Koninklijke onderscheiding voor L. J. van der Wielen Drie burgemeesters present bij kranslegging in Renesse Voordeelactie Zierikzeese middenstand WflT HET $/W,Cjij8 C A-c >4tH C DE ZiERIKZEESCHE COURANT Dodenherdenking bij monument Oude Moolweg Waarschijnlijk gewonde bestuurder zoek geraakt ZIERIKZEE - Gedurende de maand mei houdt de Zierikzee se Ondernemers Centrale een voordeelactie onder het motto 'Voordeelstad Zierikzee'. Daartoe zijn over geheel Schouwen-Duiveland huis- aan-huis bonboekjes verspreid waarin zich 110 voordeelche ques bevinden. De actie start vandaag, maandag 5 mei, en loopt tot en met zaterdag 31 mei. Gemeentebode neemt afscheid in Tonnenmagazijn WORDT WEBR. Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Veranderlijk Er wordt geen verandering in het' weertype verwacht en het blijft onbe trouwbaar. Enkele opklaringen, maar ook buien met name later op de dag. Veranderlijke wind tussen zuid oost en zuidwest, overwegend kracht 3. Minimumtemperatuur komende nacht 12 graden. WEEKS VOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 9 mei: Woensdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: zuidoost 3 Donderdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: zuidwest 4 Vrijdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 6 mei Zon op 06.01, onder 21.12 Maan op 05.19 onder 18.42 Nieuwe Maan: 9 mei (00.10) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Net als vandaag kunnen de weersomstandigheden morgen grote verschillen vertonen tussen het westen en het oosten van het land. In het westen zal er vrij veel bewolking zijn en bestaat er de hele dag kans op buien, plaatselijk met onweer. In het oosten is er nog een behoorlijke kans op zon, vooral de eerste helft van de dag. Later op de dag bestaat ook daar kans op regen- en onweersbuien. De minimumtemperatuur ligt de komende nacht op ongeveer 9 graden. Morgenmiddag lopen de temperatu ren uiteen van een graad of 14 in Zee land tot ruim 20 graden langs de oost grens. De wind zal in hoofdzaak uit zuidoost waaien en is daarbij zwak tot matig, kracht twee tot vier. Op donderdag, 8 mei a.s. (He melvaartsdag) zal de „Zierik- zeesche Nieuwsbode" niet ver schijnen. Het kantoor van de krant zal de gehele dag gesloten zijn. Advertenties voor de editie van vrijdag 9 mei, dienen uiterlijk woensdag 7 mei vóór 11.30 uur in ons bezit te zijn. Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 5 MEI 1986 142ste jaargang Nr. 23925 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Racisme Tijdens de adoptie van het Joodse monument aan de Zierikzeese Grachtweg werd de jeugd er op geattendeerd op het voorkomende ra cisme. (Pag. 3). Predikant Na het vertrek van dominee Duk heeft Her vormd Middenschouwen nu weer een eigen predikant in de persoon van predikant E. P. Mulder uit Schipluiden. (Pag. 4). Promotie-degradatie Promotie en degradatie spelen in het voetbal- gebeuren een hoofdrol. Bruse Boys denkt aan promotie, Zierikzee moet letten op mogelijke degradatie. (Pag. 6). Junioren In iedere sporttak speelt de jeugd een absolute hoofdrol met het oog op het reilen en zeilen van de verenigingen. Een overzicht bij het voetbal. (Pag. 8). BROUWERSHAVEN - Tijdens een officiële afscheids bijeenkomst die vrijdagmiddag plaatsvond in het Ton nenmagazijn, is de Brouwse gemeentebode L. J. van der Wielen bij Koninklijk Besluit onderscheiden met de ere medaille in zilver behorende bij de Orde van Oranje Nas sau als erkenning voor zijn dienstbaarheid. Van der Wie len nam afscheid omdat hij na een diensttijd van 34 jaar bij de gemeente, waarvan 25 jaar als gemeentebode, ge bruik maakt van de VUT. In het bijzijn van vele belang stellenden uit de gemeenteraad, het gemeentepersoneel, familie en vriendenkring werd hem de onderscheiding opgespeld door burgemeester C. Slabbekoorn. meer geprogrammeerd wordt, want zo is het leven van een gemeentebode. Ik moet nu niets meer, maar ik mag nog iets". Toch vertelde