg verder be wandelend kwam Hekman met de brief en taart van de koningin en vervolgens de verontschuldiging van het echtpaar Boertien dat beslist ook in Bruinisse had wil len zijn, en tot slot de felicitaties namens het gemeentebestuur. Een ferme fruitmand was het gemeen telijk geschenk. Ook de voorzitter van het be stuur van In 't Opper (het voltallig bestuur was aanwezig) richtte een kort felicitatiewoord tot het echt paar. De heer Wandel bood bloe men aan namens het bestuur, dat toch al diep in de beurs getast had: alle feestelijkheden werden door het bestuur bekostigd, inclusief een diner voor de familie Van Dij ke. Tbt slot van het officiële deel voor de receptie bezong het zuster- koor de levensloop van hun plati na bewoners en werd het glas ge heven op een feestelijke dag. dansen. De prijsuitreiking van de wedstrijden fietscross- en rollerskate is gepland om 20.00 uur. De leiding van het Knutselhuis heeft voor het nieuwe seizoen dat in september weer van start gaat drin gend behoefte aan wat meer vrijwil ligers. Volgens Jozien Hoonte is het een kwestie van eenmaal in de drie weken een woensdagmiddag meehel pen want men werkt bij toerbeurt. Aanmeldingen en informatie op tele- loon (01119M541, 1602 of 2108. Stilte Daar begon de plechtigheid met trompetgeschal en een Hebreeuws ge dicht. Na de gebruikelijke minuut stilte legde burgemeester Th. H. de Meester, de familie Labzowski, een medewerker van de Stichting Februa ri '41 en het schoolbestuur kransen en bloemen. Ook de leerlingen deden aan deze herdachtenis mee. Eindbestemming van de tocht was de Vierschaar in het stadhuis, waar De Meester het spits afbeet in de reeks toespraken. Hij sprak een wel komstwoord en zei te hopen, dat met de adoptie nog meer gedacht wordt aan de oorlogstijd en de daaraan ver bonden Jodenvervolging. De eerste burger toonde zich gelukkig met het initiatief van de school. „Ik hoop dat er nu nog meer aandacht voor alle el lende komt. Dat is juist voor de jon gere generatie van allergrootst be lang". Hierbij wees hij op de kreten als 'Jodenstreek' en 'die zwarte', die aangeven, dat racisme en discrimina tie nog lang niet verbannen zijn. Gemeentevoorlichter G. Villerius las een brief van rabijn Jacobs voor van het Opper-rabiaat, dat bijzonder te spreken is over de adoptie. D. Aronson van de Joodse gemeenschap in Zeeland waarschuwde de kinderen voor het gevaar van racisme en ver- De oefening verliep alsvolgt: er was brand uitgebroken in het pand Ou destraat 9, met gevaar voor uitbrei ding. In het pand twee slachtoffers: één op zolder die nog net bij kennis was en één in de kelder die bewuste-' loos afwachtte. Peter Hanse en Johan Stouten van de Bruse jeugdbrand weer waren deze slachtoffers. De op dracht was: het redden van de men sen en voorkomen dat de brand een uitslaande brand zou worden en tot slot uiteraard het blussen van de brand. Perslucht Twaalf keer klonk het sein, waarop een brandweerwagen met sirene de Oudestraat binnenreed. Het eerste korps speelde een thuiswedstrijd, al om half negen. Bij binnenkomst van het pand zagen de brandweermensen het bord zware rook, waarop de persluchtmensen in actie moesten ko men. In het opkamertje was de brand, door brand-simulators ver beeld. Hoe eerder er geblust werd, hoe eerder de lampen uitgingen. Tus sen het opkamertje en de achterkant lag in de kelder het buiten kennis zijnde slachtoffer, dat in élle gevallen werd gevonden. Maar boven was dat anders: ook daar was gevaar voor uit breiding, zelfs via het dak. Druk werk derhalve voor de ploegen, waar door die ene keer het slecht afliep voor de gewonde... Totaal had men een klein half uur nodig voor het geheel, van uitruk tot