streeknieuws CBTB-kringvoorzitter geeft startsein Landbouw en Handel Rijkssteun vorstschade volstrekt ontoereikend Zeeuwse actie jonge boeren tegen 'ziekmakende' politiek 4 Vooral van belang voor contacten tussen producent, handel en voorlichting Provinciaal beleidsplan hoopvolle zaak ZIERIKZEE - „Het is de slechtst gekozen dag van 1986", erkende Joh. van der Slikke, samen met C. J. van Damme en J. J. Stols, initiatiefnemer van de landbouw- beurs nieuwe stijl, die donderdagavond in de beneden zaal van het Huis van Nassau onder de naam Landbouw en Handel van start ging. De eerste beursbijeenkomst, die voortaan elke eerste donderdagavond van de maand zal worden gehouden, werd dan ook voor het overgrote deel bezocht door vertegenwoordigers van de handel en commissionairs. De meeste boeren hadden het blijkbaar te druk op het land om de officiële start van deze nieuw opgezette beurs bij te wonen. CBTB-kringvoorzitter R. J. van der Wekken verrichtte de officiële opening van Landbouw en Handel. Het overgrote deel der aanwezigen bestond uit handelaren en commissionairs. Die officiële opening werd verricht door de heer R. J. van der Wekken, kringvoorzitter van de CBTB Schouwen-Duiveland, terwijl ook ZLM-kringvoorzitter L. J. van Gastel acte de présence gaf. Van der Wekken liet weten, dat bei de genoemde standsorganisaties gaarne hun medewerking hadden toe gezegd, toen de drie initiatiefnemers bij hen aanklopten met het plan een landbouwbeurs in Zierikzee nieuw leven in te blazen. Men achtte het een goed idee weer een ontmoe tingsplaats tussen producent en han del te creëren. Anders Van der Wekken ging er vanuit, dat die beursbijeenkomsten uiteraard anders zullen verlopen dan vroeger het geval was, toen bijvoorbeeld nog vele uitbetalingen aan de boeren ter Goud: ,,We zijn ervan overtuigd, dat het komende groeiseizoen de schade nog verder zal oplopen. Niet alle bo men die gedeeltelijk zijn beschadigd zullen het redden. Ook zullen talrijke percelen weinig of geen oogst geven, omdat de bloemknopvorming niet tot stand is gekomen". Volgens de voor zitter is er bij de meeste bedrijven on voldoende financiële ruimte om der gelijke calamiteiten op te vangen. ,,Wij blijven dan ook aandringen op betere reserveringsmogelijkheden", aldus Goud. Stil De bestuurder onderschrijft de uit spraak van ZLM-voorzitter A. J. G. Doeleman, dat de fruitteeltsector on der andere wat betreft de presentatie van het fruit momenteel stil staat in zijn ontwikkeling en daardoor achter raakt bij de concurrentie in de omrin gende landen. De Nederlandse fruit teeltsector is volgens hem nog onvol doende bereid de hogere kosten van verpakken in een en twee lagen te be talen. De matige tot slechte kwaliteit van het Nederlandse fruit van oogst 1985 als gevolg van hagel- en vorst- schade is daar ook debet aan. plekke geschiedden en er derhalve heel wat baar geld naar de beurs werd meegebracht. Vooral voor de jonge boer was het, volgens de CBTB- kringvoorzitter, dan van belang om goed op z'n tellen te letten. Als anek dote liet hij erop volgen, dat onder het motto van ,,We zullen hem eens leren roken", soms twee of drie door gewinterde lieden met paffende siga ren zich om zo'n prille agrariër schaarden en als het ware een rook gordijn om hem heen aanlegden. Van der Wekken memoreerde in dit verband ook het feit, dat de handela ren zich posteerden achter gehuurde tafels voorzien van hun naambordje. Spreker vroeg zich af of die oude naambordjes wellicht nog op de zol der van het Huis van Nassau te vin den zouden zijn. Verder herinnerde hij eraan, dat ter gelegenheid van de geboorte van prinses Beatrix destijds in 1938 een Maar ook bij de akkerbouw is het verre van rozegeur en maneschijn. De ZLM-akkerbouwcommissie heeft bij monde van haar voorzitter H. C. van der Maas (de toekomstig voorzit ter van de ZLM) kenbaar gemaakt, dat de weersomstandigheden een slechte start van het seizoen in de weg heeft gestaan. Dat is volgens Van der Maas meer gebeurd, maar het hoeft bepaald niet weer zo te gaan als in 1983, toen daarop een gunstig jaar volgde. Het is de voorzitter nog onmogelijk een duidelijk beeld te geven over de onlangs bekend geworden Brusselse prijsbesluiten; dit vanwege het ge brek aan gedetailleerde gegevens. Wel zegt hij te hebben