hij dat het niet mee viel om afscheid te nemen van een functie die een deel van zijn leven is geworden. ,,lk geloof dat je pas ten volle begrijpt wat er inet je gaat ge beuren als je er zelf voor staat", al dus Van de Wielen die iedereen aan raadde een paar jaar tevoren al te beginnen met de voorbereidingen voor een dergelijk afscheid. ,,Er zijn fasen waar je bewust afscheid van moet nemen. Ophouden als je alles nog goed gaat. Ik doe het met een ge rust hart en met de stellige overtui ging dat niemand onmisbaar is". Van der Wielen dankte al zijn colle ga's voor bun samenwerking gedu rende al die jaren- én onderstreepte dat bij drie vrouwelijke collega's met een bos bloemen. Tijdens de daarop volgende receptie kwamen veel Brou- wenaren afscheid nemen van hun ge meentebode. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Beter een zekere vrede, dan een gehoopte overwinning. Livius Bloemen voor mevrouw Van der Wielen en een hanger met het wapen van Brouwershaven voor gemeentebode L. J. van der Wielen die vrijdag officieel afscheid nam na 34 dienstjaren in Brouwershaven. Slabbekoorn schetste Van der Wie len als zijn leeftijdsgenoot en afkom stig uit eenzelfde soort nest, als iemand die het een eer vond de ge meenschap te dienen op een wijze waarop men iets betekent voor ande ren. „Ik meen dat dit de motivering voor u was om door studie en werk lust de kwaliteiten die u had te tonen en ten dienste te maken", aldus Slab bekoorn die aanstipte dat de waarde ring hiervoor er toe leidde dat Van der Wielen de rang van adjunct-com mies A bereikte. Na het uitreiken van de koninklijke onderscheiding bood hij Van der Wielen een raamhanger aan met daarin het wapen van Brou wershaven. 538 bruidsparen „Het toenmalige college van b en w heeft op 12 april 1961 een heel goed besluit genomen om Van der Wielen tot gemeentebode te benoemen", al dus gemeentesecretaris C. M. Padmos die mede namens het gemeenteperso neel sprak. In vogelvlucht beschreef hij de loopbaan van de scheidende bode en details daaruit. Namens het gemeentepersoneel bood hij een hengel met toebehoren aan. Wethouder S. Lochacoff-de Kanter, die zich met name de lekkere koffie en koekjes die Van der Wielen ver zorgde herinnerde, bood namens de gemeenteraad het Zeeuws woorden boek aan. De heer T. H. A. Egberts, hoofd algemene zaken, benadrukte het enthousiasme en de liefde waar mee de gemeentebode zijn werk deed en de voorzitter van de personeels vereniging C. N. de Kuijper vpn de af deling financiën schetste Van der Wielen als een van de oudste en en- thousiastste leden van de personeels vereniging die bij de meeste activitei ten aanwezig was. Hij bood een cadeaubon aan. Zes personeelsleden belichtten in dichtvorm vele eigen schappen van hun collega en gebeur tenissen die in de loop der jaren plaatsvonden. Zij boden Van der Wie len een fietstas aan. Tbnslotte sprak mevrouw H. J. Iddehinge waar Van der Wielen tijdens zijn diensttijd in Nederlands Indië een open opvang huis vond. In de hoofdrol „Je bent een gemeentebode ge weest die de opgedragen en niet-op- gedragen werkzaamheden en taken uitvoerde die in de loop der jaren zo veelzijdig en veelomvattend werden. Meestal op de achtergrond en toch zo nodig aanwezig". „Dit is net het programma In de hoofdrol van Mies Bouwman", zei de gemeentebode nadat hij dit alles over zich heen had laten komen. „Even gleed het leven voorbij van iemand die stopt met werken en zich wil wij den aan zijn hobby's. Die dus niet De gemeentesecretaris bedankte Van der Wielen voor de onmisbare steun die hij hem verleende bij het sluiten van huwelijken. „In de afge lopen periode heb je 538 bruidsparen ontvangen en begeleid in het stad huis", aldus Padmos die ook inging op de vele andere werkzaamheden en kwaliteiten van de gemeentebode. DREISCHOR - Een ongeluk met een Duitse camper stelde de politie in de nacht van vrijdag op zaterdag voor raadselen: de bestuurder was en is in geen