inruk. Wedstrijdleider was C. Stout. Onder de belangstellenden waren bijna alle burgemeesters, alleen de Duivelandse ploeg moest het zonder stellen omdat J. van Bommel met va kantie was. Bier-tafel In het Dorpshuis vond 's avonds de afronding plaats van de wedstrijd, met een koffiemaaltijd voor alle deel nemers. Bruinisse zou Bruinisse ech ter niet zijn, als er hier weer niet iets bijzonders van gemaakt werd: in- plaats van een koffietafel werd het een bier-tafel. „Een brandweerman moet blussen, en dat doen we hier met bier", alsdus de voorzitter van de verenigde brandweercommandanten, J. de Jonge uit Dreischor, die als eer ste in het Dorpshuis sprak. Hij noem de de maaltijd inplaats van Breugeli- aans Bruëliaans... Dankwoorden van hem aan de organiserende ploeg: Bruinisse had het prima voor elkaar. Dank aan de slachtoffers, die een ca deaubon kregen voor hun inspan ning. D. de Kok was voorzittter van de jury, die voordat burgemeester Hek man de uitslag bekend maakte en prijzen overhandigde, een korte te rugblik gaf op de wedstrijddag. Hij vond het object minder moeilijk dan voorgaande jaren, maar vond wel dat er wat veel deuren in het pand wa ren. Ten aanzien van de perslucht mensen had hij kritiek: de slachtof fers werden veel te laat gevonden. Ook werden de regels van eigen vei ligheid met perslucht met voeten ge treden, volgens De Kok en had ver volgens nog een tip: het voorhanden hebben van een zaklantaarn had hier goede diensten kunnen bewijzen. De ze opmerking werd overigens met boe-geroep vergezeld. Nog meer kritiek voor de persluchtmensen: De Kok had graag kortere bevelen, door één man gege ven, inplaats van een spraakwaterval door velen. Over het algemeen had hij iets meer initiatieven verwacht en tot slot de pompbemanning: die de den goed werk als vanouds. Namens zijn collega's sprak Hek man lof en waardering uit voor de in zet en sportieve strijd. De burge meesters als verantwoordelijken, kunnen gerust zijn met dergelijke korpsen. Hekman vreesde overigens dat er nu veelvuldig een beroep op de gemeentekas gedaan zal worden, om dat De Kok de aanschaf van zaklan taarns had aanbevolen... Vervolgens kwam Hekman tot de bekendmaking van de verdeling der prijzen, van twaalf tot één oplopend: Middenschouwen II (579 pt), Wester- schouwen I (589), Westerschouwen II (599), Brouwershaven (609), Bruinisse (703), Dreischor (704), Zierikzee I (708), Zierikzee II (740), Duiveland I (774), PZEM (785), Duiveland II (798) en winnaar werd Middenschouwen I met 800 punten. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 1830 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669. 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) t 40.00; per jaar I 152.50; losse nummers 1 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge- meid te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief De ploeg tian Middenschouwen 1 aan het werk, rle latere winnaar van de re gionale brandweerwedstrijden. De Bruse ploeg in actie in de Oudestraat. Afsluiting woensdagclubseizoen BROUWERSHAVEN - Ter afsluiting van het seizoen '85/86 organiseren de vrijwilligers van de Brouwse woensdagmiddagclub op woensdag 7 mei een speciale evenementendag voor de jeugd van 6 tot en met 12 jaar. Op het pro gramma staan fietscross- en rollerskate wedstrijden en een kinderdisco met danswedstrijden. Vanwege de werkzaamheden die de vrijwilligers dit jaar ook in het kader van 700 jaar Brouwershaven verrichten zal er in deze zomer vakantie geen huttendorpweek worden georganiseerd. Twaalf korpsen in actie in Bruinisse BRUINISSE - Maar liefst twaalf keer kraaide zaterdag in Bruinisse de rode haan. Twaalf keer kwam een brand weerkorps in