begrepen, dat de voorstellen van de Europese Com missie bijna volledig zijn gehono reerd, hetgeen voor de granen een prijsdaling van 10 tot 12 procent in houdt. ,,Een belediging voor de Ne derlandse akkerbouw", spreekt hij met do woorden van Doeleman. Die Nederlandse akkerbouw wordt vol gens hem in vergelijking met andere landen extra gepakt op de kwaliteits eisen. foto van handelaren en commissio nairs werd gemaakt. Wellicht heeft iemand in de regio deze prent nog in bezit en kan hij op éé.n der komende beursavonden nieuwe stijl nog eens getoond worden. Nieuwe functie Van der Wekken benadrukte, dat de nieuwe beurs uiteraard een ander beeld zal geven dan weleer toen de boeren nog met hun witte monster zakjes met erwten, graan of bonen naar de handelaren togen. Die func tie heeft in het geautomatiseerde tijdperk volledig afgedaan, maar wel zag Van der Wekken een belangrijke nieuwe functie voor de beursbijeen- komsten, te weten: .de contacten tus- sen producent, handel en vpo.rljch- ting. Hij wees in dit verband op het be lang voor Nederland zijn voorsprong in produktie te behouden, want de concurrentie op dit gebied uit België, Luxemburg, Groot-Brittanië en West-puitsland. wQrdt groter. Van der -Wekken - illustreerde dit met de gegevens, dat een agrarische producent in 1973 ip Nederland ge middeld nog voor 75 personen voed sel produceerde, terwijl in West- Duitsland dat aantal maar 46 perso nen betrof. In 1981 was dat aantal in Nederland opgelopen tot 93 personen en in West-Duitsland in datzelfde jaar tot 70 personen. Met andere woorden: de stijging in West- Duitsland verloopt sneller. Spreker noemde dat een gevaarlijke ontwik keling, temeer daar de produktie- Het ZLM-hoofdbestuur heeft zich in haar vergadering oók gebogen over de de mestproblematiek. Naar het zich laat aanzien zal als gevolg van ondermeer milieu-technische over heidsmaatregelen op verschillende bedrijven wat aan vergroting van de mestopslagcapaciteit moeten worden gedaan. Het is het bestuur nog ondui delijk op welk niveau de minimum capaciteit moet liggen, maar zij denkt aan veertien dagen tot een maand. Een ander punt waarover nog onduidelijkheid bestaat is een moge lijke differentiatie van.de zogenaam de overschotsheffing. De gevolgen van het afsluiten van een mestaizetcontract met betrek king tot de betaling van een over schotsheffing zijn nog niet te over zien. Hoewel nog geen enkele garan tie kan worden gegeven, kan een der gelijk contract ook wanneer andere belangen in het geding zijn al nuttig zijn. Het hoofdbestuur is van me ning. dat het Landbouwschap zich niet zal dienen te belasten met de in ning van de heffingen in het kader van de overheidsmaatregelen met be trekking tot de mestproblematiek. Vanwege de grote belangen dient in de optiek van het ZLM-bcstuur op korte termijn duidelijkheid gescha pen te worden in deze problematiek. Diverse kring voorzitters hebben al benadrukt, dat de problematiek 'de praktijk zwaar op de maag ligt*. Daarom moet er aan de vele onzeker heden op korte termijn een eind ko men, want - zo meent het hoofdbe stuur - de stemming onder de boeren daarover is bepaald geladen. kosten in Nederland aanzienlijk ho ger liggen dan in de rest van de EEG. Beleid Dat het overheidsbeleid in de eerste plaats gericht is op bevordering van de werkgelegenheid, achtte Van der Wekken juist, maar hij pleitte ook voor aandacht voor de kleine zelf standige en hij dacht in dit verband aan het behoud van voorwaarden scheppende maatregelen als de WIR en de mogelijkheid tot vervroegde af schrijvingen. Van agrarische zijde dient er, volgens hem zeker op te wor den aangedrongen, dat op dit gebied bij de komende kabinetsformatie een duidelijkè beleidslijn wordt ge maakt. Landbouwproblematiek achtte hij zeer bespreekbaar, tijdens de regio nale beursbijeenkomsten. Ook de standsorganisaties kunnen daar, vol gens hem, belang bij hebben door te vernemen welke zaken in het bijzon der bij hun leden leven. Zeker voor de handelaren achtte Van der Wekken het regelmatig be zoeken van de beurs van aanzienlijk belang. Niet in de eerste plaats voor het directe handelen, maar om de stemming over diverse markten en produkten aan te voelen. Tot slot benadrukte de spreker ook het sociale aspect van het beursbe- zoek. Hij wees erop, dat