velden of wegen te bekennen. Het ongeluk gebeurde op de Gaan- derseweg. De camper is tegen twee bomen gereden die afbraken waarbij de camper zelf ook door midden brak en kwam vervolgens in de bossage langs de weg tot stilstand. De inhoud en brokstukken lagen her en der ver spreid, zonder dat er van de bestuur der en/of andere inzittenden een spoor was. Tbt op heden heeft de be stuurder zich niet gemeld. De politie en brandweer hebben de hele omge ving afgezocht, inlichtingen ingewon nen bij de artsen en in het ziekenhuis, maar de zaak bleef duister. In de puinhoop vond de politie een rijbe wijs op naam van C. Z. uit Duitsland. Thkelbedrijf Jan de Jonge zorgde er voor dat de resten van de camper wer den veilig gesteld. RENESSE - Tijdens een sfeervolle plechtigheid wer den zondagmiddag om twaalf uur drie kransen gelegd bij het oorlogsmonument aan de Oude Moolweg te Re- nesse. Dit werd door velen bijgewoond. Aanwezig waren onder andere M. P. de Lange namens de Stichting Fe bruari '41, de burgemeesters van de gemeenten Zierik zee, Brouwershaven en Westerschouwen, mensen uit het verzet, nabestaanden van de „10 van Renesse" en het be stuur van de Oranjevereniging Juliana uit Renesse. Allereerst werd een krans gelegd door de leerlingen van de groepen 7 en 8 van de openbare basisschool 't Staepel'of te Renesse, die vorig jaar in het kader van de actie van de Stich ting Februari '41 het oorlogsmonu ment in Renesse adopteerden. Jeroen Verboom, een van de leerlingen uit groep 8, plaatste samen met de di- reccteur van de school J. H. Blom een slechts gedeeltelijk opgemaakte krans op een voor het monument ge plaatste standaard. Vervolgens werd de krans verder aangekleed door de leerlingen, die steeds twee aan twee een tuiltje rode en witte bloemen in de krans staken en vervolgens enkele ogenblikken stilte in acht namen. Er was voor deze vorm van kranslegging gekozen om elke leerling individueel bij het gebeuren te betrekken. Vervolgens legden burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer van Westerschouwen, C. Slabbekoorn van Brouwershaven en Th. H. de Meester van Zierikzee gezamenlijk een krans. Namens de Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet Ne derland werd een tak gelegd door de heer P. Mataheroe. Voor en tijdens de plechtigheid werd koraalmuziek ge speeld door het fanfarekorps Luctor et Emergo, dat bij deze gelegenheid onder leiding stond van Henk de Vos. Nadat enkele ogenblikken stilte in acht was genomen en vervolgens het Wilhelmus was gespeeld begaf men zich naar het graf van de tien mensen. die op 10 december 1944 door de Duit sers door ophanging werden geëxecu teerd en die met het door de beeld houwer J. W. Havermans vervaardig de beeld worden herdacht. Door de schoolkinderen werden oranje lelies op de graven gelegd, waarna tot slot van de plechtigheid de belangstellenden langs de graven liepen. Aandacht In het kader van die kranslegging door de leerlingen van de groepen 7 en 8 van de openbare basisschool 't Staepel'of te Renesse bij het oor logsmonument aldaar, werd deze week op school uitgebreid aandacht besteed aan de reden tot dit gebeuren en de geschiedenis van het monu ment. Tbr afsluiting werden vrijdag middag oorkonden uitgereikt aan de kinderen van groep acht, die vorig jaar samen met de toenmalige oudste groep van de school het monument adopteerden en sindsdien verzorg den. De kinderen van groep 7 die dit jaar de taak van de verzorging over namen ontvingen een herinnerings vaantje. De uitreiking werd verricht door burgemeester J. L. Niemants verdriet-Leenheer, die voor ieder kind een persoonlijk woord had. De burgemeesters C. Slabbekoorn. J. L. Niemantsverdriet-Leenheer en Th. H. de Meester nemen een moment stilte in acht na het leggen van een krans. Burgemeester Slabbekoorn spelt de koninklijke onderscheiding op bij de af scheidnemende gemeentebode L. J. van der Wielen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1