actie om een vermeende brand te blussen. Twaalf keer ook werden er slachtoffers uit de brand haard gehaald of juister gezegd elf keer, omdat één korps de gewonden vergat. Het ging uiteraard om een oefening, zoals heel Bruinisse wel wist. Bruinisse was gastge- meente waar de regionale brandweerwedstrijden wer den gehouden. Daarom ook werd het korps dat de gewon den vergat laatste: Middenschouwen II verzamelde daardoor slechts 579 punten. Het platina-bruidspaar Van Dijke-v. d. Zande, zeer verrast door de ko ninklijke taart door burgemeester T. C. Hekman.overhandigd. Zeventigjarig huwelijk in Bruinisse vragen te zitten. „Was ik beter dan die anderen, die de oorlog niet over leefden; waarom alleen ik?" en „Ik heb nu goede contacten met een Duits gezelschap. Kan ik dat tegenover mijn overleden familie wel maken?". Dat zijn waarschijnlijk vragen, die voor hem nooit afdoende beantwoord zullen worden en mede die gedachte, die herinnering maakte de plechtig heid in Zierikzee in alle opzichten waardevol. Het laatste woord was aan De Lan ge van dc J. L. de Jongeschool, die eerder op de dag een plaquette kreeg overhandigd namens de Stichting Fe bruari '41. Hij ging kort in op het Joodse deel van Zierikzee, waaraan nog tal van punten in de stad doen herinneren. Hij sprak over de 250 weggevoerde Zeeuwse Joden, waar van er slechts zo'n 25 terugkwamen. „Je kunt je afvragen of we van de ge schiedenis geleerd hebben. We zien nog steeds discriminatie, waarbij ik de naam van die ene politieke partij niet eens hoef te noemen. Als we er ons niet voor behoeden wordt de cir kel weer gesloten", aldus De Lange. De aanwezigen besloten met het zingen van couplet één en zes van het Wilhelmus, waarna met een drankje de indrukken werden uitgewisseld. Boodschap tijdens adoptie monument in Zierikzee ZIERIKZEE - Of discriminatie en racisme ooit weer zulke vormen zullen aannemen als in de Tweede Wereld oorlog- is afhankelijk van de jeugd van vandaag. De jon geren van nu moeten de wil hebben om zich met kracht tegen dergelijke ontwikkelingen te verzetten. De adop tie van het oorlogsmonument aan de Zierikzeese Gracht- weg door scholieren van de J. L. de Jongeschool kan hier toe bijdragen. Die adoptie kreeg vrijdagmiddag gestalte met een dodenherdenking, waarbij verschillende na bestaanden van de Zierikzeese Joodse gemeenschap aan wezig waren. Het gezelschap verzamelde zich in de J. L. de Jongeschool, waar school directeur M. P. de Lange de aanwezi gen welkom heette. In aanwezigheid van een delegatie van het gemeente bestuur, vertegenwoordigers van de Stichting Februari '41 (initiatiefne mer van de adoptie) en een twintigtal leerlingen ging de stoet naar de Grachtweg, waar het monument staat. volging. „Al hebben de kinderen geen last van de herinnering, toch hoop ik dat jullie het nooit zullen ver geten, wat er in de oorlog gebeurd is". McvrouW C. 1. Zilvcrbcrg-Laby.ows- ki droog haar steentje aan het geheu gen van de kinderen bij, door haar aangrijpende relaas te vertellen. Op het monument aan de Grachtweg prijken namelijk namen van haar fa milieleden uit Zierikzee. Van haar oom en tante uit de Sint- Domusstraat, die nooit meer terug keerden; van haar zus Betsy, die in Duitsland overleed aan dysentrie; van haar zus Rosa, die in Auschwitz werd omgebracht; van haar moeder, die de gaskamer werd ingeloodst. Mevrouw Zilverberg zelf kon het na vertellen. Dat geldt ook voor me vrouw Labzowski, die namens haar overleden man dank uitbracht aan de initiatiefnemers van de adoptie. G. Spalter, die de oorlog ook over leefde in tegenstelling tot zijn vele fa milieleden en vrienden, zei met twee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3