men op een mansbedrijven met een tractor, die niet meer hoeft te rusten, al gauw langs elkaar heen dreigt te gaan le ven. Toch meende hij, dat men de tijd moet zien te maken voor onderling contact, omdat dat een waardevol ele ment betekent voor de landbouw met een grote L. Van der Wekken besloot met zijn dank uit te spreken aan het adres van de initiatiefnemers en wenste de nieuwe beurs Landbouw en Handel veel succes toe. De heer Van der Slikke sprak ver volgens zijn dank uit tot CBTB en ZLM voor de bereidheid al hun leden aan te schrijven over het initiatief van deze beurs. Verder richtte hij zich tot de voormalige sociëteit Land bouw en Handel voor de steun en het meedenken bij de opzet van de nieu we beurs en tot de eigenaars van het Huis van Nassau voor het gratis ter beschikking stellen van de beneden zaal. Hij wees er op, dat de volgende beursavond zal worden gehouden op donderdagavond 4 juni van 19.00 uur tot 22.00 uur. Eventuele mededelin gen zullen altijd exact om 20.00 uur worden gedaan. Van der Slikke riep iedereen op zo mogelijk ideeën aan te dragen, die het welslagen van de beurs kunnen bevorderen. Tpt slot sprak hij de hoop uit, dat de club van vaste bezoekers de komende maan den steeds groter zal worden. BKO (J WERSH AVEN Oud papier De ASV Brouwershaven is zaterdag omdat dat de eerste zaterdag van de maand is weer actief met het ophalen van oud papier en karton. Bewoners van de smalstad wordt verzocht een en ander vanaf 9.00 uur klaar te zet ten. Men rijdt rond tot 10.30 uur. Diefstal P. van A. uit Brouwershaven deed aangifte van een diefstal van zijn por temonnee met een inhoud van 400,—. De geldbuidel lag onbeheerd in zijn vrachtwagen die werd openge broken op de Jachthaven. NIEUWERKEK Plattelandsvrouwen Het jaarlijks reisje voor de leden van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Duiveland voert dit jaar naar België waar een bezoek wordt gebracht aan de stad Brugge. Daar wordt onder meer een rondwandeling gemaakt langs diver se bezienswaardigheden en ook een rondvaart staat op het programma. Deze reis wordt op dindag 13 mei ge maakt. Koninginnedag De uitslagen van de in Nieuwer- kerk gespeelde activiteiten met Ko ninginnedag georganiseerd door de Oranjevereniging, zijn bekend ge maakt: in de categorie van nul tot en met zes jaar van de kinderspelen ging de eerste plaats naar Linda Pabbru- wee, de tweede naar Wouter de Jonge en de derde naar Hylke Kloosterziel. Bij de groep van zeven en acht jaar was de eerste prijs gewonnen door Menno de Jonge, de tweede door San dra Kops en de derde door Herman Louws. De eerste prijs in de categorie van negen en tien jaar oud, was voor Arjen van Dijke, de tweede voor Da niël Pairoux en de derde voor Eric Goedegebure. In de hoogste leeftijds klasse van ef jaar en ouder behaalde Guanita Gomes de hoogste plaats, ge volgd door John Roks en als derde Gwenny de Haan. Het onderwerp van de verklede op tocht was ditmaal dieren. Het was zo wel mogelijk om als groep met een wagen mee te gaan als het indivi dueel verkleed meelopen achter de muziekvereniging Oefening en Uit spanning en Nu met Hope. De beste verklede personen waren volgens de jury: Mariëtte van der Weide, die als zebra vermond de derde plaats be haalde, de tweede prijs was voor een vlinder, waarin Ronald Bijlsma zich had verstopt. Het roze varken Bertje Big, van Bert-Jan van der Wiele be haalde de beste notering van de indi viduele optocht. De eerste prijs bij de wagens ging naar de Padvinderij, de tweede naar de peuters, de derde was voor de kleuters. Het laatste onderdeel van de Nieuwerkerkse Koninginnedag was het verkiezing van de sterkste man van Nieuwerkerk. Deze wed strijd omvatte vier onderdelen; Boomstamzagen, Drumheffen (een vat met vijftien liter water gestrekt vooruit houden) boomstam-loop (vijf blokken hout één van één over een af stand van tien meter verslepen) en tenslotte het autotrekken over een af stand van vijftien meter binnen de tijd van drie minuten. Gestreden werd om de Spierbal-trofee; een wis selbeker. De derde was Michaël van der Ban, als tweede eindigde Ronnie Janson. De wisselbeker ging dit jaar naar Wim van der Male. Hij nam hem over van Rein van Klinken, die dit jaar niet in de prijzen viel. Vervolg van pagina 1. 1986 moest worden gemeld dat de VW Zierikzee over 1985 een nadelig saldo kent. Het totale verlies be draagt 12.700 gulden. Uit een toelich ting bleek dat dat verlies voor een deel te wijten is aan de herinrich tingskosten van het VW-kantoor, waarmee een bedrag van ruim 11.000 gulden is gemoeid. Een tegenvaller vormde ook de opbrengst van de ex ploitatie van de Dikke Toren in 1985. In plaats van de begrote 16.000 gul den kwam slechts 10.000 gulden bin nen. Ter geruststelling werd echter mee gedeeld dat de verwachting voor 1986 uitgaat van een groter bedrag. De vergadering keurde vervolgens de be groting goed. Bij het daaropvolgende agenda punt werd de minimale contributie voor niet-ondernemers vastgesteld op 30 gulden per jaar. Bij de bestuurs verkiezing werden drie aftredende bestuursleden met algemene stem men herkozen voor de periode van een jaar. worden om hiervoor in aanmerking te komen. Een derde actiepunt heeft betrekking op de beperking van de graanproduktie. Het ZAJK kiest voor graancontingentering (areaal beperking) met een redelijk prijsni veau. ..Boereninkomens mogen niet verder worden afgebroken", aldus de organisatie, die met een enquête on der haar leden aantoont dat de meer derheid van de aangesloten jonge boeren een zogenaamde medeverant woordelijkheidsheffing van de hand wijst. Maar er is meer, dat de boeren dwars zit. Zo eisen zij het stopzetten van de quotabehandeling in de zui velsector en het instellen van een melkbank. Voorts heeft de huidige interimwet met betrekking tot de mestproblematiek ,,een abrupte grens gesteld aan de uitbreiding en nieuwvestiging van bedrijven in de intensieve veehouderij. Die wet moet worden vervangen door een vesti gingswet. Vruchten Of de bordenactie haar vruchten zal afwerpen moet de tijd leren. Voor lopig laten de jonge boeren het hier bij en richten zij zich op de komende kamerverkiezingen op 21 mei. Nog schade in fruitteelt en boomkwekerij ZIERIKZEE - Het is een illusie te denken, dat de be schikbaar gestelde gelden (ongeveer zeventien miljoen gulden) de totale omvang van de vorstschade in de fruit teelt en boomkwekerij kunnen dekken. Tot deze conclu sie is de voorzitter van de ZLM-commissie voor de tuin bouw, M. J. Goud, gekomen. De tegemoetkoming staat namelijk in geen enkele verhouding tot de geleden scha de aan boomopstanden en produktiederving, die wordt geschat op zo'n 100 miljoen gulden. Protestborden langs de weg geplaatst OUWERKERK - Het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kon- takt (ZAJK) is donderdag een bordenactie begonnen, waarmee de jonge boeren hun grieven over het Neder landse landbouwbeleid kenbaar maken. Op Schouwen- Duiveland zijn tien borden geplaatst langs verschillende drukbereden wegen met het opschrift 'Jonge boeren ziek van deze landbouwpolitiek'. De actievoerders hopen hiermee een willig oor te vinden bij de lokale en regiona le politici, die de belangen van de boeren kunnen doorspelen aan de eigen fracties in Den Haag. De actie is volledig gericht tegen het landelijk landbouwbeleid. In de eerste plaats protesteren de Zeeuwse boeren en boerinnen tegen het kabi netsvoornemen om de zogenaamde negatieve WIR af te schaffen. De op investeringen verleende WIR-premie wordt normaal verrekend bij de in komstenbelasting. Volgens de actie voerders is het inkomen van jonge boeren dikwijls zo laag, dat de pre mie, waarop ze recht menen te heb ben hoger is dan de te betalen be lasting. Bij verrekening wordt de totale aanslag dan negatief. Tbt op heden werd dat bedrag normaal uit betaald, maar daar wil het kabinet nu van af. Door dit beleidsvoornemen valt voor de jonge agrariërs een belang rijk stuk financiering weg bij het overnemen van een bedrijf. Het ZAJK heeft zich op het standpunt ge steld, dat het midden- en kleinbedrijf niet de dupe mag worden van deze maatregel. Volgens de organisatie •moet de negatieve WIR voor de land bouw en middenstand behouden blij ven voor investeringen tot bijvoor beeld 500.000 gulden. Op de tweede plaats pleit het ZAJK voor het omhoog trekken van de zogenaamde installatiepremie en aanpassing (versoepeling) van de voorwaarden waaraan voldaan moet Zieke' jonge boer Wim Kuyper heeft op Schouwen-Duiveland het eerste protestbord geplaatst nabij Ouwerkerk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4